• אדולף היטלר והנשיא פאול פון הינדנבורג, 1933 (צילום: Bundesarchiv bild/via Wikimedia Commons)
  Bundesarchiv bild/via Wikimedia Commons
 • מרטין בורמן, הרמן גרינג וברונו לרצר בחדר הישיבות של היטלר לאחר הפיצוץ שאירע בו, 20 ביולי 1944 (צילום: Bundesarchiv bild)
  Bundesarchiv bild
 • הטירה של משפחת הוהנצולרן, 2005 (צילום: Wikimedia Commons/ CC BY-SA-3.0/ Lukas Riebling)
  Wikimedia Commons/ CC BY-SA-3.0/ Lukas Riebling
 • אדולף היטלר ווילהלם, נסיך הכתר של גרמניה, ביום פוטסדם, מרץ 1933 (צילום: Bundesarchiv bild/ via Wikimedia Commons)
  Bundesarchiv bild/ via Wikimedia Commons
 • סטפן מלינובסקי (צילום: Manfred Thomas)
  Manfred Thomas
התביעה הגרמנית שעשויה לחשוף ארון מלא בצלבי קרס

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בעקבות גילוי תת הזן החדש של וריאנט דלתא בארץ, הנחה בנט לעדכן את מתווה התיירות

המתמחים משכו את מכתבי ההתפטרות שהגישו, לאחר שהושגה הסכמה בעניין קיצור המשמרות ● הרצוג הודיע על הקמת פורום אקלים, שבראשו יעמוד דב חנין ● לראשונה מתחילת המושב הנוכחי של הכנסת גברה האופוזיציה על הקואליציה: המליאה אישרה את ההצעה להקים ועדת חקירה לבחינת שיבוץ של מורים ערבים במערכת החינוך ● מודי הזמין את בנט לביקור רשמי בהודו

עוד 48 עדכונים

מילים לא אומרות מאום

הייתי בכיכר ציון ב-5 לאוקטובר 1995, והקשבתי לבנימין נתניהו נואם בפני קהלו המוטרף לחלוטין. הייתי גם בכיכר השניה, דקות לפני הסוף הכתוב מראש. אני יודע מה קרה, אני מבין מה הוביל למה, ואני זוכר את האמת.

ברור מדוע נתניהו איננו משתוקק יותר להשתתף באזכרות לזכרו של יצחק רבין. גם אם משפחת רבין לא הייתה שם כדי להזכיר לו את קלונו, רבים שהיו כאן בשנות התשעים לא שכחו שכמנהיג האופוזיציה דאז הוא רכב כמו אחוז דיבוק על גל של היסטריה המונית שלא נראה כדוגמתה בהיסטוריה המודרנית של כל הדמוקרטיות כולן – גם לא בארה"ב בתקופת וייטנאם

רבים שהיו כאן בשנות ה-90 לא שכחו, שכמנהיג האופוזיציה דאז הוא רכב כאחוז דיבוק על גל של היסטריה המונית שלא נראה כדוגמתה בהיסטוריה המודרנית של כל הדמוקרטיות כולן

והאמת שאסור להזכירה בחוגים מסויימים בישראל היא שההסתה הזאת זכתה לשותף לא-מוצהר אבל פעיל ביותר בדמות הטרור הפלסטיני שהשתולל באותם ימים. כך היה, וזה היה ברור כשמש, גם אם ירתחו מזעם לשמע המילים.

גל הטרור הזה החל מיד עם חתימת הסכם אוסלו בספטמבר 1993, והלך והחמיר עד כדי פיגועי ירי על מתנחלים בשטחים ואוטובוסים מתפוצצים ופיגועי התאבדות למיניהם ברחבי הארץ. מטרתו הייתה ברורה: לחבל במאמצי השלום וספציפית להעביר את הציבור הישראלי אל הימין.

המחבלים יאמרו מדי פעם שלא אכפת להם מי יושב בשלטון בישראל, אבל הם משקרים, כדרכם של מחבלים. הם רוצים את הימין בשלטון כאן בדיוק כמו שפוטין ואויבי אמריקה האחרים רוצים את הרפובליקאים בבית הלבן: בגלל הנזק שהם יגרמו לארצם.

השקפתו של רבין – וזו עדיין השקפת המיינסטרים של ציונים פרגמטיים כיום – היא שיש לחלק את הארץ כדי לשמר את הרוב היהודי. זה לא שהם לא מחשיבים את הערך האסטרטגי והמשמעות ההיסטורית (והדתית) של הגדה המערבית – אלא שהם גורסים שלא כדאי לבלוע אותה בגלל מיליוני התושבים הערבים. זה ישים קץ לישראל כמדינה יהודית. הם ייקחו סיכויים כדי להציל את המדינה היהודית.

הימין הקיצוני אינו טיפש – הוא פשוט לא מוסרי: הוא רוצה לפתור את הבעיה הזו על ידי גירוש הערבים. נראה שלימין המתון יותר אין תכנית בכלל. הם מתנגדים לחלוקה בעקשנות עיוורת ומובילים את ישראל לקראת היותה מדינה דו-לאומית.

הימין הקיצוני אינו טיפש – הוא פשוט לא מוסרי: הוא רוצה לפתור את הבעיה הזו על ידי גירוש הערבים. נראה שלימין המתון יותר אין תכנית. הם מתנגדים לחלוקה ומובילים את ישראל לקראת היותה מדינה דו-לאומית

מדינה כזו תהיה קודם לא דמוקרטית ואחרי לחץ בינלאומי אולי כן דמוקרטית (לאחר סיפוח הגדה ואזרוח תושביה הפלסטינים). עתידה יהיה מזהיר כמו יוגוסלביה ז"ל או לבנון יבדל"א. יש מצב שהימין הלא-קיצוני הזה הוא כן קצת טיפש; לא ברור לי מה הולך שם. הם קוראים לעצמם "המחנה הלאומי" אבל צריך לקרוא להם "המחנה הדו-לאומי".

נתניהו הוא איש מבריק בהרבה מובנים אבל יש לו באג קטלני במערכת: הוא לא מבין את כל זה, והוא חושב שהוא יכול לשנות את המציאות באמצעות מילים חלקלקות. זהו ההיבריס של אורטורים מבריקים ודמגוגים שפלים כאחד: הם מאמינים בכוחן של המילים. אם ישראל תקבר תחת הריסות הדו-לאומיות,  זה יהיה במידה רבה בגלל נתניהו, כמו גם הטרוריסטים הפלסטינים שעזרו לו לעלות לשלטון.

אני לא אומר שנתניהו רצה בפיגועים או שהוא שמח על הפיגועים – אני בעצם בספק אם הוא רשע עד כדי כך. אבל הוא בהחלט הבין שהפיגועים עוזרים לו. הוא ידע שהוא עולה כפורח בסקרים.

בינתיים המוני אנשים פשוט ירדו מן הפסים. יום יום נשמעו קריאות למותו של רבין עד שרבני מתנחלים פרסמו "פולסא דנורא" שהצדיקה את הרצחו.

המון אלים ניסה לתקוף רכבי שרים ומפגינים הניפו – כמעט יום-יום, משך כשנה – פוסטרים שהציגו את רבין במדי SS ומחופש ליאסר ערפאת. הדליקו נרות לזכר רבין  "המנוח" וצעדו עם ארונות קבורה. אריאל שרון, שנים אחדות לפני שיקומו המאוחר, כינה את ממשלת רבין "יודנראט".

עתיד מדינה כזו יהיה מזהיר כמו יוגוסלביה ז"ל או לבנון יבדל"א. יש מצב שהימין הלא-קיצוני הזה הוא כן קצת טיפש; הם קוראים לעצמם "המחנה הלאומי", אבל צריך לקרוא להם "המחנה הדו-לאומי"

ונתניהו? הוא בחר לרכב על הנמר ודי עודד את השיגעון הקולקטיבי הזה. אני לא זוכר שהוא ניסה להרגיע את הרוחות. בגדול, הוא הימר שהטירוף יביא לו שלטון מבלי שרבין באמת יירצח. בדיעבד, הוא קצת צדק והרבה טעה. אבל שלטון היה לו, אין מה לומר.

הייתי שם, ברחובות, ככתב של סוכנות החדשות AP (לפני שנשלחתי לחו"ל ככתב חוץ). נוכחתי שם בחלק מהמקרים כאשר נתניהו היה מופיע אישית אחרי כמעט כל פיגוע, עומד מול מצלמות על רקע אוטובוסים מפוייחים ומאשים בקול סמכותי את הממשלה ואת רבין אישית. הצהרה אופיינית הגיעה לאחר ש-21 ישראלים והולנדי נהרגו בפיגוע בתל אביב ב-19 באוקטובר 1994; נתניהו טען אז שרבין בחר להעדיף את ערפאת ואת רווחת תושבי עזה על פני ביטחון אזרחי ישראל.

רבין מדי פעם התעלם, מדי פעם התלונן על מה שראה כ"דרך ההתבטאות המופקרת שלו בעקבות פיגועי טרור". כזה היה רבין: קיצר בדיבורים.

בעצרת המפורסמת בכיכר ציון בירושלים זמן קצר לפני הרצח, ב-5 באוקטובר, אלפי אנשים צעקו "רבין בוגד" ונשאו שלטים שקראו למותו. נתניהו ניצב במרפסת מעל שלט שקרא למות ערפאת והכריז: "רוצח שפל זה נישא עכשיו על כפיה של ממשלת ישראל הנוכחית המאפשרת לו בעוורונה לממש את השלב הראשון בתוכניתו – השמדת המדינה היהודית".

אם לערפאת הייתה תוכנית להשמיד את המדינה היהודית, היא קודמה על ידי רוצח אחר: יגאל עמיר, שירה ברבין חודש לאחר חרפת כיכר ציון. הייתי גם שם, בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, ואני זוכר את רבין מכריז בסגנונו המיוחד: "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית". בעוד שעה קלה נהיה באיכילוב.

הייתי שם, ברחובות, ככתב סוכנות החדשות AP. נוכחתי בחלק מהמקרים כשנתניהו היה מופיע אישית אחרי כמעט כל פיגוע, עומד מול מצלמות על רקע אוטובוסים מפוייחים ומאשים בקול סמכותי את הממשלה ואת רבין אישית

קשה למצוא בכל ההיסטוריה התנקשות שהשיגה באופן כה מושלם את יעדו של האויב. כך החל המסע לעבר הפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית – מסע שכעת כמעט הושלם, ושהוא בלתי-נראה באופן מוזר לבוחרי הליכוד המבולבלים.

מפעל זה זכה לסיוע לא-מודע של שמעון פרס המסכן, שהפך בליל הרצח לראש ממשלה ודחה את כל הקריאות לנצל את ההלם ולערוך בחירות בזק כאשר הימין מבוייש והוא מוביל על נתניהו במשהו כמו 50 אחוז בסקרים. בנתניהו עצמו אחז באותם ימים אלם מסויים – מצב פלאי ממש, שלא היה ולא יחזור.

פרס היה גאוותן מדי ורצה לנצח בזכות עצמו. אז הגיע גל פיגועי הטרור של 2016 שסגרו את הפער, סבב יזום ודפוק במיוחד בלבנון, והקמפיין המבריק "פרס יחלק את ירושלים". פרס הפסיד בזכות עצמו, בבחירות ישירות באמצע 1996, בפער זעום (של קולות פיקטיביים כנראה).

היסטוריה אלטרנטיבית היא משחק מפתה ומרתק ולרוב חסר תועלת ותוחלת. אבל כאן זה מקרה שונה. אילו פרס היה חכם יותר, לו היה בוחר אחרת, ישראל הייתה יכולה כנראה להינצל. במקום זאת קיבלנו את נתניהו, ועוד לשתי נגלות מפרכות: הוא הפך השנה לראש הממשלה שכיהן הכי הרבה (עד הדחתו המוזרה).

השבוע ראש הממשלה לשעבר חטף על היעדרות מהטקס לזכר רבין. אבל אני מבין אותו לחלוטין. כי הרי זה לא נעים, העסק. הוא וודאי יודע שבטקסים האלה (ובכלל) הוא נתפס על ידי רבים כהתגלמות הפתגם "הרצחת וגם ירשת?".

השבוע רה"מ לשעבר חטף על היעדרות מהטקס לזכר רבין. אבל אני מבין אותו לחלוטין. כי הרי זה לא נעים, העסק. הוא וודאי יודע שבטקסים האלה (ובכלל) הוא נתפס ע"י רבים כהתגלמות הפתגם "הרצחת וגם ירשת?"

זה לא לגמרי הוגן, אבל גם לא ממש מופרך. איך שלא יהיה, את נתניהו ואת תומכיו זה מבאס. הם המומים! והם מדברים נגד זה הרבה מאוד מילים.

אבל אני זוכר מה באמת קרה. יש מצבים שבהם מילים לא אומרות מאום.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,150 מילים ו-2 תגובות

המפעלים של עידן עופר שולטים בטבלת המזהמים הגדולים

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר את דוח ההשפעה הסביבתית ודירוג המזהמים הגדולים בישראל לשנת 2019 ● חדשות טובות לתושבי באר שבע והדרום: מתחם התעשייה בנאות חובב לא מופיע ב-25 המקומות הראשונים ● חדשות רעות לעסקים של עידן עופר: שישה מתוך עשרת המפעלים המזהמים ביותר שייכים לו ● אביב לביא עם שמונה הערות על הממצאים

עוד 910 מילים

"יו"ר ההסתדרות הוא כמו דג שמחפש חכות"

בדיקת זמן ישראל חוק ההסדרים החדש פוגע קשות בפנסיות, וביטול החל"ת פגע במאות אלפי עובדים ● אבל ההסתדרות שמרה על שקט לאורך כל המשבר, ועתה היא מנסה לבלום את מאבקי העובדים שצומחים מהשטח הטעון ● יש במנגנון מי שטוענים: היו"ר, ארנון בר-דוד, פשוט לא יודע להילחם מול הממשלה והמעסיקים ונותן להם לרמוס את העובדים ● ההסתדרות בתגובה: "טענות מופרכות ממוחם הקודח של בעלי עניין"

עוד 2,978 מילים ו-4 תגובות

למקרה שפיספסת

הכל דבש נשים פלסטיניות החלו לגדל דבורים בביתן במזרח ירושלים

פרויקט סינסילה הכשיר בתוך שנתיים כמעט 100 נשים ממזרח ירושלים לתחזק כוורות ולנהל חקלאות גגות ● הפרויקט, בהובלת האדריכל טארק נאסר, מייצר הזדמנויות עסקיות ומנצל את השטח הקיים בעיר: "אנחנו זקוקים לתקווה, אבל בשילוב עם מעשים. סינסילה עוזר להעניק תקווה"

עוד 1,030 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

אל תשתיקו את קולנו

פגיעות מיניות של תלמידים/ות בבתי ספר על ידי תלמיד/ה אחר או על ידי צוות בית הספר, הן תופעה שכיחה יותר משחשבנו. לפי תוצאות סקר שנערך לפני 4 שנים, כ-%13 מהתלמידים דיווחו על פגיעה מינית על ידי תלמיד אחר בחודש שקדם לביצוע הסקר. מחקר נוסף מצא, כי כמעט 19% מתלמידי/ות בתי הספר בארץ חוו פגיעה מינית, ויש לציין כי הערכות הן שמספר הפגיעות גדול אף יותר.

לפי תוצאות סקר שנערך לפני 4 שנים, כ-%13 מהתלמידים דיווחו על פגיעה מינית על ידי תלמיד אחר בחודש שקדם לביצוע הסקר. מחקר נוסף מצא, כי כמעט 19% מתלמידי/ות בתי הספר בארץ חוו פגיעה מינית

המסקנה היא שהתלמידים/ות אינם מצויידים בכלים להתמודדות עם פגיעות מיניות, מתקשים לזהות את הפגיעה בהם, ואף חשים אשמה ונוטים לא לדווח על הפגיעות למבוגר.

ע"פ נתוני משרד החינוך העדכניים ביותר, הסגר והלימוד מרחוק בשנת הקורונה, 2020-2021, הביאו לעליה של קרוב לכ-%25 בתקיפות המיניות – יש כאן סימן אזהרה לתופעה הולכת ומתרחבת.

תופעה זו מתבטאת בפגיעה מסוכנת בילדינו ולה גם משמעויות כלכליות (עלותו של נפגע מינית למדינה), חברתיות ובעיקר נפשיות.

לכן מדינות רבות בעולם החלו לאמץ תכניות למוגנות מינית. תוכניות אלו מציעות הכשרות לצוותים חינוכיים וכן הדרכות לתלמידי/ות. בהתאם למחקרים בתחום היעילות של יישום ההכשרות וההדרכות גבוהה, ויש להן השפעה מוכחת על יכולותיהם של הילדים/ות לזהות פגיעה בהם, להתמודד עם מצבי פגיעה ולדווח.

גם בשנת לימודים זו, במדינת ישראל, אין עיסוק מעוגן בחוק ומקצועי בנושא. בבתי הספר נלמדים תחומים רבים אך מוגנות מינית הוא טאבו, נושא שנמצא מתחת לרדאר. מדובר בנושא לא פשוט, מפחיד ומאיים. אף אחד לא רוצה להיות בצד הזה ובטח שלא לגלות שאחד מילדיו נמצא בסטטיסטיקה המפחידה הזו. ועדיין, למרות הפחד והחשש, חשוב להכיר בתובנות אלו –

מחקרים מראים שאם ילדים חווים בחייהם טראומות, הכתובת הראשונה עבורם היא ההורים, ורוב ההורים הם אכן הורים טובים שאפשר לשתף. אך אם ילדים חוו קושי ואינם מרגישים בטוחים לשתף את ההורים מכל מיני סיבות שקשורות לקשר ביניהם (ובדרך כלל בחוויה של פגיעה בתוך המשפחה, שם אפילו עוד יותר מורכב יותר לספר להורים) הכתובת האפשרית והבולטת מבחינתם היא המורים והמורות. כלומר, האחריות לשמוע, להבין ולדעת – יכולה להמצא אצל כל אחד ואחת מאיתנו, בהענקת תשומת לב קלה לסביבה.

קיימים סימנים פוטנציאליים לפגיעה, שיכולים לנוע בין שינוי התנהגות, הסתגרות, כעס והתפרצויות זעם, פגיעה או נסיגה בתפקוד בתחומים רחבים, בהם: התחום הלימודי, הרגשי, ההתנהגותי או החברתי. במקרים מורכבים יותר יכולות להיות גם אמירות אובדניות או פגיעה עצמית.

התלמידים/ות אינם מצויידים בכלים להתמודדות עם פגיעות מיניות. ע"פ נתוני משרד החינוך העדכניים ביותר, הסגר והלימוד מרחוק הביאו לעליה של קרוב לכ-%25 בתקיפות המיניות

כאשר ילדים נפגעים ברמות שונות, מלבד חווית הפגיעה, לצערנו, הילדים חווים גם בדידות גדולה. תחושת ה"לבד" שלהם נובעת מההרגשה שאף אחד לא ראה אותם ושמר עליהם. ולכן הצד השני של המטבע הוא שאם נצליח לראות את הילדים שחוו קושי ונכיר בקושי שלהם, נהיה איתם, אז נצליח לרפא חלק גדול מהטראומה.

מוגנות לא מתחילה מדיבור על מוגנות. מוגנות מתחילה מקשר. ממורים והורים נוכחים בחיי ילדיהם. המשאב הכי חשוב ביכולת להיות כתובת עבור ילדים (אך יכול להיות מאוד מורכב כתוצאה מאילוצים שונים) הוא זמן – זמן סתמי של להיות ביחד. שהורה או מורה אומרים לילד, אפילו "בסבטקסט": כיף לי להיות איתך, החיים שלך מעניינים אותי, אני גם נתרם מהמפגש בינינו. לרוב מדובר בכמה דקות ממוקדות ביום של קשר, של התעניינות אמיתית, של עיניים טובות, של שימת לב לשינויים.

כאשר אנו לא מצליחים לפצח את החוויה הפנימית של ילדינו, כדאי להתייעץ עם האנשים הנכונים שיכולים לעזור – כמו יועצת בית הספר או פסיכולוג, ולחשוב ביחד על האפשרויות שיכולות לעלות כדי לקבל תמונה יותר רחבה על הילד. ניתן להיעזר באנשי צוות שנמצאים סביב ילדינו ביום-יום ולבקש מהם גם לשים לב – ממחנכת, מורה לספורט, מורה לאומנות, ועד תורנית חצר.

אם אנו רואים שהסימנים נעלמו – מדובר בהתקדמות מצוינת, אך לפעמים, גם אחרי השיתוף, יש מצבים בהם נמשיך לראות סימנים מדאיגים וכנראה שעדיין קיימת מצוקה. במצב כזה כדאי מאוד לערב גורמים טיפוליים על מנת להבין מה קורה אצל הילדים שלנו.

המטרה הראשונית שלנו היא לייצר מרחב בו ילדים ירגישו שכדאי להם לשתף. לצערנו ילדים חווים טראומות ברמות שונות, והסטטיסטיקה מראה שהם בהחלט חשופים לפגיעות מיניות, אך השלב הבסיסי והחשוב בהתמודדות הוא עידוד השיתוף. בדיוק כמו שהפגיעה המינית מתרחשת בתוך מערכת יחסים (מעוותת), כך הגילוי, הטיפול והריפוי של הפגיעה מתרחש בזכות הקשר שיש במערכת יחסים בריאה ואכפתית.

מוגנות לא מתחילה מדיבור על מוגנות. מוגנות מתחילה מקשר. ממורים והורים נוכחים בחיי ילדיהם. המשאב הכי חשוב ביכולת להיות כתובת עבור ילדים הוא זמן – זמן סתמי של להיות ביחד

אנחנו כמבוגרים נברר ונדע איך לפעול במקרה הצורך. ארגונים רבים מנגישים מידע חשוב על שלבי ההתמודדות עם פגיעה מינית. מה שצריך מאיתנו זה ערנות לסימנים שהזכרנו ולשדר תחושות של ביטחון, אהבה ורוגע שיעודדו ילדים להרגיש בנוח לשתף אותנו.

אתם לא לבד. אנחנו אתכם. יש לכם למי לספר.

רן יהושע הוא מנכ"ל עמותת "לתת פה - תוכניות מוגנות לילדים ונוער" העוסקת במניעת פגיעה מינית ופגיעה ברשת בילדים. מרצה בכיר לפיתוח מיניות בריאה ומוגנות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 747 מילים
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

שר המשפטים פרסם אתמול את תזכיר החוק הנועד למנוע מנאשם בפלילים להקים ממשלה ● אלא שהצעת החוק בלתי ראויה והיא לא פותרת את הבעיה העיקרית שהתעוררה בשנים האחרונות - מעמדו של רה"מ המואשם במהלך כהונתו ● בנוסף, החוק יעניק הנחות מפליגות למי שהואשם פחות מ-90 יום לפני הבחירות ● את הלקונות שנחשפו כאן בשנתיים האחרונות, חוק כזה לא היה מתקן ● פרשנות

עוד 1,521 מילים ו-1 תגובות

"זמן הטבק" של פייסבוק הגיע: הפיצוי על הנזק צריך להיות בהתאם

בחודש שעבר נחשפו ההשפעות של פייסבוק על הבריאות הנפשית של משתמשים צעירים וניצול לרעה שלה במדינות מתפתחות ● רגולטורים מאשימים אותה בהסתרת המידע, בדומה לאופן שבו נהגו חברות הטבק ● ייתכן שהטיפול ברשתות יצטרך להיות דומה, אך בישראל הן ושאר ענקיות הדיגיטל לא משלמות אפילו מיסים רגילים ● פרשנות

עוד 1,342 מילים

"תסתכל איך יפה כאן ואיזה שקט, הא? הנה, כאן היה הרצח בפברואר, בדיוק כאן"

המלחמה באלימות 140 סיירות הורים מסתובבות בלילות בישובים יהודיים ודרוזיים ● רק אחת פועלת ביישוב ערבי-מוסלמי, טמרה ● "כשהבן שלי מסתובב בלילה אני לא ישן בשקט, בגלל זה אני כאן", מספר אחד הסיירים ● הם מקווים שהמשטרה תילחם בפשיעה אבל מודים שהם "מפחדים ממנה ורואים בה אויב" ● תני גולדשטיין בילה לילה עם האנשים שמנסים לשנות את המצב, למרות הכול

עוד 2,991 מילים

לראשונה אותר בישראל חולה קורונה שנדבק בתת זן חדש של וריאנט דלתא

סער פרסם תזכיר חוק המגביל את הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים ● איימן עודה דחף את בן גביר, כשהשניים התעמתו בבית החולים קפלן ● דיווח: נתניהו העביר מסר לפוטין - "אשוב ללשכת ראש הממשלה בקרוב מאוד" ● כוכבי מעוניין לפרסם ספר שחיבר ● בשל היענות נמוכה, בוטלה העצרת השנתית לזכר רבין ● בקשת פאינה קירשנבאום נדחתה: תחל לרצות את עונשה בדצמבר

עוד 57 עדכונים

נתניהו יהפוך את חוק סער לקמפיין הבחירות של הליכוד

פרסום ראשון שר המשפטים צפוי להפיץ השבוע את תזכיר החוק המונע מנאשם בפלילים לקבל מנדט להרכיב ממשלה ● באופוזיציה זועמים וטוענים כי החוק פרסונלי, אך סיכויו לעבור טובים למדי ● נתניהו, מצדו, החליט להתמודד בבחירות הבאות בראשות הליכוד תחת קמפיין לביטול החוק אם ייבחר ● יריב לוין לזמן ישראל: "אנחנו נסביר לציבור שהוא צריך לבחור בנתניהו כדי להתקומם נגד החוק הזה ולבטל אותו"

עוד 516 מילים ו-2 תגובות

שוק המכוניות החשמליות מתפתח במהירות, אבל הרוכשים מגלים לא פעם שהדרך אל המנוחה והנחלה רצופה במכשולים בירוקרטיים ורגולטוריים ● הממשלה צריכה להתעורר כדי שהטעויות שבלמו במשך שנים את הפאנלים הסולאריים לא יתעוררו גם בתחום הרכב החשמלי

עוד 998 מילים

אפס ביחסי מגדר

בעקבות חשיפת זמן ישראל על השימוש בפנייה רב-מגדרית במספר קורסים בחיל המודיעין, בצה"ל חטפו ביקורת מפוליטיקאים בימין - ובהוראה ישירה של הרמטכ"ל, פורסם עלון הנחיות האוסר להשתמש בשפה שוויונית ● בצה"ל טוענים כי הם פועלים לפי הנחיות האקדמיה ללשון, אך בדיקה מעלה כי אין הנחיה כזו: האקדמיה דווקא ממליצה להשתמש בשפה שוויונית ואף עושה בה שימוש בעצמה

עוד 1,729 מילים ו-1 תגובות

"אם לא נייצר אופק פוליטי המצב יגיע שוב לפיצוץ"

נציג הרשות הפלסטינית בניו יורק ריאד מנסור מתוסכל מיחסה של ארצות הברית לסכסוך הישראלי–פלסטיני אבל לא מעוניין לצאת למלחמה מול הממשל האמריקאי ● הוא מעריך את מה שעשה ממשל ביידן, בטוח שהקונסוליה הפלסטינית תיפתח בקרוב ומזהה כי וושינגטון לא מתכוונת לדחוף את ירושלים למו"מ: "אנחנו מתאזרים בסבלנות כי אנחנו רואים שהם מקיימים הבטחות"

עוד 2,050 מילים

"רק האדם האבסורדי חי חיים של חירות"

"אני לא איש מופת, אני לא איש שיש מה ללמוד ממנו": כך פתח עו"ד יעקב וינרוט את ההרצאה האחרונה שנשא, חודש וחצי לפני שהלך לעולמו ב-16 באוקטובר 2018 ● היום מתקיים בקריה האקדמית אונו כנס חגיגי לרגל יציאת "ספר וינרוט", ספר מאמרים משפטיים המוקדש לזכרו ● יובל יועז חוזר אל אותן מילים אחרונות שהותיר אחריו אחד האינטלקטואלים הגדולים במערכת המשפט הישראלית

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למ... המשך קריאה

אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למיתוס של סיזיפוס.

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונ... המשך קריאה

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונים שלא יעשה לנו פוזות עם התעסקות מדי פעם ב'רוחניות' מרגשת הסותמת את החור שהוא רצון ללכת ללונה פארק בגני התערוכה: למכוניות המתנגשות וקיר המוות והמבוך מראות והנקניקיות המדיפות ניחוח מהדוכן

עוד 682 מילים ו-2 תגובות

מיום ראשון הקרוב יורחב מתווה הכיתה הירוקה לגני הילדים, למעונות היום וליישובים צהובים

הורוביץ הציג מתווה חדש לתורנויות: עד סוף 2025 כל משמרות המתמחים יקוצרו ● לפיד: "צאצאיו האידאולוגיים של יגאל עמיר יושבים היום בכנסת"; בתגובה לדברים עזבו חברי הציונות הדתית את ישיבת הכנסת ● נכדו של רבין תקף את נתניהו: "שלטון העם ניצח את שלטון היחיד" ● נתניהו:" 26 שנים יש מי שמשתמש בימי הזיכרון לרבין כדי לנגח חלק עצום מהעם ואת מי שמייצג אותו"

עוד 53 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה