הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

סיקור בקלות דעת

בשבוע שעבר שודרה כתבה בחדשות 12 העוסקת בפרשת מותו הטרגי של איאד אל-חלאק ● ביום למחרת, פורסמה כתבה נוספת ב"כאן 11" ● לכל ערוץ הוצמד מי מפרקליטיו של השוטר היורה בצירוף חומר בלעדי - ההקלטות מרשת הקשר ב-12, צילומי המרדף ממצלמות האבטחה ב-11 ● התוצאה, במיוחד בערוץ 12, הייתה הזנחת כל מחויבות עיתונאית לטובת אימוץ נרטיב שקרי בשירות השוטר היורה

איאד אל-חלאק
איאד אל-חלאק

אירוע הריגתו של איאד אל-חלאק – צעיר ערבי על הרצף האוטיסטי שנחשד בטעות כמחבל ונורה בידי שוטר מג"ב ב-30 במאי 2020 – הוא טרגדיה איומה, אבל גם מחדל קשה המותיר שאלות לא פשוטות לגבי התנהלותו של השוטר היורה. מח"ש מבקשים להעמידו לדין על המתה בקלות דעת, בכפוף לשימוע.

אל-חלאק נחשד כמחבל במהלך המרדף אחריו. השוטרים פירשו את התנועות החשודות שעשה כהסתרת נשק, ואת בריחתו כניסיון הימלטות. הם לא יכלו לדעת שמדובר בצעיר עם מוגבלות, וביצעו את תפקידם כראוי: לנסות ולנטרל סכנה לפני שיקרה אסון.

אולם חקירת מח"ש העלתה כי לאחר שאל-חלאק נדחק לחדר האשפה, כבר היו צריכים להתעורר ספקות משמעותיים אצל השוטרים שהגיעו אל המתחם.

  1. מפקדו של השוטר היורה אכן הורה לו לחדול בירי. השוטר לא נענה לבקשה.
  2. איאד אל-חלאק לא היה לבדו – לצדו עמדה המטפלת שלו, אישה מבוגרת ממנו שלא נחשדה כמחבלת.
  3. אחרי ירי ראשון שפצע אותו, קשה לקבל שאל-חלאק השוכב על הרצפה ומדמם עדיין מסוכן באותה המידה.
  4. כשהשוטר שאל אותו "איפה האקדח?" אל-חלאק מלמל משהו והצביע לעבר האישה.

אותה האישה – שהתבררה בדיעבד כמטפלת שלו, ורדה אבו חדיד, אשר לדבריה מיהרה למקום אחרי ששמעה את היריות – השיבה לשוטר "איזה אקדח?" היא טוענת כי אף צעקה בעברית "הוא נכה".

ובכל זאת, השוטר ביצע ירי נוסף אשר הרג את אל-חלאק.

אמו של איאד אל-חלאק, צעיר פלסטיני בעל מוגבלויות שנורה למוות על ידי שוטרי מג"ב בעיר העתיקה, בביתה בוואדי ג'וז, 30 במאי 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אמו של איאד אל-חלאק, צעיר פלסטיני בעל מוגבלויות שנורה למוות על ידי שוטרי מג"ב בעיר העתיקה, בביתה בוואדי ג'וז, 30 במאי 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

כשעיתונאים מתמסרים לקמפיין עורכי הדין

בשבוע שעבר, מתחת לרדאר, בין הקריצות של גדעון סער למלחמת בנט-נתניהו, בצבץ במהדורות החדשות מה שנחזה כמיני-קמפיין שמנהלים עורכי דינו של השוטר היורה, לקראת קיומו של השימוע. ואם לשפוט מהקמפיין הזה, מטרתו היא להגביר את הווליום של הסכנה במהלך המרדף, על חשבון חלקו השני והטראגי במתחם האשפה.

זה שעורכי דין יוצאים בקמפיין למען נאשם אינו דבר חריג. מה שמדאיג יותר הוא שעיתונאים מתמסרים להם. מי שצפה בשתי הכתבות אשר הועלו יום אחר יום – בחדשות 12 תחת העילה "נחשפת רשת הקשר" וב"כאן 11" בנימוק "נחשפים צילומי האבטחה" – יכול היה לחשוב שיש מידע חדש ומשמעותי העשוי לזכות את השוטר. בפועל, כנראה שאין.

למעשה, קשה שלא לתהות האם לא נפלו פה העיתונאים בפח הנרטיב שהכתיבו להם פרקליטיו השונים של השוטר – ויש כמה, מתברר – אשר דאגו לחלק את החומר הטלוויזיוני החדשני תמורת זמן מסך נרחב, שליטה במסר, ובעיקר צמצום מינימלי של הספקות אותם נדרש עיתונאי להפעיל בסיפור כה חמור.

קשה שלא לתהות האם לא נפלו פה העיתונאים בפח הנרטיב שהכתיבו להם פרקליטיו השונים של השוטר – ויש כמה, מתברר – אשר דאגו לחלק את החומר הטלוויזיוני תמורת זמן מסך ושליטה במסר

ומה שמדאיג יותר הוא שהכתבות הפגומות הללו לא שודרו בערוץ 20 או נארזו בידי כתבים חסרי ניסיון. שני הכתבים החתומים עליהם הם פרשני משפט מצוינים ורבי יכולת המכירים היטב את הסיפור המלא. יש לשער שהוריו של אל-חלאק, אשר איבדו את בנם הקורבן התמים, מרגישים שהוא לכל הפחות "הומת בקלות דעת" בשנית.

הפגנה בירושלים בעקבות מותו של איאד אל-חלאק בידי שוטרי מג״ב. יוני 2020 (צילום: Flash90/אוליבייה פיטוסי)
הפגנה בירושלים בעקבות מותו של איאד אל-חלאק בידי שוטרי מג״ב. יוני 2020 (צילום: Flash90/אוליבייה פיטוסי)

פיקנטריה במקום עובדות

ההקלטה מרשת הקשר שנחשפה בחדשות 12 על ידי הפרשן המשפטי גיא פלג מציגה את הלחץ הגדול בו היו נתונים השוטרים במרדף אחרי אל-חלאק, ואת הדיווח של קצין הסיור עם תום האירוע, אך אינה כוללת את רגע האמת: הירי באל-חלאק הפצוע והמנוטרל בחדר האשפה.

הכתב מבהיר כי "פרקליטותיו של הלוחם טוענות כי לפני האירוע, במהלכו ואפילו שעה אחרי הירי, הכוחות בשטח חשבו כי מדובר במחבל". כהוכחה לטיעון הזה, מושמע קטע מסיכום של קצין סיור הר הבית אחרי שהאירוע נגמר. הקצין ממשיך לכנות את אל-חלאק "מחבל" וטוען כי "האקדח טרם נמצא בזירה".

כמובן, קצין הסיור לא היה בחדר האשפה ואין לו שום יכולת לדעת בשלב זה מה קרה שם. הוא גם מודה שהאירוע טרם תוחקר. איך הקטע הזה (המעניין מבחינה פיקנטית בלבד) רלוונטי למעשיו של השוטר היורה – לא ברור.

חדשות 12 משדרים קטעים מרשת הקשר בארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק ב-30 במאי 2020 (צילום: צילום מסך, חדשות 12)
חדשות 12 משדרים קטעים מרשת הקשר בארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק ב-30 במאי 2020 (צילום: צילום מסך, חדשות 12)

עד כאן אפשר עוד לומר: זה מה שמופיע בקשר, שהציבור ישפוט. אבל עכשיו, רשות הדיבור לעו"ד אפרת נחמני בר, הפרקליטה של החשוד. והיא כבר אומרת משהו שאינו נכון בעליל, והיה צריך להיות מאותגר על ידי כל עיתונאי ספקן:

"רשת הקשר מוכיחה בצורה חד משמעית שבזמן אמת המנוח זוהה כמחבל מסוכן וחמוש. זאת הייתה תמונת המציאות שלאורה התנהלו כל כוחות הביטחון בשטח".

ובכן, עורכת הדין אומרת לא אמת. רשת הקשר אינה מוכיחה זאת לא בצורה חד משמעית, ואפילו לא בצורה חלקית דבר לגבי אירוע הירי במתחם האשפה. ככל הנראה, השוטר היורה אכן חשש שמדובר במחבל. אולם הניסיון להשליך את הסיכום האפוי-למחצה של קצין הסיור על אירוע הירי הוא פשוט עיתונות מטעה.

ואכן, פלג לא מאתגר את הגרסה הזאת כלל. הוא לא מזכיר את העובדה כי אל-חלאק נורה בעודו פצוע. הוא לא מזכיר את המטפלת שניסתה לגונן עליו. הוא לא שואל את הפרקליטה אף שאלה להקשות עליה.

עו"ד אוסנת נחמני בר בכתבתו של גיא פלג על הארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק (צילום: צילום מסך, חדשות 12)
עו"ד אוסנת נחמני בר בכתבתו של גיא פלג על הארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק (צילום: צילום מסך, חדשות 12)

המשכה של הכתבה מתמקד בגרסתה המטעה של עורכת הדין. "אנחנו שוחחנו עם שורה ארוכה של קצינים בכירים, עתירי ניסיון מבצעי, כולם בעלי היכרות עמוקה עם זירת שער האריות", מספרת נחמני בר.

היא כמובן לא מפרטת באילו קצינים מדובר. "כל הקצינים היו תמימי דעים שבנסיבות האירוע, ברגע שהמנוח שזוהה כמחבל ביצע את אותה תנועה חשודה, כלומר ברגע שהחייל זיהה סכנה הוא היה רשאי וגם חייב לירות כדי לנטרל את הסכנה".

עורכת הדין לא מפרטת איזו "תנועה חשודה" עשה אל-חלאק הפצוע ברגלו, אשר מלמל באופן לא מובן. פלג לא מאתגר גם את הגרסה הזאת. עורכת הדין קובעת שיש "סכנה" – וזו הופכת להיות אמת מוחלטת בכתבה. בלתי ניתנת לערעור.

במקום עובדות – טיעונים לעונש

ב"כאן 11" הנרטיב שקוף פחות. הפרשנית המשפטית תמר אלמוג מבהירה כי הצילומים הבלעדיים שהיא מציגה ממצלמות האבטחה לא כוללות את הירי במתחם האשפה, שם המצלמות היו מנותקות מהחשמל, ומזכירה את הבסיס לכתב האישום המתהווה: המפקד שקרא "חדל" ותמונת המצב שהשתנתה מבחינת הסכנה לחייו.

כתבתה של תמר אלמוג ב"כאן 11" על הארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק ב-30 במאי 2020 (צילום: צילום מסך, כאן 11)
כתבתה של תמר אלמוג ב"כאן 11" על הארוע בו נורה למוות איאד אל-חלאק ב-30 במאי 2020 (צילום: צילום מסך, כאן 11)

אולם גם כאן מתייצב עורך דין להגנתו של השוטר, וגם הפעם מקבל נתח עסיסי מהכתבה כדי להסביר מדוע השוטר חף מפשע. כל ערוץ ועורך הדין שלו – הפעם זהו עו"ד אלון פורת.

פורת טוען כי השוטר פעל "על פי הנוהל שאומר שאם המחבל יבצע תנועה חשודה, הם רשאים ואפילו חייבים לבצע ירי כדי לנטרל את הסכנה. בדיוק על פי הנוהל הזה פעל לוחם מג"ב". דבריו אלה משודרים על רקע התמונות של המרדף בסמטאות העיר העתיקה. כאמור, תמונות אלה אינן רלוונטיות לאירוע הירי בחדר האשפה, אשר לא תועד.

משום מה הכתבת מאשרת את דבריו של פורת ואומרת: "אכן, גם במח"ש אמרו שהירי היה אחרי שהתעורר חשד שמדובר במחבל". ודאי. זאת גם הסיבה שהשוטר לא עומד לדין על עבירות קשות יותר כמו רצח או הריגה. הוא פעל מתוך "חשד שמדובר במחבל".

אבל הגרסה של עורך הדין אינה תואמת את מה שמח"ש אומרים לגבי הירי עצמו, ולכן גם כאן מתמסר חציה השני של הכתבה לנרטיב של הפרקליט.

עו"ד אלון פורת בכתבתה של תמר אלמוג ב"כאן 11" (צילום: צילום מסך, כאן 11)
עו"ד אלון פורת בכתבתה של תמר אלמוג ב"כאן 11" (צילום: צילום מסך, כאן 11)

והוא ממשיך: "אנחנו מדברים על אירוע מבצעי, מהיר, מלחיץ, רועש, עם יריות, עם צעקות, שבו הלוחם הצעיר צריך לקבל החלטות בשבריר שניה".

זה נכון, כמובן, אבל ככה זה תמיד בפעילות מבצעית. ואם כבר, אלה צריכים להיות טיעונים להקלה בעונש – לא להימנעות מהגשת כתב אישום. הרי כל נוהלי הפתיחה באש כולם, בכל כוחות הביטחון ובכל הזירות, נולדו כדי לנסות להתמודד עם אותה "שבריר שניה" גורלית. בגלל זה קודם יורים בחשוד ברגל, ואם מנטרלים אותו – אין צורך להמשיך ולירות.

הכתבה מסתיימת באמירה סתמית וניטרלית: "השאלה – אם וכיצד זה ישפיע על ההחלטה בנוגע להעמדה לדין".

ניטרליות עיתונאית חוטאת לתפקיד אם היא מטעה את הצופה. בכתבות המדוברות לא הוצגה ראיה חדשה המשנה את טענת מח"ש, ולפיכך הניסיון של עורכי הדין להשתמש בחומרים טלוויזיוניים כדי לבצע מעין "שימוע ציבורי" צריך להיות מודגש בכתבות.

שלטים הקוראים לצדק עבור איאד אל חלאק הודבקו בכניסה למח"ש, ב-9 ביוני 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שלטים הקוראים לצדק עבור איאד אל חלאק הודבקו בכניסה למח"ש, ב-9 ביוני 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

יש דרכים רבות לעשות זאת: אפשר להציג להם שאלה, אפשר לחדד את עמדת מח"ש, אפשר להביא את תגובת המשפחה או המטפלת, ואפשר פשוט להבהיר: מצלמות האבטחה או רשת הקשר לא מוכיחות שהשוטר היורה היה בסכנת חיים. זה הכול.

כאשר מדובר במקור פוליטי שמשתלט על כתבה (כפי שקורה לא מעט במהדורות החדשות) – ניחא; העוול שנגרם, ניתן לתיקון בכתבה אחרת. הטיה פוליטית לא גובה חיי אדם. אבל כאשר הליך משפטי נמצא בשלב קריטי לקראת הכרעה על כתב אישום, חובה להיזהר מ"תשלום" כזה למקורות.

באירוע הנורא בעיר העתיקה היה קורבן אומלל, צעיר שחייו היו מורכבים ומותו היה מיותר לחלוטין.  ויש לו משפחה נואשת והרוסה. הם לא יקבלו את ילדם בחזרה, אבל הם זכאים לכל הפחות לתחושה שנעשה צדק.

במקרה כזה הכתבים היו צריכים להקפיד שבעתיים שעורכי דינו (המרובים) של החשוד לא יהפכו להיות הכתבים דה-פקטו של הדיווח העיתונאי.

איאד אל-חלאק. ציור קיר של האמן הפלסטיני טאקי ספייטן על חומת ההפרדה בבית לחם. 14 ביוני 2020 (צילום: Wissam Hashlamoun/Flash90)
איאד אל-חלאק. ציור קיר של האמן הפלסטיני טאקי ספייטן על חומת ההפרדה בבית לחם. 14 ביוני 2020 (צילום: Wissam Hashlamoun/Flash90)
עוד 1,256 מילים
כל הזמן // יום שישי, 14 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ירי בלתי פוסק: מטח כבד לדרום ולשפלה

לפיד: מבין את המצוקה של בנט אבל הוא טועה ● בנט: ממשלת שינוי ירדה מהפרק, חודשו המגעים עם הליכוד ● יהודי נפצע מירי בלוד, חייל הותקף ביפו ועיתונאי הותקף מול המצלמה בשכונת התקווה ● גנץ מאשר גיוס של 9,000 חיילי מילואים ● נתניהו בבסיס מג"ב בלוד: "יש למפכ"ל אישור להשתמש בכוחות צה"ל"

עוד 76 עדכונים

החמאס טוב לנתניהו

בנימין נתניהו והליכוד גרפו רווח פוליטי נאה מהטרור של חמאס במשך עשרות שנים. וזה גם המצב עכשיו, עת אלימות רב-חזיתית פרצה בתזמון מושלם כדי לעצור את הקמת הקואליציה היהודית-ערבית הראשונה בתולדות ישראל, שהייתה מחליפה אותו.

עשרות שנים גרפו נתניהו והליכוד רווח פוליטי נאה מטרור חמאס. וזה גם המצב עכשיו, עת אלימות רב-חזיתית פרצה בתזמון מושלם כדי לעצור את הקמת הקואליציה היהודית-ערבית הראשונה בתולדות ישראל, להחלפתו

צירופי מקרים קורים, אבל בדרך כלל לא. תיאוריות קונספירציה זה לרוב שטויות, אבל לפעמים לא. חשוב להילחם בטרור – אבל בואו לא נהיה נאיביים.

עובדה בסיסית שלא מתעכבים עליה באולפנים היא, שמקרי המוות הראשונים בסבב הנוכחי הגיעו כאשר ישראל הפציצה בשני בלילה בעזה והרגה לפחות 22 בני אדם, כולל, על פי הדיווחים, תשעה ילדים.

נכון שהמאפיה החמאסית שמנהלת את עזה הזמינה תגובת נגד עם מטח הרקטות, שחלקן נחתו בסמוך לירושלים (ללא אובדן חיים), כדי לקחת בעלות על התסיסה בירושלים סביב הרמדאן. זה לא היה טוב. אך התגובה הלא פרופורציונלית של ישראל היא מסוג הדברים שעושים כשרוצים מלחמה.

אותו דבר כאשר ישראל הגבירה את אמצעי הביטחון באופן מתריס סביב העיר העתיקה במהלך הרמדאן, תוך שהיא מלהיבה את המתחים עם מתפללים מוסלמים הנדלקים בקלות, וזה הניב פרעות בהן מאות נפצעו מגז מדמיע וכדורי פלדה מצופים גומי.

אותו דבר כאשר ישראל איפשרה לכהניסט איתמר בן-גביר להקים "משרד" רחוב מאולתר בשכונת שייח ג'ארח והדליקה את מזרח ירושלים. זה המקום שבו עשרות פלסטינים נאבקים נגד פינוי מטעם תובעים יהודים, הטוענים לבעלות על מספר נכסים – בתיק שבדרכו לבית המשפט העליון. יש לתובעים קייס: ירדן החרימה את הנכסים לאחר שכבשה את מזרח ירושלים ב-1948 ואין סיבה לכבד זאת.אבל מבחינת ישראל הנושא מסוכן, מכיוון שלפי אותו הגיון הרבה יותר פלסטינים – כולל מזרח ירושלמים – יוכלו לתבוע נכסים שישראל החרימה במערב ירושלים (ובמקומות אחרים). אולם איש אינו מעלה בדעתו לאפשר זאת על פי החוק. זה נראה, מגעגע ומריח כמו אפליה. לא טוב.

הרבה יותר טוב להציע פיצוי נדיב מאשר לתת ללאומנים קיצונים לנצל את הנושא כדי להעלות את מפלס השנאה. והרבה יותר טוב לומר למשטרה לנצור אש בהר הבית.

אלא אם כן, שוב, אתה רוצה במלחמה.

צירופי מקרים קורים, אבל לרוב לא. חשוב להילחם בטרור – אבל בואו לא נהיה נאיביים. מקרי המוות הראשונים בסבב הנוכחי הגיעו כשישראל הפציצה בשני בלילה בעזה והרגה לפחות 22 בני אדם, כולל 9 ילדים

היתכן שנתניהו רוצה מלחמה? כן, הוא מגדף בקדחתנות את המשטרה, הפרקליטות והשופטים מאז שהעמידו אותו לדין; בטח, הוא מסית נגד אזרחי ישראל הערבים במשך שנים; ודאי, נראה שהוא ניצל את תפקידו למטרות רווח אישי ברמה ספקטקולרית, והוא נצמד לכסא באובססיה חולנית ממש. אבל האם באמת אין הוא משרת ציבור המרכין ראש בענווה בפני טובת הכלל?

ובכן, פרשנים ישראלים לא מעטים ציפו מנתניהו שינסה לפתוח במלחמה כלשהי מאז שהפסיד בבחירות האחרונות (הרביעיות בשנתיים). מתנגדיו התקשו לתרגם הצלחה לניצחון בגלל פחד להשען על מפלגות ערביות (בין השאר בשל ההסתה האנטי-ערבית של נתניהו עצמו). הדבר שירת אותו היטב, כיוון שכל עוד לא קמה קואליציה נגדית – ראש הממשלה המכהן נשאר בראש ממשלה זמנית, פוטנציאלית לנצח (או אולי עד נובמבר, איכשהו, בגלל ההסדר המוזר עם בני גנץ).

בימים האחרונים זה היה נראה כאילו הנצח הזה עומד להגמר. ביום שני נפגש נפתלי בנט, המיועד להיות ראש ממשלה ברוטציה עם יאיר לפיד, עם הפוליטיקאי הערבי הקריטי מנסור עבאס – והם נראו  קרובים למדי לעסקה להדחת נתניהו.

ההתקפה הקטלנית שהגיעה כמה שעות לאחר מכן עוררה פעולת נגד גדולה בצורת מטח הטילים בשלישי בלילה נגד גוש דן – דבר שזעזע את המדינה, גרם לאבידות בנפש והניב תחזיות של פרשני הימין כי "ממשלת השינוי" איננה אפשרית עוד.

ביום רביעי ממשלת ישראל התהדרה בכך שדחתה את הצעות הפסקת האש, ואז המשיכה "להוריד" מגדלי דירות אזרחיים בעזה. הטענה היא תמיד שהם אכסנו מנהיגי מחבלים (שקיבלו הזדמנות להימלט); בכל מקום בעזה יש מחבלים. החלאות הללו מסתתרים מתחת לבית החולים בתקווה שישראל תפציץ אותו.

בימים האחרונים זה היה נראה כאילו נצח הממשלה הזמנית עומד להגמר. ביום שני נפגש בנט, המיועד להיות רה"מ ברוטציה עם לפיד ועם הפוליטיקאי הערבי הקריטי מנסור עבאס – והם נראו קרובים לעסקה להדחת נתניהו

תצפו מנתניהו שינסה להמשיך בלחימה ושחמאס יושיט לו יד מסייעת. מטחים נוספים נגד תל אביב הגיעו ביום רביעי בלילה. המקום הפך לעיר רפאים שבתיה מלאים באזרחים צייתנים הלופתים טלפונים סלולריים וזועפים כצפוי על האויב.

חמאס והימין הישראלי הם אויבים מבחינה מסויימת, אך באופן מעמיק ומעניין יותר הם בעלי ברית במאבק למנוע ממתונים פרגמטיים את חלוקת הארץ שתצילנו ממלחמת גוג ומגוג.

העזרה של חמאס החלה זמן קצר לאחר הסכמי אוסלו ב-1993, ופיגועי הירי של הארגון מיתנו את ההתלהבות משני הצדדים. המחבל היהודי ברוך גולדשטיין ביצע אז את טבח התגמול בחברון והרג 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה, וזה הביא לסדרה של פיגועי התאבדות של חמאס.

חמאס חישב נכון שהפיגועים ירחיקו את המצביעים מראש הממשלה יצחק רבין ויעבירו אותם לימין, שמנהיגו נתניהו התסיס השכם והערב נגד הסכמי השלום כפי שמעטים התסיסו בהיסטוריה.

נתניהו היה מופיע ליד ההריסות הלוהטות של כל אוטובוס מופגז ומאשים את ראש הממשלה באופן אישי במות ההרוגים – נוהג שנטש אחר כך, בשקט, כראש ממשלה בעצמו. זה הגיע לאחר שרבין ב-1995 נרצח על רקע טירוף של הסתה תוך כדי פסיקות של רבנים מרושעים שהריגה כזו היא בסדר מבחינת ההשגחה האלוהית.

כך גם עלה נתניהו לשלטון בבחירות ישירות ב-1996, בפער של פחות מאחוז ובעקבות סדרה נוספת של פיגועי התאבדות של חמאס שחיסלה יתרון עצום של יורשו של רבין שמעון פרס.

נתניהו הפסיד לאהוד ברק ב-1999, אך תחת אריאל שרון הליכוד חזר לשלטון כעבור שנתיים, לאחר שהצעות השלום של ישראל נענו באינתיפאדה נוספת של חמאס (בעזרת יאסר ערפאת החלש).

תצפו מנתניהו שינסה להמשיך בלחימה ושחמאס יושיט לו יד מסייעת. מטחים נוספים נגד תל אביב הגיעו ביום רביעי בלילה. המקום הפך לעיר רפאים שבתיה מלאים באזרחים צייתנים הלופתים טלפונים סלולריים וזועפים כצפוי על האויב

נתניהו חזר לשלטון בשנת 2009, בין היתר בגלל ייאוש המצביעים מירי הרקטות הבלתי פוסק של חמאס מעזה, שנראה כי ממשלתו של אהוד אולמרט אינה מסוגלת לעצור לאחר שישראל יצאה מהרצועה כמה שנים קודם לכן.

מעל 12 שנים גם נתניהו לא הצליח לעצור את זה. הוא גם לא ניסה יותר מדי. שלטון החמאס בעזה תוקע טריז בין שטח זה לגדה המערבית ומחליש את הרשות הפלסטינית הפרגמטית יותר. זה מערער את האסטרטגיה של הרשות הפלסטינית, המשותפת למרכז השמאל הישראלי, לחלק את הארץ לשניים ולמנוע את תרחיש המלחמה עד אינסוף. בתמורה נתניהו שימר בשקט את החמאס.

נתניהו ניסה לאורך כל הקריירה שלו לחסל את אותו התרחיש של שתי מדינות. בראיון הראשון שלו איתי, בשנת 1989, הוא טען שישראל יכולה לנצח להחזיק בגדה המערבית. זה האיש.

נתניהו גם רוצה להישאר בשלטון כדי להחלץ בתחבולות ממשפטו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. זה ברור. ההפתעה הגדולה לכאורה השבוע מסעיית לו פלאים.

אני מציע את הדבר הבא: כאשר אתם ניצבים בפני תעלומה, שאלו את עצמכם מי מרוויח. התעלומה בדרך כלל נעלמת; הרווח נותר; הפראיירים משלמים את המחיר.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,056 מילים

פרשנות אבו מאזן מפסיד בקרב על דעת הקהל הפלסטינית

ללא קשר לתוצאות סבב הלחימה בעזה, חמאס רושם לעצמו כבר כעת הישגים בדעת הקהל הפלסטינית ● האם יצליח אבו מאזן לשקם את יוקרתו הבינלאומית בחלון הזמן שנוצר? ● לפחות בדבר אחד הוא כבר הצליח: דרמת הבחירות לפרלמנט הוזזה מסדר היום - בינתיים

עוד 605 מילים

אני האיש אשר תמיד חומק

בכתב האישום בפרשת הצוללות שהוגש השבוע, נפקד מקומו של אחד הבכירים המרכזיים בחקירת תיק 3000: מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום ● זו לא הפעם הראשונה שצ'ייני פועל באופן מפוקפק, לכל הפחות בניגוד לכללי האתיקה והנורמות, אבל בכל זאת מצליח לצאת ללא פגע ממשי וחומק מכל השלכות פליליות ● פרשנות

עוד 1,706 מילים

למקרה שפיספסת

שכחו אותנו במזרח התיכון

לחימה בעזה, פרעות ברחובות ישראל, מתיחות בגדה - ישראל מתמודדת עם הסלמה ביטחונית במספר חזיתות, ולראשונה זה קורה ללא נוכחות אמריקאית בזירה הדיפלומטית ● ממשל ביידן טרם בחר את השגריר הבא לישראל, לבית הלבן אין שליח קבוע למזה"ת ואפילו במחלקת המדינה טרם מונה ראש מחלקת המזה"ת ● האם לאמריקאים נמאס מאיתנו? ● ואיך זה משפיע על ישראל?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלג... המשך קריאה

ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלגיטימציה

עוד 1,176 מילים ו-3 תגובות

לא תמיד אפשר לשלוט באש

לפני 18 יום כתבתי בפייסבוק את המילים הבאות:

"אני רואה את התמונות מירושלים ומיפו ואני מפחד. אני מת מפחד כי לפני שבע שנים ירושלים בערה אחרי חטיפת ורציחת שלושת הנערים, חטיפת ורציחת מוחמד אבו חדיר. כתוצאה מכך מהר מאוד חוממה הגזרה בעזה, וכולנו נקלענו לסיוט ששמו צוק איתן.

ואני מת מפחד שהממשלה הזו של נתניהו וגנץ, אותם שניים שניהלו את צוק איתן, ייקחו אותנו לשם. במיוחד נתניהו, כי עזה זו גזרה מוכרת. בעזה יש כללי משחק. זה לא הכאוס של ירושלים שיכול ברגע להדרדר לכל הגדה או לתחומי ישראל. בעזה יש "טובים" ו"רעים" ברורים. בעזה כבר לא צריך לדבר על המחירים של הכיבוש, הרי כבר יצאנו משם. בעזה הביטחון של כולם הפקר זה חלק מהכללים. בעזה לא צריך לחשוב על הרסיס בישבן, לא צריך לקשקש על ריבונות, ולא צריך לרצות את סמוטריץ. בעזה גם אין את להב"ה, רק כמה חננות מהעוטף. מלחמות בעזה הן טריטוריה מוכרת לביבי ולצבא, בסוף הקטארים יתנו עוד קצת כסף והן יסתיימו (או שלא).

אז כן, אני מת מפחד שהגזרה כאן תתחיל להתחמם. ותמיד יש מספיק מי שיחמם אותה.

זה הזמן לנקות את הממ"ד".

ואני מת מפחד שהממשלה הזו של נתניהו וגנץ, אותם שניים שניהלו את צוק איתן, ייקחו אותנו לשם. במיוחד נתניהו, כי עזה זו גזרה מוכרת עם כללי משחק. זה לא הכאוס של ירושלים שיכול ברגע להדרדר לכל הגדה או לישראל

אני רואה עכשיו את כל המלל והקשקשת באולפנים, ובא לי להתפוצץ. איפה לכל הרוחות הייתם? לא צריך להיות פרשן גדול לענייני ביטחון, וגם לא פרשן דגול לענייני המזרח התיכון. צריך קצת שכל בריא. קצת הסקת מסקנות מכל מה שקורה כאן ב-12 השנים שנתניהו בשלטון כדי להבין מה יקרה.

גם ב-2014 זה התחיל ברמדאן. גם אז זה התחיל בירושלים ומהר מאוד עבר לעזה. גם אז זה התרחש על רקע מאבקי כוח קשים בין הפתח לחמאס. נתניהו בכל שנות שלטונו בחר בחירה אסטרטגית בחמאס. זה היה עדיף מבחינתו על הצורך לנהל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית. אנחנו היינו המחיר.

צחי הנגבי כבר הסביר מזמן שירי עלינו הוא חלק מכללי המשחק הזה, דוברי ימין אחרים הסבירו שזה מחיר שראוי לשלם על מנת שלא נצטרך לעמוד מול לחץ בין לאומי למשא ומתן בגדה המערבית. הכללים היו ברורים, ירי לאשקלון ולנגב, ושריפות על ידי בלונים ועפיפונים. כך נוהל כל משא ומתן בין החמאס לישראל. הם רוצים משהו (אישורי יציאה, חשמל, מים או אזור דיג גדול יותר), סבב לוחמה, הפסקת אש וקבלת חלק מהדרישות שלהם, שמתמוססות עם הזמן וחוזר חלילה. אבל די, זה באמת לא יכול להמשך יותר. נגמר לנו הכח.

אני לא יכול לראות יותר חדשות. את ערמת הפרשנים שמדבררים את הצבא, ואת השדרנים ששואלים את כל השאלות הלא נכונות. מה אכפת לי אם כן או לא יהיו חיסולים ממוקדים, ומה כל כך חשוב אם יורידו רבי קומות או לא. זה טקטיקה, לא אסטרטגיה. ותפסיקו עם הברברת הבלתי נגמרת על הרתעה ומכה חזקה. אין את מי להרתיע ואם יש, זה רק לזמן קצר, בדיוק כמו בכל הפעמים הקודמות.

כשעומד מולכם פוליטיקאי מימין או משמאל, או איזה איש צבא לשעבר, תשאלו אותם לא מה צריך לעשות עכשיו, אלא מה צריך לעשות מחר, אחרי הפסקת האש שתגיע, כדי לפתור את זה. תדחקו אותם אל הקיר עד שיתנו תשובה, ואם התשובה שלהם זה שאין מה לעשות ואנחנו צריכים להמשיך להיות בשר התותחים של כל הסכסוך הישראלי פלסטיני, אז תגידו להם שיבואו להגיד את זה כאן. תפסיקו לשחק את המשחק.

גם ב-2014 זה התחיל ברמדאן. בירושלים, ומהר עבר לעזה. גם אז על רקע מאבקי כוח בין פתח לחמאס. נתניהו, בשנות שלטונו, בחר בחירה אסטרטגית בחמאס, על פני ניהול מו"מ עם הרשות הפלסטינית. אנחנו היינו המחיר

ועכשיו מסתבר שהחמאס שינו את הכללים. גם הערבים בישראל. כי אש זה דבר מסוכן. לא תמיד אפשר לשלוט בה. ואם לא נתעקש על השאלות הנכונות, ואם לא נתעקש לקבל תשובות בסוף היא תשרוף את כולנו.

בר חפץ, בן 44 מקיבוץ נירים בעוטף עזה, מגדל אבוקדו מול רצועת עזה. שני הדברים עליהם הוא כותב הם על חקלאות מאהבה, ועל עזה כי אין ברירה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 597 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ביום שאחרי, ישראל תידרש להתמודד עם שאלות נוקבות

הערכת החסר בנכונותו של חמאס להיכנס לסבב לחימה עוצמתי ● יכולת התכנון המוקדם וניהול האש של הארגון ● קצר בתקשורת בין הדרג המדיני לצה"ל ● אלו נושאים שישראל תהיה חייבת לתחקר לעומק בשוך הקרבות ● אבל במערכה הזו יש לישראל גם הישגים מרשימים, בראשם עומק החדירה המודיעינית של תנועת הבכירים בארגוני הטרור ● עכשיו המבחן הוא בתכנון מהלך הסיום ● פרשנות

עוד 576 מילים

המכל של החברה הלאומית לתשתיות נפט המשיך לבעור כל הלילה, וסיפק תזכורת עד כמה התשתיות והסביבה בישראל חסרות אונים במקרה של תאונה או פגיעה מכוונת ● זה הזמן להאיץ את המעבר לאנרגיות ירוקות: אם רקטה של חמאס הייתה נוחתת בשדה פאנלים סולאריים, אף אשקלוני לא היה חש קוצר נשימה ● פרשנות

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

מלצר פסק על פי הבטן, לא על פי הדין

מעיון בהחלטה להעניק לרומן זדורוב משפט חוזר, השופט הפורש חנן מלצר דוחה את רוב הטענות שהעלה סנגורו של זדורוב ואף מקעקע את התאוריה הפופולרית כי א"ק היא שרצחה את תאיר ראדה ● ועדיין, נקודה אחת עוררה אצל מלצר ספק - וקשה לברוח מהמסקנה שהחלטתו באה דווקא על רקע העמדה שגיבש בשאלת אשמתו של זדורוב ולא מפאת גילויים חדשים בפרשה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו ל... המשך קריאה

ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו לא נשכח שהשופט עבר כמעט על כל הנושאים המרכזיים שנידונו בעבר ונושאים חדשים שחלקם ישנים. אומנם הוא לא פסק "די בכך" לגבי נושאים אחרים, אבל ניכר מאוד שהשופט רואה חילוקי דעות קשים בין השופטים בנושאים מרכזיים אחרים. כמו כן, השופט כותב שבחלק מהדברים המרכזיים האחרים אין בהם ממש כדי לאפשר משפט חוזר, אבל בו ביחד הוא גם כותב שהפרקליטות צריכה להתייחס יותר ברצינות, וחלק מהדברים צריכים לקבל מענה במשפט החוזר עצמו. מדוע לא להסיק שבעצם עצם העובדה שהיו כל כך הרבה ספקות אצל שופטים ומכלול כל הבעיות, למרות שבנפרד כל הבעיות אינן מספיקות, המכלול של ספקות הוא בעצם הנושא המרכזי?

כתבת: "הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראד... המשך קריאה

כתבת:
"הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראדה.
אלא ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה לעייפה – חלק חשבו כך, חלק חשבו אחרת. כולם התלבטו בנושא, אך רק השופט יורם דנציגר בחר לזכות, בדעת מיעוט, את זדורוב, בין היתר נוכח הספקות הללו."

אך לא הוכחת טענתך ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה (נזילת הדם).
למעשה, הכרעת דינו של מלצר סותרת את טענתך ששופטי המחוזי והעליון דנו בנושא זה, משום שנכתב באופן מפורש שהטענה בעניין נזילת האסלה נטענה בלשון רפה בבית המשפט אך נזנחה על ידי ההגנה:

"יצוין כי טענה זו אמנם נטענה בשעתו בשפה רפה על-ידי באי-כוחו של המבקש בבית המשפט המחוזי הנכבד, אולם היא נזנחה ולא שימשה את קו ההגנה בהמשך (ראו: עמ' 1418 לפרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי, שם ציין העד אלכס פלג (שנתן כאמור חוות דעת מטעם ההגנה לגבי: השחזור, עקבות הנעליים וסוג כלי הרצח) כי: "העקבה של הדם שעל האסלה יש עליה דם שזב מגופה של המנוחה, זאת אומרת שנעשתה בסמוך לרצח. מגיע מישהו אלמוני ונכנס פנימה" ובהמשך, כאשר נחקר מדוע טען בחוות דעתו כי עקבות אלה שייכות לרוצח, או למישהו אחר שנכנס בסמוך לאחר הרצח לזירה, ענה כי כתב כך "בגלל שהדם זרם" וכי "הדם זב על העקבה"). יחד עם זאת, ההגנה זנחה קו טיעון זה במסגרת ההליך בפני בית המשפט המחוזי ובערעור, ולא ציינה כי נזילת הדם מגופת המנוחה על גבי העקבה – היא אינדיקציה לבירור זהותו של הגורם, אשר הותיר טביעות נעל אלו."

למעשה, מדובר בראיה שהייתה בידי ההגנה, אך כעת נוסף מידע משמעותי המחזק את הנושא, וכך סע' 31 א(2) מתמלא כלשונו:

"הוצגו עובדות או ראיות, העשויות, לבדן או ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה, לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון;"

ואכן, העובדה שהוצגה (חוות הדעת), ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה (תמונת הנזילה על האסלה + האמירה האגבית של אלכס פלג), כעת עשויה לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון.

עוד 1,072 מילים ו-2 תגובות

לב המאפליה

דו-קיום מסע הלוויה של מוסא חסונה ושל הדו-קיום היהודי-ערבי בלוד יצא לדרך אתמול אחר הצהריים, והפרעות בעיר עלו מדרגה ● ראש העיר, שיש לו תרומה משמעותית למצב, התחנן לסיוע ● היהודים תושבי העיר דיווחו על כדורים שורקים, תמונות של בתי כנסת, מכוניות ומבנים שרופים הציפו את ערוצי התקשורת ● משהו מפחיד קורה בלוד ● בלילה זה ייגמר בכניסה של 8 פלוגות מג"ב והכרזה של ראש הממשלה על מצב חירום בעיר שיהודים וערבים חיו בה בשקט יחסי מזה 70 שנה ● אמיר בן-דוד יצא למסע אל לוע הר הגעש

עוד 4,268 מילים

מטחים כבדים נורו לדרום, ילד משדרות פצוע אנוש

שר הבטחון מפעיל מצב משק לשעת חירום ● לא יתקיימו לימודים בדרום ובמרכז עד סוף השבוע ● עומר טביב הוא החייל שנהרג מנ"ט בגבול עזה ● משרד הבריאות של עזה מדווח על 56 הרוגים ברצועה ● גנץ שוחח עם 30 ראשי רשויות ערביות וביקש מהם לסייע בהרגעת הרוחות ● נתניהו על חיסול בכירי חמאס: "זו רק ההתחלה, נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהם"

עוד 92 עדכונים

יכול מאד להיות כי ההשתהות של לפיד ובנט תעלה להם בסיכוי ההיסטורי להרכיב ממשלה - אילו היו עושים בליץ וחותמים הסכמים מהירים לפני המלחמה, אולי הכל היה נראה אחרת ● בינתיים, עבאס ורע"ם ירדו למחתרת והשעו את המגעים ● ככל שהלחימה בעזה תימשך, כך קטן הסיכוי שרע"ם תתמוך בכל ממשלה שהיא ● פרשנות

עוד 415 מילים ו-1 תגובות
מיצג של צוללת במחאה נגד נתניהו, קיבוץ בית אלפא, 8 באוקטובר 2020

אם בתחילת החקירה מנדלבליט פעל להרחיק את הפרשה מנתניהו, בכתב האישום שהוגש אתמול הוא פעל להרחיקה גם ממעגל המקורבים של ראש הממשלה ● לא רק עו"ד שמרון מצא עצמו ברגע האחרון מחוץ לכתב האישום, גם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני מרום נמלט מאימת הדין ● ולמרות זאת, אי אפשר שלא לראות את מעורבות הדרג המדיני בסיפור הפלילי שמגולל כתב האישום ● פרשנות

עוד 860 מילים

בשיא הביקוש לסיוע, הפסיכולוגים החינוכיים תקועים בבירוקרטיה

אחרי הקורונה, האסון בהר מירון וכעת ההסלמה בדרום - הפסיכולוגים החינוכיים עובדים מסביב לשעון ● ואם לא די בכך שיש מחסור חמור בכח אדם, תיקון לחוק הפך את המטפלים למשועבדים לעבודת בירוקרטיה ● "נוצר מצב הזוי שפסיכולוגים מומחים נאלצים לשבת בוועדות במשך ימים שלמים במקום להעניק סיוע לילדים" ● היום פתחו בעיצומים כ-3,200 פסיכולוגים חינוכיים בשירות הציבורי

עוד 997 מילים

בשל התו הירוק, בתי מלון מסרבים לקלוט תושבים שבורחים מעוטף עזה

פרסום ראשון תושבת נירים התקשרה הבוקר לבתי מלון בדרום לבקש בדחיפות מקום לבתה ונכדיה שמתגוררים באשקלון, סמוך למקום הפגיעה הישירה של הרקטה מעזה ● אבל במלונות אמרו שהילדים יוכלו להיכנס רק אחרי שיעברו בדיקת קורונה שלילית - כלומר, מחר או מחרתיים ● מלון "אירוס המדבר": "אנחנו מחוייבים לתו הירוק" ● בעקבות פניית זמן ישראל, בישרוטל הסכימו לארח את המשפחה

בתי המלון מסרבים לקלוט תושבים מאשקלון ועוטף עזה שמבקשים לברוח ממטחי הרקטות שנורים מרצועת עזה, בשל הוראות התו הירוק, שאוסרות עליהם לארח ילדים שלא עברו בדיקת קורונה חיובית. כך נודע לזמן ישראל.

אירית חפץ, תושבת קיבוץ נירים שבעוטף עזה, התקשרה הבוקר למלון "קדמא" של קבוצת ישרוטל בשדה בוקר ולמלון "אירוס המדבר" בירוחם, וביקשה מהם לארח את ביתה, החתן שלה וילדיהם, המתגוררים באשקלון סמוך מאוד למקום שבו נפגע הלילה בניין מפגיעה ישירה של ירי חמאס מעזה וגרמה לפציעתם של שישה בני אדם.

אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)
אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)

המשפחה – אירית ובן זוגה נמרוד, שני ילדיהם ונכדיהם – מתגוררת כולה באזור מזה שנים ארוכות. "אני מאוד לחוצה, זה קשה", אומרת חפץ, "אני לא זזה לשום מקום, אבל אחרי הפגיעה הלילה הבת שלי והמשפחה שלה הרגישו שהם לא יכולים להישאר שם יותר אפילו רגע אחד. כרגע הם נעים ונדים, ואני מחפשת להם מלון דחוף".

להפתעתה, ענו לה בבתי המלון שהם אינם מקבלים את בני המשפחה, מאחר והילדים אינם מחוסנים, ולכן, לפי התו הירוק, יוכלו להתארח במלון רק אם וכאשר יציגו בדיקת קורונה חיובית.

"זה אומר שהם צריכים היום להיבדק, ומחר או מחרתיים לקבל תשובה", אומרת חפץ, "ב'אירוס המדבר' ענו לנו בחוצפה ובזלזול. אמרו שזה ההוראות שיש ומה אני רוצה מהם. בישרוטל אמרו משהו כמו 'יחזרו אליך, אבל זה לא יעזור'.

"אני לא מבינה את הזלזול הזה. קורונה זה חשוב, אבל זה לא שיש כרגע התפרצות קורונה עזה באשקלון ושהנכדים שלי מסכנים את כל האורחים במלון. וזה מאוד לא בריא גם להישאר כאן".

נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)
נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)

בעקבות פניית זמן ישראל, מספרת חפץ, חזרו אליה מישרוטל והבטיחו למצוא פתרון. זמן קצר לאחר מכן הודיעו לה כי פינו להם חדר במלון.

ממלון "אירוס המדבר" נמסר בתגובה: "אנחנו מחוייבים לפי התו הירוק".

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות לידיעה ולשאלה, האם בתי המלון והצימרים יכולים להגמיש את הוראות התו הירוק במקרים דומים עקב המצב.

עוד 282 מילים

שתי הרוגות מפגיעות ישירות באשקלון, הרוגה בראשון לציון; מטחים נורו למרכז הארץ

נתניהו: חמאס והג'יהאד האסלאמי ישלמו מחיר כבד מאוד; המערכה הזו תיקח זמן ● ישראל חיסלה את ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי ואת מפקד מערך הנ"ט של חמאס ● למעלה מ-20 פלסטינים נהרגו ● צה"ל תוקף רבי קומות ברצועה ● בוטלו הלימודים מהדרום עד הרצליה ● הנייה: ניצחנו במערכה על ירושלים ● תקלה, שאירעה במערכת כיפת ברזל באשקלון, הביאה להשבתתה

עוד 75 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה