אבו מאזן פועל לחסל פוליטית את מרואן ברגותי

.פלסטיני עם שלט של מרואן ברגותי (צילום: Issam Rimawi/FLASH90)
Issam Rimawi/FLASH90
.פלסטיני עם שלט של מרואן ברגותי

גורמים בפת"ח אומרים כי יו"ר הרש"פ פועל לחסל פוליטית את יריבו המר מרואן ברגותי במהלך כינוס הוועידה השמינית של פת"ח. מחמוד עבאס מתכוון לנקום בברגותי אשר קרא עליו תיגר בשנה שעברה ועמד להתמודד מולו בבחירות לנשיאות, המגעים לפיוס ביניהם נכשלו.

הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח תתכנס ב-21 בחודש מרץ וההכנות אליה בעיצומן. מדובר בוועידה חשובה הבוחרת מדי כמה שנים את מוסדות התנועה ובראשם את חברי הועדה המרכזית. אלה מהווים את הנהגת התנועה שהינה מפלגת השלטון ברשות הפלסטינית.

הוועידה ה-8 של פת"ח תתכנס ב-21 בחודש מרץ וההכנות אליה בעיצומן. מדובר בוועידה חשובה הבוחרת מדי כמה שנים את מוסדות התנועה ובראשם את חברי הועדה המרכזית שהם הנהגתה

מבחינת מחמוד עבאס זוהי הזדמנות נוחה וטובה לבסס את מנהיגותו ולחסל את מתנגדיו הפוליטיים בתוך התנועה, אשר קמו נגדו בשנה שעברה במהלך ההכנות לבחירות לפרלמנט והנשיאות אשר בוטלו בסופו של דבר בחודש אפריל שעבר על ידי מחמוד עבאס עצמו בתירוץ כי ישראל איננה מאפשרת בחירות במזרח ירושלים.

על פי גורמים בפת"ח, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שם לו למטרה לחסל פוליטית את מרואן ברגותי, בכיר התנועה המרצה 5 עונשי מאסר עולם בכלא הישראלי. ברגותי קרא תיגר עליו והתכוון להתמודד מולו בבחירות לנשיאות. מקורביו של מחמוד עבאס מאשימים את ברגותי בחתרנות נגד יו"ר הרש"פ, החלשת תנועת פת"ח וניסיון לפצלה ביחד עם מוחמד דחלאן, יריבו המר של מחמוד עבאס, ועם נאצר אלקידווה, שר החוץ לשעבר ואחיינו של יאסר ערפאת.

כינוס הועידה ה-8 של פת"ח חשוב מאוד עבור מרואן ברגותי כדי לנסות ולחזק את מעמדו. ברגותי מחכה בכיליון עיניים לעסקת חילופי השבויים בין חמאס לישראל לאחר שהנהגת חמאס התחייבה לדרוש מישראל את שחרורו במסגרת העסקה.

אם ייבחר מחדש לוועדה המרכזית של פת"ח הדבר יחזק מאוד את מעמדו כאחד היורשים האפשריים של מחמוד עבאס.

מרואן ברגותי נהנה מפופולריות גדולה בשטחי הגדה והרצועה. הוא היה אדריכל הטרור של האינתיפאדה השנייה וקיבל את הכינוי “נלסון מנדלה הפלסטיני”. הוא מוביל בסקרי דעת הקהל הפלסטינים כמועמד המוביל לרשת את מחמוד עבאס.

ברגותי נהנה מפופולריות רבה בשטחי הגדה והרצועה. הוא היה אדריכל הטרור של האינתיפאדה ה-2 וכונה “נלסון מנדלה הפלסטיני”. הוא מוביל בסקרי דעת הקהל הפלסטינים כיורש לאבו מאזן

יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס חושש מאוד מכוחו של מרואן ברגותי בשטח ומהברית שלו עם מוחמד דחלאן, והוא מוביל מאז 2011 מהלכים שמטרתם לחסל את מרואן ברגותי מבחינה פוליטית.

על פי גורמים בכירים בפת”ח, מחמוד עבאס ביקש מישראל שלא לשחרר את מרואן ברגותי במסגרת “עסקת שליט”, הוא פעל להכשיל את שביתת הרעב הגדולה של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל ב-2017 שבראשה עמד מרואן ברגותי והפסיק את התמיכה הכספית ב”מועדון האסיר הפלסטיני” הנחשב לאחד ממעוזיו של מרואן ברגותי בגדה.

מקורביו של מרואן ברגותי טוענים כי גם בימים אלה פועל מחמוד עבאס מול גורמי הביטחון של ישראל וארה”ב, באמצעות הגנרל מאג’ד פרג’, כדי למנוע את שחרורו מן הכלא של מרוואן ברגותי במסגרת עסקת חילופי השבויים החדשה בין ישראל לחמאס בטענה כי מדובר ב”טרוריסט” שיהרוס את שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרש”פ ויגרור את הגדה לגל של טרור נגד ישראל.

קרב הירושה

בצמרת פת"ח יש התנגדות רבה של בכירי התנועה למרוואן ברגותי, במיוחד של אלה המשתתפים בקרב הירושה כמו ג'בריל רג'וב, מחמוד אלעאלול, חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג'.

יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס חושש מאוד מכוחו של מרואן ברגותי בשטח ומהברית שלו עם מוחמד דחלאן, והוא מוביל מאז 2011 מהלכים שמטרתם לחסל את מרואן ברגותי מבחינה פוליטית

מרואן ברגותי מפריע להם במהלכים שהם מתכננים אחרי ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית. כמה מהם מתכוונים לסייע למחמוד עבאס לפעול לצמצום כוחו הפוליטי של מרואן ברגותי ולהחלשתו.

ג'מאל הוואי, חבר המועצה המהפכנית של פת"ח, אמר ב-4 בינואר לאתר האינטרנט "אלריסאלה נט" של חמאס, כי חברי תנועת פת"ח המזוהים עם מרואן ברגותי הודחו מהמועצה המהפכנית של התנועה.

"הם רוצים לתת לגיטימציה לתהליך ההדרה ללא רעש, מתוך אמונה שחברי פת"ח אינם מבינים את מה שקורה. הם לא יצליחו", הוא אמר.

חברים נוספים במועצה המהפכנית של פת"ח כמו ג'מאל חוואיל ופח'רי אלברגותי אומרים כי הם עוקבים בדאגה אחר המתרחש בתנועת פת"ח, אשר כמה מבכיריה מתכוננים לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי בכינוס הוועידה ה-8 בחודש מרץ.

לקראת כינוס הוועידה ה-8 שלה בחודש מרץ, הקימה תנועת פת"ח ועדת פיוס פנימית שדנה באפשרות החזרתם של פעילי פת"ח המזוהים עם מרואן ברגותי,  אשר הודחו בשנה שעברה מן התנועה לקראת הבחירות לפרלמנט. התנאים להחזרתם היו התנצלות והתחייבות לציות מלא להנחיות יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

לקראת כינוס הוועידה הקימה פת"ח ועדת פיוס פנימית, שדנה בהחזרת פעילי פת"ח המזוהים עם ברגותי והודחו לקראת הבחירות לפרלמנט. בתנאי שיתנצלו ויתחייבו לציות מלא לאבו מאזן

מובן שהוועדה נכשלה בעבודתה. היא נפגשה גם עם פדווא ברגותי, רעייתו של מרואן ברגותי, אך מקורביו של מרואן ברגותי לא הסכימו לתנאים המשפילים שהוצבו בפניהם לצורך הפיוס כביכול. עבד אלפתאח חמאיל, חבר המועצה המהפכנית של פת"ח אמר כי עבודת הוועדה הייתה "מבישה, שרירותית וחסרת אחריות".

הוא הזהיר כי המשך ההתנהלות הזו יביא לחיסולה של תנועת פת"ח.

אבל יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הצליח לעשות הצגה כאילו הוא מוכן לפיוס עם מרוואן ברגותי ואנשיו בתנאי שהם יסורו למרותו.

גורמים בפת"ח אומרים כי התנועה הדיחה את חברי המועצה המהפכנית פח'רי אלברגותי וג'מאל הוואי המזוהים עם מרואן ברגותי. בחודש מאי שעבר החליטה הוועדה המרכזית של פת"ח לגרש מהתנועה את חבר הוועדה המרכזית ד"ר נאצר אלקידווה. כזכור, מוחמד דחלאן, יריבו של מחמוד עבאס הודח סופית מתנועת פת"ח במהלך הועידה ה-7 בשנת 2016.

עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בפרשת מרואן ברגותי. "הציר החזק" ברש"פ שפועל בשליחות מחמוד עבאס והמקורב אליו מאוד, כולל את חוסיין א-שיח' ואת מאג'ד פרג', אשר תומכים בעמדתו של יו"ר הרש"פ לפיה שיש לחסל פוליטית את מרואן ברגותי. אבל גם מרואן ברגותי אינו קוטל קנים. יש לו השפעה בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל וגם בשטח עצמו, כולל קבוצות חמושים בגדה הסרים למרותו.

לא נאמרה המילה האחרונה בפרשת ברגותי, ש"הציר החזק" ברש"פ של אנשי מחמוד עבאס תומכים בחיסולו הפוליטי. אך גם ברגותי אינו קוטל קנים ובעל השפעה בקרב האסירים הביטחוניים והחמושים בגדה

השטח עלול להתחמם לקראת כינוס הועידה ה-8 בעוד חודשיים ולהיגרר לעימותים אלימים, בסיועו של מוחמד דחלאן, אם לא תושג פשרה בין שני המחנות הניצים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 924 מילים
כל הזמן // יום שני, 17 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הורוביץ פועל לקצר את משך הבידוד משבעה ימים לחמישה

מקורבים למנדלבליט: הסיכוי לחתימה על הסדר טיעון עם נתניהו בזמן שנותר לכהונת היועץ - קלוש ● אהרן ברק: מרגע שהוגש נגדו כתב האישום הפך נתניהו למנתץ של המערכת ● סקרים: 46%-52% מהציבור מתנגדים להסדר הטיעון המתגבש, 26%-31% תומכים בו ● למעלה משני מיליון שקלים גויסו למימון הגנתו המשפטית של נתניהו ● בג"ץ דחה את העתירה נגד הסדר הטיעון עם דרעי

עוד 51 עדכונים

אקטיביזם שיפוטי בדימוס

אקטיביזם שיפוטי בדימוס. אקטיביזם על סטרואידים. אסור היה לשופט העליון בדימוס אהרון ברק להתערב. כשם שאינו מתערב למען לקוחותיי הנאשמים בבית המשפט, כך אסור היה לו להתערב למען הנאשם נתניהו.

אקטיביזם שיפוטי בדימוס. אקטיביזם על סטרואידים. אסור היה לברק להתערב. כשם שאינו מתערב למען לקוחותיי הנאשמים בבית המשפט, כך אסור היה לו להתערב למען הנאשם נתניהו

הוא סבור שהסדר טיעון יסייע לאחות את "הקרע בעם" כלשונו. לא ברור אם מדובר בתמימות או בהעדר הבנה מיהן הנפשות הפועלות. הוא טוען ש"נתניהו היה מגדולי מגיני מערכת המשפט עד משפטו". אך ההסתה וההחרבה מטעם נתניהו החלו ה-ר-ב-ה קודם.

בניגוד לתקוותו, הקרע יתרחב ומשבר האמון יעמיק.

תומכי נתניהו ימשיכו לטעון שהודה בלית ברירה כי נרדף בידי תופרי תיקים מטעם פוליטי (כמובן: אנשי השמאל רוני אלשייך מקריית ארבע ומנדלבליט הבית"רי מבית והחוזר בתשובה שהיה מזכיר הממשלה הצמוד לביבי). משה גפני כבר אמר זאת היום.

ומתנגדי נתניהו ימשיכו לראות כאן כניעה נוספת של ראש התביעה הכללית למי שהסית בכזב ובשיטתיות נגד מערכת המשפט, שיסה את תומכיו בבכירי התביעה שנאלצים להסתובב עם מאבטחים, איים על כל המוסדות שאמורים לאפיין משטר דמוקרטי, ניסה למוטט מוסדות אלו לטובת שלטון יחיד ופולחן אישיות נורא והחריב כל נורמה לרבות כיבוד הסכמים, עמידה בהבטחות ואמירת אמת.

חרף כוונתו הטובה, אהרן ברק עשה כאן מעשה מעציב. מחד, זהו השופט שידע להגן לא אחת על זכויות אדם ואזרח בתחום מדינת ישראל הריבונית. מאידך, זהו השופט שאישרר בדרך כלל הפרות זכויות אדם בגדה. ושוב מחד, זהו נשיא העליון שחתום על פסק הדין שאוסר עינויים. ושוב מאידך, קשה לומר שבלט בפסיקות חברתיות.

ברק סבור שהסדר טיעון יסייע לאחות את "הקרע בעם". לא ברור אם זו תמימות או העדר הבנה מי הנפשות הפועלות. בניגוד לתקוותו, הקרע יתרחב ומשבר האמון יעמיק

מצד אחד, מגדולי השופטים ואנשי האקדמיה בתחום המשפט וגם יועץ משפטי לממשלה שלא חשש מאיש. מצד שני, נשיא העליון בדימוס שהיה צריך לדחות בנימוס את פניית פרקליטו של נתניהו ולא להתערב במשפט הפלילי החשוב הזה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עו״ד דניאל חקלאי. אשרי שהכרתי אותך מזה תקופה ארוכה, בעשייה ופעילות, את ערכיך והאתיקה שלך. התרגשתי להיווכח שוב בקריאת הכתבה המצ״ב על האומץ להילחם על הערכים שיחזירו את המדינה למה שהיתה. ת... המשך קריאה

עו״ד דניאל חקלאי. אשרי שהכרתי אותך מזה תקופה ארוכה, בעשייה ופעילות, את ערכיך והאתיקה שלך. התרגשתי להיווכח שוב בקריאת הכתבה המצ״ב על האומץ להילחם על הערכים שיחזירו את המדינה למה שהיתה. תודה ????

עוד 300 מילים ו-2 תגובות

נחוץ בדחיפות חוזה חברתי חדש

ביסוד המשבר הנוכחי תהליך איטי ושיטתי של פרימת האמון בין האזרחים והמדינה, שהגיע לשיאו עם החלטת הממשלת לזנוח את חובתה הציבורית לנהל את המגפה ● רק החלטה אמיצה על ביסוסו של חוזה חדש בין אזרחי המדינה לבין הממשל יאפשר התמודדות יעילה יותר עם המגפה ויניח את הקרקע לעצירת המערבולת המהותית שאליה נשאבת המדינה ● דעה

עוד 1,257 מילים

שייח' ג'ראח, גרסת הנגב

הפלסטינים מנצלים את המהומות בנגב כדי לתקוע טריז בין ההנהגה הישראלית לערביי ישראל ● הרשות הפלסטינית משתמשת בהם כדי להחליש את ישראל, ואילו חמאס דוחף אותם להתקוממות ומרחיב את המאבק הפלסטיני לציר שייח' ג'ראח-עזה-הנגב ● פרשנות

עוד 755 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

"לא רוצה לחיות במדינה שאין בה דרך לעקוב אחר מחבלים ופושעים"

פרופ' יצחק בן ישראל, מי שהוביל את הקמת מטה הסייבר הלאומי, אומר ש־NSO לא אחראית על השימוש הפסול שנעשה בתוכנת הריגול שלה, ושתחום הסייבר ההתקפי הכרחי בכל מדינה דמוקרטית: "כשמחבל דוקר מישהו לא מאשימים את יצרן הסכינים" ● גורו הסייבר חושב גם שהדבר הבא הוא תחום ה-AI, ושעל ישראל להוביל גם שם

עוד 1,061 מילים

לימין הישראלי לא מגיע שום הסדר טיעון

נראה שיש סיכוי לעסקת טיעון שתסיים את משפטו של נתניהו ותרחיק אותו מהפוליטיקה הישראלית. יש בזה תועלת מסוימת – אבל גם סכנה איומה שעלולה לחדש את הצעדה של ישראל לעבר הרס עצמי מוחלט.

בצד התועלת (בהנחה שאכן יורחק), זה לא כל כך בריא להעמיד פוליטיקאים פופולריים למשפט, במיוחד באישומים מסובכים כמו תיק 4000 עם הכותרות והרגולציה והאלוביצ'ים. במובן זה תיק 1000 יותר סביר כמקרה מובהק של קבלת מתנות בהיקף אבסורדי ובנסיבות מבישות. אם נתניהו יורשע בשאר התיקים תומכיו יהיו משוכנעים שהיה זה ציד מכשפות והם יאבדו עוד יותר את האמון במערכת המשפטית.

נראה שיש סיכוי לעסקת טיעון שתסיים את משפטו של נתניהו ותרחיק אותו מהפוליטיקה הישראלית. יש בזה תועלת מסוימת – אבל גם סכנה איומה שעלולה לחדש את הצעדה של ישראל לעבר הרס עצמי מוחלט

ובעניין זה חייבים להודות: העובדה שנתניהו יצר כזו היסטריה אנטי-ממסדית בקרב תומכיו היא עדות לניצחון כלשהו; האיש  גאון תעמולה, וההסתה המטורפת שלו הצליחה מספיק כדי לגרום למערכת לעשות לו הנחות. זאת גם עדות להיעדר מדהים של פטריוטיות, מהסוג שאנו רואים בימים אלה גם בהתססה של נתניהו נגד ממשלת השינוי ומדיניות הקורונה שלה. רק זה אמור לפסול אותו מכהונה כלשהי בעתיד.

הסכנה היא שבעוד שנתניהו אולי ייפסל לכהונה, מפלגת הליכוד עלולה לחזור לשלטון. הסיבה לכך היא שכתריסר המנדטים שבשליטת גדעון סער ונפתלי בנט מציגים את עצמם כימנים שנדחקו לקואליציה עם המרכז-שמאל אך ורק על מנת להדיח את נתניהו ולהיפטר משלטונו המושחת והמפלג. אם יצטרפו מחדש לימין הנטול-ביבי, אז יהיו שם 65 מנדטים (אני לא סופר את אביגדור ליברמן, שיתקשה להסביר תמיכה בהחזרת החרדים לשלטון).

וזה רע מאוד, כי הימין, ובמיוחד הליכוד, מהווה סכנה הרבה יותר גדולה מנתניהו.  רעיון תמיד גדול יותר מכל אדם יחיד.

קשה לשווק את זה, אני יודע. כמעט כל מתנגדי נתניהו חיים בשלווה ואפילו בחדווה עם השמצות נגד האיש, והוא הרוויח את זה בסוג-של-יושר ללא ספק. אבל הם מהססים לזלזל בליכוד. זה נראה "פוליטי", זה נראה לא סובלני; בלבלו אותם לחשוב שזה משדר התנשאות על בוחריו ושאלה הם חלק מאוד מסוים מהחברה הישראלית שאוי למי שמעז להעליבו.

רוב מתנגדי נתניהו חיים בשלווה עם השמצות נגדו, אבל מהססים לזלזל בליכוד. זה נראה "פוליטי", לא סובלני; בלבלו אותם לחשוב שזה משדר התנשאות על בוחריו, שהם חלק מהחברה הישראלית שאסור להעליבו

לי בכל אופן אין הרבה כבוד לתמיכה פוליטית על רקע שבטי בניגוד להגיון. שייעלב מי שייעלב: הליכוד מפלגה רעילה ממש והרסנית לישראל. זה לא רק שהיא תמכה בכל ההשתוללות של נתניהו: היא הביאה נזק נוראי הרבה לפניו.

אמנם הליכוד מילא תפקיד שימושי בסיום 29 שנות שלטון של מפא"י שהסתאב. אבל זה היה לפני כמעט 45 שנה. המפלגה הספיקה מאז להפוך למסוכנת הרבה יותר מש"המערך" יכול היה לחלום. הסוציאליסטים הציוניסטים מההסתדרות הגזימו עם הפנקס האדום שלהם, והממשל הצבאי במגזר הערבי היה בזיון. אבל הם לא איימו על עצם קיומה של המדינה – והליכוד כן.

אני עדיין זוכר את משה ארנס מופיע בתשדיר בחירות ב-1984, לאחר שהליכוד גרר את צה"ל לכיבוש מטופש של מחצית שטח לבנון. הוא לעג לרעיון הנסיגה לרצועת ביטחון שהעלה יצחק רבין: "האם מר רבין מאמין שזה אפשרי? האם מישהו מאיתנו מאמין?". ממשלת האחדות תחת שמעון פרס עשתה בדיוק את המהלך הזה, כמובן, תוך כדי שרוב שרי הליכוד מתנגדים. כמה הרוגים היינו סופגים בהרי השוף אם חלילה עמדת הליכוד הייתה מנצחת בהצבעה? מישהו משרי המפלגה אי פעם התנצל? שאלה רטורית.

ממשלת האחדות ההיא גם נקטה בצעדים דרסטיים, מקוריים ונכונים כדי  להביס את ההיפר-אינפלציה (400 אחוז בשנה!) שחוללו ממשלות הליכוד. שוב, רוב שרי הליכוד התנגדו. אלמלא יצחק מודעי שתמך כשר אוצר בתכנית ההצלה, הקריסה הכלכלית הייתה נמשכת. פשוט לא ייאמן שבבחירות 1988, כעבור כמה שנים, בוחרים רבים כל-כך סלחו להם על כך.

כעת הימין מציע לישראל שני אפיקים אסוניים שמנהיגי המרכז-שמאל אינם  מצליחים להסביר כהלכה (אולי מתוך עודף נימוס שהשמאל קולל בו ברחבי העולם בכלל):

1

הימין מסכן את ישראל על ידי התעקשות על התנחלות יהודית בגדה המערבית בהיקף שיגרום לנוכחות הישראלית שם להיות בלתי הפיכה. ישראל תהיה למדינה דו-לאומית ללא רוב יהודי משמעותי – קץ הציונית.

2

הימין מסכן את ישראל בכך שהוא מקדש ומעצים את הסטטוס קוו עם החרדים. העדר לימודי ליבה, עידוד אי-עבודה לגברים, סבסוד ההיפר-פוריות ביחד יהפכו את ישראל לתיאוקרטיה ענייה – קץ המודרנה.

אמנם הליכוד מילא תפקיד שימושי בסיום 29 שנות שלטון של מפא"י שהסתאב. אבל זה היה לפני כמעט 45 שנה. המפלגה הספיקה מאז להפוך למסוכנת הרבה יותר מש"המערך" יכול היה לחלום

עם השנים הליכוד הפכה את הטמטום והבורות למשהו כמו דת. רמת חלק מחברי הכנסת שלה – בלי לנקוב בשמות – היא בושה לפרלמנטריזם האנושי. ואין זה מקרה: המפלגה היא חלק מתנועה בינלאומית המתנערת מההשכלה ובזה ל"אליטות". מה קרה לעם הספר? פשוט: הציניקנים מהליכוד מחשבים שיש יותר בוחרים לא-משכילים (ושיש להשאירם באי-השכלתם).

הליכוד מבקש, ולמרבית התדהמה גם מקבל, קרדיט על שילוב בני עדות המזרח, כאשר עד היום, ולהבדיל ממפלגת העבודה, עוד לא היה לה מנהיג לא-אשכנזי. נכון שהמפלגה פתחה את שורותיה לפני שנים בפני סדרה של ראשי ערים מזרחיים – אבל כבר עשורים שזה לא מבדל אותה באמת, והדבר לא מתחיל לאזן את הנזק הכביר שהיא גרמה למזרחים באמצעות הברית עם ש"ס, קבוצת לחץ קלריקלית שחרתה על דגלה את המלחמה בהשכלה.

זאת ועוד: המתקפה של מנהיגה על שלטון החוק – כולל הפצת טענות שהמשטרה, הפרקליטות והשופטים מבצעים פוטש נגד הימין באמצעות המשפט נגדו – איימה להפוך את ישראל לגרסה יהודית של טורקיה, או אפילו רוסיה. ממש חושך לגויים.

אני לא אוהב להכיר בכל זה. עיתונאי רוצה להיות חסר פניות. אני בהחלט יודע שכל הפוליטיקאים עושים פשרות ומסוגלים לרוע; זה לקח חשוב מההיסטוריה. אבל אני גם יודע שזה שקר שכולם מושחתים ומשקרים באותה מידה; זהו לקח לא פחות חשוב מההיסטוריה. יש רע, ויש קטסטרופלי, והם אינם אותו דבר.

עם השנים הליכוד הפכה את הבורות למעין דת. רמת חלק מהחכ"ים שלה – בלי לנקוב בשמות – היא בושה לפרלמנטריזם. ואין זה מקרה: המפלגה היא חלק מתנועה בינלאומית המתנערת מההשכלה ובזה ל"אליטות"

מה הסיבה למצב העגום הזה עם הימין הישראלי? זה עניין לעבודות דוקטורט, לא למאמרים פוליטיים.

אבל אני חושד שהתשובה נמצאת איפשהו בתחום המוסר. בכל חברה (כמו בכל אדם) יש מרכיב של אי-מוסר ובישראל זה התנקז באופן דיספרופורציונלי לליכוד.  הסיכוי שפוליטיקאי מהליכוד של היום יעלה שיקול מוסרי בנושא כלשהו – הכיבוש, העובדים הזרים, אי-השוויון, כל דבר – קרוב מאוד לאפס (אלא אם כן יש רווח פוליטי, איכשהו, בדבר).

זה רחוק ממשנתו של מנחם בגין, האב הרוחני שעם כל הבעיות באישיותו היה איש חוק וצדק. ספק רב אם בגין היה מסוגל לתמוך בממשיכי דרכו העלובים. אלה משדרים שרק לפראיירים (או בביטוי המקומם, "יפי נפש") אכפת ממוסר – וזה מחלחל. סוגיות מוסריות לא חייבות לקבוע הכל (אולי, למשל,  הכיבוש חיוני למרות הבעיה המוסרית), אבל אין להתעלם מהם לחלוטין (ובוודאי שאין ללגלג עליהם). זוהי השתלבות לא טובה במרחב.

צר לי מאוד, אבל חוסר המוסר מובנה בימין הישראלי. אדם מוסרי שנמצא בימין נמצא שם בטעות. אי לכך, אפשר לבלוע הסדר טיעון לביבי; המפתחות בפנים, ושייסע לשלום. אבל את הימין חייבים להרשיע ולהעניש.

צר לי מאוד, אבל חוסר המוסר מובנה בימין הישראלי. אדם מוסרי שנמצא בימין נמצא שם בטעות. אי לכך, אפשר לבלוע הסדר טיעון לביבי; המפתחות בפנים, ושייסע לשלום. אבל את הימין חייבים להרשיע ולהעניש

לתשומת ליבו של נפתלי בנט, אדם דתי שכנראה משוכנע שהדת היא מוסרית.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,113 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עסקה שיש עמה קלון

לראש התביעה הכללית אסור לעשות שימוש בכוחו כדי להשפיע על המגרש הפוליטי ● בעצם העובדה שמנדלבליט שם בראש מעייניו את סוגיית הרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית, הוא הופך במו-ידיו את התביעה לזרוע רדיפה פוליטית נגד נתניהו ● ואילו נשיא העליון בדימוס אהרן ברק הפר את הכללים הלא-כתובים כשפנה ליועמ"ש בעניין תיק נתניהו ● פרשנות

עוד 929 מילים ו-3 תגובות

על רקע מגעים לרכישת צוללת מגרמניה, נדחתה ההצבעה על הקמת ועדת חקירה

נתניהו פנה באמצעות מקורביו אל אהרן ברק כדי שישכנע את מנדלבליט לחתום על הסדר טיעון; הנשיא לשעבר של בית המשפט העליון: המשפט גורם לקרע בעם, ועד למשפטו היה נתניהו מגדולי המגנים על מערכת המשפט ● פרקליט המדינה לשעבר לדור: "לא מעלה על דעתי שבתיק הזה מוצע להגיע להסדר" ● לפיד: אנו עוקבים אחר מצב בני הערובה בבית הכנסת בטקסס

עוד 24 עדכונים

שוב לא שקט בדרום ובגדה, וגם לתקשורת - שבשגרה מתעלמת מקיומם של הבדואים וממצוקתם - יש תפקיד חשוב במה שהתרחש השבוע ● הכאוס בפרלמנט העיראקי: תכריכים, התעלפויות ובגדים מסורתיים ● "נתיבי הקבורה" של אל-עולא נחשפים ● והשבוע לפני 11 שנים, הנשיא בן עלי עזב את תוניסיה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,247 מילים

מוזיאון ראשון בסינגפור מספר את קורות הקהילה היהודית

כ־200 יהודים, רובם יוצאי עיראק, הם כל מה שנשאר מהקהילה היהודית של סינגפור ● מוזיאון חדש וראשון מסוגו מספר לראשונה את סיפור הקהילה בת ה־200 שנה בעיר־מדינה האסיאתית: "רצינו לספר לא רק על היהודים בסינגפור, אלא גם כיצד היהודים הם סינגפורים"

עוד 798 מילים

בצל העלייה במספר פשעי השנאה בניו יורק, ארגון "הלגיון" שם לעצמו מטרה להכשיר כמה שיותר יהודים בקרב מגע, עזרה ראשונה והתמודדות עם אירועי ירי המוני: "אנחנו צריכים להיות מוכנים להגן על עצמנו"

עוד 825 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עולם שלישי, 20 דקות מירושלים

הרע: קשה לתפוס ולהכיל את הפער בין התפאורה הנהדרת של הרי השומרון והגאיות המוריקים לבין ההתעללות שחבל הארץ הזה סופג ● הטוב: עדיין מוקדם לחלוץ בקבוק שמפניה, אבל ההשקה של הרכבות החשמליות מתחילה להשליך על רמת זיהום האוויר ● וטיפ לט"ו בשבט: הצבע הטבעי של פפאיה אינו אדום בוהק, למשמשים אין גוון כתום זרחני וקיווי לא אמור להיראות כמו פנס ירוק

עוד 561 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פּוֹלִיגְרָף 116

פעם אחר פעם מתברר, שהבעיה היא אף פעם לא עם הפוליגרף עצמו, אלא תמיד עם מה שעושים איתו

עוד 1,425 מילים

השופט הכי שמרן עומד מאחורי אחד מפסקי הדין הכי אקטיביסטים

השופט אלכס שטיין הוכיח השבוע כי בניגוד לתווית שהוצמדה לו כשופט שמרן, הוא מסוגל להפיק את אחד מפסקי הדין האקטיביסטיים ביותר שנכתבו בתולדות בג"ץ ● ההיבריס של מנדלבליט נבנה על ידי בג"ץ פעמיים: כשאיפשר את מינויו ליועמ"ש, וכשהעניק לו חסינות במשך שש שנים על כל החלטה שקיבל ● ונתניהו יצטרך לוותר על מיליוני שקלים מהמדינה כדי להימנע מהחלטה בשאלת הקלון ● פרשנות

עוד 1,681 מילים ו-2 תגובות

דיווח: בפרקליטות מעריכים – נתניהו יסכים לעסקת טיעון

מחירי הדירות ממשיכים לזנק: בתוך שנה התייקרות של 10.6% ● שקד: מעריכה שמפברואר 2023 לא נצטרך יותר ויזה לארה"ב ● אלרעי פרייס נגד שרת החינוך: "היא לא מודעת למה שקורה בתוך בתי הספר" ● מנכ"ל משרד הבריאות: "אם נראה שהמספרים יעלו במהירות – ניאלץ להמליץ על סגר" ● גנץ ולפיד הודיעו רשמית: ועדת חקירה לפרשת הצוללות תעלה לאישור הממשלה בראשון

עוד 45 עדכונים

המערכת הפוליטית על סף רעידת אדמה

נתניהו כבר ניסה להגיע לעסקת טיעון עם מנדלבליט לפני שנתיים, בהסדר דומה לזה המתבשל בימים אלו ● מי שדחתה אז את ההסכם על הסף הייתה שרה נתניהו ● מאז, מצבו המשפטי והפוליטי של נתניהו החמיר - והוא מבין שהימים האחרונים של מנדלבליט הם הצ'אנס האחרון להסדר ● בליכוד מחכים במתח להחלטת שרה ומנדלבליט, אבל מתחילים לתכנן את היום שאחרי ● פרשנות

עוד 751 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה