בני גנץ מכשיר את הדרך לאופק מדיני

מחמוד עבאס (אבו מאזן), בני גנץ (צילום: AP Photo, מונטז')
AP Photo, מונטז'
מחמוד עבאס (אבו מאזן), בני גנץ

בני גנץ ניסה לצוד שתי ציפורים באבן אחת בפגישתו עם יו"ר הרש"פ: להכשיר את הקרקע לתהליך מדיני עם הפלסטינים ולמצב את עצמו כמנהיג גוש השמאל מרכז. פגישת גנץ עם אבו מאזן היא חשובה לחידוש ההידברות בין ישראל לרש"פ והיא מהווה גם ציון דרך בקרב על ראשות מחנה השמאל מרכז.

 פגישת שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ממשיכה להעסיק את אמצעי התקשורת בישראל ובעולם הערבי.

ירדן זועמת על שקיבלה עדכון קצר בדיעבד על הפגישה. העיתון "אלקודס אלערבי" דיווח ב-1 בינואר כי יש אכזבה בהנהגה הירדנית מהמפגש והיא שואלת מדוע יו"ר הרש"פ לא דן עם שר הביטחון בני גנץ, שהוא מרכיב חשוב בממשלת ישראל, בחידוש המשא ומתן ובתהליך המדיני.

ירדן זועמת על שקיבלה עדכון קצר בדיעבד על הפגישה בין גנץ למחמוד עבאס, ושואלת מדוע יו"ר הרש"פ לא דן עם שר הביטחון גנץ, שהוא מרכיב חשוב בממשלת ישראל, בחידוש המו"מ ובתהליך המדיני

כמה פוליטיקאים ועיתונאים בכירים בישראל היו רוצים מאוד להיות זבובים על הקיר בחדר בביתו של שר הביטחון בני גנץ בראש העין, שבו התקיימה הפגישה בארבע עיניים בינו לבין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס. זו היתה פגישה ללא עוזרים ויועצים, שבה כל אחד יכול היה לדבר בחופשיות ושתוכנה לא בהכרח דווח לראש הממשלה בנט.

סביר מאוד להניח ששר הביטחון בני גנץ הסביר למחמוד עבאס את תפיסתו המדינית, לפיה הוא תומך בפתרון שתי המדינות ובחלוקתה של ירושלים. עמדותיו בנושא הזה ידועות ואינן סוד, הוא בוודאי גם הסביר ליו"ר הרש"פ כי בגלל ההרכב הנוכחי של הקואליציה אי אפשר לייצר אופק מדיני ולחדש את המשא ומתן עם הרש"פ מהנקודה שבה הוא נפסק.

לבני גנץ יש שאיפות להיות ראש ממשלה, לא ברור מתי, מכיוון שלא ידוע בוודאות שהרוטציה בין נפתלי בנט לבין יאיר לפיד אכן תתקיים. הפוליטיקה הישראלית מלאה תהפוכות. גנץ דחה עד כה את כל הצעות הפיתוי שהגיש לו בנימין נתניהו, אבל דברים גם יכולים להשתנות.

נתניהו עצמו נמנע מלמתוח ביקורת על הפגישה של בני גנץ עם אבו מאזן למרות ההודעות החריפות של הליכוד נגדה.

בינתיים בני גנץ  מנסה למצב את עצמו כביטחוניסט, כיורשו המדיני-ביטחוני של יצחק רבין ז"ל. לכן, צריך לראות את הפגישות עם יו"ר הרש"פ לא רק בהיבט הביטחוני אלא גם בקונטקסט הפוליטי.

בינתיים בני גנץ  מנסה למצב את עצמו כביטחוניסט, כיורשו המדיני-ביטחוני של יצחק רבין ז"ל. לכן, צריך לראות את הפגישות עם יו"ר הרש"פ לא רק בהיבט הביטחוני אלא גם בקונטקסט הפוליטי

בני גנץ מנסה לחדש את ההכשרה של מחמוד עבאס בעיני הציבור הישראלי כפרטנר הפלסטיני לשלום, גם יו"ר הרש"פ משחק את המשחק הזה. על פי גורמים בכירים ברש"פ, הוא סבור שבני גנץ הרבה יותר רציני מנפתלי בנט ויאיר לפיד וכי הוא יכול להוביל את ישראל לשלום. הצמרת של הרש"פ מעריכה גנרלים ואנשי צבא בכירים גם אם יש דם רב של פלסטינים על ידיהם. היא לא שכחה את ההצהרות הרברבניות של בני גנץ כשנכנס לפוליטיקה והתרברב במספר הערבים שהרג במהלך שירותו הצבאי.

צריך לשים לב לדברים שאמר בכיר הרש"פ חוסיין א-שיח', יד ימינו של מחמוד עבאס, שנכח בפגישה בביתו של בני גנץ: "הייתה זו פגישה של גיבורים" הוא אמר.

גורם בכיר ברש"פ אמר לי כי הפלסטינים מחפשים פוליטיקאי ישראלי אמיץ וכריזמטי שיכול לעשות עמם את "שלום האמיצים", כפי שעשה יצחק רבין עם יאסר ערפאת. מכל הקשת הפוליטית הנוכחית כרגע בקואליציה, שר הביטחון בני גנץ נראה להם המתאים ביותר.

הפגישה עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מסייעת לבני גנץ למצב את עצמו כשחקן מפתח במערכת הפוליטית. הוא מנסה לסמן את עצמו כתקווה החדשה לפריצת דרך מדינית עם הפלסטינים כשתגיע העת, השאלה היא רק מתי היא תגיע.

בינתיים זה מצליח לו, נפתלי בנט ויאיר לפיד לא ממש עומדים בדרכו. יאיר לפיד להוט לקיים את הרוטציה בכל מחיר כדי לזכות בתפקיד ראש הממשלה הבא.

בכיר ברש"פ אמר לי שהפלסטינים מחפשים פוליטיקאי ישראלי אמיץ וכריזמטי שיכול לעשות עמם את "שלום האמיצים", כרבין בשעתו. מכל הקשת הפוליטית בקואליציה, גנץ נראה להם המתאים ביותר

בני גנץ שהיה בבחינת "נאיבי" בתחילת דרכו הפוליטית והאמין לבנימין נתניהו, כבר משתלב היטב במשחק הפוליטי הישראלי הפנימי וגם בפוליטיקה המזרח תיכונית. הוא נפגש עם יו"ר הרש"פ למרות שהוא יודע ששמו מככב בראש רשימת "פושעי המלחמה" הישראלים שמחמוד עבאס דורש את העמדתם לדין בבית הדין הפלילי בהאג. מחמוד עבאס לא מסתיר זאת ועל פי גורמים ברש"פ הוא הסביר לבני גנץ שהבעיה פתירה ואפשר למשוך את העתירה הפלסטינית מבית הדין הבינלאומי בהאג אם ישראל תעשה מחוות מדיניות משמעותיות כלפי הפלסטינים.

מחמוד עבאס הסכים לבוא לביתו של בני גנץ בראש העין במעין ביקור גומלין. הפגישה הראשונה ביניהם התקיימה בביתו של מחמוד עבאס ברמאללה, שם הוא מקיים גם את פגישותיו החודשיות עם ראש השב"כ הישראלי. גורמים פלסטינים מסרו שאום מאזן, רעייתו של יו"ר הרש"פ, מתמחה בהכנת מג'דרה וממולאים.

בינתיים, על פי יועציו של מחמוד עבאס, הוא לא שילם בשום מטבע עבור הפגישה עם בני גנץ. מחמוד אלהבאש, יועצו של יו"ר הרש"פ, התפאר באמצעי התקשורת הערביים ואמר כי "ההקלות והזכויות שקיבלנו (מבני גנץ) יפנו זמן לאזרח הפלסטיני להילחם בכיבוש".

"השגנו הישגים ולא שילמנו מחיר מדיני" הוא הדגיש.

בני גנץ טעה בכך שלא גבה שום מחיר ממחמוד עבאס בכל הקשור להפסקת ההסתה ותשלום המשכורות למחבלים ולבני משפחותיהם, או גינוי פומבי לגל הפיגועים האחרונים. גם העובדה ששניהם מסרבים להצטלם יחדיו ולהעביר את התמונות לפרסום באמצעי התקשורת מעידה על כך שהם חוששים מלשלם את המחיר של פגישתם ברחוב הפלסטיני וברחוב הישראלי.

גנץ טעה כשלא גבה מחיר ממחמוד עבאס בעניין הפסקת ההסתה ותשלום המשכורות למחבלים ולבני משפחותיהם, או גינוי פומבי לגל הפיגועים האחרונים. הם גם מסרבים להצטלם יחדיו

מנהיגים אמיצים צריכים לעמוד באומץ רב ובגלוי אחרי מעשיהם. לכן טוב יעשו השניים אם בפגישה הבאה ביניהם הם יפיצו תמונה משותפת של שניהם ויצרבו את התודעה בדעת הקהל הישראלית והפלסטינית כי מתקיים דיאלוג בין הרש"פ לישראל גם אם הוא איננו מלא.

השאלה היא אם בני גנץ מהמר על הסוס הנכון בצד הפלסטיני, מחמוד עבאס נחשב כ"סוס מת" ברחוב הפלסטיני, הוא כבר בגיל 86 ויש לו בעיות רפואיות קשות, בנוסף לכך מעמדו נמצא בשפל המדרגה ברחוב הפלסטיני, במיוחד לאחר מבצע "שומר החומות" ורצח ניזאר בנאת על ידי אנשי הביטחון של הרש"פ, כוחה של תנועת חמאס התחזק מאוד וקרב הירושה בצמרת פת"ח מתרחש בעוצמה מאחורי גבו של יו"ר הרש"פ.

בני גנץ יודע היטב כי מחמוד עבאס חי על זמן שאול, לכן הוא צריך לפתח קשרים גם עם דמויות מפתח אחרות בצמרת הפת"ח כמו: מחמוד אלעאלול, ג'בריל רג'וב, חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג'. למרות שרובם מסוכסכים ביניהם, סביר להניח שאחד מהם יהיה יורשו של מחמוד עבאס בבוא העת.

תנועת פת"ח, ישראל, ארה"ב ומדינות ערב המתונות לא יאפשרו לתנועת חמאס להשתלט על הגדה, אחרי מה שקרה ברצועת עזה ב-2007 הסיפור הזה נגמר. תנועת פת"ח תמשיך לשלוט על שטחי הגדה, עם בחירות או בלי בחירות, כשצה"ל והשב"כ נותנים גיבוי לשלטונה.

לא מן הנמנע כי אצה לבני גנץ הדרך להשתמש במחמוד עבאס בקרב הפנימי על הנהגת מחנה השמאל-מרכז בזירה הפוליטית הישראלית, לפני שמחמוד עבאס יורד מהבמה הפוליטית. גנץ מתכנן לנסות ו"לשתות" קולות ממפלגת העבודה של מרב מיכאלי וממפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד.

בין בני גנץ ליאיר לפיד יש מתיחות פוליטית סמויה, היתרון של גנץ הינו עובדת היותו רמטכ"ל לשעבר לעומת הקריירה הצבאית המגוחכת של יאיר לפיד ככתב עיתון "במחנה".

לבני גנץ יש הרבה יותר הזדמנויות להוכיח את עצמו בתחום הביטחוני בזכות תפקידו כשר ביטחון ולמצב את עצמו כ"מר ביטחון" בדעת הקהל הישראלית אם ינהג נכון ויפגין יד קשה נגד הטרור הפלסטיני וינקוט בפעולות צבאיות נגד שלוחותיה של איראן באזור.

הוא יכול גם לחזק את מעמדו באמצעות פיתוח הקשרים הביטחוניים של ישראל עם מצרים, ירדן ועם המדינות הערביות שחתמו בשנה האחרונה על "הסכמי אברהם".

לא מן הנמנע כי אצה לגנץ הדרך להשתמש במחמוד עבאס בקרב הפנימי על הנהגת מחנה השמאל-מרכז בזירה הפוליטית הישראלית, לפני שמחמוד עבאס יורד מהבמה הפוליטית

אבל, יאיר לפיד אינו קוטל קנים מבחינה פוליטית, הוא לא ייתן לבני גנץ לדחוק אותו הצידה. גם  מירב מיכאלי ששיקמה את מפלגת העבודה לא תעמוד מן הצד ותאפשר לו "לשתות" מנדטים ממפלגתה. הפגישה של בני גנץ עם מחמוד עבאס תהייה כנראה גם ציון דרך בתחילת הקרב על ראשות מחנה השמאל-מרכז בישראל כשיתקרב מועד הבחירות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בוא נעשה סקירה זריזה על מה שגנץ הספיק בקריירה הקצרה שלו: בגד בשותפיו לפיד ובוגי. בגד בבוחריו והצטרף לנתניהו בטענה שהוא עושה את זה בשבילינו (אך למעשה דאג לקריירה שלו). הוכיח בקואליציה עם... המשך קריאה

בוא נעשה סקירה זריזה על מה שגנץ הספיק בקריירה הקצרה שלו: בגד בשותפיו לפיד ובוגי. בגד בבוחריו והצטרף לנתניהו בטענה שהוא עושה את זה בשבילינו (אך למעשה דאג לקריירה שלו). הוכיח בקואליציה עם נתניהו שהוא סמרטוט ריצפה ופוליטיקאי חסר יכולות. העביר מיליארדים לפנסיות של חבריו בזמן משבר כלכלי, קידם גנב קולות נוסף בצורה עקומה שהוא העצמו ביקר בעבר – עמיר פרץ. ועכשיו מפלרטת עם המפלגות החרדיות – דווקא עכשיו כשהן סוף סוף אוכלות את הדייסה שבישלו בשנות נתניהו שהעניק להם תקציבי ענק כשוחד בחירות.
קשה לתאר כמה שהאיש הזה לא ראוי להנהיג את גוש השמאל או המרכז.

עוד 1,233 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 16 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פיוס ה־12 הנחה את הכנסיות באיטליה להציל יהודים בשואה

הסופר הבריטי כריסטיאן ג'נינגס טוען כי 80% מיהודי איטליה הצליחו לחמוק מהפתרון הסופי בסיוע כנסיות ומנזרים ברחבי המדינה ● בניגוד למחקרים האחרונים, הוא טוען ש"האפיפיור של היטלר" היה אומנם זהיר במיוחד אבל גם הפיץ הנחיות סודיות להצלת יהודי רומא

עוד 2,403 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חֲבֵרוּת 140

לפיד מגדיר את ביידן "חבר קרוב של ישראל" (מה זה בכלל אומר להיות חבר של מדינה?) ועו"ד חדד מתאמץ לשכנע את בית המשפט שהנתניהוז הם חברים קרובים של מילצ'ן ● הגיע הזמן לבדוק מה קרה למושג החברות

עוד 1,974 מילים

שירת הברבור של נתניהו

אם לא יצליח להרכיב ממשלה בפעם החמישית, הסקרים מראים כי מנהיג הליכוד עתיד למצוא את עצמו נטוש תומכים בסבב שישי ועם נכונות הולכת וגוברת לקריאת תיגר על מנהיגותו בתוך מפלגתו. הפעם הוא חייב לנצח ● פרשנות

עוד 2,140 מילים

הפוסט-ציונים החדשים

חלפו הימים בהם רק השמאל הקיצוני היה זכאי להיקרא פוסט ציוני. הקיצוניים הימניים ואלו שמוכנים לשתף פעולה עמם – פוסט ציונים לא פחות.

יסודות החזון הציוני עליו הוקמה מדינת ישראל, הם כינון מדינה שתהיה הבית הלאומי של העם היהודי בא"י, כאשר מדובר במדינה שתהיה יהודית ודמוקרטית. לפי זה, פוסט ציוני הינו אדם או תנועה שאינם מקבלים יותר את החזון הציוני.

יסודות החזון הציוני עליו הוקמה המדינה, הם כינון בית לאומי לעם היהודי בא"י, כאשר מדובר במדינה שתהיה יהודית ודמוקרטית. לפי זה, פוסט ציוני הינו אדם או תנועה שאינם מקבלים יותר את החזון הציוני

עד לא מזמן המחנה הפוסט ציוני היה נחלתו הבלעדית של השמאל רדיקלי, שקרא לבטל את הזיקה בין ישראל ללאומיות יהודית, ולהפוך אותה ממדינת הלאום של העם היהודי למדינת אזרחית נטו, מדינת כל אזרחיה. ברור הרי שמי שמתכחש לכך שתכליתה ומהותה של מדינת ישראל היא להיות הבית הלאומי של העם יהודי הוציא עצמו מהעולם הציוני.

פנחס רוזן חותם על מגילת העצמאות. מימינו משה שרת ומשמאלו דוד בן-גוריון. מאחוריו זאב שרף. 14 במאי 1948
פנחס רוזן חותם על מגילת העצמאות. מימינו משה שרת ומשמאלו דוד בן-גוריון. מאחוריו זאב שרף. 14 במאי 1948

אך היות מדינת ישראל הבית הלאומי של העם היהודי, או כפי שנוסח בחוק הלאום "מדינת הלאום של העם היהודי", אינה אבן הפינה היחידה של החזון הציוני. הדמוקרטיה ועיקרון השוויון האזרחי הנגזר ממנה הם עקרונות שווי משקל להיותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי.

להיות ציוני פירושו להאמין שמדינת ישראל הינה הבית הלאומי של העם היהודי, ובמקביל להאמין שהיא גם הבית האזרחי של כל אזרחיה. כמו שאם ישראל תהיה רק מדינת כל אזרחיה, היא תחדל להיות מדינה ציונית, כך גם תחדל להיות מדינה ציונית אם תהיה רק מדינת הלאום של העם היהודי, מדינה המפלה בין אזרחיה על רקע שיוכם הלאומי.

בשנים האחרונות הסכנה הכי גדולה להמשך קיומו של החזון הציוני אינה בא משמאל, אלא מימין. בעידודו המלא את נתניהו, הגוש החרדלי-כהניסטי הפך ממרכיב זניח של המחנה הלאומי למרכיב שקובע את סדר היום שלו.

כמו שאם ישראל תהיה רק מדינת כל אזרחיה  היא תחדל להיות מדינה ציונית, כך גם תחדל להיות מדינה ציונית אם תהיה רק מדינת הלאום של העם היהודי, מדינה המפלה בין אזרחיה על רקע שיוכם הלאומי

כבר לפני עשור, קרא בני קצובר, מראשי הזרם החרד"לי של הציונות הדתית, שכיהן כראש המועצה האזורית שומרון, לבטל את הדמוקרטיה בישראל, ולכונן מדינת הלכה:

"הייתי אומר שכיום לדמוקרטיה הישראלית יש תפקיד אחד מרכזי והוא להיעלם מהשטח. הדמוקרטיה הישראלית סיימה את תפקידה, והיא חייבת להתפרק ולהתכופף בפני היהדות. היום כל האירועים מנתבים להכרה שאין דרך אחרת, אלא להעמיד במרכז את העניין היהודי על פני כל עניין אחר".

הדברים הללו – הכפפת הדמוקרטיה בפני היהדות – נחשבו אז כקוריוז. עשור אחרי, כאשר בראש המחנה הזה עומדים אנשים כמו בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר, שאינם טורחים להסתיר את היותם חסידי חיסולה של הדמוקרטיה הישראלית וכינון מדינת הלכה, ברור שזאת העמדה של הגוש החרדלי-חרדי.

מחשש לפסילה ע"י בג"צ, המנהיגות הפוליטית של הגוש הזה מנסה לרפד את הדברים, אך מספיק לשמוע את דעותיהם של רבנים הנחשבים לפוסקים הבכירים של הזרם החרד"לי, כדי לדעת מה הם חושבים ומה דעתם על הציונות.

אנשי חוק הלאוםחוק הלאום, שעבר לפני שבועיים וחצי תחת אמתלות שונות ומשונות, ממשיך לעורר סערה. גם אם אפילו שרים בממשלה…

Posted by ‎שישים ואחת‎ on Sunday, August 5, 2018

דברי קצובר על הכפפת הדמוקרטיה בפני היהדות – נחשבו אז כקוריוז. עשור אחרי, כשבראש המחנה הזה עומדים אנשים כסמוטריץ' ובן-גביר, ברור שזו עמדת הגוש החרדלי-חרדי

האיבה החרדלית כלפי הציונות אינה צריכה להפתיע. הציונות הרי במהותה תנועה חילונית. היא נולדה בהשראת ובהשפעת הלאומיות האירופאית של המאה ה-19, שהייתה במהותה לאומיות חילונית, ואשר מקורה בחלק מתהליך החילון שעבר על אירופה במהלך המאה ה-19.

החזון הציוני עליו כוננה מדינת ישראל היה חזון לאומי-חילוני. כל ראשי התנועה הציונית לאורך הדורות היו חילוניים וראו את המדינה ששאפו להקים, ואחרי זה את המדינה שקמה – כמדינה יהודית במובן הלאומי, אך בטח לא במובן הדתי.

הציונות הדתית הוותיקה, של חיים משה שפירא, זרח ורהפטיג, יוסף בורג וזבולון המר, הייתה אכן תנועה ציונית, במובן שראשיה קיבלו את העובדה שהחזון הציוני הינו ביסודו חזון לאומי-חילוני. הם שאפו לרפד אותו בקצת ריפוד יהודי מסורתי-דתי, אך לא לקרוא עליו תיגר.

הדור הציוני-דתי הנוכחי, מסתבר, קורץ מחומר אחר, הרבה פחות ציוני, והרבה יותר חרד"לי. הזהות החרדלית היא יהודית-אמונית הרבה יותר מיהודית-לאומית.

חזון המדינה האמונית של הגוש החרדלי מנוגד לחלוטין לחזון מדינת הלאום, וחוק הלאום הנגזר ממנו. מדינת לאום זכאית ורשאית לתת עדיפות לבני העם שזאת מדינתם בנושאי הגירה ואזרוח, אך מחויבת להבטיח שוויון לכל אזרחיה בכל תחום למעט התחום הלאומי, ובראש ובראשונה שוויון אזרחי, דתי ותרבותי.

חזון מדינת האמונה מקדש אי שוויון. הוא מכיר בזכותה ואף חובתה של המדינה לכפות על אזרחיה זהות יהודית אורתודוקסית. העובדה שלפחות מחצית מהעם היהודי הוא או חילוני, או משתייך לאחד הזרמים הלא אורתודוקסים חסרת כל חשיבות בעיני מי שדוגל בחזון החרדלי האמוני. נהפוך הוא, הם שוללים את הלגיטימיות של הזהות היהודית החילונית והלא אורתודוקסית, ואת פוסלים את זכותה של כל זהות יהודית אחרת להתקיים במדינת ישראל.

מחנה שרוצה להפוך את ישראל ממדינה יהודית-לאומית למדינה יהודית-אמונית אינו מחנה לאומי, אלא מחנה אמוני. חזון המדינה האמונית שלו אינו פחות פוסט-ציוני מחזון מדינת כל אזרחיה, ושניהם מתנערים מהחזון הציוני, המבוסס על הקמת מדינת הלאום (nation-state) של העם היהודי בא"י.

חזון מדינת האמונה מקדש אי שוויון. הוא מכיר בזכותה ואף חובתה של המדינה לכפות על אזרחיה זהות יהודית אורתודוקסית. זה שלפחות מחצית מהעם חילוני או משתייך לזרם לא אורתודוקסי – חסר חשיבות בעיניהם

הסכנה הכי גדולה היא שבעוד שאף מפלגת שלטון לא הייתה קרובה לאמץ את חזון מדינת כל אזרחיה – היום, בגלל הבעיות המשפטיות של העומד בראשה, הליכוד מוכן לתת לשותפיו לכפות את החזון הפוסט ציוני שלהם על מדינת ישראל, כדי לאפשר למנהיגם הנערץ למלט עצמו מאימת הדין.

למעשה, היה זה המיליארדר שלדון אדלסון, פטרונו של נתניהו והאיש שבחסות עיתונו "ישראל היום" נתניהו נהנה מסיקור אוהד במשך שנים, אמר: "לא נורא אם ישראל לא תהיה דמוקרטיה כי זה לא כתוב בתנ"ך". 

מצב זה יוצר סכנה ברורה ומיידית לעצם המשך קיומה של מדינת ישראל, כי אין סיכוי לישראל לשרוד אם לא תהיה מדינה ציונית, וישראל שלהם תהיה הכל חוץ ממדינה ציונית.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 888 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: סעודיה הסכימה לדון בקיום טיסות ישירות מישראל לחאג׳ - מהשנה הבאה

ביידן הודיע כי האיים סנפיר וטיראן יפונו מהכוח הרב לאומי בסוף השנה ● מוחמד בן סלמאן קיבל את פני ביידן בארמון בג׳דה - ביידן נמנע מלחיצת יד רשמית ● לפיד: לביקור הישגים שייקח שנים עד שאפשר יהיה לדבר עליהם ● דיווח: זהבה גלאון החליטה סופית להתמודד על ראשות מרצ מול יאיר גולן ● תמר זנדברג לא תתמודד בבחירות הקרובות; "לוקחת הפסקה מהפוליטיקה״

עוד 32 עדכונים

תגובות אחרונות

מסע הייאוש של איילת שקד

בימים הקרובים אמורה איילת שקד לקבל תוצאות של מחקר עומק הבוחן את כל האפשרויות העומדות בפניה, קהל היעד שאליו צריך לפנות ומה המסרים שעליה להשמיע ● בימינה אומרים כי שקד שמה על המחקר הזה חצי מיליון שקל, והוא יקבע את המשך דרכה ● על אופציה אחת, המתאימה ביותר, לא מדברים מספיק: היא צריכה ללכת הביתה, ולחכות לזמנים טובים יותר ● פרשנות

עוד 613 מילים ו-1 תגובות

תם עידן הפרופסור, דרוש מנכ"ל חדש

כצפוי, מנכ"ל מובילאיי הודיע השבוע לעובדי החברה על דחיית ה-IPO ● גם אם ההנפקה תחזור לעמוד על הפרק, אין כל סיכוי שהחברה תשיג את שווי השוק ששעשוע הצהיר עליו: 50 מיליארד דולר ● בינתיים מצבת כוח האדם צמחה פי-5 ורווחי החברה רחוקים מלהספיק כדי למממן פעילות פיתוח נהיגה אוטונומית ● ככה זה כשמוותרים על מנכ"ל מקצועי ומעבירים את הניהול לאיש הטכנולוגיה ● פרשנות

עוד 585 מילים

המפלגות מתפרעות בכספי מימון בחירות - ואין מי שעוצר את זה

מפלגות חורגות ממגבלות המימון, נקלעות לחובות ענק, מנצלות את המימון למטרות תמוהות, פוגעות בפרטיות הבוחרים ואף מעלימות מס לכאורה ● האכיפה מוטלת על מבקר המדינה, אך סמכותו מוגבלת וחקירות פליליות נפתחות רק במקרים נדירים ● הקנסות נלקחים מהקופה שממנה נלקחים הגרעונות ורק מגדילים אותם ● ולפעמים אפילו משתלם להפר את הנהלים

עוד 2,850 מילים

קבלת הפנים לביידן המחישה את חילופי הדורות בישראל

למרות החום הכבד והלו"ז המאוורר, יומו הראשון של ביידן בישראל עבר אתמול בשלום ● קשה היה שלא לשים לב לחילופי הדורות בצד הישראלי: הנשיא האמריקאי המבוגר ביותר בהיסטוריה התקבל על ידי ראש ממשלה בן 58, כשלצידו ראש הממשלה החליפי בן ה-50, ונשיא המדינה בן ה-61 ● ואילו נתניהו בן ה-72 נראה כאחרון המוהיקנים כשהוא ישוב בין הורוביץ (57) ומיכאלי (55) ● פרשנות

עוד 768 מילים

היועץ לביטחון לאומי איל חולתא: "פעלנו במהלך השנה האחרונה לא מעט באיראן"

ביידן ולפיד חתמו על "הצהרת ירושלים", שבה ארצות הברית מתחייבת שלעולם לא תאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני ● הרצוג העניק לביידן את עיטור הנשיא ● דיווח: ישראל נתנה הסכמתה לכך שהאיים טיראן וסנפיר, שהיו בעבר בשליטתה, יועברו ממצרים לסעודיה ● בהרב-מיארה קבעה שאין מניעה משפטית למנות כעת רמטכ"ל ● גלעד ארדן הודיע שלא יתמודד בפריימריז של הליכוד

עוד 62 עדכונים

קיבוץ חצרים ומשרד הרווחה מממנים שנת הסתגלות ליוצאים בשאלה

בחודשיים האחרונים הגיעו לקיבוץ חצרים שישה צעירות וצעירים שיצאו בשאלה ● הם מקבלים דיור ואוכל חינם בזמן שהם מנסים לבנות חיים חדשים ● הפרויקט הראשון מסוגו הוא טיפה בים לעומת תופעה שמתרחבת, עם צפי ל-40 אלף צעירים שיעזבו את החברה החרדית בעשור הקרוב ● מרכז הפרויקט: "הכוונה לתת להם להתנסות בחיים רגילים. קיבוצים אחרים אולי ירצו להשתתף"

עוד 1,768 מילים ו-1 תגובות

בפסק הדין שפרסם אתמול בית המשפט העליון בעניינו של ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני, מבהיר בית המשפט - לראשונה מזה שנים רבות - את קו הגבול שבין עבירת מרמה והפרת אמונים לבין אחת מצורות עבירת השוחד הנקראת "שלח לחמך" ● כשבמקביל נשמעת עדותה של הדס קליין בתיק 1000, פסק הדין בנושא שמעוני מחדד את האיום המרכזי שעומד בפני נתניהו ● פרשנות

עוד 1,189 מילים

ביידן: משמרות המהפכה יישארו ברשימת ארגוני הטרור – גם במחיר הסכם הגרעין

ביידן בנתב"ג: נדון בפתרון שתי המדינות; לפיד: יש ליצור קואליציה עולמית נגד תוכנית הגרעין האיראנית ● מיום ראשון: מחיר הלחם המפוקח צפוי להתייקר בכ־20% ● דיווח: ישראל מוכנה לאפשר לפלסטינים לטוס דרך רמון בתמורה שעבאס לא יקדם תהליכים בהאג ● סילבן שלום החליט לרוץ לראשות הליכוד אחרי שנתניהו יפרוש – ולא להתמודד בפריימריז הקרובים

עוד 45 עדכונים

יאיר גולן כובש את מרצ, ואין מי שיעצור אותו

לפני שנתיים וחצי נלחם ניצן הורוביץ כדי לשריין את סגן הרמטכ"ל לשעבר במקום השלישי ברשימת מרצ ● היום גולן מראה להורוביץ את הדרך החוצה מראשות המפלגה ● כרגע, גולן הוא המועמד היחיד לתפקיד היו"ר - אף מועמד או מועמדת אחרים לא רוצים לקחת את הסיכון שיהיו האחרונים לכבות את האור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הורוביץ היה שר בריאות טוב?! סליחה? הורוביץ (כמו בר-לב במשרד לבטחון פנים) חבר למערכת קבלת ההחלטות של ממשלת נתניהו, שיש בה צפצוף על זכויות אזרח, צפצוף על הזכות להפגין, הכנסת איכוני שבכ לט... המשך קריאה

הורוביץ היה שר בריאות טוב?! סליחה? הורוביץ (כמו בר-לב במשרד לבטחון פנים) חבר למערכת קבלת ההחלטות של ממשלת נתניהו, שיש בה צפצוף על זכויות אזרח, צפצוף על הזכות להפגין, הכנסת איכוני שבכ לטלפונים, וחוק סמכויות על סמך ״מצב חירום רפואי״ דמיוני (שנולד בראש של מפקדת הצט״מ). בהיותו שר הבריאות נכפה על החיילים להתחסן בחיסון ניסיוני, וגם היום כשיודעים כבר על העליה בפגיעות הלבביות אצל צעירים, הוא שוב מעלה את חובת חיסון רביעי לחיילים. היום! איך אחרי כל זה ניתן לייחס להורוביץ משהו טוב כשר בריאות?

ניצן עשה נכון שפרש, הטעות עם זועבדי הייתה קרדינלית. גולן הוא לוחם עם פה גדול ואם כבר שמאל שיהיה שמאל לוחמני. יש מספיק אנשי שמאל שלא ירצו את העבודה עם האגו והאגנדה המוזרה של היושבת ראש.... המשך קריאה

ניצן עשה נכון שפרש, הטעות עם זועבדי הייתה קרדינלית. גולן הוא לוחם עם פה גדול ואם כבר שמאל שיהיה שמאל לוחמני. יש מספיק אנשי שמאל שלא ירצו את העבודה עם האגו והאגנדה המוזרה של היושבת ראש. לדעתי עוד תבקש להתאחד עם מרצ

עוד 736 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה