ריקוד הדגלים בכותל המערבי ב-9 במאי 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

עם משלחת מצרית בעזה, לחמאס ולישראל אינטרס משותף להימנע מהסלמה

מצעד הדגלים שיתקיים הערב תופס את חמאס במצב מוחלש ● בימים אלה נמצאת משלחת מצרית גדולה בעזה במאמץ לסייע בשיקום הרצועה ● לא חמאס ולא ישראל ירצו לפתוח בסבב לחימה כשאזרחים מצרים עלולים להיקלע לאש הצולבת ● ועדיין, חמאס עשוי להציב בפני ממשלת בנט את מבחנה הראשון: האם דין בלון תבערה כדין קסאם? ● פרשנות

עוד 776 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 20 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאור הדיווח על חלקה של NSO במעקבים ברחבי העולם, הקימה הממשלה צוות לטיפול במשבר

גנץ: אנו רואים בלבנון אחראית לירי משטחה ● החרם של בן אנד ג'ריס: בנט שוחח עם מנכ"ל יוניליוור ● בעקבות הפרסום, שלפיו, דוד ביטן פעל להטעות את מזכירת הכנסת בעניין הצבעתו של בן גביר, יושב ראש הכנסת השעה אותו מניהול ישיבות מליאה ● השר לשירותי דת כהנא הודיע על רפורמה במערך הכשרות ● פרסום ראשון: יאיר נתניהו יתנצל על אמירותיו כלפי בוגרי קרן וקסנר

עוד 48 עדכונים

לא מנקים אורוות של שחיתות ופשיזם עם מגבון לח מבושם

אני ממבקריו של ראש הממשלה נפתלי בנט עוד מימי ״הדתה שמדתה״ במשרד החינוך. עם זאת, סברתי שממשלת שינוי, גם אם היא רחוקה מאוד מלהיות ממשלת חלומותי, מצדיקה נסיון לבלוע את הצפרדע הזו.

ימין ושמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילונים משתפים פעולה באותה ממשלה – זה מה שמעל עשור הקמפיינים הסטראוטיפים השקריים ורוויי שנאה אמרו לנו שלעולם לא יכול לקרות. והנה, זה קרה.

אני ממבקריו של ראש הממשלה נפתלי בנט עוד מימי ״הדתה שמדתה״ במשרד החינוך. עם זאת, סברתי שממשלת שינוי, גם אם היא רחוקה מאוד מלהיות ממשלת חלומותי, מצדיקה נסיון לבלוע את הצפרדע הזו

המדיום הוא המסר, חשבתי לעצמי, והמסר של קואליציה כל כך מגוונת הוא תקווה להחלמה. סוף לשיח השטנה, סוף לשקרים והשפלה, סוף לדה-לגיטימציה ולהסתה.

בקושי חודש אחרי שקמה ממשלת השינוי והנה נפתלי בנט ממנה את משה קלוגהפט ליועץ לראש הממשלה. אותו ״איש מקצוע״, שלפני פחות משנה עוד היה יועץ של ח״כ ביבי נתניהו, ראש הממשלה דאז, הנאשם בפלילים בעודו אוחז בקרנות המזבח בבלפור ומנהל אסון תוך ניגוד עניינים.

אפשר לחשוב שאין במדינה כולה עוד יועצים מלבד מי שבנו קריירה על שקרים סטריאוטיפיים, לכאורה, וטיפוח הסנטימנט הפשיסטי, לפיו ישראל שורצת אוייבים מבפנים.

אמנם לבנט וקלוגהפט יש היסטוריה של קמפיינים ביחד ואף של חקירה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, אבל לא מדובר בשום דבר שראש ממשלה מכהן היה אמור לרצות להזכיר או לשחזר.

כך למשל, קמפיין הדה-לגיטימציה ״משהו חדש מתחיל״ משנת 2015 ניסה, לכאורה, לצייר את חברי המחנה הציוני כאנטי-ציונים, כולל את מי שהיום היא שרת התחבורה בממשלת השינוי, מרב מיכאלי.

אפשר לחשוב שאין במדינה כולה עוד יועצים מלבד מי שבנו קריירה על שקרים סטריאוטיפיים לכאורה וטיפוח הסנטימנט הפשיסטי, לפיו ישראל שורצת אוייבים מבפנים

בקמפיין מי שכיום נשיא המדינה יצחק בוז׳י הרצוג מוצג עם הציטוט ״הביטוי מדינה יהודית מוטעה לחלוטין״ לצד לוגו שנראה כמו הלוגו של מפלגת חד״ש.

האם נפתלי בנט ומשה קלוגהפט חשבו אז או חושבים היום שהרצוג לא ציוני? כנראה שלא. כנראה ששיקרו ותרמו לשיח רעיל, חסר גבולות וחסר אחריות שנשען על סטריאוטיפים גזעניים, ומעצים אותם כדי לצייר יריבים פוליטיים לגיטימיים כאוייבים מבפנים.

מכיוון שקארמה איז א ביטץ׳, אותם נרטיבים שקריים מופנים עכשיו כלפי בנט עצמו, כולל איומים עליו ועל חברי הקואליציה שלו, מאותם אנשים שהוא וקלוגהפט היועץ החדש-ישן שלו שכנעו, לכאורה, בשקרים מתועבים רק לפני כמה שנים.

מי אמר שלא מחרבנים איפה שאוכלים?

במאמר של הילו גלזר ״הכירו את משה קלוגהפט, האיש מאחורי הפנים המחייכות של נפתלי בנט״ הוא מתואר כך:

״איש שהדביק את הקרן למצחה של נעמי חזן ומי שלימים ישחרר סרטון שמשווה בין יוסי יונה לחמאס – שני קמפיינים שנסמכו על הלחם מניפוליטיבי של רסיסי עובדות ושברי ציטוטים״.

לעיתים נדמה שלקלוגהפט יש פטיש של דה-לגיטימציה וכל קמפיין הוא מסמר. למשל בקמפיין למי שכיהן כראש מועצת גוש עציון, יאיר וולף, קמפיין דה-לגיטימציה פנים-מגזרי שצייר את יריבו כדתי מדי, הביא לכשלון קולוסאלי.

מכיוון שקארמה איז א ביטץ׳, אותם נרטיבים שקריים מופנים עכשיו כלפי בנט עצמו, כולל איומים עליו ועל חברי הקואליציה שלו, מאותם אנשים שהוא וקלוגהפט היועץ החדש-ישן שלו שכנעו בשקרים מתועבים רק לפני כמה שנים

בעוד החרבן שהמיט קלוגהפט בעזרת קמפיינים של דה-לגיטימציה בהחלט מרשים, ראוי לשים לב לכשלונות המהדהדים שלו דווקא בקמפיינים שהיו אמורים להיות חיוביים. בקמפיין לחטיף מתוק עבור ״כרמית״, חברתו ״EDK תקשורת״ שלחה למאות נשים משפיעניות מכתבי הטרדה מינית מאיימים בכתב יד כאילו זה אמור להיות משעשע. במכתבים היה כתוב:

״תסלחי לי שאני ישיר…אבל בברנז׳ה מספרים עלייך שאת מוכנה לנסות דברים חדשים. ראיתי אותך בהפסקת צהריים ליד המעלית…תזכרי, אם לא תבואי אלי, אני כבר אגיע אליך״.

צריך לתהות למה ראש ממשלה מכהן צריך יועץ פוליטי שככה דמיין שצריך למכור חטיף שוקולד.

קלוגהפט נתן את שירותי היועץ שלו גם לחברת Uber. בנסיון להשפיע על שר התחבורה דאז ישראל כץ, צץ דף פייסבוק בשם ״גם לי שר התחבורה חייב כסף״ כאילו מדובר בהתקוממות עממית נגד מחירי המכוניות בגבוהים שUber יכול להיות להם פתרון פשוט יותר מהורדת מיסים.

הדף הפך להפגנה והגיע לתקשורת. אך משהו הסריח ועלה החשד שהמחאה האותנטית לא כל כך אותנטית, ושקלוגהפט הקים לכאורה ארגון קש מגמתי. קשה לקבוע אם אחת מהסיבות שאין Uber בישראל היא בגלל מהלך שנראה לכאורה מזוייף ושקרי.

כמו חטיף שוקולד, גם Uber זה מסוג הדברים שלא צריך להתאמץ נורא כדי לעשות להם קמפיין חיובי. למה לא חזינו בכזה?

מאז שבו ועלו חשדות לגבי מעורבותו של קלוגהפט בהקמת ארגוני קש של מחאות ״עממיות״ לא אותנטיות כקמפיינים פוליטיים. אחד מהארגונים החשודים ככאלה הוא מחאה של מכחישי קורונה. מחאה שהגיעה לפתע בספטמבר 2020 בחולצות כתומות ושלטים מעוצבים למחאת בלפור, במקרה בדיוק באותו ערב שבו יועציו של ראש הממשלה דאז נתניהו (שעמם עבד קלוגהפט באותה התקופה) הפרו בידוד והתחזו לסטודנטים לקלנוע ועברו בקהל ותיעדו ״מפיצי מחלות״ לכאורה. פעיל מחאה יואב גלזנר זיהה את יועציו של נתניהו וצילם אותם בורחים מהמקום וכך התפוץ האירוע.

המינוי של קלוגהפט ליועץ של ראש הממשלה מציע כמה דברים:

1

לבנט אין כבוד למעמד ראש הממשלה או לחברי הקואליציה. הוא לא מעוניין – לא בממשלת שינוי ולא בריפוי, אלא בלעשות בדיוק את מה שעשה יו״ר הליכוד. לבלוס כח פוליטי עם קמפיינים להנדסת תודעה על חשבון שפיות הציבור.

2

בנט סבור אנחנו הציבור עדר מבולבל של מטומטמים שצריכים שיאכילו אותנו רעל מסרטן של שקרים וסטראוטיפים גזעניים. זאת כדי שנהייה כל כך עסוקים בלשנוא אחד את השנייה, עד שלא יהיה לנו את הפניות המנטלית לדרוש טיפול מקצועי וערכי בסוגיות הפוליטיות, כלכליות וחברתיות שנוגעות לחיינו האמיתיים כאזרחי המדינה.

3

אין לו שום כוונה לשנות את השיח כפי שהבטיח.

במידה רבה צריך להודות לבנט. המינוי הזה, שבא אחרי המינוי של נאור יחיא לדובר בית הנשיא, מזכיר לכולנו שלא מנקים אורוות של שחיתות ופשיזם עם מגבון לח מבושם. יש לציבור הדמוקרטי בישראל הרבה מאוד עבודה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מאמר מצוין וחשוב. קשה לזכור את כל הפרטים הללו וזה בהחלט מציב תמונת מראה. חוץ מזה, לא אתפלא אם זו עוד אחת מזרועות התמנון ה"נאלחות" של המושחת נתניהו, באיזו שהיא שלוחה "סיבובית" להשתלט ול... המשך קריאה

מאמר מצוין וחשוב.
קשה לזכור את כל הפרטים הללו וזה בהחלט מציב תמונת מראה.
חוץ מזה, לא אתפלא אם זו עוד אחת מזרועות התמנון ה"נאלחות" של המושחת נתניהו, באיזו שהיא שלוחה "סיבובית" להשתלט ולפרק את הממשלה ואת ימינה…
יש לנו את יחיא אצל הנשיא ועכשיו את קלוגהפט אצל ראש הממשלה…
אין ספק שהעיניים שלנו צריכות להיות פקוחות!

עוד 861 מילים ו-2 תגובות

הדרך ללב האמריקאי: הסיבה לחיזורי ארדואן אחר ישראל

הריחוק בין ארדואן לאירופה וארצות הברית הובילו את הנשיא לנסות ולשפר את היחסים עם ישראל ● ברקע שחיקת הלירה הטורקית - ארדואן זקוק למנועי צמיחה חדשים ● פרויקט צינור הגז הטבעי במזרח הים התיכון והשותפות הישראלית מאיימים על הרחבת גבולות המים הכלכליים הטורקיים ● במאבק על הגבול הימי עם קפריסין, הבנות עם ישראל עשויות לשנות את התמונה ● פרשנות

עוד 733 מילים

בנק ישראל שוקל הנחיה חדשה העלולה לפגוע בלוקחי משכנתאות

בנק ישראל שוקל להקשיח את תקנות השימוש בנתוני האשראי ולחייב לקוחות של יועצי משכנתאות להיכנס לסבך בירוקרטי שיגזול מהם זמן וכסף ● המשמעות היא כי רבים יוותרו על ייעוץ חיצוני או השוואה בין בנקים ויסתפקו בהצעות שירותי הייעוץ של בנק אחד ● בנק ישראל בתגובה: "טיוטת ההוראה פורסמה לציבור כדי לקבל הערות"

עוד 948 מילים

למקרה שפיספסת

תחקיר החברה החרדית לא תלויה בסבסוד הגנים

הייתכן שגזירת ליברמן על הפעוטונים החרדים היא סערה פוליטית ותו לא? ● בדיקת זמן ישראל מגלה שהמעונות המסובסדים יקרים מאלה שאינם ● רבים מהילדים החרדים שוהים במעונות שעולים בין 500 ל-1,000 שקלים בחודש ● "האברכים לא ילכו לעבוד והנשים לא יעזבו את העבודה", אומרים בבני ברק ● טלטלה בחברה החרדית? לא ממש ● בעיקר כאוס לקראת הרישום לגנים

עוד 2,038 מילים ו-1 תגובות

אם איננו מצליחים להסביר ליהודים, כיצד נשכנע את הגויים?

בסוף חודש אוגוסט 1993 ליוויתי את שר החוץ שמעון פרס בטיסה ארוכה לקליפורניה כדי לעדכן את מזכיר המדינה וורן כריסטופר בהסכם הסודי שנחתם זה עתה באוסלו. פרס הזדרז לדווח לעמיתו כי החל בהכנה זהירה של הקרקע מול ראשי הקהילה היהודית האמריקאית כדי שיתמכו בהסכם. כריסטופר לא הסתיר את שביעות רצונו למשמע הדברים. השניים, כול אחד מן הזווית שלו, הכירו במשקלה הפוליטי של יהדות אמריקה וחששו מהתנגדותה להסכם עם אש"ף.

באוגוסט 93' ליוויתי את שר החוץ פרס בטיסה לקליפורניה כדי לעדכן את מזכיר המדינה וורן כריסטופר בהסכם הסודי שנחתם באוסלו. פרס דיווח כי החל בהכנת הקרקע מול ראשי הקהילה היהודית בארה"ב לתמיכה בהסכם

אנקדוטה זו חושפת דינמיקה המתחוללת במשולש היחסים בין ירושלים, וושינגטון ויהדות ארה"ב. משולש אסטרטגי זה הוכיח עצמו במהלך השנים כמכפיל כוח חיוני לעוצמת ישראל והעם היהודי. אחרי הכול, לישראל אין משענת מעצמתית מלבד זו שמעניקה לה ארה"ב, המהווה גם בית בו משגשגים ומשפיעים 40 אחוז מבניו של העם היהודי.

עד תקופת כהונתו של נתניהו, ממשלות ישראל פעלו לשמירת חוסנו של "משולש היחסים", והקפידו על המתבקש מכך: שמירת אהדה דו-מפלגתית אמריקאית כלפי ישראל, וטיפוח הסולידריות עם כלל יהדות אמריקה. גישה זו ביטאה הבנה כי האפקטיביות של המשולש האסטרטגי מחייבת יחסים מוצקים בשלוש צלעותיו: יחסי ישראל עם ארה"ב, יחסי יהדות אמריקה עם הממשל וכמובן, יחסי ישראל עם יהודי ארה"ב.

תקופת נתניהו-טראמפ חשפה חוסר איזון באיתנות של צלעות המשולש: מחד, יחסי ירושלים–וושינגטון היו מצוינים. מאידך, אווירת ניכור קשה שררה ביחסי רוב יהודי אמריקה (70 אחוז) תומכי המפלגה הדמוקרטית, הן מול הנשיא טראמפ והן מול ממשלת נתניהו.

במציאות האמריקאית המקוטבת, משימתה של ממשלת ישראל לשמור על האהדה הדו-מפלגתית ועל סולידריות יהודית הופכת למורכבת יותר. אלא שנתניהו, במקום לפעול ברגישות במרחב שבין הקטבים, העדיף להתייצב לצד המחנה הרפובליקני וללבות את תופעת הפיכתה של ישראל לנושא תלוי-מפלגה בארה"ב.

עד תקופת נתניהו, ממשלות ישראל פעלו לשמירת חוסנו של "משולש היחסים", אלא שנתניהו העדיף להתייצב לצד המחנה הרפובליקני וללבות את הפיכת ישראל לנושא תלוי-מפלגה בארה"ב

והנה, אנו נמצאים עתה בפתחה של תקופה חדשה בה חילופי השלטון בישראל מצטרפים אל חילופי השלטון בארה"ב. האם תהיה כאן תפנית חיובית שתוביל לשיקום חוסנו של משולש היחסים?

אין לזלזל בהשפעה שיש לעצם החילופים הפרסונליים בשתי המדינות, אך אין בהם כדי להעלים את הסוגיות הגיאופוליטיות שמאתגרות את יחסיהן. למרות כובד משקלה של סוגיית איראן, הנושא הפלסטיני מחזיק השלכות עמוקות יותר, משום שהוא נוגע לשאלות של ערכים ומוסר שטבועים עמוק בבסיס היחסים המיוחדים בין ישראל וארה"ב: צדק, דמוקרטיה, זכויות אדם, חירות, שוויון בפני החוק.

לא בכדי, אירגון איפא"ק, הפועל להעמקת התמיכה האמריקאית בישראל, מבליט במסריו את הערכים המשותפים, ומצהיר:

"אמריקה וישראל הן דמוקרטיות אחיות המחויבות לשלטון החוק, זכויות האדם וחופש הדיבור והדת".

אלא שמסרים אלה הולכים ומאבדים את אמינותם משום שבעיני אמריקאים רבים, המשך הכיבוש לא מתיישב עם "הערכים המשותפים". למרבה הצער, גם ממשלתה החדשה של ישראל אינה נושאת באמתחתה בשורה למחנה הדמוקרטי בארה"ב, ליהדות הליברלית ולרבים מקרב בני הדור הצעיר של יהודי אמריקה שמתקשים להזדהות עם ישראל ומתרחקים ממנה.

למרות כובד משקלה של סוגיית איראן, הנושא הפלסטיני מחזיק השלכות עמוקות יותר, הנוגעות לשאלות של ערכים ומוסר שבבסיס היחסים המיוחדים בין ישראל וארה"ב: צדק, דמוקרטיה, זכויות אדם, חירות, שוויון

נפתלי בנט נהג להסביר:

"האמריקאים אוהבים אמת, והאמת היא שלא תקום מדינה פלסטינית".

כראש ממשלה בנט צפוי לגלות שבמקביל להתעלמותו מן הסוגיה הפלסטינית, האמריקאים (ובכללם יהודים רבים) ימשיכו לאהוב את האמת, אבל יפסיקו לאהוב את ישראל.

הסקר של מכון פיו שהתפרסם לאחרונה מלמד כי שליש בלבד מיהודי ארה"ב סבורים שממשלת ישראל עושה מאמץ כן כדי להשיג הסכם שלום עם הפלסטינים. מבין היהודים תומכי המפלגה הדמוקרטית רק 20 אחוז חושבים כך.

ממשלת לפיד-בנט לא תשנה תמונה מדאיגה זו מאחר שקיומה מותנה בשמירת הסטטוס-קוו בנושא הפלסטיני, ולכן השאיפה לשקם את חוסנו של 'משולש היחסים' תיתקל במוקדם או במאוחר במחסום: הסוגיה הפלסטינית.

בנט נהג להסביר ש"האמריקאים אוהבים אמת, והאמת היא שלא תקום מדינה פלסטינית". כרה"מ הוא צפוי לגלות שבמקביל להתעלמותו מן הסוגיה הפלסטינית, האמריקאים ימשיכו לאהוב אמת, אבל יפסיקו לאהוב את ישראל

אותו מחסום ימנע גם את הצלחת מאמצי "ההסברה" של ישראל בארה"ב ובמערב בכלל. ב-1993 המזכיר כריסטופר ושר החוץ פרס חששו שמא יהדות ארה"ב לא תתמוך בהסכם אוסלו כי יחושו שישראל הלכה רחוק מיד בוויתוריה לפלסטינים. במרוצת השנים תמונה זו התהפכה לחלוטין. רוב יהודי ארה"ב סבורים שישראל כלל אינה מעוניינת לצעוד לקראת הסדר.

נתניהו הצליח לשכנע ישראלים רבים כי הנושא הפלסטיני ירד מסדר היום ושוב אינו מעיק על בטחונה של ישראל, על זהותה ועל מעמדה הבינ"ל. העימות האחרון עם חמאס, והאירועים האלימים בירושלים ובערים המעורבות בישראל, הוכיחו עד כמה טענה זו מופרכת.

הסוגיה הפלסטינית אינה אתגר הסברתי שטיעון מוצלח יכול להביסו. היא מציאות חיה שמאיימת על זהותה ועתידה של ישראל. האשליה שפתרון הבעייה מצוי בעולם הרטורי לא החלה עם נתניהו. כאשר מנחם בגין התווה את "יסודות ההסברה באומות", הוא כתב:

"אל נבולל לתוך שפת עֶבֶר את הברבריזם הלשוני ׳פלשתינה׳… מדוע אין אנו יכולים לאמור לעצמנו ולעמים אחרים: ערביי א"י? הן זה שם טבעי יותר מקודמו. ובאומרנו כך, אנו יוצרים מיד פרספקטיבה מוסרית ומדינית אחרת".

בהשוואה לעידן נתניהו, הממשלה החדשה היא אכן משב רוח מרענן. אך גם ממשלה זו תגלה שנחמדות ונימוסים משופרים לא יוצרים "פרספקטיבה מוסרית ומדינית אחרת". יועיל אם יעיינו בדבריו של שמעון פרס:

"בלי מדיניות של יוזמה לשלום, אין ישראל יכולה לנהל מדיניות הסברה אפקטיבית… הבעיה אינה רק מה מסבירים אלא באיזה מידה מאמינים להסברה שלנו".

נתניהו שכנע ישראלים רבים כי הנושא הפלסטיני ירד מסדר היום ושוב אינו מעיק על בטחון ישראל, זהותה ומעמדה הבינ"ל. העימות האחרון עם חמאס, והאירועים האלימים ברחבי הארץ, הוכיחו עד כמה טענה זו מופרכת

בעיית ההסברה של ישראל היא כמובן רק סימפטום לתופעות חמורות הרבה יותר, ביניהן: האיום על יחסינו עם ארה"ב ויהודייה. אם איננו מצליחים לזכות באמונם של אחינו היהודים, כיצד נצליח לשכנע את הגויים?

אבי גיל הוא עמית מחקר בכיר במכון למדיניות העם היהודי (JPPI), לשעבר מנכ"ל משרד החוץ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל עוד באמריקה יש רוב לאלה שמאמינים כי ישראל היא הצד "הטוב" בסכסוך, אין צורך ב"הסברה". זה עתיד להשתנות תוך שניים-שלושה עשורים, כי בעוד שליהודים היה תחליף - האוונגליסטים, לאוונגליסטים לא... המשך קריאה

כל עוד באמריקה יש רוב לאלה שמאמינים כי ישראל היא הצד "הטוב" בסכסוך, אין צורך ב"הסברה". זה עתיד להשתנות תוך שניים-שלושה עשורים, כי בעוד שליהודים היה תחליף – האוונגליסטים, לאוונגליסטים לא יהיה תחליף. בסופו של דבר ישראל תצטרך לסגת מהשטח הכבוש, רק שככל שחולף הזמן, מחיר הנסיגה הולך וגדל.

עוד 882 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

שוטרים מפקחים על עליית יהודים להר הבית בתשעה באב, 18 ביולי 2021

יאיר לפיד לקח אתמול את המושכות לידיו וניהל את משבר הר הבית אחרי ההתחלקות של ראש הממשלה ● לפיד דיבר עם הירדנים והאמריקנים ● מ"מ השגריר האמריקאי טלפן לשר לביטחון פנים וביקש לדעת אם הולך להיות פיצוץ ● המוסלמים שברו קיר בחומת אל אקצא ● אבל בסופו של דבר, האירועים הסתיימו בשקט יחסי ● כך נמנעה הסלמה אזורית ● וכך נחשפו יחסי הכוחות האמיתיים בממשלה

עוד 778 מילים ו-1 תגובות

בשכונות רבות בארץ התושבים סובלים מקליטה סלולרית ירודה מאוד, תוצאה של מחלוקות בקרב התושבים ובינם לבין העירייה על הקמת אנטנות ● ב-2021, הגיע הזמן לתכנן את תשתיות התקשורת בטרם בנייה של שכונה או עיר חדשה, בדיוק כמו שחיבור לחשמל, מים וביוב הוא מובן מאליו ● פרשנות

עוד 863 מילים

כך הפך צה"ל לזרוע אכיפת החוק במלחמה בסמים

המדינה רתמה את צה"ל למאבק בהברחות הסמים מסיני ובימים אלה הצבא מגביר את המאמצים מול קרטלי הפשע, במלחמה שאינו יכול לנצח וספק אם בכלל אמור להיות חלק ממנה ● אולם בזמן שצה"ל נלחם בהברחות מריחואנה, הבעיות הכלכליות שדוחפות את הבדואים לעסוק בפשיעה מלכתחילה נותרות על כנן ● ולפעילות הצבאית, מתברר, גם אין בכלל השפעה על הסחר בסמים בתוך ישראל

עוד 1,641 מילים

רק כאלפיים איש השתתפו בעצרת נגד אנטישמיות שהתקיימה בוושינגטון ● וכשיומיים אחר כך פורסם סקר המעיד כי אחוז ניכר מיהודי ארה"ב מאמינים שישראל היא מדינה גזענית, ראשי הארגונים המובילים של יהדות ארה"ב נקלעו למצוקה ● לכולם ברור שהתשובה טמונה בחינוך, הם רק לא מסכימים על התוכן ● "הפתרון הוא לא עוד מלגת לימודים בישראל כדי שיתרשמו מחופי הים של תל אביב, אלא סיום הכיבוש"

עוד 1,180 מילים

משרד הבריאות ימליץ על חובת בידוד לכל החוזרים מחו"ל

לפיד ובנט גינו את החלטת בן אנד ג'ריס להפסיק למכור בהתנחלויות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "מי שטס מסכן את עצמו ומשפחתו" ● ליברמן וזנדברג סיכמו: יוטל מס על כלים חד פעמיים ● מעונות היום יעברו לאחריות משרד החינוך ● חוק הדיינים אושר מחדש – יעלה למליאה בשבוע הבא ● לשכת רה"מ התחרטה: ליהודים אין חופש פולחן אלא "זכות לבקר על הר הבית" ● לפיד יערוך ביקור רשמי ראשון במרוקו בסוף החודש

עוד 65 עדכונים

הסטטוס קוו בהר הבית נשבר, וזה לא מבשר טובות

קרוב ל-1,700 יהודים עלו אתמול להר הבית ● שיקלי וחבריו שרו את ההמנון על ההר - ארוע חסר תקדים ● וראש הממשלה בנט עודד "שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר" - מילים שלא נאמרו מעולם על ידי ראש ממשלה ● "היינו כחולמים", הגיב יהודה גליק, שהקדיש את רוב חייו למאבק על עליית יהודים להר הבית ● אבל לאירועים הללו יהיו השלכות - פוליטיות וביטחוניות ● פרשנות

עוד 997 מילים

בית חולים ללא מרפא

מעקב זמן ישראל בסוף השבוע שעבר זומן מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, לשימוע לפני פיטורים ● בצד של נשות הדסה טוענים שהאיש שגויס במיוחד כדי להציל את בית החולים מתנהל לבד, ולא מעדכן את הדירקטוריון ● בצד של רוטשטיין מסבירים שבהדסה פשוט לא אוהבים את העובדה שעלב בנשות הארגון שוב ושוב ● עם גרעון של 480 מיליון שקל ועם מלחמות עולם ניהוליות, עתיד הדסה לוט בערפל כבד

עוד 1,876 מילים

שלושה פסקי דין שניתנו לאחרונה מסדירים את האופן שבו בית המשפט העליון מתמודד עם סוגית התערבות בית המשפט בחוקי יסוד ● שלישיית ההחלטות עשויה להירשם כתרומתה המשמעותית של חיות כנשיאת העליון לפיתוח המשפט החוקתי ● בינתיים, כולם מחכים לחוק יסוד החקיקה, שיסדיר את הנושא סופית ● פרשנות

עוד 1,297 מילים

תחקיר קוטלי עשבים מסכנים את הציבור במרחב העירוני ללא פיקוח

מחקרים חדשים מצביעים על סכנה בריאותית בחשיפה לקוטל עשבים ● הציבור נחשף לחומר בגינות ובמדרכות, אך לא מוזהר מהריסוס ● משרד החקלאות לא מפקח, וטוען שזה בסמכות הרשויות המקומיות ● הצעת חוק מציעה לאסור על השימוש ובינתיים יש ערים שעוברות עצמאית לחירמוש ידני ללא הדברה ● "אנחנו לא מתרגשים מצמיחה של עשבים נמוכים. זה לא מפריע ולטעמי יש כאן היסטריה מוגזמת"

עוד 1,221 מילים ו-1 תגובות

בממשלה שוקלים לחייב את כל הנוסעים השבים מחו"ל בבידוד בן 5-4 ימים

בנט פועל לאפשר אכיפה נגד מפרי בידוד ● רע"ם: "מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית למוסלמים ואין לאחרים שום זכות עליו" ● בנט אמר שחופש הפולחן של יהודים בהר הבית יישמר, ולאחר מכן עדכן, בערבית, שיישמר גם חופש הפולחן של מוסלמים ● לפיד פועל לדחות את פינוי חאן אל אחמר ● הדובר החדש של הליכוד בסרטון שנחשף: אין חשיבות לאמת ולעובדות; אני מפיץ פייק ניוז

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה