סער: לעולם לא אחזיר את ביבי, מפעל של פייק ניוז מכפיש אותי

במערכת הביטחון מזהירים כי איראן מתכננת פיגוע נגד ישראלים בטורקיה במהלך סוף השבוע ● צה"ל בתגובה לתחקירים אודות מות העיתונאית הפלסטינית: שבים ומציעים לפלסטינים להעביר את הקליע אלינו ● הנציבות האירופית ממליצה לקבל את אוקראינה לאיחוד האירופי ● מקדם ההדבקה בקורונה - 1.31 ● הלימודים ביום ראשון יחלו ב-10:00 בכל רחבי הארץ

שר המשפטים גדעון סער, 14 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
AP Photo/Sebastian Scheiner
שר המשפטים גדעון סער, 14 בינואר 2021
עוד 28 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 19 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קשה לגשר בין הצלחת ישראל בזירה הבינלאומית לבין הכישלון הקולוסלי שלה בזירה הפוליטית הביתית ● בזמן שהמדינה סובלת מחוסר יציבות שלטונית כרוני מזה ארבע שנים, דווקא מדיניות החוץ שלה פורחת וקוצרת הישגים משמעותיים - בין אם תחת שלטון נתניהו או תחת הנהגת בנט-לפיד ● השאלה היא למה ישראל לא מצליחה "לייבא" את ההצלחה בחוץ גם לתוך הבית ● פרשנות

עוד 643 מילים

בנט לחברי סיעתו: אם חוק יו״ש לא יעבור בשבועיים הקרובים - יגיע סופה של הקואליציה

עודה: אין לי ספק שנתניהו הבן אדם הכי מסוכן במדינה - אבל לא נהיה בצד של המתנחלים ● הרב הראשי נגד איתמר בן גביר ועלייתו להר הבית: ״איזה חילול ה' לצאת נגד כל גדולי ישראל האמיתיים. תחשוב רגע, אהבל״ ● דיווח: רוסיה מגבשת החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם על רקע התקיפה בדמשק

איימן עודה הסביר ברשת ב׳ את העמדה של הרשימה המשותפת – להצביע בעד התפזרות הכנסת: ההיסטוריה מלאה בעמדות אחידות אבל ממניעים שונים. קורה שאנחנו רואים מהסיבות שלנו שזו ממשלה רעה מאוד. מספר הנרצחים, מה שקורה במזרח ירושלים, יוקר המחיה. גם לפי הסקרים נתניהו לא קיבל 61. מנענו מנתניהו להקים ממשלה כבר. אני אומר לסער תביאו את החוק נגד כהונת ראש ממשלה בפלילים ונעביר אותו. אין ספק שנתניהו הבן אדם הכי מסוכן במדינה אבל אנחנו לא נהיה בפינה של להיות עם המתנחלים ובנט נגדו. יש רוב במדינה שמתנגד לנתניהו.

בכאן מדווחים כי רוסיה מגבשת החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות התקיפה בדמשק. 

בטיוטת החלטה שמגבשת רוסיה במועצת הביטחון של האו"ם נכתב כי התקיפה בוצעה בניגוד לחוק הבין-לאומי, מערערת את היציבות וגם מפרה את הריבונות של סוריה ושל "מדינות אחרות".

בכירים בישראל אישרו כי רוסיה אכן מגבשת הצעה שכזו, אך הוסיפו כי הסיכוי שלה לקבל תמיכה אינו גבוה.

הלילה פורסם קטע של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף שיוצא נגד איתמר בן גביר. הרקע: העלייה להר הבית שנחשבת אסורה בקרב ציבורים שונים, וככל הנראה בחירות אפשריות וקולות שזולגים מהחרדים לבן גביר וסמוטריץ׳.

 בנט העריך בישיבת סיעת ימינה שנערכה לפני כמה ימים כי אם חוק יהודה ושומרון לא יעבור בשבועיים הקרובים בכנסת – יגיע סופה של הקואליציה, כך פורסם הבוקר ברשת ב׳.

בליכוד יבקשו השבוע מאורבך לתמוך בפיזור הכנסת. אם הוא לא יכריז על תמיכתו במהלך, בליכוד ככל הנראה יימנעו מהעלאת החוק להצבעה.

עוד 4 עדכונים

מאמה מיה! צעירים לנצח

ארבעים שנה בדיוק אחרי שהתפרקה - להקת אבבא הגשימה את שני החלומות הגדולים של המין האנושי: נעורי נצח וחיי נצח ● בהשקעה של 175 מיליון דולר, עם 291 רמקולים באולם שנבנה במיוחד ומול 3,000 מעריצים בכל ערב - "המסע של אבבא" הוא מופע הבידור המושקע ביותר בעולם - ואחד המהנים שיש ● אמיר בן-דוד נסע ללונדון לחפש את עתיד עולם המוזיקה, ונחת בשנות השבעים

עוד 3,264 מילים

הגז יצא מהאדמה וכעת הוא מחבר בין ישראל, מצרים ואירופה ● מאמצים של פעילי רשת הצילו את חייה של צעירה מצרית ● רוסיה מבטיחה להגן על נוצרים בירושלים ● והשבוע לפני 15 שנה, חמאס השתלט על עזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,080 מילים

למקרה שפיספסת

לחשב מסלול ימני מחדש

במשך יותר מארבעה עשורים, להיות ימני פירושו היה לתמוך בהמשך אחיזתנו בכל שטחי יו"ש ולשלול את פתרון שתי המדינות. זה היה הדגל המונף בראש התורן של הימין. אם היה עוד דגל לצדו, זה היה דגל הממלכתיות.

במשך יותר מארבעה עשורים, להיות ימני פירושו היה לתמוך בהמשך אחיזתנו בכל שטחי יו"ש ולשלול את פתרון שתי המדינות. זה היה הדגל המונף בראש התורן של הימין. אם היה עוד דגל לצדו, זה היה דגל הממלכתיות

בית העירייה במעלה אדומים (צילום: ד"ר אבישי טייכר/ויקיפדיה)
בית העירייה במעלה אדומים (צילום: ד"ר אבישי טייכר/ויקיפדיה)

יתר הדגלים הוכפפו לו. הנאמנות לדגל יו"ש גרמה לציונות הדתית להפקיר את הרבנות לידי החרדים, תמורת תמיכתם בעמדותיה הלאומיות הבלתי מתפשרות, והשתתפותם במפעל ההתנחלויות.

לאחרונה נפל דבר. ללא שמץ של בושה, אפילו בגאון, ראינו כיצד הליכוד מוביל את מה שמכונה המחנה הלאומי לסכל את העברת החקיקה המאריכה את תוקפן של שורה של תקנות המסדירות את הריבונות הישראלית על התושבים היהודים של יו"ש.

הרי מדובר בחקיקה הכי לא שנויה במחלוקת שיש, שעד עתה העברתה הייתה דבר שבשגרה, כאשר רק המפלגות הערביות והשמאל הסהרורי מתנגד.

המסקנה מהמחזה ההזוי והבזוי הזה הינה ברורה. תחת הנהגת נתניהו, הימין הזיז את דגל א"י לתורן משני, והניף במקומו שני דגלים אחרים. דגל זהותי, ודגל ביבי.

לאחרונה נפל דבר. ללא בושה, אפילו בגאון, ראינו כיצד הליכוד מוביל את מה שמכונה המחנה הלאומי לסכל את העברת החקיקה המאריכה את תוקף תקנות הריבונות הישראלית על מתיישבי יו"ש היהודים

הדגל הזהותי נובע מהמטמורפוזה הזהותית שעברה על הליכוד והציונות הדתית במהלך שני העשורים האחרונים תחת הנהגת ביבי.

הליכוד, שהוקם כ"מפלגה ליברלית לאומית", אשר שאבה את השראתה ממורשת ז'בוטינסקי, שהיה ליברל אירופאי קלאסי, התנערה ממורשת זאת, והפכה למפלגה שמרנית מסורתית-מזרחית. הציונות הדתית נטשה את תפיסת העולם המתונה והמכילה שאפיינה אותה במשך עשרו שנים, ואימצה תפיסת עולם חרד"לית נוקשה.

התוצאה היא מרחיקת לכת. בעבר המחלוקות היו בעיקר סביב תפיסה מדינית. היום הוויכוח הלאומי מעוגן סביב סוגיית הזהות. מי שמרגיש זיקה יותר חזקה לזהות הישראלית, שהיא בעיקרה זהות חילונית-ממלכתית ליברלית, נחשב לשמאל, בלי קשר לעמדות המדיניות שלו.

תחת הדגל הזהותי, הימין אימץ תפיסת עולם מבוססת הכנעה זהותית. הוא רואה זאת לא רק כזכותו, אלא כחובתו להכניע את הזהות הישראלית הליברלית-חילונית, ולכפות על המרחב הציבורי ומוסדות המדינה זהות יהודית מסורתית, אפילו חרד"לית.

תחת הדגל הזהותי, הימין אימץ תפיסת עולם מבוססת הכנעה זהותית, ורואה לעצמו חובה להכניע את הזהות הישראלית הליברלית-חילונית, ולכפות על המרחב הציבורי ומוסדות המדינה זהות מסורתית

כל מי שמתנגד לכך הופך מטרה להכפשות ונאצות במטרה לשלול את הלגיטימיות שלו. זאת הסיבה שהמילה שמאלן הפכה מילה נרדפת לחילוני-ליברלי, ומי שמצדיע לדגל הזהותי הזה רואה בזהות החילונית-ליברלית איום על זהותו היהודית. התוצאה, חילוני-ליברלי הפך מילה נרדפת לבוגד ועוכרי ישראל.

בדמוקרטיה, למנצח יש מנדט לקבוע את המדיניות של המדינה, אך לא לכפות זהות עליה ועל אזרחיה. אף אחד לא יסכים, ולא אמור להסכים לכך, שיכפו עליו זהות וערכים לא לו, רק בגלל שהוא נמנה על גוש פוליטי שהפסיד בחירות. בסוף זה ייגמר בפיצוץ.

לצד הדגל הזהותי, בחר המחנה הלאומי להניף דגל נוסף, דגל הנאמנות לביבי, או ליתר דיוק, דגל עגל הזהב. אם בעבר הנאמנות לשבט הימין דרשה תמיכה בא"י ומפעל ההתנחלויות, היום היא דורשת נאמנות מוחלטת לביבי, והסכמה שהוא מעל המפלגה, מעל המדינה, מעל החוק, מעל הכל. כל מי שלא מוכן להצדיע לדגל הזה, גם אם דעותיו המדיניות הן סופר ימניות, מיד מוצא עצמו מוקצה ומנודה, מוכפש ומושמץ.

שני הדגלים הללו, אך במיוחד דגל ביבי, נארגו מסיבי השנאה והניכור שמקורם בגזענות, ההתנשאות והאפליה הבוטה שספגו המזרחיים, ובראש ובראשונה עולי צפון אפריקה, במשך יותר משני עשורים ממוסדות מדינת ישראל הציונית-חילונית.

המחנה הלאומי בחר להניף את דגל הנאמנות לביבי. אם בעבר הנאמנות לשבט הימין דרשה תמיכה בא"י ומפעל ההתנחלויות, היום היא דורשת נאמנות מוחלטת לביבי, והסכמה שהוא מעל המפלגה, המדינה, החוק, מעל הכל

נתניהו אומנם לא יצר את הסיבים הללו, אך ידע, בשילוב נדיר של אומנות וזדוניות, לארוג מהם דגלים תחתם התקבץ ציבור גדול.

כששומעים את דודי אמסלם, מירי רגב, שלמה קרעי, ויתר הדוברים הבולטים של אותו ציבור, מבינים שמדובר בציבור שמחפש נקמה על עוולות העבר. בעיניו ניסו לכפות על אבותיו וסביו להתכחש לזהות המאוד מסורתית שלהם, ולכפות עליו את הזהות הישראלית-חילונית. לכן, כשהם מרגישים שהם הרוב, הגיעה מבחינתם שעת הנקמה, והיא הכנעת הזהות הישראלית.

מבחינה זהותית ומבחינת תרבות פוליטית, הציבור הזה רוצה ישראל פחות אירופאית והרבה יותר מזרח תיכונית. התפיסה שהמנהיג מעל המדינה, כי הוא המדינה, מאוד מושרשת בתרבות הפוליטית מזרח תיכונית.

מדינת ישראל הוקמה כמדינה ציונית, ולא יכולה להתקיים אלא כמדינה ציונית. הציונות הייתה בבסיסה תנועה חילונית, שקיבלה את השראתה מהלאומיות האירופאית של המאה ה-19, שהייתה אידיאולוגיה חילונית במהותה. אידיאולוגיה שחושלה במהפכת החלנה שעברה אירופה בשלהי המאה ה-18 ולכל אורך המאות ה-19 וה-20.

מחנה שמתעקש להרים לראש התורן שלו דגל של הכנעת הזהות הישראלית-חילונית, ולצדו דגל של סגידה למנהיג העליון, פועל להחריב את מדינת ישראל הציונית, ולכונן על חורבותיה את מדינת יהודה ההלכתית, או לכל הפחות ההלכתית למחצה.

מחנה שמתעקש להרים לראש התורן שלו דגל של הכנעת הזהות הישראלית-חילונית, ולצדו דגל של סגידה למנהיג העליון, פועל להחריב את מדינת ישראל הציונית, ולכונן על חורבותיה את מדינת יהודה ההלכתית

הימין חייב לעשות חשבון נפש עמוק ודחוף, ומייד להתחיל לחשב מסלול מחדש, אחרת ירסק לא רק את עצמו, אלא את המדינה כולה, ויחולל במו ידיו לא רק את חורבן הבית השלישי, אלא את קץ מעל שלושת אלפים שנה של היסטוריה יהודית. אין מצב שהעם שלנו יצליח לשרוד אובדן ריבונות שני תוך אלפיים שנה.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 815 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גנץ: "ישראל פועלת לסיכול הניסיונות האיראניים לבצע פיגוע ונערכת להגיב בכל מקום"

ישראל יירטה רקטה שנורתה מהרצועה; בתגובה לירי תקף צה"ל בעזה והוקפאה הגדלת היתרי הכניסה לישראל ● הלימודים בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים יחלו מחר בעשר ● ליברמן: לא ייחתם הסכם עם הסתדרות המורים ללא קביעת שכר דיפרנציאלי וללא שינוי לוח החופשות ● דיווח: אורבך החליט לתמוך בפיזור הכנסת בקריאה טרומית, אך טרם החליט מתי יעשה זאת

עוד 16 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המחאה מוצדקת - הדרך פחות

מחאת נהגי האוטובוסים על תנאי העבודה שלהם מוצדקת לגמרי - אבל ההתנפלות האישית על מרב מיכאלי נגועה בציניות ● קצא"א השמידה אלפי אלמוגים במפרץ אילת - זה הסתיים בקנס ● מה הקשר בין ח"כ מאי גולן לפתרון משבר האקלים? ● עמודי החשמל קורסים - והנוף הבתולי חוזר אל מכתש רמון ● ובשלב הזה של הקיץ אפשר להסתפק במאווררי תקרה: יותר ירוק, יותר בריא והרבה יותר זול

עוד 1,725 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
ווֹטֶרְגֵּיְט 136

אין עיתוי סמלי יותר להעניק ליאיר נתניהו תעודת עיתונאי של לשכת העיתונות הממשלתית בישראל, מהשבוע שבו מציינים בארה"ב ובעולם 50 שנה לפרשת ווטרגייט

עוד 2,455 מילים

יוצאי הפרקליטות הצבאית כובשים את צמרת משרד המשפטים

עם מינויו של אלוף (מיל.) שרון אפק לתפקיד המשנה הבכיר ליועמ"שית, הולכת ומסתמנת מגמה במשרד המשפטים, של מילוי השורות במשפטנים שגיבושם המקצועי נעשה בעודם לובשים מדים ● העבירה הקרויה "העלבת עובד ציבור" הייתה צריכה להימחק כבר מזמן מספר החוקים ● ותביעת לשון הרע שהגישה משפחת נתניהו נגד אולמרט עושה שירות מצוין לציבור בישראל ● פרשנות

עוד 912 מילים

האיש הנכון בזמן הנכון

היכולת לגייס כספים היא תנאי הכרחי עבור מי שרוצה להתמנות ליו"ר הסוכנות היהודית ● הבחירה המצוינת באלוף (מיל.) דורון אלמוג - חתן פרס ישראל, נטול כל קשר מפלגתי ועם פעילות יוצאת דופן למען אנשים עם מוגבלויות - מסמלת עידן חדש שבו יכולות מוכחות חשובות מהקשרים הפוליטיים ● פרשנות

עוד 547 מילים ו-1 תגובות

ברקע החיסולים, איראן מחפשת מטרות לנקמה בישראל

ההחלטה הישראלית להחמיר את אזהרת המסע לטורקיה תפסה את האיראנים לא מוכנים ● בטורקיה לא אהבו את ההחלטה, במיוחד כשיום קודם הם חשפו תשתית טרור איראנית ● במקביל, המטוס האיראני שנעצר בארגנטינה הזכיר את הפיגועים בבואנוס איירס בשנות ה־90 ● נראה שמלחמת המוחות בין ישראל לאיראן צפויה להימשך כל עוד לאיראנים לא יהיה הישג לנפנף בו ● פרשנות

עוד 766 מילים

עם התגברות האיום הרוסי, אירופה פונה לישראל בחיפוש אחר פתרונות

בריאיון לזמן ישראל, אורסולה פון דר ליין מסבירה את ההיגיון שמאחורי חיזוק הקשרים עם ירושלים בתחומי ההגנה, האנרגיה והביטחון התזונתי ● ההסכם עם איראן, לדבריה, כבר מוכן, אך "יש צורך דחוף בהחלטות פוליטיות מכריעות" ● היא גם מדגישה את מאבק האיחוד בגילויי האנטישמיות העולים: "תקיפות נגד יהודי אירופה הן תקיפות נגד אירופה עצמה"

עוד 2,254 מילים

הצלחת הקמפיין לניפוץ הסטטוס קוו בהר הבית

1,000 יהודים ביקרו בהר הבית בכל שנת 2000. ביום ירושלים האחרון ביקרו בו כבר יותר מ־2,600 ● כך הצליחה קבוצה נחושה של פעילים יהודים לפרש מחדש את חוקי ההלכה, לשנות את השיח הציבורי ולאתגר את הסטטוס קוו של אחד המקומות השנויים ביותר במחלוקת בעולם

עוד 2,322 מילים ו-1 תגובות

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "בשבוע הבא, חד משמעית, יוחרפו העיצומים"

דיווח: בנט מעוניין לראיין את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל; גנץ מסתייג מכך ● דורון אלמוג נבחר ליושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית ● על רקע התנהלות רינאוי זועבי הודיע הורוביץ שלא יהיו עוד שריונים במרצ ● ועדת החקירה לעניין כלי השיט, שטרם החלה בעבודתה, עדכנה שהיא עדיין מגייסת אנשי צוות ● גפני הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק להורדת אחוז החסימה ל-1.5%

עוד 33 עדכונים

המטרה: סעודיה

כמו טראמפ לפניו, גם ביידן יחבר את ביקורו בישראל עם ביקור בערב הסעודית, כשיגיע לאזור בחודש הבא ● לא מדובר בצירוף מקרים אלא בהצהרה מדינית - וזאת למרות שביידן עצמו כינה את סעודיה ויורש העצר שלה "מצורעים" ● ביידן מתמודד עם אינפלציה גואה - וזה הזמן עבורו להיות ריאלי ● בישראל אופטימיים אבל מזהירים: "לא תהיה קפיצה נחשונית לקראת הסכם אלא צעדים קטנים" ● פרשנות

עוד 1,060 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה