איך פייק נולד

במהלך השבועות שקדמו להצבעות על התקציב, מדינת ישראל הייתה תחת מתקפה של קמפיין שקרי, ארסי ומסוכן.

מכיוון שלא ראיתי התייחסות מפורטת בתקשורת לרצף האירועים הכולל, החלטתי לכתוב מסמך שיתאר באופן עובדתי את אשר התרחש והוספתי בדיקת עובדות לטענות השקריות. טענות שחלקן הגיעו אליכם דרך ערוצי המיינסטרים, ללא סינון ראוי וללא בדיקת עובדות בסיסית.

בשבועות שקדמו להצבעות התקציב, ישראל הייתה תחת מתקפת קמפיין שקרי, ארסי ומסוכן. לא ראיתי התייחסות מפורטת בתקשורת לרצף האירועים הכולל, אז החלטתי לתעד את העובדות

אתייחס גם לתחקיר שפרסמה אילה חסון ואוסיף עובדות שלא הוצגו שם וחשוב שיגיעו לידיעת הציבור. בנוסף אתאר התפתחות כרונולוגית של קמפיין המבוסס על עלילת דם (כספי המיסים עוברים לחמאס), שאין לו קשר למציאות אבל לצערי נראה כאילו הונדס באופן הדרגתי שלב אחרי שלב

מטרת הקמפיין:

סיכול העברת התקציב והפלת הממשלה על ידי לחץ ציבורי שישבור חבר כנסת אחד או יותר מהקואליציה.

הדרך:

להפיץ פייק ניוז כאילו כספי משלם המיסים עוברים לחמאס ומשמשים לרצח ישראלים. "תקציב עם דם על הידיים".

שלבי הקמפיין:

 1. השלב הראשוני – 53 מיליארד שקל לתומכי טרור, מס עבאס
 2. הקמפיין סביב התחקיר של אילה חסון.
 3. השלב המרכזי – "תקציב עם דם על הידיים", #ישראלמתאבדת
 4. האירוע המרכזי – הפגנה בכיכר הבימה בשילוב נאומים של חברי כנסת.
 5. הפעלת לחץ נקודתי מחוץ לביתם של חברי כנסת סמוך להצבעות התקציב.

1

השלב הראשוני – 53 מיליארד לתומכי טרור, מס עבאס

באוגוסט הושק הסלוגן "מס עבאס", סלוגן אחד מתוך סדרה של סלוגנים שנועדו כמובן לעשות את החיבור בין כספי המיסים של אזרחי ישראל למנסור עבאס ורע"ם ולנתק את הקשר בין הכספים לייעודם האמיתי – בניית בתי ספר, מלחמה בפשיעה, סלילת כבישים ועוד.

בשבועות שלפני התחקיר של אילה חסון חברי הכנסת של הליכוד הדהדו את הסלוגנים המדוברים, פעילים עמדו ברחובות עם שלטים ברוח הקמפיין וגם בקבוצות וואטסאפ ובדפי פייסבוק הופצו המסרים.

כאן אנחנו רואים שלט שעליו כתוב: "53 מיליארד שקל לתומכי טרור, 0 שקלים ללוחמים בטרור", ליד השלט פעיל עם תמונתו של נתניהו.

יומיים לפני פרסום התחקיר של חסון, נתניהו העלה בדף הפייסבוק שלו כרזה שנכתב בה:

"53 מיליארד לתנועה האסלאמית -כן, תוספת שכר ללוחמים ששומרים עלינו – לא".

שוב אותו המסר.

FDnpmkMXEAoF_gMחשוב לשמוע מה אומר נתניהו כשבועיים לפני פרסום התחקיר של אילה חסון. ספק פליטת פה, ספק אמירה מתוכננת, אמירה שמתכתבת עם התחקיר שלה, שיתפרסם שבועיים לאחר מכן.

נתניהו אומר במליאת הכנסת לח"כים הערבים:

"נותנים לחברה הערבית ולעמותות שלכם ולאנשי חמאס, מה אתם חושבים שאנחנו לא יודעים? 53 מיליארד שקל שהולכים לכל מיני צינורות".

2

הקמפיין סביב התחקיר של אילה חסון

יום חמישי, 28.10, מהדורת החדשות של ערוץ 13 והתחקיר של אילה חסון פורץ לחיינו בסערה. אייטם ראשון בראש המהדורה, לפני הקורונה, לפני התקציב, לפני כל דבר אחר.

מיד לאחר מכן שודר תקציר לתחקיר המלא שישודר יום לאחר מכן, ביום שישי, ושוב ביום שבת.

בנושא התחקיר של אילה חסון, אתייחס לדברים שלא היו בתחקיר שלה, מכיוון שהדברים שלא היו ופורסמו על ידי גורמים שונים כאילו כן היו, הם אלו שהיוו בסיס לקמפיין הפייק ניוז.

מה לא היה בתחקיר:

 • לא הוצגה שום הוכחה להעברת כספי מיסים מישראל לארגון חמאס בעזה.
 • לא נאמר בתחקיר שלה שלפי אתר משרד המשפטים 100% מכספי העמותה מגיעים מתרומות – כך שאין נגיעה בכספי משלם המיסים.
 • חסון טענה בתכניתה שמי שמסתכל במסמכים של העמותה לא רואה מהיכן הגיע הכסף. חבל שהיא לא בדקה באתר משרד המשפטים, שם רואים, כאמור, שכל הכסך מגיע מתרומות.

"בישראל מרוצים ממינויו של ד"ר ראזי חמד ליו"ר רשות האנרגיה בעזה".

"לחאמד יש קשרים עם גורמים ישראלים אותם פיתח במהלך השנים. הוא סייע משמעותית לקידום עסקת שחרורו של גלעד שליט כשנעתר לפתוח ערוץ הידברות ישיר עם עמיתו גרשון בסקין".

 • לא נאמר שהעמותה ליתומים ונזקקים, הידועה גם בשם עמותת סיוע 48 פועלת עשרות שנים ומעולם לא הואשמה בעבירה ביטחונית.
 • לא נאמר שהעמותה תורמת רבות ליהודים וערבים בתוך ישראל ואף סייעה לנפגעים בשריפות בצפון, כפי שפרסם ישראל פריי בנובמבר 2020.

 • לא היה גילוי נאות בזמן התחקיר שארגון "עד כאן" הוא זה שהעביר את החומרים לכתבה. לפי פרסומים שונים, לארגון ולמנכ"ל הארגון היסטוריה בעייתית של זיופים לכאורה. בין השאר פרסומם של חיים לוינסון בהארץ, פרסום נוסף של הגר שיזף בהארץ ופרסום של רפאלה גויכמן ב"דה מרקר".
 • מומלץ לצפות באייטם של גיא זוהר שנוגע בחלק מהדברים שציינתי.

 • מה שכן ידוע זה שמנסור עבאס עצמו נפגש בעבר בטורקיה עם חאלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, באישור ישראל. אז מה משמעותה של נוכחות מס' 15 ברע"ם באירוע עם בכיר בחמאס בזמן ביקור שאושר על ידי גורמי הביטחון – כשהתקיימה בעבר פגישה אמיתית בדרגים בכירים בהרבה?
 • מה שעוד ידוע זה שיש פוליטיקאי אחד שהתבטא בעבר בעד העברת כספים לחמאס. בנימין נתניהו אמר ב-2019, מספר חודשים לפני האירוע בעזה המתואר בתחקיר:

"מי שרוצה לסכל הקמה של מדינה פלסטינית צריך לתמוך בחיזוק החמאס ובהעברת כסף לחמאס"

*  *  *

נמשיך לרצף הכרונולוגי של האירועים, זמן קצר לאחר פרסום התקציר לתחקיר, פעילים ברשתות החברתיות מתחילים להדהד את המסר: ממשלת חמאס-לפיד-בנט. אותו קמפיין שהתחיל לפני התחקיר, אבל הפעם בתוספת המילים חמאס, טרור, עזה ושהידים.

גם חברי כנסת משתתפים בקמפיין. מכונת התעמולה בפול גז. מירי רגב למשל כותבת:

"זרוע מדינית חדשה לחמאס, הערב גילינו שיש ליחיא סינוואר בנוסף לזרוע הצבאית גם זרוע מדינית – זרוע בנט לפיד. בנט ולפיד הופכים אותנו למדינת פלסטין, מוכרים את מדינת ישראל בשביל לשרוד פוליטית".

לאחר 24 שעות של תעמולה ברשתות החברתיות משודר התחקיר המלא בערוץ 13, בתכנית "שישי עם אילה חסון", ומשודר שוב במלואו במוצאי השבת. אבל המסרים שמתכתבים עם קמפיין "תקציב עם דם על הידיים" משודרים בפאנלים שלאחר שידור התחקיר (פרטים בהמשך).

בחירת היום לפרסום החומרים מאוד מעניינת – פרומו ביום חמישי, כאשר בימי שישי ושבת יש לאילה חסון תכניות קבועות בערוץ. 3 ימים ברצף, ללא הפרעה, ובמהלך הסופ"ש, שבהם אפשר להדהד את התחקיר ולאחריו את המסרים השקריים (שלא נאמרו בתחקיר – אבל את מי זה מעניין). כל זאת בזמן שרוב העיתונאים בישראל, שתפקידם לבצע בדיקת עובדות, נמצאים במנוחת סוף השבוע.

3 ימים ברצף, ללא הפרעה, כולל סופ"ש, להידהוד התחקיר והמסרים השקריים (שלא נאמרו בתחקיר – אבל את מי זה מעניין), כשרוב עיתונאי ישראל, שתפקידם לבצע בדיקת עובדות, במנוחת סופ"ש

תחקירי הבוסטר

צבי יחזקאלי בערוץ 13 ועופר חדד בערוץ 12 מגיעים למהדורות החדשות בימים שלאחר התחקיר של חסון עם חשיפות חדשות שקיבלו לסיפורים מהעבר. לכאורה אין קשר לכתבה של אילה חסון, אבל בפועל התחקירים נותנים בוסטר לנרטיב הכללי: חמאס-רע"ם-טרור. אותו צבי יחזקאלי שותף עם מנכ"ל ארגון "עד כאן" בארגון נוסף ששמו "עוצרים את הג'יהאד העולמי" (פרסום של רפאלה גויכמן בדה מרקר).

3

השלב המרכזי – "תקציב עם דם על הידיים" , #ישראלמתאבדת

קמפיין "תקציב עם דם על הידיים" שמגיע בווריאציות שונות יוצא לדרך.

לאחר פרסום התחקיר המלא של אילה חסון חלק מחברי הפאנל שלה מפיצים את הנרטיב השקרי, שבו כבר יש נדבך נוסף: כספי המיסים והתקציב. 2 דוגמאות:

ליטל שמש:

"איך יכול להיות שהכסף שלנו, משלמי המיסים, הולך לחמאס".

נועם פתחי, באותו הפאנל אצל איילה חסון, אומר בהתייחסותו לראיון של מנסור עבאס אצל אופירה וברקוביץ׳:

"מנסור עבאס לא שולל את זה, ואומר כן, כסף ישראלי שלנו, של המיסים של כולנו עובר לחמאס".

 " אלו תרומות של אנשים שרוצים לעשות טוב, זה לא כסף ממשלתי"

התחקיר מביא עובדות לאירועים בעלי משמעות מוגבלת, שלא לומר זניחה, ואז באים הפרשנים שמחברים את הנקודות על ידי פייק ניוז. מה שלא נאמר ולא הוכח בתחקיר – נאמר על ידי הפרשנים שמפיצים פייק ניוז.

התחקיר מביא עובדות לאירועים בעלי משמעות מוגבלת, שלא לומר זניחה, ואז באים הפרשנים שמחברים את הנקודות על ידי פייק ניוז. מה שלא נאמר ולא הוכח בתחקיר – נאמר על ידי הפרשנים שמפיצים פייק ניוז

אילה חסון קצת יותר זהירה, אבל גם היא צייצה בטוויטר משפט בעייתי, וזה מה שהיא כתבה:

 הוכח בתחקיר שעמותה 48 שמנוהלת על ידי בכירי רע״ם (שעבאס עצמו בקולו מתרים עבור העמותה) העבירה כסף שהגיע לחמאס!

לא השתכנעתי שהוכח דבר כזה בתחקיר, גם היא נשמעה קצת יותר ספקנית בתכניתה מספר ימים לפני הציוץ, אז היא אמרה שאין לה מידע:

"…אותו בכיר בחמאס שמודה לעמותה הזו מאוד מאוד על התרומה שלהם לעזה, איזו תרומה? האם זו תרומה הומניטרית או הכספים מועברים למטרות אחרות – על זה אין לנו מידע".

וכאן היא אומרת שכסף קטארי שמגיע לחמאס הוא בסדר כי הוא לא כסף של משלם המיסים הישראלי. אבל רגע…הכסף של משלם המיסים לא מגיע לעמותה, קל וחומר לא לחמאס, ואם זה בסדר מבחינתה שמאות מיליוני דולרים מגיעים לחמאס, אז מה כן מפריע לה? שכספי מיסים יגיעו לחמאס? אבל כבר הוכח שלא מגיעים. 

נחזור לקמפיין שמתרחש בזירות שונות:

בשלב הבא פעילי השטח ופעילי הרשתות החברתיות מתחילים להדהד את המסר "תקציב עם דם על הידיים".

גם שלטי חוצות עם הסלוגן "תקציב עם דם על הידיים" הופיעו ברחבי המדינה.

סרטונים מזעזעים מלאים בשקרים ובחבלי תלייה, בתוספת כרזות מתאימות, מופצים באופן נרחב, נתניהו עצמו הוא אחד המפיצים.

מצטרפים לקמפיין חברי כנסת, מגישי רדיו, אתרי אינטרנט מוכרים אשר מפיצים וריאציות של המסר השקרי .

כותב בן כספית במעריב:

"הנה מה שכותבים הפעילים הביביסטים בקבוצות הוואטסאפ שלהם: פעילה בשם איריס ענבים כותבת: 'חברים, בכדי שנעשה מחאת רשת חזקה בנושא של התקציב מעבאס לחמאס, הבקשה שכל מי שכותב או משתף בנושא בבקשה לעשות האשטג ישראל מתאבדת'. ענבים היא מראשי הקבוצות הביביסטיות. מפגינה קבועה, 'בת זוג' של אורלי לב, שכבר לא צריך להציג לקוראים. ביום פתיחת משפטו של נתניהו בירושלים זכו שתיהן, ענבים ולב, לכבוד נדיר וזמן איכות אישי בשש עיניים עם הנאשם עצמו, ראש הממשלה (כולל תמונה). היא קוראת להשתמש בהאשטג הזה עוד בשבת, למחרת פרסום ה'תחקיר' בערוץ 13. כלומר, יש כאן יד מארגנת והיא לא יד של הורים שכולים בלבד. היא יד פוליטית".

התגובות של ממשלת ישראל ומנסור עבאס שהגיעו לאחר מכן, לפיהן כספי ממשלה לא הגיעו ולא יגיעו לעמותה, לא עניינו את מפיצי השקרים.

4

האירוע המרכזי – הפגנה בכיכר הבימה בשילוב נאומים של חברי כנסת

במשך שבועות עמלו פעילי ליכוד לקראת ההפגנה הגדולה (שבדיעבד כללה כ-2000 איש). כספים רבים הושקעו באירוע, הסעות הופעלו מכל רחבי הארץ, כרזות הועברו ברשתות החברתיות, וגובשה רשימת דוברים, הכוללת לא מעט חברי כנסת מהליכוד וממפלגתם של סמוטריץ ובן גביר "הציונות הדתית".

העיתוי: יומיים לפני הצבעות התקציב.

יום שלישי ה-2 בנובמבר, "הפגנת הימין", ערוץ 20 משדר את האירוע מעמדת שידור בכיכר הבימה. ליטל שמש, שסיפרה אצל אילה חסון כי כספי מיסים עוברים לחמאס, יושבת בעמדה ומשדרת את האירוע, מאחוריה אדם מניף שלט שעליו כתוב "עבאס זה חמאס".

זה הזמן לציין שהאדם מאחורי שלטי "עבאס זה חמאס" הוא אותו אדם שעמד מאחורי השלטים "שמאלנים בוגדים". משה מירון, שהועסק במטה הבחירות של הליכוד.

בהמשך הכתבה נראה מפגינים מניפים את שלטי "עבאס זה חמאס" גם בהפגנה מחוץ לביתו של יום טוב כלפון.

במהלך האירוע בהבימה אנחנו שומעים את אותם השקרים על הבמה מפי חברי כנסת מכהנים. שמותיהם של חברי ימינה מוזכרים בפי הדוברים. זה לא מקרי, הדוברים בהפגנה הם חלק מהקמפיין שמטרתו להפעיל לחץ על חברי כנסת ובכך למנוע את העברת התקציב. גם חלקים מהתחקיר של אילה חסון משודרים במסכי ענק.

אותם שקרים נשמעים על הבמה מפי חכ"ים מכהנים. שמות חברי ימינה מוזכרים כחלק מהפעלת הלחץ על החכ"ים כדי למנוע את העברת התקציב. קטעים מתחקיר חסון משודרים על מסכי ענק

ציטוטים מתוך האירוע (מדובר בציטוטים של הנואמים וציטוטים מתוך סרטונים שהוקרנו על מסכי ענק):

"ארגוני הטרור מסתננים בחסות רע"ם אל כנסת ישראל וכספי המיסים שלנו".

"מדינת ישראל הולכת להעביר כסף לארגוני טרור מתקציב המדינה, לרוצחים של הילדים שלנו".

"אף אחד מכם לא היה מסכים שמכספי מדינת ישראל יממנו את הרוצחים של הילדים שלו".

ח"כ דיסטל: "מדינת ישראל נוזלת לנו מבין האצבעות לטובת החמאס ולטובת בנט המגלומן, הגנב, השקרן".

ח"כ מירי רגב: "כסך לשהידים יש, לחיילי צבא ההגנה לישראל אין".

ח"כ גדי יברקן: "האנשים האלו (חברי הממשלה) גרועים יותר מהאויבים שלנו".

ח"כ פטין מולא מהליכוד בהפגנה: "לא ניכנע למנסור עבאס שלוקח כסף והורג את החיילים שלנו".

ומדובר רק בחלק מהאמירות הקשות שנאמרו בהפגנה.

5

הפעלת לחץ נקודתי מחוץ לביתם של חברי כנסת סמוך להצבעות התקציב

הגענו לשלב המכריע בקמפיין. נתניהו פנה למספר חברי כנסת בדרכים שונות בכדי לשכנע אותם לא לתמוך בתקציב. הוא קיווה שהאווירה הציבורית הרעילה תעזור לו לגרום להם לערוק לצד השני.

מפרטים שהתפרסמו, הוא סימן שתי דמויות עיקריות: איילת שקד ויום טוב כלפון, שניהם מסיעת ימינה. בראיון לרינה מצליח, ח"כ יום טוב כלפון סיפר שנתניהו הציע לו שריון ברשימת הליכוד תמורת התנגדות לתקציב. במקביל הופעל עליו לחץ גם מחוץ לביתו.

בסרטון המצורף פעילים עם מערכת הגברה מחוץ לביתו של כלפון דורשים ממנו להפיל את הממשלה, גם בסרטון הזה קל לראות את השלט שעליו כתוב  "עבאס זה חמאס׳.

בקואליציה הבינו כבר בהתחלה שמדובר בקמפיין שמטרתו לגייס עריק, והם עבדו באופן נכון. הם לא נגררו להתמודדות עם השקרים ובכך לבזבז זמן יקר. הם שמרו על מה שבאמת חשוב. הם שמרו על חברי הכנסת שלהם קרוב ונטרלו את הסכנה לעריקים בהצבעות התקציב. הפעם עמדו מול נתניהו שועלים ותיקים אשר מכירים את שיטות הפעולה שלו. סביר להניח שהח"כים הזוטרים בקואליציה הוכנו מראש למצב שבו נתניהו יפנה אליהם.

בקואליציה הבינו כבר בהתחלה שמדובר בקמפיין שמטרתו לגייס עריק ועבדו נכון. הפעם עמדו מול נתניהו שועלים ותיקים שמכירים את שיטות הפעולה שלו. סביר שהח"כים הזוטרים בקואליציה הוכנו מראש

עמית סגל חשף שח"כ יום טוב כלפון מסיעת ימינה נפגש עם נתניהו בחשאי בימים המכריעים. נתניהו לא ידע שיום טוב כלפון היה מתואם עם לשכת בנט ונשלח כסוכן לאסוף מידע (וגם הקליט אותו כנראה).

מדינת ישראל הייתה תחת מתקפה של פייק ניוז מסיבה אחת בלבד – למנוע את העברת תקציב המדינה ובכך להפיל את הממשלה.

השאלה שכל מי שקורא את המסמך הזה צריך לשאול את עצמו, ובעיקר מקבלי ההחלטות בממשלה ובתקשורת היא: איך אנחנו מגיבים בפעם הבא שיגיע בליץ כזה. גם אם הקמפיין עצמו נכשל, זה לא יתכן שאף אחד לא משלם מחיר על שקרים והסתה ללא גבולות. הקמפיין נכשל, אבל כל קמפיין כזה גורם למדינה נזק בלתי הפיך שמצטבר. גם היום יש אחוז ניכר מהעם שמאמין שכספי משלם המיסים עוברים לחמאס. איך זה משפיע על אלו שאמורים להתגייס לצבא בקרוב? איך זה משפיע על אנשים מעורערים בנפשם שיש ברשותם נשק? איך זה משפיע על החוסן הלאומי?

נקודות למחשבה.

הערות:

הבהרה לגבי אילה חסון: היא קיבלה חומרים ופרסמה אותם. אין לראות בנכתב טענה שהיא הייתה במודע חלק אינטגרלי משלבי הקמפיין. אולי אפילו לא ידעה שהקמפיין להפלת הממשלה יהיה מבוסס בחלקו על התחקיר שלה. אותו דבר גם לגבי עופר חדד וצבי יחזקאלי.

האם כל שלבי הקמפיין תוכננו מראש כבר באוגוסט, או שבמהלך הזמן היו שינויים? אין דרך לדעת. האם זו הייתה יד אחת מכוונות או מספר ידיים של בעלי אינטרסים שונים? לא ניתן לדעת. הצגתי את השתלשלות האירועים כפי שקרתה.

"תקציב עם דם על הידיים" זה השם שאני בחרתי לחלק המרכזי של רצף האירועים, אין להסיק מכך שמי שאחראי לסלוגן והפצת הסלוגן "תקציב עם דם על הידיים" היה אחראי או מעורב בחלקים אחרים בקמפיין שתוארו כאן.

לאלו שהגיעו עד כאן אני ממליץ לצפות שוב בפתיחת המהדורה של ערוץ 13 ביום חמישי ה-28 באוקטובר בשביל להבין את חולשתה של התקשורת.

און עזריאל הוא יועץ לפיתוח עסקי. בעבר מנכ"ל רשת Diamonds International Grand cayman, belize, jamaica, honduras. צבר ישראלי מעורב, מצד אבא נצר למגורשי ספרד (21 דורות), מצד אמא נצר ליהדות פולין, דור 3 בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
7
התקציב הממשלתי אכן בסכנה מוחשית לעבור לידי חמאס. כותב הבלוג עושה מעצמו צחוק, כיוון שלא קרא את התחקיר במלואו והסתפק בצפייה בטלוויזיה ומכאן המסקנות השגויות. יש קשר ברור בין עבאס לחמאס ויש... המשך קריאה

התקציב הממשלתי אכן בסכנה מוחשית לעבור לידי חמאס. כותב הבלוג עושה מעצמו צחוק, כיוון שלא קרא את התחקיר במלואו והסתפק בצפייה בטלוויזיה ומכאן המסקנות השגויות. יש קשר ברור בין עבאס לחמאס ויש חשש אמיתי ומבוסס לזליגת כספים מקופת המדינה לחמאס דרך עמותות וצינורות ביניים. כל ישראל וציוני צריך להיות מוטרד מכך.

כל הכבוד על תחקיר מצויין. לא נשכח איך ביבי דאג להצית מלחמות בדרום כל פעם שזה שירת אותו. איך הוצתה האש בדרום, סמוך להקמת הממשלה החדשה, ואיך כמעט כל בחירות יצאנו למבצע מול חמאס. גם לא ... המשך קריאה

כל הכבוד על תחקיר מצויין.
לא נשכח איך ביבי דאג להצית מלחמות בדרום כל פעם שזה שירת אותו.
איך הוצתה האש בדרום, סמוך להקמת הממשלה החדשה, ואיך כמעט כל בחירות יצאנו למבצע מול חמאס.
גם לא נשכח את מזוודות הדולרים ואת הטפטופים הבלתי פוסקים של טילים למקומות כמו שדרות, אשקלון ובמיוחד – עוטף עזה.
ביבי דאג לחזק את חמאס כל השנים, ועכשיו כולנו אוכלים את הפירות הבאושים.
נקווה שהממשלה החדשה תצליח בסופו של דבר להשקיט את הלהבות.

כל הכבוד, און, על התחקיר המפורט והחשוב. ולגבי איילה חסון: אפשר לייחס את התפקיד שלה בקמפיין המתוזמר לרשלנות גרידא, אבל כדאי להיזכר בפלופ המשמעותי הקודם שלה בו היא דאגה לבלבל את הציבור במ... המשך קריאה

כל הכבוד, און, על התחקיר המפורט והחשוב. ולגבי איילה חסון: אפשר לייחס את התפקיד שלה בקמפיין המתוזמר לרשלנות גרידא, אבל כדאי להיזכר בפלופ המשמעותי הקודם שלה בו היא דאגה לבלבל את הציבור במה שנוגע לאישור הצוללות למצרים. האם גם שם זו הייתה רק רשלנות? ואם כן, האם ראוי להעסיק רשלנית סדרתית כזו בתפקיד בכיר כל כך בערוץ חדשות מרכזי? ואולי הפלופים שתמיד נופלים איכשהו לצד אחד הם לא רשלנות אלא שיטה?

עוד 2,288 מילים ו-7 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 7 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק לחיבורם לחשמל של בתים שנבנו ללא היתר

משרד הביטחון: מדינות זרות יוכלו לרכוש מערכות סייבר ישראליות רק כדי למנוע טרור ופשעים חמורים ● ליברמן חתם על הצו לביטול מכסים על מוצרי חלב רכים ● הושלם תהליך הרישוי של מטוס ראשי המדינה ● באופן חריג הותר לבנט לחסן את בנו, אף שחלה בקורונה ● נתניהו ביקש להאריך את האבטחה המוצמדת לאשתו ולבניו ● עלה ל-21 מספרם של נשאי זן האומיקרון שאובחנו בארץ

עוד 41 עדכונים

ה"שואה" של הטלפונים הכשרים הרגה את אלוהים

"הדבר הזה גרוע יותר מבחינתנו מהשואה – גדול המחטיאו מהורגו" (הרב אליעזר יהודה פינקל, ראש ישיבת מיר וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה הליטאית בפגישה עם שר התקשורת יועז הנדל)

אחרי שקראתי את דברי הרבנים הנכבדים בלשכת שר התקשורת, בדיון אודות המונופול שלהם על אפשרות ניוד הטלפונים הכשרים, הצטערתי (שוב) שהחרדים לא לומדים לימודי ליבה, או בכלל השכלה כללית.

אילו היו לומדים, ולא רק את פסיקות הרבנים שלהם המנסים לעצור את הזמן ולשמר את היהדות במתכונתה מלפני 600 שנים, היו אולי קוראים את ניטשה:

"זאת הפילוסופיה אשר מעניקה לי את האיזון הנפשי הנחוץ להמשך חיי, כאשר אני חי במודעות מלאה לעובדה שלאחר לידתם, התינוקות היפים עם הפנים המחייכות והעיניים הגדולות והתמימות נזרקים לתוך התנור הבוער של החיים".

השנה היא 1879.

אחרי שקראתי את דברי הרבנים הנכבדים בלשכת שר התקשורת, בדיון אודות המונופול שלהם על אפשרות ניוד הטלפונים הכשרים, הצטערתי (שוב) שהחרדים לא לומדים לימודי ליבה, או בכלל השכלה כללית

ניטשה, כפילוסוף של התנועה הנצחית, קבע ש"לא היינו יכולים להתקיים מבלי לקבל את הפיקציה שקיימים דברים בלתי משתנים, שלמעשה אינם קיימים".

ואם הרבנים הנכבדים, שאחריהם כרוכים מאות אלפי חרדים, חיים בפיקציה, בעולם מוכחש ושיקרי, שלכאורה ניתן לשמר בו אורח חיים אחד בלי שהחיים ישנו את מי שחי באורח החיים הזה, הם פשוט לא מבינים היכן הם חיים.

טלפונים סלולריים והחופש לבחור ידע ומידע דרכם, הם תהליך בלתי ניתן לעצירה של תנועה מתמדת.

כדי להסביר את העימות הזה בין הדת הקפואה, הסטגנטית והקשוחה, הקיצונית והאובססיבית לחוקי התורה הקדומים, צריך להרוג פעם (שוב) את אלוהים. ניטשה עשה זאת בספרו "המדע העליז".

להלן ציטוט :

"האם לא שמעתם על המטורף ההוא שרץ ביום עם לפיד אש בידיו דרך כל המקומות הציבוריים וצועק ללא הפסק: אני מחפש את אלוהים! אני מחפש את אלוהים! במקומות אלה רבים חיו ללא כל אמונה באלוהים, צעקתו עוררה צחוק. אחד אמר עליו שהוא הלך לאיבוד כפי שילד אובד לאמו, אחר אמר עליו שהוא אחוז פחד מהזולת ומחפש להסתתר, כולם לעגו לו.
המטורף קפץ בפתאומיות מולם ובהביטו עליהם בכעס, זעק לעומתם: אני אומר לכם לאן נעלם אלוהים! אנחנו רצחנו אותו! אתם ואני! אנחנו כולנו הרוצחים שלו. אנחנו עשינו זאת. גדולתו של המעשה היא מעל יכולתנו. האם בכך הפכנו בעצמנו לאלים הראויים למעשינו? מעולם לא בוצע מעשה כזה ואלה אשר ייוולדו אחרינו, ייוולדו הודות למעשנו הנעלה ביותר מכל מעשה אחר שקרה עד כה בהיסטוריה".

אם הרבנים הנכבדים, שאחריהם כרוכים מאות אלפי חרדים, חיים בפיקציה, בעולם מוכחש ושיקרי, שלכאורה ניתן לשמר בו אורח חיים אחד בלי שהחיים ישנו את מי שחי באורח החיים הזה, הם לא מבינים היכן הם חיים

הנוירולוג פרופ' ז'אן אשכנזי כותב על כך בספרו החדש "העולם הקסום של המוח":

"כוונת הפילוסוף המודיע במילות טירוף על מותו של אלוהים, אותו אלוהים שנחשב עד כה לאל מוות, היא לבשר לעולם שכל הערכים המסורתיים חדלו להתקיים.

בספרו 'כה אמר זרתוסטרה' מתוארים אנשים, שעקב מות האלוהים חיים בחשיכה מתמדת. כדי להתגבר על מצב זה, הם מתו וקמו לתחייה כיצורים אנושיים עליונים, סופרמנים.

בספרו 'הרצון לעוצמה', כרך 2 עמוד 582, ניטשה טוען שלאורך מאות שנים הפילוסופים העריכו שההשתוקקות הטהורה לדעת את האמת והמניע לדעת, הם ביטוי של תשוקה לעוצמה, לרצון להשתלט על הכול.

טענת הפילוסוף, גם אם היא מוצגת כלא ודאית, מעמידה את השלמות האובייקטיבית בספק. כדי שהידע יהיה אפשרי, צריך להיוולד לעולם לא מציאותי ושגוי, המאמין בדברים בלתי משתנים, עולם דמיוני המנוגד לתנועה המתמדת. בימינו, בשנות ה-2000, ה'תנועה המתמדת', 'רצח אל' ו'על אדם' הם שלושת עמודי התווך של הפילוסופיה הניטשאית".

עכשיו באים הרבנים החרדים ומאמתים את התיאוריה של ניטשה במאבקם על השליטה בטלפונים הכשרים של צאן מרעיתם.

לצערנו, מלבד השליטה בציבור החרדי ובעיקר בכלים שעשויים לחבר אותו לחיים המודרניים, הם עדין שולטים במגוון אורחות חיי החילונים – ברכבות ואוטובוסים בשבתות, במאות אלפי מטבחים ומסעדות הנידונים למלא את פסקי הכשרות שלהם, בנישואין וגירושים, בבתי הדין הרבניים, ובאיום המתמיד על ממשלות ישראל מפני זעמה של "היהדות" – היא היהדות החרדית כמובן.

היהדות החרדית שתמיד תזכיר לדתיים המסורתיים ולחילונים שמדינת ישראל היא "מדינה יהודית", לעולם לא "יהודית ודמוקרטית", כשכוונתם שהיא מדינה חרדית יהודית.

לכן גם השואה אינה אירוע הנתפס בעיניהם כפי שהוא נתפס בידי כלל אזרחי ישראל בעלי עמדות ודעות והשקפות שונות. "שואה" היא כל דבר המאיים על מסורת חיי החרדים. לא על חייהם. לא מדובר על משרפות של אנשים חיים בגלל יהדותם, אלא על איום על מסורת היהדות החרדית בלבד. לכן אין להם בעיה לכנות את חיילי צה"ל "נאצים" ואין להם בעיה לכנות את הגיוס לצה"ל "שמד".
הביטויים הללו מתייחסים להשמדת המסורת החרדית ולא להשמדת העם היהודי על גווניו השונים בבורות ירי וקרמטוריום.

"שואה" מבחינתם היא כל דבר המאיים על המסורת החרדית. לכן אין להם בעיה לכנות את חיילי צה"ל "נאצים" או את הגיוס "שמד". מדובר בהשמדת המסורת החרדית ולא בהשמדת העם היהודי בבורות ירי וקרמטוריום

עכשיו, כשרבנים חרדים משווים בין החופש לנייד מספרים סלולריים לבין השואה, צריך להתקשר אליהם ולומר להם שרצחנו את אלוהים. כולנו. אפשר גם לכתוב להם סמס או פוסט – רצחנו את אלוהים ואולי כדאי שגם אתם תשתתפו במעשה "הנורא". כי ליהודי שמשווה בין השואה שעבר העם היהודי מידי הנאצים לבין "שואת" הטלפונים הסלולריים, אין בעצם אלוהים. הוא עצמו הרג את אלוהים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים

קבוצה של 12 יהודים מברוקלין נסעו לביקור היסטורי בדמשק – עשרות שנים לאחר עזיבתם ● בריאיון לזמן ישראל אומר אחד המטיילים כי השלטון הסורי משקיע מאמצים לשימור האתרים היהודיים ● עיתונאי סורי אומר כי אל־אסד מקדם את ענף התיירות כדי לזרז את שיקום המדינה: "מנסים לשדר את המסר שהמשטר הסורי יותר טוב מהמורדים האסלאמים"

עוד 1,898 מילים

"במשך חודשים ארוכים הגעתי הביתה כל יום בוכה. הלכתי לטיפול פסיכולוגי כדי לנסות להתגבר על התחושות האלה"

תחקיר זמן ישראל "אני מרגישה כמו אחרי אונס, כמו בפוסט טראומה" ●  "עברתי אצלה כמה וכמה משפטי שדה. היא הייתה קוראת לי ומתחילה להטיח בי האשמות בלי לבדוק" ● עובדים ברכבת ישראל מספרים על מסכת ההתעמרויות שחוו מצידה של סמנכ"לית משאבי אנוש ורד פרוינד ● למרות דוח חמור שהוגש לדירקטוריון, ההנהלה ממשיכה לטייח את הטענות ● רכבת ישראל: "הוחלט ששופטת בדימוס תהווה כתובת עבור עובדים הרוצים להתלונן, ותוכל לבדוק כל תלונה שתגיע אליה"

עוד 3,271 מילים

למקרה שפיספסת

האמריקאים משנים את הטון במו"מ מול איראן – ולא בגלל הלחץ מישראל

איראן השאירה את המעצמות בוינה חסרות מילים, תרתי משמע ● הציוצים של השליח הרוסי לשיחות פסקו בדיוק כשהונחו שני ניירות העמדה שהכינו האיראנים – לא מתחילים במו"מ עד שכל הסנקציות יוסרו – מה שהביא לשינוי הטון, גם של האמריקאים ● השבוע השני למו"מ ייפתח על רקע הפיצוץ בנתנז, שעשוי לסמל גם את עתיד השיחות ● פרשנות

עוד 714 מילים

מדיניות הנייטרליות של האמירויות

נסיכות איחוד האמירויות מתנהגת מוזר בחודשים האחרונים. בת הברית הצמודה של סעודיה, שרק לפני שנה חתמה על נורמליזציה עם ישראל, מהדקת את הקשרים עם סוריה ומנהלת מגעים עם איראן. כיצד ניתן להסביר את הכפילות המוזרה ביחסים הדיפלומטיים? מהי המשמעות מבחינת ישראל?

בחודש שעבר עקבה ישראל בתימהון אחרי ביקורו בדמשק של שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאיד, אותו מדינאי שחתם לפני כשנה על הסכמי אברהם בוושינגטון. בן זאיד הגיע לפגישה עם בכירי המשטר הסורי, כולל הנשיא בשאר אל-אסד.

בחודש שעבר עקבה ישראל בתימהון אחרי ביקורו בדמשק של שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאיד, אותו מדינאי שחתם לפני כשנה על הסכמי אברהם בוושינגטון, לפגישה עם בכירי המשטר הסורי והנשיא אסד

לפני כשבוע אמר סגן שר החוץ של איראן עלי באקרי, אחרי פגישתו עם יועץ נשיא האמירויות אנור קרקאש, כי איראן והאמירויות פותחות דף חדש ביחסיהן. לפי הפרסומים האחרונים, המועצה לביטחון לאומי האיראנית הזמינה את טחון בן זאיד, יועץ הביטחון של האמירויות, לבקר באיראן.

קרקאש התבטא בתקשורת לפני כמה ימים ואמר כי מטרתו לחזק את יחסי השכנות הטובה עם איראן ולבנות עמה יחסי אמון, והוסיף כי "עימות עם איראן אינו הדרך הטובה ביותר להתקדם".

התבטאויות מסוג זה הביאו לקטיעת היחסים בין סעודיה לקטר ב-2015. אך מה שאסור לקטר מותר לאמירויות. מדינת האמירויות נותרה השותפה היחידה של סעודיה במאבק נגד החות'ים בתימן, וסעודיה שותקת בחריקת שיניים נוכח ההתבטאויות הפייסניות של האמירויות כלפי איראן. מדוע שומרת האמירויות על קשרים כלכליים ודיפלומטיים עם איראן?

האמירויות משתתפת בקואליציה הסעודית נגד החות'ים בתימן – מיליציה הנתמכת ע"י איראן. אולם כדי לא לפגוע בעסקים הענפים של הנסיכות עם איראן, מתייחסת האמירויות לחות'ים כאל ארגון טרור עצמאי ומתעלמת בפומבי מהתמיכה האיראנית.

בתמורה למשחק הנייטרלי של האמירויות מול איראן, נראה כי איראן מנחה את החות'ים להפנות את אש הטילים והמל"טים אל הממלכה הסעודית בלבד. כך מצליחה האמירויות להישאר ביחסים קרובים עם סעודיה ולהיראות כשותפה מלאה במלחמה בתימן, וגם להימנע מפגיעה בגן העדן הכלכלי של דובאי ואבו דאבי. הנפט הסעודי של ארמק"ו חשוף והנפט האמירתי מוגן לעת עתה.

בפועל, האמירויות אינה פעילה במלחמה בתימן כבר שנתיים. התמיכה הכלכלית בכוחות התימנים בקרקע ממשיכה אך המטוסים של הנסיכות כבר אינם שותפים להפצצות הסעודיות.

מדינת האמירויות נותרה השותפה היחידה של סעודיה במאבק נגד החות'ים בתימן, וסעודיה שותקת בחריקת שיניים נוכח התבטאויותיה הפייסניות כלפי איראן

המודל הקטרי

מלבד המניע האסטרטגי, רואה האמירויות כמודל להצלחה את נסיכות קטר. קטר בתקופת האמיר חמד בן חליפה (אביו של אמיר קטר הנוכחי השיח' תמים) התאפיינה בשנות ה-90 במדיניות כפולה מוזרה, הדומה להתנהגות האמירויות כעת. קטר ניהלה יחסים דיפלומטים עם סעודיה ואיראן, ובאותו הזמן גם פתחה משרד אינטרסים כלכליים בבירה דוחא בתקופת הסכמי אוסלו. מדיניות זו, ספק נייטרלית ספק אופורטוניסטית, הביאה להתעשרות עצומה של קטר. עוצמתה הכלכלית של הנסיכות אפשרה לה אפילו לשרוד את שנות המצור הסעודי בין 2015-2020 עם המשך צמיחה כלכלית נאה.

יש להניח כי המודל הקטרי עומד לעיני האמירויות. קטר "צפצפה" על העמדה הסעודית וביקשה להתקרב לאיראן ולא איבדה מאומה. בסופו של דבר הייתה זו הממלכה הסעודית שביקשה להתפייס עם קטר ולהשלים עם עמדתה הכפולה. יש להניח שסעודיה מתייחסת בהסתייגות לנורמליזציה עם ישראל, הסותרת את הצעת השלום שהניחה הממלכה על שולחן הליגה הערבית ב-2002 (שלום מלא עם ארצות ערב תמורת נסיגה מלאה של ישראל מהשטחים). אך היא סולדת הרבה יותר מהחיזורים ההדדיים של האמירויות ואיראן. אלא שהאמירויות בעלת ברית חשובה מדי לסעודיה מכדי להפנות לה את הגב.

קשרים כלכליים עם איראן

ידוע כי האמירויות ואיראן מקיימות יחסים כלכליים ענפים עוד מאז עצמאות הנסיכות ב-1971, ומעגל העסקים המסחריים ביניהן נאמד במיליארדי דולרים (לפי הערכות מ-2018 כ-18 מיליארד בשנה סחר שאינו נפט). היחסים הטובים בין המדינות מקלים על מעבר ספינות השייט האיראניות במפרץ הפרסי קרוב לאמירויות. לפי נתונים איראניים, כחצי מיליון אזרחים איראנים חיים בקביעות באמירויות, רבים מהם אנשי עסקים. בנוסף, מקיימת איראן ארבע אוניברסיטאות באמירויות, אליהן נהרו לפני משבר הקורונה (עד 2019) בכל שנה כ-30 אלף סטודנטים איראנים. בכל שבוע נחתו באמירויות, לפני פרוץ משבר הקורונה, כמאתיים מטוסים איראניים בממוצע.

מה עומד בבסיס ההתקרבות האמירתית לסוריה ואיראן? האם האמירויות תהיה הפתרון לשיקומה של לבנון, מעין פשרה בין החסות האיראנית להצעה הסעודית-צרפתית? אולי התקרבות האמירויות לסוריה נועדה להשיב את הנשיא בשאר אל-אסד לחיק הליגה הערבית על מנת להרחיקו מאיראן? האם ההתקרבות האמירתית לאיראן היא בעלת אופי כלכלי גרידא? אין ספק כי התקרבות זו אמורה להדאיג מאד את ישראל. האם ידע וטכנולוגיה מישראל יוכלו לדלוף לאיראן, אם תקיים האמירויות יחסים אסטרטגים עם שתי המדינות העוינות זו לזו?

אין ספק שהתקרבות האמירויות לסוריה ואיראן אמורה להדאיג מאד את ישראל. האם ידע וטכנולוגיה מישראל יוכלו לדלוף לאיראן, אם תקיים האמירויות יחסים אסטרטגים עם שתי המדינות העוינות זו לזו?

מצד אחד ניתן להבין את האינטרסים הכלכליים של האמירויות לבנות יחסי כלכלה עם איראן וישראל בו זמנית. בקיום הברית עם ישראל, מאותתת האמירויות לאיראן, כי למרות שהיא נסיכות קטנה, יש לה בעלות ברית חזקות. מצד שני, היחסים של האמירויות עם איראן נועדו להזכיר לישראל כי לנסיכות אין כל כוונה לבטל את קשריה שכנתה ממזרח וגם עם מדינות אויב כגון סוריה ולבנון. מחמד בן זאיד מנהל משחק דיפלומטי כפול, הוא מודע עד כמה יקרים הקשרים עם ארצו לישראל, לאיראן וגם לסעודיה. האופטימים יגידו כי האמירויות מעוניינת להיות מדינת מפתח בכל תיווך עתידי בין ארה"ב לאיראן.

למרבה הצער, ישראל קרובה יותר לעמדה הסעודית בהתייחסותה לאיראן, אך לסעודיה חסמים מסורתיים ודתיים המונעים קשרים עמה. למרות שהיחסים של ישראל והאמירויות נראים כעת כירח דבש שרק הולך ומתפתח, על ישראל לקחת בחשבון את הקשרים עם איראן שמתחממים כעת בכל שיתוף פעולה ביטחוני-אסטרטגי בעתיד.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 845 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המשטרה עיכבה מפגין בחשד כי איים לרצוח את ניר חפץ

פרסום ראשון מוטי נפתלי, פעיל ליכוד ותיק ממעלה אדומים, הגיע להפגין בבית המשפט ביום העדות הראשון של חפץ, לפני כשבועיים ● נפתלי נשא אקדח ברישיון ואחרי ההפגנה זומן לחקירה, שם הודיעו לו כי הוא חשוד באיומים, הטרדת עד, שיבוש הליכים ומסוכנות לביטחונו של אדם ● אקדחו נלקח ממנו והוא שוחרר בערבות עצמית ● נפתלי מכחיש את החשדות נגדו ודורש שהמשטרה תחזיר לו את האקדח

עוד 474 מילים ו-2 תגובות

לא רק הזכות להפלות עומדת על הכף - גם מעמד ביהמ"ש העליון

כמעט 50 שנה אחרי "רו נגד וייד", התקיים ביום רביעי דיון בבית המשפט העליון האמריקאי בערעור שעלול לבטל את זכותן של נשים לבצע הפלה ● המדובר באחד הנושאים הנפיצים ביותר בפוליטיקה שם, אך לא רק סוגית ההפלות עומדת לדיון ● בית המשפט יצטרך לקבוע האם החלטותיו ניתנות לשינוי רק בגלל שההרכב הפוליטי של השופטים השתנה - ומה זה אומר לגבי מעמד החוקה בכלל ● פרשנות

עוד 1,162 מילים

ראיון "פחות מ-3% מהשוטרים הם דוברי ערבית"

הוא יודע היטב שכמעט לא אפשרי למנוע את הרצח הבא בחברה הערבית ועדיין מנסה לשנות את המצב ● הוא מופתע כשהוא נתקל בחאפריות ועדיין מנסה למנוע מבוכה כמו הפארסה בכלא גלבוע ● בראיון לזמן ישראל, עמר בר-לב מסכם חצי שנה ראשונה במשרד לביטחון הפנים, תומך בשוטרים שירו למוות במחבל - ושלם לגמרי עם העובדה שהוא פועל ומצביע הפוך מכפי שעשה באופוזיציה

עוד 2,775 מילים

אג"ח הביטקוין של אל סלבדור עשוי להיות פורץ דרך בעולם

לפני שבועיים, בכנס המטבעות הקריפטוגרפיים שנערך באל סלבדור, עלה הנשיא נאיב בוקלה על הבמה והציג חזון גרנדיוזי, יש שיאמרו מגלומני: בניית עיר הביטקוין הראשונה ● העיר של בוקלה מתוכננת להיות אקולוגית לחלוטין ותושביה יהיו פטורים ממסים ● בכך מקווה המדינה לגייס כמיליארד דולר בהנפקת אג"ח הביטקוין הראשון בעולם ● מדינות אחרות עשויות ללכת בעקבות אל סלבדור

עוד 580 מילים

על רקע המתיחות בנושא איראן נפגש בנט עם השגריר החדש של ארה"ב: "יש רוח טובה בינינו"

הרצוג על האיום הגרעיני: "אם הקהילה הבינלאומית לא תפתור זאת, תעשה זאת ישראל בעצמה" ● לאור חוסר ההסכמה בוועדה לבחירת שופטים צפויה רשימת המועמדים להיפתח מחדש; ייתכן שימונה שופט זמני נוסף לעליון ● דיווח: פרקליט המדינה הוא שהורה לפתוח בחקירה בעקבות הירי של השוטרים במחבל, בשעה שהיה שרוע על הקרקע ● עלה ל-11 מספר נשאי האומיקרון שאותרו בארץ

עוד 45 עדכונים

מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון על סף פיצוץ

אבטלה בנסיקה, מצוקה כלכלית גוברת ומליציות חמושות שעושות במחנות הפליטים כבשלהן ● עשורים של אפליה ממוסדת כלפי הפלסטינים בלבנון מגיעים לשיא נוסף עם קריסת הכלכלה הלבנונית ● הטרגדיה שלהם היא ההזדמנות של חמאס: הארגון פתח בקמפיין לחלוקת עשרות אלפי חבילות מזון לתושבי המחנות הפלסטינים

עוד 1,195 מילים ו-1 תגובות

אחרי כחודש שבו התחלואה התפשטה - מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1

בנט על הפיגוע ליד שער שכם: "הלוחם והלוחמת פעלו כמצופה מהם; אני מבקש למסור להם את מלוא הגיבוי" ● פריג': "יש לירות בתוקפים כדי להציל חיים, לא כדי לקחת את חייהם שלהם כשאינם מהווים עוד סכנה; אם התמונה המשתקפת מהסרטונים נכונה, לא מדובר רק בהפרה של הוראות, אלא גם במעשה שמבטא אדישות לחיי אדם" ● הרצוג שוחח לראשונה עם יורש העצר של האמירויות

עוד 20 עדכונים

"ישראל לא זכאית לפריבילגיות – אבל כן לשוויון בפני החוק"

ברקע העלייה במספר פשעי השנאה נגד יהודים בקנדה, השליח המיוחד ארוין קוטלר מתכוון לעבוד צמוד עם הממשלה ועם קבוצות אזרחיות כדי לשרש דעות קדומות ולהפחית את כמות השנאה: "הדבר המטריד ביותר הם גילויי אנטישמיות במסווה של אנטי־גזענות" ● ריאיון

עוד 1,317 מילים

סקס, אנטישמיות וקורונה

סרטו החדש של הבמאי הרומני הפרובוקטיבי ראדו ג'ודה, זוכה פרס דב הזהב בפסטיבל ברלין, עוסק בדעות קדומות, סקס, שקרים ואנטישמיות ● "מין חסר מזל או פורנו משוגעים", שנבחר לייצג את רומניה באוסקר, הוא סאטירה חברתית נוקבת שלא מפחדת לגעת בנושאים הנפיצים ביותר

עוד 781 מילים ו-1 תגובות

השנים האחרונות של שלטון ארדואן מאופיינות בנסיגה כלכלית משמעותית ● על רקע זה, ניתן להבין את המהלכים האחרונים של הנשיא הטורקי ● איחוד האמירויות חוגגת 50 שנה להקמתה ● לא כולם במרוקו תומכים בנורמליזציה עם ישראל ● נשים במרכז תעשיית הסרטים בעולם הערבי ● ו-78 שנים חלפו מאז ועדת טהרן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,228 מילים ו-4 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה