אתה יודע שתורשע ולכן אתה מתחנן לעסקת טיעון

אביחי מנדלבליט, אז מזכיר הממשלה, וראש הממשלה בנימין נתניהו ב-2014 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
אביחי מנדלבליט, אז מזכיר הממשלה, וראש הממשלה בנימין נתניהו ב-2014

היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין (כיהן בין 1997 לבין 2004) סגר את תיק בר-און-חברון, אף שידע היטב כי קיים סיכוי סביר להרשעת נתניהו. הוא קבע שמדובר במעשים חמורים וכן הדגיש שהתלבט בטרם גניזת התיק, אך לבסוף החליט שלא קיימות די ראיות להרשעת נתניהו בבית המשפט.

היועמ"ש אליקים רובינשטיין סגר את תיק בר-און-חברון, אף שידע היטב כי קיים סיכוי סביר להרשעת נתניהו. הוא קבע שמדובר במעשים חמורים והדגיש שהתלבט בטרם גניזת התיק

לאחר מכן סגר את תיק עמדי הובלות והמתנות, אף שהיו בידיו ראיות מובהקות שנתניהו וזוגתו ביצעו את העבירות במודעות מלאה. גם הפעם הנפיק דו"ח ציבורי מטריד שטמן בחובו נזיפה מוסרית לנתניהו (כאילו זה תפקידו) אך קבע בשנית שלא קיימות די ראיות להרשעה.

חשוב לומר: בשתי הפרשות (בוודאי בפרשת עמדי והמתנות) היו ראיות שמניחות תשתית לסיכוי סביר להרשעה.

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז מונה לתפקיד בשנת 2004 ואז סגר את תיק חקירת החשד לשוחד שכונתה "פרשת האי היווני". בנו של ראש הממשלה אריאל שרון, קיבל סכומי עתק ללא הסבר סביר לכך מטעמו של איש עסקים שרצה לשכנע את שרון לסייע לו בקידום פרויקט עסקי. גם הפעם נסגר התיק מחוסר ראיות מספיקות.

סגירת התיק הייתה בניגוד לדעתה של פרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל.

אגב, הן ארבל, הן מזוז והן רובינשטיין מונו בתום כהונותיהם לשיפוט בבית המשפט העליון. ארבל ורובינשטיין היו צ'ילבות. גם בין מזוז לארבל ניכר המתח.

נמשיך. יהודה וינשטיין מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2010. על אף שהיה סנגורו של נתניהו עשור לפני כן, הוא לא פסל עצמו מבחינת פרשת ביבי טורס שחשף רביב דרוקר. הפתעה: התיק טויח ונגנז.

יהודה וינשטיין מונה לתפקיד היועמ"ש ב-2010. על אף שהיה סנגורו של נתניהו עשור קודם, לא פסל עצמו מלדון בפרשת ביביטורס שחשף רביב דרוקר. הפתעה: התיק טויח ונגנז

וינשטיין גם סגר את פרשת החשד לשוחד עצום היקף בעניינו של אביגדור ליברמן. גם הפעם הנימוק היה העדר ראיות מספיקות. גניזת התיק הייתה בניגוד לדעתה של עורכת הדין אביה אלף שעמדה בראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. היא הכירה את הראיות בצורה מעמיקה, ליוותה את החקירה המקיפה, ישבה במרכז הדיונים בפרקליטות המדינה שהתמקדו בפרשה זו והגיעה למסקנה חדה שיש להגיש כתב אישום חמור ומקיף נגד ליברמן.

וינשטיין דחה את עמדתה. הוא הגיש כתב אישום דקיק בפרשה משנית. ליברמן זוכה בתום משפטו בפרשה זו. עורכת הדין אלף פרשה מפרקליטות המדינה וכתבה ספר על פרשת ליברמן ועל החלטתו של וינשטיין לגנוז את החשד המרכזי החמור נגדו בניגוד מוחלט לדעתה.

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ופרקליט המדינה ערן שנדר (שניהל את מח"ש בעבר) גיבשו הסדר טיעון קליל ובלתי נתפס עם הנשיא האנס משה קצב. הישג מדהים לסנגוריו של קצב. הכרעה מביכה של מזוז ושנדר. אגב, שנדר הודה ביושר בראיון ברדיו לפני מספר ימים שהוא מתחרט על גיבוש ההסדר.

למזלו של שנדר, למזלו של מזוז, למזלו של הציבור ובעיקר למזלן של המתלוננות נגד קצב – החליט הנשיא לשעבר לחזור בו מההסכמה. יהירותו המיטה עליו כתב אישום מחריד בגין מגוון עבירות מין ובראשן אינוס. אונס בזוי במיוחד של מי שהייתה תחת מרותו. הוא הורשע בבית המשפט המחוזי בת"א ונשלח לרצות 7 שנות מאסר.

אני זוכר שראיתי את האסיר קצב בכלא מעשיהו במתחם הפגישות עם עורכי הדין. מראהו של הנשיא לשעבר שעמד במרחק חצי מטר ממני במדי אסיר כתומים היה מהמם. הלב שלי החסיר פעימה. אני זוכר את תחושת ההלם.

היועמ"ש מזוז ופרקליט המדינה שנדר גיבשו הסדר טיעון קליל ובלתי נתפס עם הנשיא האנס קצב. הכרעה מביכה. שנדר הודה ביושר בראיון ברדיו לאחרונה שהוא מתחרט על גיבוש ההסדר

מזוז הורה על הגשת כתב אישום נגד אולמרט. פרקליט המדינה, עורך הדין משה לדור הורה על חקירה מוקדמת של העד משה טלנסקי. אולמרט התגולל עליו. הוא תקף אותו קשות. מקורביו של אולמרט המטירו על לדור אש וגופרית.

לאחר זיכויו של אולמרט בפרשת טלנסקי (מאוחר יותר התקבל ערעור המדינה והפרשה שבה לבית המשפט המחוזי בירושלים. אולמרט הורשע גם בזכות החלטת שולה זקן הזועמת להפוך לעדת מדינה נגדו) הכריז מקורבו של אולמרט, עורך מעריב המנוח, אמנון דנקנר ז"ל, שהוא ממליץ ללדור להתאבד. הייתה זו אמירה דוחה במיוחד.

ד"ר אביחי מנדלבליט מונה בשנת 2016. הוא העניק לנתניהו הנחות סלב מטרידות. עצם מינויו הישיר לתפקיד ראש התביעה הכללית מיד לאחר שעבד בצמידות לנתניהו במשך 4 שנים כמזכיר הממשלה שלו, היה בעייתי במיוחד. ראש ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, הנשיא בדימוס אשר גרוניס, היה בדעת יחיד שאין להמליץ על מינוי מנדלבליט בשל ניגוד העניינים המובנה אליו הוא עלול להיקלע. אך דעת הרוב הכריעה: ועדת האיתור המליצה על מנדלבליט ומובן שממשלת נתניהו ששה לאשר את מינויו. ביבי כנראה חלם לגנוב אתו סוסים.

מנדלבליט נמנע מחקירת בני הזוג נתניהו בנפרד באותו זמן ובכך העניק להם אפשרות לתאם עדויות בפרשת 1000. הוא החזיק בהקלטות שיחות נתניהו-מוזס לאורך חודשים בטרם הורה לחקור את פרשת 2000. הוא הצהיר מיד לאחר תחקירו של דרוקר על פרשת הצוללות שאין חשד לפלילים ולאחר שבכל זאת נפתחה חקירה פלילית בפרשת 3000, מיהר להצהיר באמצעות פרקליט המדינה שלצדו, עורך הדין שי ניצן, שנתניהו אינו חשוד בדבר. איך היה ניתן לקבוע זאת בטרם חקירה?

מיד לאחר תחקיר דרוקר על פרשת הצוללות הצהיר שאין בה חשד לפלילים, וכשבכל זאת נפתחה חקירה פלילית, הצהיר באמצעות פרקליט המדינה שלצדו כי נתניהו אינו חשוד בדבר. איך היה ניתן לקבוע זאת בטרם חקירה?

הוא גם החליט להגיש כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת 1000 אף שהעובדות מלמדות על שוחד מובהק. ייתכן שגם בפרשת 2000 היה מקום לסעיף אישום בגין שוחד אף שאיני בטוח בכך.

הנחות הסלב שהעניק למי שעבד בצמידות אליו, לא עזרו לו. נתניהו המטיר עליו אש וגופרית ברגע שהוגש כתב האישום. הניסיון של מנדלבליט לתמרן בין חובתו לפעול למען האינטרס הציבורי לבין רצונו להימנע מזעם השררה (מטעמו של מי שעבד במחיצתו 4 שנים ושאותו העריך מאד) היה בלתי אפשרי.

וברגע שפנו אליו סנגורי נתניהו לפני 5 חודשים, כך מתברר כעת, הוא הסכים לדון עמם על הסדר טיעון בלתי נתפס מבחינת עוצמת הפגיעה שלו באינטרס הציבורי. המתווך היה אהרן ברק. השופט המבריק (באמת) שחשב כנראה שמכלול היריקות של נתניהו בפניו לאורך שנות הסתה כוזבת נגדו בעיקר לאחר שפרש מכהונתו כנשיא העליון, אינו אלא מכלול של טיפות גשם מטעמו של אחד מגדולי מגיני מערכת המשפט, כלשונו.

קשה להיות ראש תביעה כללית. קשה להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד שועי הארץ. קשה להחליט על העמדתם לדין פלילי. קשה שבעתיים לעשות כן כשמקביל מכהן ראש התביעה הכללית כיועץ משפטי לממשלה ולכן פוקד את ישיבותיה מדי שבוע ויושב לצד החשודים שעל חקירותיהם הורה ולצד הנאשמים שאת כתבי האישום נגדם הוא הגיש.

מנדלבליט הסכים לדון עם פרקליטי נתניהו בהסדר טיעון שעוצמת פגיעתו באינטרס הציבורי בלתי נתפסת. המתווך, אהרן ברק, חשב שמכלול יריקות נתניהו בפניו הוא גשם מטעם אחד מגדולי מגיני מערכת המשפט

והכי קשה לעשות כן בפרשות נתניהו, שהמטיר על מנדלבליט אש וגופרית באמצעות כלי תקשורת שהוקמו למענו, באמצעות שופרות בכל כלי התקשורת האחרים, באמצעות צייצני שקרים שוטפי מוח ברשת ובאמצעות הסתה כוזבת ששכנעה מיליוני ישראלים שהמתנחל מקריית ארבע רוני אלשייך תפר לנתניהו תיק כדי להפיל ראש ממשלה חזק מהימין, וכי מנדלבליט – איש הימין הדתי והממלכתי שגדל בבית בית"רי וחזר בתשובה והעריץ את נתניהו – החליט לבצע הפיכה שלטונית באמצעות התיקים התפורים הללו רק כדי להפיל ראש ממשלה חזק מהימין. כן, אנשי הימין הדתי ביצעו הפיכה שלטונית לטובת השמאל המצומק.

הטענות הללו כה מסוכנות, כה מופרכות, כה דמיוניות, כה מטורללות וכה עלובות – עד שעצם המחשבה שגברים ונשים נבונים וטובים הולכים אחריהן שולל, היא מחשבה עגומה ומבעיתה במיוחד.

אתה חף מפשע? תפרו לך תיקים מטעמי רדיפה פוליטית? ראשת צוות התביעה ביצעה הפיכה שלטונית בשל היותך מנהיג חזק של הימין וזאת מספר שנים אחרי שהביאה לכליאתו של ראש הממשלה הישראלי הראשון שהסכים לסגת לקווי 1967 (אולמרט)?

בבקשה. בוא תפריך את האישומים. בוא תעיד בפרשת ההגנה. בוא תראה לשופטים את תפירת התיקים. בוא תראה להם כיצד בוצעה ההפיכה השלטונית.

אתה חף מפשע? בבקשה. בוא תפריך את האישומים. בוא תעיד בפרשת ההגנה. בוא תראה לשופטים את תפירת התיקים. בוא תראה להם כיצד בוצעה ההפיכה השלטונית

אחרי שחוללת חורבן עצום בניסיון לפורר את המשטרה, להחליש את הפרקליטות, להפחיד את היועמ"ש, לשסות נגד פרקליטים בכירים שנזקקו לאבטחה, ולשטוף מוחם של רבים עד ניפוץ שמשת מכוניתו של שי ניצן – אחרי שעשית מה שאף אחד מקודמיך לא העז לעשות עד כדי חשש לקריסת המוסדות הדמוקרטיים שישנם במדינת ישראל – בוא תסתבך בשקריך הבוטים באולם בית המשפט כפי שהסתבכת בשקרים מביכים בחקירותיך במשטרה.

אל תנטוש את קהל מעריציך. הרי זה אינו רק משפטך. זהו משפטם של כל תומכיך. אתה עצמך אמרת בקמפיין נבזי במיוחד כי "הם לא רודפים רק אותי. הם רודפים אחריכם. אני רק עומד בדרכם".

אז קדימה. תפריך את האישומים נגדך שהם בעצם האישומים נגד קהל תומכיך. תראה את תפירת התיקים. תוכיח שהייתה הפיכה משפטית.

אבל אתה מת מפחד, הא? כי אתה יודע שמדובר בכזב נורא. בעלילת שווא בדיונית. אתה יודע שיש ראיות חדות ונוקבות נגדך. אתה יודע שאתה תורשע בסוף משפטך. לכן אתה מתחנן להסדר טיעון בטרם סיום כהונת היועץ המשפטי לממשלה שעשה כל שניתן כדי להקל עליך ואתה, בתגובה, האשמת אותו ברדיפה בדיונית ובתפירת תיקים.

אתה מתחנן להסדר טיעון כי אתה יודע שאתה תורשע בתום המשפט. תורשע ותלך לכלא.

לכלא.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
תודה על הכתבה ! וממנה מסקנה אחת ברורה יועץ משפטי צריך להבחר ע"י וועדה עצמאית נטולת פולטקאים , עד אז ישראל תמשיך להחלש ולהסתכסך עם עצמה והפולטקאים יעשו מה שטוב להם אישית ... המשך קריאה

תודה על הכתבה ! וממנה מסקנה אחת ברורה יועץ משפטי צריך להבחר ע"י וועדה עצמאית נטולת פולטקאים , עד אז ישראל תמשיך להחלש ולהסתכסך עם עצמה והפולטקאים יעשו מה שטוב להם אישית .

לפני שפתחתי חברות ניקיון בע"מ, עם משרד וכל הקשור בדבר (היו לי 2, הן עדיין קיימות, לא ניתן לסגור אותן מעניינים משפטיים) - ניקיתי מגיל 21 עד 25 יומם ולילה משרדים, הכל, בתים, הכל, חברות, מ... המשך קריאה

לפני שפתחתי חברות ניקיון בע"מ, עם משרד וכל הקשור בדבר (היו לי 2, הן עדיין קיימות, לא ניתן לסגור אותן מעניינים משפטיים) – ניקיתי מגיל 21 עד 25 יומם ולילה משרדים, הכל, בתים, הכל, חברות, מפעלים, הכל הכל, סוס עבודה הייתי, חרוץ קיצונית, וו'רקוהוליק, יומם ולילה: אני מומחה בניקיון, מאסטר! אם ישראל רוצה לנקות את הג'יפה של ביבי – חייב כלא, קלון, והרחקה לצמיתות מעשייה ציבורית. ככה זה, זאת דרכו של עולם

עוד 1,398 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 21 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה ישראלית בדמשק

עוד 17 עדכונים

היטלר, "דם יהודי" ואנטישמים יהודיים

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקפה של הטענה הרוסית, כי הפלישה לאוקראינה נועדה לבצע "דה-נאציפיקציה" של מדינה זו. לברוב הוסיף כי אפילו להיטלר היה "דם יהודי", וכי כמה מן האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים. דבריו היו בבחינת שחרור קן ענק של צרעות.

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקף טענת ה"דה-נאציפיקציה" באוקראינה, וכי אפילו להיטלר היה "דם יהודי"

יום לאחר מכן פרסם שר החוץ של ישראל, יאיר לפיד, גינוי חריף לדבריו של עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה, ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה.

שר החוץ הרוסי התבטא באופן אנטישמי כשהשווה את נשיא אוקראינה להיטלר, ואמר: "האנטישמים הכי גדולים בהיסטוריה היו יהודים"

Posted by ‎אתר החדשות דבר‎ on Monday, May 2, 2022

שר החוץ לפיד הוא בנו של טומי לפיד, שכילד שרד בקושי רב, כמעט בדרך נס, את השואה, ודיבר על כך לא פעם. תגובתו של לפיד טיפוסית לצאצאים של ניצולי השואה, המגיבים ביתר חריפות מאשר ניצולים רבים בעצמם. הניצולים לרוב שקטים יותר ועגומים יותר. הם ראו הכל ושמעו הכל. הצאצאים כאילו נכנסים לנעלי הוריהם, השורדים, וחיים מחדש את חייהם.

מה מלמדים אותנו ההיסטוריה והמדע אודות שתי טענותיו של לברוב – "הדם" של היטלר והאנטישמים היהודיים?

למחרת פרסם שר החוץ לפיד גינוי חריף לדברי עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר.

אביו של היטלר נולד בשנת 1836 בעיר גראץ שבאוסטריה. האם התגוררו יהודים בגראץ לפני 1836? היסטוריונים רבים משיבים על שאלה זו בשלילה, בעוד שאחרים טוענים שכן, היו אז יהודים בגראץ. אבל גם אם צודקים אלה הטוענים שכן, האם נוכל לדעת בוודאות שאחד מאותם יהודים – מי? – קיים יחסי מין עם סבתו של היטלר, שבעקבות זאת ילדה ילד "בלתי-חוקי", שלא מנישואין, וילד זה הוא אביו של היטלר?

במאי 2019 סיכם כתב-העת המכובד "Journal of European Studies" את הנושא בלשון מלומדת זהירה:

"הקונצנזוס הנוכחי ביחס לסבו של היטלר מצד אביו אינו כולל בסיס רְאָיָיתִי איתן (אין, או שיש מעט מאוד, עדויות לגבי סבו של היטלר, או שבכלל היו יהודים בגראץ לפני שנת 1836). לפי ראיות אחרות, הנובעות ממקורות מוקדמים יותר, יתכן שהקונצנזוס הנוכחי הינו שגוי (יתכן שיהודים חיו אז בגראץ). מוצעות דרכים למחקרים נוספים, אשר עשויים לתת מענה לשאלה (כיום אנו יודעים קרוב לאפס – אנו זקוקים למחקר נוסף)".

האזכור המוקדם ביותר הידוע לגבי הסב היהודי שנטען כי היה להיטלר מיוחס להנס פרנק, יועצו המשפט האישי של היטלר וראש הממשל הנאצי בפולין הכבושה. ב-1946 נתלה פרנק, לאחר שהורשע בנירנברג כאחד מבכירי פושעי המלחמה הנאצים.

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר

האם הסיפור על הסב היהודי היה פשעו האחרון של פרנק, או אולי היה זה היטלר בעצמו, שרצה להפיץ את הסיפור כאשר ידע שהכל אבוד? להקניט את היהודים בהאשמה כי אחד מהם נושא בעקיפין באחריות לגורלם הנורא? לעולם לא נדע.

הסיפור בדבר סב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה.

האיש היה מרושע באופן כה קיצוני, עד שהוא בלבל את דעתם של רבים. הוא רצח מיליונים, עקר מיליונים מבתיהם, ושינה את ההיסטוריה העולמית באופן דרמטי, ולכן בני אדם לעולם לא יפסיקו להעלות שמועות וניחושים לגביו.

ומה יש למדע לומר על "דם" יהודי – או דם אחר כלשהו? ישנם ארבעה סוגים ראשיים של דם, ועוד מגוון של תת-סוגים. המדע מלמד אותנו כי לסוג הדם יש חשיבות עליונה לגבי תפקודו הגופני של אדם, אך אין הוא רלוונטי כלל לאופי או למוסריות של האדם. אולם "דם" שימש כמטאפורה לתכונות האופי העוברות, כביכול, בתורשה.

הייתה זו ספרד הקתולית של המאה ה-15 שהמציאה את האנטישמיות הגזענית, לא הדתית. החברה בחצי-האי האיברי רצתה ליצור מחסומים של אפליה נגד המספר הגדל והולך של יהודים שלא מכבר המירו את דתם, "הנוצרים החדשים". דרישות משפטיות להוכיח את "טוהר הדם" ((limpieza de sangre) לאורך מספר דורות אחורה סיפקו את המחסומים הנדרשים.

חוקי הגזע האנטישמיים של גרמניה הנאצית חיקו את האובססיה הספרדית העתיקה לגבי טוהר גזע או "דם". האם היו לכך הדים בהיסטוריה הרוסית ובנצרות האורתודוקסית? לברוב אמור לדעת את התשובות לשאלות אלה.

הסיפור בדבר הסב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מבין האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שלטענה זו יש בסיס היסטורי מוכר היטב. תומאס דה טורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, ראש האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15, הוציא להורג "חשודים" רבים, ומילא תפקיד מפתח בשכנועו של מלך ספרד, פרדיננד, לגרש את היהודים מספרד בשנת 1492. אולם במשפחתו של טורקמאדה עצמו היתה בעיית "דם" שהוסתרה. דודו היה “converso", כלומר נוצרי חדש/ממוצא יהודי.

Today, October 14, on the Julian Calendar, is the birthdate of Tomás de Torquemada (October 14, 1420 – September 16,…

Posted by St. Augustine Jewish Historical Society on Thursday, October 14, 2021

זמן לא רב לאחר מכן פתח התיאולוג הגרמני יוהנס פפרקורן, שנולד כיהודי והמיר את דתו לקתולי, במלחמה נגד היהדות, לה הוא הקדיש את חייו. הוא תבע להשמיד את התלמוד ולהכריח את יהודי גרמניה להמיר את דתם, או שיגורשו או שישועבדו לעבדים.

לפחות בעולם המערבי, "שנאה עצמית" יהודית לא נעלמה מעולם. היא הופיעה בצורות בלתי-אנושיות נוראות, במיוחד במהלך התקופה הנאצית. בחלק מן הארצות הכבושות יהודים מעטים מאוד סייעו לגרמנים לגלות יהודים שהסתתרו ולמסור אותם לגירוש ולהשמדה. רק מעטים אולצו לנהוג כך. מה מניע את השנאה הזו, שיש כאלה המביעים אותה כיום כאשר הם מכחישים את זכות הקיום של מדינת ישראל (אין הכוונה לאלה המגנים את המדיניות הישראלית)?

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מהאנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שיש לה בסיס היסטורי מוכר היטב. לטורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, היה דוד יהודי מומר

כל המיעוטים החיים בקרב רוב, יודעים כי חברים אינדיבידואלים במיעוט צפויים להתרחק, להיסחף ולהתבולל. בכל דור ודור היו יהודים שהסתלקו מן היהדות בשקט. אולם כמה מהם חזרו לאחר מכן והצטרפו בקול גדול אל רודפי היהודים. אין לכך הסבר רציונלי. האם לברוב פגש טיפוסים כאלה בברית המועצות לשעבר? אין לכך מקבילות בהיסטוריה המודרנית של עמים אחרים. האם היהודים ייחודיים אפילו במובן זה?

ד"ר שלום סלומון ואלד מכהן כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי. התמחותו היא בהיסטוריה של ציביליזציות (ספרו "עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות - לקחים לעם היהודי" הופיע ב-2014) וכן ביחסי ישראל עם סין והודו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

פוטין הוא סכנה לרבים מתושבי כדור הארץ, אבל גם לכדור הארץ עצמו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כידוע, פלש ובחש בשורה ארוכה של מדינות במהלך שנות שלטונו. הוא אחראי, ישירות או באמצעות רודנים בני חסותו, לכמה וכמה מלחמות אכזריות ומדממות, לפשעי מלחמה, לפשעים נגד האנושות, ולטבח עם לכאורה.

אפשר לומר די בביטחון שפוטין אחראי, במישרין או בעקיפין דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה קשה או אנושה במיליוני בני אדם, שלא לומר עשרות מיליוני בני אדם. אנשים שאיבדו את חייהם, או את יקיריהם, או את ביתם, או את עולמם, או את שלמות גופם או את שלמות נפשם, או את מולדתם או את פרנסתם. מיליונים ברחבי העולם שהופגזו, או נאנסו, או עונו, או נבזזו, או נשחטו או הפכו פליטים.

אפשר לומר שפוטין אחראי, במישרין או דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה במיליוני בני אדם שאיבדו את חייהם או חיי יקיריהם, את ביתם, מולדתם, פרנסתם, עולמם, שלמות גופם או נפשם

שלא לדבר על בני עמו שנכלאו, עונו, הורעלו, נרצחו, או נשכחו מאחור – גופות נרקבות על אדמת אויב.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה.

כידוע, גם בלי קשר לפוטין כדור הארץ בסכנה גדולה ועל ספו של מסלול בלתי הפיך לכיליון. משבר האקלים הגלובלי מאיים להחזיר את העולם – דרך שורת אסונות טבע קטלניים וקטסטרופות אקלימיות – לאותו מרק קדמוני מבעבע של נוזלים וגזים.

העולם, גם בלי קשר לפוטין, נמצא על זמן שאול. כדי לא להגיע לנקודת האל-חזור מתגייסים מנהיגי העולם, ברמה כזו או אחרת של יעילות, כדי להציב יעדים דחופים למעבר לאנרגיות ירוקות ולהפסקת פליטות החומרים המזהמים שחונקים את כדור הארץ. אבל פוטין?

פוטין חי בעולם הישן. בעולם שבו זה לגמרי סבבה להניע טורי משוריינים אינסופיים שמפגיזים מכל הבא ליד, להטיס אינספור מטוסים שיטילו אינסוף פצצות, לשגר אינסוף טילים ורקטות עם ראשי נפץ קונוונציונלים או לא.

לגמרי סבבה מבחינת פוטין להשתמש בנשק כימי, בפצצות מצרר, בפצצות דלק אויר, בפצצות זרחן, בפצצות תרמיט שממטירות אש בטמפרטורות של 3500 מעלות צלזיוס, מתפזרות ומתלקחות כמו זיקוקים על שטחים עצומים, ממטירות מוות וחורבן, ממיסות מבנים ומותירות פגיעות מחרידות של בשר חרוך עד העצם וכשל נשימתי או כשל תפקודי של איברי הגוף, וכמעט אינן ניתנות לכיבוי במים.

טילים כאלה, ששוגרו השבוע למפעל הפלדה אזובסטל במריופול, לחופיו הצפוניים של ים אזוב, שם התבצרו תחת מצור והפגזות רוסיות הלוחמים האחרונים של מריופול. אלה אמנם הסגירו עצמם בימים אלה לצבא הרוסי ולגורלם העלום, אך הההפגזות החריפות הולידו סכנה חדשה.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה

כותבת חברת הפרלמנט האוקראיני לסיה וסילנקו, יחד עם העיתונות האוקראינית העצמאית "קייב אינדיפנדט": יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם תתרחש דליפה של הכימיקלים המסוכנים לתוך הים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים הזה. הים ייעלם, והנזק הסביבתי יהיה גלובלי.

כזכור, פוטין לא מנופף רק בנשק כימי ובאדישות פושעת לאפשרות דליפת כימיקלים, אלא פלש באלימות לשני מתחמים של כורים גרעיניים, בצ'רנוביל ובז'פוריז'ה, הכור הגדול באירופה.

זוכרים את הפעילות חסרת האחריות של כוחות הצבא הרוסי בקרבת הכור בצ'רנוביל בתחילת המלחמה, כשהניע משוריינים, טנקים ונגמש"ים כבדים על הקרקע שכיסתה ערימות של פסולת רדיואקטיבית, וחייליו חפרו שוחות באותה אדמה – עד שהחומרים המסוכנים נחשפו שוב מעל פני האדמה ורמות הקרינה הרדיואקטיבית עלו, ופגעו בחייליו של פוטין עד שאלה הגיעו בהמוניהם להתאשפז בבית חולים אזורי.

יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם הכימיקלים המסוכנים ידלפו לים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים

ושווה לזכור גם את הפגזת הכור בזפוריז'יה, שגרמה לשריפת ענק במתחם וסיכנה את העולם בשואה גרעינית, שעל פי הערכות אנשי המקצוע עלולה הייתה להכפיל את אסון צ'רנוביל פי חמישים. למרבה המזל, האוקראינים כבשו את המתחמים מחדש.

פוטין לא מסתפק בזה. הוא מפזר גם איומים בנשק גרעיני על העולם. למעשה, כמעט כל דבר שאינו לרוחו, כולל סיוע צבאי הגנתי מוגבל למדינה שהותקפה צבאית על ידו, על אדמתה, ללא כל פרובוקציה – יכול להיות עילה לאיום בנשק גרעיני מצד פוטין או מצד שר החוץ שלו סרגיי לברוב.

אבל בשבועיים האחרונים, בטלוויזיה הממלכתית הרוסית (שופר שלטוני מובהק לאחר שכל ערוצי המדיה הביקורתיים נסגרו) – עלה איש הטלוויזיה דמיטרי קיסליוב, ושלף איום גרעיני ציורי ומופרע על בריטניה:

"אופציה נוספת היא להטיל במעמקי הים טיל תת מימי המכונה פוסידון, הוא ינוע למטרתו בעומק קילומטר ובמהירות של 200 ק"מ לשעה ויהיה בלתי ניתן לעצירה.

הוא יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני של הטורפדו הזה ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי אדיר בגובה 500 מטר, שמכיל כמובן כמויות אדירות של קרינה רדיואקטיבית.

"הטורפדו יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי רדיואקטיבי אדיר בגובה 500 מטר, שיטביע את בריטניה"

ברגע שהצונאמי יכה בחופי האיים הבריטיים הוא יטביע את בריטניה, ומה שיישאר יהפוך למדבר רדיואקטיבי שלא ראוי למחייה למשך הרבה מאוד שנים".

וזה לא האיום הגרעיני המפורש היחיד שנשקף מכיוונו של פוטין. שמחה בלוטניק העלה בטוויטר פוסט עם תמונה שנוטרה בתכנית טלוויזיה רוסית, לפיה יש "סבירות כי במקרה של מלחמת עולם, המתקפה הגרעינית של פוטין תחל על שלוש הערים – לונדון, פריז וברלין תוך 200 שניות, והדגישה כי אף אחד לא ישרוד. לפי טענה זו, פצצות האטום הרוסיות מגיעות לברלין תוך 106 שניות, לפריז תוך 200 שניות, וללונדון תוך 202 שניות.

מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק
מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק

אבל זה לא רק הסיכון הגרעיני והרשלנות הפושעת בעיסוק בכימיקלים קטלניים ובחומרים רדיואקטיבים, אלא גם הפגיעה באוצרות הטבע של אוקראינה ושל העולם.

חיילים רוסים בחרקיב הפגיזו והרסו לחלוטין את המרכז היחיד למשאבים גנטיים של צמחים באוקראינה. במרכז הזה היה אחד מהאוספים הגדולים מסוגו בעולם.

ההפגזות הרוסיות הפכו עשרת אלפים דגימות של זרעי צמחים נדירים ויחודיים לאפר. ביניהם צמחים בני מאות שנים. דגימות גנטיות של צמחים שלא ניתן יהיה לשחזר נחרכו ופשוט נעלמו מן העולם. למעשה, היסטוריית הצמחים האלה נכחדה.

חוץ ממוזיאון הצמחים החשוב הזה, חלק גדול מהייצוא האוקראיני מתבסס על חקלאות. בעיקר על חיטה ושעורה. אוקראינה היא יצואנית החיטה החמישית בחשיבותה בעולם, והיא נקראת גם "סל הלחם של אירופה". או "אסם התבואה" העולמי.

החיטה הזו, שהייתה אמורה להזין יחד עם רוסיה שליש מהעולם, יוצאת מאוקראינה באוניות. אבל פוטין הטיל מצור על הנמלים ונתיבי השיט של אוקראינה בים אזוב ובים השחור, והחיטה נתקעה.

כעת אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. דיוויד ביסלי, ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם, הפציר בנשיא רוסיה לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב בגלל שהנמלים האלה נחסמים".

אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם הפציר בפוטין לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב"

אם מישהו ינסה לעשות את תחשיב החיים שאבדו, נפגעו, אוימו, הועמדו בסכנה, או עדיין עומדים בסכנה ברחבי העולם בגללו, ויוסיף את התרחיש שהוא מנופף בו של שימוש בנשק גרעיני, שיאיץ באופן חסר תקנה את משבר האקלים הגלובלי, נדמה לי שמעולם לא היה אדם, מלבד אדולף היטלר, שהיווה כזה איום על הפלנטה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,082 מילים
עודכן לפני 57 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה