כך הצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בקבוצות שתומכות בו

כיצד קרה שקבוצות פייסבוק בנושאים שאינם פוליטיים או מפלגתיים, כמו "פורום אוהבי האח הגדול VIP", "דירות להשכרה ללא תיווך" ו"אהבה נועזת" נהפכו לקבוצות להפצת מסרים מטעם הליכוד, כמו "ביבי מלך ישראל" ו"דווקא נתניהו ורק הליכוד"? ● אייל קימור, מנתח נתונים שחקר את התופעה, סבור שמדובר בשיטה: "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה״

כך הופך הליכוד קבוצות שלא קשורות אליו לקבוצות תמיכה
כך הופך הליכוד קבוצות שלא קשורות אליו לקבוצות תמיכה

כך מצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בתעמולת בחירות: הליכוד משתמש בדפים קיימים ובקבוצות פייסבוק וטוויטר "תמימות", כ"שלדים בורסאיים", והופך אותם בין-לילה לקבוצות להפצת מסרי התעמולה שלו – תוך שימוש בקהל החברים הקיים של הקבוצות.

דף הפייסבוק "מרוקאים הכי שבעולם", למשל, הוקם ב-2014 כדף ליוצאי מרוקו. ב-2015 השתנה שמו ואופיו והוא הפך ל"יהודים הכי בעולם", וביולי 2017 השתנה שמו שוב ל-"ביבי שלי – my bibi", ומאז הוא מפיץ על בסיס יומי פוסטים המבוססים על דפי המסרים של הליכוד, כמו תמיכה בחוק המצלמות, ומרבה בביטויי אהדה למשפחת נתניהו.

הקבוצה "אהבה נועזת" הפכה ל"ביבי מלך ישראל" שעוסקת, לפי הגדרתה, ב"רדיפה אחרי ר"מ ביבי נתניהו על ידי החמוצים מליליפוט"; "פורום האח הגדול VIP" הפך ל-"אוהבי בנימין נתניהו VIP"; עמוד החדשות המקומי הפייסבוקי "רמת גן באינטרנט" הפך ל-"הליכוד רמת גן"; ואילו קבוצת "דירות פרטיות ללא תיווך להשכרה בתל אביב", השתנתה אשתקד ל"איזה כיף להיות יהודי", והפכה השנה ל"האמת של ביבי".

היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"
היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"

אייל קימור, אנליסט מידע וסטודנט באוניברסיטה העברית שחקר ו"פיצח" את דרך העבודה של הליכוד ברשתות, סבור שמדובר בשיטה. "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה", אמר לזמן ישראל. "יש כאן שתי אפשרויות, ושתיהן מלוכלכות: שהליכוד פתח קבוצות ודפים 'תמימים' מראש, על מנת לשטות בקהל המצביעים, ושינה כיוון ביום הפקודה, באמצעות קניית דפים וקבוצות עם קהל קיים (מאות אלפי אנשים במצטבר), ושינוי שמותיהם ומסריהם. הטיית הבחירות לא מנוהלת מבונקר מאובק במוסקבה – אלא מחדרים ממוזגים ברחוב בלפור בירושלים".

לדבריו, "ההטעייה הכי בולטת היא קיומם של Shills ו-Sock Puppets – משתמשים שמקדמים את אג'נדת הליכוד בתשלום, לעתים תחת זהות בדויה. המדיום שבו זה מתרחש הכי הרבה הוא קבוצות מקומיות בפייסבוק, אבל זה קיים גם בטוויטר. אגב, חלק מהאדמינים של הקבוצות שמופיעים בפוסט שלי הינם בוטים. אדמין הקבוצה "ליכוד אחד גדול מול כל השמאל" הוא בוודאות בוט".

זה לא קיים גם במפלגות אחרות?
"לא בדקתי לגבי מפלגות אחרות, הליכוד היא מפלגת השלטון, ולכן אני חושב שהכי חשוב לבקר דווקא אותה. בכל אופן, לא ראיתי עוד עדויות לכך אצל מפלגות אחרות, אבל גם לא חיפשתי יותר מדי. כך או כך, הליכוד הוא מי שהוביל את ההתנגדות להחלת תקנות התעמולה על רשת האינטרנט, ויש סיבה לכך".

אפשר להסכים שזאת עבודה מלוכלכת של קמפיינרים, אבל כשאתה מגדיר את זה כ'הטיית בחירות' אתה לא מגזים?
"זאת גניבת דעת. גם אם זה חוקי  – אני עדיין לא עורך דין, אלא סטודנט למשפטים – ברור שקניית קבוצות אינה מדווחת על פי חוק מימון מפלגות, ומתרחשת במחשכים בהיקף שלא ניתן להערכה, ואינה נתונה לביקורת של מבקר המדינה".

אולי אף אחד לא שילם למנהלי קבוצות תמורת "הצטרפות לליכוד", אלא פשוט מדובר בליכודניקים שעשו את זה מרצונם?
"יש קבוצות של פעילי ליכוד בסושיאל מדיה, שלפעמים פשוט משתנות לפי הצרכים, והופכות, למשל, מקבוצה של גלעד ארדן או דוד ביטן לקבוצה של נתניהו, כפי שקרה אחרי הפריימריז. לצד אלה, יש קבוצות כלליות שאיגדו מצביעי ימין ופעלו תחת שם שפונה לכלל הציבור הימני בישראל, אבל בבת אחת הפכו לקבוצות מפלגתיות של הליכוד. גם לזה כדאי לתת את הדעת, כי לא כל מצביעי הימין הם תומכי ליכוד.

"אבל, כאמור, בחלק מהמקרים מדובר בקבוצות שבעבר לא היו פוליטיות בכלל. גם אם האדמין של קבוצה כמו 'הליכוד רמת גן' או 'אהבה נועזת' הוא ליכודניק, זה נכלולי מאוד שהיא הופכת ביום בהיר אחד לקבוצה עם שם כמו 'ביבי מלך ישראל'".

עד כה לא התקבלה תגובת הליכוד.

עוד 515 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 1 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־56 ללחימה ● 139 חטופים עדיין בעזה

הרשויות בארץ הודיעו היום שחמישה מבין החטופים והנעדרים אינם בין החיים

החמישה הם אליהו (צ'רצ'יל) מרגלית (75), גיא אילוז (26), רונן אנגל (54), מיה גורן (56) ואריה (זלמן) זלמנוביץ' (86) ● צה"ל ושב"כ חילצו מרצועת עזה את גופתו של אופיר צרפתי (27), ממשתתפי מסיבת הטבע ליד קיבוץ רעים ● בלינקן: הלחימה התחדשה כי חמאס הפר את התחייבויותיו ● גלנט: "ארגון חמאס מבין רק כוח; אנחנו נמשיך ונכה אותו עד שנשיג את מטרות המלחמה"

עוד 69 עדכונים

כבר לא האיש הנחמד

מא הברקזיט ב-2016, כדורגלן העבר ושדרן הטלוויזיה האהוב גארי ליניקר הקצין ונדד ממרכז המפה לשמאל ● תהליך דומה קרה לו ביחסיו עם ישראל ● למרות שהפך את עמוד הטוויטר שלו לפמפלט פוליטי, לינקר סכר פיו לנוכח טבח חמאס בשבעה באוקטובר ● וכשכבר נדרש לנושא, זה היה כדי להגן על הפגנה בעד חמאס ● שאול אדר מנסה להבין על מה אנחנו מתעצבנים כשאנחנו מתעצבנים על ליניקר

עוד 1,465 מילים
אמיר בן-דוד

"קיבוצניק נשאר קיבוצניק" – על יוצאי קיבוצים מאז השבת השחורה

"מה רבים שאינם כבר בינינו" כתב חיים גורי בשירו "הרעות", שהיה לסמלה האלמותי של מלחמת העצמאות. האמירה הזאת מתחברת כנראה לתחושותיהם של ניצולים מקיבוצי העוטף שהתרסקו.

עשרות אנשים שהיו חלק מנוף חייהם היומיומי נעלמו לפתע ביום אחד שחור. מי שחי אי פעם בקיבוץ והשתייך לקהילה קיבוצית אולי מתקשה במיוחד לדמיין מצב שכזה. יוצאי קיבוץ כמונו גם מתקשים כנראה לתפוס איך אפשר לקום מהאפר ולהתחיל כמעט הכול מהתחלה.

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מסתובב בינינו אחד אבישי בן חיים ואחד שלמה מעוז ועוד אחד אמסלם דוד ... אני שואל עצמי לנוכח הגדולה ואצילות הנפש של הקיבוצניקים האומץ והגבורה שלהם איך צמחו בתוכנו עשבים שוטים כמה אלה שהזכר... המשך קריאה

מסתובב בינינו אחד אבישי בן חיים ואחד שלמה מעוז ועוד אחד אמסלם דוד … אני שואל עצמי לנוכח הגדולה ואצילות הנפש של הקיבוצניקים האומץ והגבורה שלהם איך צמחו בתוכנו עשבים שוטים כמה אלה שהזכרתי עכשיו את שמותיהם

עוד 1,126 מילים ו-1 תגובות

מלחמת סוכות – עוד כתבות

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הִיבְּרִיס 198

האומה ששוב ושוב, שנה אחרי שנה, עשור אחרי עשור, בחרה במנהיג מ"ליגה אחרת" שהבטיח לה שרק ממנו האויבים פוחדים, כי רק הוא "מר ביטחון" ש"חזק מול החמאס", התעוררה בשבעה באוקטובר וגילתה שעל היבריס משלמים בדם האזרחים התמימים ביותר

עוד 1,429 מילים ו-1 תגובות

משפט נתניהו מתחדש בתנאים בלתי אפשריים

לפני מספר חודשים ביקשה הפרקליטות מבית המשפט להאיץ את ההליכים בתיקי האלפים, אך בינתיים קרה ההיפך ● אחרי הקיץ והחגים הגיעה המלחמה, ומשפטו של נתניהו נעצר למעשה למשך חודשים רבים ● חידוש המשפט בשבוע הבא יהווה אתגר נוסף עבור השופטים - שעד כה לא עשו דבר כדי להאיץ את ההליכים, וניכר כי אינם ששים להגיע לכדי הכרעה ● פרשנות

עוד 707 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

חדשות עדכניות מפולין - אנטישמיות מבית

בתחילת השבוע הציג ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי את ממשלתו החדשה, לאחר שקיבל את המנדט להרכיבה, למרות שברור כי מדובר בהליך שעתיד לקרוס מייד.

בניגוד להליך "עלה בידי" המקובל בישראל, בפולין הנשיא מעניק את הזכות להרכבת הממשלה למי שהוא חפץ ביקרו. רק לאחר הרכבת הממשלה שלו – היא עתידה לשרוד או ליפול בהצבעה הראשונה בפרלמנט הפולני, ובמקרה של אי-אמון תעבור זכות הרכבת בממשלה החדשה למפלגה השניה בגודלה.

מאיר בולקה חוקר ומגלה בשנים האחרונות את מזרח אירופה ובמיוחד את פולין. כבר 10 שנים על הקו בין פולין לישראל ועדיין לא גילה אפילו 10% מהסיפורים של יהדות אירופה לפני השואה ולאחריה. הופך כל אבן, מאתר כל פיסת מידע ומנסה להוציא את האמת לאור, גם אם היא כואבת. במסגרת עיסוקו פועל לשימור המורשת היהודית ועוסק בשימור אתרי מורשת יהודיים. לעיתים גם נאבק באנטישמיות, בעיקר זו הדיגיטלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 953 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חברי כנסת בליכוד מחפשים את הדרך אל בן גביר

אחרי תקופה של שפל בעקבות התנהלות כושלת והישגים נמוכים, בן גביר מצליח בהבל פיו לתפוס פופולריות בימין, ויש כבר פוליטיקאים שאפילו מחפשים את דרכם אליו ● מה שקורה בליכוד מעניין במיוחד: חברי כנסת מהשורה האחורית, בעיקר מהעשירייה השלישית והרביעית, מיישרים קו עם עוצמה יהודית ● פרשנות

עוד 1,049 מילים
עקורים

"אני לא מצליח לראות כרגע עתיד. הכול חסום. קשה לי לראות את פני הילדים התמימים ולחשוב איזה עתיד אנחנו משאירים להם"

גידו כהן

קיבוץ עין השלושה. סטודנט. פונה לאילת

עוד 1,676 מילים

רכבת קלה, התחלה קשה

כמאה ימים אחרי ההשקה החגיגית של פרויקט התחבורה שחיכינו לו עשורים, כל מה שקרה עם הרכבת הקלה בגוש דן לא היה צפוי ● מצד אחד היא יעילה ומציעה חוויית נסיעה נעימה ● מנגד, מספר הנוסעים עומד על רבע מהתחזיות ● איש לא יודע לומר אם כשהמלחמה תסתיים, והמילואימניקים ישובו מהחזית והסטודנטים ללמוד, הקרונות יתמלאו

עוד 1,019 מילים

המפעל של משפחת לולו שמריז בקיבוץ סעד נפרץ ב־7 באוקטובר, נבזז והוצת ● שלושה עובדים נחטפו, בהם גם בנו של אבי לולו שמריז, בעלי החברה ● לולו שמריז ביקש מחברת הביטוח להכיר באובדן כושר העבודה של השלושה, אך להפתעתו גילה שרשות שוק ההון לא מתירה לה לעשות זאת: "הזכאות תיבחן כשהחטופים יחזרו"

עוד 1,344 מילים
היום ה־55 ללחימה ● 139 חטופים עדיין בעזה

ששת הישראלים שוחררו משבי חמאס שבו לישראל

בלינקן: תומכים בישראל, חמאס לא יכול להמשיך לשלוט בעזה ● גלנט: עלינו להיות מוכנים למעבר מהיר ללחימה מלאה ● מייה שם ועמית סוסנה הגיעו לישראל ופגשו את בני משפחתן ● משפחתו של אביב אצילי מנחל עוז עודכנה שנרצח ב-7.10 ● דודם של יגיל ואור יעקב סיפר שסומנו בשבי באמצעות כוויה מאגזוז אופנוע ושסוממו ● שלושה נרצחו בפיגוע בירושלים; מת מפצעיו האזרח שהרג את המחבלים - ונורה בשוגג

עוד 91 עדכונים

איראן מעורבת בכל החזיתות - עזה, הגדה המערבית, לבנון, תימן וסוריה - ובכך מצליחה להסיט את המיקוד הבינלאומי מתוכנית הגרעין שלה ● לפי דוח עדכני של סבא"א, איראן מחזיקה כיום ב-128.3 ק"ג ברמה הגבוהה ביותר של ההעשרה ל-60% וקרובה לייצור כמות היכולה להספיק ל-3.5 פצצות גרעין ● גורם ישראלי בכיר: "הסוגיה האיראנית נמצאת כיום במקום הגרוע אי פעם" ● פרשנות

עוד 806 מילים ו-1 תגובות

עיר מקלט

הצורך להתכונן לאפשרות של מתקפת טילים מלבנון הוליד מבצעי ניקוי מקלטים ואיתור מקומות מחסה נוספים בחיפה, מה שהוביל לשותפויות ערביות–יהודיות לא צפויות בעיר השלישית בגודלה בארץ ● "אנחנו צריכים לעבור מדו־קיום לשותפות. פעילות המקלטים מחזקת את השותפות הזאת"

עוד 1,110 מילים

עתיד הסכסוך הישראלי–פלסטיני מוטל על כתפיו של ביידן

אחרי שקשר את וושינגטון למלחמה בעזה, נשיא ארצות הברית חולק עכשיו את האחריות לגורל הסכסוך הקשה והמדמם ● עתה רק נותר לראות אם ההבטחה שנתן לישראל, לפיה לא תהיה חזרה לסטטוס קוו של 6 באוקטובר, הייתה רק משפט שנזרק לאוויר, נקודה רטורית גרידא, או מחויבות רצינית ונחושה

עוד 2,000 מילים

בחסות המלחמה, רוטמן פועל להגבלת המחאות נגד השלטון

יו"ר ועדת החוקה לא למד דבר מקידום ההפיכה המשטרית וחוזר לשחוק את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה ● לשיטתו של רוטמן, השלטון צריך לקבוע את גבולות המחאה נגד השלטון וההפגנה לפני שבועיים בת"א של חד"ש, הפגנה שבג"ץ התיר, "נכפתה" ע"י הפרקליטות ● רוטמן, למעשה, מנצל את ערפל המלחמה על מנת לחורר עוד יותר את העיקרון הדמוקרטי היסודי בדבר חופש ההפגנה ● פרשנות

עוד 686 מילים ו-2 תגובות

תוכנית ההישרדות של בנימין נתניהו

אין בעולם המערבי ראש מדינה שהיה נשאר לשבת על כסאו אחרי אסון לאומי בסדר גודל של שבעה באוקטובר שקרה גם ואולי בעיקר באשמתו ● אבל נתניהו לא מוותר ולא מתפטר. להיפך ● תכנית ההישרדות שלו הולכת על ארבע דרכים שיובילו אותו, לשיטתו, בבוא היום לניצחון: האשמת הצבא, הפחדת הבוחרים, חיזוק הקואליציה סביבו - וקרדיט על ההישגים ● פרשנות

עוד 1,447 מילים ו-4 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה