צדק צריך גם להיראות ולא לעבור דרך פילטרים פוליטיים

בנימין נתניהו ופרקליטיו בבית המשפט, 16 בנובמבר (צילום: אמיל סלמן/פול)
אמיל סלמן/פול
בנימין נתניהו ופרקליטיו בבית המשפט, 16 בנובמבר

"צדק הוא אמת בפעולה" אמר ד'יזראלי וכמו תאר את מה שמתחולל במשפט נתניהו. כמי שעוסקת בפילוסופיה, אני הראשונה לדעת ולהבין כמה "אמת" היא מושג מופשט וקשה להגדרה ולקיבוע. אבל יש משהו שהוא מעבר לשפה, לתרבות וללוגיקה – אמת היא לעתים משהו שמרגישים. היא מסוגלת להתעלות מעל הפעלולים הסמנטיים של שיח משפטי, מעל התיאטרון שמייצרים עורכי הדין ומעל המילים והפרשנויות שאנשים שונים מנסחים. האמת, כמו אור, מציצה מהסדקים ומסנוורת בנוכחותה הבלתי מתפשרת.

"צדק הוא אמת בפעולה" אמר ד'יזראלי וכמו תאר את מה שמתחולל במשפט נתניהו. אמת מסוגלת להתעלות מעל פעלולים סמנטיים של שיח משפטי, מעל התיאטרון שמייצרים העו"דים ומעל המילים והפרשנויות

אלא שאת האור הזה קשה לציבור הישראלי לראות. צדק צריך לא רק להיעשות, אלא גם להיראות, וההחלטה שלא לשדר את משפט נתניהו, המשפט החשוב ביותר של פוליטיקאי ישראלי מאז קום המדינה, היא טעות קרדינלית שתהדהד לשנים. לא רק בהיבט המשפטי אלא גם ואולי במיוחד בהיבט של חוסן הדמוקרטיה שלנו.

צדק צריך להיראות בגוף ראשון ולא לעבור דרך פילטרים פוליטיים. בפרט כשמדובר בנפיל פוליטי שנוי במחלוקת, כשכלל האישומים נגדו קשורים לניצול כוחו לרעה. בהינתן הקרע בעם, שהוא עצמו העמיק וקיבע, המשפט הזה הוא יותר פוליטי מפלילי, ויותר רגשי ממשפטי. מטבע הנסיבות הללו ברור שהפרשנויות המשפטיות שמוגשות לציבור מגיעות לעוסות ומעכולות למחצה.

כאשת שמאל, רודפת צדק ודמוקרטית בנשמתי, ברור לחלוטין מה הן עמדותי ביחס לנתניהו, ובדיוק בגלל זה מפריע לי שנגזלה ממני הזכות לראות ולשמוע את המשפט במו-עיניי ואוזני.

ה"הסתרה" הזו של תהליך עשיית הצדק מובילה לכך ששופרות הימין יכולים לטעון ללא כל מפריע ש"תיק 4000 קרס", ולפצוח במונולוגים שלמים על עיוותי הדין שמתרחשים לכאורה בבית המשפט (אליבא ברדוגו אבי כל השופרות).

אחרים אפילו מגדילים לעשות כשפרשנותם מתגלמת בהצהרות פסאודו-היסטוריות, שלא לומר פרודיות, כמו הגיגיו של הדוקטור בן חיים.

"כשאנשים לא מצליחים לעשות את הצודק חזק, הם עושים את החזק צודק", אמר פסקל, ונדמה לי שאין משפט שמזקק טוב יותר את תופעת השופרות ומלחכי הפנכה והנרטיב שהם משפררים נמרצות.

מה הם לא אומרים עליו: גדול המנהיגים היהודים, הוא דרייפוס המודרני, הוא נציג המדוכאים של ישראל, זה לא הוא שעומד למשפט אלא כל הימין וכיו"ב.

פולחן האישיות והאדרת "גדולתו" של אדם שהוא לא יותר מפוליטיקאי חלקלק ושנוי במחלוקת, משקפים את חוסר היכולת של אוהדיו להתמודד עם האמת שחודרת מבין הסדקים: הוא ידע הכל, הוא שלט בהכל, הוא הינדס את הכל, והוא שילם על השירותים הללו בכסף של כולנו, תוך מתן הטבות לטייקון שסייע בידו.

פולחן האישיות והאדרת "גדולתו" של אדם שהוא לא יותר מפוליטיקאי חלקלק, משקפים את חוסר היכולת של אוהדיו להתמודד עם האמת שחודרת מבין הסדקים: הוא ידע הכל, הוא שלט בהכל, הוא הינדס את הכל

זה לא משנה אם יהיו שם מאה סניגורים, אלף התנגדויות טכניות ומיליון ספינים וקריסות דמיוניות, כל אלה לא ישנו את מה שכל בר-דעת יכול היה לראות בעצמו, אילו רק היו מאפשרים לו להאזין ולצפות במשפט ההיסטורי הזה.

לימור מויאל היא סופרת, דוקטורנטית לפרשנות ותרבות ואקטיביסטית שמאל. היא הקימה את תנועת "הדמוקרטים" שעוסקת בעיתונות אלטרנטיבית תוך קידום עקרונות סוציו-ליברליים. מויאל נשואה ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 439 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 26 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יפעת שאשא-ביטון: התנהלות אגרסיבית - לא בבית ספרנו

במשרד החינוך פועלים להוצאת צווי מניעה ● משרד הבריאות מכחיש את הטענה כי שרון אלרעי-פרייס לחצה על יפה בן דויד להתנגד לביטול הבידודים; "ספינים שמטרתם להכפיש" ● נחמן אש אישר מתן חיסון רביעי לבני 18 ומעלה הסובלים ממחלות רקע ● ארדואן: הנשיא הרצוג יגיע לביקור רשמי בטורקיה בפברואר - ייתכן שהביקור ייפתח דף חדש ביחסי טורקיה וישראל

עוד 56 עדכונים

"מיתוג" ישראל באמצעים אפלוליים של השחרה זה לא השפעה

אני רוצה לחשוב על השפעה. הרקע הוא הידיעה שפורסמה באתר "העין השביעית", לפיה שר החוץ יאיר לפיד מתכוון להחזיר לפעולה גרסה מעודכנת של "קלע שלמה". מה זה "קלע שלמה"? זה היה הקונץ-פטנט של המיניסטריון לעניינים אסטרטגיים.

"קלע שלמה" הוא גוף שרשום כחברה לתועלת הציבור, אבל בעצם נשלט על ידי בכירים ומקורבים לממשלה. מטרתו היא להזרים סכומי כסף אדירים (בגרסתו הראשונה תוקצב ב-250 מיליון שקל; הדיווח כעת הוא על 100 מיליון שקל) לארגונים שונים ברחבי העולם שתפקידם יהיה לשפר את מעמדה של ישראל בדעת הקהל העולמית.

"קלע שלמה" הוא גוף שמטרתו להזרים סכומי כסף אדירים (תחילה תוקצב ב-250 מיליון שקל; הדיווח כעת הוא על 100 מיליון שקל) לארגונים ברחבי העולם, שתפקידם לשפר את מעמד ישראל בדעת הקהל העולמית

הרעיון הוא שחצי מהתקציב יגיע מן המדינה וחצי מתרומות, אבל שמקבלי המימון יקבלו אותו מחברה כביכול-פרטית. כך לא יהיה צורך לרשום את גופי ההסברה הישראליים כסוכנים במימון ממשלה זרה. ההיגיון, כאמור, הוא מאבק על דמותה של ישראל בדעת הקהל, במיוחד בארה"ב, באופן שלא כפוף להנחיות המגבילות פעולות של ממשלות זרות.

עוד לפני המחשבה על השפעה, הבעייתיות של גוף כזה ברורה כבר מהגדרתו. גוף שאמור להדהד את "האמת" של ישראל פועל במחשכים, באופן שבבסיסו הוא רמייה. חושך לא מייצר אמת. מה שהוא מייצר זה יותר חושך.

לכך אפשר להוסיף את העובדה שבראש "קלע שלמה" אמורים היו לעמוד פוליטיקאים ואנשי מודיעין בדימוס, שאמונים על הוצאת סכומי הכסף האדירים הללו. אלו, כרגיל, לא רגילים לפיקוח וביקורת. יתר על כן, אלה אנשים שאמונים על מבצעי "השחרה".

איסוף מידע מביך ולפעמים מפליל על "עוכרי ישראל" או על מי שיש רצון לרתום אותו לשיתוף פעולה או כניעה – הוא לא מעשה שמוגבל לשטחים או לישראל בגבולות הקו הירוק. המעשים הללו, שבנימוס אפשר לכנות אותם "אפלוליים", אמורים להיות הבסיס "האסטרטגי" למיתוג מחדש של ישראל.

מעבר לשחיתות הארגונית הבסיסית, מה עומד בבסיס ההגיון המכונן של גרסאות אחת ושתיים של "קלע שלמה" (אם הבנתי נכון, לגרסה השניה יקראו "קונצרט")?  אני מניח שהבכירים שיעמדו בראש הגוף החדש ידברו על "השפעה". אני רוצה להציע שיש כאן את ההפך מהשפעה. "קלע שלמה", כפי שהוצג בתקשורת, הוא גוף שמיועד לסייע בהכרעה. הכרעה היא ההפך מהשפעה.

עוד לפני המחשבה על השפעה, הבעייתיות של גוף כזה ברורה כבר מהגדרתו. גוף שאמור להדהד את "האמת" של ישראל פועל במחשכים, באופן שבבסיסו רמייה. חושך לא מייצר אמת אלא יותר חושך

סוג התעמולה ש"קלע שלמה" אמור להתמחות בו הוא מבצעים שמבקשים לערער את מעמדם של אלו שנתפסים כאויבי ישראל. כך יעקבו ארגונים שימומנו על ידי "קלע שלמה" אחרי מבקריה של ישראל, יתעמתו איתם ויפרסמו עליהם מידע שלילי מסוגים שונים.

מבצעים אחרים שאני מניח שיהיו במנדט של הגוף החדש-ישן הם מבצעים שמבקשים לשנות את המיתוג של ישראל באמצעים שאינם גלויים. כך, למשל, אפשר לפרוס רשת של "משפיעים" שמקבלים תשלום מ"קלע שלמה" וארגוני הפרוקסי שלו אך אינם מפרסמים זאת.

אותם משפיעים יתבטאו במגוון פלטפורמות בזכות המדיניות של ממשלת ישראל, יביעו פליאה מכך שישראל זוכה לביקורת בינלאומית ועוד ועוד כיד הדמיון הטובה עליהם.

אלה, כאמור, אינם באמת מבצעי השפעה. הם נהגים תמיד בתוך תפיסת עולם דיכוטומית המבוססת על משחק סכום אפס. בבסיסם יש חלוקה של העולם לטובים (הפתעה! זו ישראל!) ולרעים (כל מי שמבקר את מדיניות ממשלת ישראל).

אם הרעים מפסידים, הטובים מנצחים. אם מעמדם של הרעים מתערער, מעמדם של הטובים משתפר. ככל שמבקריה של ישראל יוצגו כבעייתיים, כך תזהר ישראל כזוהר הרקיע. ככל שמי שמזוהה כ"טוב" ידבר בזכותה של ישראל, כך תיווצר בתודעה העולמית ההבנה שמי שמדבר בגנותה של ישראל הוא "רע".

בבסיס המבצעים יש חלוקה של העולם לטובים (הפתעה! זו ישראל!) ולרעים (מי שמבקר את מדיניותה). ככל שמי שמזוהה כ"טוב" ידבר בזכות ישראל, כך תיווצר בתודעה העולמית ההבנה שמי שמדבר בגנותה הוא "רע"

הענין הוא שדיכוטומיה היא נקודתית והכרעתית מטיבה. מהי הכרעה? הכרעה היא מצב שבו צד אחד לסכסוך מבסס את עליונותו על הצד השני באופן בלתי מתפשר. ההכרעה יכולה להיות צבאית כמו שהיא יכולה להיות מוסרית. מה שמגדיר הכרעה זה נצחון עד כדי ביטול של צד אחד על פני צד אחר. כשמוחקים את הצד השני לא משפיעים עליו. לא נשאר על מי להשפיע. גם כשמנהלים קרב נגד הצד השני בזירה ציבורית מתוך מטרה להשפיע על הצופים, נצחון מוחלט לא מייצר השפעה אלא הכרה סטטית בעליונות.

אז מה זו השפעה? השפעה היא ריקוד שלא נפסק בין שני צדדים, גם כאשר הם עוינים. השפעה לא מבוססת על שורה תחתונה כמו השחרת היריב או האדרת עצמך. השפעה מבוססת על ההבנה שהיריב וההתנהלות שלך מולו יהיו שם תמיד ושמערכת היחסים ביניכם היא מערכת יחסים לטווח שאין ארוך ממנו.

קשה מאד למערכת מודיעינית לסגל לעצמה מצב פעולה של השפעה. מערכת כזו רגילה לפעול כדי לספק את "ידיעת הזהב" – מתי והיכן תתחיל המלחמה הבאה – כדי לאפשר לכוחות "שלנו" להערך ולנצח.

מערכת שמכוונת להכרעה, לפחות בתיאוריה, היא מערכת שמגייסת את כל משאביה על מנת להנחית את המכה הניצחת, שבסופה יהפוך היריב לחסר חשיבות. השפעה מכירה בחשיבותו המתמדת של היריב. השפעה מבינה את העולם כשלם רק כאשר "אני" קיים בו יחד עם היריב.

כשמוחקים את הצד השני לא משפיעים עליו. לא נשאר על מי להשפיע. גם כשמנהלים קרב נגד הצד השני בזירה ציבורית מתוך מטרה להשפיע על הצופים, נצחון מוחלט לא מייצר השפעה אלא הכרה סטטית בעליונות

אתן דוגמה אחת מהותית. אנשים רבים העוסקים במודיעין ובתעמולה מדברים על מצב שבו "מביטים דרך עיני היריב" כמצב שבו ההשפעה בשיאה. נניח שאנחנו מצליחים להביט דרך עיני היריב; מה יהיה הדבר הראשון שנראה? התשובה המתבקשת היא שנראה את עצמנו. היריב מביט בנו בדיוק כפי שאנחנו מביטים בו. אם נצליח באמת להכנס לראשו של היריב ולהביט דרך עיניו, נגלה שאנחנו מביטים בנו.

האם נצליח במצב כזה לא להתבלבל? האם נוכל לראות את עצמנו גם כ"רעים", מצב הכרחי אם אנחנו מבקשים להמשיך להביט מעיני היריב? קשה מאד למערכת מכוונת הכרעה לראות את עצמה כפחות מצודקת באופן מלא.

אינטראקציה מעמיקה עם היריב, כזו שבה אנחנו צריכים לראות את עצמנו גם כטועים וכחוטאים, לא יכולה להיות חלק מהכרעה כיעד. כאשר אנחנו מבקשים להכריע, היריב לא ממש מענין אותנו מעבר לביטולו.

כאשר אנחנו מבקשים להשפיע, אנחנו מכירים בקיומו האנושי הבסיסי של היריב ומסוגלים להביט דרך עיניו ולראות את עצמנו בלי להתבלבל. כשאנחנו משפיעים אנחנו תמיד משוחחים עם היריב, לא מוחקים אותו. אנחנו שומעים תמיד את הקול שלנו מהדהד באוזני היריב כשאנחנו מקשיבים דרך הראש שלו. השפעה היא ההפך מהכרעה.

דוקטור אורי גולדברג הוא מומחה לחקר איראן המודרנית ותנועות מהפכניות באסלאם השיעי. הוא כותב וחושב על אמונה, פוליטיקה, בייסבול ועוד לא מעט דברים, ומשוכנע שהכל קשור להכל. הוא מלמד בביה״ס לממשל באוניברסיטת רייכמן בקורסים שקשורים לאסלאם רדיקלי, לזהויות וליחסים בין דת ואלימות. אוהב לקרוא ולצלם תמונות של שמש מציצה ומשתקפת ולבלות עם ילדיו. רוב הזמן הוא בטוויטר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 975 מילים ו-1 תגובות

"הוא נשאר כדי להגן על הקהילה היהודית"

הוא שלח את בנו לארה"ב עוד בשנות ה־50, התעקש להישאר באיראן אחרי המהפכה האסלאמית כדי לסייע לקהילה היהודית – והוצא להורג בכיתת יורים ● עורכת מדור הצילומים ברשת אן־בי־סי חושפת את הסיפור הנשכח של סבא שלה, חביב אלגניאן, מנהיגה החילוני של הקהילה היהודית באיראן: "הוא עזר ליהודי איראן לעלות לארץ הרבה לפני המהפכה"

עוד 1,008 מילים

הוועד הורה לעובדים להחרים את השופטת שמונתה לבדוק את התלונות

מעקב הנהלת הרכבת מינתה שופטת לבדוק עשרות תלונות של עובדים על התעמרות שיטתית מצידה של הסמנכ"לית ורד פרוינד ● אולם השבוע הצהיר ועד העובדים כי מדובר ב"מהלך מכור" והנחה את העובדים להימנע משיתוף פעולה עם השופטת ● יו"ר הוועד גילה אדרעי: "זה חלק מהמאמץ הכללי להפחיד, כדי שתזכרו מי יכול לפגוע בכם" ● הנהלת הרכבת: "יבוצעו שינויים והתאמות בתהליך לפי הצורך"

עוד 769 מילים

למקרה שפיספסת

"אבא, זה נכון שאתה אדם רע?"

לרשויות המקומיות, שירותי הרווחה ולמערכת המשפטית אין את הכלים להתמודד עם הסתה מצד אחד ההורים, שעשויה להביא לניתוק קשר מוחלט ● ארגוני נשים טוענים ש"ניכור הורי" הוא כלי אסטרטגי שמכסה על התנהגות אלימה, מנגד נטען כי גם נשים סובלות מהתופעה ● במקרה הטוב מופנות המשפחות לטיפול אצל גורמים פרטיים: "זה סיוט כי אני ממש מזהה שינויים בהתנהגות הילדה שלי"

עוד 1,467 מילים ו-1 תגובות

הרש"פ חוששת מעונש של מדינות המפרץ

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס חושש שמדינות המפרץ יתנקמו בפלסטינים בעקבות ההפגנות שהיו ברצועת עזה לתמיכה בחות'ים בתימן וגינוי סעודיה ואיחוד האמירויות. ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' נשלח לגנות בפומבי את חמאס ואיראן כדי לנסות לרצות את מדינות המפרץ.

באש"ף עדיין לא השתחררו מהטראומה של מלחמת המפרץ הראשונה, לאחר שראש אש"ף דאז, יאסר ערפאת, עשה טעות גדולה ותמך בפלישת צבא עיראק של סדאם חוסיין לכווית ב-1990. אחד המבקרים הגדולים של המדיניות הזו היה מחמוד עבאס שהחליף אותו בתפקיד יו"ר הרש"פ.

באש"ף עדיין לא השתחררו מטראומת מלחמת המפרץ ה-1, לאחר שראש אש"ף דאז, ערפאת, עשה טעות גדולה ותמך בפלישת צבא עיראק של סדאם חוסיין לכווית ב-1990. אבו מאזן היה מגדולי מבקרי המדיניות הזו

בעקבות התמיכה של אש"ף בפלישה העיראקית לכווית נאלצו מאות אלפי פלסטינים לעזוב את כווית בתום מלחמת המפרץ ב-1991 מחשש לרדיפה ומעצר של שלטונות כווית. הכוויתים שלא שכחו את הבגידה הפלסטינית והפלסטינים שילמו את המחיר. פרנסתם נפגעה והם הפכו למוקצים מחמת מאוס במדינות המפרץ במשך שנים רבות.

רק ב-אפריל 2013, לאחר סגירה בת 22 שנים ולאחר שיאסר ערפאת נעלם מהבמה הפוליטית, פתח יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס  מחדש את השגרירות הפלסטינית בכווית.

באש"ף למדו את הלקח, אבל נראה שבארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי הנאמנים לאיראן לא עושים יותר מדי חשבון למדינות המפרץ. הנהגות הארגונים האלה מצייתות להוראות מטהראן ומנסות להבליט את הנאמנות שלהן לאיראן.

לפני כמה ימים התירה הנהגת חמאס לפעיליה ולפעילי ארגוני הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית לערוך תהלוכות במקומות שונים ברצועה לתמיכה במורדים החות'ים בתימן הנאמנים לאיראן.

בכמה מקומות ברצועה הונפו במהלך ההפגנות כרזות תמיכה במנהיג החות'ים עבד אלמאלכ אלחות'י וכרזות תמיכה באיראן וחזבאללה.

המפגינים קראו קריאות בגנות סעודיה, איחוד האמירויות ארה"ב וישראל.

באש"ף למדו את הלקח, אך נראה שבחמאס ובג'יהאד האסלאמי הנאמנים לאיראן לא עושים יותר מדי חשבון למדינות המפרץ. הנהגות הארגונים האלה מצייתות להוראות מטהראן ומנסות להבליט את נאמנותן לאיראן

באחת התמונות של מנהיג החות'ים עבד אלמאלכ אלחות'י שהונפו בהפגנות נכתב כי הוא "שהיד", דבר שעורר ספקולציות כי הוא נהרג באחת מהפצצות הקואליציה הערבית בתימן. ייתכן שמדובר בטעות או שאכן הוא מת ודבר מותו הוסתר.

ח'אלד אלבטש, חבר הלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי אמר ב-22 בינואר:

"המלחמה של כוחות הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות בתימן היא אבסורדית, והנהנים הגדולים ביותר מהמשך התוקפנות הם הכיבוש הישראלי וארצות הברית".

בכיר חמאס מחמוד א-זהאר, מתומכיה הגדולים של איראן בהנהגת חמאס, הופיע בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, שופרו של ארגון חזבאללה, ושפך אש וגופרית על איחוד האמירויות.

הוא קרא לאמירתים "הציונים הערבים" והאשים אותם ב"ביצוע פשעים נגד העם התימני".

הוא הדגיש כי ל"עם התימני יש את הזכות להגן על עמו מפני כל סוג של תוקפנות".

הנהגת חמאס הרשמית נזהרה מאוד מלתקוף בגלוי את סעודיה ואת איחוד האמירויות אבל היא נתנה "אור ירוק" להפגנות ברצועה.

בימים אלה דן בית משפט בסעודיה באפשרות להקל בעונשם של עשרות פעילי חמאס שנדונו לעונשי מאסר של עד 15 שנים לאחר שהורשעו בהברחת והלבנת כספים לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה באמצעות חלפנים בטורקיה.

בכיר חמאס מחמוד א-זהאר, מתומכי איראן הגדולים בהנהגת חמאס, שפך אש וגופרית על איחוד האמירויות בערוץ "אל מיאדין" הלבנוני, שופר חזבאללה. קרא להם "הציונים הערבים" והאשימם ב"ביצוע פשעים נגד העם התימני"

תנועת חמאס מנסה לשפר את מעמדה בסעודיה ובאיחוד האמירויות שבהן היא מוגדרת באופן רשמי כ"ארגון טרור".

בעקבות ביקורת קשה במדינות המפרץ על ההפגנות ברצועת עזה נגד סעודיה ואיחוד האמירויות, פרסמה חמאס ב-23 בינואר הודעה רשמית לפיה עמדתה ידועה וקבועה כי "איננה מתערבת בעניינים פנימיים של מדינות וסכסוכים ביניהן", וכי "יש להימנע מכל צעד שעלול לפרוץ את שורת האחדות של האומה הערבית ולפגוע ביציבותה".

חמאס שיחקה משחק כפול. היא יכולה הייתה למנוע את ההפגנות נגד סעודיה ואיחוד האמירויות ברצועה באמצעות מנגנוני הביטחון שלה, הרי היא שולטת ברצועה ביד ברזל, אבל היא הסתפקה בכך שהודיעה שהן לא משקפות את עמדתה, לפיה אין להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות ערב.

אבל יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס חושש מאוד מההשלכות האפשריות של מה שקרה ברצועה על היחס של מדינות המפרץ כלפי הפלסטינים, גם ככה הרש"פ לא קיבלה מהן בשנים האחרונות, בתקופת ממשלו של הנשיא טראמפ, את הסיוע הכספי השנתי. זאת במטרה להפעיל לחץ עליה לקבל את תוכנית "עסקת המאה".

עכשיו התחלף הממשל האמריקאי לממשל נוח יותר עבור הפלסטינים, ויו"ר הרש"פ זקוק לתמיכה הכלכלית והמדינית של מדינות המפרץ.

חמאס שיחקה משחק כפול. במקום למנוע את ההפגנות ברצועה נגד סעודיה ואיחוד האמירויות, בסיוע מנגנוני הביטחון שאיתם היא שולטת ברצועה ביד ברזל – הסתפקה בהודעה שהן לא משקפות את עמדתה

לכן, הוציאה הרש"פ פירסמה הודעה רשמית ב-23 בינואר הכוללת גינוי להתקפה החות'ית, "שכוונה לעבר מטרות אזרחיות באבו דאבי והביאה למותם של אזרחים חפים מפשע" וקראה לסיים את הסכסוך בתימן.

על פי גורמים בפת"ח, ממשל ביידן, סעודיה ואיחוד האמירויות דרשו מהרש"פ גינוי חריף יותר להתקפות של המורדים החות'ים שמאחוריהן עומדת איראן.

לכן, בצעד נדיר, נשלח הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הפלסטיני המקורב מאוד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, להעניק משקל גדול יותר ועמוק לגינוי של הרש"פ.

מאג'ד פרג' נאם על הנושא בפורום של פעילי פת"ח ודבריו הודלפו בכוונה לעיתון הסעודי "א-שרק אלאווסט" ב-25 בינואר כדי להעביר את המסר למדינות המפרץ.

פרג' פתח במתקפה חריפה על תנועת חמאס ועל איראן ואמר כי הרש"פ איננה מקבלת את הקנוניה האיראנית נגד מדינות ערב.

"האג'נדה של חמאס גוררת את הפלסטינים למשברים עם מדינות ערב לטובת האג'נדות של איראן", אמר.

פרג' פתח במתקפה חריפה על חמאס ועל איראן ואמר כי הרש"פ אינה מקבלת את הקנוניה האיראנית נגד מדינות ערב. "האג'נדה של חמאס גוררת את הפלסטינים למשברים עם מדינות ערב לטובת האג'נדות של איראן"

" אין אף אחד אצלנו שמוכן להרגיז את סעודיה או מצרים או ירדן, לא מקובל עלינו שאיראן תשתלט על בירות מדינות ערב, אני נגד השפעה איראנית באזור הערבי", הוא הדגיש.

מאג'ד פרג' הינו אחד המועמדים הפוטנציאלים לרשת את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ובמדינות המפרץ מתייחסים אליו ברצינות רבה גם בגלל הקשרים ההדוקים שיש לו עם השב"כ הישראלי ועם ה-CIA.

נראה כי מאג'ד פרג' הצליח לתקן במעט את הרושם הרע שעשו הפגנות הפלסטינים ברצועה על סעודיה ואיחוד האמירויות, אולם ברש"פ חוששים מההמשך.

נראה כי איראן והמורדים החות'ים בתימן מתכוונים להסלים את ההתקפות על סעודיה ואיחוד האמירויות באמצעות טילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים. גילויי שמחה פלסטינים לפגיעה במדינות אלה עלולים להביא לכך שמדינות המפרץ יענישו את הפלסטינים הגרים בתחומיהן וגם ינקטו סנקציות כנגד הרש"פ.

המילה האחרונה בנושא עדיין לא נאמרה, מחכים להתפתחויות במפרץ.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 958 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

האפשרות שיעזוב את הפוליטיקה לכמה שנים, ללא קלון, יעשה לביתו - וכל זה בתמורה להרשעה מינורית, באמת קסמה לנתניהו ● עד כדי כך, ששמר את דבר המו"מ בסוד ולא אמר דבר גם אחרי שהמגעים נחשפו ● עכשיו כשהעסקה נפלה זמנית, נתניהו מסתער בחזרה על הנהגת הליכוד - יותר זהיר כלפי מערכת המשפט, והרבה יותר אכזרי ונקמן כלפי אלו שחשבו להחליף אותו ● פרשנות

עוד 717 מילים ו-1 תגובות

מחסור חמור במתורגמנים לשפת הסימנים

משרד הרווחה מקציב לחירשים רק 70 שעות תרגום בשנה, איתם יצטרכו להסתדר בבנק, בטיפול רפואי או בלימודים ● המתורגמנים מסרבים להגיע לשעה בודדת, לא מקבלים תוספת שבת ולילה, ובפריפריה לא זמינים כלל ● אשה חירשת: "אני צריכה לוותר על הצרכים שלי בכל תחום בגלל שאין מתורגמן שמוכן לבוא" ● ח"כ פינטו דורשת פתרון אך במשרד הרווחה אומרים שהמכרז כבר נסגר

עוד 1,514 מילים

"למען יראו וייראו, אדם שרצח שוטר לא צריך להשתחרר"

רובין אבו-זייד רצח ב-2001 את השוטר אביב קרודו אחרי שזה ביקש לערוך עליו חיפוש ● כעת הוא מבקש מהנשיא לקצוב את עונשו ● אם הבקשה תתקבל, הוא עשוי להשתחרר בקרוב ● הנרצח היה בן יחיד להוריו עם אישה בהריון וילדה פעוטה ● אלמנתו רוזי: "מי שרצח שוטר לא צריך לצאת, זה פרס לעבריינים שיפגע בכוח ההרתעה של המשטרה" ● "הוא נתן למדינה הכול, וזה היחס לקורבן ששילמנו?"

עוד 2,912 מילים

פוטין מזהה חולשה במערב ומגביר את הלהבות

בזמן שארה"ב ואירופה מאיימות על פוטין, רוסיה מארחת את ראיסי ומציעה לו עסקת גרעין חדשה ומצומצמת, בידיעת וושינגטון ● במקביל, גרמניה מתלבטת איך לפעול, משהה את תחילת השימוש בגז הרוסי ומונעת העברת נשק גרמני ● פוטין מזהה את נקודות התורפה ומנסה למנוע את התרחבות נאט"ו, שמעבה את כוחותיה ● פגישת הצדדים בפריז ביום חמישי עשויה להיות גורלית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הלוואי והייתי נביא, זה גם כבוד, גם מעמד, וגם ים מיסטיקה, אאאחחחח - תענוג להיות נביא, בטוח: הנה, תשאלו את ירמיהו. או במילים אחרות, נראה לי שלא צריך יותר מדי שכל ויכולות בשביל להבין שכדה"... המשך קריאה

הלוואי והייתי נביא, זה גם כבוד, גם מעמד, וגם ים מיסטיקה, אאאחחחח – תענוג להיות נביא, בטוח: הנה, תשאלו את ירמיהו. או במילים אחרות, נראה לי שלא צריך יותר מדי שכל ויכולות בשביל להבין שכדה"א לא סובל את פוטין, ארדואן, טראמפ, ביבי, בולסנארו וכל המנהיגים המליארדרים שכסף הוא יסוד מניעיהם. אולי יש בי איזה מידת היגיון ואולי לא, ובכל זאת – הטבע צריך שינוי מהותי כדי להמשיך מהמקום שבו הוא נמצא. השיעור לאנושות הועבר ע"י אמא אדמה וכעת כל שנותר זה הפנמה ושינוי תדר האנושות לפשטות, אחווה ושיוויון עולמי כלכלי/כללי. תורת ישראל לא מושלמת, אך מבין כל התורות האחרות, היא הרע במיעוטו.

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דיווח: חאן אל-אחמר יפונה - ויוקם מחדש במרחק של 300 מטרים ממיקומו הנוכחי

התוכנית, שגובשה במערכת הביטחון ובמל"ל, כרוכה באישור הקבינט ● דרעי הורשע בעבירות מס כחלק מהסדר טיעון: "אני מקבל אחריות מלאה על המעשים" ● צוות הטיפול במגפות המליץ לאפשר לבני 60-18 להתחסן במנת החיסון הרביעית ● ועדת האיתור תמליץ, בין היתר, על המועמדת של סער, בהרב-מיארה, לתפקיד היועמ"ש ● הובאה למנוחות הנשיאה לשעבר של העליון מרים נאור

עוד 52 עדכונים

הספד "לאיש אין מונופול על האמת"

"תפקידנו כשופטים הוא לשמור על זכויות האדם ועל יסודות המשטר הדמוקרטי", אמרה נשיאת העליון בדימוס מרים נאור, "זה תפקידנו, זו חובתנו" ● במשך כארבעה עשורים, הייתה מודל לשופטת שראתה בתפקידה שליחות ציבורית ושמה לנגד עיניה תמיד את טובת האזרח ● אתמול הלכה לעולמה בגיל 74 ● יובל יועז צלל אל פסקי הדין והנאומים, ומשרטט את המורשת שהשאירה אחריה

עוד 1,913 מילים ו-2 תגובות

בדיקת זמן ישראל "מסקנות גדולות דורשות הוכחה גדולה"

פרטי חקירה שערכו עשרות מומחים במשך שש שנים מוצגים בספר חדש, המאשים עורך דין יהודי בחשיפת מחבואה של אנה פרנק ומשפחתה בפני הנאצים ● הבעיה, לדברי היסטוריונים, היא היעדר הוכחות - וחוסר היגיון בראיות הנסיבתיות שעליהן החוקרים נתלים ● היסטוריון הולנדי בכיר: "לא הייתי מוכן לקבל דבר כזה מהסטודנטים שלי"

עוד 1,667 מילים

האוצר מעלה את הריבית בקרנות הפנסיה, המבקרים טוענים שזה מעט מדי

הממונה על הביטוח מעדכן היום את הריבית על קצבאות קרנות הפנסיה החדשות המקיפות כך שהן יגדלו ב-1.2% ● לטענת אקטוארים ומומחי פנסיה, הרגולטור מפספס הזדמנות להעלות את הקצבאות ב-4% ● ח"כ נעמה לזימי: "רשות שוק ההון מנסה להונות את הציבור. אחרי התעלמות והתנגדות, הם החליטו באופן מזלזל להעלות את הריבית בצורה לא מספקת" ● מעקב

עוד 609 מילים

לפי החוק, נשיאת בית המשפט העליון תמנה את חברי ועדת החקירה הממלכתית לחקר פרשת הצוללות וכלי השיט ● לאחר שהממשלה אישרה את הקמתה, חיות עומדת עתה בפני אתגר למצוא חמישה חברי וחברות ועדה מתאימים - כאלה שטרם התבטאו בנושא, שאינם מעורבים בעצמם בפרשה וללא שלדים בארון ● וגם רצוי שהם יהיו ללא זיקה פוליטית כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,012 מילים ו-2 תגובות

מנדלבליט לסנגורי נתניהו: לא אוכל להמשיך במגעים לעסקת טיעון

ניצב חכרוש הוצא לחופשה אחרי שתועד מדלג מעל קרבן בזירת רצח ● על רקע פרשת NSO הנחה בר-לב את משרדו לבחון עדכון של החוק המסדיר האזנות סתר ● ההצבעה על חוק הגיוס ירדה מסדר היום ● הלווייתה של נשיאת העליון לשעבר מרים נאור תתקיים מחר ב-12:00 בירושלים

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה