ראש הממשלה בנימין נתניהו ממתין לתחילת ישיבת קבינט המלחמה בהשתתפות נשיא ארה"ב בתל אביב, 18 באוקטובר 2023 (צילום: Brendan Smialowski / AFP)
Brendan Smialowski / AFP

בכירים דמוקרטים שוקלים להחרים את נאום נתניהו בקונגרס

נתניהו, שאמור לנאום בסוף חודש יולי בפני שני בתי הקונגרס, האשים את ממשל ביידן בשבוע שעבר בעיכוב מכוון של משלוחי נשק והכעיס את האמריקאים ● מסתמן כי לפחות 20 חברי קונגרס ובית נבחרים ייעדרו מהנאום או ימחו במהלכו ● המספרים עשויים לטפס ותלויים בהתנהלות נתניהו בחודש הקרוב ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לנאום בסוף חודש יולי בפני שני בתי הקונגרס בוושינגטון. זו הפעם הרביעית שנתניהו מוזמן לשאת נאום. הפעם בהזמנת יו"ר הקונגרס הרפובליקאי מייק ג'ונסון.

בניגוד לנאומו בשנת 2015, נתניהו וידא שההזמנה לנאום תצא גם מידיו של מנהיג המפלגה הדמוקרטית בסנאט צ'אק שומר. אולם, כחודש לפני הנאום נראה שבמפלגה הדמוקרטית כבר מתחרטים על ההזמנה, כשהמשחק הפוליטי של נתניהו בין שתי המפלגות מתגלגל בעוצמה.

הסרטון שבו האשים נתניהו את ארה"ב בעיכוב משלוחי נשק הקפיץ את כל הבית הלבן. דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי אמר בתדרוך לעיתונות: "לא ידענו מראש שהסרטון של נתניהו מגיע. זה מאכזב ותמוה. אין מדינה שעשתה יותר מארה"ב כדי להגן על ישראל. הדברים של נתניהו לא נכונים. אני לא יודע מה עבר לו בראש".

גורמים דיפלומטים אומרים שהפערים בין ירושלים לוושינגטון בנוגע למשלוח מסוים נפתרו עוד לפני הסרטון של נתניהו. מעבר לכך, ארה"ב מחמשת את ישראל בצורה חסרת תקדים החל מ־7 באוקטובר

מאז אותו סרטון נתניהו ממשיך בטענות כלפי הבית הלבן ולא מרפה. בריאיון שנתן בסוף השבוע לאתר "Punchbowl" הוא חזר על המסרים. נתניהו הסביר כי משלוחי הנשק נתקעו ולכן הוא מצא לנכון להכריז בפומבי שישראל זקוקה לחימושים. "חשבתי שזה נחוץ לחלוטין אחרי חודשים של שיחות סגורות שלא פתרו את הבעיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה אחרי שהכנסת הצביעה בעד החלת דין הרציפות על הצעת חוק הגיוס, 11 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה אחרי שהכנסת הצביעה בעד החלת דין הרציפות על הצעת חוק הגיוס, 11 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

גורמים דיפלומטים אומרים שהפערים בין ירושלים לוושינגטון בנוגע למשלוח מסוים נפתרו עוד לפני הסרטון של נתניהו. מעבר לכך, ארה"ב מחמשת את ישראל בצורה חסרת תקדים החל מ־7 באוקטובר. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אפילו משלם על כך מחיר פוליטי כבד (ולא מפסיק את האספקה). ההתנהגות של נתניהו נתפסת בוושינגטון ככפיות טובה.

עוד לפני שנתניהו החליט לתקוף את הנשיא ביידן בגלוי בנושא החימושים, הודיעו כמה חברי בית הנבחרים וסנאטורים דמוקרטים כי ייעדרו מהנאום של נתניהו. אחרים שוקלים להביע מחאה באולם תוך כדי הנאום, זאת כדי להוות קונטרה לתשואות בעמידה – מחווה פוליטית שנתניהו אוהב להדגיש.

הסנאטור המתון כריס ואן הולן, שתמך בישראל במהלך המלחמה ולא קשור לזרם הפרוגרסיבי, אמר: "אני לא מבין למה ארה"ב רוצה לתת פרס לראש ממשלה שמתהדר בדחיית בקשותיו של הנשיא האמריקאי"

הבכירה ביותר היא ננסי פלוסי, לשעבר יו"ר הקונגרס. היא לא הודיעה כי תיעדר, אך אמרה בראיונות לתקשורת לפני כמה שבועות שההחלטה להזמין את נתניהו היא "החלטה שגויה. אני מאוכזבת מכך שהזמינו אותו", פלוסי אמרה וציינה שהנאום של נתניהו בוושינגטון רק יתדלק את הוויכוח בנושא המלחמה בעזה.

מבין הסנאטורים, ברני סנדרס ואליזבת וורן כבר הודיעו כי לא יגיעו לנאום. הסנאטור המתון כריס ואן הולן, שתמך בישראל במהלך המלחמה ולא קשור לזרם הפרוגרסיבי, אמר לכלי התקשורת האמריקאיים: "אני לא מבין למה ארה"ב רוצה לתת פרס לראש ממשלה שמתהדר בדחיית בקשותיו של הנשיא האמריקאי (ביחס ליום שאחרי).

ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי, 2015 (צילום: MANDEL NGAN / AFP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי, 2015 (צילום: MANDEL NGAN / AFP)

"נתניהו רוצה לבוא לכאן ולהעמיד פנים שהוא וינסטון צ'רצ'יל. ובכן, צ'רצ'יל הוא לא". נוסף על כך, קבוצה גדולה של חברים בבית הנבחרים ייעדרו או שוקלים למחות תוך כדי הנאום, בהם רו קאנה (קליפורניה), ג'ים קלייבורן (דרום קרולינה), סטיב לינץ' (מסצ'וסטס), האנק ג'ונסון (ג'ורג'יה), לויד דוגט (טקסס), גרג קסר (טקסס) וג'ן שקובסקי (אילינוי). האחרונה גם יהודייה. כולם דמוקרטים.

על הקבוצה לעיל יש להוסיף את חברי ה"סקווד" – חברי בית הנבחרים המעלים טענות קשות נגד ישראל הרבה לפני המלחמה, בהם ג'מאל באומן (ניו יורק), קורי בוש (מיזורי), רשידה טליב (מישיגן) – חברת קונגרס ראשונה ממוצא פלסטיני; אילהאן עומאר (מינסוטה), אלכסנדרה אוקסיו־קורטז (ניו יורק), פרמילה ג'איאפאל (וושינגטון), דליה רמירז (אילינוי), סאמר לי (פנסילבניה) ואייאנה פרסלי (מסצ'וסטס).

אתמול התפרסמה כתבה באתר פוליטיקו הכוללת ציטוטים של בכירים בבית הלבן שמתקשים להתכונן לנאום נתניהו ומציינים שהם לא יודעים מראש עד כמה מזיקה פוליטית תהיה ההופעה שלו עבור ביידן

לא כולם הכריזו על היעדרות אבל זה כמעט מובן מאליו. נכון לרגע זה, מדובר בכ־16 חברי בית הנבחרים ושלושה סנאטורים – ובסך הכול כ־20 איש מתוך 535 חברי קונגרס, אם כי המספרים עשויים לטפס מעלה, בהתאם להתנהלות נתניהו בחודש הקרוב.

אתמול התפרסמה כתבה באתר פוליטיקו הכוללת ציטוטים של בכירים בבית הלבן שמתקשים להתכונן לנאום נתניהו ומציינים שהם לא יודעים מראש איך הוא יתנהג ועד כמה מזיקה פוליטית תהיה ההופעה שלו עבור הנשיא ביידן.

מפגינים נגד הממשלה ולמען עסקת חטופים נושאים שלט "ביידן הצל אותם מנתניהו". 1 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)
מפגינים נגד הממשלה ולמען עסקת חטופים נושאים שלט "ביידן, הצל אותם מנתניהו". 1 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

ביידן בינתיים סובל ממתקפות מהצד הרפובליקאי על כך שאינו מעביר מספיק סיוע לישראל ומהצד הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית על כך שהוא מספק לישראל יותר מדי חימושים.

אחת האינדיקציות לזעם בקונגרס על נתניהו הייתה תגובותו של חבר בית הנבחרים ריצ'י טורס מניו יורק. טורס נחשב לאחד התומכים הגדולים ביותר של ישראל. הוא תקף את אונר"א ואת כל מי שניסה להכחיש את טבח 7 באוקטובר ו/או כינה את ישראל כמדינה החשודה ברצח עם.

השבוע טורס הטיח ביקורת קשה בנתניהו בעקבות הסרטון שפרסם: "זהו הממשל שלמרות האופוזיציה בתוכו מהשמאל הקיצוני המשיך בתמיכה בישראל באופן נחרץ במשך שמונה חודשים ועוד היד נטויה"

הוויכוח על ישראל בינו לבין "שכנתו" לייצוג ניו יורק בקונגרס אוקסיו־קורטז, הפך לכותרות ראשיות בארה"ב. אולם, השבוע טורס הטיח ביקורת קשה בנתניהו בעקבות הסרטון שפרסם. "אם אתה מעוניין לחתור תחת התמיכה הדו־מפלגתית ביחסי ישראל–ארה"ב, אז תפרסם סרטון ותתקוף את ממשל ביידן.

"זהו הממשל שלמרות האופוזיציה בתוכו מהשמאל הקיצוני המשיך בתמיכה בישראל באופן נחרץ במשך שמונה חודשים ועוד היד נטויה", הוא ציין.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
לנתניהו יש הפרעת אישיות משנית נרקיסיסטית, עם הפרעה פסיכופתית מרכזית... כל שאר הדפוסים תומכים בכך, נתניהו הוא פחדן שמסתתר מאחורי תירוצים ואשמים, הוא בחר לו את העם שמעריץ אותו, הוא רוצה ל... המשך קריאה

לנתניהו יש הפרעת אישיות משנית נרקיסיסטית, עם הפרעה פסיכופתית מרכזית… כל שאר הדפוסים תומכים בכך, נתניהו הוא פחדן שמסתתר מאחורי תירוצים ואשמים, הוא בחר לו את העם שמעריץ אותו, הוא רוצה לבחור את הגורמים בוועדת החקירה, את השופטים במשפט שלו, שהצבא והמשטרה יהיו כפופים לו, שהעיתונאים יהיו עיתונאי חצר, שהיועמ"שים לא יגידו לו מה חוקי ומה לא חוקי, שהוא יוכל לפעול ללא מפריע נגד מתנגדים, נגד מתחרים, נגד כל מי שחושב/ טוען ההיפך ממנו, ולהתיר את דמו, כפי שעשה בעבר ליצחק רבין, לשופטים, לגופי תקשורת, לעיתונאים, הםקיר את הנגב המערבי לטבח וחטיפתם של אזרחים מבתיהם, ולא חש מחוייבות ובהילות להשיב אותם לפני שיקפדו את חייהם, לקח מקאטר שוחד של 50 מליון דולר במזומן, בתמורה למה?! מה כבר שוב עשה?! והאם זה במקרה קשור להפקרת גבולות המדינה?! למי הוא מחוייב, למדינת ישראל ואזרחיה, או לפטרון הטרור והכספים של חמאס היושב בקטאר?! לאחרונה שלח את ראש המוסד לשעבר יוסי כהן האוויל להלך אימים על תובעת בביה"ד בהאג. אין לתאר באיזה בנאדם מעוות מדובר וצריכים שגורמים בטחוניים ומשפטיים ישימו למעשיו סוף, ככל שיהיה לרודן יותר זמן כך לנו יהיה פחות…

זה הזמן לומר את האמת, ביידן הכריז מספר פעמים שהוא אינו מרוצה ממשלת ישראל וכדאי להחליף אותה באחרת. זו מעורבות של מדינה "דמוקרטית" בעניניה של מדינה דמוקרטית ידידותית ובבחירת העם באופן הכ... המשך קריאה

זה הזמן לומר את האמת, ביידן הכריז מספר פעמים שהוא אינו מרוצה ממשלת ישראל וכדאי להחליף אותה באחרת. זו מעורבות של מדינה "דמוקרטית" בעניניה של מדינה דמוקרטית ידידותית ובבחירת העם באופן הכי דמוקרטי בשלטון הקיים.
אין ל"דמוקרטים" של ארה"ב לבוא בטענות,אלא רק אל עצמם.

עוד 769 מילים ו-4 תגובות
סגירה