מבוכה קטנה בבית המלוכה

מלכת אנגליה עם דן פרי (שני משמאל), הגורם למבוכות בארמון בקינגהם (צילום: באדיבות דן פרי)
באדיבות דן פרי
מלכת אנגליה עם דן פרי (שני משמאל), הגורם למבוכות בארמון בקינגהם

כמה זמן אפשר עוד למשוך עם המלוכה הבריטית? השאלה נעשתה מעט יותר אקוטית השבוע עם פרסום הראיון הסנסציוני של הזוג הסורר, מייגן מרקל והנסיך הארי.

השחקנית האמריקאית לשעבר, שמוצאה בין-גזעי, האשימה למעשה את בני המשפחה המלכותית בגזענות (מישהו מהם הביע חשש שתינוקה ייצא כהה) והתעללות פסיכולוגית (שהובילה אותה למחשבות אובדניות). היא והארי יצאו טוב למדי מהמפגש עם אופרה ווינפרי, תוך שהטיחו במשפחה האשמות רעילות במציאות החברתית הנוכחית.

כמה זמן אפשר עוד למשוך עם המלוכה הבריטית? השאלה נעשתה מעט יותר אקוטית השבוע עם פרסום הראיון הסנסציוני של הזוג הסורר, מייגן מרקל והנסיך הארי

בבריטניה, למרות פרץ הלאומנות שהוביל לברקזיט, הדור הצעיר הוא רב-תרבותי ורגיש לזולת ולתחושותיו בדיוק כמו מקבילו בארה"ב, אם לא יותר. אפשר לתהות מה יקרה אם המשפחה המלכותית תהפוך ללא פופולרית. הלנצח יימשך ההסדר הלא שגרתי של בריטניה עם בית וינדזור (ומאונטבאטן)?

יש עוד מונרכיות, אבל לרוב אלה דיקטטורות העוברות בירושה, כמו בחלקים מהעולם הערבי, או שהן בלתי רלוונטיות כמו בפינות אירופה. נדיר הוא יצור הכלאיים הלא ברור שמוצאים בבריטניה.

קל לבטל את זה כשריד בלתי מזיק מהעבר, שנותר במקום כדי להרגיע את הסנטימנטליסטים ולמשוך תיירים זרים לטקסים המשונים, כמו חילופי המשמרות בארמון באקינגהם. אבל בפועל קורה הרבה יותר מזה.

ראשית, המשפחה עשירה מאוד. הונה של המלכה מוערך בקרוב לחצי מיליארד דולר, ומשלם המסים שולח למשפחה מיליונים רבים מדי שנה באמצעות הסדרים שונים שנראים כמו תקציב או כמו קצבה; תלוי במתבונן.

ובעוד שהמשפחה אמורה "למלוך, לא לשלוט", השיטה מאפשרת לה השפעה מעניינת, שעוטה מעטפת של טקסיות משעשעת, אבל מזווית מסויימת עשוייה להראות כמו שלטון עקיף ומתוחכם (יש "רפובליקנים" בממלכה שרואים את זה כך ושואפים לבטל את המוסד כולו).

המלכה ממנה ראשי ממשלה, ונראה שיש לה מרחב פעולה מסוים במקרים של תוצאות בחירות לא ברורות. הממשלה שקמה מכונה "ממשלת הוד מלכותה".

נאום המלכה השנתי בפני הפרלמנט נישא על ידי המלכה במעין שפה של הצגת תוכנית של עצמה; מצד שני הוא לרוב נכתב על ידי שרים, מה שהופך את המלכה לקצת בובה. או אולי לא? האם נאסר עליה להשתולל? כן, אבל לא, כלומר בערך. הציות הקפדני למסורת הוא שגורם למוזרות זו להיות בסדר איכשהו.

בעוד שהמשפחה אמורה "למלוך, לא לשלוט", השיטה מאפשרת לה השפעה מעניינת, שעוטה מעטפת של טקסיות משעשעת, אבל מזווית מסויימת עשוייה להראות כמו שלטון עקיף ומתוחכם

או אז היא מקיימת פגישות שבועיות עם ראש הממשלה. מדוע? לא ברור. האתר הרשמי של הארמון מסביר ש:

"אף שהמלכה נותרת ניטרלית פוליטית בכל הנושאים, היא מסוגלת 'לייעץ ולהזהיר' את שריה – כולל ראש ממשלתה – במידת הצורך".

לאיזה תועלת? האם ראש הממשלה חייב להקשיב או לציית?

לא לגמרי ברור מה יקרה במקרה של תרחיש שערורייתי מספיק. בתיאוריה, המלכה יכולה לבצע הרבה מאוד מעשים שלטוניים לעילא, כולל מינוי שרים, הכרזת מלחמה ופיזור הפרלמנט. רק שהיא לעולם לא תעשה אותם. או לפחות לא עד שנאצים בריטים יעלו לשלטון וינסו לשרוף את בתי הפרלמנט. או משהו כזה.

יש מי שתומך מאד ברעיון של חיץ ערפילי אך יציב בין גורל האומה לפוליטיקאים הבעייתיים שדעת קהל הפכפכה עשויה לעלות לשלטון. ייתכן שיש כאלה שלא יתנגדו לפוליסת ביטוח שכזו אפילו בישראל, שהיא אולי הדוגמה הכי מזעזעת בעולם לדמוקרטיה מבולבלת.

אבל אפשר גם לשאול: האם חוסר בהירות שכזה, וסמכות תורשתית בכלל, הם דברים הולמים למדינה מודרנית? השאלה נראית אולי עדיין רחוקה היום, אך היא עשויה לצבור מומנטום לאחר ראיונות נוספים כאלו (או אם  הכלכלה תתרסק והסקוטים ייפרדו מהממלכה בגלל זעמם על הברקזיט).

המלכה מעדה לעיתים בעבר. כידוע לצופי "הכתר", היא הואשמה בריחוק בשנות ה-50 ועיצבנה בשנות ה-60 כאשר אחרה לבקר בויילס אחרי אסון במכרה פחם שהרג יותר ממאה ילדים בבית ספר סמוך. כל מי שחי בשנות ה-90 יזכור את מעידותיה בעקבות מותה של הנסיכה דיאנה (הסוררת מסבב א').

עם זאת, המלכה אליזבת השנייה נותרה פופולרית למדי. וגם משפחתה, למרות נלעגות שמדי פעם פורצת, נהנית מאהדה לא מבוטלת. נראה לי שבסופו של דבר זה מה שהופך את ההסדר למקובל, ושום דבר אחר.

אולי יהיו שיתמכו ברעיון של חיץ ערפילי אך יציב בין גורל האומה לפוליטיקאים הבעייתיים, שדעת קהל הפכפכה עשויה לעלות לשלטון. אולי יש מי שלא יתנגדו לפוליסת ביטוח שכזו בישראל, דוגמה לדמוקרטיה מבולבלת

היה לה מזל לעלות לכס ממש אחרי שהאימפריה הבריטית התפרקה באמצע המאה ה-20, כאשר בריטניה איבדה את נכסיה מהודו ודרום אסיה דרך המזרח התיכון עד לקריביים ברצף מסחרר. נוסטלגיסטים בטראומה אוחזים עדיין ב"חבר העמים" (Commonwealth), מעין מועדון של מושבות לשעבר שהמלכה מובילה באופן סמלי, אשר מה שמאחד את חבריו זה בעיקר אהבה משותפת לקריקט.

היא גם מרוויחה מהרצון של הבריטים להיות מיוחדים. השוויוניות הביורוקרטית העגומה של האיחוד האירופי, שם ללוקסמבורג וללטביה יש אותו וטו כמו לממלכה המאוחדת, לא מתאימה להם כל כך. אמנם אליטיזם יכול להיות לא נעים, אבל אני נוטה לפרגן למי שהעניק לעולם את גרהם גרין וסומרסט מוהם, הביטלס ופינק פלויד, מונטי פייתון ואלפרד היצ'קוק. שלא לדבר על השפה האנגלית, שהפכה לאספרנטו האמיתית של האנושות. שיהיו מיוחדים וחמודים.

הוזמנתי לארמון באקינגהאם לפני כ-15 שנה, יחד עם אזרחים אמריקאים אחרים שחיו בלונדון באותה תקופה. זו היה משעשע בדיוק בצורה הנכונה. למשל, גיליתי שאחד האורחים הוזמן בטעות בגלל תקלת ראשי תיבות; מתברר שלא כל SEC הוא ה-Securities Exchange Commission (רשות העל האמריקאית האחראית על ניירות ערך).

שחקנים מפורסמים ואנשי עסקים חמוצים רעדו מהתרגשות לקראת כניסתה לאולם של הוד מלכותה. חיפשתי עצות שימושיות אצל מנכ"ל הארמון. האם עלי לקוד קידה או לבצע פירואטות או תמרונים אחרים? "לא ולא. היא הרי לא הריבון שלך".

"אני מבין שזה בסדר לסבך אותך בשיחה ממשית", אמרתי לאליזבת השנייה כשהגיע הרגע שלי בתור. "כמובן, למה לא", היא ענתה מיד. אבל לא התכוננתי למעמד כזה. "בית נחמד יש לך", אילתרתי. "תודה רבה", השיבה מיד. המלכה הייתה בעיני שיא החסד המלכותי; הסקתי שהיא כבר פגשה בעם הארץ בעבר.

הייתי די מרוצה מהביצוע ופיניתי ביעילות את מקומי בתור לטובת שמפניה שהוצעה בשפע על ידי מלצרים במדים מרשימים. אחרי כמה כוסות מצאתי את עצמי מול ג'נטלמן שנראה ממש לא משועשע. "דוּכָּס!" (Duke) אמרתי לדוכס מאדינבורו; היום אני כבר יודע שלא ככה פונים לבעלה של המלכה. הוא התכווץ ונראה לי ששמע אותי אומר "אחי" (Dude).

"אני שמח שהגעת אליי, כי לגמרי שכחתי ללחוץ את היד שלך שם בתור", המשכתי, באופן אולי לא אלגנטי. "זה בגלל שפשוט חלפת על פניי, לא כך?" ענה הנסיך פיליפ, בשמץ של מרירות שלדעתי הסגירה מזג לא לגמרי מלכותי. הצעתי לו את ידי, אבל הוא הסתובב והפנה לי את גבו, שילב את זרועותיו, ועמד במקום שניות ארוכות. אורחים הביטו בנו בצער. סוג של אירוע דיפלומטי, אני חושב.

  • אחרי כמה כוסות מצאתי עצמי מול ג'נטלמן שנראה לא משועשע. "דוּכָּס!" (Duke) אמרתי לדוכס מאדינבורו; היום אני כבר יודע שלא ככה פונים לבעלה של המלכה. הוא התכווץ ונראה לי ששמע אותי אומר "אחי" (Dude)

עם זאת, היה פיצוץ. כולם נהנו, לדעתי. יש קסם מסויים בטקסיות ובהדר הקצת מטופשים. בעולם כל כך גועש ועצבני זה מספיק טוב בשבילי. עצוב לשמוע את מייגן והארי, ונראה שאולי מישהו צריך להתנצל, אבל למרות הכל, כמו שאומרים, שאלוהים ישמור על המלכה! (God save the Queen)

ואם אפשר, גם על ה-Dude of Edinburgh בן ה-99, שנמצא עכשיו בבית חולים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,080 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום ... המשך קריאה

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום קטל מעל שלושה מיליון איש ולא מעניין אם הוא ממנף את זה כי ממלא תמצא את החורים בגבינה מקווה שאתה מחוסן בזכותו!!!

עוד 807 מילים ו-1 תגובות

מזכיר ההגנה בממשל ביידן לויד אוסטין מגיע היום לישראל

אוסטין צפוי להיפגש עם גנץ ונתניהו ● נתניהו מינה לצוות המו״מ הקואליציוני של הליכוד את הח״כים מיקי זוהר ודוד ביטן ● גולדרייך: עמדת גלנט היא עוד צעד בתהליך הדה-לגיטימציה של השמאל ● ח״כ אמילי מואטי על תקיפת כסיף: "פגיעה בחבר כנסת היא פגיעה בשלטון החוק״ ● גם השנה ישתתף נתניהו בטקס המשואות

עוד 7 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

תגובות אחרונות

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה