מתוך ההצגה "חידה של מהפכה" של תיאטרון הדח הסרבי, 20 ביוני 2022 (צילום: גילעד שדה)
אומניות פמיניסטיות מתגייסות לסיום סכסוך סרביה–קוסובו

מסרבות להיות אויבות

תיעוד מהשטח

פסטיבל פמיניסטי ייחודי חוגג עשור ומנסה לעשות את מה שלא עושים מספיק בסרביה או בקוסובו – לצאת בגלוי נגד המלחמה ● גילעד שדה ביקר בפסטיבל ושוחח עם המארגנות, שמספרות: "יש כאלו שמנסים להפריד ביננו – אבל אין לזה מקום" ● גם שגרירות ישראל בקוסובו שלחה לראשונה נציגות ישראלית

עוד 1,581 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 31 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אלשיך: סעדה שקרן; הוא לא נכח בפגישה שלי עם ראש מח"ש ולא שמע מה אמרתי במהלכה

ראשי מח"ש לשעבר, אורי כרמל והרצל שבירו, הביעו תמיכה בסעדה ● נעמה רוזן גרימברג התמנתה למזכירה הצבאית של הנשיא והייתה לקצינה הראשונה המכהנת בתפקיד זה ● יושב ראש הוועדה לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע למפקד בית הסוהר: השתמשת בסוגיית הסרסור בסוהרות כספין להסטת תשומת הלב מהבריחה ● חברת הכנסת מיכל שיר עזבה את תקווה חדשה והצטרפה ליש עתיד

עוד 38 עדכונים

פרשת דאבור אינה מבשרת טובות לגוש מתנגדי נתניהו

אין כמעט דבר שמשותף לשני המוסדות הישראליים שתרמו בימים האחרונים, האחד במעשיו והשני במחדליו, לעוד הידרדרות ביחסים בין הציבור היהודי לציבור הערבי בישראל וליחסים שבין המדינה לבין המיעוט הפלסטיני המחזיק באזרחותה.

אין כמעט דבר שמשותף לשני המוסדות הישראליים שתרמו בימים האחרונים במעשים ובמחדלים, לעוד הידרדרות ביחסים בין הציבור היהודי לציבור הערבי בישראל

  1. המוסד הראשון, זה שקיבל בפועל החלטה הפוגעת ביחסים הללו, הוא וועדת המשמעת של אוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע – גוף שגם מתהדר באצטלה אקדמית וגם מתיימר לפעול בכלים מעין-שיפוטיים ועל פי עקרונות אוניברסליים.
  2. השני, זה שתרם במחדליו לדרדור היחסים, הוא ההתאחדות לכדורגל הישראלית, גוף שאינו משפטי ובוודאי שלא אקדמי אך דווקא אמון על אחד מתחומי הפעילות המעטים במדינה בה שוררת, או שררה עד עכשיו, מידה כלשהי של חיים משותפים ופחות-או-יותר שוויוניים בין יהודים וערבים.

תרומתה של וועדת המשמעת של אוניברסיטת בן-גוריון לדרדור היחסים נובעת מהחלטתה להעמיד לדין משמעתי את וטן מאדי, תלמידה באוניברסיטה הפעילה בתא הסטודנטים של חד"ש. מאדי נאמה בעצרת שהתקיימה בקמפוס לפני כשלושה חודשים, באישורה של הנהלת האוניברסיטה, לציון יום הנכבה. קשה מאוד שלא להגיע למסקנה כי יש קשר ישיר בין ההחלטה להעמידה לדין לבין הביקורת הקשה שגופים יהודים-לאומניים מתחו על עצם החלטת האוניברסיטה לאשר את קיום העצרת.

הקשר הזה מתברר בעיקר מסעיף האישום המופרך בו מואשמת מאדי – "תמיכה בטרור ובאלימות בדרך של ציטוט". מתברר שמאדי ציטטה בנאומה דברים שכתב על הנכבה מחמוד דרוויש המנוח, מי שנחשב למשורר הלאומי הפלסטיני. "איננו שוכחים את ההתחלה ולא את מפתחות בתינו", ציטטה מאדי דברים שדרוויש כתב על אירועי השנים 1947 ו-1948. "ולא את אורות הדרך שהוארו בדמנו, גם לא את הנופלים שהפרו את האדמה, העם וההיסטוריה שלנו".

קשה מאוד שלא להגיע למסקנה כי יש קשר ישיר בין ההחלטה להעמידה לדין לבין הביקורת הקשה שגופים יהודים-לאומניים מתחו על עצם החלטת האוניברסיטה לאשר את קיום העצרת

דרוויש, שדבריו נכתבו וגם צוטטו בעצרת בשפה הערבית, ציין את הנופלים באמצעות הכינוי הערבי המקובל לכך בשפה זו – "שהידים". ועדת המשמעת של אוניברסיטת בן-גוריון טוענת עכשיו שהמילה "שהיד" היא "כינוי למחבל מתאבד" ומאשימה לכן את מאדי בכך שבעשותה שימוש במילה הזאת הביעה "תמיכה באלימות ובטרור".

זהו טיעון מופרך מבחינה משפטית שגם לוקה, אקדמית, באנכרוניזם בולט. דבריו של דרוויש על השהידים התייחסו לפלסטינים שנהרגו ב-1947 ו-1948, שנים בהן תופעת "המחבלים המתאבדים" כלל לא הייתה קיימת. יש לקוות שאפילו מרצה מתחיל באוניברסיטת בן-גוריון היה פוסל עבודה שהייתה מוגשת לו אילו נכלל בה טיעון אנכרוניסטי כמו זה שניסחו חברי וועדת המשמעת של האוניברסיטה עבור כתב-האישום נגד מאדי.

העמדתה של מאדי לדין מתבצעת באותם ימים ממש בהם כל פעיל זוטר בכל התארגנות לאומנית-יהודית מרשה לעצמו להתיר את דמם של אזרחי ישראל הפלסטיניים באמצעות התבטאויות וציטוטים שבאמת-מסיתים-לאלימות.

ההעמדה הזו לדין תוביל בהכרח עוד ועוד סטודנטים ערבים באוניברסיטת בן-גוריון, ובכל שאר המוסדות האקדמיים בישראל, למסקנה הבלתי-נמנעת כי מערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית פועלת להעכיר את האווירה סביבם כדי להראות להם את הדרך החוצה – אל מוסדות ההשכלה הגבוהה שבשטחי הרשות הפלסטינית או אפילו אל אלה שמעבר לגבולות הארץ. בכך היא מקרבת את היחסים בין המדינה לבין אזרחיה הפלסטיניים לעבר משבר קשה.

ועדת המשמעת של אוני' בן-גוריון טוענת שהמילה "שהיד" היא "כינוי למחבל מתאבד" וכי בשימושה במילה הביעה מאדי "תמיכה באלימות ובטרור". טיעון מופרך משפטית שגם לוקה, אקדמית, באנכרוניזם בולט

אך תרומת האוניברסיטה לקידום התהליכים השליליים האלה היא כאין וכאפס לעומת זו שתרמה לו ההתאחדות לכדורגל באמצעות התנהגותה בפרשת מואנס דאבור. דאבור הוא כדורגלן יליד נצרת, שצמח מקצועית במחלקות הנוער של מכבי תל-אביב ומשחק היום באופנהיים, אחת מקבוצות הפאר של הליגה הגרמנית הראשונה.

דאבור הוא גם אחד החלוצים הטובים ביותר שהתגלו בכדורגל הישראלי בשני העשורים האחרונים. ב-29 הופעותיו במדי נבחרות הנוער של ישראל הוא כבש 16 שערים; ב-40 הופעותיו, מאז 2014, במדי הנבחרת הבוגרת של ישראל, הוא כבש 15 שערים נוספים. השבוע הוא הודיע ששוב לא יסכים ללבוש את מדיה של נבחרת ישראל.

הרקע להחלטתו ידוע היטב. במאי אשתקד, אחרי שכוח מזוין של משמר הגבול פרץ למסגד אל-אקצה, דאבור פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, בו השתמש בפסוק מהקוראן על מנת לגנות את הפריצה למקום הקדוש.

פוסט האינסטגרם של מונס דאבור
פוסט האינסטגרם של מונס דאבור

מאז ועד השבוע האחרון, חייו בנבחרת ישראל הפכו לגיהינום. במשחקי הבית של הנבחרת, קהל של אלפים שרק לעברו שריקות-בוז כל אימת שנגע בכדור; במסעות הנבחרת בחו"ל, רבים מחבריו היהודיים להרכב סירבו לבוא עמו במגע חברתי מחוץ למגרש.

מאז הפוסט חיי דאבור בנבחרת ישראל הפכו לגיהינום. במשחקי הבית של הנבחרת, קהל של אלפים שרק לעברו שריקות-בוז כל אימת שנגע בכדור; רבים מחבריו היהודיים סירבו לבוא עמו במגע חברתי מחוץ למגרש

ההתאחדות לכדורגל, האחראית להפעלת הנבחרות הלאומיות, לא עשתה דבר וחצי דבר כדי להפסיק את התופעות הללו אך בחרה, לעומת זאת, להפעיל לחצים קשים על דאבור כדי לשכנעו לחזור בו מהדברים שכתב נגד פריצת החיילים הישראלים למסגד בירושלים.

דאבור לא נשבר ולא התנצל וגם המשיך, במשך למעלה משנה, לצפות שהתאחדות לכדורגל תפעל מול הקהל האלים או תנקוט צעד כלשהו, ממנו ישתמע גיבוי כלשהו בשחקנה המותקף.

ציפייתו, כך התברר מהר מאוד, הייתה לשווא. ראשי ההתאחדות, שכאשר משתתפים בכנסים בינלאומיים הדנים בדרכים למיגור הגזענות הכדורגל העולמי נוהגים להתהדר באופי הדו-לאומי של הכדורגל בישראל, העדיפו במהלך כל השנה שלא להתעמת עם הקהל היהודי-הלאומני. אל שריקות הבוז הבלתי-פוסקות נגד דאבור הם התייחסו כאילו היו לא יותר מגשם טורדני. כך נהגו גם מאמן הנבחרת, אלון חזן, ויוסי בניון, מנהלה המקצועי של הנבחרת ומי ששיחק בעבר בליברפול ובצ'לסי, שהן שתיים מהקבוצות הטובות והחשובות ביותר בעולם. בסופו של דבר, דאבור הבין את המסר ששידרו לו והודיע על פרישתו מהנבחרת.

בהתאחדות מקווים עכשיו ששאר שחקניה הערבים של הנבחרת לא יחליטו ללכת בדרכו. אך גם אם רוב השחקנים הערבים הללו יעדיפו להמשיך וללבוש את מדי נבחרת ישראל, נראה כי הימנעותה של ההתאחדות ממתן גיבוי לדאבור כבר משפיעה על הלכי הרוח בכלל החברה הערבית בישראל. שתיקתה המבישה של ההתאחדות נתפסת על ידי רוב הערבים בישראל כמעשה התנערות נוסף – ויש שיגידו גם מעשה-בגידה נוסף – מצידם של אלה בקרב הציבור היהודי שאמורים היו להתייצב לצידם במאבק נגד הגזענות וההדרה.

דאבור המשיך, במשך למעלה משנה, לצפות שהתאחדות לכדורגל תפעל מול הקהל האלים או תנקוט צעד כלשהו, ממנו ישתמע גיבוי כלשהו בשחקנה המותקף. ציפייתו, כך התברר, הייתה לשווא

כאשר בנימין נתניהו ורוב חברי הכנסת התומכים בו השתלחו בשנה האחרונה בפראות יוצאת-דופן ומעל כל במה אפשרית בחברי הכנסת של רע"ם ושל הרשימה המשותפת – חברי הקואליציה הממשלתית היהודים, מימינה ועד מרצ, העדיפו להתעלם ולשתוק. המסר שהשתיקה הזאת שידרה מחלחל עכשיו עמוק יותר ויותר בקרב ציבור הבוחרים הערבי. מה הטעם, הם שואלים עצמם, להמשיך ולהשתתף במשחק הפרלמנטרי אם המערכת הפוליטית כולה, על כל מרכיביה, מתנערת מאתנו? זהו גם המסר המועבר לציבור הערבי הן מהתנהגותה הפסיבית של ההתאחדות לכדורגל בפרשת דאבור והן מהחלטת ועדת המשמעת באוניברסיטת בן-גוריון להגיש כתב אישום נגד וטן מאדי.

המסר הזה יחלחל במהירות מתחומי התעניינותם של הסטודנטים הערבים ושל אוהדי הכדורגל הערבים אל עבר תודעתם של כלל בעלי זכות ההצבעה הערבים ויקטין עוד יותר את אחוזי ההצבעה הערבית בבחירות הקרבות לכנסת. זאת בשורה רעה מאוד לגוש מתנגדי נתניהו: ללא אחוז הצבעה גבוה בקרב אוכלוסייה הערבית הם לא יוכלו להרכיב את הממשלה הבאה.

סופר ועיתונאי, כתב על נושאים פוליטיים במוסף "הארץ" ובשבועונים "כותרת ראשית" ו"כל העיר", והיה כתבו המדיני של "דבר".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,080 מילים

יוקר המחיה לא נובע רק ממחירי הפסטה, הטונה ומשחת השיניים

כולם מטיפים ליצירת תחרות בשוק המזון ● כמעט אף אחד לא מציע עדכון של המוצרים בפיקוח ולמסות בנקים וחברות הגז על רווחי יתר, כפי שקורה עכשיו באירופה ● הדיון במחירי המזון מסתיר חוסר רצון של המדינה להתערב בדיור ולארגן מיסוי מחדש כדי להגדיל הוצאה ממשלתית נמוכה על רווחה, חינוך ובריאות ● גוטווין: "אם יתנו מעונות בחינם, לא תהיה בעיה לקנות מילקי עם עוד 3,000 שקל בכיס"

עוד 1,515 מילים

"המהלך של מי-טו יצא מפרופורציה. אם אי אפשר לשקם גברים שפגעו, אי אפשר לשקם את החברה"

שחרורו המוקדם של אלון קסטיאל עורר זעם והעלה מחדש את הדיון האם עברייני מין בכלל יכולים להשתקם והאם יש מקום לאפשר להם לחזור לחברה ● ברשתות החברתיות התשובה נחרצת: לא ● עבור אתי רחמים, קרימינולוגית המטפלת גם בנפגעות תקיפה מינית וגם בגברים שפגעו מינית, התשובה אחרת ● בריאיון נרחב לאמיר בן-דוד היא אומרת: "זה בסדר להיות בצד של הנפגעות, לכל אחד יש את התפקיד שלו. אני לקחתי את התפקיד של לטפל גם בפוגעים"

עוד 5,186 מילים

למקרה שפיספסת

על חודו של קול, הרכב מורכב של בית המשפט העליון הפך החלטה להורות על פינוי המאחז מצפה כרמים, שנבנה על קרקעות פלסטיניות פרטיות ● התוצאה מבטאת נכונות לכופף את כללי הדין בהתאם למצב בשטח - ומהווה תמריץ להפרה נרחבת של זכויות הקניין של פלסטינים, כך שדווקא במקומות שבהם ימהרו עבריינים לבנות בתים - אפילו ללא היתר בנייה - הקרקעות יישארו בידיהם ● פרשנות

עוד 1,007 מילים ו-4 תגובות

חידוש המו"מ על הגבול הימי בין ישראל ללבנון

המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין יתחיל היום בשיחות עם נציגי ממשלת לבנון בניסיון להגיע להסכם על תיחום הגבול הימי בין לבנון לישראל. בלבנון ובישראל יש אופטימיות זהירה אבל מי שיקבע בסופו של דבר הוא מנהיג חזבאללה חסן נסראללה, שיכול לטרפד כל הסכם באמצעות הנשק הרב שברשותו.

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה ודאי מרוצה מאוד מעצמו. הוא הצליח, באמצעות 4 כטב"מים לא חמושים ששיגר לעבר אסדת הגז "כריש", להכניס לסחרור מדיני את ישראל, ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי. בכך הוא חיזק את מעמדו ברחוב הלבנוני ומיצב את עצמו, פעם נוספת, כמגן האמיתי של לבנון וכמי ששומר על זכויותיה.

מזכ"ל חזבאללה נסראללה ודאי מרוצה מאוד מעצמו. הוא הצליח, באמצעות 4 כטב"מים לא חמושים ששיגר לעבר אסדת הגז "כריש", להכניס לסחרור מדיני את ישראל, ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי

המשא ומתן בין ישראל ללבנון אמור להיכנס השבוע למהלך מואץ. הקבינט הביטחוני בישראל יתכנס היום לדיון בתרחישים האפשריים.

גורמים ביטחוניים בכירים העבירו לדרג המדיני הערכת מצב, לפיה חזבאללה יכול, באמצעות הרקטות והטילים המדוייקים שלו, לשתק את כל פעולות יבוא הסחורות לישראל דרך הים התיכון, בנוסף לפגיעה בכל אסדות הגז הטבעי של ישראל בים התיכון.

ארה"ב מנסה להגיע לפתרון מהיר של המשבר בעניין סימון הגבולות הימיים בין ישראל ללבנון. המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין אמור להגיע בתחילת השבוע לביירות כדי לחדש את המשא ומתן עם ממשלת לבנון, בעוד צה"ל מגביר את הכוננות וההיערכות בכל אסדות הגז של ישראל בים התיכון בעקבות האיומים של חזבאללה.

האמריקאים לוחצים על דוושת הגז של המשא ומתן. בספטמבר אמורה ישראל להתחיל להוציא את הגז הטבעי מהים באסדת "כריש", ונסראללה מאיים בתגובה צבאית אם עד אז לא יושג הסכם שיהיה מקובל עליו

עמוס הוכשטיין  ייפגש עם נשיא לבנון מישל עאון, עם ראש הממשלה נג'יב מיקאטי ועם יו"ר הפרלמנט נביה ברי. הוא מביא עמו לדיונים בביירות הצעת פשרה ישראלית שגיבשו ראש המל"ל אייל חולתא וראש צוות המשא ומתן אודי אדירי, באישור הדרג המדיני.

המתווך האמריקאי אמור להגיע בתחילת השבוע לביירות כדי לחדש את המו"מ עם ממשלת לבנון, בעוד צה"ל מגביר את הכוננות וההיערכות בכל אסדות הגז של ישראל בים התיכון בעקבות איומי חזבאללה

ישראל הבהירה לשליח האמריקאי כי היא מוכנה לגלות גמישות במשא ומתן ואף לעשות ויתורים למען השגת הסכם, אך הוויתורים יהיו בנושא שטח המחלוקת בינה לבין לבנון והיא לא תסכים לסחיטה באיומים.

ישראל הציגה לשליח האמריקאי הוכשטיין מתווה לחלוקה הוגנת של הרווחים הפוטנציאלים מכל מאגרי הגז הטבעי שיתגלו בשטח שבמחלוקת בינה לבין לבנון. היא גם הביעה נכונות לבצע שינויים בגבול הימי, אך הביעה התנגדות נחרצת לכל שינוי בגבול היבשתי שלה עם לבנון.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", שופרו של חזבאללה, דיווח ב-29 ביולי כי ממשלת לבנון תגלה זהירות מפני הצעות עמומות שיביא עמו השליח האמריקאי, או הצעות שניתנות לפרשנות ואינן ברורות די הצורך.

אופטימיות זהירה

שר החוץ הלבנוני עבדללה בו חביב אמר בסוף השבוע שעבר שיש יותר אופטימיות מאי פעם לגבי האפשרות להגיע לעסקה בסוגיית שרטוט הגבול הימי בין ישראל ללבנון בתיווך ארה"ב.

"מעולם לא הייתה יותר אופטימיות מזו שקיימת כיום" אמר חביב.

ישראל הבהירה לשליח האמריקאי כי היא מוכנה לגלות גמישות במשא ומתן ואף לעשות ויתורים למען השגת הסכם, אך הוויתורים יהיו בנושא שטח המחלוקת בינה לבין לבנון והיא לא תסכים לסחיטה באיומים

עם זאת, נביה ברי, יו"ר הפרלמנט הלבנוני, אמר אמש לכתבים כי לבנון רוצה את מלוא זכויותיה בשדה הגז קאנא, בבחינת "או הכל או כלום". הוא הוסיף כי הכטב"מים ששיגר חזבאללה האיצו את תיחום הגבול הימי: "אין ויתור על עושר הנפט של לבנון או על הנורמליזציה באמצעות חברה בינלאומית".

ממשל ביידן מאמין שהשגת הסכם בין לבנון לישראל היא אפשרית. בישראל מגלים אופטימיות עם הרבה זהירות.

גורמים אירופים הבקיאים בפרטי המשא ומתן בין ישראל ללבנון אומרים שההצעה הישראלית-אמריקאית איננה מהווה ויתור משמעותי. ישראל ביקשה מהאיחוד האירופי להפעיל לחץ על ממשלת לבנון כדי שניתן יהיה להגיע להסכם מכובד עבור שני הצדדים.

ההדלפות לאמצעי התקשורת הישראלים, הלבנוניים והזרים נועדו ליצור אווירה של אופטימיות. גורמים אמריקאיים אומרים כי הסיכויים למציאת פתרון למחלוקות בין ישראל ללבנון גדולים מהסיכונים לעימות צבאי. ארה"ב מפעילה לחץ על ישראל להתמתן בעמדותיה ולא להגיע לעימות צבאי.

הכדור במגרש של חסן נסראללה

למודיעין הישראלי אין תשובה ברורה מי מוסמך לקבל את ההחלטה הסופית בלבנון ולסגור הסכם, והאם איראן מפעילה לחץ על חסן נסראללה לטרפד בכל מחיר כל הסכם שיגיעו אליו ישראל ולבנון.

האם חסן נסראללה יהיה מחוייב להסכמות שיושגו בין ישראל לממשלת לבנון? הוא הרי מחזיק בכוח צבאי גדול וביכולתו לטרפד כל הסכם.

הרבה תלוי בעמדתה של איראן הפועלת מאחורי הקלעים, אבל קודם צריך המתווך האמריקאי להשיג את הסכמת ממשלת לבנון לעסקה.

האם נסראללה יהיה מחוייב להסכמות שיושגו בין ישראל לממשלת לבנון? הוא הרי מחזיק בכוח צבאי גדול וביכולתו לטרפד כל הסכם. הרבה תלוי בעמדתה של איראן הפועלת מאחורי הקלעים

גורמים ביטחוניים בכירים אומרים כי השאלה היא האם מנהיג חזבאללה יקבל את ההצעה הישראלית לחלוקת הרווחים בינה לבין לבנון, או שהוא יראה בכך מעין סוג של שת"פ כלכלי או נורמליזציה.

שאלת השאלות היא מה תעשה ישראל אם השליח האמריקאי ייכשל במשימת התיווך שלו. האם היא תחליט להסתכן בעימות צבאי עם חזבאללה ותתחיל להפעיל את אסדת "כריש" כדי להוציא את הגז הטבעי ותנסה לקבוע עובדות בשטח?

מדובר בהחלטה של הדרג המדיני, הערכת אמ"ן היא כי אפשרות המלחמה היא בסבירות נמוכה נוכח מצבה הכלכלי של לבנון, וחסן נאראללה לא יעז לגרור את המדינה הקורסת למלחמה.

יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון שאולי זו מלכודת של חזבאללה, שממתין לצעד חד צדדי ישראלי כדי שיהיה לו תירוץ לשגר רקטות וטילים לעבר כל אסדות הגז של ישראל בים התיכון ולעבר מתקנים אסטרטגיים בישראל.

ישנה אסכולה בלבנון שגורסת כי מנהיג חזבאללה נסראללה הולך להסלמה מכיוון שהוא מגובה על ידי איראן ועל ידי רוסיה ומשום שהנשיא פוטין רוצה למנוע, בגלל המלחמה באוקראינה, אספקת גז לאירופה בחורף באמצעות ישראל.

אסכולה אחרת גורסת כי הביקור הנוכחי של המתווך האמריקני בביירות יפתח את הדרך לסבבים נוספים של משא ומתן.

העימות הצבאי בין ישראל לחזבאללה יכול להיות גם עימות מוגבל של כמה ימי לחימה ולא בהכרח עימות צבאי נרחב. עימות שיהיה מעין "הפגנת שרירים" של ארגון חזבאללה.

צריך לקחת בחשבון שאולי זו מלכודת של חזבאללה, שממתין לצעד חד צדדי ישראלי כתירוץ לשגר רקטות וטילים לעבר כל אסדות הגז של ישראל בים התיכון ולעבר מתקנים אסטרטגיים בישראל

בכל מקרה, ממשלת לפיד-גנץ לא תוכל להיכנע לתכתיבים של ארגון חזבאללה, כל הסכמה כזו תתפרש ככניעה, היא תפגע באינטרסים הכלכליים והביטחוניים של ישראל וגם תפגע ביאיר לפיד ובני גנץ מבחינה פוליטית בזמן מערכת הבחירות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 971 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שקד: "מי שמדבר על אחדות בלי נתניהו מוכר לוקשים"

ג'ארד קושנר: נתניהו לא התלהב כשטראמפ הודיע שהוא שוקל להכיר בירושלים כבירת ישראל ● לפיד בחר במני מזוז לראש הוועדה למינוי בכירים, והוסר מכשול נוסף למינוי רמטכ"ל ● אורי זכי, בן הזוג של תמר זנדברג, מתמודד ברשימת מרצ ● מנסור עבאס לטל שניידר ב"שבתרבות": "אם הייתי יושב עם נתניהו, לא היו קוראים לי 'תומך טרור'" ● פעילי ליכוד כינו אותו מחבל ואחת מהן ירקה על רכבו

עוד 22 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כשהתקשורת מתעניינת במשבר האקלים, זה סימן שמאוחר מדי

העיתונות מתמחה בסיקור משברים אחרי שהם מתפוצצים, וזה בדיוק המצב עם משבר האקלים ● ברפורמת מחירי התחב"צ יש לפחות שני סעיפים שגם במשרד התחבורה מבינים שצריך לתקן ● במקום לעודד יזמים, עיריית תל אביב מפילה על גגות סולאריים היטל כספי עצום ● הדרורים פשטו עם שחר - ומתברר שהן מחסלות ג'וקים ● וגם: בסן פרנסיסקו מצאו פתרון יפה לבקבוקי המים בשדה התעופה

עוד 1,803 מילים

תוניסיה, תקוות האביב הערבי, חוזרת להיות אוטוקרטיה

החוקה החדשה של תוניסיה מרחיבה באופן משמעותי את סמכויות הנשיא אבל התוניסאים כבר לא מפחדים ממהפכות ● בזמן שנסראללה מאיים על ישראל, האזרחים בלבנון רבים על לחם ● אחוזי הגירושים בעולם הערבי בשיא ● הביקור של שר החוץ הרוסי במדינות אפריקה מוכיח שרוסיה רחוקה מלהיות מבודדת ● וגם, השבוע ב־1956: נאצר מלאים את תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,116 מילים

ריאיון חותר תחת הז'אנר

סרט האימה החדש של ג'ורדן פיל "אין מצב" הוא, בין היתר, מה שאתם מצפים שהוא יהיה – מבדר, מותח ומפחיד ● אבל כמו בסרטיו הקודמים הוא גם מותיר את הצופים עם חומר מטריד למחשבה ● בריאיון לזמן ישראל אומר פיל: הסרט הוא על האנשים השקופים מאחורי הקלעים ● המפיק איאן קופר: "אני אוהב סרטי ז'אנר כי קיימת כבר ציפייה שאפשר לחתור מתחתיה"

עוד 1,830 מילים

אין עוד ענבים כאלה

אזור הרי יהודה הוא הראשון בישראל שהוכר כאזור יין רשמי עם כינוי מקור משלו, מה שמעניק לו תו איכות בינלאומי ● מדובר בברכה ליקבים המקומיים ולתיירות – וגם להשקעות זרות: "אנשים יראו את התווית הזאת בחנות וירצו לקנות"

עוד 1,109 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חֵרֶם 142

לאורך השנים דנקנר חטף, תשובה חטף, פישמן חטף, רוסק-עמינח חטפה, נתניהו חטף, מנדלבליט חטף. אבל יוני שסטוביץ ונעם וימן הצליחו לעבור את כל עשור המחאה האחרון מתחת לרדאר

עוד 1,416 מילים

סעדה הפריח טענות רבות, אך לא גיבה אותן ולו בראיה אחת

סגן ראש מח"ש לשעבר, שהיה מצוי בהליך פיטורים ממשרד המשפטים מזה שלוש שנים לפחות, התייצב בדרמטיות מול עמית סגל בערוץ 12 כשאין בידיו דבר ● החלטת בג"ץ בשבוע שעבר צמצמה בפועל את שקיפות נציב התלונות על הפרקליטות ● מתחת לסונאר, ועדת החקירה בפרשת הצוללות החלה לעבוד ● ומתי סוף-סוף ייגזר דינו של ליצמן?

עוד 1,677 מילים

הנדל: נתניהו הוא הבעיה - אם זה היה תלוי בי הוא היה בפנסיה

הנדל אמר כי איתמר בן גביר הוא תקלה של הליכוד ● שקד: מי שמדבר על ממשלת אחדות בלי נתניהו - מוכר לוקשים; לא נתמוך בחוק צרפתי ופיטורי יועמ״ש ● הותרו לפרסום פרוטוקולים מטבח כפר קאסם ● פריג׳: נותר רק לדאוג שזכרו של הטבח ולקחיו לא ישכחו ● שי ניצן: סעדה הסתובב במח״ש ואמר שינקום בי ● רע״ם למפלגות הקואליציה: אל תעשו קמפיין על הגב שלנו

עוד 28 עדכונים

הבדואים ברהט עשויים להכריע את הבחירות לראשות מרצ

המאבק בין יאיר גולן וזהבה גלאון הופך להרבה פחות צפוי מראש ● גולן נחל הצלחה כשמרכז מרצ החליט לאפשר לחברי קיבוצים ללא קלפי להצביע אונליין ● גלאון רושמת יתרון על פני גולן בערים ובסקרים - אבל המספרים קרובים ● מי שעשוי להכריע את הבחירות הוא וטרינר מהעיר רהט, שפקד כאלפיים תושבים ושם את רהט במקום השני אחרי תל אביב ● והוא תומך מובהק של גולן ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ההצבעה האלקטרונית היא לכל הישובים בהם אין קלפי- הרבה מושבים, עיירות וגם יש ערים בהן אין קלפי. אז הרבה יותר מדויק לומר שהחלטת וועדת הבחירות של מרצ היא לאפשר הצבעה אלקטרונית במקומות בהן א... המשך קריאה

ההצבעה האלקטרונית היא לכל הישובים בהם אין קלפי- הרבה מושבים, עיירות וגם יש ערים בהן אין קלפי. אז הרבה יותר מדויק לומר שהחלטת וועדת הבחירות של מרצ היא לאפשר הצבעה אלקטרונית במקומות בהן אין קלפי , במקום הניסוח שהוצג- לאפשר הצבעה אלקטרונית בקיבוצים. תודה.

עוד 589 מילים ו-2 תגובות

ברקע העלייה באנטישמיות, יהודי פריז חונכים מרכז קהילתי ענק

בעלות אסטרונומית של 17 מיליון דולר, יהודי צרפת חונכים באיחור של שנתיים מרכז יהודי חדש שהוא גם סמל לנחישותם להישאר בעיר ● המרכז הגרנדיוזי והנוצץ מושך את העין אפילו בעיר עתירת מונומנטים כמו פריז ● אחת המרצות במרכז מספרת על חבלי הלידה: "זה מקום שעדיין מחפש את דרכו, את הנושא המרכזי שלו ואת האופי שלו"

עוד 1,408 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה