האם זלנסקי הוא גיבור קדוש או מחרחר מלחמה?

אנדרטה לזכר סטפן בנדרה, מנהיג מיליציית הבנדריסטים בטרנופיל, אוקראינה (צילום: ויקיפדיה / Mykola Vasylechko. Світлина Миколи Василечка)
ויקיפדיה / Mykola Vasylechko. Світлина Миколи Василечка
אנדרטה לזכר סטפן בנדרה, מנהיג מיליציית הבנדריסטים בטרנופיל, אוקראינה

בחלקים גדולים של העולם ישנה הזדעזעות מוצדקת מפלישת רוסיה לאוקראינה ותוצאותיה האיומות. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי קיבל מעמד של גיבור קדוש שלכאורה מגיעה לו הזדהות גורפת כקורבן אולטימטיבי. בחינה קרה של העובדות מציירת תמונה אחרת לגמרי.

יש זעזוע מוצדק מפלישת רוסיה לאוקראינה ותוצאותיה האיומות. זלנסקי קיבל מעמד של גיבור קדוש, שלכאורה מגיעה לו הזדהות גורפת כקורבן אולטימטיבי. בחינה קרה של העובדות מציירת תמונה אחרת לגמרי

לכל המאוחר לאחר נאומו של זלנסקי לפני בכנסת, גם בפני אוהדיו האדוקים היו חייבים להעלות כמה סימני שאלה. זה לא רק השימוש המניפולטיבי בשואה הגובל בהכחשתה, אלא בעיקר שלילת אפשרות מו"מ עם רוסיה ותקיפת ממשלת ישראל על ניסונות התיווך שלה, שנעשו תוך שמירת נייטרליות יחסית.

זלנסקי הרי אמר: "תיווך ללא בחירת צד? אפשר לתווך בין מדינות אך לא בין הרע והטוב". שעות לאחר הנאום התוקפני הוא זגזג והתנצל: "[אני] מעריך את מאמצי ראש הממשלה בנט […] בנט מנסה למצוא דרך לערוך שיחות בירושלים ואנו אסירי תודה על כך".

יש לציין שבנט מגלה מתינות ומדיניות נבונה, שללא כל ספק אינה חסרת אינטרסים, למשל ויתורים רוסיים ואמריקאיים בעניין הגרעין האיראני.

שעות לפני נאום זלנסקי אמר שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו כי רוסיה ואוקראינה הגיעו כבר להסכמות בארבעה נושאים חשובים מתוך ששה. עוד הוסיף השר כי ההסכם קרוב, אם לא תהיה נסיגה של מישהו מהצדדים. ואכן בינתיים הנשיא האוקראיני נסוג, גם כאשר הודיע שהסכם יכול להיחתם רק אחרי משאל עם. פרוש הדבר במקרה הטוב היא דחיה הכרוכה בנזקים עצומים נוספים גוברת לעימות גרעיני ולרעב העולמי, לא רק באוקראינה.

הח"כ לשעבר רומן ברונפמן טוען שעם הרוח הגבית מהמערב וגם עם הישגים צבאיים, זלנסקי פחות מוכן לפשרות, ולכן אין סיכוי גדול להסכם להפסקת הלחימה. להבנתי, ניתן לפרש זאת כאמירה על כך שתמיכה לא ביקורתית באוקראינה מרחיקה את השלום.

רומן ברונפמן טוען, שעם הרוח הגבית מהמערב והישגים צבאיים, זלנסקי פחות מוכן לפשרות, ולכן אין סיכוי גדול להסכם להפסקת הלחימה. להבנתי, זה אומר שתמיכה לא ביקורתית באוקראינה מרחיקה את השלום

במסר של פוטין, לפי הפייננשל טיימס, ישנה בין הדרישות הרוסיות תביעה לתהליך דה-נאציפיקציה של אוקראינה. ואכן לאוקראינה יש בעיה חמורה עם השפעה גדולה מאוד של הניאו-נאצים מעבר לחלקם באוכלוסייה. אם כי פוטין הוא בין האחרונים שיכול להתלונן על כך.

במשך כשמונה שנים מתנהלת מלחמה בחבל דונבאס עם אבדות רבות לצדדים, המפרים את הסכם מינסק. המיעוט הרוסי נרדף במידה רבה עקב השפעת כוחות לאומניים. זלנסקי נבחר בין השאר מכיוון שהבטיח להשכין שלום ולא עמד בהבטחתו. זאת מעבר לעובדה שבשנים האחרונות מונצחים פשיסטים ורודפי יהודים מפורסמים כגיבורים לאומיים. לא ידוע שזלנסקי עשה משהו לביטול מצב זה.

סקירה היסטורית חשובה של ההיסטוריון האמריקאי פרופ' ג'ורג' ברסלאואר התפרסמה ב"הארץ" תחת הכותרת: "את המלחמה הזאת יכולנו למנוע". תוך ביקורת חריפה על הפלישה, מתאר ברסלאואר איך דחקו את פוטין לפינה וסרבו אפילו לדון אתו.

מסמכים אמינים מתעדים הבטחות שניתנו לגורבצ'וב בתחילת שנות התשעים על ידי מנהיגי מדינות נאט"ו, שהארגון לא יתפשט מזרחה. ב-1997 ממשל קלינטון הפר את ההבטחות והחליט בכל זאת להתפשט. צעד שזכה לביקורת חריפה מצד מומחים כמו שר החוץ לשעבר הנרי קיסינג'ר.

במשך כ-8 שנים מתנהלת מלחמה בדונבאס עם אבדות רבות לצדדים, המפרים את הסכם מינסק. המיעוט הרוסי נרדף בעיקר בהשפעת כוחות לאומניים. זלנסקי נבחר גם משום שהבטיח להשכין שלום, ולא עמד בהבטחתו

במאמר בניו יורק טיימס כינה הדיפלומט וההיסטוריון האמריקאי ג'ורג' קנאן את המהלך כטעות פטאלית שעלולה להתפוצץ. ב-2014 דווקא קיסינג'ר שלא ידוע כפעיל שלום, הזהיר שוב והציע מתווה שלום הגיוני. ההיסטוריון הישראלי-גרמני פרופ' מיכאל וולפסון חוזר ומציע במשך שנים מודל שווייצרי עבור אוקראינה.

לפי כמה דיווחים, ארה"ב ואף גרמניה, לעומת זאת, לא רק שהמשיכו לקדם את ההתפשטות מזרחה, אלא גם תמכו בכוחות פשיסטים אוקראיניים, שהיה להם, בין השאר, לפי הערוץ הגרמני הראשון, תפקיד מאוד חשוב בפוטש שהוריד מהשלטון את המשטר הפרו-רוסי ב-2014.

אין זה מאבק בין הטובים לרעים. לכל צד יש את חלקו. גם לזלנסקי יש חלק חשוב בהליכים שהובילו למלחמה, במניעת הסדר ובניסיון להוביל למלחמת עולם שלישית וגם לגרור את ישראל לעימות ישיר עם רוסיה. זלנסקי דורש גם החרפת הסנקציות שהוטלו על רוסיה שהן חרב-פיפיות. כבר היום הן גורמות לרעב בחלקים של העולם ולא ממש עושות רושם על פוטין עצמו.

אפשר וצריך להתנגד לפלישה הרוסית מבלי להתעלם מחלקה של אוקראינה, ממש כפי שאפשר להתנגד למהלכים ישראליים רבים נגד רצועת עזה וזאת מבלי לתמוך בפשעי חמאס והג'יהאד האיסלמי.

יש להפעיל לחץ על כל הצדדים שיעצרו את המלחמה. איומים במלחמה גרעינית ועוד צעדים שבהם נוקט ג'ו ביידן רק מחריפים את הסכנה ואת ההרג.

אין זה מאבק בין הטובים לרעים. לכל צד יש את חלקו. גם לזלנסקי יש חלק חשוב בהליכים שהובילו למלחמה, במניעת הסדר ובניסיון להוביל למלחמת עולם שלישית וגם לגרור את ישראל לעימות ישיר עם רוסיה

יש בכל מקרה לתמוך בקריאה לשלום מיידי של הדלאי לאמה וזוכי פרס נובל לשלום אחרים.

שרגא עילם הוא עיתונאי חוקר המתגורר מאז 1979 בשווייץ, עם פרסומים באמצעי תקשורת ברחבי העולם, ספרים וסרטי תעודה. על תחקיר פרשת בל"ל שווייץ זכה עילם ב-2004 בפרס העיתונאות היוקרתי ביותר באוסטרליה. תחומי עיסוקו העיקריים הם: השואה, תפקודה של ההנהגה הציונית בעת ההיא ומיד לאחריה, גרמניה הנאצית ושווייץ. הקונפליקט במזרח התיכון ויחסי ישראל-איראן ובמיוחד פרשת מנבר, פרשות כלכליות שונות ועוד. עילם הוא גם פעיל שלום ותיק.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
במלחמות אין חלוקה בינארית לטובים ורעים. הן נובעות בדרך כלל מלאומנות מופרזת (פשיזם), טרוף דתי, או מהתנגשות של אינטרסים שברובם אינם לגיטימיים ובכל מקרה ניתן היה להגיע לגביהם להסכמים, גם א... המשך קריאה

במלחמות אין חלוקה בינארית לטובים ורעים. הן נובעות בדרך כלל מלאומנות מופרזת (פשיזם), טרוף דתי, או מהתנגשות של אינטרסים שברובם אינם לגיטימיים ובכל מקרה ניתן היה להגיע לגביהם להסכמים, גם אם לא מושלמים לכולם, ללא שפיכות דמים. לטובת הסכמים מעין אלו צריך העולם הרואה עצמו כנאור להתגייס, ולא לצייר כל סכסוך כמלחמת בני אור בבני חושך, בעיקר כאשר יש לו אינטרסים משלו החופפים במידה זו או אחרת את אלה של אחד הצדדים הנלחמים.

עוד 729 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 25 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עוד עיוות קטן שיימשך בחסות הטרלול הפוליטי הגדול

הכאוס הפוליטי תוקע את הצעת החוק שנועדה להקטין את הקנס השערורייתי שניתן למי שלא מתקף את הרב-קו ● המשרד להגנת הסביבה חסר אונים מול כי"ל והפגיעה בצאלים ● תושבי הקטמונים הצילו עץ ארז עתיק ● "הווה" של דרור בורשטיין עושה חשק ללכת קצת לאיבוד בטבע ● והאכיפה כלפי רוכבי הקורקינטים והאופניים החשמליים חייבת להתחיל מסימון ברור של כיווני הנסיעה

עוד 1,541 מילים

חוצה גבולות גרעין של אמת בתוך מסה של רעשים

קשה לחמוק ממלכודות הרשת, מהצלפים הנחבאים בשוחות ואורבים לאידו של כל מועד בלשונו או חורג בדעתו מהחשיבה הקבוצתית האופנתית. קשה לעמוד מול החזית המוסרית "המתקדמת", הצייצנית והנלהבת, הטובה בעיני עצמה יותר מכל אדם אחר ומכל דעה אחרת.

קשה לצאת מול פרשנֵי העתיד של הפורומים הכלכליים, הפוליטיקאים והארגונים הבינלאומיים, המטא־מוסריים, יודעי הדבר (כל דבר) וקצרי הרואי, בעלי אינטליגנציות מלאכותיות שמתיימרות לבחון כליות־ולב בשלט־רחוק מבעד למצלמות לזיהוי צלמי אנוש, להנחות את האלגוריתמים, להזיז את קרני השמש, לתמרן את הרוחות, לנהל את המלחמות ולפתור את כל המצוקות של האנושות על רגל אחת; לחשב ממוצע של בריאוּת, דעות, אקלים ונתוני צריכה וקיימוּת של מיליארדי אנשים, מבלי לראות נפש אדם אחת ממטר.

קשה לנהל את המלחמות ולפתור את כל המצוקות של האנושות על רגל אחת; לחשב ממוצע של בריאוּת, דעות, אקלים ונתוני צריכה וקיימוּת של מיליארדי אנשים, מבלי לראות נפש אדם אחת ממטר

קשה לחמוק מבעלי הדעות והטורים, מהכלל והכלכלנים, מהתעמולות והמחקרים הקמים לבקרים עם גרעין של אמת בתוך מסה של רעשים. הד העולם הזה נשמע כרשומון של גרסאות סותרות וטלאים מאולתרים על סיפורים עתיקי יומין: מאבקי כוחות בין גליליאו לבין גוליית, בין ההמון לבין הפרט, בין פאוסט לבין מפיסטו.

האנושות, פתיה ושכחנית, נושאת עיניה לפורומים עולמיים (שאליהם אינה מוזמנת, וששעריהם נעולים בפני עניים), כאילו מפיהם תצא תורה, מאיזה תאגיד או מאיזו ממשלה, וכל עלובי החיים יזכו דרכה לגאולה; תורה אחת ואחידה שמתאימה לכל הבריות בכל המידות. וואן סייז פיטס אול.

התורה הזאת מתנאה בד"כ בחזון אחיד לַכלל הכללי, השוויוני, הבריא־לזרא והצודק עד אימה, ומתהדרת תמיד בסיסמה יפה, אופנתית וחדשנית לעתיד נפלא, לאקלים מושלם ולשלום עולמי מדוגמן למשעי (כמובן רק למי שמסכים עם כל דעותיי וכל דעתי וכל כספי, בדיעבד ולעתיד לבוא).

ובהשראת חזיון האלפיון העליון וצו־האופנה המוסרי של השעה – מוסללות הנפשות הפתיות למלא נפשם ותאוותם לפי חישובים של מומחי חצר ויִידעונים בכנסיית הבון־טון לטוהר האמת ולניטור המידע (הבלתי ניתנים לערעור ולכפירה). וכל האלפיונים העליונים ערבים זה לזה, וכל השאר מוזמנים לריב זה עם זה, על כל מילה, על כל בדיחה ועל כל דעה, בכיכר העיר הידועה לשמצה.

האנושות, פתיה ושכחנית, נושאת עיניה לפורומים עולמיים (שאליהם אינה מוזמנת, וששעריהם נעולים בפני עניים), כאילו מפיהם תצא תורה, מאיזה תאגיד או מאיזו ממשלה, וכל עלובי החיים יזכו דרכה לגאולה

ובינתיים, עד שהעולם יהיה יפה ומתוקן כמו במצגות, בכנסים ובפרסומות, פה למטה על פני האדמה, במורדות האלפיונים, נפש האדם העייפה והפתיה שראתה כי לא מלאה נפשה כאשר הובטח לה, ומצפונה המעופש יגֵעַ, וגם התשלום העכשווי על האוטופיה העתידית כבר מכביד על כתפיה – תחפש מזור לנפשה הדואבת, לַדיכאון, לחרדה ולעצביה הדרוכים במרוץ האינסופי לשומקום. הרי לעולם לא תגיע אל הנחת והנחלה שהבטיחו לה באלפיון העליון או ביום כדור הארץ או ביום המעשים הטובים.

והנפש חסרת המנוחה תמשיך לשלם טָבִין וּתְקִילִין עַל סַדְנָאוֹת הַעֲצָמָה אוֹ הֶאָרָה אוֹ אִתְחוּל מֵחָדָשׁ בְּאֵיזֶה סוֹפְשָׁבוּעַ שַׁתְקָן עִם הַגּוּרוּ הַבָּא, אוֹ בְּאֵיזֶה סֵקְס מְאֻרְגָּן אוֹ בְּאֵיזוֹ אִינְטִימִיּוּת־תַּחַת־הַשְׁפָּעָה אוֹ בְּחֻפְשׁוֹת מְאֻרְגָּנוֹת לְחִפּוּשׂ שָׁרָשִׁים, או בתיקון המילים או בתרופות לאיזון האכזבות והפחדים, שיוציאו אותה מהמלכוד והכללים שהמציאה, ושהמציאו עבורה הידענים הבינלאומיים לשליטה בחיים, באקלים ובמוסר העליון, ושהנפש הפתיה קיבלה על עצמה "לטובת הכלל" ו"באמונה שלמה", סו הלפ הר גוד.

(מי שאין לו טבין ותקילין במילא לא יוכל ליהנות, לא מהאקלים ולא מהביטוח המשלים, לא מהשוויון ולא מהמגדר ולא מהניתוח לשינוי המין, לא מהנצח ולא מתיקון המילים, לא מתחבורה ציבורית בשבת ולא משטרות המחילה ומהדרכונים הירוקים).

בשנתיים האחרונות, בעזוז של אימה על רקע נגיפי (שעלול ברגע להתחלף על רקע אקלימי או אחר), התערערה חובת ההגנה היתרה על כבודו וחירותו (ויפעתו הייחודית) של הפרט מפני כוחו הבריוני של הכלל ועריצותו של הקונצנזוס.

(מי שאין לו טבין ותקילין במילא לא יוכל ליהנות, לא מהאקלים ולא מהביטוח המשלים, לא מהשוויון, מהמגדר, מהניתוח לשינוי המין, לא מהנצח ולא מתיקון המילים, לא מתחבורה ציבורית בשבת ולא מהדרכונים הירוקים)

הרוחות נטרפו, ואיתם גם ההגיונות הפשוטים (שנלמדו והתעצבו לאורך אלפי שנים מתוך הסך המצטבר של הניסיון האנושי, ולעתים במחיר דמים רבים): שמירה אקטיבית על האוטונומיה של אדם על גופו ועל דעתו החופשית, הביקורתית, הספקנית, והחורגת, על מאזן מידתי וזהיר בין היוצרות, על אתיקות רפואיות ועיתונאיות יסודיות וחוקרות, על הפרדת רשויות והגבלת סמכויות, ועל כללי מחקר זהירים מפני הטיות ומזיהומים מחקריים.

מנהיגי העולם החופשי (על כל מוסדותיו) נסחפו ונִשבו בדבקות קנאית בצדקתם הבלבדית והמוחצת ובעליונותה המוסרית של פרדיגמה חדשה (הממזערת את חשיבותו של כבוד הפרט וחרותו), ואכפו את תורתם באמצעים בלתי סבירים, גזירות ועונשים, הגבלות, קנסות ושלילת זכויות, חלוקת פריווילגיות, מדרוג חברתי ומעקבים דיגיטליים, החל בבידודו של אדם בדעתו ובתודעתו במסעות הכפשה, תעמולה ואיומים בלתי פוסקים, ישירים או מרומזים, צנזורה אגרסיבית בתאגידי רשת, הפחדה והסטה – ועד הדרתו הפיזית של הפרט מהחברה באפליה מבישה.

כל זאת למען איזו "טובת הכלל" ערטילאית, עתידית וגורפת, ותוך פגיעה משמעותית בחיי הפרט, המכלה את מיטב כוחו, כספו וכעסו על אשליית גאולתו, שהובטחה לו כתמריץ או כאופיום.

מהי "טובת הכלל" אם רוב הפרטים שבתוך "הכלל" חיים כערמה של מריונטות מבוהלות, נאנקים איש תחת עוניו ועצבונו, נעזבים לבדידותם ולמצוקתם, וריווחתם מצטמצמת והולכת, וזעקתם מושתקת, וכל אורחותיהם נתונים לחסדם של המושכים בחוטים ולמקסמי שווא אופנתיים, המתהדרים תמיד כפנסיאה שתגאל את *כל* האנושות מ*כל* מצוקותיה (האקלימיים, החברתיים, הבריאותיים, הכלכליים ועוד כהנה וכהנה)?

מהי "טובת הכלל" אם רוב הפרטים שבתוך "הכלל" חיים כערמה של מריונטות מבוהלות, נאנקים איש תחת עוניו ועצבונו, נעזבים לבדידותם ולמצוקתם, וריווחתם מצטמצמת והולכת, וזעקתם מושתקת

היומרה האנושית היהירה להצלת האנושות מהאפוקליפסה (האופנתית) ולתיקונם האבסולוטי של הטבע והאדם, נכונה לדרוס כל מה שיעמוד בדרכה, כולל את הטבע והאדם.

זוהי יומרה סלקטיבית וקצרת רואי, המעלימה עין מנתונים שיסתרו את מטרותיה או מאכזריות חברתית, כלכלית ונפשית שאינם הולמים את סיסמאותיה או מזיהומים ודיקטטורות הנחוצים להנעת את גלגליה. (כאמור, כל האלפיונים העליונים ערבים זה לזה וגו').

במקרה הטוב אלה כוונות טובות אך נמהרות ומוטעות בחלקן, שעלו על גדותיהן, יצאו משליטה, סחפו את הדעות, סִמאו את המוחות והרסו עולמות בדרכן להציל את העולם. לעיתים קשה להכיר ולהודות בטעות קולוסלית של כוונות טובות, או יותר נכון, מטרות טובות שקידשו אמצעים גרועים. קשה להרפות מהרגלים, תפיסות ודעות קדומות שהוטמעו באקסטזת קידושם.

האנושות מנסה להציל את עצמה מעצמה, בעודה נושכת ופוצעת את עצמה, כל פעם איבר אחר בגופה. היא מתרצת את המחיר האכזרי של פציעותיה ב"מצב מיוחד" וזמני או ב"תנועת המטוטלת" של איזה צדק ערטילאי שישוב אל גבולו. היא מענישה את עתידה על חטאי העבר, ואז מנסה להציל את העתיד מהאפוקליפסה שהביאה על עצמה בלהט של "תיקון עולם" יהיר, פזיז ומוסרני, קנאי ונטול חמלה.

האנושות מנסה להציל את עצמה מעצמה, בעודה נושכת ופוצעת את עצמה, כל פעם איבר אחר בגופה. היא מתרצת את המחיר האכזרי של פציעותיה ב"מצב מיוחד" וזמני או ב"תנועת המטוטלת" של איזה צדק ערטילאי

אלא שבכל דור ודור מזדהרים מן המחשכים בדידי אנוש עצמאיים, שמנסים להאיר באלומת פנסם הזעיר חלקות קטנות בים של איוולת (סעיפים מושחרים, רעיונות מושתקים או טעות בדרך), ושלמרות היותם נחבאים בין השורות, או נרדפים כמשוגעים ומבוזים לתפארת, הם שומרים על ראיה צלולה מול האופנות המשתנות של בגדי המלך.

הדרה לוין ארדי היא מוזיקאית, סופרת, משוררת, אמנית ספוקן-וורד, מופיענית (גם קצת מציירת). בוגרת אוניברסיטת ניו יורק בקולנוע וטלוויזיה בהצטיינות יתרה. פרסמה 3 ספרים (שירה ופרוזה), 18 אלבומים (אנגלית ועברית) ומדי פעם מפרסמת מאמרים וטורים. לעולם לא תוותר על כוס היין שלה. "הבוב דילן והטום ווייטס הישראלית" (הארץ).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,065 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים

למקרה שפיספסת

לילה ראשון בסרייבו

בפרק הקודם במסע: מאי 1993, בעיר הגדולה בבוסניה-הרצגובינה, עוד פיסת מדינה שנקרעה מהרפובליקה המדממת של יוגוסלביה – תחת מצור כבד כבר למעלה משנה. אנחנו, צוות טלוויזיה של רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC News, מגיעים בטיסה לסרייבו ושמים את פעמינו במכונית המשוריינת שלנו אל עבר המלון שישמש לנו בית ומשרד לשבועיים הקרובים.

את הצילומים בסרייבו אנחנו מתחילים בבית הכנסת האשכנזי הגדול עם כמה ״צילומי אווירה״ ופנייה למצלמה של מרטין הכתב, שמסכם לצופה בבית את המצב בעיר אחרי 400 ימים של מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור.

בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

מרטין הכתב מסכם לצופה בבית את המצב בעיר סרייבו אחרי 400 ימי מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור

כשאנחנו חולפים במהירות ברחובה הראשי של סראייבו אל עבר ההולידיי-אין, רק אז אפשר להבין בדיוק מה היא עיר רפאים. רק שכאן, בשדרת הצלפים, אפילו רוחות הרפאים חוששות להסתובב.

אף אחד לא יוצא מפתח הבית למעט, כפי שדֵּנִי מסביר – כשמוכרזת הפסקת אש. או אז הרחובות מתמלאים בנשים וגברים, צעירים וזקנים וילדים. כולם יוצאים להתאוורר לזמן קצר של הפוגה מהצליפות וההפגזות. המאושרים מצליחים אפילו לקנות מעט מהמצרכים החיוניים בשוק, לאחר עמידה ארוכה בתור ארוך ומתפתל כמו נחש אנושי.

תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

דווקא אז, מעשה השטן, הסרבים הסובבים את העיר יורים. רק פגז אחד או שניים, אבל תמיד יכוונו אל מרכזו של התור למים או זה של הלחם, במטרה לגרום לכמה שיותר נפגעים.

הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת הפעמים בהם הוכרזה הפסקת אש בעיר למספר שעות, נחתו בסוף השבוע האחרון שני פגזים. שלושה ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים לאחר שמתו מאובדן דם.

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת מהפסקות האש שהוכרזו לכמה שעות, נחתו בסופ"ש האחרון שני פגזים. 3 ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים

אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

בחזרה להולידי-אין. שעת ערב מוקדמת יחסית ואנחנו נכנסים לחדר האוכל לארוחת ערב ראשונה. המלון שהיה פעם מהמפוארים בעיר זכה לארח את הבכירים באנשי הוועד האולימפי והספורטאים שלקחו חלק בתחרויות אולימפיאדת החורף שנערכו בעיר בחורף של 1984.

מסימני העבר המפואר שלו נשאר רק הסכו״ם על השולחן. סכו״ם כסף כבד, שבכל כף, מזלג וסכין מוטבע הסמל האולימפי. חמש הטבעות המסמלות את כל מה שלא קיים כבר כאן בסרייבו מאז תחילת המלחמה.

בעיר יש האפלה בלילות כבר למעלה משנה, ועל החלונות הגדולים של חדר האוכל בקומת הכניסה וילונות כבדים שעוצרים מבעד האור הצהבהב לצאת החוצה. לאורך הקיר מבחוץ שקי חול.

לשולחן מצטרף גם דיויד, עורך הוידאו שהגיע מלונדון שבוע לפנינו. דיויד היה איתנו באולפנים בהרצליה במלחמת המפרץ ב-1991. צחקנו כשבכל אזעקת נחש צפע הוא היה היחיד שמיהר לרכוס את חליפת המגן, הכפפות ומסכת האב״כ והקפיד לשמור על בריאותו. פעם אחת היינו יחד גם במוגדישו שנה לאחר מכן. דיויד נפטר מסיבוכי צהבת כמה שנים מאוחר יותר.

השיחה ליד השולחן משוחררת ממתח או חשש, שיחה שלא מרמזת אפילו בשמץ על הסכנה שבחוץ, מעבר לקיר שקי החול.

התפריט מציע בשר או עוף עם שתי תוספות. אחת מהן תפוחי אדמה. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שיש להם כאן. אנחנו צוחקים ואני מצטט להם דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳.

התפריט מציע בשר או עוף עם תפ"א. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שנשאר. אני מצטט דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳

מישהו מצלם במצלמת וידאו קטנה. אנחנו שותים בירה. יין מקומי ומעשנים סיגריות. יש קומפוט תפוחי עץ כמו של אמא בבית וקפה שחור שרוף בלקני. אנחנו יושבים ומקשקשים, מעלים זכרונות ממקומות אחרים ממלחמות קודמות.

חבורה של עיתונאים שאנחנו, משהו בין חבורת אומני קרקס נודד לבין  קבוצה של שכירי חרב של הממלכה השביעית. חבורה שממאנת להתבגר, סובבת בעולם ממלחמה למלחמה ומתגרה בסכנה. אנחנו מורידים גם כוסית של סליבוביץ׳, ברנדי שזיפים בלקני, 35% אלכוהול, עם עוד סיגריה אחרונה והולכים לישון.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים. חדר שיש בו מכשיר טלפון המחובר לקבלה, מטף כיבוי, שולחן ושני כסאות.

חושך בחוץ, ליל ירח, אין אנשים ברחוב. לא מעז לעמוד ליד החלון אבל מגניב מבט מהצד. אמבולנס עובר במהירות בצומת הקרובה למלון, פנסיו צבועים בצבע כחול כמו אצלנו במבצע סיני של 56'. אני נזכר בחוויות ילדות של תל-אביב במלחמה הראשונה שלי, עם סבא ואמא ליד קיר המגן בחדר המדרגות בבית ברחוב אחד-העם. פקחים של הג״א עוברים ברחוב וצועקים לדייר בקומה ראשונה מעל לחנות של דב החשמלאי שיכבו שם את האור הדולק.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים

הד של יריה בודדת מתגלגל מההרים, ולאחריו עוד הד ועוד אחד. מישהו שלא נרדם מנסה כנראה את הרובה שלו. המיטה גדולה כמו שמלון חמישה כוכבים מציע לאורחיו. אני שוכב על הגב, אור הירח נכנס ומאיר את רצפת החדר. בחדר ליד מישהו מוריד את המים בשירותים.

ברדיו הקטן שלי אני מנסה לשמוע באוזניה את מהדורת החדשות האחרונה של ה-BBC באנגלית ולא מצליח. תחנה רדיו מקומית משדרת מוזיקה אתנית. מזכירה מוזיקה מזרחית שלנו, יוונית או טורקית. בלקנית. בתחנה אחרת משוחחים שיחת לילה רגועה גבר ואשה בשפה לא מזוהה. מתהפך על הבטן, מנסה להירדם מחבק את הכרית.

לא הצלחנו לקבל 4 חדרים צמודים, בקומה איתי רק דובי. יוסי בקומה מעלינו, אני חושב שבחדר לא רחוק ממרטין. קבענו שבמידה ותהיה אזעקה במהלך הלילה ניפגש ארבעתנו למטה בלובי, ליד הירידה למרתף הבניין.

אני שומע צעדים במסדרון. דלת החדר נעולה. הצעדים מתרחקים במסדרון. מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק. זה רק ההד שמתגלגל ונכנס דרך הפתח הקרוע בחלון אל תוך החדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמוציאים לשון ומראים אצבע משולשת למלחמה בסרייבו. מחר בבוקר אנסה לנחש מי היה הגבר ומי הייתה בת הזוג לרגע של אינטימיות שמתעלמת מהכאוס מסביב.

מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק וההד נכנס מהפתח הקרוע בחלון לחדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמראים אצבע משולשת למלחמה

מלחמה מצמיחה רגעים חד פעמיים. מזווגת זיווגים של רגע. כבר ראיתי זיווג של קופסת סיגריות בטימישוארה הרעבה, שלא היה דומה לאינטימיות בחדריו של האינטרקונטיננטל בבלגראד. במלחמה כמו במלחמה תמיד יהיו מרוויחים, ואחרים שינסו רק לעבור את הלילה בשלום כדי להביא לילדים בבית לחם טרי בבוקר.

המוזיקה הבלקנית מתחלפת במוסיקה קלאסית באוזניה. אני סופר כבשים ומתעורר עם אור ראשון – בוקר טוב סרייבו.

רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

חנני רפופורט היה עד לא מזמן מנכ״ל חברת התקשורת ״JCS אולפני הבירה״, מפיק ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות ABC News & NBC News וזוכה פרס EMMY לכתבת חדשות לטלוויזיה. כיום סבא במשרה מלאה ומספר סיפורים מנקודת מבט מאד מאד אישית. כל תמונות הסטילס צולמו על ידו במהלך עבודתו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,052 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

קריב הצהיר כי יקיים דיון בראשון על הצעות החוק לפיזור הכנסת וחוק הנאשם - אך לוועדה שלו אין כל סמכות לעשות זאת, ומדובר בניסיון פוליטי להפעיל לחץ על ניר אורבך, יו"ר ועדת הכנסת האמונה על הטיפול בהצעות החוק הללו ● אין למעשה מניעה משפטית למנות רמטכ"ל, וגם בג"ץ יאשר מינוי כזה ● וגם: פסק הדין נגד סנ"צ גואטה הוא סנונית ראשונה וחשובה במאבק באלימות המשטרתית

עוד 1,204 מילים

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

דיווח: גנץ וסער בוחנים את האפשרות לרוץ ביחד בבחירות

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הזכות להפלות; מיכאלי: שלטון חשוך ושונא נשים ● האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל; גנץ: תחקיר חסר אחיזה במציאות; צה"ל: מציעים לפלסטינים להעביר את הקליע ● בנט: "עוד לא החלטתי אם אני רץ בבחירות" ● שקד: אפסו הסיכויים לממשלה חליפית – הולכים לבחירות ● המלחמה באוקראינה: רוסיה השלימה את כיבוש לוהנסק

עוד 37 עדכונים

האפיפיור שוחח עם היטלר, סייע למוסוליני וידע על השואה

פיוס ה־12 נמנע לצאת באופן פומבי נגד הנאצים ונגד ההשמדה השיטתית ● ההיסטוריון דיוויד קרצר חושף בספרו החדש חומרי ארכיון שמוכיחים את "אדישות" הוותיקן ביחס לרצח העם היהודי ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "ההיסטוריה האנטישמית של הכנסייה – וחוסר הגינוי של האפיפיור – תרמו להצדקת הקמפיינים האנטי־יהודיים"

עוד 847 מילים
הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן מתקבל באנקרה, 22 ביוני 2022

מי היה מאמין שנסיך הכתר הסעודי יחזור כל כך מהר למרכז העניינים? ● בטהרן עוקבים אחר מסע הדילוגים שלו בין קהיר, עמאן ואנקרה ומבינים היטב: הברית הסונית מצופפת שורות ומהדקת את הקשר עם ישראל ● וגם: גנץ אומנם שיפר את כישוריו הפוליטיים אבל לא שמע את פעמוני האזהרה ופספס ככל הנראה את ההזדמנות למנות רמטכ"ל ● פרשנות

עוד 953 מילים

הממשלה הפחיתה את הפשיעה בחברה הערבית? תלוי את מי שואלים

לא ברור עדיין אם התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית עובדת ● הנתונים על ירידה במספר הנרצחים הם בעלי ערך סטטיסטי קלוש ● אנשי הציבור הערבי חלוקים בדעתם: ראשי רשויות מעידים על פעילות משטרתית נחרצת אבל הפעילים החברתיים ספקניים יותר ● אולם, כולם מסכימים: המלחמה הזאת דורשת זמן – והרבה

עוד 2,571 מילים

דיווח: בית ראש הממשלה במצב ירוד, שלא מאפשר להתגורר בו

לפיד מעוניין לעבור לגור במעון מייד עם מינויו לראש הממשלה, אך בשל מצב הבית ספק אם הדבר יסתייע ● אוקראינה מועמדת להיות חברה באיחוד האירופי ● טורקיה: סיכלנו ניסיון איראני לחטוף את שגריר ישראל לשעבר ואשתו ● הסתדרות המורים הקפיאה את העיצומים ● בניסיון לעקוף את ועדת הכנסת תדון ועדת החוקה בפיזור הכנסת ובחוק שימנע מנתניהו לכהן כראש הממשלה

עוד 35 עדכונים

בחירות חמישיות ברצף הן ההגדרה של אי־שפיות

במשך ארבע מערכות בחירות רצופות, גוש הליכוד השיג בין 55 ל-59 מנדטים ● דבר מהותי לא השתנה באוכלוסייה הישראלית מאז הבחירות ב-2021 והבחירות הבאות לא צפויות להשיג תוצאה שונה ● מה שעשוי לשנות את המפה הפוליטית, גם אם לא את גודל הגושים, הוא המהלך שמובילים ביהדות התורה להורדת אחוז החסימה - שני המחנות ירוויחו מכך ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של... המשך קריאה

אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של המגזר הערבי באוכלוסיה – 25 מנדטים!!! (מעל 21%, שיום אחד יצאו לקלפי)

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פ... המשך קריאה

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פה משהו מהותי ובפועל חברי הכנסת חברים ועושים קירקס מכולנו.

עוד 1,003 מילים ו-3 תגובות

עם האישור להקמת שני יישובים פרבריים חדשים ברמת הגולן, איילת שקד יכולה לסמן וי על משימה שהושלמה לפני שהממשלה מתאיידת ● פוליטיקאים אוהבים לנפנף ב"עשייה", אבל מה גרם לנציגי מנהל התכנון ומשרד התחבורה להצביע בעד? ● החברה להגנת הטבע: "מדובר בשיקולים פוליטיים שלא נועדו להיטיב עם תושבי הגולן"

עוד 989 מילים

גם אם "חוק הנאשם" יעבור, זה אינו סוף פסוק עבור נתניהו

הצעת החוק שמטרתה למנוע מנאשם בפלילים לקבל את המנדט להרכיב ממשלה - שוב על הפרק, והיא עשויה לעלות להצבעת הכנסת בשבועות הקרובים ● השאלה האם ראוי ואיך ניתן לחוקק חוק כזה בשלהי הכנסת הנוכחית, תעמוד בוודאי בכל עתירה נגד החוק - לו יעבור ● וגם אם נניח שכל המשוכות המשפטיות ייפתרו, מה מונע מ-61 ח"כים פשוט לבטל את החוק אחרי הבחירות? ● פרשנות

עוד 1,192 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה