הסכנה לדמוקרטיה

שלט "הצילו" בהפגנה שקיימו מפלגות אופוזיציה תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה", ברחבת מוזיאון תל אביב במוצאי שבת (צילום: Neuberg/Flash90)
Neuberg/Flash90
שלט "הצילו" בהפגנה שקיימו מפלגות אופוזיציה תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה", ברחבת מוזיאון תל אביב במוצאי שבת

בעודנו פוסעים אל הקלפי בפעם הרביעית תוך שנתיים (וכנראה שנעשה זאת שוב ובפעם החמישית בעוד 90 יום), מצטיירת תמונה עגומה של מה שהאמריקנים מכנים "מצב האומה".

מעבר לפרגמנטציה הבלתי–סבירה של המערכת הפוליטית הישראלית ומעבר לשאלה המהותית הנוגעת לכשירותו של אדם המנהל משפט על עבירות שחיתות להתמודד ואולי לזכות בראשות הממשלה, יש בישראל תופעה עמוקה יותר, חמורה יותר, מסוכנת יותר. אין דרך לפרש את המפה הפוליטית העכשווית אלא בהבנה כי מחצית מהעם בישראל פשוט אינו מזדהה עוד עם ערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר.

יש בישראל תופעה עמוקה יותר, חמורה יותר, מסוכנת יותר. אין דרך לפרש את המפה הפוליטית העכשווית אלא בהבנה כי מחצית מהעם בישראל פשוט אינו מזדהה עוד עם ערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר

אפילו לו היה מדובר בעשרה או עשרים אחוזים מהאוכלוסייה, הייתה המגמה הזו מדאיגה. נכון להיום, 60 מנדטים בכנסת, המייצגים מחצית מהאוכלוסייה, משקפים עמדות שאינן מתיישבות עם השקפת עולם דמוקרטית, וזה כבר מסוכן לעתידנו כמדינה.

הליכוד ותומכיו ממשיכים ללכת אחרי בנימין נתניהו, תחת היומרה של "המפלגה הכי דמוקרטית במדינה". זאת למרות שראש המפלגה מבטל שוב ושוב את הבחירות הפנימיות במפלגה, משריין לתוך הרשימה מועמדים על פי רצונו האישי וחיסל כל אפשרות ריאלית של התמודדות מולו מקרב חברי המפלגה.

כרבע מהבוחרים ממשיכים להאמין כי אדם העומד למשפט פלילי אינו מנוע מלעמוד בראש מפלגה פוליטית ואף להנהיג את המדינה. וחמור מכך – מספר רב מקרב בוחרי המפלגה מאמינים כי מערכות החוק והאכיפה "תפרו תיק" למנהיגם ולכן מקעקעים את הלגיטימיות של מערכות שלטון החוק, מאושיות הדמוקרטיה בישראל.

נתניהו עצמו לא מחמיץ הזדמנות להאשים את היועמ"ש, את הפרקליטות ואת שופטי בית המשפט בתפירת תיקים והעללת עלילות שווא, תוך רמיזה לאיזו קונספירציה חובקת-מדינה שנועדה "להפיל את שלטון הימין" מחוץ לקלפי.

התבטאויות אלה של נתניהו, של תומכיו בכנסת ושל הדוברים מטעמו בתקשורת, מייצרות תפיסה תודעתית בקרב הציבור כאילו מערכת המשפט כולה מקולקלת ומגוייסת כנגד המנהיג האהוד על אותו ציבור. מדובר בפגיעה חמורה ברשות השופטת במטרה אחת: לפגוע בלגיטימיות של הרשעה – אם תהיה כזו – של נתניהו בדין. הנזק ארוך-הטווח למערכת יימשך הרבה אחרי שהמשפט יסתיים לכאן או לכאן.

המפלגות החרדיות מדירות נשים, המהוות מחצית מהאוכלוסיה, מאז קום המדינה. מפלגה שהייתה מדירה נשים בכל מדינה דמוקרטית אחרת הייתה מוצאת מיד אל מחוץ לחוק, אבל כוחם הבלתי-מאוזן של החרדים בישראל כמו גם החיבור הסימביוטי בין דת ומדינה – מאפשרים את המשך כהונתן של שתי מפלגות מדירות ומיזוגניות בכנסת. ההסברים הפתלתלים של יו"ר ש"ס אריה דרעי על כך שנשים פשוט לא מעוניינות להיות חברות כנסת – מגוחכים לא פחות משהם שקריים. במפלגת "יהדות התורה" גם מסבירים שאינם מעוניינים להיות שרי ממשלה אלא רק סגני שרים כדי שלא יצטרכו חלילה לשאת באחריות על החלטות ממשלה המנוגדות להלכה.

המפלגות החרדיות מדירות נשים, שהן מחצית מהאוכלוסיה, מאז קום המדינה. מפלגה שהייתה מדירה נשים בכל מדינה דמוקרטית אחרת הייתה מוצאת מיד אל מחוץ לחוק

הווה אומר – בכל התנגשות של סולם הערכים ההלכתי עם ערכי הדמוקרטיה, עמדתם של החרדים ברורה – והיא אינה בצד של הדמוקרטיה. הקשר הגורדי בין דת ומדינה בישראל פוגע הן במדינה כדמוקרטיה – והן בדת עצמה.

מימין לליכוד מתייצבת בגאון מפלגת "הציונות הדתית". מפלגה אשר כבר מזמן חדלה מלהסתיר את סדר היום שלה, הכולל עמדות גזעניות כלפי לא-יהודים ועמדות אנטי-להט"ביות כלפי כל מי שאינו בעל נטייה מינית הטרוסקסואלית.

עמדותיה של מפלגה זו כנגד מערכת המשפט, הפרקליטות ובית המשפט העליון קיצוניות ומסוכנות. המטרה המוצהרת של מפלגה זו היא לרסק את המערכת (תחת שם הכיסוי "רפורמה") באופן שיכפיף את בתי המשפט ואת בג"צ לרוב הפרלמנטרי של הימין. מדובר בניסיון ברור ושקוף לחסל את הרשות השופטת כרשות עצמאית ולבטל למעשה את מערכת האיזונים והבלמים, מאבני היסוד של כל משטר דמוקרטי.

ערך דמוקרטי חשוב נוסף עומד תחת מתקפה חסרת תקדים על ידי מספר לא קטן של פוליטיקאים מהימין אשר מעוניינים לקעקע את התקשורת, "כלב השמירה של הדמוקרטיה" המצר את צעדיהם – לשיטתם. התקפות שלוחות-רסן על התקשורת ועל עיתונאים ספציפיים בה נועדו למטרה אחת בלבד – לאיים, להפחיד ולסתום פיות כדי למנוע ביקורת לגיטימית על השלטון, ערך חשוב מאין כמוהו בדמוקרטיה המודרנית.

חיסול קולות הביקורת בתקשורת, בין אם על ידי התקפות ובין אם על ידי איומים (מוסווים יותר או פחות) מהווה פגיעה בעמוד תווך של הדמוקרטיה. שיגור "פרשנים" מטעם השלטון אל אולפני הטלוויזיה והרדיו כדי שידבררו את השלטון תחת אצטלה של "פרשנות אובייקטיבית" פוגע קשות באמינות של התקשורת – ובסופו של דבר בכוחה כמרסנת ומבקרת את השלטון, ולא בכדי.

הפגיעה בערכי הדמוקרטיה נעשית במאמץ משותף, לעתים מתואם, של מפלגות הימין העיקריות. יחד וכל אחת לחוד, הן מקעקעות את הרשות השופטת, את התקשורת ואת השיח הציבורי שהפך מפתוח וער, לאלים ומאיים. המטרה של מאמצים אלה היא להנציח ולחזק את שלטון הימין בישראל ולחסל כל אפשרות של אלטרנטיבה שלטונית, גם היא ערך חשוב בדמוקרטיה.

בעבר, היו הגורמים האנטי-דמוקרטים בפוליטיקה הישראלית מעטים, שוליים ובדרך כלל מוקעים על ידי הרוב הדמוקרטי. מתקפות על מערכת החוק, על התקשורת, על השוויון האזרחי ועל זכות הדיבור היו נדירות והוגבלו לקבוצות שוליים. בשנים האחרונות וביתר שאת בעשור האחרון תחת ממשלות בהנהגת הימין, התקבעה במרחב הציבורי דיאלקטיקה שאינה בוחלת עוד בפגיעה ישירה בכל היסודות הדמוקרטים עליהם הוקמה המדינה ב-1948.

הפגיעה בערכי הדמוקרטיה נעשית במאמץ משותף, לעתים מתואם, של מפלגות הימין העיקריות, כדי להנציח ולחזק את שלטון הימין בישראל ולחסל כל אפשרות של אלטרנטיבה שלטונית, גם היא ערך חשוב בדמוקרטיה

הסכנה הממשית והמיידית לעתיד המדינה נובעת מהעובדה כי מחצית העם מצביעה עבור מפלגות אשר מייצגות מתקפה זו על הדמוקרטיה. מחצית העם מוכן להשלים עם מסע החיסול הזה. כל אדם שני בישראל מוכן להשלים עם הפיכתה של ישראל למדינה לא-דמוקרטית, והטרגדיה היא שאנחנו לאט לאט מתרגלים לזה ומזדעזעים בכל פעם פחות. קצת כמו בסיפור על ההוא שהאכיל את הסוס שלו כל פעם קצת פחות, עד שהסוס כמעט התרגל – ומת.

עפר בבלי היה דיפלומט בשנים 1991-2014 ושירת בשגרירויות ישראל במדריד וברומא. היה יועץ מדיני לשני שרי חוץ וקונסול כללי של ישראל בפלורידה ופורטו ריקו. כיום משמש כנציג הפדרציה היהודית של שיקגו בישראל. הוא גם צלם אמנות שהציג עד כה שלוש תערוכות יחיד. חלק מעבודותיו מופיעות פה: https://oferbavly.tumblr.com/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 879 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 2 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

על רקע העלייה בתחלואה קבינט הקורונה ידון בהחמרת ההגבלות

הממשלה אישרה פה אחד את התקציב ל-2022-2021; בין היתר אושרו גם העלאת גיל הפרישה לנשים והטלת מס על כלים חד פעמיים ● נתניהו: "תקציב גרוע כזה עוד לא ראיתי" ● בנט: "ב-36 שעות עשינו מה שלא עשיתם ב-36 חודשים - העברנו תקציב" ● מכה לנתניהו: קרן ברק, המועמדת לוועדה לבחירת שופטים שבה תמך, הפסידה בהצבעה חשאית בסיעת הליכוד לאורלי לוי-אבקסיס

עוד 59 עדכונים

יש שרת חינוך בירושלים

הפער בין מה שאמרה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון בראיון לחדשות 12 בשבוע שעבר לבין התגובות של קרן מרציאנו ועמית סגל באולפן ושל אחרים ברשתות – לא פחות ממדהים.

למעשה, לכנות את מה שהיה "ראיון" אולי קצת מוגזם, כי המופע מוסגר מראש כשמרציאנו פתחה בשאלה שקשה לדמיין איך בכלל אפשר לענות עליה:

״שרים בכירים משתלחים בך, ראש הממשלה נוזף בך, גורמי המקצוע חושבים שאת מחבלת במאמצים להקטנת התחלואה, יכול להיות שהגזמת?״.

לכנות את זה "ראיון" אולי קצת מוגזם, כי המופע מוסגר מראש: ״שרים בכירים משתלחים בך, רה"מ נוזף בך, גורמי המקצוע חושבים שאת מחבלת במאמצים להקטנת התחלואה. יכול להיות שהגזמת?

שאשא-ביטון:

״בתחושה שלי אנחנו חיים בשני יקומים מקבילים״.

ביקום של חדשות 12, יש סכנה אחת, פתרון אחד ותשובה אחת נכונה. במקרה הספציפי הסכנה היחידה היא קורונה, הפתרון היחיד הוא חיסון והתשובה הנכונה היחידה היא לחסן בבתי הספר. למה? ככה.

ביקום המקביל, שאשא-ביטון הסבירה, יש הבדל בין מדיניות עידוד התחסנות ובין מדיניות עידוד התחסנות דווקא בבית הספר.

אחרי 12 שנה של שלטון ריכוזי, בו ראש הממשלה החזיק בידיו מספר תיקי שר, בו תפקידם שם שרי ממשלה נשחק והפך להיות המוציאים לפועל של מדיניות ראש הממשלה ושופרות נאמנים של דפי מסרים, המראיינים התקשו להבין מה שרת החינוך בכלל אומרת.

״לכו להתחסן״ אמרה פעמיים תוך הדגשה שיש כחודש להתחסן לפני תחילת הלימודים.

אחרי 12 שנות שלטון ריכוזי, בו רה"מ החזיק בכמה תיקי שר, בו תפקיד שרי ממשלה נשחק והפך למוציאים לפועל של מדיניות רה"מ ושופרות נאמנים של דפי מסרים, המראיינים התקשו להבין מה שרת החינוך בכלל אומרת

ואז הסבירה שבחודש ספטמבר יש רק 6 ימי לימודים. מדהים, שרת חינוך פתחה יומן ובדקה שמדיניות עידוד חיסון לפני הלימודים בעצם יותר מהירה ויעילה. אבל היא לא הסתפקה בטיעון שקשור רק לפריזמה הצרה (היחידה שמותרת) של הקורונה.

אחרי שנה וחצי בהן ילדי ישראל הופקרו בין הכי הרבה ימי סגר והכי פחות ימי לימודים מחבריהם ברחבי העולם, שרת החינוך סבורה כי בששת ימי הלימוד בספטמבר תפקיד בית הספר הוא לא לעודד חיסונים, דבר שמשרד הבריאות יכול לעשות היטב, אלא דווקא ליצור מעטפת רגשית לילדים, לצוותים ולהורים ולהחזיר את כולם לשגרה. בזמן שיש משרד שלם שתחום האחריות שלו זה בריאות, שיש לו תקציב וכח אדם ומנדט לעודד התחסנות – להקדיש את הזמן בבית הספר לעידוד חיסונים ולחיסון ילדים זה פשע.

פניה של קרן מרציאנו התעוותו מרב זעם וגועל שלא ניסתה אפילו להסתיר.

ומדוע? שרת החינוך המשיכה להסביר: יצירת לחץ חברתי להתחסן במסגרת בית הספר (נזכור, שנה וחצי אין לימודים סדירים, ילדים גם מתחילים חטיבה ותיכון ולא מכירים אף אחד) כאשר ילדים חייבים אישור הורים להתחסן, כלומר, כשזה לא דבר שתלוי בהם, עלול להיות דבר מסוכן.

קרן מרציאנו ועמית סגל וודאי יהיו מאוד מזועזעים מידיעה תקשורתית על ילד שחווה חרם, או לינץ׳ אלים או התאבד. איך הדברים האלו קורים? קשה לדמיין אילו חרמות יעשו על ילד לא מחוסן? קשה לדמיין שמצב כזה עלול לגרום לילדים חלילה לנסות לפגוע בעצמם?

שרת החינוך הסבירה: יצירת לחץ חברתי להתחסן במסגרת ביה"ס, כשילדים חייבים אישור הורים וזה לא תלוי בהם, עלול להיות מסוכן. קרן מרציאנו ועמית סגל ודאי יזדעזעו מידיעה על ילד שחווה חרם או התאבד

שאשא-ביטון ללא ספק מודעת לא רק למספרים של הנדבקים בקורונה אלא גם לעלייה של מאות אחוזים באלימות במשפחה, עליה של עשרות אחוזים בדיכאון וחרדה בקרב בני ובנות נוער, למגיפת שימוש בסמים ואלכוהול בקרב בני ובנות נוער – וכל זה גם תודות למשבר הקורונה שהוא לא רק משבר בריאותי, פריזמה צרה, אלא משבר חברתי, כלכלי, חינוכי ודמוקרטי.

ועוד לא התחלנו לדבר על שנתיים אקדמיות אבודות. הרי קרן מרציאנו ועמית סגל לא ידרשו משר הבריאות לעודד שיעורי תגבור והשלמת בגרויות.

אחרי שנים רבות של שרי החינוך שלא הבינו בחינוך, ראוי להזכיר ששרת החינוך שאשא-ביטון היא גם ד״ר בחינוך, שהיתה מורה ומחנכת, מרצה לחינוך באקדמיה וממונה על תחום החינוך בעיריית קריית שמונה, כמו גם יו״ר הועדה לזכויות הילד בכנסת ואפילו יו״ר ועדת קורונה.

ההתנפלות המוזרה עליה באולפן וגם ברשתות חושפת תפיסת היררכיה של ידע שמתורגמת לסוג של עריצות בשיח ובשטח. בטופ של ההיררכיה יש ידע מדעי ורפואי, מעמד שנשען על תפיסה מיושנת של ידע מדעי כחושף אמת אבסולוטית ולא תוצר דינמי של שיח רב-גוני.

לכן דעתו של המדען או רופא היא אמת ולכן חשובה בהרבה מדעתה של ד״ר לחינוך עם נסיון מעשי וניהולי. וזה נכון גם כאשר השאלה שעומדת על הפרק בכלל לא בתחום ההתמחות שלו וכן בתחום ההתחמות שלה.

ההיררכיה של הידע הזו היא מה שאפשר לשים ילדה בת 13 במלונית קורונה עם גבר בן 20 ולהפקיר אותה כך לתקיפה מינית. היא זו שמרימה מתחמי פופ-אפ לעידוד התחסנות אבל לא מתחמי פופ-אפ לגמילה מסמים ואלכוהול. תפיסה צרה שעיוורת לכל צורך אנושי או סיכון מלבד הקורונה. היא גם תפיסה שמצפה משרי הממשלה לצעוד יחד כמו חיילים לאמת האחת והיחידה ולא לעבוד בסינרגיה, כששר הבריאות דואג לחיסונים ושרת החינוך מספקת מעטפת רגשית לילדים שזקוקים לה יותר מאי פעם.

היררכית הידע הזו היא מה שאפשר לשים ילדה בת 13 במלונית קורונה עם גבר בן 20 ולהפקיר אותה כך לתקיפה מינית. תפיסה צרה שעיוורת לכל צורך אנושי או סיכון מלבד הקורונה

ככל שצפיתי יותר בשרת החינוך ובתגובות האלימות לדבריה, חשבתי לעצמי שלראשונה אני שולחת את ילדי לבית ספר עם איזה שקט נפשי שסופסוף יש שרת חינוך בירושלים.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 799 מילים ו-2 תגובות

אם מרב מיכאלי רוצה לראות דוגמה מצערת לכשלים של התחבורה הציבורית - כדאי שתבקר בדרך מבצע קדש, על גבול רמת גן-בני ברק ● גרם מדרגות צר ומטונף משמש כנקודת החיבור היחידה בין תחנת הרכבת לתחנות האוטובוס במקום ● לבעיה יש פתרון פשוט - מעלית - אבל אף אחד לא מוכן לקחת אחריות על התחזוקה שלה ● ככה מבריחים את הציבור אל המכוניות הפרטיות

עוד 1,068 מילים ו-1 תגובות

מחקר של הנהלת בתי המשפט הופך את העומס הידוע בישראל למספרים: 8.2 שופטים לכל 100 אלף איש לעומת 21.4 שופטים באירופה, ופי-2 תיקים מטופלים בשנה בישראל לעומת באירופה ● שר המשפטים הבטיח להוריד את העומס באמצעות "צמצום מספר כתבי האישום המוגשים נגד אזרחי המדינה" ● אלא שבעיית העומס היא בכלל לא בתחום הפלילי - הבעיה הגדולה היא בתביעות האזרחיות ● פרשנות

עוד 754 מילים

למקרה שפיספסת

"אני שולמן" משיקה מיזם פיננסי עם חברת max

פרסום ראשון שנתיים אחרי שקמה כקבוצת מחאה שזעקה את מצוקת העצמאים והעסקים הקטנים, "אני שולמן" ממנפת את הפופולריות שלה כדי להציע "פתרון פיננסי" עם חברת כרטיסי האשראי השנייה בגודלה במשק ● ההשקה תיערך הערב, ובשולמן מדגישים שלא מדובר במועדון לקוחות ● מנכ"לית שולמן: "אביר קארה ממשיך להיות קול בולט בהתארגנות אך מאז כניסתו לפוליטיקה יש חומה בצורה ביננו"

עוד 1,161 מילים

מתו לפי הנהלים

ילד בן 12 נורה למוות במהלך נסיעה ברכב עם משפחתו. ילד שנולד אחרי שבע שנות ציפיה של הוריו. במהלך הלוויתו נורה למוות נער בן 20. יום קודם נהרג גבר בן 45, ויום לפניו נער בן 17, במהלך מחאה נגד הפקעת קרקע פלסטינית לטובת מאחז יהודי שנבנה ללא אישור המשטר הצבאי המפלה בגדה. זה קרה בארצנו בימים האחרונים. זו ארצנו, לא?

תושבי שכונה בת"א, שהוריהם עלו לכאן ממדינות ערב ונשלחו להתמקם בשכונה אשר הוקמה על חורבות כפר פלסטיני, שתושביו גורשו ממנו ב-1948 – מפגינים נגד כוונת עיריית ת"א לפנותם מהקרקע שלהם ללא פיצוי שמגיע להם בדין. תושבי גבעת עמל ב' בת"א.

זאת לאחר הפרה בוטה ושיטתית של ההבטחה בת עשרות השנים מצד הממשלה להסדיר את בעלותם (הראשון לעשות כן היה ראש הממשלה בן גוריון) וכן של התחייבות עיריית ת"א לעשות כן (למשל: הסכם משנת 1961), ובתום עשרות שנים של התעקשות העירייה והמדינה לא לחברם לתשתיות מינימליות ולהגדירם כפולשים ומסיגי גבול.

רוע ממוסד יכול להיות לעתים מפלצתי. ילדים תחת משטר צבאי זר ותחת מערכת חוקים מפלה בהתאם למוצא אתני, שנורים למוות כשהם משוללי אזרחות וזכויות אזרח. ולהבדיל – ילדים ומבוגרים וקשישים שהם אזרחים – אבל אזרחים סוג ד' שמוצגים כפולשים לבתים שלהם.

רוע ממוסד יכול להיות מפלצתי. ילדים תחת משטר צבאי זר ותחת מערכת חוקים מפלה לפי למוצא אתני, שנורים למוות כשהם משוללי אזרחות וזכויות אזרח. ולהבדיל – אזרחים – אבל אזרחים סוג ד' שמוצגים כפולשים לבתיהם

כולם יודעים שמערכת המס במדינת ישראל משרתת את יורשי ההון ומתעמרת בעובדים ובעובדות.

כולן יודעות שאם ייפלו חלילה קורבן לעבירת מין, משטרת ישראל איננה כתובת של ממש.

כולם יודעים שאזרח שהותקף בידי שוטרים לא יקבל מזור ממח"ש אלא במקרים נדירים.

כולם יודעים שבלי הורים עשירים או ירושה שמנה, אין אפשרות לקנות דירה מכספי שכר עבודה.

וכולם יודעים שאין שום סיבה שיכולה להצדיק את המתתו של ילדון בן 12 בידי צבא.

בני הצעיר בן 10. בני הבכור בן 15. עליהם אני חושב כשאני קורא על ילדים מתים. הייתי משתגע לו מישהו היה ממית אותם.

גם אם הצבא היה מסביר שהם מתו לפני הנהלים.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בסה"כ פוסט לעניין. אני בעד מדינה לפלסטינים ושיוויון מלא, לכל בני האדם בעולם. ובכל זאת, יהיה נחמד אם חקלאי יוקיע את תרבות האמהות ששולחות את ילדיהן להתעמת עם הצבא, ושיוקיע את האידאולוגיה ... המשך קריאה

בסה"כ פוסט לעניין. אני בעד מדינה לפלסטינים ושיוויון מלא, לכל בני האדם בעולם. ובכל זאת, יהיה נחמד אם חקלאי יוקיע את תרבות האמהות ששולחות את ילדיהן להתעמת עם הצבא, ושיוקיע את האידאולוגיה של רבים מהפלסטינים שבעד שישראל תחזיר לכול הערבים הכל מהעבר, בכל מקום

עוד 316 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 3 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ארטיום דולגופיאט ענד את מדליית הזהב מול מיליוני צופים נרגשים, ורק שרי הממשלה לא ראו את השידור ההיסטורי ● דיוני התקציב שהחלו אתמול לא שונים ממה שראינו בעבר: השרים נלחמים, אומרים ש"לא יקום ולא יהיה" ומרימים קול זעקה ● אבל כולם יודעים שהתקציב הראשון מאז 2018 יעבור היום בממשלה, ויעבור גם את משוכת הכנסת בנובמבר ● פשוט כי אין להם ברירה אחרת ● פרשנות

עוד 611 מילים ו-2 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זָהָב 97

מדליית הזהב של ארטיום דולגופיאט והתגובות בעקבותיה מזכירות לנו מי היינו רוצים להיות: צנועים, נחושים, חרוצים, מוקפים במשפחה ובחברים תומכים, מסוגלים להתגבר על קשיים בלתי נתפסים, ואז לצאת אל העולם ולהתמודד עם הטובים ביותר

עוד 529 מילים ו-1 תגובות

איראן הלכה צעד רחוק מדי ופתחה עבור ישראל מרחב פעולה מדיני נגדה

לא בטוח שאיראן התכוונה לגבות חיי אדם בתקיפת מכלית הנפט ביום שישי ● העובדה ששני אזרחים ארופאים נהרגו בפיגוע תכניס לתמונה באופן מיידי את בריטניה ואולי, בסופו של דבר, את נאט"ו ● עבור ישראל, זהו חלון הזדמנויות להפוך את הבעיה האיראנית לנושא עולמי, וזה אחד המקרים המובהקים בהם העבודה המדינית חשובה לא פחות מזו המודיעינית-מבצעית ● פרשנות

עוד 715 מילים ו-1 תגובות

בנט על המנה השלישית: "היעד שלנו הוא לחסן את כולם עד סוף החודש; זה שאפתני, אך אפשרי"

הממשלה דנה על תקציב המדינה ל-2022-2021; חקלאים המתנגדים לרפורמה בענף הפגינו מחוץ לישיבת הממשלה ● שקד: "אם יהיה צורך לצאת למבצע בעזה, ומנסור עבאס יאיים שיציאה למבצע משמעותה סופה של הממשלה - לא נהסס ונצא למבצע ופשוט לא תהיה ממשלה" ● בנט עצר את ישיבת הממשלה כדי לברך את ארטיום דולגופיאט על זכייתו במדליית זהב; הרצוג: "ישראל כולה גאה בך"

עוד 65 עדכונים

מוריס סמדג'ה עלה מתוניסיה ב-1961 והתיישב במעברה בבאר שבע ● בתת-תנאים, הוא אימן דורות של ילדים שספגו ממנו את האהבה לספורט והוא הפך למחנכם הנערץ ● בנו אורן, מדליסט אולימפי, ממשיך את דרכו כמאמן נבחרת ישראל, שזכתה אתמול במדליית ארד בטוקיו ● סמדג'ה האב יחגוג השנה יום הולדת 90 ● שאול אדר, חניך לשעבר, קורא להעניק למוריס את ההכרה שהוא כה ראוי לה

עוד 491 מילים ו-1 תגובות

הורוביץ: "אמנע מסגר בכל מחיר; הכל פתוח, אבל צריך הגבלות"

80 אלף חיסונים, בשווי שישה מיליון שקלים, יושמדו כי תוקפם פג ● רע"ם: אין היתכנות שהרשימה המשותפת תתמוך בתקציב; היא רק רוצה להשיג תמיכה של הקואליציה בחוקים שהיא מקדמת בטרם דבר זה ייחשף ● שקד: "יש לנו מדיניות חד משמעית לא להעלות מיסים; גם ליברמן לא בעד העלאת מיסים" ● "כוחנו באחדותנו": במערכת הפוליטית חגגו את זכיית נבחרת ישראל בג'ודו במדליה

עוד 18 עדכונים

ראיון "הציניקן בסדרה, שלא אוהב מחזות זמר? זה אני"

הבמאי הסרטים, שאחראי ללהיטים כמו "גברים בשחור" ו"משפחת אדמס", עומד כעת מאחורי סדרת הלהיט החדשה של אפל, שמיגדון! ● בראיון זום (שמיגזום!) לזמן ישראל, זוננפלד מספר על צילום הסדרה במהלך מגפת הקורונה, למה הציע פרס כספי למי שירצח את אמא שלו, ואיך זה לביים מחזמר כשאתה כל כך שונא אותם ● "אני לא מצליח לישון כי אני שר לעצמי את Corn Puddin שוב ושוב"

עוד 1,925 מילים

שוקו, בריכה ומאבטח חמוש

על רקע התקריות האנטישמיות בארצות הברית מתכוננים במחנות הקיץ היהודיים לתרחיש שבו גזענים יבקשו לפגוע דווקא בפעילות הפסטורלית שלהם ● בשונה מבתי כנסת ובתי ספר, פעמים רבות מחנות הקיץ כלל לא מגודרים - דבר המקשה למנוע כניסה של פולשים ● בהנהלה של מחנות הקיץ ושל ארגוני השמירה מאמינים שניתן להוסיף אמצעי אבטחה מבלי לעורר פחדים או לפגוע באווירה הקלילה

עוד 826 מילים

אחרי מותה של אמה מצאה ג'ולי מץ ספר זיכרונות, שהוחבא בחדר השינה, בחלק האחורי של מגירת ההלבשה התחתונה ● בעקבות היומן התחקתה מץ, סופרת רבי מכר, אחרי ההיסטוריה של אמה, שבילדותה הוברחה על ידי הוריה מאוסטריה לאיטליה - בדרך אל החופש הנכסף בארצות הברית ● ובין היתר היא חושפת מה הביא את הנאצים להוריד את סבה מהרכבת לדכאו ולהשאירו בחיים

עוד 934 מילים ו-1 תגובות

האם בתוניסיה מתרחשת הפיכה או הגנה על הדמוקרטיה? ● הנשיא ביידן וראש ממשלת עיראק הודיעו כי עד סוף השנה ארה"ב תצא מעיראק, אבל במציאות היא עדיין תהיה נוכחת ● עבור רבים בעולם הערבי, המשחקים האולימפיים זה לא רק ספורט ● בסעודיה, הזמר הסורי ג'ורג' וסוף מתקבל כמו מלך ● ובמצרים מציינים 65 שנה להלאמת תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,175 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה