ביבי הלך, אבל הביביזם מתעקש להישאר

הפגנה נגד מינוי נאור יחיא לדובר לשכת הנשיא, 2021 (צילום: בן כהן, מגפון ניוז)
בן כהן, מגפון ניוז
הפגנה נגד מינוי נאור יחיא לדובר לשכת הנשיא, 2021

מזה עשרה ימים שהרשת סוערת סביב החלטתו של בוז'י הרצוג, הנשיא הנבחר, למנות את נאור יחיא לדובר משכן הנשיא. נאור יחיא שימש כדובר הליכוד עד לאחרונה והיה חבר נאמן בכוורת של בנימין נתניהו. מתוקף תפקידו, כל הודעות הדוברות מטעם הליכוד עברו דרכו וקבלו את ברכתו בצאתן לערוצי התקשורת.

כך למשל זכורות לרעה תגובות הליכוד הארסיות נגד רה"מ לשעבר אהוד ברק בכל פעם שהלה התראיין באחד הערוצים.

תגובת דוברות הליכוד, 20 בספטמבר 2020, צילום מסך
תגובת דוברות הליכוד, 20 בספטמבר 2020, צילום מסך

נאור יחיא היה גם מי שהוציא לתקשורת את הידיעה השקרית לפיה מפגיני בלפור ניסו לפרוץ למתחם הסטרילי של בית ראש הממשלה, אירוע שמעולם לא קרה. בתחקיר שנערך בעין השביעית נשאל יחיא אודות הפרשה ומסר גרסאות סותרות ביחס לגורם שהעביר לו את המידע השקרי אותו העביר לתקשורת. כמו כן, יחיא התחייב לספק לעין השביעית צילומים וסרטונים שמוכיחים לכאורה שאכן התקיימה פריצה כזו, ואולם עד לרגע זה לא סיפק כל הוכחה.

יחיא היה גם מי שהוציא את הידיעה השקרית לפיה מפגיני בלפור ניסו לפרוץ למתחם הסטרילי של בית רה"מ, אירוע שמעולם לא קרה. בתחקיר העין השביעית יחיא מסר גרסאות סותרות לגבי מקור המידע השקרי

עיסוקיו של דובר הליכוד המסור לא הסתכמו רק בהאשמות שווא כלפי מפגינים שומרי חוק, הוא אף הגדיל לעשות ותדרך את ח"כי הליכוד לתקוף את הפרקליטות על רקע הטיפול המקל שלה לשיטתו, במפגינים נגד נתניהו. נושא שכלל אינו קשור למפלגת הליכוד ולא אמור להיות בתחום עיסוקו של דובר המפלגה.

מוחי בלפור ואנוכי בכללם מכירים היטב את הנזקים הישירים שעוללה הכוורת של נתניהו, הן לסגנון השיח בכלל ולמחאה בפרט, והן לכל מי שהעז להתנגד לנתניהו כולל עדים במשפטיו. לפיכך, החלטתו התמוהה של הרצוג למנות דווקא את יחיא כדובר משכן הנשיא עוררה זעם רב בקרב ארגוני המחאה ורבבות האזרחים שלקחו בה חלק.

אלפים מאיתנו פנו ישירות למר הרצוג בוואצאפ והתחננו בפניו לשקול מחדש את החלטו. בני המזל זכו למענה ממנו בו הוא התחייב לפעול באחריות וממלכתיות ולבחור דובר מקצועי מבין שלל המועמדים. גם אני פניתי למר הרצוג וציינתי שמקצועיות לא נבחנת רק בטיב היחסים של הדובר עם גופי התקשורת, היא נמדדת גם בסולם הערכים ומוסריותו של אדם ובעיקר ביכולתו להפעיל שיקול דעת במצבים אפורים מבחינה מוסרית.

מוחי בלפור ואנוכי בכללם מכירים היטב את הנזקים הישירים שעוללה הכוורת של נתניהו, הן לסגנון השיח בכלל ולמחאה בפרט, והן לכל מי שהעז להתנגד לנתניהו כולל עדים במשפטיו

שאלתי את מר הרצוג האם לדעתו הפצת שקרים ביודעין נחשבת התנהגות מקצועית; האם ציות עיוור לבוס חשוב יותר מהאמת; האם נאמנות של דובר במגזר הציבורי נתונה לאדונו או לציבור שמשלם את משכורתו; האם דובר שמצוי בקונפליקט בין ציות עיוור לפקודות לא חוקיות לבין נאמנות ציבורית נחשב מקצועי; ואם אדם שעשה בחירות שכאלה יכול להיחשב מקצועי ולככהן כדובר במוסד שאמור להיות ממלכתי ולייצג את כלל אזרחי המדינה.

מר הרצוג לא טרח להשיב לשאלותיי, ובהמשך היום נודע לי שהמינוי השנוי במחלוקת נכנס לתוקף.

עיתונאים רבים שעבדו עם יחיא לאורך השנים יצאו להגנתו וטענו שמדובר באדם מקצועי ונעים הליכות. היו שטענו שהוא רק מילא הוראות, היו שטענו שהוא היה הכי פחות גרוע מבין מפיצי השטנה, והיו כאלה שאפילו טענו נגדנו שרדיפתו היא סוג של מקרתיזם.

אלא שהתנגדותנו למינוי אינה נגזרת מעמדותיו הפוליטיות של האיש, אלא מתמיכתו הבלתי מסויגת באדם שהפיץ שנאה ושקרים כנגד רבבות אזרחים ונבחרי ציבור שלא התיישרו עמו.

זו לא נקמה שאנו חפצים להשיג אלא רצון לתקן ולהקים מנגנוני הגנה עצמית מפני השתרשות הביביזם כתופעה שיחית ומוסרית בתוך מוקדי כוח ציבוריים. נאור יחיא האדם איננו הסיפור כאן, זה הביביזם שצריך לעקור.

זו לא נקמה שאנו חפצים להשיג אלא רצון לתקן ולהקים מנגנוני הגנה עצמית מפני השתרשות הביביזם כתופעה שיחית ומוסרית בתוך מוקדי כוח ציבוריים. נאור יחיא האדם איננו הסיפור כאן, זה הביביזם שצריך לעקור

אחרי התקופה הקשה שעברנו, שאופיינה בשיח רעיל, הסתה, פייק ניוז וטינופת מהסוג הרדוד ביותר, ראוי היה שהנשיא הנבחר יפתח דף חדש ונקי, יטהר את האווירה סביב הלחשושים הבלתי פוסקים אודות חנינה עתידית שהובטחה לנתניהו, וידגים לציבור שהוא מגיע למשכן הנשיא ממקום נקי וישר.

התעקשותו התמוהה לבחור דווקא ביחיא חרף ההיסטוריה המוכתמת שלו והפגיעה האישית שרבים מאיתנו חשים לנוכח המינוי הזה, מעידה יותר מהכול על כך שהביביזם עדיין כאן.

צריך להיות אדם מאוד תמים להאמין שהשיקול היחיד של הרצוג היה מקצועיותו של הדובר המדובר, שכן ברור לגמרי שדובר שנגוע באמירות קשות ושקריות לא יכול להיחשב מקצועי.

לא מופרך להניח למשל, שתמיכת הליכוד במר הרצוג לתפקיד הנשיא, חרף היותו נציג השמאל, לא ניתנה לו בחינם וכללה לכאורה שורה של הבטחות ומינויים.

אפשר גם לתהות מדוע מוותר נתניהו על מי שנחשב בעיני רבים לדובר הכי מקצועי בכוורת שלו לטובת משכן הנשיא. או מדוע מסכים הנשיא הנבחר להכניס לתוך הצוות הקרוב שלו אדם שנחשב מקורבו ואיש סוד של נאשם בפלילים שעשוי לבקש ממנו בעתיד חנינה. אין שום היגיון באירוע הזה וכל בר דעת מבין זאת.

בארה"ב למשל, אין מצב בו יועץ, דובר, סוקר, קמפיינר או כל נושא משרה אחר מטעם אחת המפלגות יעבור צד. הפרקטיקה החולה הזו של נושאי משרה שעוברים מצד פוליטי אחד לאחר היא המצאה ישראלית לא מוצלחת במיוחד שהניבה שלל פרשיות של ריגול ובגידות. אבל איכשהו, היחידים שמתרפסים ומעסיקים אנשים שמזוהים עם נתניהו הם אנשי ציבור ממחנה השמאל, והם תמיד משלמים מחיר כבד על כך.

אפשר לתהות מדוע מוותר נתניהו מי שנחשב לדובר הכי מקצועי בכוורת שלו לטובת משכן הנשיא. או מדוע מסכים הנשיא הנבחר להכניס לצוותו הקרוב אדם, שנחשב איש סוד של נאשם בפלילים, העשוי לבקש ממנו בעתיד חנינה

עד לרגע זה הנשיא הנבחר והדובר שומרים על שתיקה רועמת נוכח המחאה הציבורית ההולכת ומתרחבת. מצופה היה לכל הפחות לקבל הסבר ישיר ומנומק מצדו של הנשיא הנבחר באשר לשיקוליו למנות אדם שנוי במחלוקת כדובר לשכת הנשיא. אולם לא רק שלא התקבלה תגובה עניינית מצדו – אמש, ערב השבעתו, צייץ הנשיא הנבחר הודעה קלישאתית על איזו אחדות מדומיינת. תגובה שהזכירה לי מועמדות בתחרות מלכת היופי.

על איזו אחדות מדבר הנשיא? איך אפשר לדבר על אחדות כשאתה מכניס מחולל טינופת למשכן הנשיא מבלי לתת הסבר או התנצלות? האחדות היחידה שאני רואה פה היא בין משכן הנשיא לתרבות הביביזם, ועל אחדות כזו לא צריך לברך אלא למחות. מאות התגובות הזועמות שלהן זכה הציוץ עומדים כעדות דוממת לזעם שרוחש הציבור כלפי הנשיא הנבחר – זעם שלא עומד להתפזר או להתאדות אלא רק להתעצם.

באשר לנאור יחיא עצמו – בימים שחלפו וככל שהתגברה המחאה, הדובר "המקצועי" עשה את הדבר היחיד שדובר ביביסט יודע לעשות: התחבא מאחורי גלימת אדונו ותדרך עיתונאים חסרי עמוד שדרה מוסרי והבנת עומק של תפקידם הציבורי, כנגד המוחים והמחאה.

לא רק שלא התקבלה תגובה עניינית מצדו, אמש, ערב השבעתו, צייץ הנשיא הנבחר הודעה קלישאתית על אחדות מדומיינת, שהזכירה לי מועמדות בתחרות מלכת היופי

במקביל פנה יחיא לכל מי שהיה מוכן לשמוע ושטח בפניו את סיפור חייו הקשה. במילים אחרות התקרבנות והסתה כדרך חיים – מעניין ממי הוא למד את זה. אפשר לחשוב שאם היו לך חיים קשים זה מקנה לך איזו זכות אלוהית להיות טינופת.

יחיא עשה הכל חוץ ממה שהוא היה אמור לעשות: לעמוד בגו זקוף ולקחת אחריות על מעשיו. להכיר בכך שהוא פגע באלפי אזרחים, עיתונאים ואנשי ציבור שכל חטאם היה לא לחבב את הבוס שלו.

אבל האמת היא שאין מה לצפות ממי שגדל במדמנת בלפור לעשות מעשה ממלכתי או חלילה להודות באשמה או ליטול אחריות. הליכוד של השנים האחרונות ובפרט תחת נתניהו, לא מכיר את המונח ממלכתיות ואת היישומים של הקונספט הזה.

את אותן שיטות ביביסטיות באמצעותן נאבק נתניהו במחאת בלפור, הפעילן יחיא ואדונו החדש נגד המוחים סביב מינויו. הוא הוכיח בכך שהוא אותו אדם שהסית נגדנו, אלא שעכשיו הוא הולך לשבת בלשכת נשיא המדינה ולהשית את שכרו על הציבור לו הוא בז ובו הוא פוגע.

אירוע המינוי מוכיח שהצלחנו להזיז את נתניהו אבל עדיין לא ביערנו את הביביזם. המאבק שלנו סביב מינוי יחיא הוא מאבק סמלי, משום שאם לא נשכיל לטפל באירועים הנקודתיים הללו נמצא את עצמנו עם שלל טיפוסים מסוגו של יחיא.

את השיטות הביביסטיות שהפעיל נתניהו על מחאת בלפור, הפעילו יחיא ואדונו החדש נגד המוחים על מינויו. כך הוכיח שהוא אותו אדם שהסית נגדנו, אלא שעכשיו יישב בלשכת נשיא המדינה וישית את שכרו עלינו

כל אלה יוצבו במגזר הציבורי, בעמדות מפתח ובגופי התקשורת הממוסדים, כשכל מטרתם להמשיך בהסתה בהשחתה ובשקרים שהנחיל הנאשם מבלפור, ובמטרה לסייע לו להמשיך למשול באמצעות שנאה ופילוג, כפי שעשה בהצלחה במשך שנים.

לימור מויאל היא סופרת, אקטיביסטית ודוקטורנטית לפרשנות ותרבות. רעיה ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,259 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 28 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

במקום לחגוג שוויון, לעשות שוויון

לעיתים חגיגות השוויון הן שמעידות יותר מכל על העדרו. לפני מספר ימים שודרה באחד מערוצי החדשות כתבה על "המנכ"ליות של משרדי הממשלה". 10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, שיפור ניכר ביחס לעבר. 7 מהן השתתפו באותה כתבה, שאין לי ספק בכוונותיהם הטובות של יוזמיה. אך בעודי צופה באותן נשים מרשימות, חשבתי שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שההופעה הראשונה שלהן במהדורת חדשות איננה מקצועית, אלא מגדרית.

10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, 7 מהן השתתפו בכתבה. בעודי צופה בנשים המרשימות חשבתי, שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שהופעתן הראשונה אינה מקצועית אלא מגדרית

האם נכון לנו כחברה, שמנהלות מוכשרות של משרדי ממשלה זוכות ל"טבילת האש" התקשורתית שלהן כנשים ולא כנשות מקצוע? האם זה נכון להן? שוויון מלא יהיה כאשר כל אחת מאיתנו תבחן רק בהתאם למי שהיא ולא מה שהיא. כאשר לא תהיינה עוד כתבות שחוגגות שוויון, אלא שפשוט יהיה שוויון שיקבל ביטוי גם בחשיפה התקשורתית.

כש"חוגגים שוויון", במידה רבה מודים בכך שהוא עדיין לא כאן. כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה, כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה.

לא בדקתי מי היו אותן 3 מנכ"ליות שנעדרו מהכתבה ואינני יודעת מדוע לא הופיעו בה. אולי הרגישו לא בנוח מהמעמד המגדרי והעדיפו שהחשיפה התקשורתית שלהן תהיה קשורה לעשייה, בדיוק כמו זו של המנכ"לים הגברים, שהם גם עדיין הרוב הגדול.

כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה. כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה

האתגר שלנו כחברה הוא להפוך את השוויון המגדרי לדבר רגיל, מובן מאליו, לא כזה שחוגגים או מציינים אותו. לא לעסוק בטפיחות על השכם של עצמנו בגאווה על כל אישה נוספת שממונה לתפקיד בכיר, אלא להפוך את המציאות הזאת לדבר טבעי. שמינוי של אישה, כמו מינוי של גבר, יזכה בביקורות טובות וגרועות ביחס לכישוריה, ניסיונה והתאמתה לתפקיד, לא ביחס למגדרה.

וצריך לזכור עוד פרט אחד קטן ומשמעותי, גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, יותר מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל היא גברית כמעט כולה. רוב המנכ"ליות שהופיעו בכתבה, אינן מובילות את המשרדים הגדולים והמשפיעים, כך גם ביחס לרוב השרות. גם בכלכלה, למרות שיפור שחל בשנים האחרונות, עדיין הנשים במיעוט.

גם אם לא ניתן להעלים את תקרת הזכוכית בן רגע, צריך להפסיק לתת לה את זמן השידור באמצעות חגיגת הצלחתן של המעטות שהצליחו לנפצה. במקום זאת יש לפעול כדי לייצר שינוי מלמטה.

לא לתת עוד לגיטימציה להדרת נשים מהמרחב הציבורי, לשיח מזלזל, להקטנת נשים ולפגיעה בהן. לצערי הרבה מאותם דברים עדיין טבועים בחברה הישראלית על גווניה השונים. עדיף שכלי התקשורת יתרכזו יותר בחשיפתם ובמאבק לשינויים ופחות בחגיגה מוקדמת של הצלחתן של המעטות, שעדיין אינן מעידות על הכלל.

גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל – כמעט כולה גברית

אם נדע לייצר שוויון בחיים, בסופו של דבר יהיה גם שוויון בסיקור התקשורתי, ללא צורך בכתבות צבע מיוחדות.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים

למקרה שפיספסת

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

מאורעות תוניס הם פרפורי "האסלאם הפוליטי" חביב המערב

גבול ישראל עזה שוב מתחמם ושוב בגלל הסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל לידיה את כספי שיקום עזה, והוא מתעקש לשמור על הנוהל הישן של מעבר הכסף מקטר ישירות אליו. חמאס גם מאיים לחדש את צעדות השיבה.

גבול ישראל עזה שוב מתחמם מהסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל את כספי שיקום עזה, מתעקש לשמור על נוהל מעבר הכסף מקטר ישירות אליו, ומאיים לחדש את צעדות השיבה

אבל חמאס גם חייב לקחת בחשבון כי המזרח התיכון משתנה ולא לטובתו. מה שקורה עכשיו בתוניס זה בעצם פרפורי "האסלאם הפוליטי", רעיון שהשתעשעו בו במערב, כאילו ניתן למצוא בתוך האסלאם כוחות מתונים שיכולים להיות בעלי ברית של המערב ולהילחם יחד באל-קאעידה ואח"כ במדינה האסלאמית.

מה קורה בתוניס? הנשיא, יחד עם הצבא, ביטל את הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים, כאשר העם הוא דווקא עם הצבא, ובמקום שהאחים יוציאו מיליונים לרחובות, המוני תוניסאים שטפו דווקא את מטה מפלגת הנהדה ועשו בה שמות.

המפלגה הזאת, והעומד בראשה, ראשד גנושי, נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב שעמו המערב יכול להסתדר. עם השמות במטה המפלגה אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי אשר הנשיא אובמה קידם בכל כוחו.

תוניס איננה הבעיה היחידה של האחים המוסלמים. גם טורקיה. יש תפנית בעמדת ארדואן, והוא אומר לראשי האחים ממדינות ערב להסתלק יפה לפני שהוא יהיה רציני. ראשי האחים מכוויית כבר ברחו חזרה הביתה, והם מעדיפים את הכלא הכווייתי על האירוח של ארדואן,

וכעת יש סימן שאלה על "התפוח הגדול" – ראשי האחים של מצרים. סיסי דורש את הסגרתם, ארדואן סגר להם את תחנת השידור שהסיתה מטורקיה לתוך מצרים, אבל עד לרגע זה הוא לא הסגיר את ראשי האחים לידיו של סיסי.

מפלגת הנהדה בתוניס והעומד בראשה נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב, עמו המערב יכול להסתדר. כעת אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי שאובמה קידם בכל כוחו

הטלפון של ארדואן לנשיא הרצוג הוא באותו הקשר, אבל לדעתי אין לסמוך על מילתו של ארדואן. הוא לא ויתר על חלום החליפות, ולא יוותר. הכל טקטיקות.
מהומה לא קטנה מתחוללת בהנהגת האחים באירופה ויש ידיעות על משבר פנימי גדול, אבל מכיוון שמבחינת התעמולה של האחים הכל סבבה, קשה לדעת מה מתחולל שם.

כאשר חמאס עזה מאיים בחזרה לצעדות השיבה, יש לבחון זאת על רקע משבר האחים המוסלמים הכולל. כוחם הגדול של האחים המוסלמים הוא בברית שהם כרתו עם השמאל האירופאי.

ראינו זאת במשטים של ארדואן ובצעדות השיבה שנתמכו לוגיסטית מאירופה בשלב הראשוני, כאשר חמאס עדיין לא נקט עמדה. מי שיזם את צעדות השיבה היו אירגוני השמאל הפלסטיניים, יחד עם ברית האחים-שמאל האירופאים, וחמאס הצטרף כאשר ראה שהפרוייקט מצליח. והוא גם דאג לסיים את הצעדות תמורת מחיר שקיבל מישראל.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הזאת הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם כן ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענן את הברית, אבל יש להטיל בכל ספק.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענון הברית, מה שמוטל בספק

מה שחמאס בהחלט צריך לקחת בחשבון אלה מראות ההמון התוניסאי הפורץ לתוך משרדי א-נהדה. המצב בתוניס לא דומה למצב בעזה, אבל הרוח הגבית בעולם הערבי נושבת נגדו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 489 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים

חיל האוויר תקף שלשום מתקני חמאס בתגובה לסדרת הדליקות בנגב המערבי ● בנוסף, ישראל צמצמה את שטח הדייג ושוקלת כעת הגבלת תנועה במעברים ● אולם יעילות הצעדים הללו מוטלת בספק, וגם חמאס מחזיק במדרגות תגובה משלו ● אם לא תחול התקדמות בשיחות קהיר, סבב לחימה יכול להיות שוב על הפרק ● פרשנות

עוד 584 מילים
אפליקציית ביט. אילוסטרציה

רשות התחרות מצאה ש"ביט" היא מונופול. בזאת הסתיים הטיפול

רשות התחרות ביססה בדוח מיוחד את העובדה ש"ביט" של בנק הפועלים השתלטה על שוק אפליקציות התשלומים, תוך חשש לפגיעה בתחרות והצרכנים ● אולם במקום לנקוט נגדה בצעדים הדרושים על פי חוק, הרשות העדיפה לגלגל את הטיפול לבנק ישראל - גוף שאינו אמון על התחרות ומצוי בניגוד עניינים מול הרשות ● פרשנות

עוד 652 מילים

סער זועם על בנט כי התנער מתמיכתו בחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

בנט על חיסון שלישי: "קרובים לזה מאוד, כמה שפחות לדבר – הסיכוי יגדל" ● לראשונה בגל הנוכחי: יותר מ־2,000 מאומתים ביממה, 138 במצב קשה ● בצל פרשת NSO, גנץ ימריא לביקור בזק בצרפת, שם ייפגש עם שרת ההגנה ● בן גביר נגד טיבי: "היועץ של ערפאת פעל ללא סמכות לסתום לי את הפה"; טיבי: "נהג כמו בריון" ● כהנא מתכוון לחסום כניסת ארגונים רפורמיים לתחום הכשרות

עוד 47 עדכונים

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים

צריכת השקיות ברשתות המזון בישראל שוב בעלייה

מאז נכנס חוק השקיות לתוקף ב-2017, אז צנחה צריכת השקיות ב-78%, נרשמת עלייה עקבית בצריכה ברשתות המזון ● ב-2020 חלה עלייה של 9% לעומת 2019 ● בסך הכל, נרשמה עלייה של 34% בצריכת השקיות בתוך שלוש שנים ● במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדיין מדובר בהפחתה משמעותית לעומת התקופה שלפני החוק, וכבר מתכננים את הצעדים הבאים שיבלמו את מגמת העלייה

עוד 492 מילים ו-1 תגובות

חשדות לשחיתות במכרז לבחירת מבקר פנים בפארק אריאל שרון

פרסום ראשון יו"ר ועדת הביקורת של פארק אריאל שרון קיימה קשר עם מועמד לתפקיד מבקר הפנים וביקשה מוועדת המכרזים לשנות את תנאי המכרז לטובתו ● כשהיועצת המשפטית התריעה נגד המהלך - היא הוצאה מהדיון ובהמשך פוטרה ● וכשהקשר הפסול התגלה – היו"ר טענה כי "אינה זוכרת את הפרטים" ● דוח רשות החברות מאשר את ממצאי תחקיר זמן ישראל ומדגים כיצד פועלת שחיתות שלטונית

עוד 1,501 מילים ו-1 תגובות

בן גביר הוצא בכוח אחרי שכינה את טיבי "מחבל"

האופוזיציה סרבה להתקזז עם האוזר שאושפז בבית חולים ● העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73 ● ניצן הורביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נעביר תקציב" ● דיווח: בכחול לבן שוקלים לנצל את החוק הנורווגי עבור גנץ או שוסטר ● הרצוג: "אם כל מי שיכול יתחסן – בתי הספר יישארו פתוחים" ● מהלילה – אסורה כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג ● שר האוצר: קצבת השלמת הכנסה לגימלאים תעלה ל־70% משכר המינימום

עוד 68 עדכונים

ממשלת בנט-לפיד שוברת שיאים בסחטנות

יאיר לפיד היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי וביקר בחריפות את המצאת ממשלת החילופים בשנה שעברה ● מאז, הפך לאדריכל הממשלה הנוכחית, המנופחת ממש כמו קודמתה ● לפיד מודה כי "גם אנחנו נכשלנו בעניין הזה" והתקשורת בתגובה מתפעלת מהכנות שלו ● אבל כישלון והכאה על חטא הם לא מנהיגות ● במקום לחתוך את התופעה, לפיד רק מעודד אותה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי - מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקו... המשך קריאה

מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי – מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקורת. שיעבירו חוקי מניעת נאשם בהנהגה וועדת הצוללות ונתקדם! זאת חיה מסורבלת הממשלה, היא קמה על כרעי כרעיים, תנו לה קצת אוויר. סתם הצעה מעאפאנה: אולי שכל חברי הממשלה יפרישו משהו ממשכורתם למען נזקקים, זאת אחלה יוזמה. בגין היה מופת

עוד 604 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה