האח הקטן - ערוץ מורשת נתניהו

צילום מסך משידורי ערוץ 14
צילום מסך משידורי ערוץ 14

ערוץ חדש בא לעולם. ערוץ 14. זה ערוץ תינוק שהתחיל כערוץ 20, ערוץ מורשת מנומנם שפוזל לגדולים. בינתיים הוא חי על התקפי זעם של אראל סג"ל וינון מגל, החווים את תבוסת נתניהו לבנט בכל שידור מחדש, ועל השמצת הנמסיס בנט. אל תזלזלו, תסכול ושנאה הם דלק חזק.

ערוץ 14 התחיל כערוץ 20, ערוץ מורשת מנומנם שפוזל לגדולים. בינתיים הוא חי על התקפי זעם של אראל סג"ל וינון מגל, החווים את תבוסת נתניהו לבנט בכל שידור מחדש, ועל השמצת הנמסיס בנט

בין לבין נשלח כוכב העבר של ערוץ הילדים, עודד מנשה, להרים ידיים, כלומר להרים לנתניהו כוכב העבר של הפוליטיקה. הוא פונה לאזרחים תמימים ועורך משאלים ("מה דעתך על תפקוד בנט?") ורומז במצמוצים על התשובות הנכונות.

רצה הגורל היהודי, ועם עזרה קטנה מידידים עשירים וחוב לא קטן אבל לא נהיה קטנוניים, התגלגל ערוץ 20 הנידח לערוץ 14, ומיתג עצמו מחדש כ"ערוץ החדשות של המדינה".

המדינה, אגב, זה נתניהו. ודווקא עכשיו, כשאיבד את הכיסא.

לא ברור מה ההיגיון בהיצמדות האח הביביסט לערוצים הגדולים, אבל לפנינו מקרה מורכב, מערוץ מורשת לערוץ מורשת נתניהו. המותג נתניהו גדול מהקשיש העייף שנראה מרוצה כשמשקרים לו שהוא ראש הממשלה. גם אין לו מה לחזור הביתה בלי כיסא. או לפחות מאבטח לילד. מה שיבוא קודם.

גם "חדשות" זו הגדרה מתעתעת, כי כרגע מתפקד הערוץ כפרק לא רע אם כי מופרך של "ארץ נהדרת". מדובר בצמד מגישי חדשות, אחת מהשניים יוצאת "האח הגדול", שזה די סמלי אם תשאלו אותי אבל אל תשאלו, ויש עוד מגיש שנראה על סף התקף חרדה.

שניהם מג'גלים בין כתבי שטח שמתקשרים עם ישויות או משהו, כי הם מדברים בלי קול. יש הרבה "ונעבור לפרסומות", כשלא ברור אם יהיה לאן לחזור ולא אתפלא אם כשנחזור ממדבריות הפרסומות שעדיין מקרטעות, נמצא את המגישים מתחת לכיסא.

לפנינו מקרה מורכב, מערוץ מורשת לערוץ מורשת נתניהו. המותג נתניהו גדול מהקשיש העייף שנראה מרוצה כשמשקרים לו שהוא ראש הממשלה. גם אין לו מה לחזור הביתה בלי כיסא. או לפחות מאבטח לילד

אכן, כמו אצל הגדולים יש פרסומות בין התקלות, למוצרים שרק אמא של המפרסם מכירה, כמו חוקר פרטי ומכשיר אוויר בריא, בחיי שאני לא משקרת. הייתי ממליצה על קורס עיתונות או הכנה ליושרה בסיסית אבל אני שמאלנית בלאי ואין לי כסף כמו לספונסר ימני נדיב. ואם כבר יושרה בסיסית, אפשר להזכיר את הפוסט הנרגש שספר 27000 צופים בערוץ בעוד המספר שהתנוסס בפינת המסך עמד על 2.7k

לא קל. אבל אלה חבלי לידה של תינוק שנולד טרם זמנו. ויש כתבות שנשמעות כמו ביסמוט באולפן שישי בלי תרגום מג'יבריש, אל'ף אוהל, בי'ת זה ביסמוט.

אגב ביסמוט, נראה שמעתה יוכלו להסתדר בלעדיו באולפן שישי של חדשות 12, חבל לבזבז מגנט צופים בקומה על ערוץ 12 אל ג'זירה, כמו שמגדיר אותם ראש הממשלה היוצא, יאיר נתניהו.

אתמול, בעוד אחד מביקוריו הרבים של יורש העצר בביהמ"ש, הפעם מסתמן שיפסיד לסתיו שפיר, נשאל פה של אבא ע"י כתב חדשות 12 על התביעה וענה בהיסטריה אופיינית:

"אני קורא לכולם להפסיק לצפות בערוץ התעמולה עוין ואנטישמי שעושה נזק לישראל רק פחות מאיראן".

וקינח בתשדיר שירות בחסות בית אבא:

"אני קורא לצופים המעטים שעוד נותרו לכם לעבור לערוץ האמיתי, ערוץ 14".

והוא עוד דורש מאבטח. ומי ישמור עלינו?

ערוץ 20 נולד מחדש בערוץ 14 ויש לו פרזנטור מהניילונים, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בכבודו ובעצמו, אבו יאיר, שלא מבין איך זה קרה לו אחרי שהשתין מהמקפצה. אבל כאן לא נגמרים הנסים, כי בערוץ הזה הזמן קפא מלכת והוא עוד ראש הממשלה, ובנט ולפיד גנבו לו את הכיסא.

לערוץ יש פרזנטור, רה"מ לשעבר נתניהו, אבו יאיר, שלא מבין איך זה קרה לו אחרי שהשתין מהמקפצה. אבל כאן לא נגמרים הנסים, כי בערוץ הזה הזמן קפא מלכת והוא עוד ראש הממשלה, ובנט ולפיד גנבו לו את הכיסא

לרגע קטן אחרי הבחירות נדמה היה שהקוסם קיבל שיעור בהיבריס, אך ראה זה פלא, הוא עוד כאן, עושה פילטיס ומחטב את הארנק, מחוץ לכיסא אבל נאחז במשקוף.

האב, הבן ורוח האם מקיימים מין שלטון צללים מטורלל, ולא רק בערוץ הבית שנודד על הסקאלה. משפטו מתנהל בעצימות נמוכה כאילו גנב מטרנה בסופר, והכיסוי האגבי בעיתוזנות מוכיח למי שלא הבין שהשליט הזקן עודו מטיל צל ענק על כוכב צדק שלנו.

אחרי שהפסיד את השלטון הוא חזר כמו חדש והפציע עם הנאמבר שתמיד מניב רווחים: יום השנה לרצח רבין, מה שהעיתונות מכנה בנימוס "יום רבין" כאילו זה יום נישואין. שם המשיך הקוסם שניסה לנסר מדינה בלי לחבר מחדש, לירות ולבכות תחת עיתונות שזנתה, וכמו תמיד יצא שהוא הקורבן האמיתי של הרצח.

אובדן השלטון טרף את הקלפים באופוזיציה. ברשת נושבת רוח רעה. מישהו חייב מיתה, כמו שאומרים המסיתים החדשים, הושט היד וגע בם. מצוידים בחומרי בערה, קילומטרים של מילים קשות, ארסנל עשיר ומבעית על שלטון טרור וחמאס.

הלקח לא נלמד. הגפרור נדלק, הקורבן מסומן. נותר רק לעשות מעשה או כמו שזועקים בכנסת: להציל את המדינה מ"ממשלת עבאס-חמאס". כלומר, להחזיר את נתניהו. הבחירות בעוד 3 שנים אבל בסקרים הוא עוד בשלטון. גם באולפני ערוץ הבית.

ערוץ 14 החדש-ישן מכוון כולו לרומם ולהלל ולקלס ולפאר את כיסא הכבוד של אדוננו מלכנו בנימין הראשון. שם הימין בשלטון ונתניהו לא מחלק סופגניות והוא עדיין "אדוני ראש הממשלה", ואף אחד באולפן המעודכן לא מתפקע מצחוק כשהוא קורא כך לראש האופוזיציה.

גם האורחים זקופי המנדט זורמים עם משפטים שמאתגרים את הפועל ג.נ.ב (שלטון, מנדטים), ב.ג.ד (בבוחרים, במדינה), נ.פ.ל ("נפיל אותך נפתלי בנט") ושימוש מגוון בצירוף "ממשלת טרור".

כולנו רקמה אנושית ימנית אחת. גם המגישים המתחלפים וגם האורחים מבטאים זעם מטעם ומלחכים בתסכול את שולי גלימתו של אדוננו מלכנו, והכל נראה כמו סצנה מופרכת במיוחד מ"חולה אהבה משיכון ג'": "אוולין אל תלכי, אוולין…".

האב, הבן ורוח האם מקיימים מין שלטון צללים מטורלל, ולא רק בערוץ הבית, שם הימין בשלטון ונתניהו לא מחלק סופגניות אלא עדיין "אדוני ראש הממשלה". גם משפטו מתנהל בעצימות נמוכה כאילו גנב מטרנה בסופר

זהו, חברים, המלך מת אבל קם מעפר. או כמו שאומרים בערוץ הישן-חדש? "נצא לפרסומות, עוד דקה נשוב". כלומר הוא. הוא רק מסיים למכור סופגניות. הישארו עימו.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 910 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 11 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו"

מוקדם יותר נטעו חברים בליכוד עצים ביער יתיר ● חולי קורונה לא יידרשו לשהות עשרה ימים בבידוד, אלא שבעה, אם בשלושת הימים האחרונים לבידוד לא יחוו תסמינים ● בנט: נגיע למיליוני נדבקים ● ביהמ"ש העליון התיר להמשיך בחיפוש בטלפונים של יועצי נתניהו, יונתן אוריך ועופר גולן, אף שהחיפוש החל ללא צו ● אלקין הקים ועדה לבחינת הקריטריונים למגורים בדיור הציבורי

עוד 49 עדכונים

התקופה כאוטית, לא המדיניות

"להביא את מירב המידע לציבור על מנת שיוכל לקבל החלטות מושכלות על חייו" – כך הגדיר שירות השידור הבריטי את תפקידו ככלי תקשורת ציבורי במדינה דמוקרטית.

ובכן מה תפקידה של התקשורת בכלל, ובישראל בפרט, בעת חירום? במדינה הנתונה להתפרצות מגפה בריאותית, או מלחמה, או איום בלתי צפוי על שגרת חייה ואולי על קיומה?

"להביא את מירב המידע לציבור על מנת שיוכל לקבל החלטות מושכלות על חייו" – כך הגדיר שירות השידור הבריטי את תפקידו ככלי תקשורת ציבורי במדינה דמוקרטית

התפרצויות הקורונה והצורך להתמודד יומיום עם שינויי הווריאנטים, כמות ההדבקות, היקף החולים הקשים והתמותה, מעלה את השאלה התפקודית מול עוד מערכות במדינה חוץ מתפקודה של הממשלה.
כלי התקשורת למשל.
מתווכי המידע לציבור.

דומה שמרבית הפרשנים מתחומי תקשורת שונים – פוליטי, מדיני , כלכלי, חוץ וביטחון, חינוך ורווחה ותיירות, אימצו את עמדת המוכיח בשער. כולם הפכו למומחי קורונה וניהול משק תחת מגפה. אתה צופה בניסיון למתוח יומיום ביקורת על החלטות הממשלה, בדרישה להחלטות קבועות ובלתי משתנות. זאת  למרות שהנגיף משתנה יומיום, והצורך לשנות החלטות הוא אינהרנטי בדינמיקת המאבק הזה. אבל הם בשלהם. החליטו במועצת חכמי המדיה שאפשר לנהל את המאבק אחרת, בקביעות ויציבות והנחיות מדויקות לכל יום ולכל בית ספר.

למרות שאנחנו חיים בעידן של עודף מידע, דווקא מול הקורונה יש חוסר מידע עצום. מדענים וחברות מחקר ברחבי העולם כולו מתחבטים מול הפתרונות הנדרשים למנוע את המחלה, לזהות את סימניה ותהפוכותיה ולטפל בחולים עצמם/ן.

חברות התרופות החזקות בעולם, בעלות הידע, המעבדות ואנשי הפיתוח והמחקר הטובים בעולם, עוסקות יומיום במחקר ופיתוח כדי למצוא חיסון לגל הדלתא, האומיקרון, ותרופות שונות ומגוונות כדי לאפשר לעולם להמשיך את חייו למרות המגפה.

המצב בעצם דומה למלחמת עולם שנפתחה במפתיע על כלל האנושות.
מהו אם כן תפקידם של עיתונאים ופרשנים בתקופה כזו?

הפרשנים הפכו מומחי קורונה וניהול משק תחת מגפה. יומיום נמתחת ביקורת על החלטות הממשלה, בדרישה להחלטות קבועות ובלתי משתנות, למרות שהנגיף משתנה יומיום

ערב ערב מול מהדורות החדשות נראה שתחרות הכותרות סביב המילים: בלבול, כאוס, מחדל, משבר, בלגן, היא המובילה את הדיווחים.

פרשנית מדינית ממליצה לממשלה ורה"מ מה "צריך לעשות" מיד כאן ועכשיו, כתב חוץ מביא מספר דוגמאות ממדינות אחרות ומיד מקנח בשאלה צינית כלפי שרי ממשלת ישראל. כאילו רק לו ברור לגמרי מה "חייבים לעשות" בישראל .

פרשנית כלכלית עולה על כולם בהרמת קולה באולפן ועוד לפני שהממונה על בריאות הציבור עולה לשידור היא, המומחית מטעם עצמה, כבר מסבירה לציבור איך להיאבק באומיקרון ובשינויים התכופים במוטציות השונות כשהיא "יודעת" כמובן איך לנהל את משק המדינה, את האוצר, את התקציב ואת העתיד.

כתבי החינוך כבר דורשים ששרת החינוך תתפטר. כי ברור שמי שיחליף אותה (איש לא יודע מיהו כמובן) הוא מומחה מספר אחת בעולם לניהול מערכות חינוך בעידן של מגפת הקורונה.

"כאוס במערכת החינוך", צילום מסך מערוץ 12
"כאוס במערכת החינוך", צילום מסך מערוץ 12

התקשורת הישראלית יצאה למעשה מדעתה. שכחה את תפקידה בדמוקרטיה. לרבים מהדוברים אין מושג ירוק איך להיאבק בדרך שונה במגפה, לעומת ההנחיות של הממשלה. אבל המוטיב המוביל הוא "להכניס" לשרים, להראות להם מי כאן משפיע ומי כאן אומר את המילה האחרונה.

התקשורת הישראלית יצאה למעשה מדעתה. שכחה את תפקידה בדמוקרטיה. לרבים מהדוברים אין מושג ירוק איך להיאבק בדרך שונה במגפה, לעומת ההנחיות של הממשלה. אבל המוטיב המוביל הוא "להכניס" לשרים

בתחנות רדיו שונות הזלזול, הציניות ונחרות הבוז עולים על גדותיהם.
אלא שמול כל אלה ניצבים הורים מתוסכלים, בעלי עסקים בקשיים, ילדים מותשים וזקנים החוששים לחייהם, חיילים ושוטרים, ציבור רחב אובד עצות, לא רק בגלל המחלה המשוגעת, לא רק בגלל הנחיות משתנות של הממשלה, אלה בגלל שטיפת המוח העיתונאית שאין בה שום דבר שעוזר לחיי האזרח. לא ניסיון להבין וללמוד את המחלה, לא ניסיון להבהיר את ההנחיות במקומות שונים ואירועים מורכבים, ולא דיווח הוגן המביא מידע רציני עובדתי על מנת שהציבור יוכל לקבל החלטות מושכלות על חייו.

הרי איך מתקבלות ההחלטות בחיינו? איך אנחנו מחליטים היכן לרכוש דירה, איפה ללמוד, מה לקנות ולעיתים גם מה לדעת ולחשוב? נאום של שר או רה"מ,  דיווח עיתונאי על המצב ולמחרת אנחנו יוצאים מהבית אל המציאות.
זה המידע שיש לנו.
שני מקורות.
הממשלה והעיתונות.

לרוב האזרחים אין שום אפשרות או כלים אחרים לאסוף מידע על מצב החירום בו נמצאת המדינה. אלא שהכלי התקשורתי עובד, כך נראה, נגד הכלי הראשון, הממשלתי, ונגד חיי האזרחים. נדמה שבבועה התקשורתית יש רק עניין אחד חשוב – מי אמר על מי מה וכמה צופים או גולשים צפו בזה.

מהדורות שלמות של תכניות עוסקות בתפל, ממחזרות אמירה או גיהוק, עוד  שביב רכילות מישיבת ממשלה, ונדמה שהן נהנות לתקוף, לבקר ולמרר את חיי הממשלה. קשה למצוא עיתונאי העוסק בשאלה כיצד לסייע לציבור הרחב לעבור את התקופה הכאוטית.

מהדורות שלמות עוסקות בתפל, ממחזרות אמירה, גיהוק, שביב רכילות מישיבת ממשלה, ונדמה שנהנות לתקוף ולמרר את חיי הממשלה. קשה למצוא עיתונאי העוסק בשאלה כיצד לסייע לציבור

התקופה הרי כאוטית לא רק בגלל הנחיות משתנות של הממשלה, שמנסה לטעות ולתעות במציאות משונה ומשתנה. היא כאוטית כי הנגיף הוא כאוטי. לא ידוע לא מוכר. התנהגותו טרם נחקרה עד הסוף והחיסונים והתרופות עוד לא נתנו מענה לכל הוואריאנטים.

הגיע הזמן לנסות תקשורת אחרת. כזו ששואלת מה היא יכולה לתרום ולסייע בעת חירום.

תקשורת חוקרת ומדווחת, אבל לא רק על בלבול, כאוס ומחדלים אלא על אפשרויות, עובדות, פתרונות. תקשורת שלומדת את המציאות הכאוטית ומנסה לעשות בה סדר. מנסה לתת מענה לציבור מכוח יכולתה להגיע למוקדי קבלת ההחלטות. יכולתה לאסוף מידע ממגוון מוקדי ידע ומחקר.

עיתונאים לא אמורים להחליף את מומחי הרפואה ובריאות הציבור, לא אמורים לתת הנחיות התנהגות לנדבקים מחלימים, או חולים. גם לא לשרי הממשלה. עיתונאים לא אמורים לנהל את המשבר במקום הממשלה.

עיתונאים לא אמורים לחלק ציונים ולשפוט יומיום את החלטות הממשלה, המומחים והשרים. בוודאי לא עיתונאים שליוו את תקופת הסגרים וקריסת העסקים של נתניהו בהנהון יומיומי במסיבות העיתונאים המושתקות שלו.

התקופה הרי כאוטית לא רק בגלל הנחיות משתנות של הממשלה, שמנסה לטעות ולתעות במציאות משתנה. היא כאוטית כי הנגיף כאוטי, והחיסונים והתרופות עוד לא נתנו מענה לכל הוואריאנטים

עיתונאים אמורים לאסוף מידע, להצליב אותו, לבדוק אותו, לדווח ולהגיש אותו לציבור כדי שיוכל לנהל את חייו, לא רק ללגלג על מי שמנסה לנהל מדינה מוכת מגפה בעידן של חוסר ודאות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 914 מילים

איראן מתמודדת מול אויב קשוח יותר מהמעצמות: פיפ"א

ה-AFC הודיעה בסוף השבוע כי איראן לא תורשה להשתתף בליגת האלופות של אסיה ● ההחלטה מעוררת סערה קשה בקרב האיראנים, אומה חובבת כדורגל ● זאת, לצד אולטימטום שהגישה פיפ"א לטהרן בנושא הכנסת נשים לאצטדיונים ● אם איראן לא תשנה את חוקיה בתוך חודשיים, היא תורחק מכל פעילות בינלאומית של פיפ"א - ואת ההחלטה הזו, שום סבב שיחות לא יוכל לשנות

עוד 789 מילים

ישראל הייתה הראשונה בעולם שהסדירה את הפונדקאות בחוק - אמנם בהסדר עקום ולא הוגן - בשעה שמדינות אחרות אסרו על קיומה או השאירו אותה לשוק הפרוע ● התיקון לחוק הפונדקאות שנכנס לתוקפו השבוע מוציא את ישראל מרשימה שחורה של מדינות מפלות שאפשרו פונדקאות רק לזוגות הטרוסקסואליים ולנשים, ומכניס אותה לעולם שמתווכח על סוגיית הפונדקאות כבר 35 שנה

עוד 3,056 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

"אנחנו בצרות. אנשים התייאשו מלהגיע"

חולדאי מתגאה בהשלמת העבודות על הרכבת באלנבי אך לא מציע סיוע לעסקים שסמוכים לעבודות ברחבי העיר ● בז'בוטינסקי ברמת גן ובני ברק יש שובל ארוך של חנויות סגורות ובבת ים הסוחרים מדווחים על ירידה דרסטית בתנועת הלקוחות ● הם דורשים הנחה במסים, אך אין להם את מנופי הלחץ של הקניונים והרשתות ● בעל עסק: "יש לי לקוחות מבוגרות שפשוט לא יכולות להגיע"

עוד 2,099 מילים

על ישראל לסייע לסעודיה, בשקט

החות'ים הנתמכים על-ידי איראן הכפילו את מספר התקפותיהם על מטרות, ברובן אזרחיות, בסעודיה ב-2021 ביחס ל-2020. קרוב ל-1,300 טילי קרקע-קרקע וכלי טיס בלתי מאוישים שוגרו אל מטרות בתחומי הממלכה מאז היא החלה להתערב במלחמת האזרחים בתימן ב-2015. דובר צבא סעודיה מסר כי 59 אזרחים סעודים נהרגו בהתקפות אלו.

החות'ים הנתמכים על-ידי איראן הכפילו את התקפותיהם בסעודיה ב-2021 ביחס ל-2020. קרוב ל-1,300 טילי קרקע-קרקע וכלי טיס בלתי מאוישים שוגרו לממלכה מאז התערבותה במלחמת האזרחים בתימן ב-2015

מעולם לא היו אזרחי הממלכה ומתקניה האסטרטגיים חשופים עד כדי כך לירי, כמעט על בסיס יומי ובמידת דיוק הולכת וגוברת, תודות לסיוע הדוק אותו מקבלים החות'ים מצד "כוח קדס" של משמרות המהפכה האיראניים ואנשי חיזבאללה.

התקפות על סעודיה הגיעו בשנים האחרונות לא רק מתימן אלא גם מאיראן, כפי שאירע בהתקפה על מתקני ארמק"ו בספטמבר 2019, מעיראק, ואף מתוך הממלכה עצמה – לעבר שדות תעופה, מתקני נפט וסמלי שלטון.

לממלכה יש 24 סוללות טילי פטריוט מדגם PAC-2 המיושן ו-PAC-3 המתמודד טוב יותר עם הטילים האיראניים. איראן, המחזיקה בארסנל טילי הקרקע-קרקע הגדול במזרח התיכון הגבירה את הסיוע שהיא מעניקה לחות'ים ב-2015 עם כניסת הסעודים למערכה. חלקי הטילים אותם מבריחה איראן ביבשה ובים לתימן מורכבים בבתי מלאכה מקומיים של החות'ים בסיוע "יועצים" מטעמה, למרות אמברגו של האו"ם.

דווקא כאשר מספר ההתקפות על הממלכה גדל, גם על הבירה ריאד, ארצות הברית מפנה יכולות הגנה אווירית שהציבה בסעודיה לעבר מוקדי מתיחות אחרים, מול סין. ממשלו של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, המבין את הסכנות שבעצירת ייצוא נשק אמריקאי לסעודיה, מתקשה לא פעם להתמודד עם מחוקקים דמוקרטים ורפובליקאים כאחד, הזועמים על המצב ההומניטרי בתימן ועל רצח חשוקג'י ומבקשים לעצור מכירת אמצעי לחימה לממלכה.

דווקא כאשר מספר ההתקפות על הממלכה גדל, גם על הבירה ריאד, ארצות הברית מפנה יכולות הגנה אווירית שהציבה בסעודיה לעבר מוקדי מתיחות אחרים, מול סין

הערמת קשיים על ייצוא נשק אמריקאי לממלכה לא רק תציב אותה בעמדת נחיתות רבה יותר מול איראן אלא תביא אותה להעמיק את הקשרים האסטרטגיים עם סין. האמריקאים אף הערימו קשיים על העברה של מיירטים לסוללות הפטריוט הסעודיות, אמצעים הגנתיים לכל דבר ועניין, וכשמלאי זה אזל לאחרונה סעודיה פנתה בבקשה לידידותיה באזור ובעולם לסייע לה. בינתיים דווח כי יוון שלחה לממלכה סוללת פטריוט יחד עם כ-120 חיילים שיתפעלו אותה ויסייעו לצוותים הסעודים ביירוט הטילים מתימן.

על ישראל להציע את עזרתה ולו מטעמים הומניטריים. מלבד זאת לישראל אינטרס ברור למנוע הישג מאיראן ומחיזבאללה, המשתמשות בתימן כשדה ניסויים לקראת מערכה אפשרית מול ישראל. שנית, סיוע לסעודיה עשוי בעתיד להיזקף לזכות ישראל כמי שעמדה לצד הממלכה.

הסעודים לא חסרים במשאבים וכדי להגדיל את סיכויי היירוט הם יורים שני טילי פטריוט לעבר כל מטרה, כשכל טיל מסוג PAC-3 עולה כ-4 מיליון דולר. את כלי הטיס הבלתי מאוישים וטילי השיוט שהחות'ים יורים הסעודים מיירטים בעזרת טילי אוויר-אוויר אמריקאים מסוג AMRAAM שעלותם נמוכה יותר.

למרות רכישות נשק מסיביות לאורך השנים ותקציב הביטחון מהגדולים בעולם, הסעודים חסרים יכולת הגנתית מספקת. הקרירות האמריקאית כלפיהם עלולה שוב לשלוח אותם לזרועות הסינים או הרוסים. ישראל יכולה לקטוף פירות כלכליים ומדיניים משמעותיים מסיוע לסעודיה ויש לה אינטרס ברור שידה של איראן תהיה על התחתונה.

על ישראל להציע את עזרתה ולו מטעמים הומניטריים. מלבד זאת לישראל אינטרס ברור למנוע הישג מאיראן ומחיזבאללה, המשתמשות בתימן כשדה ניסויים לקראת מערכה אפשרית מול ישראל

ישראל יכולה ללמוד רבות מניתוח ההתקפות על הממלכה, שכן היא תתמודד עם יכולות דומות. על כל סיוע ישראלי לסעודיה להיות חשאי כדי שלא יביך את הסעודים. סעודיה ואיחוד האמירויות הביעו עניין לרכוש את מערכת כיפת ברזל. לא נכון להעביר את המערכת עצמה, מתוך חשש שהטכנולוגיה עלולה לזלוג לצדדים עוינים, אך ישראל יכולה להציע מניסיונה הרב בתחום לטובת ידידתה החדשה.

ד״ר יואל גוז׳נסקי הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, אונ׳ תל אביב. מומחה למדינות המפרץ ולסוגיות אסטרטגיות כגון תפוצה גרעינית ויציבות משטרים. לשעבר איש משרד רה״מ וחוקר אורח באונ׳ סטנפורד. באפריל 2020 יצא לאור ספר פרי עטו בנושא יחסי ישראל ומדינות המפרץ בהוצאת אונ׳ אוקספורד. אב לבן ולבת וטייל חובב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אולמרט בדרכו להפסד צורב בתביעת הדיבה של משפחת נתניהו

שני ראשי הממשלה לשעבר נפגשו אתמול לדו-קרב בצהרי היום בבית משפט השלום בתל אביב ● אלא שאולמרט איבד כבר בדיון הראשון את הגנת "אמת דיברתי" וספק אם השופט יאפשר לו לקבל לידיו מסמכים רפואיים של התובעים או בדיקה פסיכיאטרית של בני הזוג נתניהו ובנם ● במסלול הזה, אולמרט בדרכו להפסד - ועם האפשרות לפיצויים לא קטנים, לנתניהוז אין מוטיבציה להגיע לפשרה ● פרשנות

עוד 863 מילים ו-2 תגובות

ישראל תממן פינוי אשפה מכפרים פלסטיניים

בשורות טובות למאות אלפי הישראלים שנאלצים לנשום עשן רעיל של שריפות פסולת: ישראל תממן הקמת מערך של איסוף אשפה מ-72 כפרים פלסטיניים בגדה ● אם מישהו בכלל היה זקוק להוכחה שלמפגעי סביבה אין גבולות

עוד 828 מילים ו-3 תגובות

לראשונה מזה עשורים, הלמ"ס משנה את חלוקת האוכלוסייה בישראל

פרסום ראשון בעקבות פנייה של השר לענייני מודיעין אלעזר שטרן, החליטה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבחון מחדש את החלוקה הוותיקה של אוכלוסיית ישראל ● מזה עשרות שנים קוטלגו אזרחי המדינה כ"יהודים", "ערבים" ו"אחרים" ● תחת "אחרים", הרוב המכריע הם עולים מבריה"מ לשעבר הזכאים לאזרחות תחת חוק השבות אך אינם יהודים לפי ההלכה ● כעת הוחלט בלמ"ס לבטל את הקטגוריה הפוגענית

עוד 484 מילים

המומחים שוקלים להמליץ לתת תו ירוק למנועי חיסון

פרסום ראשון בישראל יש כ-2,000 אנשים המוגדרים כ"מנועי חיסון" מכיוון שנאסר עליהם להתחסן לקורונה בשל בעיות רפואיות ● אין להם תו ירוק, והם צריכים להיכנס לבידודים ארוכים ולהיבדק פעמיים בשבוע כדי ללכת למקום עבודתם ● מאחר שהחיסון כבר כמעט אינו מונע הדבקה והתו הירוק נועד כיום רק לעידוד התחסנות, קבינט המומחים המייעץ לממשלה ידון באפשרות להמליץ להעניק להם תו ירוק

עוד 790 מילים

שר החוץ לפיד נדבק בקורונה: "מרגיש טוב"

הצוות לטיפול במגפות המליץ לקצר את הבידוד לנדבקים בקורונה לשבעה ימים והצביע נגד מתן חיסון רביעי לקבוצות נוספות ● ליברמן: מי שזכאי מקבל עזרה, אקבל החלטות רק על בסיס שיקולים כלכליים ● ממונה הקורונה: אם לא תהיה ברירה, נמליץ על סגר משמעותי ● יו"ר ארגון המורים דורש לחזור ללמידה בזום: "ללכת לבית הספר זה כמו רולטה רוסית"

עוד 66 עדכונים

על רקע הצעת חוק האזרחות, זנדברג יוצאת לדו-קרב מול שקד

חוק האזרחות, שנפל ביולי ונחשב לכשלון הצורב ביותר עד כה של הקואליציה, עומד שוב לעלות להצבעה ● הוא עבר את ועדת השרים לענייני חקיקה אתמול, אבל לא בלי מאבק ● השרה זנדברג הצביעה נגד החוק - ושלחה מסר ברור לשותפיה לקואליציה כי מרצ לא תתמוך הפעם בהצעת החוק ● שקד לא אומרת נואש ומנסה שוב לגייס תמיכה לחוק משורות האופוזיציה ● פרשנות

עוד 557 מילים

בית המשפט העליון החמיר את עונשו של אברהם נניקשווילי, שהורשע במתן שוחד לפואד בן-אליעזר ז"ל, וקבע כי עבירת השוחד מתקיימת גם אם המתת ניתנה על רקע חברי ● בנוסף, קבע השופט ניל הנדל כי הענישה על עבירות של שחיתות שלטונית חייבת להיות מחמירה ● המסר מיועד למנדלבליט, למקרה שהוא שוקל להתקפל בימיו האחרונים ולחתום עם נתניהו על עסקת טיעון נוחה ● פרשנות

עוד 1,296 מילים ו-1 תגובות

המרוץ לדירה 545 אלף שקל לדירת פאר בקומה 7 עם נוף לסבסטיה

דירת 200 מ"ר בשכם ב-300 אלף שקל ● וילה ביריחו או דירת 4 חדרים עם נוף ברמאללה בפחות מחצי מיליון ● בעוד שמחירי הדיור בישראל נוסקים, יותר ויותר ערבים ישראלים מנצלים את תנופת הנדל"ן בשטחי הרשות הפלסטינית כדי לרכוש דירות ובתי מפוארים להשקעה או נופש ● "היחסים הכלכליים בין ישראל לבין הגדה טובים, יש סחר הדדי ושיתופי פעולה כלכליים, ולכן גם יש שגשוג ועלייה ברכש הנדל"ן"

עוד 1,877 מילים

ארגון נוצרי מאלבמה מעצב את יחסי ארה"ב–ישראל

חשיפה USIEA, ארגון נוצרי שהוקם כדי להציג את ההתנחלויות הישראליות באור חדש, הבין שכדי לגרום לחברי קונגרס לפעול למען ישראל הוא צריך להביא אותם לביקורים בגדה המערבית, בין היתר גם לחברון ● עתה חברי USIEA מאמינים שהמדינות השייכות ל"הסכמי אברהם" יכולות להחליף את סין בשרשרת אספקת התרופות של ארה"ב – והקונגרס מתחיל להירתם

עוד 2,300 מילים

התחזית שהוצגה בממשלה: מיליון נדבקים בשבוע הבא

ליברמן: רוב העסקים במצב מצוין, לא תהיה חלוקת מתנות; החל ממחר: ערכות בדיקת אנטיגן ביתיות יחולקו לתלמידים ולצוותי חינוך; דיווח: בדיקות קורונה לא יעילות נמכרות לציבור ● ועדת השרים אישרה את חוק האזרחות ● הורוביץ על העומסים: "נוסיף עוד תחנות לבדיקות אנטיגן, עד סוף השבוע נראה שינוי" ● השר לביטחון הפנים בר־לב נדבק בקורונה

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה