התשקע פה השמש? תהנו מיום העצמאות כל עוד אפשר

שקיעה תל אביבית (צילום: דן פרי)
דן פרי
שקיעה תל אביבית

בהגיעה לגיל 73, יש לישראל הרבה במה להתגאות. המדינה במובנים רבים הצלחה כבירה. אבל באופן מתסכל, היא בתהליך התאבדות מתקדם. כמו עם אנשים מצליחנים מסוימים.

ברוב המקרים, מותה של ישות מדינית לא ידיר שינה מעיני רבים. חלק מן הישויות המדיניות פיקטיביות, לא מעט מהן זורעות דיכוי ומורא, מיעוטן שווה משהו באמת. אבל כדי להבין כמה עצוב יהיה מותה של ישראל – ועוד בהתאבדות – הבה נבחן את חצי הכוס המלאה.

בהגיעה לגיל 73, יש לישראל הרבה במה להתגאות. המדינה היא במובנים רבים הצלחה כבירה. אבל באופן מתסכל, היא בתהליך התאבדות מתקדם. כמו עם אנשים מצליחנים מסוימים

למרות שרוב אוכלוסייתה הגיעה ממקומות מוכי עריצות, ישראל בנתה דמוקרטיה מרשימה. בגדה המערבית יש מדינת משטרה מבישה, אך בתחומי הקו הירוק הדמוקרטיה בינתיים אינה מזויפת כמו בטורקיה או רוסיה: הבחירות עדיין חופשיות, ולמרות מאמצי המאפיה שכרגע בשלטון עדיין נותרו בלמים ואיזונים סבירים.

למרות שלמדינה יש מעט משאבי טבע והיא סבלה מחרם לאורך השנים, היא בנתה כלכלה מרשימה, אשר עם הכנסה לנפש של כ-40,000 דולר לשנה מתחרה במערב אירופה ומגרדת את 20 המובילות בעולם.

בתחום הטכנולוגיה ישראל היא פלא בינלאומי ונחשבת לאחת החדשניות בעולם. היא הניבה חברות פורצות דרך (מצ'קפוינט בסייבר לווייז ומובילאי באוטומציה תחבורתית ועד טאבולה באד טק והרשימה כמעט אינסופית). היא מארחת מרכזי מחקר גדולים של חברות הטכנולוגיה המובילות ביותר, מאינטל לפייסבוק ועד גוגל. היא שיחקה תפקיד מרכזי ביצירת טכנולוגיות מהטלפון הסלולרי ועד ל-IM וטלפוניה אינטרנטית. נתון מעניין: ישראל מובילה את העולם בהון סיכון מושקע כרגע עם 414 דולר לנפש – כמעט 50% יותר מאשר בארצות הברית, פי שלושה מבריטניה, ופי 20 מסין; רוב העולם משתרך הרחק מאחור.

לישראל יש עוד הישגים מנקרי עיניים: מערכת הבריאות שלה היא במובנים מסוימים מודל עולמי, כפי שמעידה אליפות החיסונים; בקרב מדינות שאינן קטנטנות הוא שמינית בעולם בפרסי נובל לנפש; האוכלוסייה המגוונת להפליא שלה הניבה תרבות עמוקה המעשירה את העולם בכל מיני סוגי מוזיקה (מטראנס עד קלאסית ואפילו פופ), פורמטים של טלוויזיה ואפילו תוכניות איכותיות בנטפליקס ובאפל TV (חפשו את "לאבד את אליס" – זה כדאי).

אפשר אפילו לזרוק מילה טובה על היחסים של ישראל עם המיעוט הערבי שלה, שיכולים היו בקלות להיות עוינים יותר. חמישית מהאזרחים שהם ערבים נאמנים למדי וכעת נמצאים בתהליך אינטגרציה מואץ. כיחידים הם במצב חומרי ודמוקרטי טוב יותר מאשר לאחיהם ברוב האזור. במספרים גדלים הם מדברים עברית רהוטה, ויש סיכוי שבעתיד נוכל לומר ללא אירוניה שהם ישראלים בדיוק כמו כל אחד אחר במדינה.

לישראל יש עוד הישגים מנקרי עיניים: מערכת הבריאות שלה היא במובנים מסוימים מודל עולמי, כפי שמעידה אליפות החיסונים; בקרב מדינות שאינן קטנטנות הוא שמינית בעולם בפרסי נובל לנפש

נוסף על כל אלה, יש בישראל כמות מרשימה של גיוון ויופי גאוגרפי, מהחרמון (כן, אני מחשיב את הגולן כישראל) ועד הנגב ואילת. ירושלים היא בוננזה תיירותית והיסטורית. תל אביב היא פנינה  קוסמופוליטית תוססת ודינמית – אחת ממיעוט מפתיע של ערים חשובות עם חוף ים הפונה מערבה לכיוון השקיעה, בואך קוקטייל.

זה בהחלט הרבה, והישראלים מדווחים שהם מרוצים.

ולכן עצוב שישראל מתאבדת.

היא מתאבדת בשתי דרכים מאוד ברורות וספציפיות.

ראשית, הדבר שאי אפשר לחזור עליו מספיק פעמים: בין נהר הירדן לים התיכון יש בערך מספר זהה של ערבים ויהודים (כ-7 מיליון לכל קבוצה), וילודת הערבים גדולה יותר. אפילו בהוצאת עזה מהמשוואה (תודה, אריק שרון!) יש רק כ-60% יהודים בגלל הכיבוש המזיק בגדה המערבית.

הנושא שישראל מנסה לברוח ממנו הוא מה לעשות עם הגדה, שנכבשה ב-1967. זו לא שאלה פשוטה, מכיוון שהאזור אכן חשוב מבחינה אסטרטגית, אך ההשלכות של המשך הכיבוש ברורות למדי.

זה שמכתרים את העיירות הפלסטיניות בצבא ומחסומים וקוראים להן "אוטונומיה" מבלי לבנות גבול אמיתי בר-קיימא לא אומר שהפלסטינים האלה איכשהו לא כאן. הם יאבדו תקווה לעצמאות וידרשו אזרחות ישראלית. ישראל תודר בינלאומית כמדינת אפרטהייד או תיכנע ותפסיק להיות מדינת היהודים.

ישראל צריכה לחפש מתחת לכל סלע דרך בטוחה להפריד את עצמה מהפלסטינים בגדה המערבית, אך בגלל הטמטום המדהים באמת של הימין לא רק שהיא לא עושה זאת אלא היא מוסיפה עוד ועוד מתנחלים יהודים לשטח מדי שנה. זהו אחד המעשים הכי אוויליים שקבוצה כלשהי עוסקת בו כרגע עלי אדמות.

ישראל צריכה להפוך כל אבן בחיפוש דרך בטוחה להפריד עצמה מהפלסטינים בגדה המערבית, אך בגלל הטמטום המדהים של הימין היא לא רק לא עושה זאת, אלא מוסיפה עוד ועוד מתנחלים יהודים לשטח מדי שנה

הדרך השנייה בה ישראל מתאבדת היא בנוגע לחרדים, המהווים כשמינית מהאזרחים כרגע.

תמונת מצב:

  • החרדים מדרבנים את כל הגברים במגזרם ללמוד דת כל חייהם במקום לעבוד ורוצים שיקבלו על כך שכר מהמדינה (וזה קורה).
  • הם מייעדים תפקידים ספציפיים לנשים ולא נותנים להן לרוץ לכנסת במפלגותיהם.
  • הם ברובם מסרבים לשרת בצבא תוך הנצחת סכסוכים בכך שהם מהווים חלק אינטגרלי מהימין.
  • לרוב הם מסרבים ללמד את ילדיהם מתמטיקה, מדעים ואנגלית בתיכון וכך להכינם לכלכלה המודרנית.
  • והם מעדיפים את דבר הרבנים על חוקי המדינה (כפי שראינו שוב באי הציות הנרחב במהלך הקורונה).

אם זה היה רק מיעוט, זה היה מצער עבור בני הנוער של הקבוצה הזו ומביש לחברה, אך המדינה הייתה שורדת. אולם גודל המשפחה הממוצעת במגזר הוא מעל 7 ילדים (בגיבוי קצבאות מהמדינה), ואוכלוסיית המגזר מכפילה את עצמה כל 16 שנים (הנשירה מועטה). הם יהיו הרוב אלא אם כן ישתנה משהו דרמטי (הנשירה?)  ואז מבנה הסבסוד יקרוס. הכל פה יקרוס.

החילונים יברחו, וזה יחיש את הרוב הפלסטיני.

ישראל כפי שהעולם מכיר אותה כיום, עם פרסי נובל ואשכולות ההיי-טק ומצעד הגאווה והפרופסורים והמשוררים והקיבוצים והצבא המתקדם – כל זה ייעלם, כעפר ברוח. נראה אז את חוק הלאום.

זה אירוני ששני נתיבי ההתאבדות הללו קשורים בעבותות לימין, שיש לו עוד את החוצפה לקרוא לעצמו "המחנה הלאומי" תוך שהוא מוביל את המדינה לאבדון.

אם החרדים היו רק מיעוט, זה היה מצער אך המדינה הייתה שורדת. אולם גודל המשפחה הממוצעת במגזר הוא מעל 7 ילדים (בגיבוי קצבאות מהמדינה), ואוכלוסיית המגזר מכפילה את עצמה כל 16 שנים

בינתיים שיעור הילודה של הדתיים מוסיף בוחרים אוטומטיים לימין כל הזמן. והימין, לקינוח, הולך כעת  בדרך של הפיכת החברה לסמכותנית, אנטי אינטלקטואלית ולא ליברלית. הפוליטיקה כל כך לא מתפקדת שארבע מערכות בחירות בשנתיים טרם הניבו ממשלה. השיח כל כך דורדר שרק מיעוט מקרב היהודים מרגישים את הבושה שעליהם לחוש על הדיכוי שנעשה בשמם בשטחים. והריקבון המתפשט ניכר בתוצאות ההשוואתיות של תלמידי ישראל במבחנים בינלאומיים.

לא קל לראות כיצד ישראל יוצאת מהקטסטרופה הזאת. או שהימין יתעורר, או שהציבור יתעורר ויעיף את הימין, או שהמדינה תעלם במתכונתה הנוכחית. לא רק במתכונת: היא פשוט תיקרא "פלסטין" – לשם העסק הזה הולך.

טוב תעשה האופוזיציה אם תצמיח מנהיגות עם אומץ, מיקוד ונחישות. כי יש עוד אפשרות להינצל. ישראל עדיין יכולה לפעול בנחישות לסיום אסון ההתנחלויות ולהפסקת הסבסוד שלה לאורח החיים החרדי.

זה האחרון ידרוש צעדים קונקרטיים לעידוד תכנון משפחתי, הסתמכות עצמית, תעסוקה וחינוך מודרני המכין את הדור הבא לשוק העבודה. גם אם זה יגרור האשמות של כפייה ואפילו (באופן מגוחך) אנטישמיות.

עד כה הרצון הפוליטי היה חסר. אין חוק שאומר שיימצא. מדינות ואפילו אימפריות נובלות ומתות. פיניקיה, בבל, יוגוסלביה, ברית המועצות. האיפריה הרומית, העות'מאנית, האוסטרו-הונגרית, אפילו הבריטית – על כולן השמש שקעה בהפתעה.

לא קל לראות כיצד ישראל יוצאת מהקטסטרופה הזאת. או שהימין יתעורר, או שהציבור יתעורר ויעיף את הימין, או שהמדינה תעלם במתכונתה הנוכחית. לא רק במתכונת: היא פשוט תיקרא "פלסטין"

הנסיך פיליפ של בריטניה נפטר לאחרונה, חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. אם ישראל לא תתעשת די מהר היא לא תגיע לגיל הזה, מתישהו בשנת 2048.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,125 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 17 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מתחת לכיכר אתרים, צמוד לחניון, נמצא מקלט ציבורי ענק שנועד במקור לשמש את באי החוף, המבלים בבתי הקפה ותושבי השכונה ● אלא שהכניסה למקלט חסומה בהררי זבל ורשתות ברזל, ודלת הפלדה נעולה ● בתגובה לתלונות התושבים, העירייה טוענת שמדובר במקלט פרטי ולא לוקחת עליו אחריות

עוד 858 מילים

כמה טוב שהיא כבר קצת חירשת

הימים הלא קלים האלה מזכירים לי נשכחות. חדרים אטומים, מסיכות שחורות מאיימות, מסכות האב"כ, וכלב בוקסר גדול ואימתני שלא ידע שהוא כזה. כלבי הראשון ז"ל, שהיה לו מזל לגדול אצלי מאז היותו גור. ולכן היו מעט מאוד דברים שהוא פחד מהם בחיים.

אבל אזעקות היו אחד הדברים שהוא פחד מהם, וגם אז הוא לא פחד עד כדי כך שהגיע לרעד בכל הגוף ויללות כמו כלבים מפוחדים אחרים. הוא ידע שנהיה שם עבורו תמיד. יום אחד, כשהייתה אזעקה ואף אחד מאיתנו לא היה בבית, מצאנו אותו מחכה לנו בחדר האטום.

אזעקות היו אחד הדברים היחידים שפחד מהם, וגם אז לא עד כדי רעד בכל הגוף ויללות כמו כלבים מפוחדים אחרים. יום אחד, כשהייתה אזעקה ואף אחד מאיתנו לא היה בבית, מצאנו אותו מחכה לנו בחדר האטום

הכלבים שאימצתי וגרו אתי אחריו היו עזובים ובעלי "עבר פלילי עשיר" של הזנחה והתעללות. כלבים כאלה שאף אחד אחר לא רצה. כך, חשבתי, ה"מצווה" שלי תהיה כפולה. וכלבים אלה באים עם תיק שאינך יודע לעולם מראש מה הוא. יש להם יותר פחדים וחששות והם מפחדים לרוב מאזעקות ורעשים חריגים על תדר חריג וסובלים מזה בצורה חזקה מאד וקשה. הכלב של אחותי היה צריך לקבל כדור הרגעה חצי שעה לפני צפירות, אחרת היה חשש ללבו.

כעת גרים אתי שני כלבים עזובים, בובי, הצעיר יותר (10) וזואי (15). וזואי כבר נקראת קשישה קצת ושומעת פחות טוב, אז לפחות בימים אלה יש בכך יתרון. בובי שומע מצוין וגם רועד מצוין. זואי פחות.

אל תשכחו שמי שגר אתכם בבית, אתם הלהקה שלו. להקה תמיד ביחד, לטוב ולרע, וכמובן שצריכים לקחת אותו יחד אתכם לחדר האטום. אם נרצה או לא, אם איננו נוהגים כך, מה אנו משדרים לילדים שלנו? שיש בבית, במשפחה, מי ששווים פחות? שחייהם שווים פחות? שאין צורך מיוחד להתחשב בחסרי הישע? שזה "לא נורא"?

סיפור מיוחד, המתאים לימים אלה של כניסה לחדר האטום, להורים ולאנשים שמתייחסים כך לבעלי החיים שגרים איתם, והמסר שאותו הם מעבירים מבלי דעת לילדים:

למשפחה צעירה נולד במז"ט תינוק שני, היה להם כבר בן צעיר מאד. בבית החולים התברר שהתינוק לא בסדר, ולאחר לבטים לא קלים הוחלט להשאירו בבית החולים.

במשך זמן מה לאחר מכן שמו לב ההורים שילדם הבוגר הפסיק לחלוטין להתלונן על כאב או על כך שאינו חש בטוב, שלעולם אינו בוכה ומקטר, או מבקש להחסיר מהגן או מבית הספר. בהמשך, כשהלכו אתו לייעוץ, התברר שהילד האומלל היה מודע היטב למה שקרה עם התינק הנוסף שנולד, וחשש שיחשבו שגם הוא "מקולקל" וישאירו גם אותו בבית החולים.

אל תשכחו שאתם הלהקה של מי שגר אתכם בבית. הלהקה תמיד ביחד, לטוב ולרע. כמובן שצריכים לקחת אותו אתכם לחדר האטום. אם איננו נוהגים כך, מה אנו משדרים לילדים שלנו? שיש בבית מי שחייהם שווים פחות?

אז משפחה שגרה עם בעל חיים, חשוב להיות מודעים למסרים החינוכיים המועברים לילדיכם ולהקפיד שיהיו ראויים. יחס לא נאות לבעלי החיים, נטישה חס וחלילה לעת זקנה, או אם הם חולים, או אם "שוכחים" להכניס אותם לחדר האטום בשעת סכנה – עם זה הילדים גדלים, והכל הם קולטים וסופגים.  אח"כ הם עלולים לגדול ולהתבגר בהתאם ולהתייחס כך לחסרי ישע אחרים, ואפילו להוריהם הזקנים והחולים.

מעניין מאיפה זה מגיע, נכון?

לא משאירים אותם מאחור!

לא משאירים אותם מאחור!????כשנשמעת אזעקה יש להכניס את בעלי החיים, ביחד אתכם, למרחב המוגן. חשוב לוודא כי במרחב המוגן יש…

Posted by ‎תנו לחיות לחיות-העמוד הרשמי‎ on Tuesday, May 11, 2021

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 491 מילים
חואן פרז פלוריסטן מנגן בתחרות רובינשטיין לפסנתר בישראל, מאי 2021

שנייה לפני שהכול השתגע, התקיימה בישראל תחרות רובינשטיין היוקרתית ● המנצח הגדול הוא חואן פרז פלוריסטן, פסנתרן שונה לגמרי, סוג של כוכב עתידני בעולם שמרני ● חלק מהמומחים טוענים כי מדובר במנצח התחרות הגדול בכל הזמנים ● בראיון אישי הוא מסביר איך זה שאין לו שום מוטיבציה להרוויח עוד מיליון דולר ולמה ממש חשוב שמתחת לחליפה יבצבצו גרביים אדומים

עוד 2,420 מילים

בחזרה לפוגרום הראשון בארץ הקודש

ההיסטוריה חוזרת החודש מלאו 100 שנים לפרעות תרפ"א, האירוע רב הנפגעים הראשון בפלשתינה המנדטורית ● כ-100 יהודים וערבים מתו, ביניהם הסופר יוסף חיים ברנר, שנקבר עם עשרות אחרים בקבר אחים בתל אביב ● זו הייתה נקודת מפנה משמעותית ביחסים בין יהודים לערבים ● צ'רצ'יל ניסה להרגיע את הרוחות, אבל את המנהיגות הערבית זה היה רחוק מלספק ● וזו הייתה רק ההתחלה

עוד 3,372 מילים

למקרה שפיספסת

השקת אפל פיי ועדות אילן ישועה: האמת מאחורי הטענות למניפולציה

באחרונה פורסם ב-TheMarker כי חברת אפל השיקה את הארנק הדיגיטלי שלה בישראל, תוך שהיא מכתיבה באופן חד-צדדי לחברות מקומיות את ההודעה לעיתונות בנושא.

לפי הפרסום, אפל דרשה מחברות כגון פיצה דומינוס, בנק דיסקונט, ישרכארט ומסטרקארד, להפיץ בקרב עיתונאים תיאורים מחמיאים לגבי אפליקציית התשלומים שלה כ"מאובטחת" ו"בטוחה".

המסר מהכתבה היה ברור: התנהלותה התקשורתית של אפל בישראל היא כוחנית, וההודעות לעיתונות שהופצו כאן סביב השקת האפל פיי שיקפו מניפולציה וכניעה לתכתיבים של ענקית האינטרנט.

לפי הפרסום, אפל דרשה מחברות להפיץ בקרב עיתונאים תיאורים מחמיאים על אפליקציית התשלומים שלה כ"מאובטחת" ו"בטוחה". המסר היה ברור: התנהלותה התקשורתית של אפל בישראל כוחנית

אלא שלא בטוח שהפרשנות המחמירה הזו משקפת נאמנה את המציאות. היכרות עם ההתנהלות התקשורתית היומיומית של חברות וארגונים מציעה דרך אחרת להתבונן על הדברים.

כך, בניהול היומיומי של מערכי דוברות, שיווק ויח"ץ, מקובל ואף רצוי להפיץ הודעות על השקת מוצרים חדשים בתיאום בין כל השותפים להשקה. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר במוצר טכנולוגי חדש, אשר אפל היא זו שעומדת במקרה זה מאחורי אמינותו ומאחורי המפרט הטכני שלו.

קשה לקבל כי ניסוחים בהודעה לעיתונות, שנועדו להבהיר לצרכנים כי מדובר במוצר בטוח לשימוש, הם פועל יוצא של כוחנות או שתלטנות מצד אפל. אם כבר, הדבר משקף בעיקר את הדינמיקה השגרתית של ניסוח והפצת הודעות מסוג זה.

אין לשכוח גם שהחברות הישראליות אשר הפיצו את ההודעה, מן הסתם עומדות מאחורי יתרונות האפליקציה, וחשוב להן להעביר את המסר המרגיע לגבי השימוש בה ללקוחותיהן, כך שההודעה משקפת היטב גם את המסרים שלהן.

נראה כי קיים פער בין השיקול המקצועי, המנחה לא אחת את ההתנהלות התקשורתית של חברות וארגונים, לבין הדימוי המניפולטיבי המיוחס להם.

המחשה נוספת לכך ניתן היה למצוא באותו יום שבו פורסמה הכתבה לגבי השקת האפל פיי – אך סביב סיפור שונה לגמרי: עדותו של אילן ישועה במשפט נתניהו. לפי העדות, יועץ התקשורת של שאול אלוביץ', מוטי שרף, ייעץ לו בזמנו שלא להתראיין ל-TheMarker בטענה ש"זו מלכודת" וכי "רצון טוב אין שם". הדברים גררו ביקורת חריפה, כולל מצד עיתונאים בטוויטר.

ובכן, זה נכון שסדר היום הביקורתי של TheMarker אינו חביב, בלשון המעטה, על רבים במוקדי הכח. זוהי מחמאה גדולה לעיתון ולתקשורת הישראלית. אך דווקא במקרה של שרף ואלוביץ', לא בטוח שהביקורת מוצדקת.

גם אם אפשר לחלוק על סגנון ההתבטאות של יועץ התקשורת, הרי שידוע לכל כי כלי תקשורת שונים מתנהלים עם אג'נדה שונה, עם דגשים שונים ועם דנ"א תקשורתי שונה. ההבדלים האלה קיימים בין TheMarker לבין כלכליסט וגלובס, בין ידיעות אחרונות לבין ישראל היום והארץ, ובין Ynet לבין וואלה ומאקו.

לפי עדות אילן ישועה, יועץ התקשורת של שאול אלוביץ', מוטי שרף, ייעץ לו לא להתראיין ל-TheMarker בטענה ש"זו מלכודת" וכי "רצון טוב אין שם"

אחריותו המקצועית של יועץ התקשורת היא למצוא את הפלטפורמה הנכונה ביותר עבור הלקוח. לא כי היועץ הוא מניפולטור על, ולא כי הוא מחפש כל היום דרכים לשקר ולעבוד על דעת הקהל, אלא כי ההבדלים שבין כלי התקשורת הם עובדה שאין חולק עליה, וכי תפקידו המקצועי של היועץ הוא להכיר אותם לעומק ולהמליץ בהתאם ללקוחותיו על האכסניה המתאימה לפרסום.

מכאן, שאם הלקוח הוא בעל שליטה בקבוצת תקשורת גדולה, ו-TheMarker מוביל באופן עקבי קו ביקורתי כלפי אותה קבוצה ואישית כלפי אותו בעל שליטה, טבעי שיועץ התקשורת ימליץ ללקוח להתראיין לעיתון שבו הראיון יהיה פחות במתכונת של עימות חזיתי, של התנצחות ושל ביקורת. זה לא אומר שראיון בפלטפורמה אחרת יהיה בהכרח מלטף או מפנק. ממש לא.

עצם הבחירה להתראיין היא כמעט תמיד סיכון מחושב, עם אפשרות לשאלות קשות ולביקורת – לא משנה באיזה עיתון. מכאן, שזיהוי הפלטפורמה המתאימה ביותר לראיון לא הופכת אוטומטית את יועץ התקשורת למי שמנסה להערים על הציבור. זהו חלק משיקול הדעת המקצועי שלו.

יהיו אפילו מקרים שבהם ההמלצה מצד היועץ תהיה דווקא להתראיין לפלטפורמה ביקורתית, מתוך מחשבה שראיון כזה יכול לשרת את הלקוח. לדוגמה, מתוך רצון לקדם מסרים מסוימים המתאימים דווקא לאג'נדה של אותה פלטפורמה, או כדרך להתמודד פומבית עם טענות שעלו באותה פלטפורמה נגד הלקוח ולהביא ישירות את הצד שלו לסיפור, או פשוט כי אותה פלטפורמה מציעה חשיפה גדולה או יוקרתית יותר.

הבחירה להתראיין היא סיכון מחושב, עם אפשרות לשאלות קשות ולביקורת – לא משנה היכן. זיהוי הפלטפורמה המועדפת לראיון לא אומרת שיועץ התקשורת מערים על הציבור. זהו חלק משיקול הדעת המקצועי שלו

מכאן, שבניגוד לתדמית השלילית, יועצי תקשורת רבים אינם רואים בעיתונות אויב שצריך לתחמן אלא מכירים בתפקיד הקריטי שהיא ממלאת בדמוקרטיה. מה שעלול להיראות לעתים מבחוץ כתחמנות או כנכלוליות מצדם של יועצי תקשורת עשוי להתגלות כהתנהלות מקצועית ותו לא, הרחוקה מלהיות חד-מימדית ושואפת לאזן כמעט תמיד בין אינטרסים.

רן ירון הוא יועץ תקשורת ומנכ"ל-בעלים של Connect Communications המלווה גופי בריאות ורפואה, משמש כמרצה מן החוץ בבית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה וכדורסלן בדימוס, שעדיין לא איבד תקווה מלזכות באליפות כלשהי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 691 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

לאחר שהנביטה את הזרע העתיק בעולם ובייתה את עץ הארגן, האילנאית איליין סולווי, זוכרת פרס בן-גוריון לפיתוח הנגב, בוחנת עכשיו דרכים להשאיר את המדבר ההולך ומתייבש פורח

עוד 1,286 מילים

בסוף שנות ה-20 הוקם בית הספר היהודי הראשון בסיאטל ● אולם בחלוף השנים השתנו צרכי הקהילה היהודית, והבניין נמכר לבית הספר האסלאמי בעיר ● לאחרונה מצבו של המבנה הדרדר - הגג החל לדלוף, וטחב כיסה את הקירות ● אך במקום למכור את הבניין לקבלני בנייה החליטה הקהילה המקומית להתגייס ולשמר את המבנה

עוד 935 מילים

עשור לכיפת ברזל כיפת ברזל הצילה חיים רבים, אך האם היא הפכה את ישראל לבטוחה יותר?

אף על פי שמבחינה טקטית מדובר בהצלחה מזהרת, מערכת ההגנה האווירית האקטיבית של ישראל הקהתה את התעוזה הצבאית מסורתית שלה, ואפשרה לדרג המדיני להניח לנושא עזה להמשיך לבעבע ● פרשנות

עוד 1,842 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: "ממשיכים ככל שיידרש. זה עוד ייקח זמן"

חמאס ניסה לפגוע באסדת הגז תמר. פעילותה הופסקה ● פיגוע דריסה בשייח' ג'ראח, 7 שוטרים פצועים ● שר התקשורת גינזבורג הגיש תלונה ליועמ"ש על ציוצי ריקלין נגד התקשורת ● דיווח: גורמים בכירים בדרג המדיני אומרים שעל ישראל לחתור לסיום המבצע ● הבחירות לנשיאות: יהורם גאון החל לאסוף חתימות של חברי כנסת ● לפיד: "אילו הייתה ממשלה, השיקולים הביטחוניים לא היו מתערבים בשיקולים הפוליטיים"

עוד 31 עדכונים

ישראל לא תשרוד אם לא יתקיים כאן שלטון החוק

ישראל אינה יכולה להתקיים אלא כמדינת חוק ● ללא שלטון החוק, היא לא תשרוד - לא כדמוקרטיה ולא כמדינת היהודים ולא בכלל ● מה שנדרש כעת הוא קור רוח, ופעולות לחיזוק שלטון החוק והדמוקרטיה ● העוצמה הגדולה ביותר הנתונה בידי המדינה והציבור, היא עוצמת השגרה - גם תחת מטחי רקטות, גם תחת ממשלה שאיבדה כיוון ורסן ומשטרה מוחלשת ובלתי מתפקדת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים א... המשך קריאה

כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים את הדמוקרטיה. אני לא מבין את הטיעון שלך שחייל רואה דרך כוונות, יורים עלינו אדוני!!!!!
חייבים לחשוב מחוץ למסגרת. הבעיה שהשלטון מחבל בעצמו בשלטון

עוד 831 מילים ו-3 תגובות

חמאס: נחזור לשגר רקטות לתל אביב אחרי חצות

נתניהו: המבצע יימשך ככל שיידרש ● דיווח: שרי קבינט קוראים לסיום המבצע ● ליברמן: נתניהו יאריך את המבצע כל עוד המנדט אצל לפיד ● דו״צ לכתבים הזרים: לא השתמשנו בכם להטעיה ● נתניהו לביידן: עושים הכל כדי לא לפגוע בחפים מפשע ● עבאס: בניגוד לעמדתי, הפגנות ערביי ישראל יימשכו ● השתפר מצב הילד שנפצע מבקבוק תבערה ● חשד: נזרק ע״י ערבים עקב טעות בזיהוי

עוד 34 עדכונים

יום אחד אמא עולה למטוס, ומודיעה שתשוב עד סוף הקיץ ● הילדות עוברות לגור עם אבא בבית עתיר מקקים. אמא מצטרפת לכת של הגורו ההודי ● "ארץ פראית מאוד" הפך את הקומונה של אושו ללהיט נטפליקס ● עבור רונית פלנק, שגדלה בקיבוץ להב, אלה היו החיים עצמם ● עכשיו היא מוציאה ספר שסוגר עבורה מעגל גדול וחשבון גדול עוד יותר

עוד 1,059 מילים ו-3 תגובות

חיסונים מסע ליישוב הכי פחות מחוסן בארץ

כמעט חמישה חודשים מאז תחילת מבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה, רק 38% מהאזרחים במגזר הבדואי התחסנו ● על הפרק: חשש גדול מפני התפרצות גל תחלואה נוסף בפזורה ● "יש כאן אנשים שמעדיפים למות מאשר לקבל חיסון", מסביר אחד התושבים ● "אני פוחד מהמצב", אומר חבר הכנסת סעיד אלחרומי ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,811 מילים

ההתלקחות השבוע הייתה רק עניין של זמן, ועדייף אף גורם בישראל לא השקיע שום מאמץ להרגיע את הרוחות ולמנוע את מלחמת הברירה הזו ● לחזבאללה, בינתיים, אין שום עניין להצטרף למערכה או לתמוך בחמאס ● ובמדינות המפרץ בינתיים לא יוצאים בתקיפות נגד ישראל ● אולם, ככל שהמבצע הצבאי יימשך או יסתבך, כך יהיה לידידות החדשות שלנו קשה יותר להגן על עמדתן

עוד 1,274 מילים

אי אפשר יהיה להעלים את הסיוט שמתרחש כעת בערי ישראל ביום אחד, אבל כדי להתחיל להשתלט על הלהבות חייבים קודם כל להנמיך אותן ● וזה לא יקרה כל עוד החזית החיצונית בוערת ● גנץ ואנשיו הצליחו פעם אחר פעם לעצור בגופם את הרס הדמוקרטיה הישראלית ● הם חייבים להתפכח ולהבין שהמשך המלחמה בעזה עלול למוטט ולהעלים את כל מה שהשיגו בתקופה הזו ● דעה

עוד 811 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה