עצרת נגד אנטישמיות בוושינגטון הבירה, 11 ביולי 2021 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
AP Photo/Susan Walsh

רבע מיהודי ארה"ב סבורים שישראל היא מדינת אפרטהייד, השאר מנסים להבין היכן טעו

רק כאלפיים איש השתתפו בעצרת נגד אנטישמיות שהתקיימה בוושינגטון ● וכשיומיים אחר כך פורסם סקר המעיד כי אחוז ניכר מיהודי ארה"ב מאמינים שישראל היא מדינה גזענית, ראשי הארגונים המובילים של יהדות ארה"ב נקלעו למצוקה ● לכולם ברור שהתשובה טמונה בחינוך, הם רק לא מסכימים על התוכן ● "הפתרון הוא לא עוד מלגת לימודים בישראל כדי שיתרשמו מחופי הים של תל אביב, אלא סיום הכיבוש"

עוד 1,180 מילים
כל הזמן // יום שני, 26 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: לפיד וגנץ הזהירו את ארה"ב - איראן קרובה להפוך למדינת סף גרעינית

לראשונה מאז חודש מאי, מספר חולי הקורונה במצב קשה חצה את המאה ● הממשלה אישרה את מינוי אלי אבידר לשר במשרד ראש הממשלה ואת מינוי יאיר גולן לשר במשרד הכלכלה והתעשייה ● הממשלה אישרה את ההחלטה לצמצם את פליטת גזי החממה ב-85% עד 2050 ● לפיד החליט למנות את מנכ"ל משרד התעשייה לשעבר, אמיר חייק, לשגריר באיחוד האמירויות

עוד 46 עדכונים

הר הבית הוא מבחן ראשון לממשלת השינוי

בתחילת השבוע שעבר התפתחה שוב מתיחות סביב הר הבית. ניתן היה לזהות במהלך האירועים מאפיינים שהופיעו בסבבים קודמים של משברים בהר הבית. כך למשל, האירועים התרחשו על רקע הצטלבות רגישה של מועדים דתיים יהודים ומוסלמים (במקרה הזה: תשעה באב עם חג הקורבן) והתנגשות שכזו כבר הולידה בעבר מתיחות ועימותים. כמו כן, בדומה לאירועים שהתרחשו בשנים 2014 ו-2015, המתיחות נגעה לביקורים מתוקשרים של חברי כנסת ישראלים בהר (שכללו הפעם גם את שירת התקווה על ההר) ולתפילה של קבוצות יהודיות בניגוד לעקרונות הסטטוס קוו באתר הקדוש.

במתיחות האחרונה סביב הר הבית ניתן היה לזהות מאפיינים שהופיעו בסבבים קודמים. למשל, הצטלבות רגישה של מועדים דתיים יהודים ומוסלמים וביקורים מתוקשרים של ח"כים בהר

אך החידוש המשמעותי נגע להודעת התגובה שפרסם ראש הממשלה נפתלי בנט, שהתייחסה באופן תקדימי ל"חופש הפולחן" של היהודים בהר, ונמנעה מאזכור המחויבות הישראלית לסטטוס קוו בהר הבית.

המקומות הקדושים בירושלים היו מקור להסלמה בסכסוך הישראלי-פלסטיני לאורך השנים, מאירועי תרפ"ט ב-1929, דרך מהומות מנהרת הכותל ב-1996, האינתיפאדה השנייה ב-2000 ופרשת המגנומטרים בהר הבית ב-2017.

בעשור האחרון, בתקופת שלטונו של נתניהו, התקיימו מספר סבבים של הסלמה סביב הר הבית שהובילו למאמצי דיאלוג ותיווך בין ישראל וירדן, לפעמים עם מעורבות אמריקאית, על מנת לסיים את המשבר.

במקרים השונים הקפיד נתניהו להדגיש את המחויבות של ישראל לסטטוס קוו (הנהוג באתר מאז 1967) כחלק ממאמצי ההרגעה. באוקטובר 2015 אף הגדיל לעשות והעלה סרטון מוקלט באנגלית ובו הבהיר (במסגרת הבנות שהושגו עם ירדן בתיווך מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי) שהסטטוס קוו מבוסס על כך שהמוסלמים מתפללים באתר והלא מוסלמים מבקרים בו. בכך נתניהו הבהיר שמדובר בעיקרון מדיניות עקבי וברור ולא בהגבלה נקודתית או זמנית.

הצהרתו המפתיעה של בנט הופיעה גם בעיתוי רגיש ובעייתי במיוחד כאשר ממשלת ישראל החדשה פועלת לשקם את היחסים עם ירדן, שנקלעו בשנים האחרונות למשבר עמוק. במסגרת זו נפגש לאחרונה בנט עם מלך ירדן עבדאללה ושר החוץ לפיד נפגש עם עמיתו הירדני, ושתי המדינות הגיעו להבנות בנושאים של מים ומסחר. בנוסף לכך, האירועים בהר הבית התקיימו ערב ביקורו של המלך הירדני בבית הלבן, כאשר המלך זכה להיות המנהיג הערבי הראשון שנפגש עם הנשיא ביידן מאז שנכנס לתפקידו בינואר. הנשיא ביידן הדגיש בפגישה עם המלך את חשיבות התפקיד המיוחד של ירדן במקומות הקדושים לאסלאם בירושלים.

הצהרתו המפתיעה של בנט הופיעה גם בעיתוי רגיש ובעייתי במיוחד, כאשר ממשלת ישראל החדשה פועלת לשקם את היחסים עם ירדן, שנקלעו בשנים האחרונות למשבר עמוק

התגובות האזוריות והבינלאומיות להודעת בנט לא איחרו לבוא, ובתגובה לכך השר לביטחון הפנים בר-לב ושר החוץ לפיד פעלו לתקן את הנזק שנוצר, והבהירו שישראל מחויבת לסטטוס קוו בהר הבית, על פיו ליהודים יש חופש ביקור ולמוסלמים יש חופש פולחן.

לפיד אף ציין שיהודים מוזמנים להתפלל באתר הסמוך – הכותל המערבי – ובכך חזר למעשה על ההחלטה המקורית שקיבלה ועדת השרים "לשמירה על המקומות הקדושים" באוגוסט 1967, שבה נקבע: "משיעלו בכניסה להר הבית מתפללים יהודים (הם) יופנו על ידי כוחות הביטחון לכותל המערבי". ההבהרה הועברה במסר פומבי לתקשורת ובדיאלוג מדיני עם נציגים אמריקאיים וירדנים, וגם בנט פרסם לבסוף תיקון בנושא.

צעדים אלו הביאו לסיום המשבר הנוכחי, אך סוגיית הר הבית צפויה לעורר עוד רגעי מבחן רבים. על הממשלה לפעול לגיבוש קו מדיניות של הרגעת רוחות ומניעת הסלמה באתר, להדגיש בצורה ברורה את המחויבות של ישראל לסטטוס קוו, ולקדם מאמצים לשיקום הדיאלוג והתיאום עם ירדן ועם ארגון הווקף על מנת למנוע משברים ועימותים.

בר-לב ולפיד פעלו לתיקון הנזק, בנט פרסם הבהרה והצעדים סיימו את המשבר הנוכחי. אך סוגיית הר הבית צפויה לעורר עוד רגעי מבחן רבים. על הממשלה לפעול לגיבוש מדיניות של הרגעת רוחות ומניעת הסלמה באתר

אין ספק שהאירועים בהר הבית משמשים גם כזירה ללחצים ומאבקים בין גורמים פוליטיים בישראל, אך נוכח הרגישות והנפיצות של הנושא, חשוב שישראל לא תאפשר למשחק הפוליטי הפנימי להביא להסלמה בהר הבית, שעלולה להבעיר את המזרח התיכון כולו.

ד"ר ליאור להרס הוא מנהל התוכנית לקידום שלום ישראלי-פלסטיני במכון מיתווים, ועמית מחקר במכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דיוויס באוניברסיטה העברית. תחומי המחקר שלו הם תיאוריה והיסטוריה של סכסוכים, שלום ודיפלומטיה והוא עוסק באזורי סכסוך שונים ובהם הסכסוך הישראלי-פלסטיני, צפון אירלנד, קפריסין והבלקן. הוא היה פוסט דוקטורנט ומרצה באוניברסיטת ניו יורק (NYU) וחוקר אורח בתוכנית לניהול סכסוכים בבית הספר ללימודים בינלאומיים מתקדמים (SAIS) באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 585 מילים ו-1 תגובות

המלך עבדאללה הפך למנהיג הערבי הראשון שהגיע לביקור אצל ביידן בוושינגטון בשבוע שעבר ● הזמנתו מהווה הבעת אמון חשובה עבור ירדן, לאחר שקיבלה יחס של בעלת ברית מסוג ב' בתקופת טראמפ ● במקביל, אמריקה מסיגה את כוחותיה מעיראק ומאפגניסטן ומבקשת לקדם ברית אזורית חדשה - מה שהופך את ירדן ל"פיסה חשובה מאוד בפאזל של הבטחת האינטרסים של ארצות הברית" ● פרשנות

עוד 1,523 מילים

הפעוטונים לא מוכנים, הגננות מבולבלות וההורים ספקנים

זה אמור להיות שינוי של ממש ● התקנות החדשות של חוק פיקוח מעונות הילדים אמורות להיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה ולהבטיח שקט יחסי להורים ● אבל רק חלק קטן מהגנים כבר קיבל אישור עבודה, רוב הגננות אינן מודעות למהלך החדש וההורים לא מאמינים שמשהו בכלל ישתנה ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,174 מילים

למקרה שפיספסת

טורבינות הרוח גורמות לסיכונים חסרי תקדים

פרסום ראשון קבוצת תושבים מרחבי הארץ שלחה לרה"מ ושרים בכירים תסקיר בן מאות עמודים שמתאר את הסיכונים הסביבתיים, הביטחוניים והבריאותיים מהקמת טורבינות רוח חדשות ● התושבים טוענים כי אין הצדקה כלכלית למיזמים, אין מספיק רוח, והציבור ישלם עבור החשמל פי 3 מאשר החלופה הסולארית ● "המדינה נכשלה כשלא בדקה אם יש מספיק רוח. היזמים טוענים שכן ואנחנו מראים שלא"

עוד 1,518 מילים ו-3 תגובות

שובה של סעודיה

ערב הסעודית חוזרת ומאמצת אלמנטים שאפיינו את מדיניות החוץ שלה קודם לעלייתו המטאורית של יורש העצר מחמד בן-סלמאן.

בעבר הממלכה חמקה מעימות ישיר עם אויביה, הביאה לידי ביטוי את כיסיה העמוקים ושמה דגש על דיפלומטיה כאמצעי מרכזי בארגז הכלים הלאומי.

אלא שמאז 2015 התאפיינה מדיניות החוץ הסעודית באסרטיביות מהולה בחובבנות והיא כשלה בקידום יעדיה במרחב, גם אם יעדים אלו נשאו חן בעיני טראמפ ונתניהו. בין היתר היא פתחה בבלוקדה על שכנתה ממזרח, קטר, ובמלחמה בשכנתה מדרום, תימן.

מאז 2015 התאפיינה מדיניות החוץ הסעודית באסרטיביות מהולה בחובבנות והיא כשלה בקידום יעדיה במרחב. בין היתר פתחה בבלוקדה על שכנתה ממזרח, קטר, ובמלחמה בשכנתה מדרום, תימן

קשייו של בן-סלמאן מבית וכישלונותיו בזירה האזורית הביאו רבים בישראל ובמערב לצנן התלהבותם מהמלך לעתיד ולשאת עיניהם לעבר השליט האסרטיבי לא פחות, אך המנוסה יותר של איחוד האמירויות, מחמד בן-זאיד.

כניסתו של נשיא חדש לבית הלבן, המנהל מו"מ עם איראן ומבקר בחריפות את הממלכה, הביאה לשינוי מבורך באסטרטגיה הסעודית (מזווית הראיה הסעודית), לגישה פרואקטיבית מרעננת ולפתיחה של קמפיין דיפלומטי שלא נראה כמותו.

במסגרת זאת הוביל בן-סלמאן לחתימת הסכם הפיוס עם קטר, הציע לחות'ים הסכם הפסקת אש נדיב במיוחד, מחבק את ראש ממשלת עיראק, הביא לירח דבש ביחסים עם עומאן, מגשש דרכו לשליט סוריה אסד, ואף פתח במגעים עם איראן. מטרתו להפחית מתיחות, לצמצם נזקים, לבסס השפעה היכן שניתן ובדרך לזכות בנקודות זכות בבית הלבן.

בן-סלמאן כהרגלו יורה לכל הכיוונים, אלא שהפעם אלו לא כדורי רובה. הוא עושה שימוש ביכולות של הכלכלה הגדולה במזרח התיכון ובמעמד של שומרת המקומות הקדושים לאסלאם כדי להחזיר את הממלכה למקומה הטבעי ולהיות מוכן טוב יותר גם לתהליך הרגיש של העברת הכתר מאביו.

לא כל המהלכים האזוריים יישאו פרי, אך הם הכרחיים להתמודדות עם התרחיש הצפוי בראייתו: ארה"ב מתרחקת מענייני האזור ואיראן, כתוצאה מחתימה צפויה על הסכם הגרעין, מתעצמת. יש לקוות שבן-סלמאן מבין כעת את מגבלות כוחה של הממלכה. למרות רכישות נשק מאסיביות לאורך השנים, היא חסרה יכולת הגנתית מספקת, שלא לומר יכולת התקפית.

דברים שנשא בן-סלמאן באפריל, מעידים יותר מכל על השינוי במדיניותו, לפחות ההצהרתית, ביחס לאיראן:

"איראן היא שכנה שלנו. אנו מקווים שיהיו לנו יחסים טובים ומיוחדים עם איראן. אנו רוצים שהיא תשגשג ותצמח…".

דברים אלה מנוגדים לטענות קודמות של בן-סלמאן, שאף השווה בעבר את המנהיג העליון של איראן להיטלר ורמז על עניינו בהגברת החתרנות הסעודית באיראן.

החולשה הסעודית ביחס לאיראן וסימן השאלה הגובר באשר לנכונות האמריקאית לעמוד לצד הממלכה מכתיבים את האסטרטגיה הסעודית הנוכחית יותר מכל.

כניסתו של נשיא חדש לבית הלבן, המנהל מו"מ עם איראן ומבקר בחריפות את הממלכה, הביאה לשינוי מבורך באסטרטגיה הסעודית, לגישה פרואקטיבית מרעננת ולפתיחה של קמפיין דיפלומטי שלא נראה כמותו

ספק רב אם הממלכה תשכיל להסיר מעליה איומים מרכזיים ולשפר את מעמדה מבית ומחוץ וזאת מבלי להיתפס כפייסנית.

יתרה מכך, לא כל מהלכיו תואמים את האינטרס הישראלי, בוודאי כשמדובר בהגעה להבנות עם איראן. בין ההשלכות עלולה להיות פגיעה בחזית האזורית מול איראן שישראל טיפחה ושהממלכה היא נדבך מרכזי בה.

ד״ר יואל גוז׳נסקי הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, אונ׳ תל אביב. מומחה למדינות המפרץ ולסוגיות אסטרטגיות כגון תפוצה גרעינית ויציבות משטרים. לשעבר איש משרד רה״מ וחוקר אורח באונ׳ סטנפורד. באפריל 2020 יצא לאור ספר פרי עטו בנושא יחסי ישראל ומדינות המפרץ בהוצאת אונ׳ אוקספורד. אב לבן ולבת וטייל חובב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה