ישראל השלימה עם החזרה להסכם הגרעין

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן והיועץ לבטחון לאומי בממשלו ג'ק סאליבן (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
AP Photo/Andrew Harnik
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן והיועץ לבטחון לאומי בממשלו ג'ק סאליבן

ישראל החלה להשלים ולהפנים כי ממשל ביידן חוזר להסכם הגרעין וכי יסיר את הסנקציות מעל איראן בניגוד לעמדתה. משלחת בכירי מערכת הביטחון חזרה מוושינגטון עם הישגים דלים. השיחות ימשכו והממשל יבחן את הדרישות הביטחוניות שתציג לו ישראל בסבב הבא של השיחות.

ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, אמר בסוף השבוע שעבר כי המשא ומתן העקיף בוינה בין נציגי המעצמות לאיראן על החזרה להסכם הגרעין משנת  2015 "נמצא במצב בלתי ברור". דבריו באו בתום סיום סביב שיחות שלישי בין הצדדים, "הרגשנו רצון של כל הצדדים ובהם האיראנים לדבר על הקלת הסנקציות וחזרה להסכם הגרעין, אך עדיין לא התברר אם הרצון הזה יוביל בסופו של דבר להסכם", הדגיש.

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי ההצהרה של סאליבן הינה חלק מטקטיקת המשא ומתן של ממשל ביידן שמטרתה להנמיך ציפיות, אולם המשלחת של ראשי מערכת הביטחון הישראלית, שקיימה בשבוע שעבר 5 ימים של שיחות בוושינגטון עם עמיתיהם האמריקאים התרשמה כי ממשל ביידן שועט חזרה להסכם הגרעין ולהסרת הסנקציות מעל איראן.

לפי גורמים בירושלים, הצהרת סאליבן היא חלק מהנמכת הציפיות של ממשל ביידן. אולם משלחת ראשי מערכת הביטחון הישראלית בוושינגטון התרשמה כי הממשל שועט להסכם הגרעין ולהסרת הסנקציות מאיראן

האיראנים רוצים לסיים את המשא ומתן בשיחות וינה בהקדם כדי שיוכלו להציג את החזרה להסכם הגרעין והסרת הסנקציות כהישג גדול לקראת הבחירות לנשיאות בחודש יוני.

סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקצ'י, האחראי על ניהול השיחות בוינה מטעם איראן, אמר ב-1 במאי כי הושגה הסכמה על הסרה של סנקציות סקטוריאליות שהוטלו בזמנו על מאגרי האנרגיה והבנקאות.הוא הוסיף כי יש רשימה ארוכה של אישים ומוסדות שיוסרו מרשימת הסנקציות האמריקנית וכי ימשכו השיחות על המקרים הבודדים שעליהן יש מחלוקת.

נראה כי בצמרת המדינית והביטחונית של ישראל החלה כבר לחלחל ההפנמה  כי ישראל איננה יכולה לעצור את חזרת ממשל ביידן להסכם הגרעין וכי היא צריכה "לחתוך הפסדים" ולהשלים עם המציאות החדשה כדי שלא להגיע לעימות עם ממשל ביידן, בדומה לעימות שהוביל בזמנו ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא אובאמה.

דאגה ישראלית

ישראל מודאגת מהחיזורים של סעודיה אחרי איראן ומהשיחות החשאיות של סעודיה עם איראן בתיווכו של ראש ממשלת עיראק מוצטפא כאט'מי. יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, שישראל סמכה עליו כי יקים עמה, יחד עם שאר מדינות המפרץ, ברית צבאית נגד איראן, מוביל את הקו החדש של חנופה תקשורתית לאיראן. ברית המלווה במגעים סודיים בניסיון לעצור את ההתקפות היומיומיות של המורדים החות'ים בתימן, באמצעות טילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים על הערים המרכזיות בסעודיה ועל מתקני הנפט שלה.

ישראל מודאגת מחיזורי סעודיה אחרי איראן ומשיחותיהן החשאיות בתיווך עיראק. יורש העצר הסעודי בן סלמאן, שישראל סמכה עליו כי יקים עמה ועם שאר המפרציות ברית צבאית נגד איראן – מוביל את הקו החדש של חנופה תקשורתית לאיראן

ישראל גם מודאגת מההצהרה של ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי, אשר מתח ביקורת ב-29 באפריל על פעולת החבלה במתקן הגרעיני בנתנז, המיוחסת לישראל ואמר: "אנו בהחלט מאמינים שפעילויות כאלה לא עוזרות לדיפלומטיה, אנו מאמינים שיש לוודא שבינינו לבין ישראל אין הפתעות".

האם פירוש הדברים שישראל תוריד כעת פרופיל בכל הקשור לפעילות החשאית של המוסד הישראלי נגד תוכנית הגרעין האיראנית כדי שלא להפריע לשיחות שמנהל ממשל ביידן בוינה עם איראן? יתכן שכן.

על פי גורמים מדיניים בכירים, ישראל כבר הסכימה להפסיק את התקיפות של האוניות האיראניות המבריחות נפט ונשק לסוריה בעקבות בקשה של שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין במהלך ביקורו בישראל לפני שבועיים, אוסטין הסביר כי הפעילות הימית הישראלית מציבה מכשולים בשיחות וינה על החזרה להסכם הגרעין.

הישגים ישראלים דלים

כצפוי, המשלחת הישראלית שיצאה לוושינגטון לשיחות עם ראשי מערכת הביטחון האמריקנית, בניסיון להשפיע על ארה"ב שלא לחזור להסכם הגרעין עם איראן ולא להסיר מעליה את הסנקציות, חזרה עם הישגים דלים, נכון לשעה זו.

הרמטכ"ל אביב כוכבי נאלץ להישאר בארץ, בגלל המתיחות בגבול רצועת עזה ובמזרח ירושלים, והמשלחת כללה את ראש המוסד יוסי כהן, ראש אמ"ן תמיר היימן, ראש אגף אסטרטגיה טל קלמן והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

ההישגים של המשלחת, כפי שמתארים אותם גורמים מדיניים, הם בכך שהיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת שיכנע את האמריקנים להקים צוותי עבודה משותפים בנושא הטילים המדוייקים והמל"טים של איראן, שמועברים גם לשלוחותיה במזרח התיכון, ולקיים סבב שיחות נוסף שבו תציג ישראל רשימה של ביטחונות וערבויות שהיא דורשת מארה"ב כפיצוי על החזרה להסכם הגרעין.

ישראל מבקשת לשדרג את יכולות חיל האוויר שלה לפעול ביעילות למרחקים ארוכים ועוד שורה של בקשות, גם בתחום המודיעיני, כדי לשמר את יכולותיה ההתקפיות למקרה שהסכם הגרעין יכשל.

ראש המוסד יוסי כהן נועד עם ראש ה-CIA החדש ויליאם ברנס, עם שר החוץ טוני בלינקן וגם עם הנשיא ביידן והעביר לו מסרים מראש הממשלה נתניהו.

ומה עשה בחלק מהפגישות השגריר הכושל גלעד ארדן? הוא בעיקר נכח בהן כדי שיוכל אחר כך לצאת לאמצעי התקשורת וליחצן את עצמו כמי שמוביל את השיחות האלה ומשיג בהן הישגים, הוא לא מחמיץ שום הזדמנות לגנוב מהאחרים את ההצגה.

כצפוי, המשלחת הישראלית שיצאה לוושינגטון לשיחות עם ראשי מערכת הביטחון האמריקנית, בניסיון להשפיע על ארה"ב שלא לחזור להסכם הגרעין עם איראן ולא להסיר מעליה את הסנקציות, חזרה עם הישגים דלים

בשורה התחתונה, רק אם בסופו של דבר יסכים ממשל ביידן להיענות לדרישות הביטחוניות והערבויות שישראל דורשת ממנו כפיצוי על הסכם הגרעין, אפשר יהיה לדבר על הישג ישראלי, עד כה הניסיון עם בכירי ממשל ביידן הוא שהם יודעים היטב להקשיב ולהנהן בראשם ובסופו של דבר דוחים את בקשות והמלצות ישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 814 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 6 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד נאם לראשונה מקבלת המנדט: כעסנו ושנאנו מספיק

דיווח: בנט רוצה לסיים את המו״מ עם לפיד תוך שבוע ● נתניהו: בנט ושקד ביצעו את הונאת הבחירות הגדולה בתולדות המדינה ● שיקלי: המהלך של בנט מעוות ● דרעי, גפני וליצמן לבנט: ממשלת ימין תקום אם תבוא איתנו ● עידית סילמן מימינה לנתניהו: מעוניינת בעצירת הכאוס שיצרת ● ניר אורבך: דרך בנט היא הנכונה ● עימותים בשייח׳ ג׳ארח לאחר שבן גביר העביר לשם את לשכתו

עוד 44 עדכונים

מנדט להקים את מדינת ישראל מחדש

המנדט שנתן הנשיא המתחבט והסובל ראובן רובי ריבלין ליאיר לפיד, הוא בעצם מנדט להקים את מדינת ישראל מחדש.

בלי כחל וסרק צריך לומר לכל שותפי הקואליציה האפשריים: זהו שלב התיקון. שבריה של מדינה שלמה על כל מערכותיה מונחים על קרקעית ים המוות וצריך עכשיו לצלול, לאסוף לחבר להדביק, להמתין שייבש הדבק ולהעמיד מחדש את הכלים המדינתיים לרשות אזרחיה.

המנדט שנתן הנשיא המתחבט והסובל ריבלין ללפיד, הוא מנדט להקים את ישראל מחדש. צריך לומר לשותפי הקואליציה האפשריים: שברי מדינה שלמה מונחים על קרקעית ים המוות וצריך עכשיו לצלול, לאסוף ולהדביק

נפתלי בנט המועמד לראש ממשלה חלופי ראשון, טוען ש"הסכים" להקים ממשלת אחדות ישראלית אך "לא יוותר על ערכיו". אדם שקיבל רק 7 מנדטים (ואחד מהם ברח) מנסה להציב אותם לפני ערכיהם של 56 המנדטים שחתמו על המלצה לנשיא על יאיר לפיד. מה יותר חצוף ובוטה מהאמירה הזו? מדוע ערכיה של ימינה חשובים יותר מהערכים של מרצ, העבודה, יש עתיד, ישראל ביתנו, כחולבן, המשותפת ורע"ם?

בנט כדרכו וכדרכם של אנשי הציונות הדתית על גווניהם, לעולם מכבד רק את הערכים שלהם. לכאורה אין ערכים לחילונים, לשמאלנים, לאנשי המרכז הדמוקרטי. לכאורה רק מי שמאמין באלוהי ישראל במשיח ובתורת ישראל הסלקטיבית יש לו ערכים. והרי "שוחד יעוור עיני צדיקים", אבל הערך הזה לא חשוב לבנט, שקד ושיקלי. עבור ימינה ודומיה רק אידאולוגיית הימין חשובה. רק ארץ ישראל, התנחלויות, סיפוח, עם ותורת ישראל.

אבל ממשלת אחדות, בעיקר אחרי השבר של שלטון נתניהו והנתניהוז, היא בעיקר ממשלה של התפשרות. ריפוי. ניסיון לבנות מחדש חברה סובלנית, דמוקרטית, כלכלה בריאה, חינוך תומך מודרני חדשני, שירותי רווחה מתקדמים ודואגים לנכים, להלומי הקרב, לניצולי השואה. לא רק לגוש המתנחלים והחרדים.
אם בנט לא מבין מה תפקידו של ראש ממשלה בעידן הזה, אחרי כאוס הקורונה וההרס של סריסי נתניהו, הוא לא יוכל להיות ראש ממשלה.

דווקא נציגי ערביי ישראל ידעו היום להבין את הרגע, וגם המשותפת וגם רע"ם אישרו כי יתמכו בלפיד כדי להקים ממשלת שינוי. גם תקווה חדשה של גדעון סער. הרי אין שום סיבה שהימין השפוי הדמוקרטי שהתחנך על "בן ערב ובני" של ז'בוטינסקי, לא יישב עם האזרחים ערביי ישראל מתוך כוונה לשוויון ושותפות. יהיו חילוקי דעות. יהיו מאבקים. אבל בנט ומפלגת האחות הגזענית דתית שלו תמיד פסלו את ערביי ישראל מסיבות של גזענות ופחד. כאילו יהדותה של המדינה תלויה בכך שלא יינתן למיעוט הערבי שוויון והכרה בזכויותיו במדינה הדמוקרטית.

הפחד שלהן תמיד היה מהרגע הזה בו ייאלצו להתמודד עם הטיעונים הלוגיים והאידאולוגיים של האזרחים הערבים.

בנט וחבריו יתקשו עכשיו להסביר מדוע ימנע שוויון מלא מאזרחיה הערבים של המדינה בייצוג בממשלה, בכנסת, בתקציבים, במינויים, בהכרעות על גורלה.
התעקשות על ערכיה של ימינה היא כמו הכנסת הראש לחול. לימינה יש כיום זכות קיום כסיעה קטנה שתקבל את ראשות הממשלה רק מכוח תמיכתם של כל מרכיבי הקואליציה. ימנים, שמאלנים, אנשי מרכז וערבים.

בנט, המועמד לרה"מ חלופי ראשון, טוען ש"הסכים" להקים ממשלת אחדות ישראלית אך "לא יוותר על ערכיו". אדם שקיבל רק 7 מנדטים (ואחד ברח) מנסה להציבם לפני ערכי 56 המנדטים שהמליצו על לפיד לנשיא

כמו בגין, שהעביר את הסכם השלום עם מצרים רק בקולות השמאל, גם בנט לא יוכל לקדם שום מהלך ללא הסכמת מרכיבי הקואליציה הללו כולם. ולכן יצטרך להתפשר על ערכיו. כי גם שותפיו מתפשרים כעת. ואולי הרבה יותר ממנו.

מדינת ישראל צריכה עכשיו לאסוף את השברים. הנתניהוז ימשיכו לרדוף ולהתסיס ולהסית מהספסלים האחוריים.  כמו טחורים יקשו על הישיבה אבל לא יורגשו אם הממשלה הזו תנוע מהר קדימה למשימות החיוניות להצלת המדינה מתקופת החורבן שהמיט עליה שלטון השוחד מרמה והפרת אמונים של נתניהו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 541 מילים ו-2 תגובות

ישראל ואתגר האפרטהייד

שבוע לאחר פרסום הדוח החריף של "משמר זכויות האדם" על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים, ברור יותר ויותר שלא ניתן פשוט לפטור אותו בביטול ● אולם במקום להסתכל על המסמך כאיום מוחלט על עצם קיומה של ישראל, מוטב שאזרחים שאכפת להם מהמדינה, מהמסגרת המוסרית שלה ומיכולת הקיום שלה בעתיד, יראו בפרסומו אות אזהרה המחייב אותם לבצע הערכה מחודשת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק ... המשך קריאה

לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק הפעם מהצד המדכא של המשוואה (כי במקרה כעת ידינו על העליונה), במקום מהצד המדוכא. באופן כללי, התחושה היא ש-5000 שנה ולא למדנו כלום, אנחנו מתעקשים לחזור על אותו טעויות ולהתעלם מהמציאות, הכל באצטלת שם שמיים. המטרה כבר מזמן אבדה (להיות עם חופשי בארצנו) והוחלפה בתאוות שררה, כח, כבוד וכסף. מה שהכי עצוב זה, שזה מה שתמיד קורה, כל פעם מחדש, ושאנחנו כבר יודעים גם כיצד זה תמיד מסתיים, ובכל זאת, תועים.

עוד 1,048 מילים ו-1 תגובות

קריאה לעזרה מסרייבו

שיעורי התמותה מקורונה בבוסניה והרצגובינה הם מהגבוהים באירופה; הממשלה כשלה בהשגה של אספקת חיסונים, ואלפים מפגינים ברחובות ● חמישה אחוזים מהקהילה היהודית הקטנה נמחקו כתוצאה מהנגיף, ביניהם שורדי שואה ● פיליפ וינר, האיש שהביא לדין את פושעי מלחמת בוסניה, ומנסה לסייע ליהודים שם: "מה שקורה הוא מחזה אימים"

עוד 761 מילים

למקרה שפיספסת

ילד שמתעורר בלילה בצרחות אימה, "דורכים עלי!" ● אנשי הצלה שראו לראשונה אנשים מתים מול עיניהם ללא יכולת לסייע להם ● תלמידי ישיבות שמתמודדים עם אשמת ניצולים ● 45 בני אדם מתו באסון בהר מירון וכ-150 נפצעו - אבל אלפים בחברה החרדית סובלים כעת מחרדה ופוסט טראומה ● שירותי בריאות הנפש והפסיכולוגיה מתחילה לקבל לגיטימיות, אבל למדינה אין מספיק כוח אדם

עוד 1,679 מילים

החזרה לשגרה מסוכנת למערכת הבריאות

באחרונה, הזהיר משרד הבריאות כי בתוך 15 שנים צפויה מדינת ישראל לעמוד בפני מחסור חמור ברופאים. לפי האומדנים, שיעור הרופאים לאלף נפש צפוי לרדת מ-3.5 כיום, ל-3.3 עד שנת 2025 ול-3.02 ב-2035. המחסור הזה צפוי לפגוע באיכות הטיפול הרפואי בישראל, ובמיוחד בפריפריה, הסובלת כבר כיום מפערים ניכרים בתשתיות ובנגישות לשירותי בריאות לעומת מרכז הארץ.

באחרונה, הזהיר משרד הבריאות כי בתוך 15 שנים צפויה מדינת ישראל לעמוד בפני מחסור חמור ברופאים. המחסור הזה צפוי לפגוע באיכות הטיפול הרפואי בישראל, ובמיוחד בפריפריה, הסובלת כבר כיום מפערים ניכרים

אך למרות התחזית המדאיגה, האזהרה שפרסם משרד הבריאות לא הניעה דיון ציבורי, ובקושי זכתה להתייחסות מצד מקבלי ההחלטות. השקט היחסי שבו התקבלה מצטרף להיעדר הביקוש לתיק הבריאות במשא ומתן להרכבת הממשלה. דומה, כי החזרה לשגרה גורמת לאבדן העניין הציבורי במערכת הבריאות. העיסוק האינטנסיבי במצב המערכת סביב הטיפול במגפה מתחלף, שוב, באדישות ובהשלמה עם מצבה העגום ביום-יום.

הסכנה היא, שחוסר העניין הציבורי יחסל כבר עכשיו את היוזמות שנדונו בקורונה לחיזוק הרפואה הציבורית. הדבר אף עלול לשחוק בהדרגה את האהדה שממנה נהנתה מערכת הבריאות לאורך המשבר, ובכך להקשות עוד יותר על גיוס תמיכה ציבורית בהגדלת תקציב הבריאות ובייעול המערכת.

המגמה הזו מדאיגה, כי למרות הצלחתה של מערכת הבריאות בהתמודדות עם הקורונה, הבעיות שאפיינו אותה ערב המגפה לא נעלמו. גם אחרי הקורונה, הרפואה הציבורית עדיין צמאה לרפורמות ולתוספת משאבים כדי לשרוד בטווח הארוך.

כך, למשל, ההחלטה לסגור מחלקות פנימיות בעיצומם של הגל השני והשלישי כדי לפנות מקומות אשפוז לחולי קורונה המחישה את המחסור החמור במיטות אשפוז, שהוא מהגבוהים בקרב מדינות ה-OECD. הירידה המתמשכת בשיעור הרופאים לאלף נפש נתנה אף היא את אותותיה במשבר, שעה שהצוותים הרפואיים נשחקו וקרסו תחת עומסי הטיפול בחולי הקורונה.

בכל אלה יהיה קשה לטפל ללא תמיכה משמעותית מדעת הקהל וללא רוח גבית מהתקשורת, שתתמרץ את הפוליטיקאים להגדיל דרמטית את ההשקעה בבריאות.

האזהרה שפרסם משרד הבריאות לא הניעה דיון ציבורי, ובקושי זכתה להתייחסות מצד מקבלי ההחלטות. זה מצטרף להיעדר הביקוש לתיק הבריאות במו"מ להרכבת הממשלה. דומה, כי החזרה לשגרה גורמת לאבדן העניין הציבורי במערכת הבריאות

אמנם, ירידת העניין הציבורי במצבה של מערכת הבריאות בעקבות החזרה לשגרה הייתה צפויה. אחרי שנה, בה תחום הבריאות ידע את אחת התקופות הסוערות ביותר בעשורים האחרונים, ירידת מתח היא מובנת.

גם השתלטותו מחדש של סדר היום הפוליטי על השיח הציבורי בעקבות הבחירות הרביעיות סייעה לדחיקת הבריאות לשוליים. בנוסף לכך, המוסדות הרפואיים, שכיכבו על המסך מדי ערב בקורונה, זוכים באופן טבעי להרבה פחות חשיפה עם דעיכתה.

ועדיין, למרות הדעיכה בעיסוק התקשורתי בנושאי בריאות, מתבקש למנף את משבר הקורונה כדי לשמר ולחזק את התמיכה הציבורית בחיזוק מערכת הבריאות. דווקא כעת, הזעזוע שעברנו במגיפה חייב להיתרגם למהלך מקיף לחיזוק הרפואה הציבורית – כלקח מהמשבר, ובמבט צופה פני עתיד.

מהלך כזה הוא אפשרי. התמיכה הציבורית בצוותי הרפואה מעולם לא הייתה כה גבוהה, זיכרון הקורונה עדיין טרי, והקשב למצוקת הרופאים גדול מתמיד. ולכן, על ראשי מערכת הבריאות – בתי החולים, קופות החולים וארגוני הבריאות – לנצל את המומנטום וליזום קמפיינים ציבוריים לחיזוקה של מערכת הבריאות.

קמפיינים כאלה יתמקדו במסרים ברוח "הקורונה עוברת, הבעיות נשארות". מטרתם תהיה להמחיש לציבור ולמקבלי ההחלטות, כי בלי השקעה מסיבית בבריאות, ספק אם המערכת תוכל לספק מענה לאורך זמן, וכלל לא בטוח שתשרוד את המשבר הבא.

קמפיינים לחיזוק מערכת הבריאות יתמקדו במסרים ברוח "הקורונה עוברת, הבעיות נשארות", כשימחישו כי בלי השקעה מסיבית בבריאות, ספק אם המערכת תוכל לספק מענה לאורך זמן, וכלל לא בטוח שתשרוד את המשבר הבא

מכאן, שהחזרה לשגרה היא מבורכת – אבל תהיה זו טעות להזניח בגללה את העניין הציבורי במערכת הבריאות. אסור להשלים שוב עם החוליים ברפואה הציבורית שלנו כגזירת גורל. האחריות לכך היא על הגופים שמנהלים את מערכת הבריאות. יש להם כעת הזדמנות לפנות ישירות לציבור הישראלי, אחרי שראה במו עיניו את סגולותיה של מערכת הבריאות בקורונה, כדי לגייס את תמיכתו בחיזוקה ביום שאחרי.

רן ירון הוא יועץ תקשורת ומנכ"ל-בעלים של Connect Communications המלווה גופי בריאות ורפואה, משמש כמרצה מן החוץ בבית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה וכדורסלן בדימוס, שעדיין לא איבד תקווה מלזכות באליפות כלשהי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 584 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השינויים שהוכנסו בחוק יסוד הממשלה לפני כשנה, במטרה לאפשר את הקמת ממשלת החילופים הפריטטית בראשות נתניהו וגנץ, נראו במבט ראשון כאילו מישהו החליט להתנקש בשיטת המשטר הישראלית ● אלא שבחלוף הזמן, הפך הכלי הקרוי "ממשלת חילופים" לעובדה מוגמרת ולאופציה לגיטימית שדווקא מסייעת כעת במו"מ על הקמת ממשלה חדשה, העתידה להוציא את נתניהו מבלפור ● פרשנות

עוד 841 מילים ו-1 תגובות

למפלגות שעשויות להרכיב את ממשלת האחדות יש הזדמנות היסטורית לחולל שינוי אמיתי בשורה ארוכה של נושאים שכבר היום פוגעים בחיי היומיום של מיליוני ישראלים, ובכלל זה תחבורה, אנרגיה, תשתיות, מזון, בריאות ● בתחומים האלה, שבהם ממשלות נתניהו מיקמו את ישראל אי שם בפאתי העולם השלישי, אין בעיה למצוא מכנה משותף מימינה ועד מרצ, מישראל ביתנו ועד העבודה ● פרשנות

עוד 804 מילים

הצד המערבי של הכפר ברטעה שייך לישראל, המזרחי לרשות הפלסטינית - ואין גבול אמיתי שמפריד ביניהם ● הישראלים זכאים לחיסון נגד קורונה, הפלסטינים יכולים בעיקר להתחנן ● הנגיף ממשיך להשתולל בתחומי הרשות, אבל החלטת ממשלת ישראל לא השתנתה: אין חיסונים לשכנים, פרט למקרים מיוחדים ● ביקור בברטעה מדגים את כל מה שמקולקל במדיניות הזו

עוד 1,161 מילים

ישראל לא מרחמת על ילדי הגן

בדיקת זמן ישראל פעם בכמה חודשים נחשפת עוד פרשת התעללות בפעוטות ● הכותרות מתחלפות, הגנים משתנים, הגננות נעצרות - אך המשפחות נותרות עם המצוקה הגדולה ● המדינה לא טורחת אפילו לקצר עבורם את התור לטיפולים שיקומיים, הפסיכולוגים עסוקים מדי, והילדים ממשיכים לסבול ● מתנדבים נכנסים לתמונה, אבל זה רחוק מלהספיק ● משרד הבריאות: "יש פער בין צרכי הציבור והמענים הקיימים"

עוד 2,514 מילים

אחרי שהצליח לקבל את המנדט, בפני לפיד עומד אתגר קשה בהרבה - להצליח להקים ממשלה

נתניהו: "בנט דיבר היום על ממשלת אחדות - זו מכבסת מילים; בנט ושקד מפירים אחת לאחת את כל התחייבויותיהם" ● בנט: "נתניהו טרק עלינו את הדלת; זה הזמן להקים ממשלת חירום - כל מפלגות הימין מוזמנות" ● עמיחי שיקלי מימינה הודיע על התנגדותו לממשלה בראשות לפיד ● עמיר פרץ הודיע שלא יתמודד לנשיאות ● קארין אלהרר עתידה לעמוד בראש הוועדה המסדרת

עוד 68 עדכונים

שורת הכשלונות של נתניהו הסתיימה בכניעה סופית

עד הרגע האחרון אמש, עוד שקלו בסביבת נתניהו להודיע כי "עלה בידו להרכיב ממשלה" ● בסוף החליטו לוותר על הרעיון - האחרון שניסה תרגיל כזה היה שמעון פרס ב-1990, והאירוע הסתיים בביזוי גדול ● כעת צפוי הנשיא להעביר את המנדט ליאיר לפיד, שימצא את עצמו ברגע היסטורי, תשע שנים בלבד אחרי שהקים את יש עתיד ונכנס לפוליטיקה ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-3 תגובות

פרשנות זה נגמר בדם

שעות ספורות לפני שהמנדט חוזר אל הנשיא, בליכוד לא בוחלים בשום טריק או הטרלה ● מיקי זוהר מציף את הוועדה המסדרת בתריסר חוקי התרסה ● חברי המפלגה לא מבינים למה סמוטריץ' לא כנוע לרבנים כמו בנט לפניו ● ומפלגת השלטון משום מה מוכנה לשקול להמליץ על בנט במקום על אחד מחבריה הבכירים ● ורק בעמדת מד"א במשכן מתברר שלכולם יש את אותו צבע דם

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם. אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז..... אפשר יהיה להח... המשך קריאה

בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם.
אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז….. אפשר יהיה להחזיר את בנט לבית הספר היסודי, הוא צריך עוד להתפתח, ושיקח אותו את עבאס ושקד. נחפש להם בית ספר יסודי מעורב.
אם בליכוד יש כבשים שותקים, בנט ושקד גרועים יותר.
ללא יכולת הכרעה ומתיימרים להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים.

עוד 739 מילים ו-2 תגובות

שלום ירושלמי היה שם, כשאורי שרצקי העלה את הרעיון להקים קבוצת אוהדים, לפני 14 שנה ● הוא זוכר את הגול הראשון בתולדות הפועל קטמון, באצטדיון בגבעם רם מול נחלת יהודה ב-19 באוקטובר 2007 ● והוא לא ישכח את הגול האחרון במשחק המכריע מול נס ציונה בטדי, ביום שישי שעבר, שהעלה את הפועל ירושלים לליגת העל בכדורגל אחרי 21 שנה ● לפעמים חלומות מתגשמים

עוד 1,210 מילים ו-1 תגובות

ישראל מנסה ליישר קו עם שאר העולם במרוץ נגד ההתחממות הגלובלית ● אבל משהו מהותי חסר בחוק האקלים המתהווה: מס הפחמן שיעודד מפעלים ומשקי בית להשתמש בפחות אנרגיה מזהמת ● ככה זה כשבמשרד להגנת הסביבה מביטים קדימה, אבל במשרד האנרגיה תקועים בעבר ● עדיין לא מאוחר לשנות את המצב

עוד 1,429 מילים

נתניהו הודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה

דיווח: הליכוד לא ימליץ לנשיא להטיל על בנט את מלאכת הרכבת הממשלה ● אחרי שלא הצליח להשיג רוב נמנע מיקי זוהר מלהעלות להצבעה את ההצעה לפטור מחובת הנחה את החוק לבחירות ישירות ● הרב דרוקמן קורא לבנט ולשקד להודיע שיסכימו לכהן רק בממשלת ימין ● החלה חקירתו הנגדית של ישועה: נדרשנו להסיר ידיעות על משפחות שכולות, כי מתחו ביקורת על נתניהו

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה