קצין המודיעין שהואשם בבגידה וריגול חמור וזוכה

מאיר כפיר, ארכיון דן הדני
עיזאת נאפסו

בפרשת קצין המודיעין המנוח מרבה הצבא להדגיש את חומרת הפגיעה בביטחון המדינה. אבל השוואה למקרה שאירע לפני ארבעה עשורים מלמדת שפרשה שמתחילה בתרועה רמה לגבי הפגיעה בבטחון המדינה יכולה להסתיים בקול ענות חלושה.

בפרשת קצין המודיעין המנוח מרבה הצבא להדגיש את חומרת הפגיעה בביטחון המדינה. אבל השוואה למקרה שאירע לפני 4 עשורים מלמדת, שפרשה שמתחילה בתרועה רמה לגבי יכולה להסתיים בקול ענות חלושה

בשנת 1981 הועמד לדין סגן עיזאת נאפסו, קצין מודיעין ביחידת הקישור ללבנון, באשמת בגידה, ריגול חמור, עזרה לאויב וסיוע לאויב במלחמה. נאפסו הורשע בכל העבירות, ובית הדין הצבאי המחוזי גזר עליו שמונה עשרה שנות מאסר וגירוש מהצבא. בית הדין הצבאי לערעורים דחה את ערעורו של נאפסו תוך שהוא נוזף בסנגורו, הפצ"ר לשעבר צבי הדר, על שהשווה בטיעוניו בין פרשת נאפסו לבין פרשת דרייפוס.

בתקופה שהובילה לערעורו של נאפסו לבית המשפט העליון הסתבר כי הודאותיו נגבו בעינויים על-ידי חוקרי השב"כ והן נפסלו. לכן, בשנת 1987, הסכימה הפרקליטות הצבאית להסדר טיעון לפיו זוכה נאפסו מהעבירות בהן הורשע בבית הדין הצבאי והרשעתו הומרה לעבירה של "חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה".

נאפסו המשיך לטעון לחפותו המוחלטת אף לאחר הזיכוי החלקי בעליון, ולבסוף פוצה בהסדר פשרה עם המדינה. שבע שנים חלפו מאז שנעצר נאפסו ועד שזוכה בעליון ושוחרר ממאסר, שבע שנים בהן לא הותר לפרסם את שמו ואת ההאשמות נגדו.

דיווח בעיתון בפרשת עיזאת נאפסו
דיווח בעיתון בפרשת עיזאת נאפסו

בעקבות חשיפת שיטות החקירה של השב"כ בעניין נאפסו, כמו גם בעקבות פרשת קו 300, הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בראשות נשיא בית המשפט העליון משה לנדוי שבחנה את שיטות החקירה של השב"כ.

איננו יודעים דבר על הראיות כנגד קצין המודיעין המנוח, אבל פרשת נאפסו מלמדת עד כמה יכול להיות גדול הפער בין האשמות הראשוניות לבין התוצאה הסופית בתיק גם כשמדובר בתיק ריגול חמור עם הודאה של הנאשם.

נאפסו המשיך לטעון לחפותו המוחלטת אף לאחר הזיכוי החלקי בעליון, ולבסוף פוצה בהסדר פשרה עם המדינה. 7 שנים חלפו מאז שנעצר ועד שזוכה בעליון ושוחרר, 7 שנים בהן לא הותר לפרסם את שמו ואת ההאשמות נגדו

צה"ל, ופרשנים צבאיים המדבררים את עמדתו, מרבים להדגיש שקצין המודיעין הודה בחלק מהעבירות שייוחסו לו. אך הודאה בתיק פלילי אינה סוף פסוק.

הסנגוריה הצבאית ייצגה חיילים בשתי הלכות חשובות של בית המשפט העליון שהראו זאת. אחד התיקים, בהם ייצג החתום מטה מטעם הסנגוריה הצבאית, עסק בשאלה האם חייל שהודה בחקירתו במשטרה הצבאית בביצוע עבירה ולא העיד במשפטו יורשע בעבירה. העליון זיכה את הנאשם וקבע שהודאה במשטרה ושתיקה במשפט אינם בהכרח מספיקים להרשעה. בתיק אחר קבע העליון את ההלכה לפיה הודאה בחקירה יכולה להפסל אם נשללו מהנחקר שהודה זכויות יסוד מסוימות דוגמת זכות הייעוץ בעורך דין.

לאחר מותו של הקצין הועבר לראשונה לעיונם של הוריו של הקצין המנוח כתב האישום ובו הושחרו בו החלקים הסודיים. מדוע לא יכלה התביעה הצבאית לפרט בפני ההורים את האישומים, מבלי לחשוף את אותו סוד כמוס, לפני שבנם נפטר?

האם הסנגוריה הצבאית שייצגה את הקצין עתרה במשך תשעת החודשים בהם שהה הקצין במעצר לביטול האיסור על הוריו לעיין בכתב האישום? מה טיב הביקורת השיפוטית שהפעילו בתי הדין הצבאיים על ההגבלות החמורות וחסרות התקדים שהוטלו על יכולתו של הקצין לתקשר עם משפחתו?

האם ניסתה הסנגוריה הצבאית לעתור לבג"ץ – כפי שעשתה במקרים רגישים אחרים – על-מנת שערכאה אזרחית תעביר תחת שבט ביקורתה את החלטות התביעה הצבאית ובתי הדין הצבאיים?

לאחר שעיינו בכתב האישום כתבו הוריו של הקצין לרמטכ"ל:

"מאחר ואישרו לנו ללמוד ולהבין את פרטי האישומים נגדו רק לאחר מותו, איננו יכולים לשאול אותו מה עשה, אם עשה, מה היו סיבותיו. השאלות האלה לא יקבלו מענה לעולם".

לאחר מות הקצין הועבר כתב האישום לראשונה לעיון הוריו והושחרו החלקים הסודיים. מדוע התביעה הצבאית לא פירטה בפני ההורים את האישומים, מבלי לחשוף את הסוד הכמוס – לפני שבנם נפטר?

קשה לדמיין את עוצמת הבדידות עבור אדם כלוא שאינו יכול לשוחח עם איש מלבד עורך דינו על האשמות כה חמורות. משך תשעה חודשים ארוכים היה עליו ודאי להתמודד עם מבטיהם התוהים של הוריו שלא מבינים כיצד בנם המוצלח כלוא עתה בגין האשמות שאין הם יודעים מה הן.

האם באמצעות הסתרת האישומים מהוריו לא ניסתה התביעה לשבור את רוחו של הקצין על-מנת שיסכים לגישור והסדר טיעון בתיק? כיצד יכול היה הקצין להחליט להודות באישומים ולהסכים לשנות מאסר ארוכות בהסדר טיעון מבלי לשוחח עם איש על האישומים בתיק, מלבד הסנגור שמונה לו על-ידי רשויות הצבא?

בספטמבר 2019, עם סיום תפקידו כסנגור הצבאי הראשי, הסביר עו"ד רן כהן בראיון לבטאון לשכת עורכי הדין, שעבור תת-אלוף אופק בוכריס גיבשה הסנגוריה הצבאית "צוות הגנה חזק מאוד, שכלל סנגורים בכירים שלנו בשירות מילואים: עו"ד רועי בלכר, עו"ד ז'ק חן, עו"ד עודד סבוראי וגם קודמי בתפקיד אל"מ אשר הלפרין ואנוכי". על תשובה זו מעיר המראיין הערה סרת טעם: "נבחרת החלומות. יכולתם לזכות אפילו את יגאל עמיר".

צוות ההגנה במשפטו של אופק בוכריס: עורכי הדין רועי בלכר, עודד סבוראי ומיה שגיא (צילום: Miriam Alster/FLASh90)
צוות ההגנה במשפטו של אופק בוכריס: עורכי הדין רועי בלכר, עודד סבוראי ומיה שגיא (צילום: Miriam Alster/FLASh90)

אזכיר שבוכריס, שהואשם תחילה בעבירות אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה והתנהגות שאינה הולמת בחיילת וקצינה ששירתו תחת פיקודו, הורשע לבסוף בהסדר טיעון בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ובבעילה אסורה בהסכמה. נגזרו עליו עונש של מאסר על- תנאי והורדה לדרגת אלוף משנה.

קשה לדמיין את עוצמת הבדידות לאדם כלוא, שאינו יכול לשוחח עם איש מלבד עורך דינו על האשמות כה חמורות. האם באמצעות הסתרת האישומים מהוריו לא ניסתה התביעה לשבור את רוחו של הקצין?

בלכר ייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת האסיר בן זייגר הידוע בכינוי האסיר X. ז'ק חן מייצג עתה את שאול אלוביץ', אחד הנאשמים במשפטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. "מבחן בוכריס" מלמדנו על כיצד מיוצג נאשם שהצבא חפץ ביקרו.

בתיקו של קצין המודיעין, החמור לפי דברי התביעה הצבאית עשרות מונים מתיקו של בוכריס, כשלה הסנגוריה ב"מבחן בוכריס" במינויו של עו"ד בני קוזניץ. עו"ד קוזניץ ייצג חיילים רבים בכשרון רב אך לא ייצג מעולם בתיק סבוך או משמעותי אחר. אם בוכריס זכה לחמישה סנגורים, אף לקצין המודיעין שעמד בפני עונש כבד בהרבה הגיע "נבחרת חלומות" דומה.

כדי שהסנגוריה הצבאית תצליח לתפקד, חייב הפצ"ר בהחלטה על מינוי סנגור צבאי ראשי (סצ"ר) להתעלם מהאינטרס העצמי שלו, כראש התביעה הפלילית, שהסנגוריה תהיה חלשה. רק סצ"ר חזק יעמוד במבחן בוכריס גם כאשר מדובר בנאשם שהצבא לא חפץ ביקרו. אך אפק בחר באחת מהחלטותיו הראשונות בתפקיד להוריד את דרגת תקן הסצ"ר מתקן אלוף משנה לתקן סגן אלוף ולמנות לתפקיד את עו"ד ענבל דה-פז, קצינה שמעולם לא שימשה כסנגורית טרם מינויה לתפקיד ראשת הסנגוריה הצבאית.

כמו שקורה במחדלים רבים במערכת הממשל בישראל, את תוצאות המחדל אין רואים מיד. תמיד קיים גם איזה נודניק שמתריע, שולח מכתבים וכותב טורים. וכלום לא קורה, עד שזה קורה.

במקרה של הסנגוריה הצבאית היו סימנים מוקדמים, כמו ירידה בכמות העתירות לבג"ץ שמגישה הסנגוריה בשמם של חיילים, וכשלונות בעתירות הספורות שכן הוגשו.

"מבחן בוכריס" מלמדנו כיצד מיוצג נאשם שהצבא חפץ ביקרו. בתיק קצין המודיעין, החמור לפי דברי התביעה הצבאית עשרות מונים מתיקו של בוכריס, כשלה הסנגוריה ב"מבחן בוכריס"

באחת העתירות שהוגשו והעליון דחה לאחרונה על הסף (בג"ץ 5456/20), אף בחרו השופטים להטיל הוצאות, כדרך להפגין את מורת רוחם מחוסר ההבנה בנושאי פרוצדורה של עורכי הדין של הסנגוריה בראשות דה-פז. זהו המקרה הראשון שבעתירה בה מייצגת הסנגוריה הצבאית חייל מוטלות הוצאות משפט.

צר לי על קצין המודיעין המנוח שעניינו הגיע דוקא בתקופת שפל זו למשרדי הסנגוריה הצבאית.

ד"ר אור בסוק סיים את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת ייל שבארה"ב, הוא מרצה למשפט חוקתי ומשפט פלילי באוניברסיטת נוטינגהם שבאנגליה וסניגור צבאי במילואים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,092 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 28 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

במקום לחגוג שוויון, לעשות שוויון

לעיתים חגיגות השוויון הן שמעידות יותר מכל על העדרו. לפני מספר ימים שודרה באחד מערוצי החדשות כתבה על "המנכ"ליות של משרדי הממשלה". 10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, שיפור ניכר ביחס לעבר. 7 מהן השתתפו באותה כתבה, שאין לי ספק בכוונותיהם הטובות של יוזמיה. אך בעודי צופה באותן נשים מרשימות, חשבתי שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שההופעה הראשונה שלהן במהדורת חדשות איננה מקצועית, אלא מגדרית.

10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, 7 מהן השתתפו בכתבה. בעודי צופה בנשים המרשימות חשבתי, שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שהופעתן הראשונה אינה מקצועית אלא מגדרית

האם נכון לנו כחברה, שמנהלות מוכשרות של משרדי ממשלה זוכות ל"טבילת האש" התקשורתית שלהן כנשים ולא כנשות מקצוע? האם זה נכון להן? שוויון מלא יהיה כאשר כל אחת מאיתנו תבחן רק בהתאם למי שהיא ולא מה שהיא. כאשר לא תהיינה עוד כתבות שחוגגות שוויון, אלא שפשוט יהיה שוויון שיקבל ביטוי גם בחשיפה התקשורתית.

כש"חוגגים שוויון", במידה רבה מודים בכך שהוא עדיין לא כאן. כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה, כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה.

לא בדקתי מי היו אותן 3 מנכ"ליות שנעדרו מהכתבה ואינני יודעת מדוע לא הופיעו בה. אולי הרגישו לא בנוח מהמעמד המגדרי והעדיפו שהחשיפה התקשורתית שלהן תהיה קשורה לעשייה, בדיוק כמו זו של המנכ"לים הגברים, שהם גם עדיין הרוב הגדול.

כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה. כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה

האתגר שלנו כחברה הוא להפוך את השוויון המגדרי לדבר רגיל, מובן מאליו, לא כזה שחוגגים או מציינים אותו. לא לעסוק בטפיחות על השכם של עצמנו בגאווה על כל אישה נוספת שממונה לתפקיד בכיר, אלא להפוך את המציאות הזאת לדבר טבעי. שמינוי של אישה, כמו מינוי של גבר, יזכה בביקורות טובות וגרועות ביחס לכישוריה, ניסיונה והתאמתה לתפקיד, לא ביחס למגדרה.

וצריך לזכור עוד פרט אחד קטן ומשמעותי, גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, יותר מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל היא גברית כמעט כולה. רוב המנכ"ליות שהופיעו בכתבה, אינן מובילות את המשרדים הגדולים והמשפיעים, כך גם ביחס לרוב השרות. גם בכלכלה, למרות שיפור שחל בשנים האחרונות, עדיין הנשים במיעוט.

גם אם לא ניתן להעלים את תקרת הזכוכית בן רגע, צריך להפסיק לתת לה את זמן השידור באמצעות חגיגת הצלחתן של המעטות שהצליחו לנפצה. במקום זאת יש לפעול כדי לייצר שינוי מלמטה.

לא לתת עוד לגיטימציה להדרת נשים מהמרחב הציבורי, לשיח מזלזל, להקטנת נשים ולפגיעה בהן. לצערי הרבה מאותם דברים עדיין טבועים בחברה הישראלית על גווניה השונים. עדיף שכלי התקשורת יתרכזו יותר בחשיפתם ובמאבק לשינויים ופחות בחגיגה מוקדמת של הצלחתן של המעטות, שעדיין אינן מעידות על הכלל.

גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל – כמעט כולה גברית

אם נדע לייצר שוויון בחיים, בסופו של דבר יהיה גם שוויון בסיקור התקשורתי, ללא צורך בכתבות צבע מיוחדות.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים

למקרה שפיספסת

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

מאורעות תוניס הם פרפורי "האסלאם הפוליטי" חביב המערב

גבול ישראל עזה שוב מתחמם ושוב בגלל הסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל לידיה את כספי שיקום עזה, והוא מתעקש לשמור על הנוהל הישן של מעבר הכסף מקטר ישירות אליו. חמאס גם מאיים לחדש את צעדות השיבה.

גבול ישראל עזה שוב מתחמם מהסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל את כספי שיקום עזה, מתעקש לשמור על נוהל מעבר הכסף מקטר ישירות אליו, ומאיים לחדש את צעדות השיבה

אבל חמאס גם חייב לקחת בחשבון כי המזרח התיכון משתנה ולא לטובתו. מה שקורה עכשיו בתוניס זה בעצם פרפורי "האסלאם הפוליטי", רעיון שהשתעשעו בו במערב, כאילו ניתן למצוא בתוך האסלאם כוחות מתונים שיכולים להיות בעלי ברית של המערב ולהילחם יחד באל-קאעידה ואח"כ במדינה האסלאמית.

מה קורה בתוניס? הנשיא, יחד עם הצבא, ביטל את הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים, כאשר העם הוא דווקא עם הצבא, ובמקום שהאחים יוציאו מיליונים לרחובות, המוני תוניסאים שטפו דווקא את מטה מפלגת הנהדה ועשו בה שמות.

המפלגה הזאת, והעומד בראשה, ראשד גנושי, נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב שעמו המערב יכול להסתדר. עם השמות במטה המפלגה אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי אשר הנשיא אובמה קידם בכל כוחו.

תוניס איננה הבעיה היחידה של האחים המוסלמים. גם טורקיה. יש תפנית בעמדת ארדואן, והוא אומר לראשי האחים ממדינות ערב להסתלק יפה לפני שהוא יהיה רציני. ראשי האחים מכוויית כבר ברחו חזרה הביתה, והם מעדיפים את הכלא הכווייתי על האירוח של ארדואן,

וכעת יש סימן שאלה על "התפוח הגדול" – ראשי האחים של מצרים. סיסי דורש את הסגרתם, ארדואן סגר להם את תחנת השידור שהסיתה מטורקיה לתוך מצרים, אבל עד לרגע זה הוא לא הסגיר את ראשי האחים לידיו של סיסי.

מפלגת הנהדה בתוניס והעומד בראשה נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב, עמו המערב יכול להסתדר. כעת אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי שאובמה קידם בכל כוחו

הטלפון של ארדואן לנשיא הרצוג הוא באותו הקשר, אבל לדעתי אין לסמוך על מילתו של ארדואן. הוא לא ויתר על חלום החליפות, ולא יוותר. הכל טקטיקות.
מהומה לא קטנה מתחוללת בהנהגת האחים באירופה ויש ידיעות על משבר פנימי גדול, אבל מכיוון שמבחינת התעמולה של האחים הכל סבבה, קשה לדעת מה מתחולל שם.

כאשר חמאס עזה מאיים בחזרה לצעדות השיבה, יש לבחון זאת על רקע משבר האחים המוסלמים הכולל. כוחם הגדול של האחים המוסלמים הוא בברית שהם כרתו עם השמאל האירופאי.

ראינו זאת במשטים של ארדואן ובצעדות השיבה שנתמכו לוגיסטית מאירופה בשלב הראשוני, כאשר חמאס עדיין לא נקט עמדה. מי שיזם את צעדות השיבה היו אירגוני השמאל הפלסטיניים, יחד עם ברית האחים-שמאל האירופאים, וחמאס הצטרף כאשר ראה שהפרוייקט מצליח. והוא גם דאג לסיים את הצעדות תמורת מחיר שקיבל מישראל.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הזאת הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם כן ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענן את הברית, אבל יש להטיל בכל ספק.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענון הברית, מה שמוטל בספק

מה שחמאס בהחלט צריך לקחת בחשבון אלה מראות ההמון התוניסאי הפורץ לתוך משרדי א-נהדה. המצב בתוניס לא דומה למצב בעזה, אבל הרוח הגבית בעולם הערבי נושבת נגדו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 489 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים

חיל האוויר תקף שלשום מתקני חמאס בתגובה לסדרת הדליקות בנגב המערבי ● בנוסף, ישראל צמצמה את שטח הדייג ושוקלת כעת הגבלת תנועה במעברים ● אולם יעילות הצעדים הללו מוטלת בספק, וגם חמאס מחזיק במדרגות תגובה משלו ● אם לא תחול התקדמות בשיחות קהיר, סבב לחימה יכול להיות שוב על הפרק ● פרשנות

עוד 584 מילים
אפליקציית ביט. אילוסטרציה

רשות התחרות מצאה ש"ביט" היא מונופול. בזאת הסתיים הטיפול

רשות התחרות ביססה בדוח מיוחד את העובדה ש"ביט" של בנק הפועלים השתלטה על שוק אפליקציות התשלומים, תוך חשש לפגיעה בתחרות והצרכנים ● אולם במקום לנקוט נגדה בצעדים הדרושים על פי חוק, הרשות העדיפה לגלגל את הטיפול לבנק ישראל - גוף שאינו אמון על התחרות ומצוי בניגוד עניינים מול הרשות ● פרשנות

עוד 652 מילים

סער זועם על בנט כי התנער מתמיכתו בחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

בנט על חיסון שלישי: "קרובים לזה מאוד, כמה שפחות לדבר – הסיכוי יגדל" ● לראשונה בגל הנוכחי: יותר מ־2,000 מאומתים ביממה, 138 במצב קשה ● בצל פרשת NSO, גנץ ימריא לביקור בזק בצרפת, שם ייפגש עם שרת ההגנה ● בן גביר נגד טיבי: "היועץ של ערפאת פעל ללא סמכות לסתום לי את הפה"; טיבי: "נהג כמו בריון" ● כהנא מתכוון לחסום כניסת ארגונים רפורמיים לתחום הכשרות

עוד 47 עדכונים

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים

צריכת השקיות ברשתות המזון בישראל שוב בעלייה

מאז נכנס חוק השקיות לתוקף ב-2017, אז צנחה צריכת השקיות ב-78%, נרשמת עלייה עקבית בצריכה ברשתות המזון ● ב-2020 חלה עלייה של 9% לעומת 2019 ● בסך הכל, נרשמה עלייה של 34% בצריכת השקיות בתוך שלוש שנים ● במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדיין מדובר בהפחתה משמעותית לעומת התקופה שלפני החוק, וכבר מתכננים את הצעדים הבאים שיבלמו את מגמת העלייה

עוד 492 מילים ו-1 תגובות

חשדות לשחיתות במכרז לבחירת מבקר פנים בפארק אריאל שרון

פרסום ראשון יו"ר ועדת הביקורת של פארק אריאל שרון קיימה קשר עם מועמד לתפקיד מבקר הפנים וביקשה מוועדת המכרזים לשנות את תנאי המכרז לטובתו ● כשהיועצת המשפטית התריעה נגד המהלך - היא הוצאה מהדיון ובהמשך פוטרה ● וכשהקשר הפסול התגלה – היו"ר טענה כי "אינה זוכרת את הפרטים" ● דוח רשות החברות מאשר את ממצאי תחקיר זמן ישראל ומדגים כיצד פועלת שחיתות שלטונית

עוד 1,501 מילים ו-1 תגובות

בן גביר הוצא בכוח אחרי שכינה את טיבי "מחבל"

האופוזיציה סרבה להתקזז עם האוזר שאושפז בבית חולים ● העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73 ● ניצן הורביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נעביר תקציב" ● דיווח: בכחול לבן שוקלים לנצל את החוק הנורווגי עבור גנץ או שוסטר ● הרצוג: "אם כל מי שיכול יתחסן – בתי הספר יישארו פתוחים" ● מהלילה – אסורה כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג ● שר האוצר: קצבת השלמת הכנסה לגימלאים תעלה ל־70% משכר המינימום

עוד 68 עדכונים

ממשלת בנט-לפיד שוברת שיאים בסחטנות

יאיר לפיד היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי וביקר בחריפות את המצאת ממשלת החילופים בשנה שעברה ● מאז, הפך לאדריכל הממשלה הנוכחית, המנופחת ממש כמו קודמתה ● לפיד מודה כי "גם אנחנו נכשלנו בעניין הזה" והתקשורת בתגובה מתפעלת מהכנות שלו ● אבל כישלון והכאה על חטא הם לא מנהיגות ● במקום לחתוך את התופעה, לפיד רק מעודד אותה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי - מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקו... המשך קריאה

מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי – מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקורת. שיעבירו חוקי מניעת נאשם בהנהגה וועדת הצוללות ונתקדם! זאת חיה מסורבלת הממשלה, היא קמה על כרעי כרעיים, תנו לה קצת אוויר. סתם הצעה מעאפאנה: אולי שכל חברי הממשלה יפרישו משהו ממשכורתם למען נזקקים, זאת אחלה יוזמה. בגין היה מופת

עוד 604 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה