אוטובוס של "קווים" במודיעין עילית מסומן בצהוב (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של מנחם קולדצקי, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
מתוך עמוד הטוויטר של מנחם קולדצקי, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

בניגוד לחוק, חרדים במודיעין עילית החלו לסמן בצהוב אוטובוסים לגברים בלבד

אפליית נשים בתחב"צ עולה מדרגה: במודיעין עילית מצמידים לחלק מהאוטובוסים סימן צהוב ומגדירים אותם כמיועדים לגברים בלבד ● בחברת "קווים" טוענים שמדובר בפעולה של עבריין בודד ושהחברה פועלת להסרת המדבקות, אבל בשטח כבר נרשמו מקרים שבהם נשים הושארו בתחנה ● ציפי לביא, פמיניסטית חרדית: "האחריות היא על הנהג, החברה ומשרד התחבורה ואני מצפה מהם לאכוף את החוק"

מנחם קולדצקי, איש תקשורת חרדי שגר במודיעין עילית, רתח מזעם ביום ראשון שעבר. הוא תרגם את הכעס שלו לציוץ:

"הבת שלי עמדה היום בתחנה בחזור מהלימודים ואוטובוס כמעט ריק עם טלאי צהוב (רק לגברים) עבר ולא עצר לבנות שחיכו בתחנה עמוסה במשך שעה שלמה בגלל ההפרדה הנהוגה בקווים בשעות הצהריים. בצער רב אפשר לומר שהקיצוניים השתלטו באופן סופי על מודיעין עילית. והבנות? שהן ימשיכו לעמוד בתחנה".

הציוץ של קולדצקי והתקרית שבה הייתה מעורבת בתו לא התרחשו בחלל ריק. בסוף השבוע שקדם לכך התפרסמה בעיתון מקומי במודיעין עילית מודעה חסרת תקדים. תחת הכותרת "הודעה חשובה", נכתב (ההדגשות במקור):

"אל בני ובנות מודיעין עילית החשובים. היות ואתם נוסעים באוטובוסים בהלוך ללימודים ובחזור לביתכם בצפיפות, ונגרם בזה איסור חמור מצאנו פתרון יעיל לפתירת המצב! אנו נסמן אוטובוס בגיליון צהוב זוהר בחזית האוטובוס שבו יעלו הבנים בלבד ולא הבנות. ובזה בסיעתא דשמיא עם נכונות ממכם תיפתר הבעיה. סימון האוטובוס יחל מיום ראשון הבעל"ט".

בהמשך מפורטות השעות המדויקות של ארבעת האוטובוסים שיסומנו בצהוב לטובת בנים בלבד, ומובהר כי השעות האלה יהיו קבועות בכל ימות השבוע.

המודעה שהתפרסמה במקומון חרדי במודיעין עילית, מרץ 2024 (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המרכז הרפורמי לדת ומדינה)
המודעה שהתפרסמה במקומון חרדי במודיעין עילית, מרץ 2024 (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המרכז הרפורמי לדת ומדינה)

הציוץ של קולדצקי לא החזיק מעמד באוויר זמן רב. כעבור כמה שעות הוא מחק אותו והעלה תחתיו טקסט מרוכך יותר. בין שני הציוצים הוא קיבל שיחת טלפון ממנכ"ל וסמנכ"ל "קווים", חברת האוטובוסים שפועלת במודיעין עילית.

"כשהבת שלי באה הביתה עם הסיפור הזה הרגשתי באותו רגע שקרה פה משהו מאוד רדיקלי", מספר קולדצקי. "עומדות בנות בתחנה מחוץ לסמינר ועובר אוטובוס עם סימון צהוב. היא הצליחה להגיע הביתה אחרי יותר משעה והייתה מאוד טעונה.

"כשהבת שלי באה הביתה עם הסיפור הזה הרגשתי באותו רגע שקרה פה משהו מאוד רדיקלי. עומדות בנות בתחנה מחוץ לסמינר ועובר אוטובוס עם סימון צהוב. היא הצליחה להגיע הביתה אחרי יותר משעה"

"אבל מנהלי 'קווים' התקשרו להתנצל, ביקשו פרטים והבטיחו שהם מעמידים שני פקחים שהתפקיד שלהם הוא להוריד את כל הפתקים הצהובים. בימים האחרונים הייתה חופשת פורים, עכשיו הבת שלי והחברות שלה חוזרות לסמינר, בוא נראה אם יהיו עוד כאלה מקרים".

הפליית נשים בתחבורה הציבורית במגזר החרדי היא לא עניין חדש, אבל דומה שאירועי השבועיים האחרונים במודיעין עילית מציבים רף חדש.

בעבר המאבקים התמקדו בדרישה מנשים לשבת בחלק האחורי של האוטובוס ב"קווי מהדרין" ובהתקפות על נשים חילוניות שעלו לאוטובוס בלבוש לא צנוע. עכשיו מדובר בניסיון לאסור על נשים לעלות על האוטובוס בכלל – וגם השימוש בסימון צהוב, על הקונוטציות שהוא מעורר, שופך עוד שמן למדורה.

אוטובוס של "קווים" במודיעין עילית מסומן בצהוב (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של מנחם קולדצקי, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
אוטובוס של "קווים" במודיעין עילית מסומן בצהוב (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של מנחם קולדצקי, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

בחברת "קווים" כנראה באמת עושים מאמץ להסיר את הסימון הצהוב מהאוטובוסים ולהשתחרר מלפיתת החנק של הקנאים שמבקשים לטהר את האוטובוסים מנשים בשעות העומס, אבל במבחן התוצאה זה לא בדיוק עובד.

שלשום (שלישי) צולם אוטובוס בקו מס' 2 כשהוא נוסע בעיר עם מדבקה צהובה בחזית. התמונה צולמה על ידי תושב העיר שמבקש לשמור על אנונימיות ומתנגד להדרת הנוסעות. ציפי לביא, אקטיביסטית חרדית פמיניסטית, העלתה את התמונה בחשבון הטוויטר שלה.

"קמה שם חבורת קיצוניים שהחליטה שצריך אוטובוס נפרד לבנים", היא אומרת לזמן ישראל, "כמובן שאין אוטובוסים לבנות אלא רק לבנים. ברור שאת ההדבקה הם מבצעים בלי שיתוף פעולה של חברת האוטובוסים.

"קמה שם חבורת קיצוניים שהחליטה שצריך אוטובוס נפרד לבנים. כמובן שאין אוטובוסים לבנות אלא רק לבנים. ברור שאת ההדבקה הם מבצעים בלי שיתוף פעולה של חברת קווים"

"אבל הנהג אמור להוריד את זה, ואם יש בתחנה בנות שחושבות שאסור להן לעלות – הוא צריך לומר להן שמותר. האחריות היא על הנהג, החברה ומשרד התחבורה, ואני מצפה מהם לאכוף את החוק".

בעקבות הציוצים של קולדצקי ולביא נכנסה לתמונה גם התנועה הרפורמית שמנהלת מאבק רב-שנים נגד הדרת נשים במרחב הציבורי בכלל ובתחבורה הציבורית בפרט.

ציפי לביא (צילום: רבקי טאובר, ויקיפדיה)
ציפי לביא (צילום: רבקי טאובר, ויקיפדיה)

עו"ד אורי נרוב מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה פנה במכתב חריף לשרת התחבורה, מנכ"ל משרד התחבורה ומנכ"ל "קווים", בו דרש מהם להפעיל בקרה, פיקוח ואכיפה הדוקים על מנת לוודא שהנשים במודיעין עילית אינן מופלות לרעה בתחבורה הציבורית. השרה מירי רגב ומנכ"ל משרדה משה בן זקן לא טרחו להשיב למכתב.

"אנחנו מתעסקים עם הדבר הזה שנים על גבי שנים", אומר עו"ד נרוב, "מאז החלטת בג"ץ שאסרה על הפרדה מגדרית באוטובוסים. זה שיש איסור זה נורא נחמד, אבל חייבים לפקח על זה – וזה נכתב בצורה מפורשת בפסק הדין שניתן אז.

"כל פעם ממציאים דרכים חדשות להתחכם לאיסור הזה. כדאי שהציבור ידע שאישה שמופלית בתחבורה הציבורית יכולה לתבוע ולקבל עשרות אלפי שקלים בלי הוכחת נזק. יש כאן גם חשיפה לתובענה ייצוגית. אנחנו מבינים שחברת האוטובוסים עושה מאמצים, אבל כנראה שלא עושים מספיק, ועובדה שהתופעה נמשכת".

"כדאי שהציבור ידע שאישה שמופלית בתחבורה הציבורית יכולה לתבוע ולקבל עשרות אלפי שקלים בלי הוכחת נזק. יש כאן גם חשיפה לתובענה ייצוגית"

גורם בתחום התחבורה רואה את הדברים אחרת: "זה כמו שמישהו ידביק על המכונית שלי מדבקה 'כאן נוסע אנס'. אני צריך עכשיו להוכיח שאני לא אנס? אזרח משוגע בא והדביק מדבקות וקווים ישר הורידו אותם.

"אין כאן שום שיתוף פעולה מצד הרשויות, בין אם זה משרד התחבורה או חברת האוטובוסים. יכול להיות שפה ושם יש נהג שלא שם לב, אבל בעיקרון מי שצריך לטפל באזרח כזה זו המשטרה".

משיחות עם גורמים במודיעין עילית עולה אי-בהירות באשר לממדי התופעה והתמיכה בה. הגרסאות נעות מ"קיצוני אחד" ליוזמה רחבה הרבה יותר.

גברים חרדים באוטובוס. אילוסטרציה (צילום: אביר סולטן/פלאש90)
גברים חרדים באוטובוס. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: אביר סולטן/פלאש90)

"לפי הכוונה של אותם קיצונים, אסור לבנות לעלות על האוטובוס", אומר תושב העיר. "יש נהגים, חרדים קיצוניים בעצמם, שדי זרמו עם זה. עכשיו חברת 'קווים' הבהירה להם שזה אסור.

"יש פה מלחמה יומיומית על הדבר הזה. כרגע זו תופעה שולית, אבל שמעתי לפחות על עוד מקרה שבו קבוצה של בחורי ישיבה עמדו בתחנה ומנעו מבנות לעלות לאוטובוס בשעות העומס".

"יש פה מלחמה יומיומית על הדבר הזה. כרגע זו תופעה שולית, אבל שמעתי לפחות על עוד מקרה שבו קבוצה של בחורי ישיבה עמדו בתחנה ומנעו מבנות לעלות בשעות העומס"

מה אומרים הרבנים?
"הרבנים תומכים בזה שתהיה הפרדה בשעות של הדוחק, כי יש שעות שהדוחק מטורף, הבנות על הבנים וזה יכול גם להוביל להטרדות וזה לא נעים גם לבנות.

"בשלב מסוים הרבנים אמרו לבחורי הישיבות 'תנו לבנות לעלות ואתם סעו בטרמפים ותנסו להתארגן על הסעות'. אבל ראו שזה לא ישים, הבנים נתקעו לשעות וזה עלה להם הרבה כסף. אז זה חזר שוב לאותו מקום ואז הקיצוניים באו עם ההצעה שבאה על חשבון הבנות.

"זה מראה שהם חושבים על עצמם, רק על הבנים, וזה כבר מקומם הרבה אנשים. למרות שאני ליברלי גם אני הייתי מעדיף שבאותן שעות הבת שלי לא תידחק באוטובוס מלא גברים. זה לא נוח ולא נעים לה".

הכניסה למודיעין עילית (צילום: פלאש90)
הכניסה למודיעין עילית (צילום: פלאש90)

הפתרון המתבקש הוא כמובן הגדלה משמעותית של תדירות האוטובוסים בשעות העומס, אבל כידוע שרת התחבורה העדיפה להשקיע את התקציב בהוזלת מחירי הנסיעה באוטובוסים – שממילא זולים למדי בישראל – ולא בשיפור ותוספות שירות שהוקפאו לחלוטין.

גם הניסיון לצמצם את המחסור בנהגי אוטובוס תקוע. "הייתה פה ישיבה עם רבנים שביקשו לעודד את החרדים להיות נהגי אוטובוס", מספר תושב העיר, "אפשר לקבל משכורת יפה. אבל אז תושב שאל את אחד מראשי הישיבות אם הוא יקבל לישיבה שלו תלמיד שאבא שלו נהג אוטובוס, והוא ענה בכנות שלא.

"הייתה פה ישיבה עם רבנים שביקשו לעודד את החרדים להיות נהגי אוטובוס. אבל אז תושב שאל את אחד מראשי הישיבות אם הוא יקבל לישיבה שלו תלמיד שאבא שלו נהג אוטובוס, והוא ענה בכנות שלא"

"זה דבר לא מקובל פה, להיות נהג אוטובוס, ולכן רוב הנהגים ערבים. הבעיה רק הולכת וגדלה כי העיר רק הולכת וגדלה. הגידול הטבעי של הציבור שלנו מטורף, הכול מוכפל כל שנה והלחץ רק הולך וגובר".

מחברת "קווים" נמסר בתגובה: "אחד הנוסעים מנסה לייצר, ללא הצלחה, הפרדה בקווי השירות על ידי הדבקת מדבקות. הפרדה זו היא מנוגדת לחוק ולמדיניות החברה הברורה. החברה פועלת להסרת המדבקות והגישה נגד הנוסע מספר תלונות במשטרה והוא נעצר ושוחרר.

"החברה תמשיך לעשות כל שלאל ידה כדי למנוע מקרים של הפרדה בקווי השירות בתיאום ובשיתוף עם משרד התחבורה".

ממשרד התחבורה לא נמסרה תגובה.

עוד 1,173 מילים
סגירה