אפשר להילחם במשבר האקלים ובהתחממות - מקרה הגשם החומצי

יער שנפגע מגשם חומצי ב"משולש השחור" באירופה (צילום: Lovecz / ויקיפדיה)
Lovecz / ויקיפדיה
יער שנפגע מגשם חומצי ב"משולש השחור" באירופה

תארו לעצמכם עולם שבו אסור לצאת החוצה ליותר מ-5 דקות בזמן גשם, מחשש כוויית חומציות חמורות, עולם שבו יבולים קמלים ומתים תחת הגשם החומצי והאנשים נפגעים ומתים מזיהום של חלקיקים זעירים, המסוכנים במיוחד לריאות ולנשימה.

תארו לעצמכם עולם שבו אסור לצאת החוצה ליותר מ-5 דקות בזמן גשם, מחשש כוויית חומציות חמורות, עולם בו יבולים קמלים תחת הגשם החומצי והאנשים מתים מזיהום של חלקיקים זעירים מסוכנים לנשימה

הגשם החומצי

במאה הקודמת הופק רוב החשמל של אמריקה על ידי תחנות כוח השורפות פחם. בשנת 1990, יותר מ-50% מהחשמל באמריקה הופק על ידי תחנות כוח השורפות פחם.

תחנות הכוח האלו שחררו דו-תחמוצת גופרית – SO2, אשר בשילוב עם מים באטמוספירה ייצרו חומצה גופרתית, וגשם חומצי ירד על החוות, היערות והאנשים ברחבי מזרח וצפון מזרח ארה"ב. הזיהום מתחנות הכוח הפחמיות ייצר לא רק גשם חומצי, אלא גם זיהום של חלקיקים קטנטנים שמסוכן במיוחד לריאות ולנשימה.

איך מנענו את קטסטרופת הגשם החומצי

הקונגרס התייחס לעניין הגשם החומצי, ותיקוני חוק האוויר הנקי משנת 1990 השתמשו בכלי חדשני של מערכת מבוססת מכסות וסחר להפחתת פליטת דו-תחמוצת הגופרית.

לתחנות הכוח לייצור חשמל הוקצו זכויות לפליטת כמויות מוגבלות של S02, אך גם הורשו למכור זכויות פליטה שבהן לא השתמשו למפעלים אחרים שהיו מתקשים יותר לצמצם את פליטת הגופרית שלהם.

תחנות הכוח הפחמיות שחררו דו-תחמוצת גופרית – SO2, אשר בשילוב עם מים באטמוספירה ייצרו חומצה גופרתית, וגשם חומצי ירד על החוות, היערות והאנשים ברחבי מזרח וצפון מזרח ארה"ב

מערכת מכסות וסחר זו הצליחה להפחית בצורה משמעותית את הנזקים מגשם חומצי. ואכן, הגשם החומצי נמוג מהחדשות. ההתמודדות אתו הייתה סיפור הצלחה, שמלמד כי אפשר להצליח במלחמה גם במשבר האקלים ובהתחממות כדור הארץ.

מפת הגשם החומצי ב-1989-1991, לפני שהמערכת החדשה נכנסה לתוקף. מקור: מאמר של פרופ' פול קרוגמן בניו יורק טיימס ב-8 לאפריל 2022.
מפת הגשם החומצי ב-1989-1991, לפני שהמערכת החדשה נכנסה לתוקף. מקור: מאמר של פרופ' פול קרוגמן בניו יורק טיימס ב-8 לאפריל 2022.
מפת הגשם החומצי ב-2019-2017, אחרי שהמערכת החדשה נכנסה לתוקף. מקור: מאמר של פרופ' פול קרוגמן בניו יורק טיימס ב-8 לאפריל 2022
מפת הגשם החומצי ב-2019-2017, אחרי שהמערכת החדשה נכנסה לתוקף. מקור: מאמר של פרופ' פול קרוגמן בניו יורק טיימס ב-8 לאפריל 2022.

מה שעשינו כדי להימנע מהעתיד הקשה הזה – מציע מפת דרכים כיצד נוכל לטפל בבעיית ייצור החשמל אחרת, בשינוי האקלים ובהתחממות כדור הארץ, ומציע דרך איך להתייחס לטיעונים של מכחישי משבר האקלים לסוגיהם.

תגובת יצרני החשמל להצעת החקיקה

יצרני החשמל וארגונים הדוגלים בכלכלה ללא רגולציה ממשלתית נלחמו בתוכנית החקיקה נגד הגשם החומצי עם טקטיקות הפחדה לאורך כל הדיון החקיקתי, והזהירו שהתוכנית תמיט הרס על הכלכלה. הם העלו שוב ושוב את הטענות המוכרות בנוסח: אם נפעל נגד הגשם החומצי תהיה התמוטטות כלכלית, עלויות גבוהות יותר לצרכנים, ואובדן מקומות עבודה עצום.

יצרני החשמל וארגונים הדוגלים בכלכלה ללא רגולציה ממשלתית נלחמו בתוכנית החקיקה נגד הגשם החומצי עם טקטיקות הפחדה לאורך כל הדיון החקיקתי, והזהירו שהתוכנית תמיט הרס על הכלכלה

מכון החשמל אדיסון, הזרוע הלוביסטית של תחנות הכוח הפרטיות, חזה שהתיקונים בחוק אוויר נקי יעלו לצרכני החשמל 5.5 מיליארד דולר בכל שנה, עד 2000, ויעלו ל-7.1 מיליארד דולר בשנה בשנים 2000-2010. חברות החשמל וארגוני עסקים חזו שהעלות הכלכלית הכוללת של התיקונים בחוק תהיה יותר מ-100 מיליארד דולר בשנה ושחשבונות החשמל יזנקו לחינם.

אלו היו חלק מתחזיות האבדון סביב התקנות המוצעות של הסוכנות להגנת הסביבה – ה-EPA, להגנות על אוויר נקי. אם תחזיות אובדניות אלו נשמעות מוכרות, זה אכן כך. פעם אחר פעם, מאז חקיקת חוק האוויר הנקי ב-1970 ועד היום, נביאי השקר ומכחישי משבר האקלים חזו שתוצאות הרות אסון יגרמו מרגולציה לניקוי האוויר שכולנו נושמים. ושוב ושוב התחזיות הקשות הללו הוכחו כשגויות. חוק האוויר הנקי הגן על הבריאות ועל הסביבה האמריקאית במשך עשרות שנים בזמן שהכלכלה צמחה. זהו סיפור הצלחה חקיקתי שנמשך גם היום.

תוצאות האמת לעומת תחזיות ההפחדה

בנגוד מלא לתחזיות השחורות האלו, עשרים שנה אחרי החקיקה, מחקרי EPA הנדרשים על ידי חוק אוויר נקי, שנבדקו על ידי עמיתים, הראו על יתרונות גורפים לבריאות הציבור שנבעו מההפחתה בזיהום האוויר שהושגה במסגרת תיקוני חוק האוויר הנקי משנת 1990.

מאז חקיקת חוק האוויר הנקי ב-1970 ועד היום, נביאי השקר ומכחישי משבר האקלים חזו שתוצאות הרות אסון ייגרמו מרגולציה לניקוי האוויר שכולנו נושמים. התחזיות הקשות הוכחו שוב ושוב כשגויות

בעוד שהדיון החקיקתי על גשם חומצי התמקד בפגיעה סביבתית, גם בריאות הציבור השיגה יתרונות גדולים, מכיוון שזיהום גופרית דו חמצני מתחנות כוח יוצר לא רק גשם חומצי, אלא גם זיהום חלקיקים זעירים שמסוכן במיוחד לנשימה.

EPA העריכה כי הפחתת הזיהום שהושגה במסגרת תיקוני חוק האוויר הנקי משנת 1990 יהיו בשנה זו בלבד: הצלת 160,000 חיים, מניעת כ-130,000 מקרים של ברונכיטיס חריפה וכ-130,000 מקרים של התקפי לב, מניעת 86,000 ביקורים בחדר מיון, מניעת כ-3,200,000 ימי לימודים אבודים ומניעת כ-13,000,00 ימי עבודה אבודים.

היתרונות העצומים האלו לבריאות הציבור היו משולבים עם הפחתות דרמטיות בפליטות דו-תחמוצת גופרית, וסביבות שנפגעו החלו להתאושש מההשפעות השליליות של עשרות שנים של גשם חומצי.

באופן לא מפתיע, העלויות של השגת היתרונות האדירים של בריאות הציבור והסביבה של תיקוני חוק האוויר הנקי משנת 1990 היו נמוכות משמעותית מהתחזיות של התעשייה, ואף מתחת לתחזיות של EPA עצמה, ומחירי החשמל ירדו ברוב המדינות בארה"ב. הגשם החומצי הצטמצם באופן דרמטי והמגבלות על זיהום גופרית דו חמצני הושגו מהר יותר ובמחיר נמוך בהרבה ממה שציפו ב-1990.

התועלת לבריאות הציבור ולאיכות הסביבה גברה על העלויות הללו פי כמה. הניתוח של ה-EPA של העלויות והיתרונות של חוק האוויר הנקי מציג, שבשנת 2020 היתרונות של תיקוני חוק האוויר הנקי משנת 1990 עולים על עלויות הציות בפקטור של 30 ל-1. מחקרים של משרד הניהול והתקציב וחוקרים פרטיים תומכים גם הם במסקנות אלו.

באופן לא מפתיע, עלויות השגת היתרונות האדירים של בריאות הציבור והסביבה של תיקוני חוק האוויר הנקי מ-1990 היו נמוכות משמעותית מתחזיות התעשייה, ואף מתחת לתחזיות EPA עצמה

תחזיות האבדון השחורות של התעשייה האמריקאית מ-1990 התעלמו מכוחה של החדשנות שנוצרה כדי לענות למטרות של תיקוני חוק האוויר הנקי. תוצאות אלו הן כתב אישום בולט למבקרי התיקונים שאמרו שלא ניתן לעשות זאת.

כאשר דנים במשבר האקלים והתחממות כדור הארץ, התעשייה, ארגונים הדוגלים בכלכלה ללא רגולציה ממשלתית ומכחישי המשבר מעלים שוב אותן הטענות המוכרות בנוסח: אם נפעל כנגד משבר האקלים והתחממות כדור הארץ, תהיה התמוטטות כלכלית. עלויות גבוהות יותר לצרכנים ואובדן מקומות עבודה עצום.

התאגידים האחראים על זיהום האוויר וההתחממות הגלובלית וארגונים הדוגלים בכלכלה ללא רגולציה ממשלתית מזמינים הערכות כלכליות של השלכות הרגולציה המוצעת.

גם מחקרים אלו לא נותנים את הדעת על היתרונות הכלכליים והוזלת העלויות הנגרמים כתוצאה מהחדשנות. ניתוחים אלה יכללו תרשימים, גרפים וטבלאות בעלי מראה סמכותי, בניסיון להגביר את האמינות של המחקרים.

כל המחקרים הללו יגיעו למסקנה שהפחתת האיום הבריאותי והסביבתי הנשקף מההתחממות הגלובלית תהיה יקרה מאוד ותפגע באנשים בעלי הכנסה בינונית ונמוכה.

תחזיות האבדון השחורות של התעשייה האמריקאית מ-1990 התעלמו מכוחה של החדשנות שנוצרה כדי לענות למטרות של תיקוני חוק האוויר הנקי. התוצאות הן כתב אישום בולט למבקרי התיקונים

מטרת המחקרים הללו אינה לסייע לפקידי הציבור לבחור מדיניות טובה יותר, הם נועדו לשתק את המחוקקים עם פחד מפעולה.

יש לקוות, שמקבלי ההחלטות, המחוקקים והצוותים שלהם יתעלמו מהמחקרים הלכאורה אמינים, אך הפגומים והבלתי מדויקים הללו.

במקום זאת, עליהם להתמקד בעלויות של חוסר מעש בהתחממות כדור הארץ – יותר סופות חזקות, יותר בצורת, יותר שריפות ופחות בריאות. אנחנו כבר סובלים מרבות מההשלכות הללו, ואם לא יטופלו, הן יתגלו יקרות הרבה יותר מעלויות ההליכים להפחתת הזיהום.

על המחוקקים להתעלם ממחקרי יום הדין של התעשיות ולנצל את ההזדמנות להתחיל במעבר מצריכת דלק עתיר פחמן ומאובנים לכלכלה דלת פחמן וחסכונית באנרגיה, המעודדת טכנולוגיות חדשות, תעשיות חדשות ועבודות חדשות. חוק לאבטחת האקלים עשוי להזניק את התהליך הזה.

הלקח החשוב כאן הוא שאי אפשר לסמוך על התעשייה והעולם העסקי שיספקו הערכה אמינה, או אפילו כנה, של ההשפעה הכלכלית של מדיניות שעלולה לפגוע ברווחיות שלהם.

לקח זה נוגד את האינסטינקטים של אנשים רבים, כולל פוליטיקאים. ובמובן מסוים ניתן להבין זאת. לכאורה ברור כי מנהלים שמנהלים חברות, שמתעסקים כל יום בבעיות עסקיות, יודעים יותר על המציאות הכלכלית מאשר חוקרים ומדענים חנונים היושבים בצוותי חשיבה. אבל ההנחה הזו שגויה בין השאר משתי הסיבות הבאות:

1

ראשית, לתעשיינים ששוקלים סוגיות מדיניות שמשפיעות עליהם יש תמריץ עצום לספק סיפור משלהם – לזרוק מספרים שנועדו להפחיד את הציבור כדי שיעזוב אותם בשקט, במקום לספק הערכות מציאותיות. ולכל מי שאומר שמנהיגים עסקיים רציניים לא יעשו דבר כזה, כדאי לזכור את דיזלגייט – ההונאה האדירה שביצעו יצרניות רכב גרמניות כדי לגרום למכוניות שלהן להיראות הרבה פחות מזהמות ממה שהן היו.

2

שנית, מנהלים בתעשייה אכן יודעים הרבה על איך הדברים עובדים בעסק שלהם בהווה. יש הרבה פחות סיבות להאמין שיש להם ידע או תחושה טובה על איך דברים עשויים להיעשות אחרת, על ההתאמות והחידושים שהם עשויים להיות מסוגלים לעשות לנוכח מצב שהשתנה באופן דרסטי.

זה דומה למה שקורה במשברים פיננסיים. אנשי וול סטריט טובים לאין שיעור מאקדמאים בלהעריך מה יקרה יום יום, אבל במצב משברי, כשהדברים מתפרקים, כלכלנים שמכירים את ההיסטוריה הכלכלית נוטים להצליח יותר מאלה השקועים במסחר רגיל.

הלקח החשוב כאן הוא שאי אפשר לסמוך על התעשייה והעולם העסקי שיספקו הערכה אמינה, או אפילו כנה, של ההשפעה הכלכלית של מדיניות שעלולה לפגוע ברווחיות שלהם

אותם שיקולים חלים על מדיניות ופעולות נגד משבר האקלים, להגבלת שינויי האקלים, שנראים יותר מתמיד כמו איום קיומי. מנהיגים עסקיים והפוליטיקאים שמקשיבים להם, תמיד יטענו שהעלויות הכלכליות של פעולה נאותה יקרות מדי ולא ניתנות לתמיכה. אסור להאמין להם (לפי פרופ' פול קרוגמן במאמר בניו יורק טיימס). התחזיות הללו מעולם, למיטב ידיעתי, לא היו נכונות במידה רבה. אסור להסתמך על עצות מדיניות מעסקים גדולים שמדברים מהפוזיציה – מהאינטרסים שלהם.

מפות האקלים הן מהמאמרים הבאים:
Debunking Clean Air Scare Tactics: Part One, Acid Rain (edf.org)
Wonking Out: Russian gas, acid rain and industrial scaremongers (nytimes.com).

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,396 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 19 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"קודמו עבודות בבית ברעננה ללא הליך נדרש, אין יד מכוונת, מטריד ולא תקין"

בר־לב אישר: מצעד הדגלים ביום ירושלים יעבור דרך שער שכם; פריג': טעות מסוכנת ● רוסיה: 959 לוחמים אוקראינים הועברו ממפעל הפלדה במריאופול ל"מושבת עונשין 120" ● ח"כים בליכוד הודיעו שיתמכו בחוק של גנץ בנושא מלגות לחיילים, נתניהו האשים: פוצצתם את המו"מ עם הקואליציה; בנט, גנץ ולפיד: החוק יעלה להצבעה שמית – כולם יראו את עמדת הליכוד

עוד 58 עדכונים

מלחמת ברירה. לא זו שעליה רומז בארי רז

בנו של לוחם ימ"מ נועם רז ז"ל שנפל בקרב בג'נין השמיע טענות קשות נגד רה"מ בנט. הבן, בארי רז, תקף את רה"מ בנט במהלך הביקור ביישוב קידה בבית משפחתו של לוחם הימ"מ נועם רז ז"ל:

"אל תבטיח לנו. כלום. ע"פי ניסיון העבר ממילא לא מתקיים. די עם הבלבולי שכל. תתחיל במעשים. לא יודע איך אתה מסתכל על עצמך במראה. אני מאשים אותך כמו שאני מאשים את המחבל. הרסת את ההזדמנות שלך. רוצים לראות מישהו שאנחנו מאמינים בו. לא מגיע לך להיות בבית שאבא שלי חי בו. מקווה שאתה מקשיב ולא רק מהנהן".

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

הדברים הללו, של בני משפחות שכולות בעלות עמדות פוליטיות ימניות כלפי רה"מ בנט, עברו את גבול השיח השפוי והדמוקרטי. גם מתוך כאב השכול לא יתכן שהאשמות כאלה יינשאו לאוויר.

רה"מ בנט הגיע לבית משפחתו של לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל בקידה שבבנימין. מחוץ לבית האבלים נתקל בהפגנות נגדו, ובני המשפחה הטיחו…

Posted by ynet on Wednesday, May 18, 2022

 

לא רק בגלל כבודו של ראש ממשלת ישראל המייצג רוב דמוקרטי בכנסת, אלא פשוט משום שאלה אשמות שווא. משום שאלה האשמות של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו עצמו באותה מציאות.

משפחת רז מתגוררת ביישוב קידה בשטחים. הבן בוודאי יודע שאביו נלחם בשירותו בימ"מ במשך עשרות שנים תחת ממשלות שונות מול מחבלים. בנט לא המציא את הסכסוך הישראלי פלסטיני ולמעשה קיבל מצב נתון, שהוא עצמו מבחינת עמדותיו האידאולוגיות, מזדהה אתו, תומך בו ומוכן להיאבק עליו.

אז מה רוצה הבן? אילו מעשים הוא חושב שניתן היה לעשות בג'נין כדי למנוע את המוות של אביו בקרב? או בכלל ברחבי השטחים – יהודה ושומרון?

האם אביו היה אומר לו שאפשר להילחם בלי להיפגע? הרי אין דבר כזה במציאות – מלחמה ללא נפגעים.

לא רק בגלל כבודו של רה"מ ישראל לא ראוי שהאשמות כאלה יישמעו, אלא משום שאלה אשמות שווא, של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו בתוכה

גם אם הדברים נאמרו מתוך כאב האבדן, הם לא יכולים להיות מקובלים. במגזר המתנחלים מאשימים את הממשלה הנוכחית ואת בנט אישית כנציג ימין, בבגידה. לא פחות. בנוכלות, בשת"פ עם האויב וכעת הבן מאשים אותו כמו שהוא מאשים את המחבל. כלומר כאילו בנט, בכך ששלח את אביו לג'נין, ירה בו בעצמו והרג אותו בעצמו.

אלה דברי טירוף.

אלה דברים מנותקים מהמציאות.

היישוב קידה שוכן בחלקו על קרקע פלסטינית פרטית. ההתנחלויות נמצאות במוקד ויכוח ציבורי קשה בישראל ובלב הסכסוך. מה רוצה הבן? לגרש את כל הפלסטינים? "לנקות" את השטחים מכל נוכחות פלסטינית כדי למנוע מוות של לוחמים?

זה מעשה של טרנספר אכזרי בלתי קביל , לא הגיוני לא מציאותי ובוודאי שום ממשלה לא תוכל לבצעו .

ההאשמות של בני משפחת רז מצטרפות להאשמות של משפחת חדריה בראל שמואלי, שמצטרפות להאשמות של נציגי ימין רבים כלפי הממשלה הנוכחית.

הן לא נשמעו מול ממשלת נתניהו כאשר זו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות ובשטחים סביבן. כלומר נקודת המוצא של אותן משפחות שכולות היא האם רה"מ הוא נציגם הפוליטי בשלטון או לא.

האשמות המשפחות השכולות לא נשמעו מול ממשלת נתניהו, כשזו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות. כלומר נקודת המוצא שלהן היא האם רה"מ הוא נציגם בשלטון או לא

אם נתניהו סופג בשתיקה במשך שנים אלפי בלוני תבערה, משלם לחמאס מאות מיליוני דולרים ומשחרר אלף מחבלים, זה לגיטימי בעיני משפחות רז וחדריה, כי נתניהו היה ראש ממשלה שייצג את עמדתן הפוליטית.

העמדה הזו היא אבסורדית, לא דמוקרטית ולא מכבדת את המשפחות השכולות האחרות שאיבדו בנים ובנות, ולהן עמדה פוליטית שונה.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל?
זה המסר?

כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? הוא אחראי למוות של כל חייל בחזית עזה או בלחימה בשטחים נגד מחבלים?

טירוף כבר אמרנו?

צריך לומר את הדברים בקול רם וברור. הדברים הללו של המשפחות הללו אינם לגיטימיים.

מי שלחם במלחמת לבנון הראשונה, שהוגדרה "מלחמת ברירה" בידי רה"מ אז מנחם בגין, יודע איזה ויכוח ציבורי התרחש אז כאשר אלפי חיילים בעלי דעות שמאל איבדו את חייהם במלחמה שאינה מלחמת אין ברירה, רק משום שממשלה חוקית שלחה אותם למשימה.

המלחמה כיום בשטחי יו"ש היא מלחמת ברירה חדשה. יש לישראל ברירה – להגיע להסכם מול נציגי הפלסטינים.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל? כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? אחראי למות כל חייל בעזה או בשטחים?

הברירה היא לא זו שעליה מצביע בארי רז ורומז לסילוק והשמדת כל הפלסטינים באשר הם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד יפיוף שמנסה ללבות אש לממשלה אין רוב במצב הטוב 60 שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים. השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין ראה בר לב הכושל ... המשך קריאה

עוד יפיוף שמנסה ללבות אש
לממשלה אין רוב במצב הטוב 60
שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים.
השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין
ראה בר לב הכושל
ראה לפיד הנבער
ראה כל הממשלה כמעט עבריינים מאותגרים
שרוכבים על שנאה לביבי.
ראה מה קורה במשפט פעם שלישית משנים
את כתב האישום. 4 עדי תביעה הפכו לעדי הגנה. יועצת משפטית מושחתת שכל תשובה שניה שלה לא זוכרת
ראה מה קורה בבגץ עם הבית מבצר של בנט
ראה מה בתקשורת עדת כלבים נובחים שקרנים
שהשתלטו על כל חלקה טובה
תפנים. הדור הזה לא דור מפאי. שגנבו את העולים. דור משכיל מעורב וחלקו הגדול מפוקח.
אנשים כמוך אין להם זכות קיום בגלל השקרים
שהם מייצרים. האכיפה הבררנית זועקת לשמיים
אתה יכול לטמון את ראשך באדמה. ולהתייפף
אבל הבושה נעלמה והרוע צומח.
אל תתלונן אם הם ירימו את נס המרד.
גנץ לא חוקרים
ליברמן לא חוקרים
בן ארי לא חוקרים
אשכנזי לא חוקרים
מנדבליט לא חוקרים
כהן לא חוקרים
בנט לא חוקרים
ועוד……
אם השמאל וכמוך לא יצאו נגד אי הצדק
אל תתלונו שהמקלות יופנו אליכם.

עוד 691 מילים ו-1 תגובות

חזבאללה ככל הנראה ירכיב גם את ממשלת לבנון הבאה, אבל העובדה שאיבד בתוך ארבע שנים כ-20% מכוחו הפרלמנטרי מאותתת לארגון השיעי מה מצבו בתוך המדינה שהגיע לפשיטת רגל ● צעירים משכילים שקוראים תיגר על הסדר הישן הם המציאות עמה חזבאללה צריכה להתמודד כיום ● וכל עוד הזירה הלבנונית הפנימית רותחת, נסראללה יעשה הכול כדי להימנע ממתיחות עם ישראל ● פרשנות

עוד 775 מילים

לחברת טרה היה רעיון: לייצר מטבע שמוצמד לדולר ● אלא שהפעם, במקום אנשים שייצבו את ערך המטבע, יהיה זה אלגוריתם שיעשה זאת באופן אוטומטי על מטבע קריפטו ● הרעיון מבריק, התוצאה פחות: כל המטבעות התאדו בתוך ימים בודדים מרגע פרוץ משבר

עוד 631 מילים

למקרה שפיספסת

התחבורה הציבורית במשבר: "נהגים בורחים והעסק קורס"

הנהגים המיוצגים בכוח לעובדים כמו גם אלה שבהסתדרות הלאומית יפתחו בשביתה בשבוע הבא ● הם דורשים בין היתר להעלות את השכר ההתחלתי כדי לעצור את הנטישה ולהחזיר 4,000 נהגים שחסרים ● נהגי אגד מסתפקים בשלב זה במחאות על היעדר שירותים בתחנות קצה ● יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בלאומית: "הודיעו שהשכר יעלה בתקציב 2023. מי אמר שיהיה תקציב שנה הבאה?"

עוד 1,422 מילים

ראש הממשלה הפלסטיני א-שתייה על הכוונת

גורמים בתנועת פת"ח אומרים, כי בכירי התנועה פועלים להדיח מתפקידו את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה בגיבויו של יו"ר הרש’’פ מחמוד עבאס. ההדחה המתוכננת היא במסגרת קרב הירושה בצמרת הרש"פ, בנימוק כי מוחמד א-שתייה כשל בהבאת הסיוע הכספי האירופי לרש"פ ובתחומי הבריאות והחינוך.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ, לקראת ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית, והם פועלים כעת לחסל פוליטית כל בכיר בתנועת פת"ח שעלול מבחינתם לשבש את תוכניותיהם להשתלט על הנהגת הרש"פ.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר לאבו מאזן, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ והם פועלים לחסל פוליטית כל בכיר בפת"ח שעלול לשבש את תוכניותיהם

מחמוד עבאס מעדיף את השניים האלה על פני כל הבכירים האחרים בפת"ח. רק השבוע הם נסעו עימו לאיחוד האמירויות כדי להביע תנחומים על מותו של הנשיא השיח' ח'ליפה בן זאיד ולברך את הנשיא החדש השיח' מוחמד בן זאיד.

על פי גורם בכיר ברש"פ, תוצאות הביקור היו חיוביות ומאפשרות פתיחת דיאלוג פיוס עם איחוד האמירויות שבינה לבין הרש"פ יש נתק במשך שנים רבות.

אבל, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הצמד המוביל ברש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' שם לו למטרה לחסל פוליטית בהקדם את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה ולהביא להרכבת הממשלה הפלסטינית מחדש עם שינויים בהרכבה.

העיתון הסעודי "דאר אלחיאת" דיווח ב-14 במאי כי ישנה מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את ראש הממשלה א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל בטיפול במשבר הקורונה ובנושא החינוך.

מוחמד א-שתייה, שהרגיש כי הקרקע בוערת תחתיו, נפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס וביקש את תמיכתו, אך לא קיבל הבטחות ברורות. יו"ר הרש"פ מעריך את חוות דעתם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' על פני ההסברים של מוחמד א-שתייה שנחשב לכישלון כבר זמן רב.

חוסיין א-שיח' פועל להכשיר את הקרקע אצל יו"ר הרש"פ להחלפתו של מוחמד א-שתייה במוחמד מוצטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטינית לשעבר והמקורב מאוד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גם חברים אחרים בוועדה המרכזית של פת"ח, לדוגמא תוופיק א-טיראווי תומכים בהדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו.

דיווח על מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את רה"מ א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל

להערכת גורם בכיר בפת"ח, המהלך להדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו ייצא לפועל מיד לאחר ביקורו של הנשיא ביידן בישראל בסוף החודש הבא.

הנשיא ביידן יבקר במהלך ביקורו בישראל בבית החולים מקאסד במזרח ירושלים, שם יודיע על חידוש הסיוע האמריקאי השנתי למוסדות הבריאות הפלסטינים במזרח ירושלים בסך 25 מיליון ש"ח, שהנשיא לשעבר דונלד טראמפ עצר. הוא גם ייפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בבית לחם ויודיע על המשך ההכנות לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים.

הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח נדחתה עד להודעה חדשה. בוועידה הזו ייבחרו חברי ההנהגה החדשים של תנועת פת"ח. המגמה של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' הנתמכת על ידי יו"ר הרש"פ היא לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי ואת מוחמד א-שתייה.

מקורביו של מוחמד א-שתייה טוענים להגנתו כי אין זו אשמתו שהסיוע הכספי האירופי לרש"פ מתעכב.

האיחוד האירופי הודיע השבוע על העברת סיוע הומניטרי בסך 25 מיליון יורו לרש"פ עבור נפגעי אלימות וטראומה, אך הוא מעכב את שאר כספי הסיוע.

מוחמד א-שתייה אמר כי עד סוף השנה הנוכחית הגרעון התקציבי של הרש"פ יגיע ל-564 מיליון דולר בהשוואה ל-757 מיליון דולר ב-2021, כלומר ירידה של 25 אחוזים.

לאיחוד האירופי יש  3 תנאים עיקריים מהרש"פ להעברת הכסף:

  1. עריכת בחירות כלליות בשטחים לנשיאות ולפרלמנט.
  2. שינוי תכניות הלימוד במערכת החינוך הפלסטינית שכוללות הסתה חריפה נגד ישראל.
  3. הענשת רוצחיו של פעיל זכויות האדם הפלסטיני ניזאר בנאת, שנרצח בידי אנשי הביטחון של הרש"פ.

בוועידה ה-8 של פת"ח, שנדחתה עד להודעה חדשה, ייבחרו חברי ההנהגה החדשים שלה. המגמה של א-שיח' ופרג', הנתמכת ע"י אבו מאזן, היא חיסול פוליטי של ברגותי וא-שתייה

בכירים בפת"ח דוחים את הסבריו של מוחמד א-שתייה ואומרים כי הוא איננו מסוגל להתמודד באופן מדיני עם הדרישות של האיחוד האירופי וכי הוא מנצל את כישוריו כדי לדאוג לאינטרסים האישיים שלו בלבד, ודי לחכימא ברמיזא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 630 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

במוקד קמפיין הבחירות הבא של הליכוד: "הערבים משתלטים על המדינה"

פרסום ראשון הליכוד החל להתכונן לבחירות הבאות, והכיוון שסימן נתניהו הוא הבטחה להעביר שורת חוקים מחמירים, כולל שלילת אזרחות ממי שיפגין בזמן מלחמה ועונש מאסר על הנפת דגל אש"ף ● מיקי זוהר אומר לזמן ישראל: "זה יהיה הנושא החם בבחירות והציבור יהיה איתנו" ● וגם: האם נתניהו באמת רוצה בחירות עכשיו? מי מריץ שוב את סילבן שלום? ומה עשה אמש צ'ייני מרום בכנס פעילי הליכוד?

עוד 805 מילים

התקוות הגדולות שהפלסטינים תלו בביידן התנפצו לרסיסים

בכירים ברמאללה מתוסכלים מכך שנשיא ארה"ב עדיין לא עמד בהבטחת הבחירות שלו לפתוח מחדש את הנציגויות הדיפלומטיות בירושלים ובוושינגטון – אבל שמחים על שינוי הנרטיב בנושא פתרון שתי המדינות ● "הייתה הרגשה שארה"ב חזרה למשחק", אומר גורם פלסטיני לזמן ישראל, "אבל שום דבר לא השתנה"

עוד 970 מילים

פרשת חיים ולדר טלטלה את העולם החרדי אבל לא בטוח שמשהו השתנה

פרשת חיים ולדר זעזעה את הציבור החרדי ופרצה סכר של עדויות על פגיעות מיניות והטיפול הלוקה בהן ● פעילים המסייעים לנפגעים חרדים מספרים לזמן ישראל על המשך תרבות השתיקה לצד השינויים שעוברת הקהילה בעקבות התפוצצות הפרשה: "אנחנו עדיין מקבלים המון שיחות הקשורות אליו"

עוד 2,621 מילים

דיווח: לראשונה תשתתף ארצות הברית בתרגיל ישראלי המדמה תקיפה באיראן

מיום שני הקרוב תבוטל החובה לעטות מסכות בטיסות ● דיווח: בעת כהונתו כראש המוסד גורש יוסי כהן מקונגו ● ליברמן ושאשא ביטון סיכמו שגם השנה גני הילדים ייכללו בבתי הספר של החופש הגדול ● אחרי שראש עיריית אום אל-פחם ביקש שלא לקיים תרגיל צבאי בעירו, הוחלט בצה"ל שהתרגיל ייערך מחוץ ליישוב ● ימינה הדיחה את עידית סילמן מוועדת הכנסת

עוד 39 עדכונים

שנה אחרי שהיועמ"ש הקודם החליט לסגור את תיקיהם של מפקד חיל הים לשעבר ושל עו"ד דוד שמרון, פרסמה פרקליטות המדינה את ההחלטות המנומקות בעניינם של השניים ● אלא שהסברי הפרקליטות מצומצמים מדי, חסרי היגיון ומנוגדים להלכה ולפרקטיקה המשפטית במיוחד בשחיתות שלטונית ● קלונה של התביעה הכללית ניבט מכל שורה במסמכים הללו ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות

מרכבות הטריגר

המדינה ביטלה את זיקוקי יום העצמאות מתוך התחשבות בהלומי קרב, אבל ביומיים האחרונים הפעילה אזעקות בכל הארץ במסגרת תרגיל "מרכבות האש" ● פיקוד העורף אמנם פעל להביא את הדבר לידיעת הציבור, אבל מה לעשות שלא כל אזרח עוקב באדיקות אחר החדשות או הטוויטר של צה"ל ● במקרה קשה במיוחד, קשישה שרצה לממ"ד נפצעה קשה ואושפזה ● דובר צה"ל: "אנו מצרים על המקרה"

עוד 600 מילים

"הרשויות מתעלמות מתלונות על פגיעה של כוחות הביטחון בעיתונאים"

חופש העיתונות ישראל מצהירה כי חשוב להישמר מכל פגיעה בעיתונאים ● אבל עיתונאים זרים, פלסטינים וישראלים שהתלוננו על אלימות נגדם מצד כוחות הביטחון טוענים כי החקירות טויחו וכי חיילים ושוטרים לא הועמדו לדין גם במקרים בהם היו הוכחות ברורות לתקיפות ● כיום, רבים מהעיתונאים שמותקפים כבר לא טורחים להגיש תלונה ● מצד שני, תקיפות עיתונאים בידי אזרחים נחקרו וטופלו ביסודיות

עוד 3,326 מילים ו-1 תגובות

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

ועדת המחירים ממליצה להסיר באופן מיידי את הפיקוח על מחירי הלחם האחיד

דיווח: לראשונה שיגרה רוסיה טילים לעבר מטוסים ישראליים בשמי סוריה ● השבוע תבוטל החובה על הנכנסים ארצה לעבור בדיקת PCR ● המשטרה ביקשה מבהרב-מיארה אישור לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף ● בנט הוציא את סילמן מישיבת הסיעה לאחר שסירבה לומר אם תתמוך במינוי כהנא לשר ● דיווח: כתב היד שעל המעטפה שנשלחה לגילת בנט זהה לזה של ספורטה חניה

עוד 42 עדכונים

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה