הלילה: לפיד ובנט נועדו במשך כשעתיים וחצי

על פי הודעת לפיד הייתה ״הייתה פגישה טובה ותתקיים אחת נוספת בקרוב" ● דיווח: החרדים סרבו לתמוך בממשלה בראשות בנט בגלל השותפות עם לפיד ● עמר בר-לב נתמוך במועמד שיש לו הכי הרבה סיכוי להחליף את נתניהו ● רע״ם והרשימה המשותפת יחליטו ברגע האחרון אם להמליץ ועל מי בפני הנשיא ● בן-גביר: צריך להפוך אבן אחרי אבן כדי להביא את סער ולהקים ממשלת ימין

יאיר לפיד ונפתלי בנט ב-2017 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
גרשון אלינסון/פלאש90
יאיר לפיד ונפתלי בנט ב-2017
עוד 7 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 4 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הכל עניין של פוקס

הסוקר של חדשות 13, פרופ' קמיל פוקס, ביצע בליל הבחירות עבירה גסה על חוק הבחירות כאשר שידר פייק ניוז שעתיים לפני שהקלפיות נסגרו, והודיע שהתוצאות "דרמטיות ומכריעות" ●  התעלול התקשורתי הזה הפיל בפח הרבה עיתונאים והעביר מסר מטעה לבוחרים שעדיין לא הצביעו ● בראיונות שפוקס העניק מאז, לא תמצאו, חלילה, שום חרטה או לקיחת אחריות ● גם לא אצל המעסיק שלו

עוד 1,186 מילים
, 'title' => 'לפיד ובנט נועדו: ״פגישה טובה״', ), 4 => array ( 'website' => 'israelhayom', 'domain' => 'israelhayom.co.il', 'url' => 'https://www.israelhayom.co.il/article/866951', 'title' => 'הנסיך הירדני חמזה בסרטון שהוברח ממקום מעצרו: "ממשלתנו נגועה בשחיתות"', ), 5 => array ( 'website' => 'maariv', 'domain' => 'maariv.co.il', 'url' => 'https://www.maariv.co.il/elections-2021/Article-831584', 'title' => 'הלחץ גובר: יממה בלבד נותרה לראשי המפלגות לסחור ולהגיע למטרתם', ), 6 => array ( 'website' => 'calcalist', 'domain' => 'calcalist.co.il', 'url' => 'https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3902831,00.html', 'title' => 'בלעדי לכלכליסט מדינת ישראל מציגה: חברות ממשלתיות בשירות הפוליטיקאים', ), 7 => array ( 'website' => 'kan', 'domain' => 'kan.org.il', 'url' => 'https://www.kan.org.il/item/?itemId=103230', 'title' => 'בין משפט למנדט', ), ); ?>

אצבעוני המפקד

פלונטר! זועקים הפרשנים. אי אפשר להרכיב קואליציית שינוי בראשות יאיר לפיד!

אבל רגע, למה בעצם? הרי המפלגות שהצהירו שישבו אך ורק בקואליציה כזו מונות 57 מנדטים. ויש עוד שתי מפלגות שמצביעיהן הסכימו לקואליציית שינוי. וכל אחת מהן לבדה (רע"ם 4, ימינה 7) מספיקה להשלמת המניין הקואליציוני. ולפיד מוביל את המפלגה הגדולה ביותר (בפער) בגוש, 17 מנדטים, אז על מה המהומה?

או. אז מתברר שבראש מפלגה קטנטנה צועד אצבעוני המפקד, מאחוריו הפרשים רכובים על פרעושים, הפרשן מכה בעוז על חצי קליפת אגוז, והאגו מאיר לכל ננס את הדרך בפנס.

ואותו גנרל דה לה שמאטע, שמנהיג מפלגה חד-ספרתית בת 7 מנדטים, רואה עצמו כלשון המאזניים (למרות שאפשר להקים קואליציה גם בלעדיו) ולא ישקול בכלל להצטרף לקואליציה הזו אם לא יוכתר בעצמו כראש הממשלה. וגם את זה, יקבל עם קרכצען. יעשה טובה אם יסכים. כי הפעם, כזכור, הבחירות הן לא על אגו.

אותו גנרל דה לה שמאטע, שמנהיג מפלגה חד-ספרתית, לא ישקול בכלל להצטרף לקואליציה השינוי אם לא יוכתר בעצמו כרה"מ מטעם גוש השינוי. וגם זה עם קרכצען

אבל גם לו היה לשון המאזניים (למרות שהוא לא, כאמור), הוא לא יהיה לשון המאזניים הראשונה בהסטוריה הפרלמנטרית בישראל. לעתים קרובות נוצרת קונסטלציה של מפלגת קטנה שבכוחה להכריע בין שני גושים. מתי אי פעם התנתה מפלגת כזו את כניסתה לממשלה – בעמידה בראשות הממשלה? ועוד מפלגה חד-ספרתית?

דמיינו את הדרישה הזו מוצבת לבנימין נתניהו עצמו, ואפילו ממפלגת לשון מאזניים עם מספר כפול של מנדטים. מצליחים לראות בעיני רוחכם את הבעיטה בתחת שאותו ראש מפלגה היה סופג מנתניהו, בעוצמה שהיתה מטיסה אותו אל מחוץ לאטמוספרה, למסלול סביב כדור הארץ? אם אתם לא מצליחים, סביר שאתם מדמיינים אותו מפרפר את פירפוריו האחרונים מתחת לידיה של רעיית ראש הממשלה, המטביעה אותו בעוגת המצות המסורתית שלה.

מפלגת לשון מאזניים אכן יכולה לדרוש הרבה מאוד, ולקבל. כושר המיקוח שלה נכבד. היא תקבל כנראה תפקידים רמים מעל ומעבר לכוחה היחסי, עמדות כוח בוועדות חשובות, חיבור לברזי תקציב שופעים ועוד, מכל הבא ליד.

אבל ראשות ממשלה? יש לדבר הזה תקדים?

אפשר היה כמובן למחול על הטובה ולוותר על שירותיו הבינוניים של בנט, שמייבב ומתייפח ועמוס בטרוניות על נתניהו במשך שנים, אך שב ומכתיר אותו בכל פעם מחדש, ככלבלב שמוט-זנב השב אל קיאו. הרי אפשר, כאמור, לסגור קואליציית שינוי גם בלעדיו.

אבל אז מתברר שראש מפלגה אחרת בגוש השינוי, גדעון סער, שביסס את הקמפיין שלו על הפלת נתניהו והבטיח שלא יאפשר בחירות חמישיות, מאיים לשבור את הכלים אם בנט לא יקבל את מבוקשו המגוחך. ואז זה לגמרי סבבה שנתניהו יהיה ראש ממשלה או שיהיו בחירות חמישיות.

כי סער הרי לא יישב רק עם שמאלנים כמו אביגדור ליברמן המתנחל מנוקדים. או עם לפיד, האיש ששמאלנותו מתמצת בסרטוני התעמולה של נתניהו, בערך כמו שמאלנותו של סער עצמו. או עם בני גנץ, זה שהיה הרמטכ"ל של נתניהו, זה שספר גופות ערבים בתעמולת הבחירות שלו, זה שהתעקש לשבת בממשלת נתניהו ולהצביע איתו באופן שיטתי. הו לא, כל אלה שמאלנים מדי. ושמאל, כידוע, זה פויה. בלי בנט – סער בחוץ.

כושר המיקוח של מפלגת לשון מאזניים נכבד. היא תדרוש ותקבל כנראה תפקידים רמים מעל ומעבר לכוחה היחסי, עמדות כוח בוועדות חשובות וחיבור לברזי תקציב שופעים. אבל ראשות ממשלה?

אבל סער לא מדבר באוויר. עם 6 המנדטים שלו הוא מוכן, בגדלות נפש, להעלות קורבן אישי ולוותר על האגו ועל ראשות הממשלה, רק כדי לשמש דוגמה ומופת ליאיר לפיד, על 17 המנדטים שלו.

אני לא זוכרת איפה עוד ראיתי את ההשוואה, אבל אני בטוחה שאני לא היחידה שנזכרה במשל הפיל והעכבר, שהולכים זה לצד זה במדבר שעה ארוכה, עד שהעכבר מסתובב לאחור ומודיע לפיל: "תראה כמה אבק אנחנו עושים".

אפשר היה אולי להעמיד את שני כחושי-המנדטים-מפוטמי-האגו הללו במקומם, אבל מסתבר שזו לא רק המגלומניה הפרטית של שניהם. הפרשנים והמגישים במהדורות החדשות, הפוליטיקאים ואפילו המגיבים ברשתות, מהדהדים את האבסורד המופרך הזה, כאילו מדובר בדרישה לגיטימית לגמרי.

מה דרישה לגיטימית? זו דרכו של עולם! סביר ונורמלי לגמרי שראש מפלגת 7 מנדטים אשר אינה לשון מאזניים, אדם שאפילו לא סגור על זה שהוא רוצה שינוי (כי מבחינתו אין בעיה להמשיך ללקק לנאשם בפלילים ולשרתו לנצח אם רק ישלם יותר) – יהיה ראש הממשלה של קואליציית השינוי.

כאילו הכל סביר ונורמלי גם כשאותו אדם בדיוק הצהיר לפני הבחירות שלהיות ראש ממשלה עם 10 מנדטים זה לא דמוקרטי.

כאילו הכל סביר והגיוני ונורמלי, שאותו אדם ממש אמר לפני הבחירות שאפילו אם יקבל 15 מנדטים לא יהיה ראש ממשלה. לא, 15 מנדטים זה לא מספיק. הוא יצטרך לפחות 20 מנדטים לשם כך.

הרי צריך, מבחינה מוסרית, שפלח ניכר מהעם ירצה בך כראש ממשלה כדי שתהיה ראש ממשלה, נכון? ובכן, בנט קיבל פחות משליש מהמנדטים עליהם הצהיר כמספר סביר של מנדטים כדי להפוך לראש ממשלה, ובכל זאת, הנה, כרגע זו דרישת הפתיחה שלו במו"מ עם גוש השינוי. במו"מ עם נתניהו כמובן שהוא לא מעלה בדעתו לדרוש את זה.

מה דרישה לגיטימית? זו דרכו של עולם! שראש מפלגת 7 מנדטים שאפילו לא סגור על זה שהוא רוצה שינוי (מבחינתו אין בעיה להמשיך לשרת נאשם בפלילים אם ישלם יותר) – יהיה רה"מ מטעם גוש השינוי

אבל רגע. חכו שניה דקה. בלי לחץ. תנו לחשוב בשקט. הוא לא החליט עדיין. מתלבט (נכון לרגע כתיבת הפוסט, כי עוד נכונו לו פגישות בעניין בסוף השבוע). מהרהר. הוגה ברעיון. ישקול היטב את האפשרויות המונחות בפניו, לשרת את הנאשם בפלילים או להנהיג את גוש השינוי עם 7 המנדטים שלו. בהנחה שיחליט שהוא שייך לגוש הזה בכלל. ואם יחליט שכן, הו, הו, הוא ינהיג את כל המדינה, רכוב על השישיה שלו. אבל רגע. חכו שניה דקה. בלי לחץ.

וכשכולם עוסקים באפשרות הזו – לא פלא שחתן הטירלול בכבודו ובעצמו, זה שרועד מהצל של עצמו כשהוא עומד מול נתניהו, מעז לדרוש זאת.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 874 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הפוליטיקאים חוגגים מימונה ברחבי הארץ

סקר חדשות 12 מעלה כי 53% מהציבור לא חושב שתוקם ממשלה ● 44% מאמינים שלנתניהו הסיכוי הגבוה ביותר להקמת ממשלה ● נפתלי בנט ויאיר לפיד נפגשו הלילה לראשונה מאז הבחירות ● אתמול ישב בנט במשך שלוש שעות בפגישה עם נתניהו במשרד ראש הממשלה ● אשכנזי שוחח עם שר החוץ האמריקאי בלינקן על הסרת הסנקציות על בית הדין הבינלאומי

עוד 6 עדכונים

מאז ומתמיד נכתבו כתבי דת יהודיים על ידי גברים ● בשנים האחרונות יותר ויותר נשים שמו להן למטרה לשנות את התמונה ● יוזמות לעודד נשים לפרסם טקסטים דתיים מטלטלות את עולם הלימוד היהודי ● וגם אם זה לא ישנה דרמטית את ארון הספרים, הדרך לשם משמעותית מאוד

עוד 1,076 מילים

בחזרה לבית הספר הנאצי לנערות שפעל באנגליה לפני המלחמה

תלמידות שמצדיעות במועל יד לשר המלחמה הנאצי, עונדות סמל שכולל צלב קרס ופותחות את היום בדיון על התעמולה של היטלר ● זה לא סרט, אלא בדיוק מה שקרה בעיירת חוף אנגלית בשבע השנים שקדמו למלחמת העולם השנייה ● וזו גם ההשראה לסרט חדש, בכיכובן של ג'ודי דנץ' ואדי איזרד, שאומרת: "הסיפור הזה הוא לקח היסטורי"

עוד 1,128 מילים

תגובות אחרונות

אחרי שספינת המשא חולצה מתעלת סואץ, מצרים נתקעה עם נזק מיידי של כמיליארד דולר - והתביעות המשפטיות בדרך ● איראן בנתה לעצמה חומה סינית כלכלית ● סוריה תמשיך לקבל סיוע הומניטרי בצד הסנקציות - ושוב עולה השאלה האם המדינה תקרוס? ● וערביי ישראל מציינים 45 שנים ליום האדמה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,105 מילים

טיול לשבת קסם ישן קם לתחייה בעיר העתיקה של באר שבע

תחייה אמנותית, תרבותית ומסחרית מתרחשת במוסדות העות'מאנים, והופכת את מה שהייתה פעם עירו של אברהם לנווה מדבר של תיירות באמצע הנגב ● אביבה ושמואל ברעם עם המלצה לטיול לשבת

עוד 1,245 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תפאורה בריטית ברמת גן

הגלובוס הירוק הולך למועצה לצרכנות שתסייע לכם לתבוע מרכול שמסרב לקבל בקבוקי פיקדון ● הגלובוס השחור מוגש למשרד התחבורה, על היעדר תחבורה ציבורית לשמורות ואתרי טבע ● והטיפ: אמנם חלפו הרבה שנים מאז שהפארק הלאומי ברמת גן היה באמת לאומי, אבל שווה לתת לו צ'אנס

עוד 607 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
שִׁינּוּי 79

נאומו חסר התקדים של מנסור עבאס שהסתיים במלים "זה הזמן לשינוי" הזכיר לנו את המשמעות הנשכחת של המילה המשומשת הזו. הוא גם הזכיר לנו את השיעור החשוב שלמדנו מאביב גפן: מי שצורח בגרון ניחר "רוצים שינוי?!" לא רוצה שינוי; הוא רוצה עוד-מאותו-דבר, רק לעצמו

עוד 1,304 מילים

הסתיימה פגישת בנט-נתניהו: "הצדדים יעמדו בקשר בהמשך"

סמוטריץ׳ מתנגד בתוקף לכל תמיכה של רע״ם בהקמת הממשלה וקורא לבנט וסער להצטרף אליו ואל נתניהו ● מקורב לעבאס: סיכוי גדול שיתמוך בממשלת נתניהו מבחוץ ● יו״ר מועצת יש״ע על נאום עבאס: יד אחת מושטת קדימה ויד שנייה מסתירה את הכוונות שלה - רע״ם מפלגה אנטי ציונית ● יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר: מצפה מגלנט שיפעל להחזיר את התלמידים ללימודים סדירים

עוד 14 עדכונים

פרשנות נפתלי בנט בדרך ללשכת ראש הממשלה

יו"ר ימינה סיים את טיול הפסח שלו במדבר וייכנס היום ללשכת ראש הממשלה ● נתניהו ימטיר עליו הבטחות, אך ספק אם בנט יגיע לארץ המובטחת ● מקורבי בנט טוענים בתוקף כי הוא חצה את הרוביקון: "אין שום ספק בעניין הזה. הוא החליט להדיח את נתניהו וזהו" ● הפגישה החשובה תהיה במוצ"ש, עם יאיר לפיד, אך ההתנגשות בין השניים לא פשוטה ● גם הם לא יודעים איך היא תסתיים

עוד 628 מילים ו-3 תגובות

פרשנות האיש שפיצל את ישראל

לנתניהו היו כל היתרונות לקראת הבחירות ● הוא תיזמן את היציאה מהסגר, נחל הצלחה עולמית במבצע החיסונים, קיבל גישה בלעדית כמעט לתקשורת, והסתער על מגזרים חדשים בהצלחה מרשימה ● ועדיין, בפעם הרביעית מזה שנתיים, הציבור לא נתן לו את הרוב הדרוש לניצחון ● נתניהו מרחיק יותר ויותר בוחרים, ואלו מנעו ממנו ניצחון ברור ● אבל רק יריביו יכולים לכפות עליו את התבוסה

עוד 2,346 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה