צוותי המו"מ של גוש השינוי דנו לאורך היום בהרכבת ממשלה

לפיד, בנט וסער מסכימים לממשלה של 24 שרים

מקורב למנסור עבאס: "במוצ"ש תהיה התקדמות ממשית בגוש השינוי" ● יוסי כהן וגלעד ארדן פגשו את שר החוץ האמריקאי ● נתניהו טרם החזיר את הכסף שקיבל מפרטריץ' ● רבבות נאספו הערב במירון לקראת הילולת ל"ג בעומר ● מנסור עבאס: "כל ממשלה חדשה תהיה חייבת את תמיכת ימינה ורע"ם יחד" ● ישיבת הממשלה תתקיים ביום ראשון במשרד רה"מ

יאיר לפיד ונפתלי בנט ביום השבעת הכנסת ה-24, 6 באפריל 2021 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
יאיר לפיד ונפתלי בנט ביום השבעת הכנסת ה-24, 6 באפריל 2021
עוד 46 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 14 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

ישראל מודאגת מדיאלוג בין חמאס לאירופה

גורמים בכירים במשרד החוץ מביעים דאגה מהאפשרות שכמה מדינות באירופה יפתחו בדיאלוג חשאי עם ארגון חמאס בעקבות המלחמה האחרונה. מעמדו של חמאס התחזק בזירה הפלסטינית והוא הפך גם לגורם אזורי חשוב, ישראל צריכה לעמוד על המשמר מפני סחף בעמדות ארה"ב ואירופה ביחס לארגון הטרור.

בירושלים קיבלו בברכה לפני כמה ימים את דבריו של עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, שר החוץ של איחוד האמירויות, אשר מתח ביקורת על כמה מדינות בעולם שמסתפקות רק בהכרזה על הזרוע הצבאית של חמאס, חזבאללה ותנועת "האחים המוסלמים" כארגוני טרור, ואינן מכלילות בהגדרה הזו גם את הזרוע המדינית של הארגונים האלה מכיוון שאין ביניהן שום הבדל.

בירושלים בירכו בימים האחרונים על דברי שר החוץ של איחוד האמירויות, שמתח ביקורת על המדינו שמסתפקות רק בהכרזה על הזרוע הצבאית של חמאס, חזבאללה ותנועת "האחים המוסלמים" כארגוני טרור

לעמדה הזו שותפות גם מדינות כמו סעודיה ובחריין, בסעודיה עומדים לדין בעצם ימים אלה כ-60 פעילים של חמאס באשמת הברחת והלבנת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה באמצעות חלפני כספים בטורקיה.

אולם, במשרד החוץ בירושלים מודאגים מאוד מהאפשרות שכמה מדינות באירופה יפתחו ערוצי תקשורת חשאיים עם ארגון חמאס בעקבות המלחמה האחרונה ברצועת עזה.

בשנת 2007, לאחר שארגון חמאס השתלט בכוח על רצועת עזה, קבעה הרביעיה הבינלאומית (קוורטט) 3 תנאים להידברות עמו:

  1. הכרה בישראל.
  2. גינוי הטרור
  3. הכרה בהסכמים בין ישראל לאש"ף.

עכשיו החשש בישראל הוא שתתחיל שחיקה בעמדה הזו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהינה ידידה של ישראל, אמרה אחרי השגת הפסקת האש בין ישראל לחמאס כי היא תומכת במגעים עקיפים עם חמאס, מכיוון שהם הכרחיים להשגת הפסקת אש.

דבריה גרמו להעלאת ציפיות בהנהגת חמאס לאפשרות של קיום ערוצי תקשורת מדיניים עם מדינות אירופה. המודיעין הגרמני תיווך בין ישראל לחמאס בעסקת שליט ב-2011, לצדו של המודיעין המצרי, והוא שותף גם כעת במאמצי התיווך להחזרת 4 השבויים והנעדרים הישראלים במסגרת עסקת חילופי שבויים חדשה בין ישראל לחמאס.

ארגון חמאס הצליח, באמצעות המלחמה האחרונה, למצב את עצמו כשחקן אזורי חשוב בזכות הכוח הצבאי שלו והיכולת ליצור מאזן הרתעה מול ישראל.

הוא הפך לגורם שיש להתחשב בו בזירה הפלסטינית, הוא הצליח להתסיס את ערביי ישראל ואת תושבי מזרח ירושלים והגדה וגם את הפלסטינים במדינות ערב.

חמאס הצליח במלחמה האחרונה למצב עצמו כשחקן אזורי חשוב, בכוחו הצבאי ומאזן ההרתעה מול ישראל. הוא הפך לגורם חשוב בזירה הפלסטינית, שהתסיס את ערביי ישראל, את תושבי מזרח י"ם והגדה ואת הפלסטינים במדינות ערב

החמאס לא מסתפק רק בכוח צבאי אלא גם באסטרטגיה מדינית, והוא יודע להסתיר בדיאלוג התקשורתי שלו את הכוונות האמיתיות שלו להשמיד את ישראל.

מדינות אירופה בוטחות במצרים, ובירושלים חוששים שחמאס ישתמש במצרים ובקטאר כדי לגרור כמה מדינות אירופאיות לדיאלוג חשאי עמו כדי "להכשיר את השרץ".

אירופה תתקשה לסמוך מדינית על הרש"פ שנחלשה מאוד, ארגון חמאס הוכיח שהוא הגורם החזק בזירה הפלסטינית ולא הרש"פ שנחשבת למושחתת ועושה את רצונן של ארה"ב וישראל.

לכן, בהחלט יתכן שאירופה תחפש דרך לדיאלוג עם חמאס.

הרבה תלוי כעת במה תעשה הממשלה החדשה בנושא והאם תעמוד על המשמר כדי שחמאס לא יקבל שום לגיטימציה, חשאית או גלויה. גורמים בכירים במשרד החוץ אומרים כי מדובר בארגון טרור אנטישמי המחובר בעבותות ל"ציר הרשע" בראשות איראן הקוראת בגלוי להשמדת ישראל.

לא מעט תלוי בממשל ביידן. הממשלה החדשה בישראל צריכה לעמוד על המשמר כדי שלא יחול שום שינוי ביחס האמריקני לחמאס. כל שינוי כזה יגרור אחריו באופן אוטומטי גם את אירופה.

בהחלט יתכן שאירופה תחפש דרך לדיאלוג עם חמאס. הרבה תלוי כעת במה תעשה הממשלה החדשה בנושא והאם תעמוד על המשמר כדי למנוע מחמאס לגיטימציה, חשאית או גלויה

ארגון חמאס ינסה להידחף לכל תהליך מדיני עם ישראל כ"נציג העם הפלסטיני" גם כדי לנגח את הרש"פ ובמסגרת מאמציו להשתלט על אש"ף.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים

גנץ שלח לממשלה את ההצעה להקים ועדת חקירה לאסון מירון

ליברמן: "מבחינתי אין מושג כזה 'פקידי האוצר' אלא הדרג המקצועי" ● סמוטריץ׳: בנט בתפקיד האדיוט השימושי של השמאל ● עבאס: אלחרומי נמנע בידיעת בנט ולפיד - הוא בקואליציה ● פריג׳: הוא נמנע עקב ההריסות בנגב ● אעידה תומא-סלימאן: לא נצטרף להצעות אי-אמון שבאות להפיל את הממשלה ● גורמים במפלגה הדמוקרטית בארה״ב: לבנט יש הזדמנות לשיקום היחסים

עוד 14 עדכונים

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

למקרה שפיספסת

אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה היו שבויים בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בתוך נרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי, שרבץ עלינו סמיך ומצחין כמו ערפל רדיואקטיבי – זה נגמר.

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה נשבו בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בנרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי – זה נגמר

מול מכת״זיות, מכות ומעצרים, מול קללות ויריקות וסכינים, מול הסתה ותביעות השתקה ואיומים, עמדנו יחד איתנות ואיתנים, שרנו כמו תפילה ״יאללה ביבי לך״ וזה קרה.

לא רק ניצלנו – ניצחנו.

ולא רק מי שיצאו להפגין. כולנו ניצחנו. לא ממשלת חלומות, אבל גם לא אוטוקרטיה-קלפטוקטיה חלום בלהות. ממשלת מציאות. המציאות בה אנחנו חיות וחיים. חברה מגוונת עם הרבה מחלוקות שאם היא רוצה להתקיים במסגרת הדבר הזה שנקרא מדינת לאום, חייבת ללמוד לעשות פשרות.

בתמורה לפשרות יעבור תקציב מדינה, מה שלא עבר פה מ-2018. העברת תקציב וחזרה לממשלה מתפקדת אחרי שנתיים בהם עברנו מגיפה, מלחמה וגדלה האוכלוסייה במאות אלפים, ישפיעו על אם נוכל לשלם שכר דירה, אם נוכל לראות רופאה כשצריך, כמה שעות נעמוד בפקקים, כמה ילדים יהיו בכל כיתה ואם יהיו לנו טכנולוגיות כמו כיפת ברזל שיגנו עלינו מפני מתקפה.

הפשרה כואבת וקשה לבליעה, אבל צרת רבים חצי נחמה. לשמאל וימין, יהודים וערבים, חילונים ודתיים קשה במידה דומה. וזה בפני עצמו כבר סיבה למסיבה.

מי שמתאבלים ומקללים ומאיימים היום הם מי שלא מאמינים במדינה. הם מי שחיים בעולם מיתולוגי שבו קיים רק עם ישראל וארץ ישראל ובן האלוהים הנאשם בפלילים. הכבישים עליהם הם נוסעים, בתי החולים בהם מתאשפזים, בתי הספר והישיבות בהם לומדים, כל זה, הם סבורים, מסופק להם בלי ממשלה ובלי תקציב מדינה, כמו מן משמיים. לנצח נצחים. על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה. ההיפך, רק נקשה עליהם כי נזין בכך את הדלוזיה.

על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה

אז אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום. אנחנו נשמח, ונחגוג ונקום מחר בבוקר עם הידיעה שאנחנו יכולים להציב מטרה ולהשיג אותה. וגם שכבוד וחירות, שיוויון וצדק, אמת ושלום זה לא מן משמיים. זה בזיעת אפיך. ואם נרצה, אין זו אגדה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני... הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן... הממשלה הזאת ... המשך קריאה

הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני… הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן… הממשלה הזאת תרוויח אם ישחררו את האברכים משרות בצה"ל ובמקביל ישחררו את קופת המדינה ממתן תקציבים מכול סוג שהוא, לגידול האוכלוסיה הפרזיטית הזאת… הממשלה הזאת תרוויח אם הערבים תושביה הנאמנים של המדינה הזאת, יושת חוק גיוס לשירותים אזרחיים במקביל לחוק הגיוס לצה"ל… הממשלה הזאת תרוויח אם בצמתים בכניסה לירושלים וברכבת הקלה תהיינה התפרעויות של אנטי ציונים… הממשלה הזאת תרוויח אם חלקיה יבלמו את מקורם מול פני התקשורת ויעשו עבודה בשקט בלי לשים לב אל נאקותיה של איילה חסון והאחרים שהכל נעשה במסתרים. נקודה.

עוד 375 מילים ו-2 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים

הרבי מגור, פרנץ קפקא, המלך אדוארד ומלכת הולנד - כולם, כולל כולם, ביקרו שם ● עד ערב מלחמת העולם השנייה הייתה עיירת הנופש מריאנבד שבצ'כיה מרכז שיהודים ובני אצולה מרחבי אירופה נהרו אליו לטיפולים רפואיים ולמפגשים מרגשים ● ספר חדש חושף את ההיסטוריה של המקום שעצר מלכת בליל הבדולח

עוד 737 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מתנת הפרידה של גילה גמליאל

צל"ש לשרה להגנת הסביבה, שבימים האחרונים בתפקיד יצאה בחריפות נגד ההסכם עם האמירויות שמסכן את מפרץ אילת, וחתמה על התקנה האוסרת לסחור בפרוות ● טר"ש לפירות הקיץ שבאדיבות שינויי מזג האוויר עולים כמו נדל"ן בגוש דן וגם הטעם לא משהו ● והטיפ: הסרט הדוקומנטרי על גרטה תונברג חושף פנים פחות ידועים של לוחמת האקלים הצעירה

עוד 722 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה