לקראת פיצוץ בכפר סילוואן

הבית שנמכר בסילוואן (צילום מסך מסרטון שהעלה יוני בן מנחם)
הבית שנמכר בסילוואן (צילום מסך מסרטון שהעלה יוני בן מנחם)

מוקד מתיחות חדש מתפתח במזרח ירושלים. הפעם בכפר סילוואן, שם מתכוונת עיריית ירושלים להרוס עשרות בתים כדי להקים את פרוייקט "גן המלך". תושבי הכפר מזהירים כי הריסת הבתים תביא לאינתיפאדה חדשה. ממשל ביידן קורא לממשלת ישראל להימנע מהריסת הבתים, אבל עיריית ירושלים ממשיכה בתוכניותיה כרגיל.

בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים יש מתיחות רבה, הכפר הפך ליעד של עמותות ישראליות מצד הימני של המפה לרכוש בתים בכפר, שהינו במקור כפר השילוח המקראי.

בסוף השבוע הופתעו תושבי הכפר לגלות כי תושב הכפר העובד כמורה מכר את ביתו בסוף השבוע ליהודים ונמלט בחשאי עם בני משפחתו מהכפר. אחת ממצלמות האבטחה שבכפר קלטה אותו ואת בני משפחתו נמלטים עם חפציהם מהבית.

בסופ"ש הופתעו תושבי סילוואן לגלות כי תושב הכפר, מורה, מכר את ביתו ליהודים ונמלט בחשאי עם בני משפחתו מהכפר. אחת ממצלמות האבטחה בכפר קלטה אותם נמלטים עם חפציהם מהבית

התושב, שראשי התיבות של שמו הם (ו. ע.), הוא יליד הכפר סילוואן, משפחתו הגיעה לכפר בשנות ה-80 מאחד הכפרים באזור שכם והתיישבה במקום.

התושבים בכפר הופתעו מהמעשה. הם מתארים אותו כאדם שקט, שהוא ובני משפחתו אינם מתחככים בתושבים. הבית שנמכר הוא בהיקף של 200 מ"ר ואליו צמודה חלקת אדמה של דונם אחד.

לדברי התושבים בכפר, הרוכשים הגיעו בסוף השבוע אל הבית בלווי המשטרה, הם החליפו את המנעולים והתקינו במקום מצלמות אבטחה.

על פי התושבים, עד כה נמכרו בכפר סילוואן 80 בתים לעמותות ישראליות.

אבל הכפר סילוואן הפך בשבועות האחרונים למוקד חדש של מתיחות במזרח ירושלים שמאיים להתפוצץ בגל של מעשי אלימות ואף להביא לסבב חדש של לחימה ברצועת עזה. הפעם מדובר בתוכניות של עיריית ירושלים להרוס מאות בתים בשכונת אלבוסתאן במזרח ירושלים לצורת הקמת פרוייקט "גן המלך".

בשבוע שעבר כבר פרצו התנגשויות אלימות בין תושבי השכונה לכוחות המשטרה בעקבות הריסתו של מבנה מסחרי בשכונה שעיריית ירושלים טענה כי נבנה באורח בלתי חוקי.

בעקבות האירועים האלה פירסם ממשל ביידן קריאה לממשלת ישראל להימנע מהריסות בתים במזרח ירושלים מחשש שהדבר יביא לחידוש מעשי האלימות.

כזכור, ארגון חמאס קבע לפני כחודשיים משוואה חדשה הנקראת "עזה-ירושלים" הקושרת בין הנעשה במזרח ירושלים והר הבית לבין גבול רצועת עזה.

סילוואן הפך לאחרונה למוקד מתיחות במזרח ירושלים, שמאיים להתפוצץ בגל אלימות ולהביא לסבב לחימה ברצועה. זאת לנוכח תוכניות להרוס מאות בתים בשכונת אלבוסתאן לצורך פרויקט "גן המלך"

בעקבות הצבת מחסומי משטרה באזור שער שכם במהלך חודש רמדאן והכוונה לפנות משפחות פלסטיניות משכונת שיח' ג'ראח, ירה חמאס רקטות לעבר ירושלים בעת "מצעד הדגלים" ב"יום ירושלים", דבר שהביא למבצע "שומר החומות".

ארגון חמאס פירסם ב-1 ביולי קריאה לתושבי שכונת אל-בוסתאן בכפר סילוואן להישאר בבתיהם ולהתנגד להריסתם. במקביל הוא פירסם קריאה לכל הפלגים הפלסטינים ליישם את המשוואה "עזה-ירושלים".

פרוייקט "גן המלך"

פח'רי אבו דיאב, חבר ועד ההגנה על שכונת אלבוסתאן אומר, כי עיריית ירושלים הודיעה באחרונה שהיא מבטלת את ההחלטה להקפיא את הריסות הבתים בשכונה, וכי עשרות תושבים קיבלו אזהרות להרוס את בתיהם בעצמם בתוך 21 ימים, אחרת העירייה תהרוס את בתיהם ותחייב אותם בהוצאות ההריסה.

שכונת אלבוסתאן שוכנת ב"אגן הקדוש", כמה מאות מטרים בלבד מדרום להר הבית. בכפר סילוואן קוראים לה "המגן של מסגד אל-אקצא". השכונה משתרעת על 70 דונמים, יש בה כ-100 בתים ומתגוררים בה 1200 איש.

ביוני 2010 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את תוכניתו של ראש עירית ירושלים דאז ניר ברקת להפוך את שטח גן המלך לפרוייקט "גן לאומי גן המלך". ועדת הכספים של עיריית ירושלים אישרה תקציב של 600 אלף שקל לקידום תוכנית לאגן הדרומי של העיר העתיקה, הכולל בתוכו את עיר דוד ועמק המלך.

עיריית ירושלים הודיעה על ביטול ההחלטה להקפיא את הריסות הבתים בשכונה ועשרות תושבים קיבלו אזהרות להרוס את בתיהם תוך 21 ימים, אחרת העירייה תעשה זאת ותחייבם בהוצאות ההריסה

על פי התוכנית, יחולו שינויים בייעודי הקרקע והיא תוקצה בחלקה למגורים ובחלקה לפיתוח ולשמירה על שטחים פתוחים. שטחה הכולל של התוכנית כ-560 דונם, ובין היתר אמורה לקום במקום טיילת שתשתרע מהר ציון ועד שער האשפות.

התוכנית היא לשחזר את הגן והבוסתנים, לפתוח את האזור למבקרים, להקים מסעדות, סדנאות אומנים, חנויות למזכרות ואומנות ובמקביל לפתח את התשתיות של הביוב וסלילת כבישים תקניים.

מאז שאושרה התוכנית לפרוייקט "גן המלך" היא מעוררת התנגדויות פלסטיניות, ערביות ובינלאומיות, כולל התנגדות של האו"ם. השאלה מה טעם מצאה עיריית ירושלים לעורר עתה מחדש את התוכנית בעוד המתח במזרח ירושלים נמצא בשיאו.

סוגיית פינוי המשפחות הפלסטיניות משכונת שיח' ג'ראח תלויה ועומדת בערכאות משפטיות. חידוש ביקורי היהודים בהר הבית ממשיך ליצור מתיחות במקום. בימים האחרונים התחדש שיגור בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר ישובי עוטף עזה על רקע המבוי הסתום במשא ומתן בין ישראל לחמאס על עסקת חילופי השבויים ושיקום רצועת עזה.

ממשל ביידן נתן לממשלת בנט-לפיד יותר מ-100 ימי חסד כדי שתתייצב ותעביר את התקציב. הממשלה פנתה לממשל האמריקני בבקשה שידחה את הפתיחה מחדש של הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים, כדי שהאופוזיציה בראשות נתניהו לא תנצל זאת כדי לנגח אותה כעת בטרם התייצבה ונראה כי הממשל יענה חלקית לבקשה.

מאז שאושרה תוכנית "גן המלך" היא מעוררת התנגדויות פלסטיניות, ערביות ובינלאומיות, כולל התנגדות האו"ם. השאלה מה טעם מצאה עיריית ירושלים לעורר עתה מחדש את התוכנית, כשהמתח במזרח ירושלים בשיאו

אבל עכשיו צצה הבעייה החדשה של הריסת הבתים בכפר סילוואן, שאם לא תידחה היא עלולה להביא לפרוץ גל חדש של מהומות במזרח ירושלים. ממשלת בנט-לפיד חייבת לאלתר לנטרל את המוקש הזה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 795 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה