הדרוזים - לא עוד מובנים מאליהם

פעילים ותומכים מהקהילה הדרוזית בישראל מוחים נגד חוק הלאום שאושר בכנסת זמן מה לפני כן, בקריאה לכך שהוא מפלה נגד הקהילה, בכיכר רבין בתל אביב ב-4 באוגוסט, 2018 (צילום: תומר נויברג\ פלאש90)
תומר נויברג\ פלאש90
פעילים ותומכים מהקהילה הדרוזית בישראל מוחים נגד חוק הלאום שאושר בכנסת זמן מה לפני כן, בקריאה לכך שהוא מפלה נגד הקהילה, בכיכר רבין בתל אביב ב-4 באוגוסט, 2018

במהלך ארבע מערכות בחירות הבטיחו מפלגות שונות הבטחות רבות לשינויי חקיקה ופעולות אחרות אותם יקדמו אם ירכיבו ממשלה. חוק להגבלת כהונה של ראש ממשלה, חוק לפיו נאשם בפלילים לא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, ועדת חקירה לאסון מירון, ועדת חקירה לפרשת הצוללות, טיפול במהגרי עבודה, טיפול באיחוד משפחות של ערביי ישראל ופלסטינים, פינוי חאן אל-אחמר ועוד ועוד.

כולם נושאים חשובים, כולם נושאים שמיועדים לשאת חן בעיני "בייס" פוליטי כזה או אחר, איש על פי עמדותיו. נושא אחד כמעט נשכח בקמפיינים הרבים: חוק הלאום והשפעתו ההרסנית על בני העדה הדרוזית.

מפלגות הבטיחו לקדם שינויי חקיקה ופעולות שונות אם ייבחרו. כולם נושאים חשובים שקורצים ל"בייס" פוליטי כלשהו. נושא אחד כמעט נשכח בקמפיינים הרבים: חוק הלאום והשפעתו ההרסנית על בני העדה הדרוזית

חוק הלאום, אשר בעיני רבים נתפס כחוק חשוב המבצר את מעמדה של ישראל כמדינה יהודית, נתפס על ידי רבים בצורה הפוכה – כחוק מיותר שאינו מחדש דבר עבור מדינה שהיא עובדה מוגמרת זה עשרות שנים, אך מאידך מסמן פגיעה קשה במיעוטים בישראל אשר דתם אינה יהודית.

ערביי ישראל ובני העדה הדרוזית הם אזרחים שווי זכויות (וחובות) גם אם לעתים – במקרה של ערביי ישראל – אינם חשים נאמנות לרעיון הציוני. ואולם דבקות ברעיון הציוני מעולם לא הייתה ולא יכולה להיות תנאי לקבלת זכויות שוות עבור כל אזרח ללא הבדל דת, מוצא או מין. אדרבה – מדינה המתגאה באופיה הדמוקרטי לא יכולה להתנות מתן זכויות שוות לאזרחים על בסיס הסכמתם עם אתוס לאומי זה או אחר.

במקרה של חוק הלאום, מדובר בניסיון (שצלח, למרבה הצער) לחזק את האופי הלאומי של חלק אחד מאזרחי המדינה על חשבון חלק אחר. מדובר בחוק פופוליסטי אשר ערכו המעשי אפסי אך נזקו הסמלי אדיר.

זעקתם של ערביי ישראל נשמעה אך לא שינתה דבר. זעקתם של הדרוזים הייתה חזקה אך קצרת-מועד. מנהיגיהם נפגשו עם חברי כנסת וראשי מפלגות ושמעו הבטחות רבות שנועדו להרגיע ולהשתיק את המחאה.

בני העדה, אשר מקפידים להפגין נאמנות למדינת ישראל עוד טרם הקמתה, אשר קשרו את גורלם בגורל היישוב היהודי והמדינה תוך תשלום מחיר כבד ביותר, קיבלו הבטחות מכל עבר לתיקון ואף ביטול של חוק הלאום ונאמר להם שהנושא יטופל לכשתוקם ממשלה. והדרוזים, כהרגלם, שמו מבטחם בהבטחות של פוליטיקאים והרגיעו את השטח. כאזרחים נאמנים למדינה הם האמינו באמת ובתמים שהעוול שנגרם להם יתוקן במהרה.

במקרה של חוק הלאום, מדובר בניסיון (שצלח, למרבה הצער) לחזק את האופי הלאומי של חלק אחד מאזרחי המדינה על חשבון חלק אחר. מדובר בחוק פופוליסטי שערכו המעשי אפסי אך נזקו הסמלי אדיר

"חוק קמיניץ" (תיקון לחוק התכנון והבניה משנת 2017) פוגע בבני העדה הדרוזית לא פחות. בחלק גדול מהכפרים הדרוזים תוכנית המתאר היא משנות השבעים וזו לא עודכנה מעולם. תושבים רבים מצאו עצמם בין הפטיש לסדן, ללא יכולת לבצע תוספות בניה באופן חוקי.

במקום שהמדינה תטפל בשורשי הבעיה של מה שמוגדר בניה בלתי חוקית ובמקום שיינתן פתרון אשר לוקח בחשבון מצב קיים זה עשרות שנים, לוקחת לעצמה המדינה בעזרת חוק זה את הזכות להוציא צווי הריסה וקנסות בגובה מאות אלפי שקלים לבני העדה (ובמגזר הערבי כמובן). אלה הופכים בעל כורחם לעבריינים ורבים מהם נאלצים לשאת בתשלומים בהם אין כל סיכוי שיעמדו.

והנה חלפו כבר שישה חודשים מאז הבחירות, וראשי הקואליציה מעבירים את חוק התקציב ועוסקים בחוק להגבלת כהונת רה"מ, ועוסקים רבות בחוק למניעת נאשם בפלילים מכהונה כרה"מ, וועדות הכנסת עובדות במרץ – וחוק הלאום נשאר על כנו, יחד עם חוק קמיניץ.

איש אינו עוסק בעוולות הללו, איש אינו ממהר לקיים את הבטחות הבחירות לתקן או למחוק כליל את חוק הלאום שמהווה פגיעה אנושה במיעוטים בישראל ובמיוחד במיעוט שמפגין יותר נאמנות למדינה מאשר סקטורים מסוימים בחברה היהודית אשר הפגינו ומפגינים נאמנות פחותה למדינה.

המגזר הדרוזי בחר מרצון להטיל את חובת הגיוס על בניו מאז שנות החמישים. אחוזי הגיוס לשירות קרבי במגזר גבוהים מאשר בקרב יהודי ישראל. גם אחוזי חללי צה"ל גבוה יותר בקרב הדרוזים מאשר בקרב היהודים.

במקום שהמדינה תטפל בשורשי הבעיה של מה שמוגדר כבניה בלתי חוקית ויילקח בחשבון מצב קיים זה עשרות שנים, לוקחת לעצמה המדינה בעזרת החוק זכות לצווי הריסה וקנסות במאות אלפי שקלים

אך נראה שעובדות אלו אינן משנות עבור פוליטיקאים שאוהבים להתהדר ב"ברית הדמים" בינינו לבין הדרוזים אך מפנים את גבם בהפגנתיות אל הדרוזים כאשר אלה מבקשים לכרות אתנו "ברית חיים" של שוויון ושיתוף אמיתי.

פוליטיקאים רבים מקבלים את נאמנותו של המגזר הדרוזי כמובנת מאליה. הם לא מבינים שהדרוזים מצאו עצמם במשך תשעים שנה בין הפטיש לסדן. מבחינת האוכלוסייה הערבית, הם כופרים בדת האסלאם, ממנה התנתקו הדרוזים לפני אלף שנה. אמונתם בנביאים שבאו אחרי הנביא מוחמד מהווה כפירה באמונה המוסלמית כי מוחמד הוא "חותם הנביאים", האחרון לו ניתנה הנבואה. אבל מבחינתם של יהודים רבים, הדרוזים הם "ערבים אבל יותר בסדר" כי הם מתגייסים לצבא. בעיני הערבי הם בוגדים ובעיני היהודי הם ערבים.

הבורות בחברה הישראלית באשר להיסטוריה, למורשת, לערכים ולתרבות הדרוזית הייחודית, השונה והנפרדת, היא חלק מאותו יחס של המובן מאליו – הם הרי ימשיכו להתגייס וימשיכו לשרת ביחידות קרביות ובמשטרה, ולכן אפשר לרמוס את זכויותיהם ולפגוע ברגשותיהם.

מה שרבים לא מבינים הוא שהיחס של המדינה כלפי בני העדה דוחף אותם אל פינה ממנה יתקשו לצאת. אם לפני עשור היה הדרוזי הממוצע מגדיר את עצמו "דרוזי ישראלי", הרי שהיום גובר והולך מספרם של הדרוזים, במיוחד הצעירים, שמגדירים עצמם כ"דרוזי ערבי ואזרח ישראלי". מבחינתם, זהות השפה וחלק מהתרבות, כמו גם היחס הפוגעני והמזלזל מצד האליטות הפוליטיות, הופכים אותם לשותפים טבעיים יותר של המגזר הערבי מאשר של הרוב היהודי בישראל.

נראה שהעובדות אינן משנות לפוליטיקאים שאוהבים להתהדר ב"ברית הדמים" בינינו לבין הדרוזים, אך מפנים להם את גבם בהפגנתיות כשאלה מבקשים לכרות אתנו "ברית חיים" של שוויון ושיתוף אמיתי

הגיע הזמן להניח את זכויות העדה הדרוזית במקומן הראוי בסדרי העדיפות הלאומיים מבחינת השקעת המדינה בתשתיות, ברווחה, בבריאות ובחינוך. הגיע הזמן לבטל את חוק הלאום שפוגע במיעוט זה אשר הוכיח שוב ושוב במשך עשורים את נאמנותו למדינה שעכשיו רומסת אותו. הגיע הזמן שנפסיק להתייחס למאה וחמישים אלף דרוזים כמובנים מאליהם.

אם לא נתעשת עכשיו ולא נעשה את המעשה הראוי כלפי העדה המיוחדת הזו, נמצא עצמנו בסופו של דבר עם עדה ממורמרת שתיפגע ללא היכר עד אשר נאמנותה למדינה תינזק – ומשם כבר לא תהיה דרך חזרה. מגיע לדרוזים יותר מזה.

עפר בבלי היה דיפלומט בשנים 1991-2014 ושירת בשגרירויות ישראל במדריד וברומא. היה יועץ מדיני לשני שרי חוץ וקונסול כללי של ישראל בפלורידה ופורטו ריקו. כיום משמש כנציג הפדרציה היהודית של שיקגו בישראל. הוא גם צלם אמנות שהציג עד כה שלוש תערוכות יחיד. חלק מעבודותיו מופיעות פה: https://oferbavly.tumblr.com/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 949 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בקנדה מתכננים לחמם עיר באמצעות כריית ביטקוין

הבעיה העיקרית בכריית מטבעות וירטואליים כמו ביטקוין היא העלות הסביבתית הכבדה הכרוכה בכך ● לפי מחקר של אוניברסיטת קיימברידג', החשמל הנדרש לכריית הביטקוין בעולם שווה לכמעט פי-2 מכלל צריכת החשמל בישראל ● החודש הודיע תאגיד האנרגיה בקנדה כי ביחד עם חברת כריית ביטקוין, בכוונתם להפוך את צפון ונקובר לעיר הראשונה בעולם שתספק חימום באמצעות הכרייה

עוד 568 מילים

ממה מתעלמים מארגני ועידת האקלים

המשבר העולמי שנמשך כבר שנה שניה בעקבות וירוס הקורונה מלמד אותנו, בין השאר, עד כמה אנו, המדינות החזקות כלכלית, התעלמנו מהמדינות החלשות. המטרה כעת עם בוסטר החיסונים היא לחזור ולהמשיך לטוס לחו"ל כמו אתמול ושלשום כשהפרנו את האיזון בטבע בלי חשבון.

המשבר העולמי שנמשך כבר שנה שניה בעקבות וירוס הקורונה מלמד אותנו, בין השאר, עד כמה אנו, המדינות החזקות כלכלית, התעלמנו מהמדינות החלשות

אני מעלה את הסוגיה הזו קצת לפני כינוסה של ועידת האקלים. ועידה שנדחתה מהשנה שעברה ועדיין מארגניה לא הבינו את ההזדמנות שהביא משבר הקורונה. הזדמנות לקיים מפגשים וירטואליים שהמסר שלהם הוא הורדת הלחץ מהטבע. פחות טיסות לפה ולשם ויותר התמקדות על שמירת הטבע והפחתה מיידית של זיהום האוויר, כולל זה שנגרם סביב ענף התעופה.

אני לא מבקש לעצור את העולם, אני מבקש למתן אותו. לאפשר לכל קהילה בעולם למצוא כיווני פרנסה חדשים ולאו דווקא תיירות בינלאומית.

הקורונה הדגימה ומדגימה עד כמה אנחנו בני האדם היבואנים והיצואנים של וירוסים וחיידקים. הקורונה גם הדגימה לנו עד כמה המדינות העשירות לא סופרות את המדינות העניות. איך בעוד במדינות העשירות מחסנים בכל מנה חדשה נגד קורונה יש המון מדינות שלא מסוגלות לספק אפילו את החיסון הראשון. כעת ברור יותר מכל שמדינות עשירות אוהבות להתכנס ולצקצק על המדינות העניות ולהמשיך הלאה. לטוס בלי סוף לראות את האטרקציות באזורים שכוחי אל, להנות ולחזור הביתה אל סיר הבשר.

כל זה לא מפריע לארגונים בינלאומיים לשוב ולטוס למפגשים החשובים ללא ספק האלה ולקבל החלטות חשובות בלי לספור את החלשים, את אלה שיקבלו חיסונים רק אם יהיה עודף.

היינו יכולים לגרום לתובנה הזאת לחלחל בליבם של בני אדם, אם היינו בדיאלוג דרך האמצעים הטכנולוגיים הנפלאים שיש בידינו. היינו יכולים לחשוב ביחד, עניים ועשירים כאחד, איך לשחרר את הלחץ ולאפשר לטבע להשתקם.

היינו יכולים לומר שכל אחת ממדינות העולם לוקחת על עצמה לעבור לשימוש באמצעים ידידותיים ליצור אנרגיה, להפחית את כמות הייצור של מוצרים, למחזר ולחדול מהפיכת שטחים פתוחים לשדות בטון. לצד כל אלה לפצות את הטבע על הרס הטבע, לפחות על ידי נטיעת עצים ושיחים.

מדינות עשירות אוהבות להתכנס ולצקצק על המדינות העניות. ארגונים בינלאומיים שבים וטסים למפגשים החשובים ומקבלים החלטות חשובות בלי לספור את החלשים

זה לא דימיוני, זה אפשרי. אנחנו חייבים לבחון היטב מה אנחנו צריכים באמת ומה לא, להפחית קניות כדי שלא נשליך עודפים לאשפה.

לפני שבוע פרסם מישהו פוסט בפייסבוק על כך שיש לו אופניים למסירה, ללא תשלום. התנאי היחיד שהוא מחתים עליו הוא התחייבות להעביר את האופניים באותו תנאי כשתם השימוש. סיפור קטן שיכול ללמד משהו את כל משתתפי וועידת האקלים בגלזגו, אלה שלא מהססים וכבר רכשו את כרטיסי הטיסה לוועידה החשובה, שדנה במשבר האקלים.

אגב, כשהילדה גרטה שטה בהפגנתיות לוועידת האקלים ב-2019, מעשה ראוי, עוד לא ידענו עד כמה רשת האינטרנט יעילה וטובה גם לוועידות בינלאומיות.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 425 מילים

ביום ראשון נמצאו תשעה נשרים שמתו מהרעלה בדרום - ובבת אחת נמחקו כ-4.5% מאוכלוסיית הנשרים בארץ ● בזמן שהנשרים מתים בהרעלות המוניות, החוק שהיה אמור להגן עליהם תקוע כבר יותר משנה

עוד 721 מילים

אייכלר: אחרי ההפסד הראשון היינו צריכים לומר לנתניהו ללכת

יוליה מלינובסקי על הרבנות: אנחנו ניכנס באמא שלהם ● איילת שקד הכריזה על העיר הדרוזית הראשונה ● ח״כ גנאים: רע״ם יצביעו בעד חוק כפר קאסם ● יאיר גולן: חוק צודק אך לא נפר את המשמעת הקואליציונית ● אלקין: אם תופר המשמעת הקואליציונית נצביע בעד חוקים ימניים ● דיווח: מפכ״ל המשטרה השתמש בציין הלייזר על נשקו כדי להצביע על מצגת

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

בג"ץ קובע את גבול ההתערבות של בית המשפט בעבודת הכנסת

פסק הדין שניתן אתמול בבג"ץ דחה את עתירתם של חברי כנסת מהליכוד וש"ס בעניין הרכבי הוועדות בכנסת ● ההחלטה, שנכתבה על ידי נשיאת העליון אסתר חיות, קובעת את רף ההתערבות של בית המשפט בעבודת הרשות המחוקקת - כן להתערבות לצורך קיומם של הליכים על פי חוק, לא להתערבות בתוכן החלטות שהתקבלו בפורומים המתאימים בכנסת ● פרשנות

עוד 700 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

לא, לא למדנו

בימים האחרונים אני שומע עוד ועוד אנשים שאומרים כי משנה לשנה כאב רצח רבין מכה בהם בעוצמה רבה יותר. כביכול, אמורה להיות איזושהי נחמה פורתא בכך שהפרויקט אשר יותר מחצי עם לקח על עצמו הצליח – הדחתו של נתניהו מהשלטון, אבל תומכי נתניהו אמרו לי שלדעתם יש לבטל את הטקסים לרצח רבין ז"ל, שהפכו, לדבריהם, לכלי ניגוח בנתניהו.

לאורך השנים הם קראו לימים האלו פסטיבל רבין. כן, לאבל על רצח ראש ממשלה הם קוראים פסטיבל. וכשמדברים על ההסתה שהובילה לרצח, והמשיכה מאז להרים את ראשה המכוער – לעתים אותם אנשים ממש מתייחסים במילה "הסתה" לדברי הביקורת שנשמעו כלפי נתניהו ומנסים לייצר סימטריה במקומות שאיננה קיימת.

לאורך השנים יש שקראו לימי האבל על רצח רבין – פסטיבל רבין. כשמדברים על ההסתה שהובילה לרצח ונמשכת מאז, לעתים אותם אנשים מתייחסים במילה "הסתה" לדברי הביקורת שנשמעו כלפי נתניהו

אני לא מאמין שיש מי שמאשים את נתניהו ברצח רבין או בשותפות לרצח, אולם עובדתית נתניהו היה חלק משמעותי מההסתה נגד רבין, וכראש אופוזיציה דאז היה אחראי על המתרחש במחנה שלו. היה בכוחו למנוע את דברי ההסתה מתחת לאפו במרפסת בכיכר ציון ובעת התהלוכה בצומת רעננה, כשצעד סמוך לארון. ואלו רק המקרים הזכורים לנו מאז, שמהדהדים בזיכרוננו לנצח. השאלה אם נתניהו מגיע לאזכרה השנתית ליצחק רבין או לא מגיע, לא תעלים את חלקו באחריות לרצח.

נתניהו לא מכה על חטא על דברים פחות משמעותיים שעשה ואני מוכן להמר שמה שידוע לנו על הפרשות שבהן היה מעורב הוא רק תמונה חלקית. אני מאמין שבעתיד האמת תתבהר ואלומות אור נוספות יאירו את השלטון האפל הזה, שלווה בהתנהלות אנוכית ובלתי מוסרית.

לגבי חלקו בהסתה, זה זועק לשמיים שהוא חייב בחשבון נפש, אך הוא מתעסק בחשבונות ובההטבות שמגיעות לו כראש ממשלה לשעבר.

למרות הניצחון של ממשלת השינוי, השינוי טרם מורגש דיו, בין היתר כי  לא מעט אנשים אינם מבינים את גודל ההשחתה וההסתה של התרבות הפוליטית והשיח הציבורי. נתניהו לא רק שמנע מההסתה להסלים, עצם עין לנוכח תמונות של רבין בכאפיה וסגר אוזניים לקריאות הבוגד שממשיכות להישמע עד היום – אלא שהוא גם ממשיך להסית נגד ציבורים שלמים במדינה ובהם השמאל, המרכז והימין שאינו תומך בו.

גם נגד הציבור הערבי הוא ממשיך להסית. אחרי שהזהיר מפני האוטובוסים שהערבים נעים בהם בהמוניהם, הוא נסע עד לאוהל ברהט כדי לשתות קפה של שלום עם מנסור עבאס, אותו עבאס שכעת הוא מזהיר מפניו וטוען הוא ראש הממשלה האמיתי של ממשלת השינוי, ולכן מדובר בממשלה מסוכנת.

מדי שנה עולה השאלה האם למדנו משהו מהרצח. אם נתניהו ממשיך ואין מאסה קריטית מספקת שמורידה אותו מהבמה הפוליטית, אז אין צורך להמתין לתשובה, התשובה ברורה ושלילית. אם מכנים מפגינים מפיצי מחלות ונוקטים באלימות כלפיהם – לא למדנו כלום. אם בהפגנות הימין המפגינים מחזקים שלטי "שמאלנים בוגדים" אז ממש לא למדנו. אם ההסתה ממשיכה ביתר שאת – לא למדנו, ואולי אף בכמה היבטים המצב התדרדר.

פרופ' גבי וימן, חוקר תקשורת באוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת רייכמן אמר לערוץ 12: "בגילי המופלג אני יכול לעשות את ההשוואה – ההסתה בימי רבין נעשתה בעיקר בחדרי חדרים והייתה בקרב קבוצות קטנות, בעיקר הקבוצות הקיצוניות. והיום, כשמוסיפים את הטכנולוגיה, היא מאפשרת להגיע לקהלים גדולים ולהסתה חמורה יותר".

ככל שהשילוב בין ימניות ודתיות מתהדק והופך לפונדמנטליזם מסוכן, שמתבטא במקרי אלימות מצד יהודים כלפי ערבים (הלינץ' בבת ים לדוגמה) ומצד מתנחלים כלפי ערבים ופעילי שמאל (בימים אלו ממש), אז לא למדנו.

ככל שהשילוב בין ימניות ודתיות מתהדק והופך לפונדמנטליזם מסוכן, שמתבטא במקרי אלימות מצד יהודים כלפי ערבים ומצד מתנחלים כלפי ערבים ופעילי שמאל (בימים אלו ממש), אז לא למדנו

במקום לשאול את עצמנו אם למדנו, צריך ליישם במהרה את הלקחים:

  • למנוע הסתה נגד אנשי ציבור ונגד ציבורים שלמים.
  • לדאוג לחינוך לשיח פלורליסטי מכבד ומקבל את השונה.
  • ועל הנשיא לדאוג שיגאל עמיר יישאר בתאו עד סוף ימים, ללא שום חנינה או מחילה.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 584 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

לא במקרה שומרים בירושלים ובאנקרה על שתיקה מהדהדת

התקשורת הטורקית עוסקת באינטנסיביות בסיפור "רשת הריגול של המוסד" שנתפסה בשבוע שעבר, והיום אף שוחררו בטורקיה תמונות של הסוכנים לכאורה ● אולם מאז התפוצצות הפרשה, ארדואן לא אמר מילה - וגם בישראל לא הגיבו כלל לפרסומים ● לשני הצדדים יש עניין לשמור על מרחב הכחשה ולא לתת לסיפור להפוך למשבר מדיני נוסף ● וכמו תמיד, ברקע הסיפור ניצבת איראן ● פרשנות

עוד 915 מילים

בדיקת זמן ישראל בלי תקציב ועם הרבה חמלה, רק 15 מקלטים פועלים כיום בישראל

סדרת הטלוויזיה המצליחה האירה זרקור בין השאר על חשיבות המקלט לנשים מוכות בתהליך שחרור הנשים וילדיהן ממערכות יחסים מתעללות ● בסדרה מתואר המקלט אליו מגיעות הגיבורה וילדתה כמעט כמו אואזיס - חדר פרטי, ארוחת בוקר עד לחדר, "חנות" בגדים והרבה תמיכה ● המציאות בארץ אמנם לא רחוקה מזה, אבל מרבית הנטל נופל על עמותות חסרות תקציב - והמדינה לא עוזרת מספיק

עוד 2,089 מילים ו-1 תגובות

בית המשפט העליון הצטרף למסדר הקלון בפרשת אום אל-חיראן

משפחתו של יעקוב אל-קיעאן איבדה כל תקווה לקבל תשובות על נסיבות הריגתו בפרשת אום אל-חיראן ● אל מצעד הבושה - שהחל עם מפכ"ל המשטרה שהצהיר כי אל-קיעאן מחבל, נמשך בהחלטת מח"ש לקיים "בדיקה מקדימה" ובהחלטת פרקליט המדינה להימנע מניקוי שמו של אל-קיעאן - מצטרף עכשיו העליון בהחלטה המעידה כי אין למעשה בקרה שיפוטית אפקטיבית על רשויות החוק ● פרשנות

עוד 1,272 מילים

בארה"ב מתעקשים: לא עודכנו על הכוונה להכריז על ששת הארגונים ארגוני טרור

בג"ץ דחה את עתירת האופוזיציה נגד הרכב ועדות הכנסת ● לפיד: "בפעם הבאה שיהיה דיון על בנייה בהתנחלויות – אהיה בחדר עם שר הביטחון" ● גורם ביטחוני: צה"ל יצטרך לפעול להשבת העליונות בסוריה ● דיוני המומחים לאישור החיסון לילדים ייפתחו לציבור ● שליחו של ביידן לנושא איראן: "יש לנו עוד כלים להרחיק את איראן מנשק גרעיני" ● בנט לחברי סיעתו: הצלנו את המדינה

עוד 61 עדכונים

הפרסום בזמן ישראל ביום שישי כי נתניהו נטש את אוחנה בסיעת הליכוד עורר סערה גדולה ושלח את השר לשעבר לסבב אינטנסיבי של ראיונות בכלי התקשורת כדי למזער נזקים ● למרות שהתעקש כי יחסיו עם נתניהו מצוינים, אוחנה רק העמיק את הקרע: סקר מפוברק שפורסם בערב שישי עורר עליו זעם במפלגה - וסירובו בראיונות למתוח ביקורת על אדלשטיין לא יקרב אותו בחזרה לנתניהו ● פרשנות

עוד 672 מילים

האח הגדול מגיע לשמיים

פרסום ראשון עוף או בשר? מזומן או אשראי? קונקשן בקייב או ברומא? ● במשרד המשפטים ובמל"ל מסיימים בימים אלה הכנת חקיקה שתאפשר בניית מאגר מידע מהגדולים בישראל שיכלול פרטים רבים על כל נוסע הנכנס או יוצא מישראל בטיסה ● זמן ישראל עיין בטיוטת החוק, ובין הפרטים שייאספו: כתובת, אימייל, כרטיס אשראי, פרטים על הכבודה של הנוסע, מידע על פעילות במהלך הטיסה, טיסות המשך ועוד

עוד 1,700 מילים

ארגון החזית העממית הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו הפוליטית, וממקד את מאמציו במלחמה דיפלומטית-הסברתית נגד ישראל בזירה הבינלאומית ● ישראל לא התייחסה לכך עד כה כאיום אסטרטגי, וכעת היא מנסה "לתקן" ● לא בטוח שההחלטה להכריז על מוסדות אזרחיים כ"ארגוני טרור" היא התשובה ● פרשנות

עוד 1,003 מילים

דיווח: פרקליט המדינה אישר את ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור

גורם מדיני-ביטחוני אומר שלישראל מידע רב הקושר את הארגונים לפעילות טרור ● הממשלה אישרה תוכנית לאומית לטיפול בפשיעה ובאלימות ותוכנית לסגירת פערים בחברה הערבית; התקציב - יותר מ-30 מיליארד שקל ● לראשונה בעידן ביידן, פרסמה ישראל מכרזים לשיווק דירות בהתנחלויות ● לקראת ועידת האקלים של האו"ם אישרה הממשלה תוכנית להאצת מיזמים בתחום התשתיות

עוד 61 עדכונים

משפחתו של סלומון טקה והמשטרה מסרבות להתפשר

פרסום ראשון תביעות מהסוג הזה לרוב נגמרות בפשרה, אבל הצדדים בתביעה על סך כ-2.5 מיליון שקל שהגישה משפחתו של סלומון טקה נגד השוטר שירה בו למוות ממאנים להתפשר ● בעקבות הסירוב, ייפתחו בינואר דיוני ההוכחות בתיק ● עורך הדין אביתר קציר, המייצג את התובעים: "המשפחה עומדת על קבלת הפיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו לה" ● המשטרה: "הודענו לביהמ"ש כי האפשרות לפשרה טרם הבשילה"

עוד 466 מילים

דיווח: במשרד הבריאות ממליצים שעד חודש דצמבר לא תתאפשר כניסת תיירים מרוסיה

תיירים משאר מדינות העולם יוכלו, ככל הנראה, להיכנס לארץ כבר בחודש הבא ● גורם ביטחוני: ישראל עדכנה מראש את ארצות הברית, שתכריז על שישה ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור, אולם המידע לא הגיע למשרד החוץ האמריקאי ● אחרי צאת השבת - פוטין ובנט קיימו שיחה נוספת, שבה הזמין נשיא רוסיה את ראש הממשלה לביקור בסנט פטרבורג; הלילה ישוב בנט ארצה מביקורו בסוצ'י

עוד 24 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה