שיח הפרשנים המוטים

עמית סגל מפרשן פוליטית את סיכויי ממשלת השינוי, צילום מסך מערוץ 12
עמית סגל מפרשן פוליטית את סיכויי ממשלת השינוי, צילום מסך מערוץ 12

הנתק בין פרשני האולפנים לבין הציבור הולך וגדל משבוע לשבוע ועם אישור תקציב המדינה הוא הופך לנזק. משבר אמון. דמוקרטיה שבה הפער בין המציאות הנראית בעין לבין הפרשנות שניתנת לה בטלוויזיה הוא כה גדול, היא דמוקרטיה חולה.

אתה פותח את מהדורות החדשות ונדמה שהדבר היחיד החשוב לאזרחי ישראל היא השאלה מתי תיפול הממשלה, מי יערוק, האם נתניהו יצליח לחזור לשלטון.

הנתק בין פרשני האולפנים לבין הציבור הולך וגדל משבוע לשבוע.אתה פותח את מהדורות החדשות ונדמה שהדבר היחיד החשוב לאזרחי ישראל היא השאלה מתי תיפול הממשלה, מי יערוק, האם נתניהו יצליח לחזור לשלטון

האם אלו השאלות שמניעות חברה בריאה? האם זה מה שעיתונות רצינית אמורה לשאול? חיים שלמים טמונים בין דפי התקציב שאושר בכנסת אחרי ארבע מערכות בחירות ואחרי מהלך מטורף מבחינה דמוקרטית, שבו ראש הרשות המבצעת מנע בגופו את אישור תקציב המדינה מכלל אזרחי ישראל במשך למעלה משנתיים.

אבל פרשני האולפנים עוסקים שוב ושוב ושוב ברכילות, בקוניוקטורות הפוליטיות, ב"דרמה" המלאכותית אם נתניהו פנה לאיילת שקד או לח"כ כלפון והציע להם לערוק ולהקים איתו ממשלה.

שום כתב לא שואל את חברי הליכוד או את נתניהו שאלה עניינית אחת: מדוע? מדוע שתחזרו לשלטון? האם אתם מציעים דרך אחרת, טובה יותר, יעילה יותר לאזרחי ישראל? מהי?

מה אתם בעצם מציעים כשאתם ממררים את חיי הכנסת במריחת זמן ההצבעות על התקציב? בחיפוש עריקים?

איזה סעיפים ביקשתם לשנות?

לשם מה? האם השאיפה לשלטון נועדה רק לשם שלטון, או יש לה תכלית מסוימת בשירות הציבור?

כשאתם טוענים שהתקציב לא חברתי, אילו סעיפים פוגעים במוחלשים לטענתכם? כלום. אין שום שאלה עובדתית שמייצגת את צרכי הציבור.

דוד ביתן אומר בגלוי ליגאל מוסקו בערוץ 12, אין לנו רוב אז אנחנו מנסים למנוע מהם את העברת התקציב. "זה התפקיד שלנו".

האיש מקבל 50 אלף שח בחודש ומה שהוא מבין זה, שתפקידו להתנגד לתקציב סתם ככה. ללא נימוקים. רק בגלל שהוא כעת באופוזיציה והוא רוצה שלטון. מוסקו גם לא שואל אותו מה אתה מציע לאזרחים כאלטרנטיבה.

דוד ביתן אומר בגלוי ליגאל מוסקו בערוץ 12: אין לנו רוב אז אנחנו מנסים למנוע מהם את העברת התקציב, "זה התפקיד שלנו". האיש מקבל 50 אלף שח בחודש ומה שהוא מבין זה, שתפקידו להתנגד לתקציב סתם. ללא נימוקים

כשקרן מרציאנו מראיינת את אביגדור ליברמן שר האוצר, היא תוקפת אותו על המס על כלים חד פעמיים ש"פוגע בחרדים ועלול לדרדר אותם לעוני". ליברמן עונה לה שמי שפוגע בהם הם מנהיגיהם שמונעים מהם לימודי ליבה, השכלה והשתלבות בשוק העבודה.

מרציאנו יודעת שהוא צודק, היא הרי פרשנית כלכלית. אבל היא נצמדת לשאלת הכלים החד פעמיים. כאילו לא שמעה את נושא לימודי הליבה, ההשכלה והיציאה לשוק העבודה, שאותם דורש שר האוצר ליברמן. כאילו היא אמורה לשרת גם את עמדת המפלגות החרדיות ולכן כדי להיות "אוביקטיבית" היא שואלת את הנוסח שלהן למצב.

מדוע היא עושה זאת? שוב ושוב נדמה שפרשנים מסוימים מנסים לספק את מאווייהם של בעלי כלי התקשורת או בעלי עמדה פוליטית מסוימת, התומכת  דווקא בנתניהו, שהביא על אזרחי ישראל קטסטרופה כלכלית. אולי מתוך פחד למקום עבודתה אולי מתוך ניסיון לרצות את מנהליה, אולי מתוך הבנה שגויה שצריך לשאול את השאלות שמייצגות את המתנגדים לממשלה ולא דווקא שאלות ענייניות.

הנה שאלה על תפקיד העיתונאי בעת הזו: האם זה לא אינטרס של הציבור לשלב את החרדים בשוק העבודה, להכניס לימודי ליבה לבתי הספר שלהם ולחדול מההתרפסות לפני עמדת חברי הכנסת שלהם המונעת מהם את כל זה?
האם האינטרס הציבורי לא מחייב לבדוק את תרומת תקציב המדינה שאושר כעת, לחיי החברה הישראלית לאחר שנים שבהן מדינה שלמה נאלצה להתנהל בלי תקציב?

האם זה לא אינטרס ציבורי לבדוק מהם הנזקים שנגרמו למערכות החיים בישראל בעקבות התנהגותו המופקרת של נתניהו וחברי הכנסת שתמכו בו כאשר מנעו את העברת התקציב?

שוב ושוב נדמה שפרשנים מסוימים מנסים לספק את מאווייהם של בעלי כלי התקשורת או בעלי עמדה פוליטית מסוימת, התומכת דווקא בנתניהו, שהביא על אזרחי ישראל קטסטרופה כלכלית

השיח המתנהל כיום בידי פרשנים מסוימים הפך לשיח של שקרים. שיח שתעמולת הליכוד מבעבעת מממנו כאילו היו אלה דברי אלוהים חיים.

ליברמן נשאל אם כסף מתקציב המדינה שהוקצה לחברה הערבית יגיע לחמאס.
בערוץ 13 גם איילה חסון מרמזת על כך. קרן מרציאנו יודעת שזו תעמולה בזויה. היא יודעת שאין אפילו אפשרות טכנית לבצע דבר כזה. היא יודעת שבמשך שנים נתניהו היה זה שאישר העברת מזוודות דולרים לחמאס כשיש לו גם הסבר אידאולוגי לכך – לשמור על חמאס כדי שהפלסטינים יהיו מפוצלים וישראל לא תיאלץ לנהל מו"מ עם הרש"פ על מדינה פלסטינית.

אלא שהנושא הזה לא מוזכר. כשליברמן עונה ומזכיר למרציאנו מי שילם לחמאס, היא אומרת ש"זו היסטוריה".

שיח פרשנים מעוות, ששואב את נימוקיו מתעמולה ביביסטית, ללא עובדות, משרת צד פוליטי שכל מעיניו הם לחזור לשלטון ללא אחריות.

אילו ראשי האופוזיציה היו נשאלים על שנות ההפקרות שבה הם נהגו כשהיו בשלטון, אילו נתניהו ואנשיו היו נדרשים לענות מהי התכנית הכלכלית שלהם, אולי העיתונות הייתה ממלאת את תפקידה ערב אישור תקציב המדינה.
אבל השיח הוא שיח של תעמולת הרשתות החברתיות ולא שיח עיתונאי של עובדות ונתונים.

כך מתרחקים הפרשנים מהציבור. הציבור הרי יודע ומרגיש מהי משמעותה של כל פעולה ממשלתית. כל העלאת מחיר של הדלק והחשמל, כאשר הובטח לו באותם כלי תקשורת ממש בנאום משודר לאומה של אותו נתניהו, שמתווה הגז יכניס מאות מליארדים לרווחה, בריאות וחינוך. אלא שטייקוני הגז שולטים גם בערוצי התקשורת, אז קרן מרציאנו לא שואלת איש היכן הם רווחי מתווה הגז. גם לא את חבריה בפאנל באולפן. גם לא את עצמה.

נתניהו הבטיח שמתווה הגז יכניס מאות מיליארדים. אלא שטייקוני הגז שולטים גם בערוצי התקשורת, אז מרציאנו לא שואלת היכן הם רווחי מתווה הגז. גם לא את חבריה בפאנל באולפן. גם לא את עצמה

והציבור שבוי בידי הטייקונים הללו גם בכיסו וגם בתודעתו.

עד להעברת התקציב התנהל שיח שעיקרו "האם התקציב יעבור או יהיו עריקים" ועכשיו כשהתקציב עבר, מתנהל הדיון האם הממשלה תשרוד, האם הרוטציה תתקיים.

לכאורה כל חיינו כאן סובבים סביב שאלה מי ראשון בשלטון. כמו משחק כדורגל משבת לשבת, מי יהיה בראש הטבלה השבוע.

אלא שהבחירות נגמרו. ממשלה נבחרה לנהל את חיינו וכעת צריך לעסוק במהות ולא בספקולציות על הבחירות הבאות, כאילו הן עומדות מעבר לפינה.

יש כאן מדינה לנהל. פרשנים שחושבים שישראל אמורה להיות במערכת בחירות תמידית יומיום אינם משרתים את אזרחי המדינה. סקרים על בסיס שבועי של מצב המנדטים, כאילו כל שבוע נערכות בחירות, משרתים רק את שטיפת המוח התעמולתית של האופוזיציה, בניסיונה לפגוע בלגיטימיות של הממשלה שנבחרה.
הנתק הזה בין המציאות לבין הפרשנות שלה, מעולם לא היה גדול יותר.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
5
הרדידות והציניות של ערוצי החדשות המשודרות (אני מדבר בעיקר על 12 ו-13) פשוט בלתי נתפשת, מה שעוד יותר בלתי נתפש זה השקט התעשייתי סביב העובדה הזאת. כולם זורמים... על כלב השמירה של הדמוקרטי... המשך קריאה

הרדידות והציניות של ערוצי החדשות המשודרות (אני מדבר בעיקר על 12 ו-13) פשוט בלתי נתפשת, מה שעוד יותר בלתי נתפש זה השקט התעשייתי סביב העובדה הזאת. כולם זורמים… על כלב השמירה של הדמוקרטיה אין בכלל על מה לדבר…

עוד 975 מילים ו-5 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איראן חוזרת לשולחן המו"מ כשידה על העליונה

בפעם הראשונה מאז נחתם הסכם הגרעין ב-2015, איראן מגיעה לשולחן המשא ומתן עם נכסים אמיתיים: סף יכולת גרעינית, רוח גבית מסין ורוסיה, ובידוד מוחלט של ארצות הברית החלשה ● במצב הדברים הזה, נראה שלישראל לא נותרה ברירה מלבד איום צבאי ישיר - המפחיד את המעצמות לא פחות מאשר את איראן ● פרשנות

עוד 867 מילים

קבינט הקורונה אישר: בידוד לשבים מחו"ל, סגירת נתב"ג לזרים ואיכוני שב"כ למאומתים

רזבוזוב על ההגבלות החדשות: דרשתי להגיע לסיכום על מתווה פיצויים לתעשיית התיירות ● ראש השב"כ על האיכונים: זה חוזר לפרק זמן מוגבל ולמטרות מוגדרות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "רוב הסיכויים שלאומיקרון אין עמידות מוחלטת לחיסון" ● סער: "עצירה מוחלטת של התיירות והגבלות על מחוסנים – לא הולם את התשתית העובדתית"

עוד 8 עדכונים

סיפורו האישי של מורה

מיד כשסיימתי את לימודי החינוך התחלתי ללמד בתיכון. הייתי בן 27 ומולי כיתה של תיכוניסטים בי"ב. הייתי צריך ללמד אותם סוציולוגיה לבגרות. אני לא יודע מאיפה שאבתי את האומץ לעמוד מולם ולומר להם שהם לא צריכים אותי בשביל לעבור את בחינת הבגרות. אמרתי להם שאני פה בשביל דברים אחרים, בשביל לפתוח להם את הראש, לעודד אותם לחשיבה ביקורתית ולראייה חברתית.

כשסיימתי את לימודי החינוך הייתי בן 27 ומולי כיתה של תיכוניסטים בי"ב, שהייתי צריך ללמד סוציולוגיה לבגרות. לא יודע מאיפה שאבתי את האומץ לעמוד מולם ולומר שהם לא צריכים אותי בשביל לעבור את הבגרות

אחרי שנתיים הקמתי וניהלתי תוכנית ייחודית (תוכנית ראשונה מסוגה בישראל שהוקמה ברמת השרון יחד עם המכון לחינוך דמוקרטי). תוכנית שהתבססה על מודל מארצות הברית שנקרא Big Picture, תוכנית לילדים שלא אוהבים את בית הספר, שבית הספר הוא מקום של מאבק עבורם, מקום שבו הם לא מרגישים שייכים. לפני מספר חודשים שלחתי הודעה לאחד מהתלמידים שלי בתוכנית ובכיתה אותה חינכתי. ב' כבר בן 30 ולקראת סיום לימודי רפואה בצ'כיה.

שאלתי אותו על הדרך שלו ללימודי הרפואה והאם הוא לקח איתו משהו מהתיכון ומהתוכנית. היה לי חשוב להבין מה קרה בתוכנית עם ב' ועם הילדים האחרים.

הוא שלח לי מכתב מפורט מצ'כיה וכתב לי שהדבר הגדול שהוא קיבל היה מקום להתבטאות:

"כל בוקר התחלנו את היום עם 'מעגל בוקר' ומדברים על החיים. מה שנאמר במעגל נשאר במעגל – ככה אני תפסתי את זה, לא היו חוקים ברורים, רק קבלת האחר ומגוון דעותיו. מותר לצחוק, מותר לצעוק, מותר לריב, מותר לשתוק, רק לשמור על כבודו של האחר.

השיחות האלה נתנו לנו במה פתוחה באמת (!) להכיר את אחד את השנייה – נתנו לנו מושג על ערכים, אהבה, נתינה, קבלה – נתנו לנו … לדבר. היופי הנוסף במעגל הבוקר הוא שכולם היו שווים, כולל רועי – בחור הבוגר מאיתנו ב-10 שנים – שדיבר איתנו בגובה העיניים, הבין והכיל איתנו את הקשיים של נערים ונערות בתיכון, וחיזק איתנו את יכולות ההתבטאות, עמידה מול הקהל וגיבושי הדעות.

כולם. גם התלמיד החלש וגם התלמידה החזקה, לכולם היה מקום. היום אני מבין שהכלים שגיבשתי בתקופת התיכון עוזרים לי להרגיש חופשי לדבר עם הפרופסורים, לשאול שאלות, להתעניין. כלים שנותנים לי לדבר עם סטודנטים מכל העולם, לקיים דיונים ענייניים, להשמיע ולהקשיב".

ב' ותלמידים רבים אחרים בקושי יצאו מהתיכון עם בגרות, אבל עם האמונה שרואים אותם, שמקשיבים להם, שמנסים להבין אותם, שלא מבקשים לשנות אותם, שמתייחסים קודם כל לחוזקות שלהם, לכוחות ולייחודיות שלהם.

מחנכי ומחנכות הכיתה הם הדמויות המרכזיות והמשמעותיות ביותר עבור הילדים, ההורים והמורים בכיתה. בכוחם לאפשר לכל תלמיד ותלמידה מרחב בטוח ולהיות מנוף משמעותי בתהליך הצמיחה וההתפתחות שלהם.

ב' ותלמידים רבים אחרים בקושי יצאו מהתיכון עם בגרות, אבל עם האמונה שרואים אותם, שמקשיבים להם, שמנסים להבין אותם, שלא מבקשים לשנות אותם, שמתייחסים קודם כל לחוזקות שלהם, לכוחות ולייחודיות שלהם

זה הזמן להשקיע במחנכי ובמחנכות הכיתה – עכשיו יותר מתמיד! זה הזמן לראות, להקשיב, ולתת להם מקום על מנת שהם יוכלו לתת את המקום לתלמידים בכיתות. בימי פוסט קורונה, בימים בהם מסדרונות בתי הספר גועשים ומלאים באלימות, מחנכי ומחנכות הכיתה הם המפתח לפתרון!

רועי בן-מנחם הוא ד"ר לחינוך ומנהל את תכנית ראשית קהילות מחנכות של מכון מופ"ת, משרד החינוך וקרן משפחת ליאון (צילום: ערן ניר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בשנים 1985-88 הייתי בפנימיית בויאר בירושלים, המורה לספרות בבי"ס היה מוטי פנחסי והוא נשאר עבורי דמות מהפנטת, הערצתי אותו, הוא אחראי לאהבתי לספרות. גדולתו הייתה בין היתר - פשטותו, שיא הפש... המשך קריאה

בשנים 1985-88 הייתי בפנימיית בויאר בירושלים, המורה לספרות בבי"ס היה מוטי פנחסי והוא נשאר עבורי דמות מהפנטת, הערצתי אותו, הוא אחראי לאהבתי לספרות. גדולתו הייתה בין היתר – פשטותו, שיא הפשטות, בהכל

עוד 476 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנט על וריאנט האומיקרון: "אנו במרחב של אי ודאות; המפתח הוא זהירות ומינימום סיכונים"

משרד הבריאות: עד כה זוהה בארץ נשא אחד של וריאנט האומיקרון; ישנם שבעה אנשים נוספים שטרם התקבלה לגביהם תשובה סופית ● בגלל התפשטות הווריאנט החדש יקוצר ביקורו השבוע של לפיד בבריטניה ובצרפת ● שרת הפנים שקד הודיעה על הארכת שעון הקיץ: יחל בתחילת חודש במרץ במקום בסופו

עוד 21 עדכונים

ובחלום ראיתי מלאך

אף שיהודים רבים מקשרים את נושא המלאכים לנצרות, פרופסור מיקה אהוביה חושפת בספרה החדש קשרים תרבותיים ודתיים עמוקים ליהדות – מפרקטיקות תפילה ועד תחינה נגד הטרדות מצד מחותנים ● לזמן ישראל היא מסבירה: "אנשים חיו בעולם שהיה מלא בכל מיני מתווכים. זה לא היה רק אתה ואלוהים"

עוד 1,418 מילים

תגובות אחרונות

הומו מוצהר, השר הכי צעיר ואיש הפח: כך הפך פיט בוטיג'ג' לכוכב

פיט בוטיג'ג' הוא השר ההומוסקסואל המוצהר הראשון אי־פעם והצעיר ביותר בממשל ביידן ● במהלך הבחירות המקדימות לראשות המפלגה הדמוקרטית הוא שבר סטריאוטיפים על אנשי צבא והקהילה הגאה ● הבמאי ג'סי מוס מנסה להבין בסרט תיעודי חדש מה הפך את בוטיג'ג' לכוכב ● "טראמפ היה מנחה של תוכנית ריאליטי. זה לא פיט"

עוד 1,141 מילים

רבאט מחממת את היחסים עם ישראל, למורת רוחה של אלג'יריה, אבל גם מסמנת לפלסטינים שאינה מוותרת עליהם ● בנו של קדאפי לא יוכל להתמודד לנשיאות לוב ● איראן מתקרבת לפצצה - וגם לאיחוד האמירויות ● מצרים מתכוננת ליום שאחרי הקורונה ● והשבוע לפני 35 שנה, עיראק הנחיתה מכה אווירית אדירה על אנדימשק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,069 מילים ו-1 תגובות

מה הקשר בין כת יהודית עתיקה למגילות הגנוזות שנמצאו במקרה במערות ליד ים המלח בשנת 1947? ● מסלול חדש וחינמי בפארק הלאומי קומראן מאפשר להציץ לחייהם של כת האיסיים ולרחבה ששימשה אותם לטקסים הקדושים

עוד 924 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

יאכטה לכל פועל

הגלובוס השחור הולך לרשות הספנות, שמבקשת להתקדם עם התוכנית להפקעת שישה חופים מידי הציבור ולהפוך אותם למגרשי חנייה ליאכטות ● הגלובס הירוק מתפצל לשניים: לבי"ח מאיר בכפר סבא, על המרפסת האקולוגית-טיפולית שנחנכה שם השבוע; ולעיריית קריית ביאליק על חוק העזר האוסר להכניס חד"פים לפארקים ציבוריים ● והטיפ: מסע שופינג בעשרות שקלים ב"ביגודית"

עוד 642 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גִּינּוּי

מומחים מעריכים שאם נחבר את כל הגינויים השונים שנשמעים בישראל במשך שנה, הטקסט המחובר יגיע מנווה אילן ועד גינאה החדשה ובחזרה ● בהינתן שאלה פני הדברים, מפתיע לגלות שרבים עדיין מעיזים להגיע לאולפני הצדקנות והטרחנות בלי אסטרטגיית גינוי הולמת, ולפעמים אפילו בלי להכין מראש טיוטה של הצהרת גינוי בסיסית

עוד 1,444 מילים ו-1 תגובות

דיווח: בנט מעוניין בסגירת הכניסה לארץ לזרים - הורוביץ מתנגד

נסיונות למצוא נוסחת פשרה לקראת ישיבת הקבינט במוצאי שבת ● זרקא: "עוד לא רוצים לקרוא לזה 'גל חמישי' ובצדק – כי אפשר לכבות אותו" ● בחמאס מגנים את הדלקת הנרות המתוכננת של הרצוג במערת המכפלה ● עופר כסיף: החלטה מבישה ● דוח בריטי: לאיראן יש מספיק אורניום מועשר להרכיב פצצה תוך חודש ● מרב מיכאלי מתנגדת לפרויקט הרכבל לכותל ● סמוטריץ׳: איוולת תחבורתית

עוד 42 עדכונים

דרעי חוזר לבית המשפט - אבל ימשיך להנהיג את ש"ס

היועמ"ש צפוי להודיע על הגשת כתב אישום נגד דרעי על עבירות מס - אולי אפילו עוד היום ● דרעי, לפי מקורביו, לא מתכוון ללכת על עסקת טיעון שיש בה קלון ויעדיף להילחם בבית המשפט ● אולם בניגוד לבן בריתו נתניהו, דרעי מתכנן לנהל את המשפט שלו ללא מלחמות ציבוריות ברשויות החוק ● ובכל מקרה, לאיש החזק ביותר בש"ס אין כל כוונה לעזוב את מקומו בראש המפלגה ● פרשנות

עוד 636 מילים ו-1 תגובות

הבנות עושות רשימה מי שווה אונס, הבנים מחקים את מה שראו בפורנו

משבר הקורונה העצים את האלימות בקרב הנוער ● פי-2 מהם דיווחו על אלימות בבית, פי-3 מעורבים בפשיעה, פי-3.5 נחשפים לאלימות ברשת ● גם תופעת החיזור האלים התגברה בקרב הצעירים ● הנוער מבולבל ומערכת החינוך לא נותנת מענה מספק ● תלמידה: "אני מפחדת להיכנס לשירותים בבית ספר, ואם יש חלון אני מפחדת שמישהו יצלם אותי"

עוד 1,659 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה