Anat Rosen
הזמן של
Anat Rosen
כל הזמן // יום שישי, 29 באפריל 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: האיחוד האירופי צפוי להטיל אמברגו על הנפט הרוסי בשבוע הבא

שב"כ בתגובה לקמפיין של בן גביר: "חוות הדעת נגד חה"כ – עקב חשש לפגיעה בביטחון המדינה"; בן גביר: "ייעודו של הארגון הוא לפעול נגד המאיימים והטרור ולא נגד מי שצועד עם דגל ישראל" ● מזכ"ל חזבאללה: "איראן לא תהסס לתקוף את המדינות שיאפשרו לישראל לפעול משטחן" ● דובר הפנטגון: ארה"ב מאמנת כוחות אוקראינים בגרמניה ● זלנסקי: שיחות השלום עם רוסיה אולי הגיעו לסופן

עוד 40 עדכונים

למקרה שפיספסת

בטיחות וחירות במפעל מערכת המשפט הפלילי

ד"ר סיגל שהב מציעה "לראות במערכת האישום מפעל, וכמו בכל מפעל לערוך בחינה של המוצרים גם לאחר שייצאו מפס הייצור" (מוסף הארץ 15.04.2022). זוהי תובנה חשובה. כמו מפעל, מצופה גם ממערכת המשפט הפלילי לספק מוצרים באיכות ובמהירות, להבטיח שהאמת המשפטית תתקרב לאמת העובדתית, תוך צמצום עינוי הדין לעצורים ולנאשמים על לא עוול בכפם.

כמו מפעל, מצופה גם ממערכת המשפט הפלילי לספק מוצרים באיכות ובמהירות, להבטיח שהאמת המשפטית תתקרב לאמת העובדתית, תוך צמצום עינוי הדין לעצורים ולנאשמים על לא עוול בכפם

בשל עומסים, פס הייצור המסורתי של משפט הוכחות פומבי נזנח לטובת עסקאות טיעון, בהן השופטים מוותרים על בחינת הראיות ומסתפקים בהודאות. אך הפגיעה באיכות לא הובילה לעליה בכמות, אלא דווקא לירידה בתפוקה. אף שמעל ל-95% מכתבי האישום נסגרים ללא משפט הוכחות מלא, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמספר העומדים לדין ירד בשנים האחרונות ביותר מ-30%!

נתוני העמדה לדין
נתוני העמדה לדין

מסתבר שהאפשרות לסיים את ההליכים ללא משפט יצרה תמריצים לפועלים במחלקות השונות של מפעל המשפט, להסיט את משאביהם לניהול משאים ומתנים, ולהתשה הדדית על מנת להשיג "מחירים טובים" בעסקאות הטיעון. כל זאת על חשבון מיון, סינון ופיקוח קפדני, שהיה חוסך משאבים בהמשך התהליך.

באופן טבעי תמריצים אלו יוצרים, כחלק מהמיקוח, גם כתבי אישום מנופחים. לראיה, כ-50% מסעיפי האישום נמחקים במהלך העסקאות הנרקמות בחסות השופטים בבתי המשפט.

רצוי מאוד להטמיע במערכת המשפט הפלילי הליכי בקרת איכות לפני שהמוצרים "ייצאו מפס הייצור". לפיכך, יש לדרוש מהשופטים, כפי שמתבצע בשיטות משפט אחרות שאמצו חלופות למשפט המלא, לברר מפי כל נאשם מה עשה, כיצד עשה ולמה עשה. לוודא שהדברים מתיישבים עם הראיות בתיק, ולהבטיח את הרשעתו וענישתו כמידת אשמתו במקרה ורשע.

בקרה ראייתית שיפוטית תתמרץ את התביעה לשפר את הפיקוח המקדים והמיון של התיקים, תצמצם את מספר הדיונים הנדרשים, תקצר את ההליכים ותמזער את תופעת הרשעות השווא.

מסתבר שהאפשרות לסיים את ההליכים ללא משפט יצרה תמריצים לפועלים במפעל המשפט, להסיט את משאביהם לניהול משאים ומתנים ולהתשה הדדית, כדי להשיג "מחירים טובים" בעסקאות הטיעון

בנוסף, כמו במפעלים וארגונים אחרים, יש להקים צוותי בטיחות (Safety) במשטרה, בתביעה המשטרתית, בפרקליטות ובסנגוריה הציבורית. צוותי בטיחות מתכנסים לדיון במקרים של "תאונה" או תקרית (כמעט-תאונה) באופן אנונימי וללא הטלת אחריות, בניסיון לנתח את הגורמים לכשל ובניסיון לפתח שיטות בטיחותיות משוכללות שתמנענה את הכשלים הבאים, ומבצעים תחקירים בפתיחות, כמקובל בתחומים אחרים, כגון בחיל-האוויר.

בטיחות במשפט הפלילי, משמעה חירות הציבור מפגיעה מקרית או נמנעת כתוצאה מפשע או מהליך משפטי פלילי. תקרית, היא אירוע בטיחות שאם לא נוטר או לא תוקן עלול היה להוביל לפגיעה באדם כתוצאה מהתערבות מערכת המשפט הפלילי או כשל בהתערבות. ומכאן שהרשעת שווא הינה כישלון ניהולי חמור של מערכת המשפט הפלילי להנהיג או להבטיח פעילות בטוחה, או שימוש במתכונת שגויה להשגת תוצאה.

אירוע בטיחות מאותת כי יש חולשה במערכת או בתהליך. אירוע בטיחות הוא על פי רוב תוצאה של רצף טעויות, ואם ייבדק כראוי יהיה עשוי לספק מפתחות חשובים לחיזוק המערכת ולמניעת הישנות התופעות.

בדיקת אירועי בטיחות הינה תהליך שנועד לקדם תרבות של שיפור מתמיד, והיא שונה מתהליכי בדיקה אחרים של אירועים קריטיים כגון ועדות חקירה, בהיותה הליך שלא נועד להטיל אחריות או אשמה. ניתן ללמוד רבות מבדיקת אירועי בטיחות של תקריות, אירועים שלעיתים נדירות נלמדים או זוכים להתייחסות.

שיטות בטיחות מתקדמות במשפט הפלילי, שילמדו מבדיקת אירועי בטיחות, ימנעו את התרחשותן של חלק ניכר מהתקלות כבר בשלבים הראשונים של החקירה והמעצר, לפני שבכלל מוגשים כתבי אישום.

בדיקת אירועי בטיחות הינה תהליך שנועד לקדם תרבות של שיפור מתמיד, והיא שונה מתהליכי בדיקה אחרים של אירועים קריטיים כגון ועדות חקירה, בהיותה הליך שלא נועד להטיל אחריות או אשמה

בתחומים קריטיים אחרים לחיי אדם, כגון התעופה, התחבורה, התרופות והמזון, הוקמו מזמן רשויות לאומיות לבטיחות. בדומה, כדי ליצור שינוי יסודי, יש לבצע רפורמה אמיתית ולשפר באופן משמעותי את מערכת המשפט הפלילי, בין היתר באמצעות חקיקה ורגולציה במטרה למנוע גורמים לכשלים, כגון קביעת נהלים לעריכת מסדרי הזיהוי, קביעת נהלים בטיחותיים להפקת הראיות המדעיות, דרישת סיוע חזק להודאה, ועוד.

ויש להקים רשות לאומית לבטיחות במשפט הפלילי, עם סמכויות לכפות שיטות עבודה בטיחותיות. בנוסף למניעת הרשעת חפים מפשע, תוכל לפעול הרשות לשיפור מערכת המשפט במטרה להפוך אותה ליעילה ולמדויקת יותר באכיפת החוק הפלילי.

הצעה ברוח זו נשלחה לשר המשפטים גדעון סער.

חוקר ומרצה למשפט פלילי. חבר סגל בכיר בחוג לקרימינולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי, ומנהל המכון לבטיחות במשפט הפלילי. מחבר הספר הקבצן השביעי – רשימות מבית המעצר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 633 מילים

דיוקן הדיקטטור כאיש צעיר

ההיסטוריון ברנדון גוטייה חקר את השנים הראשונות בחייהם של שישה מהדיקטטורים האיומים בעולם כדי להבין מה הופך ילד רגיל לחלוטין לדיקטטור רצחני ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "אם אנחנו מבקשים למנוע פשעים נוספים נגד האנושות, אנחנו מוכרחים לחזור לשורשים"

עוד 1,323 מילים

בכל שנה ישראל מדורגת בין המדינות המאושרות בעולם על אף שהדור הצעיר בקושי מצליח לסגור את החודש ● בני ה־30 עובדים כמו חמורים ולא מאמינים שיצליחו לרכוש דירה או לשפר את מצבם הכלכלי ● המדיניות הניאו־ליברלית יוצרת פערים חדשים ותתי מעמדות שאולי טובים לפוליטיקאים אבל עשויים להחריף את המצב הביטחוני והחברתי ● דעה

עוד 1,216 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

לפיד ועבאס סיכמו: רע"ם חוזרת לקואליציה

פרסום ראשון בפגישה ממושכת בין שר החוץ ויו"ר רעם ביום רביעי סיכמו השניים כי רע"ם תחזור ותצביע עם הקואליציה אחרי שהכנסת תחזור מהפגרה בעוד עשרה ימים ● חזרתה של רע"ם מחייבת את הממשלה להאיץ מהלכים, בהם הסדרה מיידית של יישובים לא חוקיים בנגב, תקציבי בינוי, ועוד ● ולמרות זאת, לכל הצדדים ברור שהסלמה משמעותית במצב הביטחוני עשויה להביא את השותפות לסופה ● פרשנות

עוד 665 מילים

היערות השיכורים והבולענים של אלסקה וסיביר

יש "התקדמות" מסויימת בטיעונים של מכחישי משבר האקלים והתחממות כדור הארץ. אם בתחילה הייתה התכחשות גורפת להתחממות כדור הארץ, כיום אין כמעט הכחשה של תופעת ההתחממות, אם כי יש עדיין זלזול במשמעות ובהשפעות של ההתחממות, בנוסח: מה זו התחממות של 1-3 מעלות?

יש "התקדמות" מסויימת בטיעוני מכחישי משבר האקלים והתחממות כדור הארץ. אם תחילה הייתה התכחשות גורפת להתחממות, כיום אין כזו כמעט, אך יש עדיין זלזול במשמעותה ובהשפעותיה

המילה פרמפרוסט מתארת אדמה קפואה. למעשה, "אדמה קפואה לצמיתות". חלק גדול מהפרמפרוסט של אלסקה הוא בן עשרות עד מאות אלפי שנים. אבל עכשיו התחושה של יציבות האדמה הזו הולכת ונעלמת.

"חשבו שזה קבוע – שכל שינוי התרחש בקנה מידה של עשרות אלפי שנים, עכשיו השינויים מתרחשים מול עיננו", אומר ולדימיר רומנובסקי, פרופסור אמריטוס לגיאופיזיקה באוניברסיטת אלסקה פיירבנקס וחוקר מוביל של פרמפרוסט.

אחת התוצאות הקשות של משבר האקלים והתחממות כדור הארץ היא ההפשרה של הפרמפרוסט באזורים הארקטיים וקריסת הקרקע מתחת לאלסקה ורוסיה הצפונית. הפשרת הפרמפרוסט יוצרת בולענים ומערערת את השלמות המבנית של בתים, בארות, מערכות ספיגה וכבישים ברחבי אלסקה.

מאז 1993, רומנובסקי דוגם נתוני שטח מתחנות ברחבי אלסקה, ומתעד את הטמפרטורות ההולכות ועולות שלהן. בכל 350 התחנות טמפרטורות הקרקע עלו באופן משמעותי, וההפשרה מתקרבת לעומקים עמוקים יותר.

במדרון הצפוני, אחד האזורים העשירים בקרח של אלסקה, "כשהתחלנו הטמפרטורה של הפרמפרוסט היתה בערך 8-, ועכשיו היא 4- מעלות צלזיוס, אז אנחנו כבר בחצי הדרך לאפס מעלות צלזיוס – טמפרטורת ההפשרה של קרח".

שינויים דרמטיים יקרו ברגע שנקודת ההפשרה הזו בין קרח קפוא למים נוזלים תתרחש. הוא צופה שנקודת מפנה זו תגיע תוך 40 שנה.

המילה פרמפרוסט מתארת אדמה קפואה. למעשה, "אדמה קפואה לצמיתות". חלק גדול מהפרמפרוסט של אלסקה הוא בן עשרות עד מאות אלפי שנים. אבל עכשיו התחושה של יציבות האדמה הזו הולכת ונעלמת

במדרון הצפוני של אלסקה נקודת המפנה הזו תושג מוקדם יותר. בכל פעם שהאדמה או הצמחייה מופרעים – כפי שגילה חיל ההנדסה של ארה"ב ב-1942 בזמן שניסה לבנות כביש מהיר לאלסקה – יש לפרמפרוסט נטייה להתפרק לאזורי בוץ ענקיים שיכולים לבולע משאיות. סיפור דומה קיים עם כבישים שנבנו בעשורים האחרונים. כאשר שלוחות קרח של הפרמפרוסט מפשירות מתחת לכבישים המהירים ונמלי התעופה של המדינה, האספלט מתנודד וצונח, ויוצר אפקט מסוכן של רכבת הרים.

מכיוון שלאלסקה יש מעט כבישים יחסית, הכבישים הקיימים הם חיבורים קריטיים. ההתחממות והטמפרטורות הגבוהות יותר תורמות להגדלת הנזקים והצורך בתחזוקה, וחייבים לתקן את אותם מקומות בתדירות גבוהה יותר, ובאופן אינטנסיבי יותר.

כביש נבנה בדרך כלל כדי להחזיק מעמד בסביבות 30 שנה, אבל זה מבוסס במידה רבה על התנועה הצפויה, ולא על היציבות התרמית שלו. מחקר שפורסם ב-Proceedings of the National Academy of Sciences, העריך שכתוצאה משינויי האקלים, אלסקה תצטרך להוציא מיליארדים נוספים על תחזוקה ותיקון של תשתיות ציבוריות עד סוף המאה. מאמצי התחזוקה פשוט צריכים לגדול. במקרים רבים, תושבי אלסקה יצטרכו לסבול כבישים משובשים ורעים יותר מהנוכחיים, זו תהיה המציאות הכלכלית.

במהלך מלחמת העולם השנייה, הצבא חשש שמופעי הזוהר הצפוני מפריעים לרדאר שלו, ולכן הקונגרס העביר חוק ב-1946 להקמת המכון הגיאופיסי באוניברסיטת אלסקה פיירבנקס UAF. בין השאר, המדענים שחקרו את אורות הצפון בשמיים, קדחו גם בורות קידוח מסביב לעמק גולדסטרים בפיירבנקס אלסקה, כדי לחקור את האדמה הקפואה מתחת לרגליהם.

כאשר שלוחות קרח של הפרמפרוסט מפשירות מתחת לכבישים המהירים ונמלי התעופה של המדינה, הן נוטות להתפרק לאזורי בוץ ענקיים שיכולים לבלוע משאיות. האספלט מתנודד וצונח, ויוצר אפקט מסוכן של רכבת הרים

מאז, הטמפרטורות בפיירבנקס השתנו כל כך עד שהמינהל הלאומי לאוקיאנוס והאטמוספירה NOAA שינה רשמית את האופיין התת-ארקטי subarctic designation של פיירבנקס בשנת 2021, ל"יבשת קיץ חמה”.

עם התחממות האקלים, הקרח העתיק שכיסה כ-85% מאלסקה מופשר. כאשר שלוחות הפרמפרוסט מפשירות, ישנם מקומות שבהם הקרקע קורסת בדומה לתופעת הבולענים בים-המלח.

רבים מהעצים שבעמק נוטים כאילו הן שיכורים. לפעמים, רק שכבה דקה של אדמה מכסה אזורי תת-קרקע שבהם הקרח נעלם. עצים מתמוטטים הם אחד הסימנים הבולטים יותר של פרמפרוסט שהפשיר. כאשר הקרח מפשיר, האדמה יכולה לצנוח, או שהיא נעה בהיקף מספיק כדי להציף עצים עם מערכות שורשים רדודות.

כמו הקרחונים על פני הקרקע, הפרמפרוסט סביב פיירבנקס אינו רציף. חלקים או שלוחות ממנו פונים למדרונות במפנה צפוני ועוטפים את העמקים הנמוכים. עם זאת, לרוכשי דירות פוטנציאליים שרוצים להימנע מתוצאות הפשרת הפרמפרוסט יש רק אפשרות לניחוש. אין מפה מקיפה של פרמפרוסט. לאנשים, שנכסיהם נפגעים מההפשרה, אין למי לפנות, לא לחברת הביטוח ולא לממשלה.

רבים מהעצים שבעמק נוטים כאילו הן שיכורים. לפעמים, רק שכבה דקה של אדמה מכסה אזורי תת-קרקע שבהם הקרח נעלם. עצים מתמוטטים הם אחד הסימנים הבולטים יותר של פרמפרוסט שהפשיר

אוניברסיטת אלסקה פיירבנקס, ביתם של חלק גדול ממחקרי הפרמפרוסט של המדינה, נאבקת בעצמה עם בולענים שחוזרים על עצמם בכבישים ובמגרשי החניה שלה, והיא משקיעה כסף רב כדי לבנות אותם מחדש, רק כדי שיכשלו פעם נוספת.

בעוד שבחלקים מאלסקה חוו טמפרטורות שיא גבוהות בדצמבר, פיירבנקס עצמה סגרה את שנת 2021 בסערת קרח הרסנית. אזור ארקטי חם יותר הוא גם אזור ארקטי לח יותר, ומאיץ את פירוק הפרמפרוסט.

בפיירבנקס, על כל סנטימטר של גשם, רואים כסנטימטר אחד של הפשרה נוספת מלמעלה למטה, הסביר מדען בכיר במעבדת המחקר וההנדסה באזורים קרים של צבא ארה"ב. בממוצע, פיירבנקס רואה כעת כחמישה שבועות של גשם יותר מאשר בשנות ה-70.

כדי להבין את היקף הבעיה של הפשרת הפרמפרוסט, צריך להבין שלאנשים החיים בצפון, המצב הטבעי של הקרקע, מצב ברירת המחדל של כדור הארץ, הוא קפאון – פרמפרוסט. אלפי שנות תרבות בנויות על הידע הזה. עכשיו הפשרת והיעלמות הקרח משנה מהותית את המקום והאופן שבו אנשים יכולים לחיות.

אבל, בעוד שההשפעות של הפשרת הפרמפרוסט – שקיעה, שיטפונות, בולענים ומפולות – דומות להרס של אסונות טבע, הסוכנות הפדרלית לניהול חירום FEMA אינה אחראית לנזקי הפרמפרוסט, וקשה מאוד לכסות נזקים אלו על ידי ביטוח של בעלי הנכס, הבית.

לאנשים החיים בצפון, המצב הטבעי של הקרקע, ברירת המחדל של כדור הארץ, הוא קפאון – פרמפרוסט. אלפי שנות תרבות בנויות על ידע זה. הפשרת והיעלמות הקרח משנה מהותית את האופן שבו אנשים יכולים לחיות

באזור בו ים צ'וקצ'י Chukchi Sea גובל בצפון אמריקה, הקהילה של כ-300 אנשים בפוינט ליי, בחוג הארקטי בצפון מערב אלסקה, נאבקת עם אובדן הפרמפרוסט.

בשנת 2016, האגם שעליו הסתמכו למי שתייה נעלם בן לילה לאחר ששלוחת הפרמפרוסט שעליו נשען האגם הופשרה, מה שאילץ את העיירה לשאוב מים מנהר סמוך.

השנה, אחד ממיכלי האחזקה של העיירה קרס. לדברי לופיטה הנרי, הנשיאה לשעבר של הכפר, כנראה שהפרמפרוסט נמס תחתם, יש סדקים בבתים, דלתות שלא יכולות להיסגר, בתים כל כך זוויתיים שהם נראים בלתי ניתנים למגורים.

רבים מקווי הביוב התת-קרקעיים הראשונים של העיירה, שהוקמו לפני כ-30 שנה, נסדקו או נשברו מאז כשהקרקע שקעה. ממשלת האזור התקינה לאחרונה עמודי חשמל חדשים, שכבר מתחילים לנטות.

הפשרת הפרמפרוסט מקשה על בנייה או על קבלת הלוואה לבית חדש. מה אתה עושה כשהאדמה נופלת מתחתיך? שואלת לופיטה הנרי, היכן אתה משיג את הביטוח שלך? איזה בנק יכול לממן את רכישת הבית או אפילו לתקן את הבית שלך? פרמפרוסט קשור לכל, לבתים שלנו, למקורות המים, למקורות המזון, לצמחייה.

מה אתה עושה כשהאדמה נופלת מתחתיך? היכן אתה משיג את הביטוח שלך? איזה בנק יכול לממן את רכישת הבית או לתקן אותו? פרמפרוסט קשור לכל, לבתים שלנו, למקורות המים, למקורות המזון, לצמחייה

במרץ 2022, פוינט ליי הפכה לעיר הראשונה באלסקה שהכריזה על מצב חירום אקלימי, מתוך הכרה באיום על קיומה. נזקים מהפשרת פרמפרוסט הם בעיה נפוצה עבור קהילות בצפון אלסקה, ועיירות רבות ברחבי אלסקה מתמודדות עם אתגרים דומים.

הערכת האיום הכלל-מדינתית The statewide threat assessment מצאה כי 89 מתוך 336 הקהילות של אלסקה מאוימות על ידי הידרדרות והפשרת הפרמפרוסט. החסמים העיקריים להתמודדות עם איומים אלה כוללים היעדר נתונים ספציפיים לכל אתר כדי לאפשר פיתוח פתרונות, והיעדר מימון ליישום תיקונים ופתרונות פרואקטיביים.

תחזית לערים שיפגעו מהפשרת פרמפרוסט באלסקה
תחזית לערים שיפגעו מהפשרת פרמפרוסט באלסקה

בנוסף לנזקים אלו, במחקרים עדכניים מצאו שהאומדנים של פליטות של פחמן ומתאן המשתחררים מהפשרה של פרמפרוסט היו בהערכת חסר מהותית. יש כ-1.6 טריליון טונות של פחמן המאוחסנים כיום בפרמפרוסט – פי שניים ממה שיש כעת באטמוספירה. תחזיות חדשות מצביעות על כך שכמות פליטת גזי החממה מהפרמפרוסט עשויה להשתוות לכמויות גזי החממה הנפלטים משאר ארצות הברית בסוף המאה.

מחקרים עדכניים מצאו שאומדני פליטות פחמן ומתאן המשתחררים מהפשרת פרמפרוסט – בהערכת חסר מהותית. כ-1.6 טריליון טונות פחמן מאוחסנים כיום בפרמפרוסט – פי 2 ממה שיש באטמוספירה

דמיטרי סטרלצקי, גיאוגרף מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, מסביר שהרבה לפני שהקרח מתחיל להפשיר, ההתחממות מפחיתה את יכולת הפרמפרוסט לתמוך במבנים.

באביב 2020, דווח על מקרה ראשון של "זחילת מדרון" כתוצאה מהפשרת הפרמפרוסט, שסיכנה את שלמותו המבנית של צינור הנפט טראנס אלסקה באורך 800 מייל. זה כנראה מה שקרה בעיר נורילסק בסיביר כמה חודשים לאחר מכן, שם הפשרת הפרמפרוסט הביאה פריצת מאגר דלק ענק, שגרמה לשפיכת סולר קטסטרופלית שזיהמה את הנהרות באזור.

המחקר האחרון של סטרלצקי מצא ש-70% מהתשתיות הגדולות באזור הארקטי נמצאות באזורים שהפשרת הפרמפרוסט עלולה לסכן תשתיות אלו במהלך 30 השנים הבאות, להגדיל את עלויות התחזוקה ב-15.5 מיליארד דולר, ולגרום לנזקים נוספים של 21.6 מיליארד דולר. ואלה ההערכות השמרניות ביותר של המחקר.

ככל הנראה, רוב האוכלוסייה שחיה על פרמפרוסט נמצאת ברוסיה, אבל גם מדינות אלפיניות כמו צרפת ושוויץ יראו נזקים קשים מהפשרת הפרמפרוסט ואובדן יציבות מדרונות ההרים, וכתוצאה מכך ממפולות מסוכנות.

ככל הנראה, רוב האוכלוסייה שחיה על פרמפרוסט נמצאת ברוסיה, אך גם מדינות אלפיניות כצרפת ושוויץ יראו נזקים קשים מהפשרתו ואובדן יציבות מדרונות ההרים, וכתוצאה מכך ממפולות מסוכנות

מחקר שפורסם לאחרונה ב-Population and Environment מצא כי 3.3 מיליון בני אדם חיים כיום ביישובים שבהם הפרמפרוסט יפשיר ויתפורר עד 2050, מה שיאלץ רבים מהם לעבור למקומות אחרים.

לרוב האנשים האלו שחיים על הפרמפרוסט יש הבנה טובה למדי של מה יקרה בעוד 20 שנה, הם לא צריכים מדענים שיגידו להם זאת, אבל מקבלי ההחלטות בוושינגטון ובמוסקבה צריכים לשים לב ולהגיב.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
תופעות כמו יער שיכור ומפולות אדמה הם נורמליות באיזורים ארקטיים, אבל כל מי שנמצא באיזורים האלה רואה שהשכיכות גדלה ב30 בשנים האחרונות, לכן היה עדיף לתת קצת סטטיסטיקה, אחרת, זה ישמש למככחי... המשך קריאה

תופעות כמו יער שיכור ומפולות אדמה הם נורמליות באיזורים ארקטיים, אבל כל מי שנמצא באיזורים האלה רואה שהשכיכות גדלה ב30 בשנים האחרונות, לכן היה עדיף לתת קצת סטטיסטיקה, אחרת, זה ישמש למככחישים.

אפוא קנדה בסיפור?

עוד 1,471 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הצעת החוק שהגישו שני הח"כים מיהדות התורה לא תעבור בכנסת, וזו גם לא מטרתם של גפני ומקלב: הם רוצים להתריס ולעצבן - ולפי התגובות, הצליח להם ● אבל שני הח"כים הם מהרציניים במשכן ודווקא מהם אפשר היה לצפות לצעדים ממשיים שיגבו מהעשירים את מחירו האמיתי של הזיהום שהם מייצרים ● פרשנות

עוד 744 מילים

קליש-רותם דרשה ממנכ"ל העירייה לחתום על מכתב מסולף. הוא סרב ופוטר

מעקב זמן ישראל רגע לפני שפיטרה את מנכ"ל עיריית חיפה אוהד שגב, ניסתה ראשת העיר עינת קליש-רותם לחייב אותו לחתום על מכתב שגוי למבקר המדינה, המציג את "פרשת החקירות האסורות" שנחשפה בזמן ישראל באופן מעוות ● שגב - שסירב וכאמור פוטר זמן קצר אחר כך - הוא המנכ"ל השלישי שעוזב את תפקידו במהלך הקדנציה מלאת הזעזועים של קליש-רותם כראשת עיריית חיפה

עוד 565 מילים

"איך מישהו מעז להכחיש את מה שעברתי?"

אחרי שהדליקה משואה אמש בטקס יום השואה הממלכתי ביד ושם, אולגה קיי בת ה-96 - אשר שרדה את אושוויץ ושני מחנות נוספים - אומרת בראיון לזמן ישראל: "אנחנו חייבים לספר את הסיפור שלנו כדי להשאיר את הזיכרון בחיים"

עוד 1,739 מילים

דיווח: בנט אוים שאם לא יתפטר מראשות הממשלה, בני משפחתו ייפגעו מכדורי רובה

בשונה מהמכתב המוקדם, שנשלח למקום עבודתה של אשת ראש הממשלה גילת בנט, המכתב המאוחר מוען לבית המשפחה ברעננה, אך הוא אותר על ידי דואר ישראל לפני שהגיע ליעדו ● המשטרה הצבאית עצרה חייל בחשד שפרסם איומים נגד בנט ברשתות החברתיות ● גרמניה מוכנה להפסיק לרכוש נפט רוסי, ובכך נסללת לאיחוד האירופי הדרך להטלת אמברגו על מוסקבה

עוד 43 עדכונים

ראש השב"כ נפגש בשבוע שעבר עם אבו מאזן ברמאללה

לזמן ישראל נודע כי במסגרת המאמצים להרגיע את הרוחות בהר הבית, ראש השב"כ רונן בר נפגש בחול המועד עם יו"ר הרשות הפלסטינית ברמאללה ● במקביל, ישראל וירדן פועלות להרגיע את הרוחות ולחזק את שיתוף הפעולה סביב אל אקצא ● בינתיים, המגעים בערוצים החשאיים מניבים שקט יחסי ● אבל כל העיניים נשואות למחר - תפילות היום השישי האחרון של הרמדאן ● פרשנות

עוד 581 מילים

ביד חזקה ובזרוע נטויה

הסרט החדש "השורד" מגולל את סיפורו הלא יאמן של הארי האפט – ניצול שואה שהפך למתאגרף מקצועי באושוויץ ונאלץ להשתתף בקרבות ראווה כדי לשרוד ● השחקן בן פוסטר, שמגלם את האפט, מספר בראיון על הדיאטות הקיצוניות שעבר במהלך הצילומים ("רציתי לראות את עצמות החזה שלי") ועל אותה סצנה שאולתרה, כי הבמאי בארי לוינסון ביקש להוציא מפוסטר רגש בלתי צפוי

עוד 872 מילים

גם הצ'רקסים עברו רצח עם, מהגדולים בהיסטוריה - ואנחנו לא שמענו עליו

רוסיה רצחה במאה ה-19 כמיליון וחצי צ'רקסים ● מדובר ברצח עם לפי כל הגדרה, אבל אף מדינה חוץ מגיאורגיה לא הכירה בו ● אלפי צ'רקסים חיים בישראל ● הם מקיימים יום זיכרון לרצח העם ומלמדים עליו בבתי הספר - אבל רוב הישראלים לא מודעים לקיומו ● מנהל המרכז למורשת הצ'רקסית: "היהודים מפחדים להכיר באסון של אחרים" ● והפוליטיקאים? "אולי הם מחשש מהרוסים"

עוד 2,787 מילים

אחרי שמחירי החניון בכיכר אתרים זינקו בחדות, בתי המלון באזור השיקו שאטל חינם מחניון בשדה דב לכיכר ● בעלי החניון טוען שהשאטל מופעל בסיוע של העירייה, בניסיון להקטין את הזכויות שלו בכיכר ● מפעיל השאטל: "הכרסום בחניון לא המטרה. זה פתרון למי שלא רוצים לשלם סכומי עתק לחנייה, לעמוד בפקקים ולקבל דוחות"

עוד 1,435 מילים ו-2 תגובות

רה"מ בנט ביד ושם: גם המלחמות הקשות ביותר בימינו לא דומות לשואה

הנשיא הרצוג ביד ושם: "הטלת ספק בזכותה של ישראל להתקיים היא אנטישמיות"; גנץ: "עלינו להימנע משנאת חינם, עלינו לשמור על החברה הישראלית חזקה"; נשיאת הבונדסטאג בכנסת: זה לא נתפס כמה הרסנו ורצחנו ● נשיאת הנציבות האירופית על עצירת אספקת הגז הרוסי: "סוחטים את אירופה" ● הערכה: הגורם שאיים על משפחת בנט מכיר את שגרת המשפחה

עוד 47 עדכונים

החגיגות סביב ההצעה שהגיש אתמול גנץ לצמצם את הסודיות של ועדת החקירה בפרשת הצוללות - מוקדמות מדי ● שר הביטחון לא יזם את המהלך - הוא נכפה עליו על ידי ועדת החוץ והביטחון ● והנוסח המתוקן שהגיש גנץ כמעט לא משנה דבר: הסודיות הוסרה רק מחלקים שוליים וזניחים של עבודת הוועדה ● מערכת הביטחון תמשיך להגן על עצמה תחת אצטלת הסודיות הביטחונית ● פרשנות

עוד 941 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה