הניסוי של אש

ד"ר שרון אלרעי פרייס ופרופ' נחמן אש במסיבת עיתונאים על מגפת הקורונה, 29 באוגוסט 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
אוליבייה פיטוסי/פלאש90
ד"ר שרון אלרעי פרייס ופרופ' נחמן אש במסיבת עיתונאים על מגפת הקורונה, 29 באוגוסט 2021

אחת הפריווילגיות השמורות לסטודנטים לפסיכולוגיה היא חובת השתתפותם כנבדקים במחקרים של הסגל האקדמי עד להשגת נקודות הפטור הנדרשות. בימי לימודַי מיהרתי להירשם למחקרים מיד כשנפתחו כדי לעמוד במִכסה הנכספת. אלמלא השתתפתי בהם, יתכן שהייתי לומדת עד עצם היום הזה.

אחת הפריווילגיות השמורות לסטודנטים לפסיכולוגיה היא חובת השתתפות כנבדקים במחקרי הסגל האקדמי עד להשגת נקודות הפטור הנדרשות

איני זוכרת את המחקרים בהם ״התנדבתי״ להשתתף, שככל הנראה לא עוררו בי ריגוש ולא הטביעו בי חותם. אך לעיתים מוצאים עצמם סטודנטים משתתפים במחקר שמתגלה לימים כבעל חשיבות רבה למקצוע, ואולי אף לחייהם האישיים.

אותם סטודנטים שהשתתפו במחקר הכלא של סטנפורד, למשל, מתקשים לשכוח אותו. לאחר שחולקו וצוּוְתו לתפקידי אסירים וסוהרים מצאו עצמם המשתתפים נוהגים באכזריות בחבריהם ללימודים שמוקמו מהצד השני למתרס, או חווים התעללות כזו מצדם. הניסוי שתוכנן להיערך במשך שבועיים נעצר מקץ ששה ימים לאחר שחברתו של החוקר פיליפ זימבארדו הגיעה לצפות בו, והזדעזעה מהסדיזם ומהסבל שראתה.

בדיעבד הודה זימבארדו שאולי התאהב בתפקידו כ״מנהל-הכלא״ והזדהה עמו, בדומה לסטודנטים שהוצבו כ״סוהרים״ והזדהו עם תפקידם שלהם. רק התערבות חברתו, ה״מבוגרת האחראית״ שצפתה בדברים מהצד, אִפשרה לו להתפכח ולחדול מהניסוי.

אפקט ״הצופה מן הצד״ נחקר בהרחבה על-ידי החוקרים דרלי ולטאנה, בעקבות סערה שחוללה התעלמותם של תושבי שכונה ניו-יורקית מאירוע תקיפת צעירה למוות מתחת לחלונותיהם. הצעירה, תושבת השכונה, שבה מאוחר בלילה מעבודתה בפאב, כשגבר זר התנפל עליה בדקירות. זעקותיה גרמו לשכנים לפתוח אור בחלונות ״אבל לא נראה שאיש מתכוון לרדת״, העיד התוקף לאחר שנתפס ונשפט.

הצעירה, תושבת השכונה, שבה מאוחר בלילה מעבודתה בפאב, כשגבר זר התנפל עליה בדקירות. זעקותיה גרמו לשכנים לפתוח אור בחלונות, ״אבל לא נראה שאיש מתכוון לרדת״, העיד התוקף לאחר שנתפס ונשפט

למראה האורות ברח התוקף, והם כבו. לכן שב לקורבן שלא הצליחה להסתלק וחזר לדקור אותה. למשמע זעקותיה החוזרות שוב נפתחו האורות והתוקף שוב נסוג. משכַּבו האורות בשנית חזר ודקר אותה למותה.

במהלך האירוע שארך מעל לחצי שעה איש לא סייע לקורבן ולא הוזמנה משטרה. עיתונאי שחקר את המקרה כתב ששלושים ושמונה אנשים נורמטיביים עמדו ליד חלונותיהם, שמעו זעקות ואף ראו חלקים מהמתקפה, מבלי לעשות דבר.

היה זה עידן המחקרים הגדולים בפסיכולוגיה החברתית: צמד פסיכולוגים בשם דרלי ולטאנה תהה מה בסיטואציה מנע מהעדים להגיש עזרה, דבר שלא דרש מאמץ או סיכון גדולים מצדם. איך קורה שבקבוצת עדים גדולה לאירוע חמור כולם עומדים מנגד, ולא מגיבים.

לסטודנטים שהתנדבו לניסוי שערכו השניים נאמר שהם חלק מקבוצה, שכל אחד מחבריה יושב לבדו באחד משורת חדרים סמוכים. עליהם לדבר לפי תור למיקרופון, ולשתוק בשאר הזמן. אך למעשה, בחדרים הסמוכים לא ישב איש ובקעו מהם רק קולות מוקלטים. בשלב מסוים שמע הסטודנט הנבדק ש״אחד המשתתפים״ בחדרים לידו עובר כביכול התקף אפילפטי וזועק לעזרה.

במהלך האירוע, שארך מעל לחצי שעה, איש לא סייע לקורבן ולא הוזמנה משטרה. עיתונאי שחקר את המקרה כתב ש-38 אנשים נורמטיביים עמדו ליד חלונותיהם, שמעו זעקות וראו מתקפה, מבלי לעשות דבר

רק שליש מהנבדקים נחלצו לסייע לו או ניסו להזעיק עזרה. בגרסה אחרת של הניסוי נאמר לנבדקים שבחדר לידם יושב משתתף בודד בלבד. כשלא חשבו שהם חלק מקבוצה גדולה אלא רק חלק משניים, כמעט כולם נחלצו מיד לסייע לשכן הסובל.

החוקרים הסיקו שכאשר אנשים מצויים בקבוצה שבה כולם מתעלמים מאירוע חמור גדל הסיכוי שגם הם יתעלמו ממנו, ולא יעשו את ״המעשה הנכון״ – את המעשה המוסרי, המצפוני, האתי, האכפתי והראוי. הם כינו את התופעה ״פיזור אחריות״: ככל שיש יותר עדים אילמים לאירוע של עוול, פגיעה או סכנה כלפי מישהו – כך מרגיש היחיד פחות אחריות כלפיו.

אך האם רק האלטרואיזם שלנו נפגע מנורמה קבוצתית של העלמת-עין? מסתבר שגם כשנשקפת לאנשים סכנה אישית ישירה ברורה ואפילו מיידית הם נוטים להתעלם ממנה, אם הם נמצאים בקבוצה שכל חבריה מתעלמים מהסכנה הזו.

כלומר, גם תגובה הישרדותית אגואיסטית במצבי חירום נפגעת כשהלחץ החברתי מכתיב דפוס של התעלמות מהאירוע. בניסוי אחר שערכו דרלי ולטאנה הם הושיבו את הנבדקים למלא שאלון לצד משתתפים נוספים, שבעצם שיתפו-פעולה עם החוקרים. לחדר הוחדר עשן סמיך אך משתפי-הפעולה שהונחו מראש להתעלם ממנו פשוט המשיכו לכתוב.

הנבדקים התמימים גילו סימני-דאגה ברורים. הם הביטו בחשש בעשן המצטבר אך למראה שותפיהם לחדר שנותרו רגועים ושלווים חזרו לכתוב גם הם, מתעלמים מהעשן ומהאינסטינקטים שלהם כאחד. רק כשהצטבר דוק לבן על שערם ושפתיהם, נכנסו החוקרים לחדר ועצרו את הניסוי. יש להוסיף כי כשערכו ניסוי כמעט זהה שבו ישבו הנבדקים לבדם בחדר, ללא נוכחות משתפי-פעולה שמתעלמים מהעשן, התייחסו מיד הנבדקים לעשן כאל מצב-חירום ומיהרו לדווח עליו.

החוקרים הסיקו, שכשאנשים מצויים בקבוצה שבה כולם מתעלמים מאירוע חמור, גדל הסיכוי שגם הם יתעלמו ממנו. הם כינו זאת ״פיזור אחריות״: ככל שיש יותר עדים אילמים לאירוע – כך מרגיש היחיד פחות אחריות כלפיו

החוקרים הסיקו שאפילו במצבי-חירום אישיים ברורים נעדיף לסכן את חיינו ובלבד שלא להפר את הנורמות והמוסכמות. כשכולם סביב נותרים אדישים ופאסיביים, אף אחד לא רוצה להיות ההיסטרי היחיד שעושה עניין מכלום. הממצאים הללו חזרו על עצמם בשורת מחקרי המשך. לכן, ״אפקט הצופה מן הצד״ נחשב לחזק ומבוסס בפסיכולוגיה.

מחקרים אלו בודקים את התגברות הנטייה האנושית הקיימת ממילא להתכחש לסכנה ולהימנע מנטילת אחריות במצבים שבהם החושים משדרים שיש סכנה, תחת השפעת הנורמה והלחץ הקבוצתיים. כמו שכתב פרויד שנים רבות קודם

״במצבים אלו, תנודות-הרגש והפעילות האינטלקטואלית של היחיד חלשים מכדי לבוא לידי ביטוי בעצמם, ותלויים לחלוטין בחיזוקים שמקורם בפעולות החזרתיות של האחרים״.

אך מסתבר שלא רק תגובתנו לסכנה מושפעת מלחץ חברתי: גם תהליכי-שיפוט אובייקטיביים של מידע חושי יומיומי וברור נפגעים ממנו. וכאן אנו מגיעים לניסוי המפורסם של אש, שביקש מהסטודנטים שהשתתפו במחקר שלו להשוות בין שלושה קווים.

אש הראה כי כשמציגים לנבדקים שלושה קווים באורכים שונים ושואלים אותם איזה מהשלושה זהה לקו אחר שמוצג בנפרד, הם יענו את מה שעונים האחרים במקום את התשובה הנכונה, שברורה לעין מעל לכל ספק. הקונפורמיות האנושית, מסתבר, גוברת גם על השיפוט הקוגניטיבי הבסיסי בפירושם היומיומי של נתונים פשוטים. קל וחומר כשהנתונים עמומים ומשתמעים לשתי פנים.

הקווים בניסוי הקונפורמיזם של סולומון אש (צילום: Fred the Oyster, ויקיפדיה)
הקווים בניסוי הקונפורמיזם של סולומון אש (צילום: Fred the Oyster, ויקיפדיה)

מחקרים אלו בודקים את התגברות הנטייה האנושית, הקיימת ממילא, להתכחש לסכנה ולהימנע מנטילת אחריות במצבים שבהם החושים משדרים שיש סכנה, תחת השפעת הנורמה והלחץ הקבוצתיים

אמנם סיימתי את חוק לימודי בעבר הרחוק אך שוב אני מוצאת את עצמי נאלצת להשתתף בניסוי, הפעם בדומה לכלל הציבור. בניגוד למחקרים מימי לימודי שלא הותירו בי חותם, הפעם נראה שמדובר בניסוי שלא יישכח במהרה. גם את הניסוי הזה מנהל אש, נחמן אש, לצד עמיתיו מהדרג הרגולטורי והביצועי. בניגוד לניסוי המקורי שערך סלומון אש, הקווים שעלינו לבדוק בניסוי הנוכחי אינם סטטיים ופשוטים אלא דינמיים, מתחלפים ומרצדים בדומה לשלט-חוצות בטיימס סקוור.

לנוכח העמימות הרבה שמציב בפנינו הווריאנט הנוכחי של הנגיף, דומה שעורכי הניסוי ויתרו על הצגה ברורה של הנתונים כהווייתם והותירו את הציבור לנפשו ולהשערותיו. בעוד שלנבדקים במחקר של סלומון אש או במחקרים של דרלי ולטאנה ואפילו זימבארדו הוצגו כללים יציבים וברורים, הכללים בניסוי של נחמן אש משתנים מרגע לרגע, ותרשים-הזרימה שלהם מזכיר תוצר של משחק הטוויסטר.

כשכלב הולך לפני בעליו ומגיע לצומת הוא עוצר להביט לאחור, כדי להבין מהבעלים לאן פונים. ואילו כשאנשים לא יודעים כיצד לנהוג הם מביטים לצדדים אל חברי הקבוצה, כדי להבין מה עושים. בוואקום שיצרו נסיבות האומיקרון, אשר גררו הרמת-ידיים מצד הממשלה בכל הנוגע לבדיקות, להנחיות, למגבלות, לאכיפה, למימון ולהסברה, אנשים נשענים יותר מתמיד על הנורמה החברתית.

ואכן, מחקרים מראים שבתקופות עמימוּת וסחרור אנשים נשענים יותר על הנורמה החברתית בקבלת החלטות בריאותיות. והנורמה החברתית נוטה לרוב להתעלם מסכנות ולהכחיש את ממשותן, באופן שאינו תואם לההסתברות שיתרחשו או לחומרתן הפוטנציאלית. כפי שהראו המחקרים לעיל, בתוך קבוצה מוגברת הנטייה להתכחש לסכנה, ולהתעלם ממידע שמעיד עליה.

מחקרים מראים שבתקופות עמימוּת וסחרור אנשים נשענים יותר על הנורמה החברתית בקבלת החלטות בריאותיות. והנורמה החברתית נוטה לרוב להתעלם מסכנות ולהכחיש את ממשותן

נראה שמנהלי הניסוי העכשווי בו משתתפים כולנו איבדו עניין בנבדקים שלהם, למרות שברור שהנבדקים מבולבלים ומאבדים את זה. הפעם, בשונה מהניסויים של זימבארדו או דרלי ולטאנה, לא נראה באופק מבוגר אחראי שיופיע לחדול את הניסוי ולעצור את הקריסה הקולקטיבית לסחרור.

האחראים מסתפקים בניפוק תחזיות פסיבי לציבור משל היו עובדי השירות המטאורולוגי ולא מנהליו של אירוע אפידמיולוגי אקוטי. דווקא בשלב כאוטי זה מנוהל האירוע בידי הטיית פיזור-האחריות, במקום בידיו של מבוגר אחראי.

עצירת הבדיקות וההפחתה במגבלות מפורשת בידי רבים כאינדיקציה לחלוף סכנת המגפה במקום לכך שהמערכת אינה עומדת בעומס. ככל שנשמעים יותר קולות מסוג זה כן גוברת השפעתם, והציבור ״מיישר עמם קו״. המצב מפורש לפי הנורמה ולא לפי מעט הנתונים האובייקטיביים שעוד נותרו, בדומה למסקנות מחֵקר הקונפורמיות בניסוי של סלומון אש.

מחקרי המשך לאַש הראו שאם יש בקבוצה ולו אדם אחד אחר שבוחר בקו הנכון, גם הנבדק מעז לבחור בו. הפסיכולוגית לורן סלייטר שכתבה על מחקרי פיזור האחריות מספרת על חוקר בשם ארתור בימן שמצא, שככל שמלמדים אנשים על ההשפעות המזיקות של דינמיקת ההתעלמות הקבוצתית מסכנוֹת, כך ״מחסנים״ אותם מפני התעלמות מסכנות, ומסייעים להם לשמור על עצמם ועל חבריהם בהתאם למציאות ולא בהתאם למוסכמות.

הפעם, בשונה מניסויי זימבארדו או דרלי ולטאנה, אין מבוגר אחראי שיחדול את הניסוי. האחראים מסתפקים בתחזיות פסיביות לציבור משל היו עובדי השירות המטאורולוגי ולא מנהלי אירוע אפידמיולוגי אקוטי

אש הנוכחי מכיר מחקר אמפירי, ויודע שחזרה על תנאים שמובילים לאפקט ידוע תוביל לשחזור הממצאים הקודמים. אך דווקא בתנאים המעודדים בבירור קריסה להכחשת הסכנה נמנעים אש ועמיתיו מהנחיית הציבור לבחור בקו הנכון.

דווקא בימים מאתגרים שדורשים אחריות אישית רבה, מופקר הציבור לשליטת הטיית פיזור האחריות. כשכולם סביב נותרים פסיביים ואדישים, איש לא רוצה להיות היחיד שמתריע על סכנה. אך לצד חיסון הציבור מפני הנגיף חשוב לחסנו גם מפני הטיות חשיבה שפוגעות בשיקול-דעתו, דרך הצבעה והנכחה ברורות ועקביות על הנתונים וההנחיות.

יעלה ורטהיים היא מומחית בפסיכולוגיה קלינית ובפסיכולוגיה חינוכית. מטפלת בקליניקה פרטית במבוגרים ובנוער. מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת וטווה מחשבות מול נופים בריצה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,440 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לשכת נתניהו: הטענה שהציע את מערכת פגסוס עבור הישגים מדיניים שקרית

בתחקיר נטען שבן סלמאן התקשר לנתניהו וכי ישראל קיבלה אישור טיסה מעל סעודיה עבור התרת השימוש בפגסוס ● זוהר: אם מישהו בליכוד מקיים שיחות עם איילת שקד הוא טועה ● השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים: לא נחכה לאישור בנט כדי להקים מדינה ● ישראל חתמה על הסכם לרכישת חיסונים של Novavax ● פרשת אהוביה סנדק: תוגברה האבטחה סביב ראשת מח״ש קרן בר מנחם

עוד 24 עדכונים

גם זקנים מנסים להתחדש ולהתרענן

"איזו ירידה!", אמרה לי לפני שנים עיתונאית מתחילה, בת עשרים ומשהו, בהקשר לקולגה ותיק שהיה בעבר מבכירי העורכים בעיתון. בשנים האחרונות לפני פרישתו לגמלאות הוא המיר את העריכה בכתיבת מדור שבועי, חכם וגם משעשע ובעל איכויות ספרותיות. "לא, זאת בכלל לא ירידה" הגבתי, והבחורה הופתעה מתגובתי. ספק אם יכולה הייתה לרדת לסוף דעתי.

"איזו ירידה!", אמרה לי לפני שנים עיתונאית מתחילה, בת עשרים ומשהו, בקשר לקולגה ותיק שהיה בעבר מבכירי העורכים בעיתון. בשנים האחרונות לפני פרישתו לגמלאות הוא המיר את העריכה בכתיבת מדור שבועי

עולמם של מזדקנים סמוי בדרך-כלל מעיניים צעירות. הצלחה נמדדת בעיניהם, מן הסתם, בתארים, בעמדות כוח ובמיקום גבוה בהיררכיה. אותה צעירה עדיין לא חוותה תחושות של שחיקה ומיצוי. היא וודאי לא מכירה את התחושה המדכדכת שאתה ממחזר את עצמך, שחדלת מזמן להתחדש ואתה עושה שוב ושוב עוד מאותו דבר.

המשפטנית המנוחה פרופסור רות בן-ישראל הורישה לנו דוגמה מופתית ואמיצה של התמודדות עם אותה תחושה. היא הייתה, בין השאר, דיקנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב וגם כלת פרס ישראל לחקר המשפט.

לפני כשנה הלכה לעולמה כמעט בת 89. עם פרישתה לגמלאות בשנת 2000 הייתה לפרופסור אמריטוס בפקולטה. בשנת 2005, בגיל 74, פרשה לחלוטין מכל עיסוק במשפטים ופנתה לציור ממוחשב של סיפורי המקרא. בשנים הבאות פרסמה ספרים, הציגה בתערוכות. בפרק האחרון בחייה עסקה גם בריקוד (במסגרת להקת קשישות), במוזיקה ובכתיבת שירה.

וכך היא הסבירה את ההסבה המקצועית הקיצונית:

"הרגשתי צורך עז להתחדש, להתרענן, ולהגשים את עצמי בדרך חדשה ושונה".

לתפנית החדה בחייה התלווה (כצפוי) קושי רגשי הכרוך, כדבריה, בוויתור על מעמדה כדמות מובילה במקצועה הקודם ובמעבר לתחתית הסולם בעיסוקה החדש. היא שקלה את היתרון שבהתחדשות – מול החיסרון שבהתחלה מחדש.

"הכף נטתה בבירור אל עבר היתרון, כתבה. הסיכוי להתרעננות ולהנאה שבלימוד ובהתבטאות בתחום חדש, גברו על החשש מאובדן היוקרה המעמדית".

עולמם של מזדקנים סמוי בדרך-כלל מעיניים צעירות. אותה צעירה עדיין לא חוותה תחושות שחיקה ומיצוי. היא וודאי לא מכירה את התחושה המדכדכת שאתה ממחזר את עצמך

בודדים עושים בזקנתם תפנית כה חדה, הסבה מקצועית של 180 מעלות. אבל לא מעטים מצליחים להתחדש בתחום עיסוקם הישן וליצור ניואנסים חדשים גם בגיל השלישי, וכבר נאמר שוב ושוב שיצירה היא מעיין נעורים.

העיתונאית-סופרת-מתרגמת רות בונדי המחוננת היטיבה להגדיר את טעמה וכוחה של כתיבה בישורת האחרונה של החיים ברשימה שחיברה בהיותה בת 85 (הרשימה פורסמה לאחר מותה בגיל 94, כבר ציטטתי אותה לאחרונה, בהקשר אחר).

"שיגרה היא סתם פיהוק עד שמגיעים לזיקנה… השיגרה היא משענת, בטחון, ידידה בשעת צרה… לא מאהבה אני נאחזת בה, אלא מתוך פחד משיבושים. הכמיהה לחידוש מתרכזת בכתיבה. רק לא לחזור על עצמי. לא לכתוב תמיד אותו דבר במילים אחרות. עלי לחפש נושאים שלא כתבתי עליהם עדיין".

גם רות בונדי נרתעה ונזהרה מ"עוד מאותו דבר".

שנתיים חלפו היום, ואת עוד לגמרי אתי ואיתנו. נשארת ותישארי. מים רבים לא יכבו את האהבה ונהרות לא ישטפוה. רק נותר הגעגוע,…

Posted by Tal Bashan on Wednesday, November 13, 2019

האם רוב היוצרים בכל תחומי היצירה – המדעית, הפילוסופית, הספרותית והאמנותית – דועכים בזקנתם? לא כאן המקום לדון בהרחבה בשאלה המורכבת. לפי דעה נפוצה, שיא היצירתיות צפוי בגיל 35-40. והיו מי שדימו יצירה מאוחרת לאוויר מעופש, משומש.

האם רוב היוצרים בכל תחומי היצירה – המדעית, הפילוסופית, הספרותית והאמנותית – דועכים בזקנתם? לפי דעה נפוצה, שיא היצירתיות צפוי בגיל 35-40. והיו מי שדימו יצירה מאוחרת לאוויר מעופש, משומש

לעומת זאת, מחקרים רבים הצביעו על מאפיינים ייחודיים של יצירה לעת זקנה. הבולטים שבהם: הצטמצמות המרחב החיצוני והתבוננות מעמיקה פנימה, חתירה לפשטות וחסכון בקישוטים אמנותיים, הבעה אינטנסיבית, אדישות יחסית למוסכמות האסתטיות של התקופה.

רות בונדי מראיינת את דוד בן גוריון (צילום: ויקיפדיה)
רות בונדי מראיינת את דוד בן גוריון (צילום: ויקיפדיה)

על כך כותבים ד"ר מירי ורון והפרופסור אמיר כהן-שלו בספרם (המומלץ!) "על שפע היש הנמלט – שירה בזקנה, זקנה בשירה".

ויש מי שמצליחים להתחדש אבל נתקלים במחסום של גילנות (אייג'יזם בלעז), באותה דעה קדומה המתייגת אדם בהתאם לסטריאוטיפ של גילו. כך, למשל, התקשורת כמעט לא מתייחסת לתערוכות של אמנים שהוכרו מזמן כמובילים. מבקרי אמנות מניחים, כנראה: כבר ראינו והכרנו אותם. דיינו. כבר לא מצפים למצוא באמנותם ניואנסים ועומקים חדשים.

הכרתי מקרוב את מכת הגילנות בתחום התקשורת. שחיקה, התיישנות ואיבוד רלוונטיות אכן אורבים לכל מי שעוסק בתחום התזזיתי. תוחלת החיים המקצועית של טאלנטים בטלוויזיה (ולעתים גם ברדיו) אינה עולה, במקרים רבים, על 15 שנים.

רבים מושכים ושורדים עד לפנסיה גם לאחר שכבר נשחקו, התיישנו ונהיו פתטיים. אבל יש גם מי שנדחקו ונעלמו בעודם במיטבם. לעתים קרובות זה קורה בגלל גישה סטריאוטיפית למבוגרים ותיוגם הסטריאוטיפי כארכאיים שזמנם עבר.

רבים מושכים ושורדים עד לפנסיה גם לאחר שכבר נשחקו, התיישנו ונהיו פתטיים. אבל יש גם מי שנדחקו ונעלמו בעודם במיטבם. לעתים קרובות בגלל גישה סטריאוטיפית למבוגרים ותיוגם כארכאיים שזמנם עבר

התופעה נפוצה למדי בעיתונות הדפוס. הנה, למשל, מעשה בכתבת, קולגה שלי לשעבר. היא ניחנה בכתיבה רעננה, קלילה וצבעונית כקצפת, אך חפה מוולגריות שנתפסה אז כסממן של "כתיבה צעירה". לעניות דעתי, קלילותה התאימה מאוד ל"ידיעות אחרונות". אבל בכירים העדיפו להטיל משימות על כתבים צעירים ממנה. "למה אתה דוחק אותי?" היא שאלה ישירות את רכז הכתבים. "עייפות החומר" הוא ענה חד וחלק.

האיש זכור לי כמי שהיה שקוע מאוד בגילוי כישרונות צעירים. אולי היה בזה גם עניין של אגו. הוא קיווה, מן הסתם, שהתגליות הצעירות ייזכרו לו ויירשמו על שמו. ספק אם טרח בכלל להכיר את כתיבתה הייחודית של אותה כתבת מקופחת. הלוא היא כבר התקרבה, אבוי! לגיל חמישים.

*  *  *

אני מנסה להיאחז באופטימיות ובדוגמאות מעודדות. אולי לגרש את הפחדים הנלווים להחלפת קידומת. אבל אי אפשר להתכחש כליל לאימת הזיקנה. במשך קרוב לשמונה שנים הייתי מתנדבת בעמותת "עמך" (המציעה סיוע חברתי ורגשי לניצולי שואה). זאת הייתה חוויה מאתגרת, מאלפת אבל גם מעציבה.

ומה הייתה האמירה הכי מדכאת (לטעמי) ששמעתי במהלך ההתנדבות? "זקנים, על מה יש להם לדבר?" אמרה לי בת 84. היא התאלמנה בגיל 80 אחרי 60 שנות נישואים, ומאז סבלה מכל רגע של לבד. בעידודו של בנה היחיד התחילה לבקר במתנ"ס, אבל ברחה משם במהירות. "כי מדברים שם רק על מחלות" אמרה. ואני חשבתי, מבועתת: "מה טעם בהמשך החיים כאשר אזלו כל הנושאים לשיחה ונשאר רק העיסוק במחלות?". הלוא כל פסיכולוג מתחיל יודע לומר שבגיל השלישי סם החיים הוא סקרנות. ההתעניינות במה שמעבר לצרותיך הפרטיות.

אני נזכרת במה שאמרה לי בראיון עיתונאי הפסיכולוגית והסופרת ניצה אייל ז"ל, שהרבתה לעבוד עם זקנים ולחקור את ההזדקנות והזקנה. לפני כשנתיים היא הלכה לעולמה. ההתפתחות הקוגנטיבית, כדבריה, אינה אמורה להיעצר עם הגיל. אבל יש במקומותינו תופעה מצערת מאוד. אנשים רבים מקדימים לעזוב את הראש שלהם, לעתים עוזבים אותו עשרות שנים לפני שהם עוזבים את גופם.

הסופרת והפסיכולוגית ניצה אייל ז"ל אמרה לי בראיון, שההתפתחות הקוגנטיבית אינה אמורה להיעצר עם הגיל. אך יש אנשים המקדימים לעזוב את ראשם, לעתים עשרות שנים לפני שהם עוזבים את גופם

הכרתי גם עמך חסרי השכלה ששימרו חיוניות גם בזקנתם. ובכל זאת, יש כנראה משהו באמירה התלמודית:

"תלמידי חכמים כל זמן שמזקינים – חכמה נתווספה בהם, שנאמר: 'בשישים חכמה ולאורך ימים תבונה'. ועמי הארץ כל זמן שמזקינים טיפשות נתווספה בהם".

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,022 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירקון זורם ומוקצף לים

הגלובוס הירוק של השבוע הולך לראש עיריית ירושלים משה ליאון, שהחליט לפתוח מחדש את הדיון על הבנייה ההרסנית ברכס לבן ● הגלובוס השחור ניתן למזהמי הנחלים, שסיפקו השבוע תזכורת עגומה למה שקורה כשגשמים חזקים פוגשים תשתיות כושלות ● והטיפ: נותרו ימים ספורים להשתתף במבצע ספירת הציפורים הארצית

עוד 720 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מִילִּים 118

וורדל מחזיר אותנו למקד את מבטנו במילה אחת. בלי קונטקסט. בלי פוזיציה. בלי קונוטציות. בלי פרשנות. בלי ספינים. וכשכולנו עושים את זה ביחד, בלי חשיבות עצמית, בלי מיסטיקה, בלי אסטרטגיה, רק בשביל הכיף, אז לפחות לדקות אחדות אנחנו שוב רקמה אנושית אחת חיה

עוד 1,467 מילים

למקרה שפיספסת

מכירת סוף כהונה

הסדרי הטיעון המקלים עליהם חתם מנדלבליט - ללא בקרה ציבורית או צורך לתת דין וחשבון לציבור - תואמים את כלל כהונתו: התכופפות מתמשכת בפני פוליטיקאים שסרחו, תוך גרימת נזק חמור לעקרון השוויון ולשלטון החוק ● גם הודעתו של היועמ"ש לסנגורי נתניהו על הפסקת המו"מ להסדר טיעון אינה מסמנת סוף פסוק בפרשה ● ומילה על אתי כרייף והופעתה אמש ב"עובדה" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"...ומעל לכל: הטמעת המסקנה, הן בקרב הציבור והן בקרב הפוליטיקאים, כי נבחר ציבור משוכלל מספיק, הרוקם מבעוד מועד תוכנית למנות לצמרת מערכת אכיפת החוק מועמדים שיש להם חולשות, כלפיו או בכלל –... המשך קריאה

"…ומעל לכל: הטמעת המסקנה, הן בקרב הציבור והן בקרב הפוליטיקאים, כי נבחר ציבור משוכלל מספיק, הרוקם מבעוד מועד תוכנית למנות לצמרת מערכת אכיפת החוק מועמדים שיש להם חולשות, כלפיו או בכלל – עלול להצליח בתוכניתו."

זיקוק נהדר של סיפור המטלית והנוכל.

עוד 1,377 מילים ו-1 תגובות

ישראל וטורקיה - האם הצינה בין שתי המדינות מפשירה?

בימים האחרונים התגברו הסימנים להפשרה אפשרית במערכת היחסים בין ישראל וטורקיה. מדובר בניסיון טורקי, שמתקיים בחודשים האחרונים, כחלק ממאמץ לשפר את היחסים עם מספר מדינות באזור – מצרים, סעודיה, האמירויות וכאמור גם ישראל.

בימים האחרונים התגברו הסימנים להפשרה אפשרית במערכת היחסים בין ישראל וטורקיה. מדובר בניסיון טורקי, שמתקיים בחודשים האחרונים, כחלק ממאמץ לשפר את היחסים עם מספר מדינות באזור

דבריו של הנשיא ארדואן בדבר ביקור צפוי של הנשיא יצחק הרצוג בטורקיה בחודש הבא (שלא הוכחשו בישראל) מהווים את שיאה של המגמה בה חזינו בחודשים האחרונים.

קדמו לכך, כזכור, סיומה המהיר של פרשת מעצר בני הזוג הישראלים בטורקיה, שיחות הטלפון בין הנשיא ארדואן ועמיתו הישראלי הרצוג, ושיחת הטלפון הנדירה בין שרי החוץ (הטורקי דרש בשלומו של לפיד שחלה בקורונה).

המהלכים הללו ממחישים את ההבנה באנקרה, כי עקב הבידוד הטורקי באזור, ולנוכח הארכיטקטורה האזורית המרשימה שנבנתה בעשור האחרון והקשיים מבית של ארדואן (כלכלית ופוליטית), מתבקש מאמץ לחמם את מערכות היחסים הקרירות עם מספר מדינות מפתח באזור.

באנקרה מבינים כי הבידוד הטורקי באזור, הארכיטקטורה האזורית המרשימה שנבנתה והקשיים מבית של ארדואן – מחייבים מאמץ לחימום מערכות היחסים הקרירות באזור

ההבהרה האמריקאית לפיה וושינגטון איננה תומכת בפרויקט השאפתני – East Med Pipeline –  נסכו עידוד באנקרה, שמא ניתן להסב לעברה (ודרכה) תוכניות יצוא של גז ממזרח הים התיכון.

איך ישראל צריכה להגיב? האם להיענות לחיוכים ולמסרים? ואם כן, האם בתנאים מסוימים?

ובכן, עקרונית ערוצים פתוחים עדיפים על פני היעדר דיאלוג בין הדרגים המדיניים הבכירים בשתי המדינות, ובמיוחד לנוכח מעמדה ומשקלה של מדינה כטורקיה. אולם, בשנים האחרונות נקודות המחלוקת בין המדינות העמיקו עד מאד, ואף קיבלו, בעיקר מן הצד הטורקי, ביטויים פומביים חריפים.

המחלוקת מתמקדת בסכסוך הישראלי–פלסטיני ובהתנהלות הטורקית מול החמאס; במקומו של האסלאם הפוליטי באזור (וממשלו של ארדואן נושא אותו בגאון); ואל מול מערכת היחסים ההדוקה שהתבססה בשנים האחרונות בין ישראל, יוון, קפריסין ומצרים, כולל סביב הקמתו של פורום הגז האזורי, שלמעשה ממחישים את "מידורה" של אנקרה ממערך הבריתות שנוצקו באזור.

בנסיבות הנוכחיות שומה על ישראל להתנהל לאורם של מספר עקרונות:

  • מצבה האסטרטגי של ישראל ומרחב התמרון המדיני שלה משופרים. מבחינה זו המקח וממכר מול אנקרה צריך להתנהל בנחת ובאורך רוח.
  • חימום דו השיח המדיני עם אנקרה אסור שיבוא על חשבון מערכות היחסים הקרובות והאמון הרב שהושג עם יוון וקפריסין.
  • המחלוקת בסוגיה הפלסטינית תישאר בעינה, כולל האופן בו טורקיה רואה את החמאס. אולם, נוכחותם (הפעילה) של בכירי החמאס בטורקיה; הפעילות הטורקית המוגברת בירושלים; והרטוריקה החריפה (והפוגענית) כלפי ישראל (ובעיקר מצידו של הנשיא ארדואן) חייבים לקבל מענה ראוי, שישרת את האינטרסים הישראלים.
  • הפוטנציאל לשיתוף פעולה בתחום האנרגיה ראוי (ובלתי נמנע) שיעלה על שולחן הדיונים בין המדינות. אולם מאליו ברור, שתנאי הכרחי לדיון מעשי בהקשר זה תלוי במידת האמון שנוצרת, או משתקמת, בין שתי המדינות, ומדובר בתהליך ממושך שלא נבנה במחי כף אחת.

בשורה התחתונה, חשוב לזכור, כי מדובר במדינה מרכזית באזור, עם רלוונטיות שלה לסוגיות מרובות, שנוגעות לאינטרסים ישראליים חיוניים. מבחינה זו, אם ניתן לגשר על הפערים והמחלוקות ראוי לעשות כן, ולו בכדי לבחון האם ועד כמה ניתן לאתר מחדש מפגשי אינטרסים בין ישראל וטורקיה, שבשנים האחרונות התמסמסו. חשוב גם לזכור את היקף הסחר העשיר בין המדינות ואת הקשרים האזרחיים, התרבותיים ואף ההיסטוריים.

כמדינה מרכזית עם רלוונטיות לסוגיות שנוגעות לאינטרסים ישראליים חיוניים, ראוי לנסות לגשר על המחלוקות עם טורקיה, אם ניתן, ולו כדי לבחון מחדש מפגשי אינטרסים

ישראל מצויה, כפי שתיארנו, בצומת אסטרטגית נוחה, ומשום כך חיוני מאד לבחון בחיוב את האיתותים מאנקרה, אולם באופן שיענה על האינטרסים החיוניים שלה, ומערך היחסים המרשים שכוננה באזור בשנים האחרונות.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 539 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דווקא גנץ, ולא בנט, הוא זה שפועל להכשיר מאחזים

המתנחלים לא מבינים מה קפץ על גנץ, שהיה עד כה די עוין כלפיהם, אבל הם גם לא ממהרים לקבל אותו כאביר ההתנחלויות החדש ● פרסום ראשון: מזכ"ל מפלגת העבודה קורא לגדי איזנקוט להתמודד על ראשות המפלגה ומאתגר שוב את ההנהגה של מרב מיכאלי ● וליצמן קפץ על מכירת החיסול של מנדלבליט, שמוכר במחירי הפסד רגע לפני סיום הכהונה ● פרשנות

עוד 1,275 מילים ו-1 תגובות

אף על פי שהיא פועלת הרחק מתחת לרדאר הציבורי, הרכב ועדת השמות הממשלתית, כמו החלטותיה, מהווה מקור למחלוקת מתמשכת מאז קום המדינה ● הרגישות המיוחדת סביב מתן שמות ליישובים ולמקומות גאוגרפיים אינה מפתיעה: מדובר במאבק סמוי ברובו אך רווי יצרים - על ההיסטוריה, הזהות, הבעלות, הזיכרון והתודעה הקולקטיבית של תושבי הארץ ● דעה

עוד 1,289 מילים

מצרים מתחילה לשנות את יחסה להכחשת שואה

לפני שבוע אימצה עצרת האו"ם החלטה ישראלית נגד הכחשת שואה ● אחד התומכים בהחלטה היה השגריר המצרי לאו"ם, ימים ספורים לפני שמצרים ציינה בפעם הראשונה את יום השואה הבינלאומי ● בתוך כך, רוחות המלחמה במזרח אירופה מאיימות לפגוע בכלכלה האמריקאית: ארה"ב מאיימת בסנקציה טכנולוגית תקדימית, אך היא עשויה לחזור אליה כמו בומרנג ● פרשנות

עוד 871 מילים

הקורונה הורגת: בשנה שעברה, כמו ב-2020, נרשמה תמותה עודפת גבוהה בכל העולם ● שיטות הערכה שונות מציגות מספרים שונים, אבל כולן מראות שבזמנים ובמקומות שבהן התחלואה בקורונה עלתה, התמותה הכללית גדלה ● הסגרים לא עזרו אבל החיסונים הורידו את התמותה ● ובמדינות עם מערכת בריאות כושלת, כולל ארה"ב, נרשמה התמותה הגבוהה ביותר, ולא רק מקורונה

עוד 3,094 מילים

עיתון הבית של המנהיג העליון של איראן פרסם השבוע איום של בכיר ח'ותי נגד ישראל, בעקבות מתקפות המורדים על איחוד האמירויות ● בישראל לא הגיבו לאיום, אבל פוקחים עין על הזירה בתימן, במיוחד לנוכח אמצעי הלחימה הזורמים לשם מאיראן ● פרשנות

עוד 560 מילים ו-1 תגובות

משרד הבריאות: תלמידים שחלו בקורונה לא יידרשו להיבדק במשך 60 ימים מהחלמתם

מנדלבליט סגר את החקירה נגד השוטרים שרדפו אחר אהוביה סנדק ● ליצמן חתם על הסדר טיעון - יודה בהפרת אמונים בפרשת לייפר, וייגזר עליו מאסר על תנאי ● בנט על נתניהו: "כשהבין שלא אאפשר לו לגרור את ישראל לבחירות, הוא ממש איים - 'אני אפעיל עליך את כל המכונה שלי, את הצבא' ● בית הדין לעבודה ביטל את השביתה שעליה הכריזה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד

עוד 45 עדכונים

"הוא נשאר כדי להגן על הקהילה היהודית"

הוא שלח את בנו לארה"ב עוד בשנות ה־50, התעקש להישאר באיראן אחרי המהפכה האסלאמית כדי לסייע לקהילה היהודית – והוצא להורג בכיתת יורים ● עורכת מדור הצילומים ברשת אן־בי־סי חושפת את הסיפור הנשכח של סבא שלה, חביב אלגניאן, מנהיגה החילוני של הקהילה היהודית באיראן: "הוא עזר ליהודי איראן לעלות לארץ הרבה לפני המהפכה"

עוד 1,008 מילים

הוועד הורה לעובדים להחרים את השופטת שמונתה לבדוק את התלונות

מעקב הנהלת הרכבת מינתה שופטת לבדוק עשרות תלונות של עובדים על התעמרות שיטתית מצידה של הסמנכ"לית ורד פרוינד ● אולם השבוע הצהיר ועד העובדים כי מדובר ב"מהלך מכור" והנחה את העובדים להימנע משיתוף פעולה עם השופטת ● יו"ר הוועד גילה אדרעי: "זה חלק מהמאמץ הכללי להפחיד, כדי שתזכרו מי יכול לפגוע בכם" ● הנהלת הרכבת: "יבוצעו שינויים והתאמות בתהליך לפי הצורך"

עוד 769 מילים

"אבא, זה נכון שאתה אדם רע?"

לרשויות המקומיות, שירותי הרווחה ולמערכת המשפטית אין את הכלים להתמודד עם הסתה מצד אחד ההורים, שעשויה להביא לניתוק קשר מוחלט ● ארגוני נשים טוענים ש"ניכור הורי" הוא כלי אסטרטגי שמכסה על התנהגות אלימה, מנגד נטען כי גם נשים סובלות מהתופעה ● במקרה הטוב מופנות המשפחות לטיפול אצל גורמים פרטיים: "זה סיוט כי אני ממש מזהה שינויים בהתנהגות הילדה שלי"

עוד 1,467 מילים ו-1 תגובות

יפעת שאשא-ביטון: התנהלות אגרסיבית - לא בבית ספרנו

במשרד החינוך פועלים להוצאת צווי מניעה ● משרד הבריאות מכחיש את הטענה כי שרון אלרעי-פרייס לחצה על יפה בן דויד להתנגד לביטול הבידודים; "ספינים שמטרתם להכפיש" ● נחמן אש אישר מתן חיסון רביעי לבני 18 ומעלה הסובלים ממחלות רקע ● ארדואן: הנשיא הרצוג יגיע לביקור רשמי בטורקיה בפברואר - ייתכן שהביקור ייפתח דף חדש ביחסי טורקיה וישראל

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה