עסקת הביש של קצא"א

אסון הנפט בשמורת עברונה, 2014, צילום מסך מסרטון של רשות הטבע והגנים
אסון הנפט בשמורת עברונה, 2014, צילום מסך מסרטון של רשות הטבע והגנים

באוקטובר 2020 הודיעה חברת קצא"א (קו צינור אירופה אסיה) כי חתמה על מזכר הבנות עם חברת MED-RED בבעלות תאגיד נפט מאבו-דאבי, חברה מגיברלטר וחברה ישראלית על פרויקט שינוע נפט מאיחוד האמירויות לישראל, ואספקתו ללקוחות שונים באגן הים התיכון.

יותר מ-200 מדענים מישראל ומהעולם חתמו על מכתב שנשלח לרה"מ נתניהו ולמשרדי האוצר והגנת הסביבה בו הם קוראים לממשלה לעצור את התוכניות, מחשש לדליפת נפט שתפגע קשות בשוניות האלמוגים של ים סוף, תהרוס את תעשיות התיירות של ישראל, ירדן ומצרים ותפגע במפעלי התפלת המים בחופי הים התיכון, שמספקים חלק גדול ממי השתייה של ישראל.

זיהום הזפת הגדול שהיה בחופי הארץ בפברואר 2021 הוא תמרור אזהרה, המחייב אותנו לבטל או להשעות את הסכם הנפט בין קצא״א לאמירויות.

כדי להבין את היקפה העצום של "עסקת הביש", כפי שכונתה בתחקיר "זמן אמת", יש להציץ בנתונים. לפי קצא"א, צינור אילת אשקלון יכול להעביר 60 מיליון טון נפט לשנה, שוה ערך לכ-440 מיליון חביות נפט לשנה מאילת לאשקלון, ו-30 מיליון טון נפט לשנה בכיוון הפוך.

לפי פרסומים שונים בעיתונות, שקשה לאמתם בגלל החיסיון הגורף שניתן לקצא"א מסיבות לא ברורות, מדובר על עשרות מיכליות בשנה, שיעבירו נפט לאילת המסגרת ההסכם.

בהנחה שבעסקה יעבירו 100 מיליון חביות נפט לשנה, מדובר בשווי של 50–60 מיליארד דולר בשנה. כדי להעביר כמות זו של נפט יהייה צורך בכ-50 מיכליות נפט ענקיות VLCC, מיכלית בכל שבוע, שכל אחת תעביר כ-2 מיליון חביות נפט (כ-270,000 טון).

בהנחה שבעסקה יעבירו 100 מיליון חביות נפט לשנה, מדובר בשווי של 50–60 מיליארד דולר בשנה. כדי להעביר כמות נפט כזו יידרשו כ-50 מיכליות נפט ענקיות, שכל אחת תעביר כ-2 מיליון חביות נפט (כ-270,000 טון)

לפי רויטרס, קצא"א תקבל 70-80 מיליון דולר לשנה עבור שירותיה במהלך השנים הבאות.

הסיכונים לאילת, אשקלון ולנגב

בשנים הקודמות, לפני חתימת ההסכם עם האמירויות, הגיע לאילת מספר קטן של מיכליות, כ-3 עד 5 מיכליות בשנה, ובהתאם, כמות הנפט שזרמה בצינור היתה קטנה. ההסכם עם האמירויות יביא לך שבכל שנה יגיעו לאילת עשרות מיכליות, כמות הנפט שתזרום בצינור תגדל בצורה משמעותית, וכך גם יגדל הסיכוי לדליפת נפט מהמיכליות במפרץ אילת, באשקלון, ולאורך הצינור. התשתיות של קצא"א ישנות, בנות יותר מ-50 שנה, והסיכוי לתקלה, לדליפה רצינית של נפט מהמכליות או דליפה רצינית מהצינור, הוא וודאי. זו רק שאלה של זמן עד שדליפת נפט תתרחש.

התוצאות של דליפת נפט רצינית ממיכלית נפט במפרץ אילת תהיינה קטסטרופליות. הציוד בתחנה למניעת זיהום באילת ישן. מפרץ אילת יזדהם ויהיה קשה מאוד לנקות את הזיהום ולתקן את תוצאותיו. דליפה כזו תגמור את התיירות לאילת, תשבית את מתקני ההתפלה, ותהרוס את אילת כעיר תיירות וכעיר שרוצים לגור בה.

לא פחות חמורה היא הסכנה לדליפת נפט באזור אשקלון, שעלולה לגרום לנזק כבד למתקני ההתפלה של ישראל. רוב מי השתיה לשימוש ביתי ותעשייתי בישראל מקורם במפעלי ההתפלה. חמישה מתקנים גדולים נמצאים לחופי הים התיכון, ואם תהיה דליפת נפט רצינית באשקלון יהייה צורך להשבית חלק מהם.

הסיכון העיקרי הוא דליפת נפט ממיכליות הנפט באילת ובאשקלון, וזיהום מפרץ אילת וחופי ישראל בים התיכון, או דליפת נפט מהצינור. זיהומים כאלו היו בעבר. לדוגמה:
• בשנות ה-70 של המאה הקודמת, כאשר מיכליות נפט הגיעו מאיראן, היו דליפות נפט שהרסו את שונית האלמוגים באילת. חופי הרחצה בחוף המערבי של אילת סמוך לנמל הנפט סבלו מזפת ומריח נפט.
• ב- 2014, היתה דליפת נפט מצינור הנפט בשמורת ערבת עברונה, ליד הישוב באר אורה. הנפט הגולמי זרם לשמורת עברונה וגרם לזיהום חמור בשמורה, שתוצאותיו ניכרים עד היום. האירוע הוערך על ידי המשרד להגנת הסביבה כאחד האסונות הסביבתיים החמורים שאירעו בישראל, ותוצאותיו ניכרים עד היום.
• באוגוסט 2016 היתה דליפה רצינית של נפט בעקבה. פיצוץ צינור נפט בנמל עקבה גרם לשפיכת מאות טונות נפט לים והיה חשש לזיהום גם בחופי אילת.
• בשנתיים האחרונות היו 8 תקלות ואירועי חומרים מסוכנים במתקני קצא"א, מהן שתיים בים ושש במתקני האיחסון של קצא"א.
• ב-30 לאוקטובר 2020 הודיע המשרד להגנת הסביבה כי התרחשה דליפת נפט גולמי מפריצה במקשר הימי בצינור של חברת קו צינור אירופה אסיה (קצא"א) בים באשקלון, במרחק של שלושה קילומטרים מהחוף. בהתייעצות עם המשרד להגנת הסביבה, הנחה משרד הבריאות להשבית את מתקן ההתפלה באשקלון כאמצעי זהירות, והוא ישוב לפעול בהתאם התפתחות בשטח.

בתוכנית "עסקת הביש", הוצגו בדיקות המורות שחלקים בצינור עברו במשך השנים קורוזיה חמורה ועובי דופן הצינור ירד בעשרות אחוזים. כתוצאה מכך, הסכנה לפריצת הצינור בעת הזרמת הנפט גדלה משמעותית.

בתוכנית "עסקת הביש", הוצגו בדיקות המורות שחלקים בצינור עברו במשך השנים קורוזיה חמורה ועובי דופן הצינור ירד בעשרות אחוזים. כתוצאה מכך, הסכנה לפריצת הצינור בעת הזרמת הנפט גדלה משמעותית

במקרה של דליפת נפט מתקלה או מפריצה בצינור הנזקים יהיו גבוהים, לא ברור כלל אם יש לקצא"א ביטוח המכסה אירועים כאלו.

אבטחת המיכליות

נקודה נוספת שיש לדון בה ביתר הרחבה היא נושא אבטחת המיכליות. איראן מנסה באופן אקטיבי לחבל במיכליות סעודיות בתקופה האחרונה. אם מדובר במיכלית שעושה דרכה לאילת, אז המוטיבציה האיראנית לחבל בה תהיה גדולה יותר, והיא תוכל להצדיק את זה כלפי העולם הערבי בכך שמדובר בנפט מושחת שהולך לכיס של היישות הציונית. זה אומר שלא רק שיש כאן סכנה גדולה יותר לזיהום, אלא שזה עלול לדחוף את חיל הים הישראלי לקחת חלק פעיל באבטחת מיכליות הרחק ממדינת ישראל, אפילו עד למיצרי באב אל מנדב. לא ברור שישראל רוצה להיגרר למצב כזה (תודה לד'ר עילי רטיג).

בנושא זה צריך להקשיב לדבריו של פרופ' תת-אלוף במיל' שאול חורב, לשעבר סגן מפקד חיל הים, מנהל המרכז לחקר מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה, בראיון בתוכנית "עסקת הביש":

"אנחנו יודעים שאזור המפרץ הפרסי ובמיוחד מיצרי הורמוז הם אזור שבו מתנהלת לחימה במידה כזאת או אחרת, ותנועת השייט אינה בטוחה… חיל הים קשה לו לפעול באזור הזה, וגם אם הוא יפעל, זה אזור שהוא בשליטה איראנית, ולכן מישהו שמחליט את ההחלטה הזאת, צריך לבוא ולהגיד האם אני נותן לזה כיסוי בטחוני? איזה כיסוי בטחוני? וזה לא נלקח בחשבון מפני שראינו אותה אוניה שנפגעה, "הליוס ריי", איש לא היה יכול לעזור לה. ואם על פי מה שהתפרסם, גם אנחנו פגענו באוניות באזור הים האדום, איראניות, יש הכשר גם לפגוע בנו".

נקודה נוספת היא אבטחת המיכליות. איראן מנסה באופן אקטיבי לחבל במיכליות סעודיות בתקופה האחרונה. אם מדובר במיכלית שעושה דרכה לאילת, אז המוטיבציה האיראנית לחבל בה תהיה גדולה יותר

התגובה של קצא"א

התגובה של מנכ"ל קצא"א כפי שהובאה בסוף תוכנית התחקיר היא מלאכת מחשבת של זריית חול בעיניים, חצאי אמת אם לא גרוע מזה. מספר נקודות לציון מדברי איציק לוי מנכ"ל קצא"א, והתגובה הרשמית של (עורכי הדין ויח"צני) קצא"א לתחקיר.

לפי איציק לוי:

"מבחינתנו ההסכם – אין לו שום שוני בעצם הפעילות. באילת ההיקפים של האוניות יגדלו קצת".

אלא שזה רחוק מאוד מ"קצת". הפעילות תגדל בסדר גודל, פי 10 בערך ואולי יותר. במקום מספר מיכליות נפט בודדות שבאו לאילת בשנה לפני ההסכם המסחרי עם האמירויות, מדובר על כ-50 מיכליות ענק ואולי יותר, שיבואו לאילת בכל שנה. בממוצע מיכלית בכל שבוע, בעקבות ההסכם.

מעניין שלוי מציין רק את אילת. אצלו אשקלון יוק, איננה. אלא שגם באשקלון ההיקפים של האוניות יגדלו באופן משמעותי. והסיכונים לחופי ישראל בים התיכון למפעלי ההתפלה הגדולים של ישראל יגדלו בצורה משמעותית.

"תיבנה תוכנית חרום מפעלית חדשה עד סוף השנה – בהתאם לסקר הסיכונים. החל מהשנה הבאה , מ-2022 אנחנו נהייה ערוכים באופן מלא".

אם אין "שום שוני בעצם הפעילות", מדוע צריך סקר סיכונים חדש ומדוע צריך לבנות תוכנית חרום מפעלית חדשה?

גרוע מזה, מדוע לא מפסיקים מיידית את הגעת מיכליות הנפט לאילת עד שהחברה תהייה ערוכה באופן מלא לסיכונים החדשים? אין אפשרות להפעיל שיקול דעת לפני קבלת סקר הסיכונים החדש? מה יקרה אם תהייה דליפה עד אז?

בתגובה של קצא"א:

"הטענה כי על שרי הממשלה לאשר עסקאות הינה מופרכת".

זו טענת קש. אף אחד לא טוען שעל שרי הממשלה לאשר עסקאות. הטענה היא שהעסקה של קצא"א עם האמירויות לא הובאה ולא אושרה על ידי המשרד הממשלתי הרלוונטי. הטענה כי על משרדי הממשלה הרלוונטיים לאשר עסקאות אינה מופרכת. דוגמה לאישור או דחייה של עסקאות ע"י הממשלה (משרד הבטחון) הוא חוק הפיקוח על יצוא ביטחוני התשס"ו-2007. החוק מחייב כל אדם המבקש לעסוק בשיווק או ביצוא בטחוני לרבות תיווך, ייעוץ או מתן שירות, להירשם במרשם מיוחד, ולקבל רישיון ספציפי לכל עסקת יצוא בטחוני.

בתגובה של קצא"א:

"החברה פועלת…..תחת הנחיות גורמי המדינה. בייחוד המשרד להגנת הסביבה".

אלא שהמשרד להגנת הסביבה, כפי שנראה בתוכנית, לא מכיר את פרטי ההסכם, ולא ברור איך הוא יכול לתת הנחיות רלוונטיות במצב זה.

לפי קצא"א: "החברה פועלת…..תחת הנחיות גורמי המדינה. בייחוד המשרד להגנת הסביבה". אלא שמשרד זה, כפי שנראה בתוכנית, לא מכיר את פרטי ההסכם ולא ברור איך הוא יכול לתת הנחיות רלוונטיות במצב זה

בתגובה של קצא"א:

"מדינת ישראל צפויה להרוויח מההסכם, שיחזק את הכלכלה וירחיב את התעסוקה בקרב התושבים".

זו טענה גנרית שמשתמשות בה כל החברות המזהמות ביותר כמו כי"ל בבקשתה לאישור כריה בשדה בריר, ועכשיו רא"מ בבקשה לאשר הקמת מפעל לשריפת פצלי שמן ופסולת פלסטיק בישראל.

התגובה של קצא"א:

"באשר לטענות בדבר החיסיון, הטענה מופרכת. החברה מיום הקמתה לא נהנתה מחיסיון בכל הנוגע לענייני איכות הסביבה, תכנון ובניה ועוד. החברה פועלת על פי חוק ומשלמת לעירית אילת ארנונה, ומיסים כדין. צו החיסיון הוטל לצרכי המדינה ולא לצרכי החברה".

לתגובה זו שתי הערות:
אז יש צו חסיון (גם לפי קצא"א) והטענה אינה מופרכת בעוד שהתגובה של קצא"א היא חצי אמת. קצא"א אולי לא נהנתה מחיסיון בכל הנוגע לענייני איכות הסביבה, תכנון ובניה ועוד, אבל היא בהחלט נהנית מחסיון גורף על רוב תחומי פעילותה.

אפילוג

הכדאיות הכלכלית של העיסקה אינה ברורה. ואכן בחודשיים האחרונים, מאז ה-2 לאפריל, לא נצפו מיכליות נפט באילת.
עם זאת ההסכם חשף את הסיכונים העצומים הכרוכים בייבוא נפט לאילת ולאשקלון, ובייצוא נפט מאילת ומאשקלון. ההסכם חשף גם את הבעייתיות הקשה סביב חברת קצא"א, ואת אי-המוכנות של המשרד להגנת הסביבה לאירועי דליפת נפט מהותיים.

הכדאיות הכלכלית של העיסקה אינה ברורה. ואכן בחודשיים האחרונים, מאז ה-2 לאפריל, לא נצפו מיכליות נפט באילת. עם זאת, ההסכם חשף את הסיכונים העצומים הכרוכים בה

מה צריך לעשות?

• לא לאשר את הסכם העברת נפט מאוקטובר 2020. שנחתם בין קצא"א וחברות אחרות.
• לחילופין, להפסיק מיידית את הגעת מיכליות הנפט לאילת, ולהתנות את המשך הפעילות לפי הסכם העברת נפט בקבלת כל האישורים הרגולטוריים, בהשלמת כל הסקרים הסביבתיים הנדרשים, ובהשלמת ההיערכות המלאה של קצא'א למצבי חירום, לסיכונים החדשים.
• להפוך את קצא"א לחברה ממשלתית רגילה, ובכלל זה יבוטל החסיון שיש לקצא"א. החברה תבוקר ע"י מבקר המדינה, והחברה תפרסם דוחות כספיים בכל רבעון בדומה לחברת נתגז הממשלתית.
• תוגדר מחדש מטרה מצומצמת לקצא"א, לעסוק בהפעלה, ובתחזוקה של מערכת הולכת הנפט ותזקיקי נפט במדינת ישראל לצורכי ביקושים מקומיים בישראל בלבד. בדומה לחברה הממשלתית נתיבי גז.
• לקדם את חקיקת חוק "תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת)", לצורך היערכות ומוכנות לשפך ימי, ובכלל זה תקצוב מתאים להקמת תחנות חוף, מערכות התראה, ספינות, ציוד, תקני כ"א למפקחים ועוד, עבור היחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,641 מילים
כל הזמן // יום שני, 21 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אדלשטיין: נתניהו עשה כל טעות אפשרית, אנצח אותו בפריימריז

הממשלה בוחנת את האפשרות לקנוס הורים לילדים מפרי בידוד ● במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת המסכות בחללים סגורים ● אלקין אחראי למצוא פתרון למתנגדי חוק האזרחות ● הציונות הדתית פתחה לשכה במאחז אביתר ● ליברמן ואלקין שוקלים תוכנית המשך ל"מחיר למשתכן" ● עובדים במשרד רה"מ מאששים: "הייתה גריסה משמעותית" של מסמכים

עוד 63 עדכונים

אם סודאן כבר לא "אויבת", למה לא להפוך אותה לבת ברית?

השינויים המשמעותיים הפוקדים את אזורנו לא פסחו על סודאן. למדינה אשר במשך שנים הפגינה עוינות כלפי ישראל ואף הגדירה אותה "אויבת", אין סיבה כיום לא להכיר בישראל ולהפוך לבת בריתה. גם לישראל יש אינטרס בחיזוק היחסים עם סודאן.

השינויים המשמעותיים הפוקדים את אזורנו לא פסחו על סודאן. למדינה אשר במשך שנים הפגינה עוינות כלפי ישראל ואף הגדירה אותה "אויבת", אין סיבה כיום לא להכיר בישראל ולהפוך לבת בריתה

למצער, השבוע פורסם כי בסודאן מאוכזבים מתהליך הנורמליזציה עם ישראל. הם מסתכלים בקנאה על היחסים המתחזקים בחסות אמריקאית בין ישראל, איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו, ומתלוננים על מיעוט ההישגים בקידום שיתופי פעולה עם ישראל ועל עיכוב ההשקעות האמריקאיות שהובטחו.

כברת הדרך הארוכה אותה עברו יכולה להבהיר מדוע. במרוצת השנים עברה סודאן תמורות פוליטיות ואידיאולוגיות: ממורשת המהדי שעיצבה את זהותה והמנדט הבריטי שגיבש את המבנה הפוליטי שלה, היא נעה ודגלה בעמדות פאן-ערביות. אימוץ האידיאולוגיה הפאן-ערבית בהנהגת עבד אל נאצר (שקראה בין השאר לחיסול ישראל) הציבה את סודאן כאויבת. ועידת ח'רטום לאחר מלחמת ששת הימים, שנודעה כ"ועידת שלשת הלאווים" ("לא להכרה, לא למו"מ ולא שלום") – הייתה ועידת הליגה הערבית שסימלה את מהות היחס הערבי לישראל, דאז. לאחר מכן אימצה מצע של הקצנה אסלאמית, עד להפיכתה למדינת טרור (כאשר היא שיתפה פעולה עם חמאס וחזבאללה בפעולותיהם נגד ישראל). לאחרונה, ניכרת מגמה סודאנית לשיבה מדרך הטרור, הקיצוניות והאיבה אל עבר שיתופי פעולה בינלאומיים.

שינוי ביחסים בין ישראל וסודאן הוא בר-השגה. כשם שנוצר הקשר בשלהי שנות הששים עם דרום סודאן, אשר הניב יחסים מיוחדים בין שתי המדינות לאחר עצמאות דרום סודאן ב-2011 – כך ניתן לבסס קשר הוגן ומועיל עם סודאן, משהוסרו המכשולים  שעמדו בדרך לכך.

בשונה מהעבר, לשתי המדינות יש אינטרסים ביצירת הקשר ההדדי. האינטרס הישראלי המרכזי הוא ביסוס גישה ישראלית לאזור הגיאו-אסטרטגי של הים האדום ובנייתו של פרוזדור למזרח אפריקה. בנוסף, יחסים עם סודאן יאפשרו לישראל את קיצור זמן הטיסה לאפריקה ולאמריקה הלטינית, כמו גם את פתיחת האפשרות למשקיעים ומומחים ישראליים לעבוד בסודאן.

שינוי ביחסים בין ישראל וסודאן הוא בר-השגה, כשם שנוצר הקשר בשלהי שנות הששים עם דרום סודאן. בשונה מהעבר, לשתי המדינות יש אינטרסים ביצירת הקשר ההדדי

האינטרס הסודאני המרכזי הוא שיפור המצב הכלכלי החמור במדינה, וההכרה בישראל היא אחד הצעדים המרכזיים למימושו. בסודאן מכירים בכך שישראל היא מסדרון הכרחי בדרך לוושינגטון, וכי לישראל עצמה יש נכסים להם זקוקה סודאן. לישראל יכולות בתחומי החקלאות, האנרגיה הסולרית והמים שהינם קריטיים לסודאן, והיא יכולה לסייע בתחום הביטחון ולמאמצי הפיוס הפנימיים בין הקבוצות השונות במדינה.

היכרות טובה של ישראל מצד סודאנים ששהו ושוהים בארץ ויכולים לשמש שגרירי רצון טוב שיקרבו בין המדינות יכולה להוות גורם מגשר ומסייע לקידום היחסים.

מעת שההנהגה הסודאנית ("המועצה הזמנית") קיבלה את ההחלטה לנרמל יחסים עם ישראל, לאחר שהוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור בשלהי ממשל טראמפ, הצטרפה ל"הסכמי אברהם" וביטלה את החרם שהשיתה על ישראל ב-1958, אין סיבה לא לקדם את היחסים בין שתי המדינות לרמה הטובה ביותר, לתועלתן ההדדית.

יותר מכך, התפתחות זו תתרום בצורה חיובית גם לתהליכים אחרים באזור. יכולה להיות לה השפעה מיטיבה על הגזרה הפלסטינית-ישראלית, כמו גם על קידום היציבות בקרן אפריקה. בנוסף, צופן חימום היחסים גם את חיזוקו של הקשר בין מדינות הקואליציה הערבית-סונית למחנה המערבי, כאשר ישראל משמשת במידת מה כמתווכת, ובניית נדבך משמעותי לציר המדינות הפועל נגד טרור.

מעת שההנהגה הסודאנית קיבלה את ההחלטה לנרמל יחסים עם ישראל, לאחר שהוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור, הצטרפה ל"הסכמי אברהם" וביטלה את החרם על ישראל, אין סיבה לא לקדם את היחסים

לסודאן ולישראל נקרתה הזדמנות נדירה שנוצרה מנסיבות מיוחדות שנתהוו בשנים האחרונות לרקום יחסים טובים ביניהן. חבל שהתחושה בצד הסודאני היא של פספוס. ישראל יכולה כבר היום לפעול כדי לממש את הפוטנציאל הטמון ביחסים – למשל, להגיש סיוע ולקדם שיתופי פעולה בתחומי החקלאות, המים, והאנרגיה הסולארית. בדרך זו ניתן להתגבר על משקעי העבר ולא להחמיץ הזדמנות זו.

ד"ר חיים קורן כיהן כשגריר ישראל למצרים וכשגריר הראשון של ישראל בדרום סודאן. חבר בצוות חשיבה במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית. הוא מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 587 מילים

המשחק הכפול של הנגיד

נגיד בנק ישראל אמיר ירון ממליץ בתקשורת על הגדלת היצע הדירות כפתרון לביקוש הרב ומתעקש שזה מה שיביא להתמתנות המחירים ● אבל בפועל, הוא עצמו קיבל החלטות שנועדו לגרום למצב ההפוך ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

הקואליציה והאופוזיציה נערכות למלחמת התשה

נתניהו החליט בסוף השבוע להתנגד לחוק האזרחות, מה שאומר שלממשלה אין רוב ● במקום, הליכוד יגיש הצעת חוק הגירה דרקוני על מנת להביך את הקואליציה ● מקורב לנתניהו: "אנחנו לא משנים את הערכים שלנו, אנחנו מקצינים אותם" ● בליכוד בינתיים מסתמנת פשרה: הפריימריז ייערכו בדצמבר ● ואילו גנץ מתנהל כמי שיצא למסע נקמה אישי נגד נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד תגובה. אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי - אודיע זה ברבים זה. לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכא... המשך קריאה

עוד תגובה.
אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי – אודיע זה ברבים זה.
לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכאלה שממש לא מתחברים לאג'נדה שלי, לאנטי-קפיטליזם, ובכל זאת לתחושתי, ההתגלגלות של העניינים אולי, אולי, לא בטוח, אולי, תביא לשינוי גם בתפיסת העולם הכללית בנושא הנדון – אולי!
אף אחד לא יודע מה יהיה, הכל סטטיסטיקה והסתברות, אך ההגיון הישר, שלי לפחות, אומר שבקצב הזה כדה"א לא ישרוד

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה ... המשך קריאה

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה

זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה היה יחשב אישי?

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעול... המשך קריאה

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעולים עליו הוא עוד יותר פושע, עוד יותר 'כל האמצעים כשרים' וכו'. לתחושתי, לפיד ושותפיו לא פראיירים, הם יודעים עם מי יש להם עסק, ולכן ידעו את השבילים ללכת בהם כדי להתמודד עם ההפרעה החולנית של הצחנה הקיצונית שזה עתה סולקה מהשלטון

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

גאווה ירושלמית

יש לי חבר ותיק מהמגזר החרדי, שהכרתי דרך עבודתי בגשר. לא זוכר איך, אבל התחלנו לדבר על הנושא של להטב"ים במגזר החרדי. ואז הוא התוודה בפניי שיש לו אח הומו וחרדי עדיין, אבל איש לא יודע על נטייתו המינית חוץ ממנו ומאח נוסף. החבר שלי חי במתח מתמיד וחשש שהאח ההומו ישים קץ לחייו.

יש לי חבר ותיק מהמגזר החרדי, שהכרתי דרך עבודתי בגשר, שהתוודה בפניי כי יש לו אח הומו וחרדי, שאיש כמעט לא יודע על נטייתו המינית. החבר שלי חי במתח מתמיד וחשש שהאח ההומו ישים קץ לחייו

מאז 2016 והתחלת הקמפיין הפומבי והמיוחצן של הרבנים החרד"לים נגד הקהילה הגאה, התחלתי לבדוק לעצמי את העמדות האישיות שלי בנושא. האם הדעה שלי היא ערכית דתית, או מבוססת על דעות קדומות ורתיעה שלי מאנשים עם נטיות חד-מיניות ללא קשר לתורה או להלכה? הגעתי לכמה מסקנות בעניין, וזה הביא, אולי באיחור קל, להצטרפות למצעד הגאווה והסובלנות שהתקיים לפני שבוע בירושלים.

יש דימוי בציבור שחברי הקהילה הגאה הם אנשים חזקים ומקובלים וכבר נגמר מאבקם לשיווין. ויכול להיות שיש מגזרים שבהם באמת אין סטיגמה על עצם היותך אדם עם נטייה מינית שונה מהרגיל. יש אפילו מי שמרגיש במידה רבה של צדק, שכל פעם משנים ומחמירים את התקינות הפוליטית בעניין, וזה מגיע לקיצוניות בנושא זכויות רבות וחדשות (לבקרים).

אבל חשוב מאד לומר שיש מגזרים גדולים, ובמיוחד בקהילות השמרניות והדתיות, בהם יחידים בתוך הקהילה לא מרגישים בנוח לתווך בין הזהות המינית והשייכות הקהילתית והדתית. יש בני נוער רבים במוסדות החינוך, בבתי הנכסת ובמשפחות שעדיין לא יודעים איך למצוא את הדרך לשלב בין דברים שקשה לשלבם.

הרי כל אדם דתי, בבסיס, לא בא להתיר את מה שהתורה אוסרת. לכן קיום חיים דתיים של שמירת מצוות יחד עם הבנה שהנטייה המינית מביאה לידי עבירה מבחינת התורה מייצרת מתח מתמיד. זה מצד אחד, אבל גם אין להלבין פנים ולסכן נפשות מצד שני, ולכן הצטרפתי למצעד, שבעיניי זו משמעותו.

כל אדם דתי, בבסיס, לא בא להתיר את מה שהתורה אוסרת. לכן קיום חיים דתיים של שמירת מצוות יחד עם הבנה שהנטייה המינית מביאה לידי עבירה מבחינת התורה מייצרת מתח מתמיד

יש עדויות רבות של חברי הקהילה שמעידים על פנטזיה שלא להיות הומו. על פי עדותם, החיים היו אולי קלים יותר במציאות כזאת, שהיו רוצים לעשות הכל כדי לקיים חיים שכוללים הקמת משפחה, גבר עם אשה וכמובן ילדים.

אבל כל מי שחקר ולו מעט בנושא מבין, שזה לא עניין שניתן לשנות על יד כוח הרצון, ולא משנה כמה עז הרצון. וכן הידיעה אצל חברי הקהילה ששייכים לציבור הדתי היא שהם נידונים לחיים של מתח נפשי תמידי, לפחות עד הרגע שיוצאים מן הארון ומוצאים אוזן קשבת אצל המשפחה או אולי הרב. כל זאת במידה שזה לא מטיף לטיפול המרה, או דחיפה להתחתן למרות הידיעה שזה מסכן אותו ואת אשתו לשעתיד. על נושא כאוב זה ערכתי שיחות רבות עם אנשי חינוך ומטפלים בשנים האחרונות.

הקהילה הדתית ואולי חלקים מסוימים של הקהילה החרדית משנות את התפיסה החברתית (ולא הדתית) כלפי חברי הקהילה הגאה. מנסים למצוא דרכים להכיל כל אדם באשר הוא אדם, ובלי קשר לנטייתו המינית. ולא מתוך מקום של להתיר מה שהתורה אוסרת, אלא מתוך הבנת נפש האדם, ומההבנה שאין אנשים הבוחרים להיות להט"ב אלא זה טבעם, ולכן התמודדות עם המורכבות הזאת מהווה מציאות מתמדת למי שרוצה להישאר בתוך הקהילה הדתית.

דוגמה בולטת הוא המסמך שהוציא לאור הרב הראשי של בריטניה. הוא, יחד עם ארגון של הקהילה הדתית הלהט"בית בבריטניה, חיבר מסמך עם הנחיות חינוכיות ומקצועיות למוסדות חינוך היהודיים דתיים בממלכה, בנושא יחס לתלמידים בני ובנות הקהילה הגאה. עד כמה שאני מכיר זה מסמך אורתודוקסי ראשון מסוגו. וכמובן גם הרב הראשי מציין בפתח המסמך, שהוא אינו בא להתיר מה שהתורה אוסרת, אלא להכיר במציאות המורכבת של בני נוער בתוך הקהילה הדתית עם התמודדויות מורכבות בנושא הזהות המינית שלהם.

כל מי שחקר ולו מעט בנושא מבין, שזה לא עניין שניתן לשנות על יד כוח הרצון, ולא משנה כמה עז הרצון. וכן הידיעה אצל חברי הקהילה ששייכים לציבור הדתי היא שהם נידונים לחיים של מתח נפשי תמידי

לדעתי שינוי התפיסה הזה, שהוא הדרגתי ונעשה בעדינות, כי בכל זאת גם החלקים הליברלים יותר של המגזר הדתי נשארים שמרניים באופן יחסי לחברה החילונית, הוא מה שהביא להתפרצות הזעם הקדוש והטהור של חלק מרבני הקו ובראשם הרב צבי טאו. הם רואים תהליך שמתרקם בתוך הציבור הדתי – נסיון להעמיק ולהתמודד עם פרדוקס האתגר של קהילה להטב"ית שהיא גם דתית, ומבין שזה נוגד מבחינתם באופן בוטה את כל מה שהוא רואה כקודש.

מאבק רבני הקו, ובהמשך הדרך הקמת מפלגת נעם בהנהגת הרב טאו, שמאבק בלהט"בים הוא דגל מרכזי במשנתה, מביא דתיים כמוני לצאת מאיזור הנוחות ולעשות מעשה.

אותי זה דחף להזדהות עם בני הקהילה הגאה ולומר שאם, או למרות, הקושי הדתי, מקומם בקהילה הדתית. אסור לדחוף אותם לטיפולי המרה מסוכנים, אסור לדחוף אותם להתחתן עם בן או בת המין האחר, כאשר ברור שהתוצאה יכולה להיות הרת אסון לשני הצדדים, אסור להשפיל חברי הקהילה בגלל היותם בעלי נטיות חד-מיניות ולכן החלטתי להביע את ההזדהות דרך השתתפות במצעד. ודווקא המצעד הירושלמי, שהוא מאופק יותר, צנוע יותר וכנראה כולל הרבה יותר דתיים, גם חברי הקהילה וגם אלה שבאו לתמוך.

לדעתי שינוי התפיסה ההדרגתי במגזר הדתי הוא שהביא להתפרצות הזעם הקדוש של חלק מרבני הקו ובראשם הרב צבי טאו. וזה מה שמביא דתיים כמוני לצאת מאיזור הנוחות ולהזדהות עם בני הקהילה הגאה

היה לי ולאישתי רגע מיוחד כשראינו זוג מבוגר, היא בכיסוי ראש מלא והוא עם כיפה גדולה. לכל אחד פלקט צבועני – על שלה "גם אני רוצה להיות סבתא גאה", ושלו "גם אני רוצה להיות סבא גאה".

אני יודע שקשה לרבים מחבריי הדתיים והחרדים להבין את עמדתי בעניין, ועם זה, חשוב היה לי להבהיר שהשתתפות במצעד אינו נועד להתריס בפני איש, ובטח לא להתריס נגד התורה וההלכה. כי דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

דניאל גולדמן ואשתו במצעד הגאווה בירושלים (צילום: באדיבות המצולמים)
דניאל גולדמן ואשתו במצעד הגאווה בירושלים (צילום: באדיבות המצולמים)

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 896 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בלפור יפונה ב-10 ביולי, עד אז לא יתקיימו שם פגישות רשמיות

גנץ: מקדם ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ● הליכוד: ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו ● במשרד רה״מ יבחנו בשבוע הקרוב את הטענות לגריסת מסמכים ● אשכנזי: היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים עם נתניהו ● משרד הבריאות: החיסונים שהעברנו לפלסטינים תקינים ● הרשות: היו עלולים להוביל לאסון ● מחר צפויה הממשלה לאשר את ועדת החקירה לאסון במירון

עוד 18 עדכונים

בריטניה סוערת לאחרונה סביב שחרורו הצפוי של הרוצח קולין פיצ'פורק, אחרי 33 שנים בכלא ● פיצ'פורק, שאנס ורצח שתי נערות בשנות ה-80, הוא הרוצח הראשון בהיסטוריה שנתפס בזכות שימוש בפרופיל די-אן-איי בחקירת משטרה ● שאול אדר ראיין בעבר את אלק ג'פריס, המדען שפיצח את השיטה ועזר בתפיסת פיצ'פורק ● כעת הוא חוזר אל הפרשה ששינתה לחלוטין את המדע הפורנזי

עוד 2,532 מילים

לראשונה מאז ימי היטלר: רב צבאי בגרמניה

הוא בן למשפחת שורדי שואה ומבין היטב את כל מי שחושב שהוא השתגע ● רבי מרדכי אליעזר באלה, הרב הראשון של צבא גרמניה אחרי כמעט 90 שנה, מסביר בראיון לזמן ישראל: "אנחנו לא צריכים לתת להיסטוריה לשתק אותנו ולמנוע מאיתנו להתקדם"

עוד 908 מילים

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים

סקר חדש מראה ש-77% מהפלסטינים סבורים שחמאס ניצח בעימות מול ישראל ● מצרים וסודן חוששות ממחסור במים בגלל סכר שמקימה אתיופיה ● על רקע הפרסומים שישראל לקחה חלק בניסיון לערער את היציבות בירדן, הממשלה החדשה נדרשת לשקם את הקשר עם עמאן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 997 מילים ו-1 תגובות

היפסטר פינת סאטמר

שכונת ויליאמסבורג הפכה למעוז היפסטרי, והתושבים החסידים נאבקים לשמור על זהותם ● נתנאל דויטש ומייקל קספר, שכתבו ספר חדש על ברוקלין החרדית, מסבירים מה יצרה ההתנגשות בין הקהילה הדתית לצרכים של ניו יורק ולמה הסאטמרים חוששים דווקא מיהודים חילונים

עוד 1,366 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

אור בקצה המערה

האם ההתנגדויות שהוגשו ברגע האחרון ימנעו ממדינת ישראל להחריב נכס טבע עולמי מבלי שנעשתה בדיקה מינימלית? ● הגלובוס הירוק מוענק למשרד המשפטים שמנסה להחליף את הררי הקלסרים בקבצים דיגיטליים ● והטיפ לשבת: שמן זית הידידותי לאדם, לסביבה ולחיך

עוד 838 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
שֶׁקֶט 90

האם עדיין ניתן בכלל לשחרר את הישראלים מההתמכרות הקולקטיבית למבזקים מיוחדים, פריצות לשידור וטרטור מכונות המהומה שלא חדלות לרגע להרעיש ולהתיש?

עוד 1,179 מילים

הרשות הפלסטינית: הסכם קבלת החיסונים מישראל מבוטל

אלחרומי מאיים לפרוש מרע"ם ● הליכוד על הטענה כי נגרסו מסמכים לפני כניסת בנט לתפקיד: "לא היה ולא נברא" ● השר לביטחון פנים בר לב: אין לי ספק שבן גביר וסמוטריץ' הבעירו את השטח בכוונה ● ראש הממשלה בנט לנתניהו: יש לך שבועיים לעזוב את בלפור ● שרת החינוך שאשא־ביטון: נעשה הכול כדי ששכר המורים יעלה

עוד 37 עדכונים

זו ההזדמנות לבטל כליל את חוק "איחוד משפחות"

הימים בהם נאסר בחוק על פלסטינים הנישאים לישראלים לקבל כאן אזרחות היו ימי האינתיפאדה השנייה, ועידן אחר מבחינה טכנולוגית ● הסיבה לחקיקת הוראת שעה הייתה בדיוק על מנת לבחון את הנחיצות בחוק מטעם ביטחוני שנה אחר שנה ● הנסיבות בינתיים השתנו, אין באמת איום ביטחוני ונותר רק ההיבט הגזעני ● המחלוקת הפוליטית היא הזדמנות לאפשר לחוק לפקוע ● פרשנות

עוד 948 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה