הטעות הקשה של ישראל בנושא הבחירות הפלסטיניות

החתימה על הסכם הפיוס בין חמאס לפתח ב-2014, צילום מסך מכתבה של "כאן 11"
החתימה על הסכם הפיוס בין חמאס לפתח ב-2014, צילום מסך מכתבה של "כאן 11"

ישראל טעתה כאשר מלכתחילה לא הבהירה ליו"ר הרש"פ באופן חד משמעי את התנגדותה הנחרצת להשתתפות תנועת חמאס בבחירות. ישראל צריכה לקבל החלטה פומבית האוסרת על השתתפות תנועת חמאס בבחירות עד שהיא תקבל את תנאי הקהילה הבינלאומית: הכרה בישראל, גינוי הטרור והכרה בהסכמים בין ישראל לאש"פ.

ישראל טעתה טעות קשה באופן הטיפול שלה בבחירות הפלסטיניות ונקלעה למשבר מיותר. היה אפשר להימנע מהתסבוכת הנוכחית ביחסים עם הרש"פ אילו נקטה ישראל מלכתחילה בצעד המתבקש והודיעה באופן פומבי ומיידי על התנגדותה להשתתפות תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט ב-22 במאי.

ישראל טעתה קשות באופן טיפולה בבחירות הפלסטיניות ונקלעה למשבר מיותר. היה אפשר להימנע מהתסבוכת הנוכחית עם הרש"פ אילו הודיעה ישראל באופן פומבי ומיידי על התנגדותה להשתתפות תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט

ההודעה הישראלית הייתה צריכה להימסר מייד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ברגע שהוא הודיע על הגעה להבנות עם חמאס על עריכת בחירות בדירוג לפרלמנט, לנשיאות ולמל"פ, ולפני שהוא פירסם את הצו הנשיאותי בנושא עם מועדי הבחירות.

אילו עשתה זאת, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא היה מעז לקרוא תיגר על החלטת ישראל ולהפר את הסכמי אוסלו ולא היה מפרסם את הצו הנשיאותי הקובע את מועדי הבחירות.

סירוב ישראל להסכים להשתתפות תנועת חמאס בבחירות מגובה בהסכמי אוסלו האוסרים על השתתפות גופים התומכים בטרור בבחירות לפרלמנט או לנשיאות.

בשנת 2006 נוצר תקדים מסוכן כאשר ראש הממשלה דאז אריאל שרון ז"ל נכנע ללחצים של הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש והסכים לכך שתנועת חמאס תשתתף בבחירות לפרלמנט, התוצאה הייתה שהיא ניצחה בבחירות ושנה לאחר מכן היא ניצלה זאת כתירוץ להפיכה צבאית ברצועת עזה וגירוש הרש"פ ממנה.

את הלקחים ממה שקרה בשנת 2006 ישראל הייתה צריכה להפיק מייד ולא לשמור על עמימות בנושא. גם הקהיליה הבינלאומית תומכת בהתנגדות ישראל להכיר בתנועת חמאס ולהידבר עמה, לכן היא הציבה לה כבר ב-2007 תנאים: הכרה בישראל, גינוי הטרור וקבלת כל ההסכמים שישראל חתמה עם אש"פ.

תנועת חמאס הינה תנועת טרור מסוכנת הדוגלת בהשמדת ישראל והקמת מדינה הלכה מוסלמית "מהים עד הנהר". לאחר מותו של השיח' אחמד יאסין שייסד את התנועה היא הפכה בהדרגה לשלוחה קדמית של איראן ברצועת עזה.

ב-2006 נוצר תקדים מסוכן כששרון ז"ל נכנע ללחצי הנשיא ג'ורג' בוש והסכים שחמאס תשתתף בבחירות לפרלמנט. חמאס ניצחה ואחרי שנה ניצלה זאת להפיכה צבאית ברצועה ולגירוש הרש"פ ממנה

אחד היעדים האסטרטגים של תנועת חמאס הוא להשתלט על שטחי הגדה באותה מתכונת שעשתה התנועה כשהשתלטה על רצועת עזה ב-2007, תוך שאיבת לגטימציה מניצחונה בבחירות לפרלמנט.

הכתובת הייתה על הקיר מאז 2007 ועד היום, אלא שראש הממשלה נתניהו נרדם בשמירה. דווקא נתניהו שיזם את מדיניות הבידול בשטחים, דהיינו: הרש"פ שולטת בשטחי הגדה ותנועת חמאס שולטת ברצועת עזה, כך שומרת ישראל על הפיצול במחנה הפלסטיני ללא מתן אפשרות לרש"פ ולחמאס להתאחד.

כאמור, נתניהו נרדם בשמירה, ורק לאחר שהשב"כ נעמד על הרגליים האחוריות והתריע כי תנועת חמאס עומדת לנצח שוב בבחירות לפרלמנט כפי שעשתה ב-2006, הוא שלח את ראש השב"כ נדב ארגמן לביתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ברמאללה כדי להזהיר אותו ולדרוש ממנו את ביטול הבחירות.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס דחה על הסף את בקשתו של ראש השב"כ, דבר שהביא לכך שהשב"כ פתח בגל מעצרים נרחב של פעילי חמאס בגדה ומועמדי חמאס לבחירות לפרלמנט כדי לשבש את ניצחון חמאס בבחירות, למקרה שמחמוד עבאס ילך עד הסוף ולא יבטלן.

אבל ישראל הרשמית שמרה על שתיקה במקום לצאת בקמפיין מדיני בינלאומי נרחב המסביר את התנגדותה להשתתפות תנועת טרור בבחירות בשטחים, דבר שתיאלץ כנראה לעשות בדיעבד לאחר שיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס יודיע על דחיית הבחירות ויטיל את האחריות לכך על מדינת ישראל.

ההתנהלות הזו בנושא הבחירות הפלסטיניות משקפת את האופן שבו מנהל ראש הממשלה נתניהו את ענייני המדינה ואת הנושאים הביטחוניים בשנתיים האחרונות. הוא עסוק בענייניו האישיים ובקמפיינים למערכות בחירות בזו אחר זו.

העניינים הביטחוניים השוטפים מתנהלים בכוח האנרציה ללא חשיבה אסטרטגית, המדיניות נקבעת מהיום למחר, והקבינט הביטחוני מתכנס לעיתים רחוקות. כך נקלעת ישראל למשברים מדיניים וביטחוניים מיותרים.

ההתנהלות בנושא הבחירות הפלסטיניות משקפת את האופן שבו מנהל נתניהו את ענייני המדינה ואת הנושאים הביטחוניים בשנתיים האחרונות. הוא עסוק בענייניו האישיים ובקמפיינים למערכות הבחירות

מה שנדרש כעת הוא שישראל תיערך לקמפיין הסברה בינלאומי נרחב המסביר מיהי תנועת חמאס ומהן המטרות שהיא רוצה להשיג באמצעות הבחירות. אפילו ממשל ביידן מתנגד להשתתפות חמאס בבחירות מכיוון שהוא רואה בניצחונה האפשרי סכנה גדולה לרעיון פיתרון שתי המדינות.

ממשלת ישראל חייבת לקבל החלטה ברורה ופומבית שבה יש התנגדות מוחלטת להשתתפות תנועת חמאס בבחירות בשטחים עד שהיא תקבל את התנאים שקבעה הקהיליה הבינלאומית להידברות עמה. עד אז אסור לאפשר לתנועת טרור לקחת חלק בתהליך דמוקרטי שבאמצעותו היא שואפת להתחזק עוד יותר כדי להילחם נגד ישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
1. אין פתרון "שתי מדינות". ישראל רצחה אותו מזמן. שום ממשלת ימין לא תפנה, ושום ממשלה שאיננה ימין תהיה מסוגלת לפנות. נקודת האל-חזור נחצתה מזמן. 2. להישען על הסכמי אוסלו זה במקרה הטוב בדיח... המשך קריאה

1. אין פתרון "שתי מדינות". ישראל רצחה אותו מזמן. שום ממשלת ימין לא תפנה, ושום ממשלה שאיננה ימין תהיה מסוגלת לפנות. נקודת האל-חזור נחצתה מזמן.
2. להישען על הסכמי אוסלו זה במקרה הטוב בדיחה עצובה. הרי הימין, השליט, טוען שהסכמי אוסלו מתו. לא ככה?
3. אבל אפילו ללא האמור לעיל, דרושה מידה לא מבוטלת של חוצפה לקבוע מה הם כללי המשחק שלפיהם הם יהיו "רשאים" הפלסטינים לקיים בחירות ומי רשאי ומי לא רשאי לבחור ולהיבחר. אפרטהייד כבר אמרנו?

עוד 695 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

המפכ״ל קבע: יהודים לא יעלו היום להר הבית

מצעד הדגלים יעבור היום בשער שכם ● עודה: הבערה מכוונת של השטח שמשרתת את המשך מדיניות הכיבוש ● המגעים להקמת ממשלה: דיווח כי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה ● בנט דורש שליטה של הימין בוועדה למינוי שופטים ● המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה יחד עם אחראי הבטיחות

כצפוי חברי הציונות הדתית כועסים על החלטת המפכ״ל:

עמיחי שיקלי מימינה גם מזדעזע:

נוכח הנסיונות למנוע אלימות בירושלים סמוטריץ׳ משתף שוב את הפסוק מספר במדבר  שקורא לכיבוש הארץ. סמוטריץ׳ שיתף את הפסוק גם לאחר התקיפה של הרב מאלי ביפו,  תקיפת חרדי בירושלים וציוץ של אעידה תומא-סלימאן על רצונה שישראל תהפוך למדינת כל אזרחיה.

ממשלת השינוי: כתבת ערוץ 12 דפנה ליאל מדווחת על ״תקדמות משמעותית״ במגעים שהתקיימו מול מרצ וישראל ביתנו וכי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה.

בחדשות 12 מדווחים כי המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה יחד עם אחראי הבטיחות.

חרדי מדליק נרות בזירת הארוע של האסון בהר מירוון, 1 במאי 2021 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
חרדי מדליק נרות בזירת הארוע של האסון בהר מירוון, 1 במאי 2021 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

משפט נתניהו: היום תימשך חקירתו הנגדית של אילן ישועה לשעבר מנכ״ל וואלה.

עוד 6 עדכונים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

תגובות אחרונות

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה