אז איך לצאת מהפקק

פקק תנועה בדרך מנחם בגין בירושלים, 2017, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
פקק תנועה בדרך מנחם בגין בירושלים, 2017, ארכיון

כל מי שנוסע כיום בכבישי ישראל מרגיש שהמצב הקיים הוא בלתי נסבל וחסר תקנה. שהוא חייב לעבור שינוי מיידי, אחרת המדינה לא תוכל לנוע קדימה, תרתי משמע. המצב אליו הגענו אינו יד המקרה. הוא לא נפל עלינו במפתיע והוא אינו גזירת גורל שלא ניתן היה לצפות אותה, אם רק היה מי שרצה לצפות ולתכנן.

כל מי שנוסע כיום בכבישי ישראל מרגיש שהמצב הקיים הוא בלתי נסבל וחסר תקנה. הוא לא נפל עלינו במפתיע והוא אינו גזירת גורל שלא ניתן היה לצפות אותה, אם רק היה מי שרצה לצפות ולתכנן

בשנת 1993 קמה ממשלת יצחק רבין השנייה. האתגרים שעמדו לפניה היו עצומים. העליה הרוסית הולידה צורך בבניית דירות מסיבית, והיה צורך להמשיך את פועלו הנמרץ של שר השיכון הקודם אריאל שרון. החזית המדינית הייתה עמוסה מתמיד לאחר מלחמת המפרץ, אבל בנושא התנועה בכבישים המדינה הייתה תקועה. תקועה ברמה די דומה למצבה כיום.

מיד כשקמה הממשלה הוחלט להקים בדחיפות שבעה מחלפים בכבישי המרכז במטרה לשחרר את הפקק. כל הגורמים הבינו שמדינה תקועה אינה יכולה להתקיים ברווחה ולנוע קדימה. החלטה התקבלה, ולאחר שלוש שנים המחלפים נפתחו. אחד מהם היה מחלף רבין בכפר שמריהו, הנושא את שמו של ראש הממשלה שידע להחליט.

אחת הבעיות הקשות במדינה המנוהלת על ידי פוליטיקאים נטולי חזון היא, שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים קצרי טווח. או בשפה יותר ברורה, הם רוצים להיות אלה שיגזרו את הסרט ויקבלו את הקרדיט מהעם במטרה להיבחר שוב ולחזור שוב על אותו דפוס פעולה.

הממשלה האחרונה שפעלה ממניעים ארוכי טווח הייתה ממשלת יצחק רבין השנייה. אפשר כמובן להתווכח על פועלה בתחום המדיני, אבל בכל מה שקשור לכלכלת ישראל הם ידעו לראות למרחוק. ממשלת רבין השנייה החליטה להקים את כביש 6. הם הבינו שהפתרון שנתנו בהקמת המחלפים הוא קצר מועד, ואם לא יבנה כביש מקביל שאינו עובר במרכז המדינה המדינה תיתקע שוב עוד בזמנם.

אחת הבעיות הקשות במדינה המנוהלת על ידי פוליטיקאים נטולי חזון היא, שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים קצרי טווח. הם רוצים להיות אלה שיגזרו את הסרט ויקבלו את הקרדיט מהעם

קיבלו החלטה ויצאו לביצוע. לאחר עשר שנים, הרבה לאחר שממשלת רבין הייתה זיכרון רחוק, נחנך הקטע המרכזי של הכביש, ומאז הוא המשיך להיבנות צפונה ודרומה. מקבלי ההחלטות קיבלו זמן יקר להמשיך לקחת החלטות לפיתוח התחבורה. קיבלו ובזבזו את הזמן בחוסר מעש ובקבלת החלטות שאינן רואות למרחוק אלא רק לטווחים בהם אפשר לגזור את הסרט..

התזמון הוא הכל

בחודשים האחרונים ומאז הקמת הממשלה החדשה מרבה שר התחבורה והאוצר הקודם לפרסם את עצמו על רקע פרויקטים שהוא הספיק לחנוך. שר התחבורה והאוצר לשעבר, שלא התבייש לטעון שהוא גדול יותר מהורדוס, מנסה בכל כוחו לשכתב את המציאות שנראית בעיני כל נהג כשהוא יוצא אל הפקק בבוקר ובסוף יום העבודה.

ישראל כ"ץ מפרסם פרויקט שבוצע בתקופתו (צילום: מדף הפייסבוק של ישראל כ"ץ)
ישראל כ"ץ מפרסם פרויקט שבוצע בתקופתו (צילום: מדף הפייסבוק של ישראל כ"ץ)

מדובר כמובן במצג שווא. תקציבו השנתי של משרד התחבורה הוא יותר מעשרים מיליארד ש"ח. שר התחבורה ישראל כ"ץ ניהל את המשרד 9 שנים ברציפות. עמדו לרשותו כמעט 200 מיליארד ש"ח להוציא והוא אכן הוציא. הרי אין אפשרות אחרת. תקציב חייב להיות ממומש. השאלה היא לאן הלך הכסף ומה החזון שהניע את ההשקעה וכאן קבור הכלב או הפקק הגדול.

שר התחבורה והאוצר לשעבר, שלא התבייש לטעון שהוא גדול יותר מהורדוס, מנסה בכל כוחו לשכתב את המציאות שנראית בעיני כל נהג כשהוא יוצא אל הפקק בבוקר ובסוף יום העבודה

בשנת 2016 התגאה שר התחבורה שחצי מהצמיחה במשק מקורה בענף הרכב. הוא התגאה מאד בנתון של 300 אלף רכבים חדשים שעלו על הכביש באותה שנה. הוא ראה בזה יעד ומטרה ולא הבין את העתיד לבוא. לא הבין או שלא התעניין כי אחריו המבול. התוצאה זהה. הפקק הגדול שתוקע את המדינה.

ההגינות מחייבת לציין שבתקופתו התקבלו החלטות חשובות. הקמת הרכבת המהירה לירושלים. העבודה על הקו האדום שהתנהלה במהירות יחסית, ותחילת העבודות על הקווים הסגול והירוק. אבל כידוע לכל, "התזמון הוא הכל". מי שחלם כמה שנים ולא פעל פי חזון ברור ותכנית להוצאתו אל הפועל, סופו שיביא את מדינתו אל הפקק. לא יעזרו תמונות הפרויקטים שכן בוצעו. "את הכסף סופרים במדרגות", ובמבחן התוצאה הציון הוא נכשל.

אז מה אפשר וצריך לעשות עכשיו

את ההיסטוריה כבר לא ניתן לתקן. ממשלה חדשה קמה וביכולתה לקבל החלטות מהירות ונחוצות.

ההחלטה הראשונה שהיא חייבת לקבל היא לתת עדיפות ברורה להקמת מערך המטרו  המתוכנן של גוש דן במטרה לשחרר את הפקק של המדינה. עדיפות בתקציב, עדיפות בתכנון מהיר, עדיפות בהחלטת ממשלה שתקבע מועד לפתיחת המערכת. אם תרצו, המקבילה של החלטת הקמת המחלפים בממשלת רבין השנייה.

3
מפת המטרו של גוש דן

ההחלטה השנייה שהיא חייבת לקבל היא לתקופת הביניים עד שהמערכת תתחיל לעבוד. החלטה להוריד רכבים מהכביש בשעות העומס. מטרה זו חייבת להיות מטרה מידית ועליונה. אפשרויות הביצוע שלה יכולות להיות מגוונות. אציג שתיים עם רקע היסטורי.

רבותי, ההיסטוריה חוזרת

לפני אלפיים שנה בערך הוציא יוליוס קיסר, שליטה של רומא העתיקה, צו שאוסר על עגלות לנוע בשעות היום ברחובות העיר. הסיבה לצו הייתה צפיפות בלתי נסבלת, פקקים ומחנק ברחובות העיר ההומה. העגלות נעו בלילה והפריעו אמנם לשנת התושבים, אבל העיר נפתחה לתנועה בשעות היום.

לפני אלפיים שנה בערך הוציא יוליוס קיסר, שליטה של רומא העתיקה, צו שאוסר על עגלות לנוע בשעות היום ברחובות העיר. הסיבה לצו הייתה צפיפות בלתי נסבלת, פקקים ומחנק ברחובות העיר ההומה. העגלות נעו בלילה

ומה הן העגלות המודרניות? כמובן, המשאיות. מי שתקוע בפקקי הענק של כבישי הארץ לא יכול לפספס את המסלול הימני ולפעמים גם האמצעי, שמלא במשאיות מכל הסוגים והמינים. משאיות שתקועות בפקק ושורפות דלק ובלמים בזחילה האיטית. האם זו עבודה יעילה של הובלת הסחורות? כמובן שלא. רק שמישהו צריך לקחת החלטה ולאסור על תנועת המשאיות בשעות העומס. מישהו צריך להיות יוליוס קיסר, לפחות בהיבט התחבורתי.

ידיעה על השבתת רכבים יום בשבוע, מעריב, 1973
ידיעה על השבתת רכבים יום בשבוע, מעריב, 1973

לפני חמישים שנים בערך, בשיאו של אמברגו הנפט שהפעילו על העולם יצרניות הנפט, היה מחסור אמיתי בדלק במדינת ישראל. הפתרון שניתן היה השבתת רכבים יזומה של יום אחד בשבוע. כל  בעל רכב בחר יום בשבוע עבור רכבו והדביק מדבקה עם שם היום על השמשה הקדמית. מכיוון שהמטרה הייתה מניעת נסיעה ולא מניעת פקקים לא הייתה משמעות לוויסות הימים שנבחרו. אבל התכנית החלה לפעול ופעלה מספר חודשים. את אותו רעיון חייבים ליישם כיום. המטרה, להוריד רכבים מהכביש בשעות היום והעומס.

שיטת הפעולה תהיה שיטה מודרנית. שלא כמו בשנות השבעים, הפעם אנחנו מצוידים באמצעי חישה מתקדמים. אין בעיה למקם על גשרי הכבישים הראשיים אמצעי צילום כמו שקיימים בכביש 6. אין בעיה לארגן וויסות מקסימלי שיחל בבחירת ימים עצמאית אבל תהיה מוגבלת לכמות רכבים לאזור נסיעה ביום. אפשר יהיה אפילו לארגן וויסות און ליין, החלפת ימים באמצעות אפליקציה ועוד פטנטים. מדינה שהוציאה מתוכה את האפליקציה וויז תתגבר על האתגר הטכני בקלות רבה. המטרה, הורדת רכבים מהכביש בשעות היום, שעות העומס.

אפשר יהיה לארגן וויסות און ליין, החלפת ימים באמצעות אפליקציה ועוד פטנטים. מדינה שהוציאה מתוכה את האפליקציה וויז תתגבר על האתגר הטכני בקלות רבה. המטרה, הורדת רכבים מהכביש בשעות היום, שעות העומס

שנת הקורונה לימדה את כולנו לקח חשוב. מה שחשבנו שאינו אפשרי, עבודה יעילה מהבית, התברר כאפשרי ואפילו יעיל יותר מעבודת משרד רגילה. ברור שהאינטראקציה הבין אישית חשובה מאד, אבל אין שום בעיה לשלב בין השתיים. עבודה מהבית יום או יומיים בשבוע שתתמוך בהורדת הרכבים מהכביש, ועבודת משרד בימים הנותרים.

כל שדרוש הוא קבלת החלטה אמיצה כפי שקיבלה ממשלת רבין השנייה.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שורש הבעיה - הקפיטליזם ועידוד תרבות הצריכה ע"י בעלי ההון. התוצאה היא בזיזת חומרי הגלם של כדה"א לצורך ייצור מוצרים ותחזוק המערכת הכלכלית/עסקית, שיגדילו את הונם של הקפיטליסטים עוד ועוד. ה... המשך קריאה

שורש הבעיה – הקפיטליזם ועידוד תרבות הצריכה ע"י בעלי ההון. התוצאה היא בזיזת חומרי הגלם של כדה"א לצורך ייצור מוצרים ותחזוק המערכת הכלכלית/עסקית, שיגדילו את הונם של הקפיטליסטים עוד ועוד. המערכת חולה, רק זעזועים ואסונות יביאו את האנושות לשינוי, הסברה לא תעזור. סין כמשל לשיא החמדנות ממשאבי הקרקע, טיפוסים חלאתיים כמו טראמפ ופוטין וכו', וכל הטייקונים ובעלי ההון, הם הם אלה שמחריבים את עולמנו

עוד 1,090 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 28 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

במקום לחגוג שוויון, לעשות שוויון

לעיתים חגיגות השוויון הן שמעידות יותר מכל על העדרו. לפני מספר ימים שודרה באחד מערוצי החדשות כתבה על "המנכ"ליות של משרדי הממשלה". 10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, שיפור ניכר ביחס לעבר. 7 מהן השתתפו באותה כתבה, שאין לי ספק בכוונותיהם הטובות של יוזמיה. אך בעודי צופה באותן נשים מרשימות, חשבתי שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שההופעה הראשונה שלהן במהדורת חדשות איננה מקצועית, אלא מגדרית.

10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, 7 מהן השתתפו בכתבה. בעודי צופה בנשים המרשימות חשבתי, שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שהופעתן הראשונה אינה מקצועית אלא מגדרית

האם נכון לנו כחברה, שמנהלות מוכשרות של משרדי ממשלה זוכות ל"טבילת האש" התקשורתית שלהן כנשים ולא כנשות מקצוע? האם זה נכון להן? שוויון מלא יהיה כאשר כל אחת מאיתנו תבחן רק בהתאם למי שהיא ולא מה שהיא. כאשר לא תהיינה עוד כתבות שחוגגות שוויון, אלא שפשוט יהיה שוויון שיקבל ביטוי גם בחשיפה התקשורתית.

כש"חוגגים שוויון", במידה רבה מודים בכך שהוא עדיין לא כאן. כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה, כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה.

לא בדקתי מי היו אותן 3 מנכ"ליות שנעדרו מהכתבה ואינני יודעת מדוע לא הופיעו בה. אולי הרגישו לא בנוח מהמעמד המגדרי והעדיפו שהחשיפה התקשורתית שלהן תהיה קשורה לעשייה, בדיוק כמו זו של המנכ"לים הגברים, שהם גם עדיין הרוב הגדול.

כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה. כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה

האתגר שלנו כחברה הוא להפוך את השוויון המגדרי לדבר רגיל, מובן מאליו, לא כזה שחוגגים או מציינים אותו. לא לעסוק בטפיחות על השכם של עצמנו בגאווה על כל אישה נוספת שממונה לתפקיד בכיר, אלא להפוך את המציאות הזאת לדבר טבעי. שמינוי של אישה, כמו מינוי של גבר, יזכה בביקורות טובות וגרועות ביחס לכישוריה, ניסיונה והתאמתה לתפקיד, לא ביחס למגדרה.

וצריך לזכור עוד פרט אחד קטן ומשמעותי, גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, יותר מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל היא גברית כמעט כולה. רוב המנכ"ליות שהופיעו בכתבה, אינן מובילות את המשרדים הגדולים והמשפיעים, כך גם ביחס לרוב השרות. גם בכלכלה, למרות שיפור שחל בשנים האחרונות, עדיין הנשים במיעוט.

גם אם לא ניתן להעלים את תקרת הזכוכית בן רגע, צריך להפסיק לתת לה את זמן השידור באמצעות חגיגת הצלחתן של המעטות שהצליחו לנפצה. במקום זאת יש לפעול כדי לייצר שינוי מלמטה.

לא לתת עוד לגיטימציה להדרת נשים מהמרחב הציבורי, לשיח מזלזל, להקטנת נשים ולפגיעה בהן. לצערי הרבה מאותם דברים עדיין טבועים בחברה הישראלית על גווניה השונים. עדיף שכלי התקשורת יתרכזו יותר בחשיפתם ובמאבק לשינויים ופחות בחגיגה מוקדמת של הצלחתן של המעטות, שעדיין אינן מעידות על הכלל.

גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל – כמעט כולה גברית

אם נדע לייצר שוויון בחיים, בסופו של דבר יהיה גם שוויון בסיקור התקשורתי, ללא צורך בכתבות צבע מיוחדות.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים

למקרה שפיספסת

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

מאורעות תוניס הם פרפורי "האסלאם הפוליטי" חביב המערב

גבול ישראל עזה שוב מתחמם ושוב בגלל הסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל לידיה את כספי שיקום עזה, והוא מתעקש לשמור על הנוהל הישן של מעבר הכסף מקטר ישירות אליו. חמאס גם מאיים לחדש את צעדות השיבה.

גבול ישראל עזה שוב מתחמם מהסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל את כספי שיקום עזה, מתעקש לשמור על נוהל מעבר הכסף מקטר ישירות אליו, ומאיים לחדש את צעדות השיבה

אבל חמאס גם חייב לקחת בחשבון כי המזרח התיכון משתנה ולא לטובתו. מה שקורה עכשיו בתוניס זה בעצם פרפורי "האסלאם הפוליטי", רעיון שהשתעשעו בו במערב, כאילו ניתן למצוא בתוך האסלאם כוחות מתונים שיכולים להיות בעלי ברית של המערב ולהילחם יחד באל-קאעידה ואח"כ במדינה האסלאמית.

מה קורה בתוניס? הנשיא, יחד עם הצבא, ביטל את הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים, כאשר העם הוא דווקא עם הצבא, ובמקום שהאחים יוציאו מיליונים לרחובות, המוני תוניסאים שטפו דווקא את מטה מפלגת הנהדה ועשו בה שמות.

המפלגה הזאת, והעומד בראשה, ראשד גנושי, נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב שעמו המערב יכול להסתדר. עם השמות במטה המפלגה אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי אשר הנשיא אובמה קידם בכל כוחו.

תוניס איננה הבעיה היחידה של האחים המוסלמים. גם טורקיה. יש תפנית בעמדת ארדואן, והוא אומר לראשי האחים ממדינות ערב להסתלק יפה לפני שהוא יהיה רציני. ראשי האחים מכוויית כבר ברחו חזרה הביתה, והם מעדיפים את הכלא הכווייתי על האירוח של ארדואן,

וכעת יש סימן שאלה על "התפוח הגדול" – ראשי האחים של מצרים. סיסי דורש את הסגרתם, ארדואן סגר להם את תחנת השידור שהסיתה מטורקיה לתוך מצרים, אבל עד לרגע זה הוא לא הסגיר את ראשי האחים לידיו של סיסי.

מפלגת הנהדה בתוניס והעומד בראשה נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב, עמו המערב יכול להסתדר. כעת אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי שאובמה קידם בכל כוחו

הטלפון של ארדואן לנשיא הרצוג הוא באותו הקשר, אבל לדעתי אין לסמוך על מילתו של ארדואן. הוא לא ויתר על חלום החליפות, ולא יוותר. הכל טקטיקות.
מהומה לא קטנה מתחוללת בהנהגת האחים באירופה ויש ידיעות על משבר פנימי גדול, אבל מכיוון שמבחינת התעמולה של האחים הכל סבבה, קשה לדעת מה מתחולל שם.

כאשר חמאס עזה מאיים בחזרה לצעדות השיבה, יש לבחון זאת על רקע משבר האחים המוסלמים הכולל. כוחם הגדול של האחים המוסלמים הוא בברית שהם כרתו עם השמאל האירופאי.

ראינו זאת במשטים של ארדואן ובצעדות השיבה שנתמכו לוגיסטית מאירופה בשלב הראשוני, כאשר חמאס עדיין לא נקט עמדה. מי שיזם את צעדות השיבה היו אירגוני השמאל הפלסטיניים, יחד עם ברית האחים-שמאל האירופאים, וחמאס הצטרף כאשר ראה שהפרוייקט מצליח. והוא גם דאג לסיים את הצעדות תמורת מחיר שקיבל מישראל.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הזאת הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם כן ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענן את הברית, אבל יש להטיל בכל ספק.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענון הברית, מה שמוטל בספק

מה שחמאס בהחלט צריך לקחת בחשבון אלה מראות ההמון התוניסאי הפורץ לתוך משרדי א-נהדה. המצב בתוניס לא דומה למצב בעזה, אבל הרוח הגבית בעולם הערבי נושבת נגדו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 489 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים

חיל האוויר תקף שלשום מתקני חמאס בתגובה לסדרת הדליקות בנגב המערבי ● בנוסף, ישראל צמצמה את שטח הדייג ושוקלת כעת הגבלת תנועה במעברים ● אולם יעילות הצעדים הללו מוטלת בספק, וגם חמאס מחזיק במדרגות תגובה משלו ● אם לא תחול התקדמות בשיחות קהיר, סבב לחימה יכול להיות שוב על הפרק ● פרשנות

עוד 584 מילים
אפליקציית ביט. אילוסטרציה

רשות התחרות מצאה ש"ביט" היא מונופול. בזאת הסתיים הטיפול

רשות התחרות ביססה בדוח מיוחד את העובדה ש"ביט" של בנק הפועלים השתלטה על שוק אפליקציות התשלומים, תוך חשש לפגיעה בתחרות והצרכנים ● אולם במקום לנקוט נגדה בצעדים הדרושים על פי חוק, הרשות העדיפה לגלגל את הטיפול לבנק ישראל - גוף שאינו אמון על התחרות ומצוי בניגוד עניינים מול הרשות ● פרשנות

עוד 652 מילים

סער זועם על בנט כי התנער מתמיכתו בחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

בנט על חיסון שלישי: "קרובים לזה מאוד, כמה שפחות לדבר – הסיכוי יגדל" ● לראשונה בגל הנוכחי: יותר מ־2,000 מאומתים ביממה, 138 במצב קשה ● בצל פרשת NSO, גנץ ימריא לביקור בזק בצרפת, שם ייפגש עם שרת ההגנה ● בן גביר נגד טיבי: "היועץ של ערפאת פעל ללא סמכות לסתום לי את הפה"; טיבי: "נהג כמו בריון" ● כהנא מתכוון לחסום כניסת ארגונים רפורמיים לתחום הכשרות

עוד 47 עדכונים

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים

צריכת השקיות ברשתות המזון בישראל שוב בעלייה

מאז נכנס חוק השקיות לתוקף ב-2017, אז צנחה צריכת השקיות ב-78%, נרשמת עלייה עקבית בצריכה ברשתות המזון ● ב-2020 חלה עלייה של 9% לעומת 2019 ● בסך הכל, נרשמה עלייה של 34% בצריכת השקיות בתוך שלוש שנים ● במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדיין מדובר בהפחתה משמעותית לעומת התקופה שלפני החוק, וכבר מתכננים את הצעדים הבאים שיבלמו את מגמת העלייה

עוד 492 מילים ו-1 תגובות

חשדות לשחיתות במכרז לבחירת מבקר פנים בפארק אריאל שרון

פרסום ראשון יו"ר ועדת הביקורת של פארק אריאל שרון קיימה קשר עם מועמד לתפקיד מבקר הפנים וביקשה מוועדת המכרזים לשנות את תנאי המכרז לטובתו ● כשהיועצת המשפטית התריעה נגד המהלך - היא הוצאה מהדיון ובהמשך פוטרה ● וכשהקשר הפסול התגלה – היו"ר טענה כי "אינה זוכרת את הפרטים" ● דוח רשות החברות מאשר את ממצאי תחקיר זמן ישראל ומדגים כיצד פועלת שחיתות שלטונית

עוד 1,501 מילים ו-1 תגובות

בן גביר הוצא בכוח אחרי שכינה את טיבי "מחבל"

האופוזיציה סרבה להתקזז עם האוזר שאושפז בבית חולים ● העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73 ● ניצן הורביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נעביר תקציב" ● דיווח: בכחול לבן שוקלים לנצל את החוק הנורווגי עבור גנץ או שוסטר ● הרצוג: "אם כל מי שיכול יתחסן – בתי הספר יישארו פתוחים" ● מהלילה – אסורה כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג ● שר האוצר: קצבת השלמת הכנסה לגימלאים תעלה ל־70% משכר המינימום

עוד 68 עדכונים

ממשלת בנט-לפיד שוברת שיאים בסחטנות

יאיר לפיד היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי וביקר בחריפות את המצאת ממשלת החילופים בשנה שעברה ● מאז, הפך לאדריכל הממשלה הנוכחית, המנופחת ממש כמו קודמתה ● לפיד מודה כי "גם אנחנו נכשלנו בעניין הזה" והתקשורת בתגובה מתפעלת מהכנות שלו ● אבל כישלון והכאה על חטא הם לא מנהיגות ● במקום לחתוך את התופעה, לפיד רק מעודד אותה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי - מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקו... המשך קריאה

מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי – מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקורת. שיעבירו חוקי מניעת נאשם בהנהגה וועדת הצוללות ונתקדם! זאת חיה מסורבלת הממשלה, היא קמה על כרעי כרעיים, תנו לה קצת אוויר. סתם הצעה מעאפאנה: אולי שכל חברי הממשלה יפרישו משהו ממשכורתם למען נזקקים, זאת אחלה יוזמה. בגין היה מופת

עוד 604 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה