כך הצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בקבוצות שתומכות בו

כיצד קרה שקבוצות פייסבוק בנושאים שאינם פוליטיים או מפלגתיים, כמו "פורום אוהבי האח הגדול VIP", "דירות להשכרה ללא תיווך" ו"אהבה נועזת" נהפכו לקבוצות להפצת מסרים מטעם הליכוד, כמו "ביבי מלך ישראל" ו"דווקא נתניהו ורק הליכוד"? ● אייל קימור, מנתח נתונים שחקר את התופעה, סבור שמדובר בשיטה: "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה״

כך הופך הליכוד קבוצות שלא קשורות אליו לקבוצות תמיכה
כך הופך הליכוד קבוצות שלא קשורות אליו לקבוצות תמיכה

כך מצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בתעמולת בחירות: הליכוד משתמש בדפים קיימים ובקבוצות פייסבוק וטוויטר "תמימות", כ"שלדים בורסאיים", והופך אותם בין-לילה לקבוצות להפצת מסרי התעמולה שלו – תוך שימוש בקהל החברים הקיים של הקבוצות.

דף הפייסבוק "מרוקאים הכי שבעולם", למשל, הוקם ב-2014 כדף ליוצאי מרוקו. ב-2015 השתנה שמו ואופיו והוא הפך ל"יהודים הכי בעולם", וביולי 2017 השתנה שמו שוב ל-"ביבי שלי – my bibi", ומאז הוא מפיץ על בסיס יומי פוסטים המבוססים על דפי המסרים של הליכוד, כמו תמיכה בחוק המצלמות, ומרבה בביטויי אהדה למשפחת נתניהו.

הקבוצה "אהבה נועזת" הפכה ל"ביבי מלך ישראל" שעוסקת, לפי הגדרתה, ב"רדיפה אחרי ר"מ ביבי נתניהו על ידי החמוצים מליליפוט"; "פורום האח הגדול VIP" הפך ל-"אוהבי בנימין נתניהו VIP"; עמוד החדשות המקומי הפייסבוקי "רמת גן באינטרנט" הפך ל-"הליכוד רמת גן"; ואילו קבוצת "דירות פרטיות ללא תיווך להשכרה בתל אביב", השתנתה אשתקד ל"איזה כיף להיות יהודי", והפכה השנה ל"האמת של ביבי".

היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"
היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"

אייל קימור, אנליסט מידע וסטודנט באוניברסיטה העברית שחקר ו"פיצח" את דרך העבודה של הליכוד ברשתות, סבור שמדובר בשיטה. "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה", אמר לזמן ישראל. "יש כאן שתי אפשרויות, ושתיהן מלוכלכות: שהליכוד פתח קבוצות ודפים 'תמימים' מראש, על מנת לשטות בקהל המצביעים, ושינה כיוון ביום הפקודה, באמצעות קניית דפים וקבוצות עם קהל קיים (מאות אלפי אנשים במצטבר), ושינוי שמותיהם ומסריהם. הטיית הבחירות לא מנוהלת מבונקר מאובק במוסקבה – אלא מחדרים ממוזגים ברחוב בלפור בירושלים".

לדבריו, "ההטעייה הכי בולטת היא קיומם של Shills ו-Sock Puppets – משתמשים שמקדמים את אג'נדת הליכוד בתשלום, לעתים תחת זהות בדויה. המדיום שבו זה מתרחש הכי הרבה הוא קבוצות מקומיות בפייסבוק, אבל זה קיים גם בטוויטר. אגב, חלק מהאדמינים של הקבוצות שמופיעים בפוסט שלי הינם בוטים. אדמין הקבוצה "ליכוד אחד גדול מול כל השמאל" הוא בוודאות בוט".

זה לא קיים גם במפלגות אחרות?
"לא בדקתי לגבי מפלגות אחרות, הליכוד היא מפלגת השלטון, ולכן אני חושב שהכי חשוב לבקר דווקא אותה. בכל אופן, לא ראיתי עוד עדויות לכך אצל מפלגות אחרות, אבל גם לא חיפשתי יותר מדי. כך או כך, הליכוד הוא מי שהוביל את ההתנגדות להחלת תקנות התעמולה על רשת האינטרנט, ויש סיבה לכך".

אפשר להסכים שזאת עבודה מלוכלכת של קמפיינרים, אבל כשאתה מגדיר את זה כ'הטיית בחירות' אתה לא מגזים?
"זאת גניבת דעת. גם אם זה חוקי  – אני עדיין לא עורך דין, אלא סטודנט למשפטים – ברור שקניית קבוצות אינה מדווחת על פי חוק מימון מפלגות, ומתרחשת במחשכים בהיקף שלא ניתן להערכה, ואינה נתונה לביקורת של מבקר המדינה".

אולי אף אחד לא שילם למנהלי קבוצות תמורת "הצטרפות לליכוד", אלא פשוט מדובר בליכודניקים שעשו את זה מרצונם?
"יש קבוצות של פעילי ליכוד בסושיאל מדיה, שלפעמים פשוט משתנות לפי הצרכים, והופכות, למשל, מקבוצה של גלעד ארדן או דוד ביטן לקבוצה של נתניהו, כפי שקרה אחרי הפריימריז. לצד אלה, יש קבוצות כלליות שאיגדו מצביעי ימין ופעלו תחת שם שפונה לכלל הציבור הימני בישראל, אבל בבת אחת הפכו לקבוצות מפלגתיות של הליכוד. גם לזה כדאי לתת את הדעת, כי לא כל מצביעי הימין הם תומכי ליכוד.

"אבל, כאמור, בחלק מהמקרים מדובר בקבוצות שבעבר לא היו פוליטיות בכלל. גם אם האדמין של קבוצה כמו 'הליכוד רמת גן' או 'אהבה נועזת' הוא ליכודניק, זה נכלולי מאוד שהיא הופכת ביום בהיר אחד לקבוצה עם שם כמו 'ביבי מלך ישראל'".

עד כה לא התקבלה תגובת הליכוד.

עוד 515 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 18 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־286 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מח"ש הגישה כתב אישום נגד חמישה שוטרים שהשליכו רימוני הלם על מפגינים בתל אביב

החמישה, בהם סגן ניצב מאיר סויסה, פעלו, לדברי המחלקה לחקירות שוטרים, בניגוד לנוהל המשטרתי והביאו לפציעה של מפגינים ● בחצות הסתיימה כהונתו של יעקב (קובי) שבתאי כמפכ"ל המשטרה, וסגנו, אבשלום (אבשי) פלד, החל לשמש כממלא מקום המפכ"ל ● ביידן נדבק בקורונה ושוהה כעת בבידוד; ביום שני הקרוב הוא אמור להיפגש עם נתניהו, שיגיע לביקור בארצות הברית

עוד 13 עדכונים

"התקלה" של צחי הנגבי

הדברים שהשמיע ביום ראשון צחי הנגבי, ראש המועצה לביטחון לאומי והיועץ לביטחון הלאומי של ראש ממשלת ישראל, בתוכנית "אינטימי" (בערוץ 12) עם רפי רשף, הקפיצו אותי ממקומי. זה קרה כשהוא הגדיר את האסון שהתרחש ב-7 באוקטובר ביישובי עוטף עזה כ"תקלה".

אני מכיר את צחי הנגבי עשרות שנים. בשנותיי הארוכות ככתב פרלמנטרי היו לנו שיחות רבות, בעיקר בתקופה שבה הוא היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון. עוד קודם לכן היה בינינו קשר הדוק, בתקופה בה כיהן כשר המשפטים (מ-1996 עד 1999).

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״מתחככים״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 521 מילים
אמיר בן-דוד

הסיעות החרדיות כופות על ציבור המשרתים ארבעה חודשים ביציאה

הקואליציה העבירה הלילה בקלות את חוק הארכת השירות הסדיר בקריאה ראשונה ● נתניהו אפילו לא היה צריך להתאמץ ולהתייצב להצבעה ● במקביל הוא הגה תרגיל נוסף: לאחד בדיוני ועדת חוץ וביטחון את חוק ההשתמטות עם חוק הארכת השירות הסדיר כדי שגם הסיעות החרדיות יצביעו בעדו, בזמן שהם פוטרים את הציבור שלהם ● פרשנות

עוד 868 מילים ו-1 תגובות

יריב לוין, פה זה לא פולין?

ביום שני, 6 במאי 2024, הכריזה הנציבות האירופית על כוונותיה לסגור את "הליך שלטון החוק" נגד פולין, שכן לפי נוסח ההכרזה: "כבר אין סיכון ברור להפרה חמורה של שלטון החוק בפולין".

הליך זה, הידוע כסעיף 7, הופעל נגד פולין בשנת 2017 על רקע החששות לגבי רפורמות במערכת המשפט של הממשלה הקודמת, ממשלת החוק והצדק, והוא מאפשר השעיית זכויות של מדינות החברות באיחוד אם מדינה מפרה את העקרונות עליהם מבוסס האיחוד האירופי. כעת, עם הממשלה החדשה, הליך זה צפוי להיסגר.

פרופ' רוזנאי הוא סגן דיקן בבית ספר הארי רדזינר למשפטים, מנהל אקדמי משותף של מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים, אוניברסיטת רייכמן, ויו״ר משותף של הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי למשפט ציבורי. בעל תואר דוקטור במשפטים מה-LSE. תחומי ההתמחות שלו הם משפט חוקתי השוואתי ותאוריה חוקתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עבור הנזק שביבי עשה כאן, נצטרך להשקיע את מרבית 75 השנים הבאות כדי לתקן. נקודת ההתחלה היא מערכת החינוך. המערכת הממלכתית סובלת מניוון מתמשך. הדתית והחרדית הפכו למרכזי אינדוקטרינציה למגזר... המשך קריאה

עבור הנזק שביבי עשה כאן, נצטרך להשקיע את מרבית 75 השנים הבאות כדי לתקן.

נקודת ההתחלה היא מערכת החינוך. המערכת הממלכתית סובלת מניוון מתמשך. הדתית והחרדית הפכו למרכזי אינדוקטרינציה למגזרים שלהם. יש ליישר קו ביניהם, לימודי ליבה מלאים לכולם, בעיקר מדעים, והכי חשוב, חינוך מקיף לעקרונות הדמוקרטיה. זה יותר חשוב וקריטי מספרות וגיאוגרפיה למשל (במחילה, ללא הפחתה מכבודן!)

אם נחזיק מעמד עד אז, בעוד 20 שנה אולי נתחיל לראות תוצאות.

עוד 1,495 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

האלים לצידו של טראמפ

השבוע החולף שצף באירועים חדשותיים קיצוניים במערכת הבחירות בארה"ב - ומכולם יוצא טראמפ כשידו (שלא לומר אגרופו) על העליונה ● אבל כשבוחנים כל אירוע בנפרד, ספק אם יהיה להם משמעות בטווח הארוך של הקמפיין - כל עוד ביידן הוא המתמודד של המפלגה הדמוקרטית ● פרשנות

עוד 1,664 מילים

האם קל יותר לבצע עבירות צווארון לבן בעידן הדיגיטלי?

בעידן הטכנולוגי המודרני שבו אנו חיים, כלי תקשורת דיגיטליים ומערכות מידע ממוחשבות הפכו להיות חלק אינטגרלי מהעולם העסקי המניע את הכלכלה. בעקבות כך, ניתן להבחין במגמת עלייה מדאיגה בביצוע עבירות צווארון לבן בעשורים האחרונים.

למעשה, מדובר בשני "חלונות" מרכזיים. האחד – חלון העבירות הכלכליות, והשני – חלון עבירות השחיתות השלטונית. עבירות פיננסיות אלו כוללות מרמות, גניבות, הונאות וסחיטות ברמה הארגונית, והופכות להיות יותר ויותר נפוצות ומורכבות לנוכח הכלים הטכנולוגיים שקיימים בשוק. גורמי האכיפה והחוק נאלצים להתמודד עם האתגר החדש של עבירות כלכליות במרחב האינטרנטי, שלא נראו קודם לכן.

אבישג שגב היא חוקרת במעבדת המחקר לעבודה וטכנולוגיה בפקולטה למשפטים המסלול האקדמי המכללה למינהל. כמו כן שגב חברה במערכת כתב העת ״מחקרי רגולציה״. מאמר זה הינו תוצר מחקרה בקורס בנושא דיני תחרות והגבלים עסקיים שהתקיים באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 431 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

שיטת הסנקציות כואבת אבל אולי מחטיאה את המטרה

משיחות עם פעילי ימין קיצוני וגורמים פיננסיים עולה כי הסנקציות מקשות את החיים לחלקם, לאלה המנהלים אורח חיים נורמטיבי ● אבל הן לא עוצרות את הבנייה במאחזים או את ההתנכלויות לפלסטינים ● גורם במערכת הפיננסית: "הסנקציות הן כסת"ח אחד גדול"

עוד 2,335 מילים

מפלגת המפץ הגדול של הימין תישאר בינתיים על המדף

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן החליט לאפסן את התוכניות הפוליטיות שלו לעת עתה, ובמקביל ליברמן ובנט לא מגיעים להכרעה מי יוביל מפלגת ימין משותפת ● מסתמן כי השניים ירוצו בנפרד אם וכאשר יתקיימו בחירות ומפלגת הימין הפוטנציאלית החדשה תישאר בהקפאה, ללא מנהיגות ותוכן ● פרשנות

עוד 590 מילים
היום ה־285 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מפקד חיל האוויר: לא הייתה בחיל בעיה של כשירות מבצעית ב־7 באוקטובר

בג"ץ הותיר על כנו את הצו המונע ממבקר המדינה לערוך ביקורת לגבי תפקוד גופי הביטחון במלחמה ● דיווח: לפי התחקיר שנערך באגף המודיעין בעקבות המלחמה, חמאס נערך למתקפה נגד ישראל במשך 7–8 שנים ● משרד החינוך יפרסם את ציוני הבגרות, חרף החשש שמורים – שבשל העיצומים לא הזינו את ציוני המגן – ישנו את הניקוד הפנימי של תלמידיהם בהשפעת ציוני הבגרויות

עוד 52 עדכונים

מתניהו אנגלמן מתעקש לקיים בדיקה מקיפה מטעמו בנוגע למלחמת 7 באוקטובר, אולם היועמ"שית טוענת כי ביקורת בנושאי מדיניות הביטחון של המדינה "אינה עולה בקנה אחד עם תפקידו המשטרי" ● ההתקוטטות בין שני שומרי הסף מגיעה הבוקר לדיון בבג"ץ, כשהמטרה היא לא לסכל הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית ● פרשנות

עוד 897 מילים

שנים מדברים על זה שישראל טובעת בפסולת ● עכשיו המטאפורה הופכת למציאות: רשויות מקומיות ברחבי הצפון קיבלו השבוע הודעה שנגמר המקום באתרי ההטמנה ועליהן לצמצם בחדות את מספר משאיות האשפה שהן שולחות ● בניסיון למצוא פתרון עלה הרעיון להעמיס את האשפה של יישובי הצפון על רכבות ולשגר לנגב ● "זה מחדל מטורף. חלם זה כאן"

עוד 1,230 מילים

"משתמשים בילדינו כדי לייצר הון עתידי למועצה"

העימות בין נציגי הנהגות ההורים והמליאה לבין הנהלת מועצה אזורית אשכול ומשרד החינוך על מיקום הלימודים ביישובי העוטף בשנת הלימודים הבאה הגיע השבוע לשיא ומהווה חרך הצצה להתארגנות הקלוקלת של המדינה לשיקום העוטף וליצירת אמון מחודש במוסדות ● "הנוער שלנו מפורק. יש אלכוהול, סמים, נשירה – והמועצה מתעקשת להחזיר אותנו אל קו האש"

עוד 2,292 מילים ו-2 תגובות

הסיעות החרדיות, שפועלות בחסות רבניהן להשתמטות, עלולות להצביע בעד חוק הכבדת הנטל בקריאה ראשונה ● במחנה הממלכתי הציבו תנאים חדשים לתמיכה בחוק אך עשויים להיעדר מההצבעה ולהקל על הקואליציה ● במקביל, ועדת חוץ וביטחון הולכת על ביצים בניסיון לא לפגוע ברגשות הציבור החרדי המסרב להתגייס ● פרשנות

עוד 832 מילים

פזשכיאן מחזר אחר אירופה אך מאיים לזנוח את האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני

שבוע אחרי שנבחר, נשיא איראן הטרי הציג את תפיסת יחסי החוץ שלו במאמר נרחב ב"טהרן טיימס" ● בדרכו שלו, פזשכיאן מנסה להישמע פרגמטיסט ● הוא פונה במתק שפתיים למדינות השכנות לאיראן, משגר מסרים למדינות אירופה ותוקף בחריפות את ארצות הברית ● והוא שולח למערב מסר ברור: איראן חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני בזמן שהיא עדיין תחת משטר סנקציות, ולכן אולי שווה לה לשקול יציאה מהאמנה ● פרשנות

עוד 596 מילים
היום ה־284 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: אחרי הביקורת על תחקיר הקרב בבארי – צה"ל דחה את פרסום התחקיר על ניר עוז

אב שכול מחה נגד נתניהו בטקס הזיכרון לחללי צוק איתן: "1,800 הרוגים, אתה אשם!" ● צה"ל הודיע שבשבוע הבא יחל בשליחת זימוני צו ראשון למיועדים לשירות מהמגזר החרדי ● יוסי כמיסה, שטען שליברמן הציע לשלם לו אם יתנקש בסגן המפכ"ל טען שהקלטת השיחה בינו לבין יושב ראש ישראל ביתנו נגנבה ממנו ● בשל בעיות בנשיאת משקל כנף ציון יטוס לארצות הברית פעמיים

עוד 44 עדכונים

ביקור בחורבות שג'אעיה

השכונה העזתית נמצאת במרחק הליכה מקיבוץ נחל עוז ● הקרבה הזאת הוכחה כקטלנית ב־7 באוקטובר ● צה"ל פועל עכשיו "בהילוך חמישי" כדי לנסות למנוע התארגנות מחודשת של חמאס באזור ● "לא הרגנו את כולם. הם יחזרו. וכשהם יחזרו נתמודד עם זה" ● דיוויד הורוויץ בביקור בלב קן הטרור של חמאס

עוד 1,585 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה