דף חדש ביחסי ישראל ירדן

מלך ירדן עבדאללה השני וראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: AP Photo/Alex Brandon; Olivier Fitoussi/Flash90)
AP Photo/Alex Brandon; Olivier Fitoussi/Flash90
מלך ירדן עבדאללה השני וראש הממשלה נפתלי בנט

ממשלת בנט-לפיד מנסה לפתוח דף חדש ביחסים עם ממלכת ירדן. מדובר במהלך חשוב, שבמערכת הביטחון מברכים עליו. אולם אין ארוחות חינם וישראל תידרש לשלם תמורה בכל הקשור לקידום פתרון שתי המדינות והתחייבות לשמור על מעמדה של ירדן כאפוטרופוס של המקומות הקדושים בירושלים.

ראש הממשלה נפתלי בנט התחיל את היחסים עם העולם הערבי בכמה צעדים נכונים. הוא שוחח בטלפון עם נשיא מצרים א-סיסי, שר החוץ יאיר לפיד נסע לאיחוד האמירויות כדי לחנוך את פתיחת השגרירות הישראלית הראשונה באבו דאבי ובשבוע שעבר המריא נפתלי בנט במסוק בחשאי לעמאן שם נועד לפגישה ראשונה עם עבדאללה מלך ירדן.

בנט החל את יחסיו עם העולם הערבי בצעדים נכונים. שוחח בטלפון עם נשיא מצרים, שר החוץ לפיד נסע לחנוך שגרירות ישראלית ראשונה באבו דאבי, ובשבוע שעבר המריא בנט בחשאי לעמאן לפגישה עם מלך ירדן

היחסים בין ישראל לירדן שעימה יש לישראל הסכם שלום מלא (הסכם "ואדי ערבה") מ-1994 הגיעו לשפל חסר תקדים ביחסים בתקופתו של ראש הממשלה לשעבר נתניהו. היחסים האישיים בין נתניהו לעבדאללה מלך ירדן היו גרועים ביותר. בשיחות עם אישים ישראלים ואמריקנים נהג המלך עבדאללה להשמיץ את נתניהו ולטעון כי הוא "שקרן שאי אפשר להאמין לאף מילה שלו". המצב ביחסי ישראל ירדן החריף לאחר ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל ופירסום תוכנית "עסקת המאה" של טראמפ שבמרכזה תוכנית הסיפוח.

ראש הממשלה נפתלי בנט הביא עמו מתנת פיוס ישראלית למלך עבדאללה, הסכמה ישראלית למכור לירדן 50 מיליון קוב נוספים של מים ממימי הכינרת, ירדן סובלת ממצוקת מים קשה ויכולה על פי הסכם השלום להיעזר בישראל בתחום הזה.

לאחר פגישת ראש הממשלה בנט עם המלך הירדני נועד שר החוץ לפיד בגשר אלנבי עם שר החוץ הירדני איימן א-צפדי.

בסוף השבוע בירך ממשל ביידן על הפגישה בין ראש הממשלה בנט למלך עבדאללה.

גם המלך עבדאללה הביע שביעות רצון מהתנהלות הממשלה החדשה בישראל כלפי ירדן, הוא אמר את הדברים בשיחת טלפון עם הנשיא המדינה יצחק הרצוג.

אולם, על פי גורמים ירדנים, המלך עבדאללה זועם על הדלפת הפגישה החשאית שלו עם נפתלי בנט שהביכה אותו בעולם הערבי. הוא יצטרך להפנים את העובדה כי אין הבדל בין הפוליטיקאים הישראלים, כולם רצים להדליף את דבר מפגשיהם החשאיים למען יחסי הציבור ושיפור תדמיתם. בעניין הזה בנט איננו שונה מנתניהו, אשר לפני כמה חודשים הדליף את דבר פגישתו החשאית בניום שבסעודיה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

היחסים האישיים בין נתניהו לעבדאללה מלך ירדן היו גרועים ביותר. בשיחות עם אישים ישראלים ואמריקנים נהג המלך עבדאללה להשמיץ את נתניהו ולטעון כי הוא "שקרן שאי אפשר להאמין לאף מילה שלו"

אין ארוחות חינם

הפעילות המדינית הישראלית של הממשלה החדשה מול ירדן היא מבורכת, היא תורמת לשיקום היחסים ובמערכת הביטחון מברכים עליה, גבול ישראל ירדן הוא הגבול הארוך ביותר שיש לישראל עם מדינה ערבית והמלך עבדאללה מקפיד לשמור עליו ולמנוע חדירת מחבלים לישראל.

ירדן היא גם אזור החיץ של ישראל מפני התקרבות כוחות פרו איראניים לגבולה המזרחי. המלך עבדאללה מודאג מאוד מהתחזקות כוחה של איראן בעיראק ובסוריה ופועל להרחקת המליצות השיעיות הפרו-איראניות מגבולות ירדן.

אבל, לכל דבר יש מחיר. במציאות המזרח תיכונית הכל עניין של אינטרסים."אין ארוחות חינם" וירדן מרוויחה גם היא מהסכם השלום עם ישראל. אבל המלך אמור לנסות ולגבות מחיר מהממשלה החדשה בישראל תמורת פתיחת דף חדש ביחסים עם ישראל.

המלך עבדאללה יוצא לביקור בארה"ב וב-19 ביולי יפגש עם הנשיא ביידן בבית הלבן. הוא יהיה המנהיג הערבי הראשון עמו יפגש הנשיא האמריקני מאז נכנס לבית הלבן.

לנשיא ביידן יש חיבה עמוקה מלך עבדאללה והוא תמיד חש מחוייבות עמוקה לשמור על יציבות שלטונו של המלך הירדני.

המלך עבדאללה מגיע לפגישה כמה חודשים לאחר שהמודיעין הירדני חשף ניסיון של קשירת קשר נגדו על ידי אחיו למחצה הנסיך חמזה ושתי דמויות ירדניות חשובות: הד"ר באסם עוודאללה ובן המשפחה המלכותית השריף חסן בן זיד.

גורמים בבית המלוכה הירדני אומרים כי מאחורי קשירת הקשר עמדו סעודיה וגורמים בכירים בממשל טראמפ בעקבות פירסום "עסקת המאה". ה-CIA   מכיר היטב את פרטי הפרשה.

ירדן היא גם אזור החיץ של ישראל מפני התקרבות כוחות פרו-איראניים לגבולה המזרחי. המלך עבדאללה מודאג מאוד מהתחזקות איראן בעיראק ובסוריה ופועל להרחקת המליצות השיעיות הפרו-איראניות

בפגישה עם הנשיא ביידן צפוי המלך להעלות שני נושאים חשובים הקשורים ליחסים של ירדן עם ישראל.

1

קידום פיתרון שתי המדינות. הדבר חשוב מאוד לירדן כדי להסיר מעל השולחן את האופציה כי ירדן היא "המולדת החלופית" עבור הפלסטינים ואין צורך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

בשבוע שעבר הגיע יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לביקור בזק בירדן לתאם עם המלך עמדות לקראת פגישתו עם הנשיא ביידן.

בנושא הזה יש הסכמה מלאה בין המלך עבדאללה לנשיא ביידן. הנשיא האמריקני מכיר היטב את המזרח התיכון. הוא יודע היטב כי פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני איננו נראה באופק, אבל הוא רוצה להמשיך ולנהל את הסכסוך תוך הגברת הסיכויים בעתיד להקמת מדינה פלסטינית ולהחלשת כל גורם, לדוגמה תנועת חמאס, שמתנגדת לפתרון שתי המדינות ומנסה לשבשו.

2

מעמדה של ירדן כשומרת המקומות הקדושים בירושלים שמעוגן בהסכם השלום עם ישראל מ-1994.

זהו נושא חשוב ביותר עבור המלך עבדאללה, במיוחד נוכח ניסיונה של סעודיה להשיג "דריסת רגל" בהר הבית. סעודיה היא מנהיגת העולם המוסלמי השולטת על מכה ומדינה, שני המקומות הקדושים לאיסלאם. "דריסת רגל" סעודית במסגד אל-אקצא, המקום השלישי בחשיבותו בדת האסלאם, תחזק את מעמדה של סעודיה בעולם המוסלמי.

 הנושאים הצפויים לעלות בפגישת עבדאללה וביידן הם: קידום פיתרון 2 המדינות, שיסיר מעל השולחן את אופציית ירדן כ"מולדת החלופית" לפלסטינים, ומעמד ירדן כשומרת המקומות הקדושים בירושלים

היריבות בין סעודיה לירדן בנושא הזה היא חשובה עבור המלך הירדני, שטוען כי השושלת ההאשמית היא צאצא ישיר של הנביא מוחמד. המתיחות בין ירדן לסעודיה נמצאת בשיאה. המלך עבדאללה משוכנע כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הוא שהפעיל נגדו את אחיו למחצה הנסיך חמזה ואת מקורביו כדי להפילו מהשלטון, בעידוד גורמים מממשל טראמפ כדי לקנות אחיזה במסגד אלאקצא.

המלך עבדאללה גורס כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו היה גם הוא בסוד העניינים והיה מוכן לתת לסעודיה "דריסת רגל" בהר הבית תמורת נורמליזציה מלאה ביחסים עמה.

סעודיה מנסה להגביר את אחיזתה בהר הבית. באפריל 2018 הודיע מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז על תרומה של 150 מיליון דולר לתמיכה במקומות הקדושים בירושלים כדי לבלום את טורקיה, מציר "האחים המוסלמים", שהגבירה אף היא את מאמציה לחזק את מעמדה במזרח ירושלים.

לכן, ניתן להעריך בסבירות גבוהה כי עבדאללה מלך ירדן ינסה לשכנע את הנשיא ביידן להפעיל לחצים על ראש הממשלה בנט, שאותו הוא אמור לארח בקרוב לביקור ראשון בבית הלבן, בשני הנושאים האלה.

ראשית, לקדם את נושא פתרון שתי המדינות וחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס העקרון של חזרה לקווי 67 והקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה היא מזרח ירושלים. והנושא השני: התחייבות ישראלית שלא לפגוע במעמד המיוחד של ירדן כאפוטרופוס של המקומות הקדושים בירושלים על פי הסכם השלום בין שתי המדינות.

המלך עבדאללה גורס כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו היה גם הוא בסוד העניינים והיה מוכן לתת לסעודיה "דריסת רגל" בהר הבית תמורת נורמליזציה מלאה ביחסים עמה

גורמים ירדנים מעריכים כי המלך עבדאללה יחדש את בקשתו מישראל לאפשר לבנו יורש העצר, חוסיין בן עבדאללה לבקר במסגד אלאקצא ובכנסיות בעיר העתיקה בירושלים. הביקור הזה התבטל לפני כמה חודשים בעקבות סירובו של ראש הממשלה לשעבר נתניהו לאפשר לעשרות מאבטחים חמושים ירדנים להיכנס עם נשקם לשטח הר הבית, המלך עבדאללה נפגע קשות מהדחייה הישראלית ובתגובה אסר על מטוס ראש הממשלה לטוס לאיחוד האמירויות דרך המרחב האווירי של ירדן.

ביקור כזה של יורש העצר הירדני בהר הבית, אם ראש הממשלה בנט יאשר אותו, יהווה הכרה ישראלית מחודשת במעמדה המיוחד של ירדן כאפוטרופוס של המקומות הקדושים בירושלים. הכדור יונח כנראה בקרוב במגרשה של הממשלה החדשה בישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,145 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 1 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המתעמל ארטיום דולגופיאט זכה בזהב

יומן בחירות אתמול אובחנו 2,080 מאומתים, 212 במצב קשה ● אש: בעוד שבועיים נבחן אם להרחיב את קהל מקבלי המנה השלישית ● בנט מגנה את השחתת בית הכנסת בבני ברק: "נבוא חשבון עם הפושעים" ● מנכ"ל משרד האוצר: יש לי סיבות טובות להניח שנגיע להסכמה עם כל המשרדים ● לפיד שוחח עם בלינקן: "מגבשים תגובה בין־לאומית ממשית נגד הטרור האיראני" ● עבאס ישתתף בדיוני התקציב

עוד 39 עדכונים

דילמת האסיר של ממשלת ישראל

רצינו את הממשלה הזאת משתי סיבות: ראשית, כדי שיהיה למדינה המסכנה הזאת תקציב, ושנית, להשתחרר ולו לתקופה קצרה מעול המשטר הביביסטי שהיה כאן. משטר שמיצה את עצמו ולכן נאלץ להמציא ארועים מגוחכים להתהדר בהם. יש כאלה שכינו זאת קוסמות.

אז אולי באמת יהיה לנו כבר תקציב כדי שהמדינה הזאת תוכל להמשיך לחיות. כדי שצהל ימשיך לפעול ולעמוד על שתי רגליים ולא על חצי רגל. כדי שכל התעשיות הפועלות מול המדינה, חברות קטנות וגדולות, ישובו לפעול באופן נורמלי ולא דרך ועדות חריגים. כולנו נפגעים באופן חמור ועמוק בכל יום שהתקציב לא עובר. כל יום כזה פוגע יותר ויותר במערכת. אם יש משהו אקספוננציאלי בחיים שלנו חוץ מהקורונה – זה הנזק שנוצר בגין היעדר תקציב.

כולנו נפגעים באופן חמור ועמוק בכל יום שהתקציב לא עובר. כל יום כזה פוגע יותר ויותר במערכת. אם יש משהו אקספוננציאלי בחיים שלנו חוץ מהקורונה – זה הנזק שנוצר בגין היעדר תקציב

אסור שהממשלה הזאת תיפול. אם היא תיפול בשבועות הקרובים, הביביזם עלול להשאר איתנו כמעט לנצח. לכן כדאי לכל שרי הממשלה להכנס לפוקוס, כמו שאומרים האמריקאים, וההמלצה מכוונת בעיקר לראש הממשלה. על ראש הממשלה להגדיר שני נושאים קריטיים שעמם כל הממשלה הזאת מתמודדת, ורק לאחר שהנושאים הללו יקבלו בהצלחה את הטיפול הרלוונטי – יתפנו חברי הממשלה לנושאים הנוגעים למשרדיהם.

1. מענה לאיום הבטחוני-אסטרטגי

הנושא הקריטי הראשון הוא הנושא האסטרטגי–בטחוני של ישראל, שמסתבך והולך ודוחף את ישראל לפינה בעייתית, כאשר מצד אחד איראן חושפת שיניים ומצד שני רוסיה מפשילה שרוולים. ראש הממשלה חייב להשקיע בסוגייה הזאת יותר מחמישים אחוזים מזמנו – לשמוע מומחים, לבצע הערכות מצב, לדרוש תכניות, ולהכין הרבה תכניות חלופיות. למה הרבה תכניות? כי הוא חייב לחשוב מחוץ לקופסה ולגבש תכנית ששוברת את הזכוכיות שבתוך קופסת הזכוכית שבתוכה אנחנו תקועים.

ואם כך, כדאי שנעמיק בצעד נוסף: הקונספט שעל פיו תקיפות חיל האוויר הן שיביאו לסילוק המיליציות השיעיות-איראניות מסוריה ולבנון חייב הערכה מחדש. הסיכוי שההערכה מחדש תוביל להבנה שהסיפור הזה מחייב פתרון אחר הינו קרוב למאה אחוז. בעיקר בגין ההחלטה של רוסיה לקחת חלק פעיל במרחב הזה ולחסום את ישראל.

הנושא הקריטי הראשון הוא הנושא האסטרטגי–בטחוני של ישראל, שמסתבך והולך ודוחף את ישראל לפינה בעייתית, כאשר מצד אחד איראן חושפת שיניים ומצד שני רוסיה מפשילה שרוולים

הצעד הבא: כדאי שנבין שאת המזה"ת יסדירו רק המעצמות. ארה"ב, ביחד עם רוסיה ובהסכמת סין. ביתר פירוט: רק מועצת הבטחון, בנוסף למאמצים (לא צבאיים) של רוסיה, יכולים להשיב את האיראנים לבקבוק שמהם יצאו. אבל כדי שזה יקרה – אנחנו נדרשים להפעיל את האמריקאים. כלומר לגרום לכך שהאמריקאים ידרשו מהרוסים לבצע את הפעולה הזאת.

איך מפעילים את האמריקאים? מקריבים "פיון". כלומר מציעים פתרונות לפתיחת המצור בעזה (נמל מבוקר?), או יוזמים שיחות עם אש"ף, או שניהם, יחד עם עוד כמה פעילויות שאי אפשר להזכיר בין שורות אלה.

2. זירוז תקציב המדינה

הנושא השני הוא התקציב עצמו, אך בעניין זה יש להקפיד על קריטריון השעון, או העמידה בלוח הזמנים. את תכנון התקציב יש לסיים בראש ובראשונה על פי מבחן השעון, ולא על פי טיבו של התכנון. תקציב קצת פחות טוב, שיוצא לביצוע חודש לפני הצפוי, עדיף עשרת מונים מתקציב טוב יותר, אך בעיתוי של חודש מאוחר יותר.

רה"מ חייב לאסוף את שריו ולדרוש מהם להתמקד בשלב ראשון רק בשני הנושאים הללו, כך שגם התקציב יעבור עד סוף אוגוסט ולא בנובמבר, וגם תוגדר אסטרטגיה רלוונטית בהקשר של איראן–רוסיה וארה"ב. דווקא בעניין הזה הסבלנות כדאית והפזיזות היא מהשטן. כאן דווקא שווה לאבד זמן כדי להביא פתרון נכון.

רה"מ חייב לאסוף את שריו ולדרוש תחילה התמקדות בהעברת התקציב עד סוף אוגוסט מבלי לדחות לנובמבר, וגם בהגדרת אסטרטגיה רלוונטית בנושא איראן–רוסיה וארה"ב. דווקא בעניין הזה הסבלנות כדאית והפזיזות מהשטן

בואו נעבור את שני הבורות הללו, ורק אז נתחיל להתפזר. בואו נקדיש לזה 3-4 חודשים. במידה שלא נעשה כך, הסיטואציה תתאים למודל דילמת האסיר הקלאסית. ההסתברות לכך שהסיטואציה הזאת של דילמת האסיר תתקיים עם הממשלה של היום גבוהה מאוד, בעיקר בגלל מבנה המנדטים שלה. אין מפלגה דומיננטית אחת, וכל אחת מהמפלגות עלולה לנסות למקסם את האינטרסים הפוליטיים שלה. במקרה כזה, כל השרים יעשו את המקסימום מבחינת האינטרסים שלהם, אבל המערכת כולה תיפול.

היינו שם.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים

איראן הלכה צעד רחוק מדי ופתחה עבור ישראל מרחב פעולה מדיני נגדה

לא בטוח שאיראן התכוונה לגבות חיי אדם בתקיפת מכלית הנפט ביום שישי ● העובדה ששני אזרחים ארופאים נהרגו בפיגוע תכניס לתמונה באופן מיידי את בריטניה ואולי, בסופו של דבר, את נאט"ו ● עבור ישראל, זהו חלון הזדמנויות להפוך את הבעיה האיראנית לנושא עולמי, וזה אחד המקרים המובהקים בהם העבודה המדינית חשובה לא פחות מזו המודיעינית-מבצעית ● פרשנות

עוד 715 מילים

מוריס סמדג'ה עלה מתוניסיה ב-1961 והתיישב במעברה בבאר שבע ● בתת-תנאים, הוא אימן דורות של ילדים שספגו ממנו את האהבה לספורט והוא הפך למחנכם הנערץ ● בנו אורן, מדליסט אולימפי, ממשיך את דרכו כמאמן נבחרת ישראל, שזכתה אתמול במדליית ארד בטוקיו ● סמדג'ה האב יחגוג השנה יום הולדת 90 ● שאול אדר, חניך לשעבר, קורא להעניק למוריס את ההכרה שהוא כה ראוי לה

עוד 491 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

הבהרה לחברי וחברות הפרלמנט הישראלי

הבהרה לחברי וחברות הפרלמנט הישראלי:

מדינת ישראל הריבונית מצויה בתחום הגבולות של 5 ביוני 1967. במדינה זו ישנם כ-9 מיליון אזרחים שאמורים לזכות בשוויון מוחלט לפני החוק, בהגנה מלאה על זכויות האדם והאזרח שלהם ובמשטר דמוקרטי.

מדינת ישראל הריבונית מצויה בתחום גבולות 1967. במדינה זו ישנם כ-9 מיליון אזרחים, שאמורים לזכות בשוויון מוחלט לפני החוק, בהגנה מלאה על זכויות האדם והאזרח שלהם ובמשטר דמוקרטי

כך התחייבה מדינת ישראל עם כינונה, אף שמעולם לא מימשה זאת באופן מלא בשל אדנים אתנוקרטיים שעליהם היא מושתתת, בשל מונופול של עסקנות אורתודוכסית בנושאי אישות (שהוענק מטעם רוב נציגי הציבור החילונים), בשל חרדות היסטוריות אנושיות ובראשן הג'נוסייד שבוצע ביהודי אירופה ואף הגיע למחוזות בצפון אפריקה בשנות ה-40 של המאה ה-20, בשל הכחשת השבר האנושי הנורא שחולל כינון המדינה בחיי מיליוני פלסטינים, בשל חששות ביטחוניים אמיתיים ומדומים ובשל סיבות נוספות.

אתם ואתן, חברי וחברות הפרלמנט הישראלי, נבחרתם בידי חלק נכבד מאזרחי מדינה זו כדי לחוקק, לכונן ממשלה, לפקח על פעילותה ולפעול למען כלל אזרחי המדינה.

הגדה המערבית, לעומת זאת, איננה חלק ממדינת ישראל דלעיל. מדינת ישראל מעולם לא סיפחה גדה זו, מעולם לא החילה את החוק והמשפט שלה בגדה זו, והקהילה הבינלאומית מעולם לא הכירה בריבונות ישראלית על גדה זו.

בגדה זו ישנו משטר צבאי ששולט על חיי מיליוני נתינים פלסטינים ופוגע בשיטתיות בזכויות האדם שלהם. כמו כן יש בה התנחלויות ישראליות שמנוגדות למשפט הבינלאומי על פי הפרשנות המקובלת.

מעל הכל: יש בגדה זו 2 מערכות חוק שונות על פי מוצא אתני שונה. מערכת חוק אחת אינה דמוקרטית. מערכת החוק השנייה היא דמוקרטית. אפלייה מבנית זו נחשבת בעולם הדמוקרטי כחרפה מוסרית, ויש המשווים אותה במובנים רבים למשטר האפרטהייד שהתקיים בדרום אפריקה. אני כמובן לא טוען שמדובר במשטר אפרטהייד כי אני פחדן, אבל זוהי דעה רווחת מאד.

האפלייה המבנית בגדה נחשבת בעולם הדמוקרטי כחרפה מוסרית, ויש המשווים אותה למשטר האפרטהייד מדרום אפריקה. אני כמובן לא טוען שמדובר באפרטהייד כי אני פחדן, אך זו דעה רווחת מאד

ולכן, מכובדיי, כאשר אתם חותמים על מכתב עילג באנגלית שגורס כי חברת גלידות בינלאומית מתכוונת למנוע מכירת גלידות בתחומי ערים ויישובים בתחום מדינת ישראל, אתם מגלים בורות מופלאה, מפגינים העדר ידע בסיסי בנושא הכי קיומי, ומעוררים תחושת בושה באופן עקרוני.

אני מתנצל על הדברים החריפים. אני מקווה שברור לכם שאתם מהממים בעיניי. ומתוקים מאד. מתוקים כמו גלידה בטעם שוקו. עם פצפוצי מעצר מנהלי טעימים כאלה. מלמעלה. או מלמטה. תלוי בנקודת המבט.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
דניאל חקלאי צודק שיהודה ושומרון / הגדה המערבית אינם כלולים בשטח מדינת ישראל, על פי החוק הישראלי. אבל הוא טועה ש ״התנחלויות ישראליות מנוגדות למשפט הבינלאומי״. כלומר שליהודים אסור לחיות ב... המשך קריאה

דניאל חקלאי צודק שיהודה ושומרון / הגדה המערבית אינם כלולים בשטח מדינת ישראל, על פי החוק הישראלי.
אבל הוא טועה ש ״התנחלויות ישראליות מנוגדות למשפט הבינלאומי״. כלומר שליהודים אסור לחיות בשטח זה.
על פי החוק הבין לאומי שנקבע ב1921-1922 ע״י חבר הלאומים, יהודה ושומרון כלולים בשטח של המדינה היהודית, עם ״התישבות יהודית צפופה״.

עוד 370 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הורוביץ: "אמנע מסגר בכל מחיר; הכל פתוח, אבל צריך הגבלות"

80 אלף חיסונים, בשווי שישה מיליון שקלים, יושמדו כי תוקפם פג ● רע"ם: אין היתכנות שהרשימה המשותפת תתמוך בתקציב; היא רק רוצה להשיג תמיכה של הקואליציה בחוקים שהיא מקדמת בטרם דבר זה ייחשף ● שקד: "יש לנו מדיניות חד משמעית לא להעלות מיסים; גם ליברמן לא בעד העלאת מיסים" ● "כוחנו באחדותנו": במערכת הפוליטית חגגו את זכיית נבחרת ישראל בג'ודו במדליה

עוד 18 עדכונים

תגובות אחרונות

ראיון "הציניקן בסדרה, שלא אוהב מחזות זמר? זה אני"

הבמאי הסרטים, שאחראי ללהיטים כמו "גברים בשחור" ו"משפחת אדמס", עומד כעת מאחורי סדרת הלהיט החדשה של אפל, שמיגדון! ● בראיון זום (שמיגזום!) לזמן ישראל, זוננפלד מספר על צילום הסדרה במהלך מגפת הקורונה, למה הציע פרס כספי למי שירצח את אמא שלו, ואיך זה לביים מחזמר כשאתה כל כך שונא אותם ● "אני לא מצליח לישון כי אני שר לעצמי את Corn Puddin שוב ושוב"

עוד 1,925 מילים

שוקו, בריכה ומאבטח חמוש

על רקע התקריות האנטישמיות בארצות הברית מתכוננים במחנות הקיץ היהודיים לתרחיש שבו גזענים יבקשו לפגוע דווקא בפעילות הפסטורלית שלהם ● בשונה מבתי כנסת ובתי ספר, פעמים רבות מחנות הקיץ כלל לא מגודרים - דבר המקשה למנוע כניסה של פולשים ● בהנהלה של מחנות הקיץ ושל ארגוני השמירה מאמינים שניתן להוסיף אמצעי אבטחה מבלי לעורר פחדים או לפגוע באווירה הקלילה

עוד 826 מילים

אחרי מותה של אמה מצאה ג'ולי מץ ספר זיכרונות, שהוחבא בחדר השינה, בחלק האחורי של מגירת ההלבשה התחתונה ● בעקבות היומן התחקתה מץ, סופרת רבי מכר, אחרי ההיסטוריה של אמה, שבילדותה הוברחה על ידי הוריה מאוסטריה לאיטליה - בדרך אל החופש הנכסף בארצות הברית ● ובין היתר היא חושפת מה הביא את הנאצים להוריד את סבה מהרכבת לדכאו ולהשאירו בחיים

עוד 934 מילים ו-1 תגובות

האם בתוניסיה מתרחשת הפיכה או הגנה על הדמוקרטיה? ● הנשיא ביידן וראש ממשלת עיראק הודיעו כי עד סוף השנה ארה"ב תצא מעיראק, אבל במציאות היא עדיין תהיה נוכחת ● עבור רבים בעולם הערבי, המשחקים האולימפיים זה לא רק ספורט ● בסעודיה, הזמר הסורי ג'ורג' וסוף מתקבל כמו מלך ● ובמצרים מציינים 65 שנה להלאמת תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,175 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ושתלת לי עץ ירוק מפלסטיק

הגלובוס הירוק הולך לרשויות שעוברות סוף-סוף לשירות דיגיטלי ושמות קץ לניירת ● הגלובוס השחור מוקדש לעיריית פתח תקווה, שהחליטה להציב במרכז העיר שדרה של עצי פלסטיק על מצע דשא סינתטי. הכל ירוק, אבל בכאילו ● והטיפ: אלפי ליטר מים מטפטפים כל יום מצנרות המזגנים - עם קצת יוזמה, אפשר לעשות בהם שימוש

עוד 817 מילים

ראיון סופרמן ופרשת ברית המילה המסתורית

רוי שוורץ צפה בכל סרט או סדרה שסופרמן הופיע בה, האזין לכל תכנית רדיו שקשורה לגיבור העל, קרא כל ספר קומיקס ● הספרייה הציבורית של ניו יורק אפילו שלחה אליו ספרנית שתסייע לו ● ואחרי שנים של עבודה סיזיפית יצא לו מכל כאב הראש הכחול הזה ספר שבוחן את הסוגיה הבסיסית, הכל כך בסיסית: האם סופרמן היה יהודי?

עוד 2,252 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אֲדוֹנִי 96

כל מי שמראיין את ח"כ איתמר בן-גביר על השאלה האם הוא מחויב לפנות אל ח"כ אחמד טיבי בתואר "אדוני", בעצם מסכים להשתתף בדיון הגזעני "כללי נימוס שונים לערבים וליהודים - בעד ונגד"

עוד 1,373 מילים ו-1 תגובות

שר החוץ לפיד למקבילו הבריטי: להגיב בחומרה לתקיפת הספינה

גורם מדיני: מרוב להיטות לתקוף את ישראל איראן סיבכה את עצמה בהרג זרים ● בנט לקופ"ח: "היעד – לחסן 1.5 מיליון מבוגרים תוך 10 ימים" ● הנשיא הרצוג ויו"ר האופוזיציה נתניהו התחסנו במנה השלישית ● הורוביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות – לא אתמוך בתקציב" ● אש: אם התחלואה הקשה תעלה נחמיר את ההגבלות ● השרה כהן: יש לבחון הגבלות קשות יותר בנתב"ג

עוד 41 עדכונים

המתנחלים קיימו את חלקם, הממשלה מחפשת דרך מילוט

"אביתר הוקמה בחטא ולא כחוק ולכן פונתה", מדגיש שר הביטחון בני גנץ, וניכר שהיה רוצה שההתנחלות הזו תימחק והצבא לא ישהה שם יותר ימים ולילות ● לא חסרים בממשלה גורמים השותפים לראייה הזו - כולל שר החוץ יאיר לפיד ● בציונות הדתית, בהובלת בצלאל סמוטריץ', זועמים - אבל ראשי המתנחלים עדיין משוכנעים שתקום שם ישיבה, כפי שהובטח להם, בתוך חודשים בלבד ● פרשנות

עוד 1,135 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה