מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

אנשי ביטחון בכביש שנפגע מרי רקטות מעזה, סמוך לאשדוד. 12 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
אנשי ביטחון בכביש שנפגע מרי רקטות מעזה, סמוך לאשדוד. 12 בנובמבר 2019

במסיבת העיתונאים שכינס היום (שלישי) הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי ההחלטה לחסל את בהאא' אבו אל-עטא, מבכירי הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, התבצעה בהתאם להמלצת צה"ל. גם הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן אמרו שהפעולה בוצעה "בעיתוני הנכון ביותר מבחינת ישראל".

מומחי ביטחון מנסים להסביר מה היו השיקולים שעמדו מאחורי ההחלטה הישראלית, שעוררה מתקפת ירי מעזה על כמחצית מאוכלוסיית המדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ״ל אביב כוכבי וראש השב״כ נדב ארגמן, בתדרוך עיתונאי עקב חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסאלמי. 12 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ״ל אביב כוכבי וראש השב״כ נדב ארגמן, במסיבת העיתונאים היום (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

תא"ל במיל אסף אוריון, בעבר בכיר באמ"ן ובאג"ת וכיום חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר באוגוסט בראיון לזמן ישראל "אנחנו קרובים למלחמה ברצועת עזה אפילו בזמן הקרוב, אבל כנראה אחרי הבחירות כי כרגע (באוגוסט, ת.ג) גם לחמאס וגם לישראל אין אינטרס בכך".

כעת אומר אוריון: "החיסול למיטב הבנתי התבצע מחשש שאבו אל-עטא יוציא לפועל בטווח הקרוב פיגועי צליפה, חדירה ורקטות. הוא הוגדר כפצצה מתקתקת, ובמטח הרקטות האחרון ששוגר בשבוע שעבר על שדרות ועוטף עזה, וכן בניסיונות לפיגועי צליפה, ראינו שהחשש ממנו היה מוצדק. על פניו, היה כאן ניסיון מוצלח לחסל חלק משרשרת הפיקוד של הג'יהאד האיסלאמי".

מקבלי ההחלטות ידעו שחיסול של טרוריסט בכיר בארגון כה קיצוני, ואולי גם חיסול נוסף, יעוררו תגובה אלימה מאוד. המסקנה המתבקשת היא שחיסול כזה הגיוני רק אם הפיגועים שהוא היה עלול להוביל היו מסוכנים עוד יותר מתוצאת החיסול עצמו. זאת, לדעתך, הייתה ההערכה וזה היה השיקול?
"קודם כל אני אסייג את מה שאני אומר: גם כמי שמכיר את המערכות מניסיון, אבל לא ישב השבוע בחדר ונחשף לכל החומרים המודיעיניים, המבצעיים וגם הפוליטיים, קשה להבין את קבלת ההחלטות.

"שנית, השאלה שלך היא שיקול קבוע בניהול סיכונים. השיקול הוא שאם האיש הזה הוא דוחף סדרתי להתלקחויות, אז גם אם החיסול שלו יוביל להתלקחות קשה בטווח הקצר, הרי שבטווח הבינוני והארוך פגיעה בארגון קיצוני תייצב את המצב ולא תערער אותו.

אוריון: ״אי אפשר להתעלם מהעובדה שלבנימין נתניהו יש עכשיו על הראש עוד שיקולים בנוסף לשיקולי הביטחון. מדינאים הם גם פוליטיקאים וגם אנשי ביטחון, והשיקול הוא אף פעם לא נקי-נקי״

"זה לא לגמרי עובד ככה: דאע"ש קיים גם אחרי חיסול אל-בגדדי, והג'יהאד קיים גם עכשיו והוא זה שמגיב. אבל אני חושב שנעשה כאן שיקול אסטרטגי ארוך-טווח ועכשיו התממשו התנאים המודיעיניים והמבצעיים לביצועו".

עשן מיתמר אחרי תקיפה ישראלית בעיר עזה (צילום: Hatem Moussa, AP)
עשן מיתמר אחרי תקיפה ישראלית בעיר עזה (צילום: Hatem Moussa, AP)

אוריון הוסיף כי הוא אינו מתעלם מהעובדה שיש לחיסול רקע פוליטי ולא שולל אותו. ״אי אפשר להתעלם מהעובדה שלבנימין נתניהו יש עכשיו על הראש עוד שיקולים בנוסף לשיקולי הביטחון. מדינאים הם גם פוליטיקאים וגם אנשי ביטחון, והשיקול הוא אף פעם לא נקי-נקי. אני בכלל לא מקבל את הגישה הפשטנית שאומרת שלדברים יש הסבר אחד. לרוב הדברים יש יותר מסיבה אחת, וזה נכון גם על אירועים כמו החיסול הזה.

"אבל כשמנסים לנתח את השיקול הפוליטי כדאי להביא בחשבון שהמטכ"ל והשב"כ מסתכלים על הדברים אך ורק מזווית הראייה הביטחונית, ואם היו נעשים דברים לא אחראיים מבחינה ביטחונית הם היו עומדים על רגליהם האחוריות".

כשאתה אומר שיקול פוליטי, אתה מתכוון לעובדה שנתניהו קרוב לכתב אישום, ושהוא נכשל פעמיים בניסיון להרכיב ממשלה, לראשונה מזה עשור, ובני גנץ נמצא בעיצומו של ניסיון להרכיב ממשלה, וגם זה משהו שלא קרה עשור? האם החיסול הוא ניסיון לטרפד את הרכבת הממשלה הזאת?
"זה אכן המצב הפוליטי, אבל השיקול הוא לאו דווקא השיקול שעליו שאלת. יש גם אפשרות הפוכה: נניח שיש פיגוע מתגלגל או סדרת פיגועים ויודעים מי האיש שדחף אותם להתרחש, במקרה הזה בהאא' אבו-אל עטא. התקבלה כבר המלצה ביטחונית לחסל אותו, אבל זה לא קרה, בין אם בשביל שלא יגידו שזה מחטף למטרות פוליטיות, ובין אם בגלל שגורמים משפטיים מנעו מחטף כזה".

אסף אוריון (צילום: חן גלילי)
אסף אוריון (צילום: חן גלילי)

האם אתה סבור שהחיסול הזה היה כבר אמור להתבצע מזמן והשיקולים הפוליטיים דווקא עיכבו אותו, עד שהגיעו מים עד נפש?
"אני אומר שזו אחת הסיבות האפשריות, וכאמור אני אומר שיש יותר מסיבה אחת בכל מקרה. צריך לזכור שאנחנו מדברים על בני אדם ולבני אדם יש מערכת שיקולים ומניעים מורכבת, שכוללת גם רגשות.

"אחת הטענות שלא נשמעת לי מופרכת, היא שהטריגר להחלטה לחסל אותו היה האירוע המשפיל של הירי על אשדוד כשנתניהו היה שם, וזה מה שחרץ את דינו. אבל אין לי ידע שעליו אני יכול לבסס או להפריך טענה כזאת".

האם התגובה של פיקוד העורף, שסגר את כל הפעילות הכלכלית בגוש דן בזמן שבכל "צוק איתן" העסקים פעלו בערך כרגיל היא סבירה והגיונית או שהיא נגועה בפאניקה, ואולי גם בשיקולים פוליטיים שמיועדים להגביר את הפאניקה?
"לדעתי ההחלטה סבירה והגיונית. קודם כל לא אמרו לאנשים תישארו בבית ותהיו דקה מהמקלט, אלא רק הגבילו התקהלויות ושהיה בבתי הספר ובעבודה. שנית צוק איתן היה בקיץ, הילדים היו בבית, הקייטנות נסגרו ואני מעריך שגם בתי הספר היו נסגרים.

"ההבדל בין צוק איתן לסבב הנוכחי הוא בסגירת מקומות העבודה, וכאן נכנסים גם לקחים ממלחמות ומבצעים קודמים שבהם ההורים הלכו לעבודה והילדים היו בבית, מה שיצר בלאגן גדול בפני עצמו, ובעיקר: הנחת העבודה היא שהיכולות של האויב התעצמו לאין ערוך, ושאם בצוק איתן לא הייתה לו יכולת לממש פגיעות רציניות בגוש דן, אלא רק 'ירי הטרדה', עכשיו היכולת שלו הרבה יותר מסוכנת".

"ההסלמה הלילה והבוקר היא רק התחלה, זה יחמיר בהרבה"

מיכאל מילשטיין, בעבר ראש הזירה הפלסטינית באמ"ן ויועץ לענייני פלסטיניים במתפ"ב וכיום ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז משה דיין, סבור שהשיקול לחיסול בהאא' אבו-אל עטא היה מבצעי ולא פוליטי, אבל מעלה שאלות קשות לגבי התוצאה המסתמנת של החיסול.

לדברי מילשטיין: "למיטב ידיעתי והבנתי, כרגע מי שמוביל את הירי על ישראל הוא אך ורק הג'יהאד האיסלאמי, וזה כרגע סבב האלימות הכי עוצמתי שהיה בין ישראל לארגון טרור שאינו חמאס. לג'יהאד יש מלאי טילים קטן והוא מחסל חלק גדול ממנו ברגע זה.

מילשטיין: ״מאחר שהתגובה של צה"ל חריפה, וכבר יש דיווחים על אזרחים הרוגים ונזקים בצד הפלסטיני, אני חושש שככל שההסלמה תצבור שעות וחמאס ייסחף לתוכה, המצב יחמיר בהרבה, וכמות והפגיעות תהיה עצומה״

"אני מעריך שבחמאס מאוד מודאגים הבוקר. זה אירוע שמאוד מגדיל את הלחץ עליהם לחזור למשחק ולתקוף את ישראל. כולי תקווה שחמאס, בלחץ כבד של המצרים, יצליח להטיל את מרותו על הג'יהאד ושסבב האלימות ייגמר בתוך יממה.

"אבל מאחר שהתגובה של צה"ל חריפה מאוד, וכבר יש דיווחים על אזרחים הרוגים ונזקים כבדים בצד הפלסטיני, אני חושש ונוטה לחשוב שככל שההסלמה תצבור שעות וחמאס ייסחף לתוכה, זה יחמיר בהרבה, וכמות הירי והפגיעות תהיה עצומה.

"אני מעריך שמה שראינו הלילה והבוקר היה רק התחלה וזה יוביל לאירוע רחב מאוד. יש חשש גם לפיגועים על הגבול, שיותר מסכנים ישראלים מירי הטילים. גם ההנחיה חסרת התקדים להגביל את השהיה מחוץ לבית בגוש דן לא באה סתם, אלא מלמדת על חשש מהסלמה קשה ביותר".

בהאא' אבו-אל עטא חוסל מתוך הנחה שהוא "פצצה מתקתקת" כדי למנוע פיגוע שיפגע באזרחים ישראלים. אם החיסול עצמו גורם לסבב שגורם לפגיעה קשה בישראלים, גם להרג של ישראלים וגם לשיתוק החיים, למה ביצעו אותו?
"במקרים כאלה ברור לי לחלוטין שהשיקול המקצועי הוא זה שמכתיב את העניינים ולא השיקול הפוליטי. צה"ל לא היה מאפשר לשיקולים פוליטיים להכתיב את יעדיו. יש כאן עסק שרחש כבר כמה שבועות ושאף אחד לא הצליח לשלוט עליו, והיה צריך לחסל".

מיכאל מילשטיין
מיכאל מילשטיין

"אנחנו נוטים להסתכל על חמאס והג'יהאד האיסלאמי כמונוליט, כארגונים היררכיים מסודרים עם משמעת, שמקבלים תכתיבים מאיראן דרך ההנהגה הבכירה שלהם. אבל זה די שטויות. יש שם הרבה הבדלים בין האנשים והרבה דברים נעשים שם בגלל קריזות אישיות, והאיש הזה, בהאא' אבו-אל עטא, היה 'פושטק' שלא קיבל על עצמו שום הגבלות.

"חמאס שיחק משחק מאוד מסוכן עם הפרובוקציות של בהאא' אבו-אל עטא, ניסה לרסן אותו בשקט ולא נגרר אחריו, אבל לא הסכים לקחת אחריות ולהשתיק אותו. כשאתה רואה התנהלות של מישהו כזה, שמנסה להניע פיגועים, אתה לא צריך, אסטרטגית, לחכות שזה יגיע אליך ושהג'יהאד יוביל את ההסלמה. אם אתה ממילא בדרך להסלמה, אתה צריך להיות זה שמוביל אותה ולא להיגרר".

בהנחה שאלה היו השיקולים, האם השיקולים האלה יובילו לתוצאה הרצויה?
"כאמור כולי תקווה אבל אני בספק. האלימות כרגע היא בגדר תגובה צפויה. הג'יהאד לא יכול היה שלא להגיב על חיסול כזה, והתקווה היא שבטווח הבינוני והארוך האירוע הזה יחליש את הג'יהאד ויחזק את היציבות. אבל אם חמאס ייגרר לתוך האירוע הרי שהשגנו את התוצאה ההפוכה.

"גם התגובות של הפוליטיקאים עלולות לפעול נגדם כבומרנג. אני חושב שהתגובות שלוחות הרסן של הפוליטיקאים מהרשימה המשותפת, עודה וטיבי, שמשתלחים בצה"ל יכולות לשחק לרעתם".

קופרווסר:"החיסול נעשה כדי להעביר מסר מסוים שאומר: יש כאן הסלמה נראית לעין ואתם תשלמו עליה מחיר. המסר הזה עבר"

גם אם לא מזדהים עם הסגנון הבוטה והמוקצן של תגובות איימן עודה ואחמד טיבי, האם הטענה שלהם שנתניהו יזם את ההסלמה, שהם לא הפוליטיקאים היחידים שמשמיעים אותה, היא בהכרח לא נכונה?
"אני לא טוען שהם לא צודקים לגופו של עניין, אבל גם בהנחה שהם צודקים, יותר נכון – במיוחד בהנחה שהם צודקים, וגם אם הם לא צודקים, זה חסר אחריות ומאכזב מצדם להגיד את זה ככה. אלה הם גם המסרים שאני מקבל מהרחוב הערבי-ישראלי.

"כשבעיתוי כל כך רגיש שבו נבנה שיתוף פעולה פוליטי ראשון אחרי המון שנים בין יהודים לערבים, ומתחילה להיווצר להם לגיטימציה ברחוב היהודי, והם יוצאים ככה חזיתית מול צה"ל – הם ממש הורסים את הסיכוי שלהם. כשהתותחים יידמו יהיה מי שיעשה בזה שימוש פוליטי נגדם ולא רק נגדם".

אתה אומר שהתגובה שלהם תשחק ישירות לידיו של נתניהו?
"אני מומחה לביטחון ולא פרשן פוליטי, אז אתה אמרת את זה, לא אני".

פגיעת רקטה בכביש ליד גן יבנה (צילום: פלאש 90)
פגיעת רקטה בכביש ליד גן יבנה (צילום: פלאש 90)

"פעולה שנועדה להעביר מסר"

חלק ממומחי הביטחון אינם שותפים אפילו לתהיות על קיומו של מניע פוליטי בביצוע החיסול, ובטוחים שלאירוע אין שום קשר אפשרי לפוליטיקה. כך אומר תת אלוף יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן ומנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים.

יוסי קופרווסר (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)
יוסי קופרווסר

לדברי קופרווסר: "מדובר בפעיל טרור בכיר שבתקופה האחרונה הוביל אירועי טרור נרחבים מרצועת עזה והיה מוביל אירועים נוספים. החיסול תוכנן זמן רב מראש ומי שגרם לעיתוי שלו הוא בהאא' אבו-אל עטא עצמו שיזם ירי על שדרות, ואחר כך גם עשה טעות טקטית שאיפשרה לצה"ל לשים עליו את ידו. קשה לי להאמין שהיו מעורבים כאן שיקולים פוליטיים כלשהם".

כרגע מה שגורם לאירוע טרור נרחב נגד ישראל זה החיסול עצמו. זה לא היה צפוי מראש?
"החיסול נעשה כדי להעביר מסר מסוים שאומר: יש כאן הסלמה נראית לעין ואתם תשלמו עליה מחיר. המסר הזה עבר".

עוד 1,516 מילים
כל הזמן // יום שני, 16 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ גדעון סער: "פתרון שתי המדינות הוא לא פתרון אלא אשליה"

שרן השכל הודיעה על תמיכתה בסער ● עמיר פרץ: שכל מפלגה תתמקד בגיוס הבוחרים שלה ● גאולה אבן-סער: אנחנו חווים הסתה מטורפת ברשת כבר תקופה ארוכה, ומקווים שלא יהיה אדם שיעשה משהו ● מיקי זוהר: חיים כץ לא תומך בגדעון סער, הוא יישב על הגדר ● השרה רגב: כבודו של סער במקומו מונח, אבל נתניהו הוא ליגה אחרת

עוד 48 עדכונים

הבחירה בברקזיט עשויה להוביל את בריטניה לפירוק הממלכה

בסרט המבריק "מונטי פייתון והגביע הקדוש", המלך ארתור מציג את עצמו בפני קבוצת איכרים ספקנים שעסוקים בהתפלשות בערימת זוהמה. אין להם מושג מי הוא.

"אני ארתור," הוא מצהיר. "מלך הבריטים!"
"מיהם הבריטים?" שואל אחד האיכרים.
"ובכן, כולנו," עונה ארתור. "כולנו בריטים. ואני מלככם!"

האיכרים נותרים ספקנים.

הבנתי זאת טוב יותר כשגרתי בבריטניה בתחילת שנות האלפיים, כאשר לונדון הרגישה ממש כמו בירת אירופה אם לא העולם. היו הרבה דרכים בטוחות לזר לגרום לעצמו להראות מגוחך, כולל זיוף מבטא מקומי. אבל הדרך הבטוחה ביותר היתה להתייחס לבריטים כאל "בריטים".

אפילו המונח "בריטניה", המועדף ברחבי תבל, לא היה אהוד כל כך. נראה שכולם העדיפו את הממלכה המאוחדת (UK). ההבדל הוא שה-UK כוללת את צפון אירלנד. מבין כל השותפים הזוטרים של אנגליה, חשתי שצפון אירלנד היתה להם החשובה ביותר, אחרי כל הבלאגן שנדרש כדי לאחוז בה.

זה כבר לא משנה עכשיו. ניצחון השמרנים דוחפי-הברקזיט בשבוע שעבר ממסמר את היציאה מהאיחוד האירופי בחודש הבא. זה יצית סדרת אירועים שעשויים לפרק את המדינה, איך שלא תיקרא.

רק לפני חמש שנים הסקוטים הצביעו נגד עצמאות בשיעור של 55% מול 45%, במידה רבה בגלל הטענה (האירונית כעת) שעזיבת בריטניה תהיה כרוכה באסון של עזיבת האיחוד האירופי גם כן; האיחוד לא אהב את פילוג בריטניה והחשש היה שהוא יפנה לסקוטלנד עצמאית כתף קרה.

כעת בריטניה עצמה גוררת את סקוטלנד אל מחוץ לאיחוד. כתוצאה מכך, המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) שיפרה במידה ניכרת את ביצועיה וזכתה ב-48 מתוך 59 המושבים בסקוטלנד.

מנהיגת ה- SNP, ניקולה סטורג'ון, כבר הצהירה כי הניצחון של בוריס ג'ונסון פירושו שיש כעת מנדט מוסרי למשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. זה יוביל לקטטה עם לונדון, שבדרך כלל צריכה להסכים. אולם לאחר שהתעקשו בדרך כה גסה על יציאה מאירופה, לאנגלים לא יהיה שום מנדט מוסרי להחזיק את סקוטלנד בכוח.

סקוטלנד תתמודד עם סיבוכים, במיוחד הכרוכים במטבע. כמדינה, היא לא תעמוד בקריטריונים הכספיים לאמץ את האירו ושמירה על הפאונד הבריטי באזור הכלכלי האירופי זה גם לא עניין חלק. אבל צפו שהאיחוד האירופי יחבק את הסקוטים רק כדי להראות לאנגלים מה זה. סקוטלנד עצמאית עשויה להתקבל בברכה לאיחוד האירופי תוך מספר שנים.

כמעט כל מי שהכרתי בלונדון שנא פעם את רעיון העצמאות הסקוטית, ואני עצמי שמחתי לראות את תנועת העצמאות מתרסקת בשנת 2014. התמונה הזו התהפכה. אני בטוח שרובם הפעם יבינו לחלוטין, ואני בהחלט מאחל לסקוטלנד כל טוב.

ובאמת, כל העניין די הגיוני. כשביקרתי באדינבורו, הייתי די מופתע מהאנטיפתיה כלפי האנגלים, שהופנתה אפילו כלפיי כ"לונדוני" זמני. בגלאזגו בקושי הבנתי את בני המקום, והתחושה הייתה הדדית. המוזיאון הלאומי של סקוטלנד היה עמוס בהוכחות למאות שנות דיכוי אכזרי מצד האנגלים.

מאמני הכדורגל הדומיננטיים אז היו הצרפתי ארסן ונגר של ארסנל, אברם גרנט מישראל של צ'לסי, ואלכס פרגוסון במנצ'סטר יונייטד. האחרון, סקוטי, היה יחיד שתיעב באופן גלוי את נבחרת אנגליה. זאת אחרי שקיבל תואר אבירות; זה לא היה נראה לי אצילי במיוחד. אבל עכשיו אני מבין.

משהו דומה עשוי להתרחש בוויילס, שם תנועת העצמאות חלשה יותר אך צומחת. מפלגת הלייבור המקומית שהתנגדה לברקזיט זכתה השבוע ב-22 מושבים, כולל כל סביבת קארדיף הבירה. מפלגה לאומנית ממש זכתה בארבעה מושבים נוספים, ומפלגתו של ג'ונסון רק ב-14.

הייתי ממש המום, כשביקרתי בוויילס, לגלות שהשפה הוולשית לא הייתה רק דבר אמיתי, אלא גם הופיעה מעל האנגלית בשלטים לאורך האוטוסטרדה. כששאלתי את המקומיים מדוע זה, הם נראו מבולבלים לגבי השאלה.

ואז יש את צפון אירלנד, שזה אסון שרק מחכה לקרות (שוב). הסמטוחה המכונה "backstop" האירי הייתה במרכז הדיון על עסקת הברקזיט עם האיחוד. זה מסובך אבל בגדול זה מסתכם בעובדה שבריטניה והאיחוד האירופי יצטרכו לקבוע גבול ממשי למעבר סחורות ואנשים, אך איש לא רוצה שגבול יחלק את האי אירלנד.

כך שיציאה מהאיחוד תביא לחצים לשילוב בסופו של דבר של צפון אירלנד עם הרפובליקה של אירלנד. הקתולים בצפון אירלנד ישמחו – ובאשר לפרוטסטנטים (המקבילים איכשהו למתנחלים שלנו), הדבר האחרון שהם היו צריכים זה את הסיבוך המיותר הזה. המפלגת הדוגלת בזהות בריטית (ה-DUP) איבדה השבוע את הרוב שהיה לה לטובת בדלנים (השין פיין שכבר קראו ביום שישי למשאל עם על איחוד אירלנד) ומתנגדי הברקזיט.

מה שהגיוני במפה הוא בדרך כלל הגיוני בחיים.

אלו מעולם לא היו נישואים בין שווים. אוכלוסיית אנגליה מונה 55 מיליון לעומת 5 מיליון בסקוטלנד. וויילס היא רק 3 מיליון וצפון אירלנד כ-2 מיליון. האוכלוסייה הגדולה באנגליה מצטופפת באזור לא גדול בהרבה מסקוטלנד.

ברקזיט ייזכר כמעט בוודאות כטעות איומה. היציאה אושרה בפער קטן במשאל העם ב-2016 לאחר קמפיין שהיה מלא בשקרים ובלבול. הצעירים שונאים את הניתוק מאירופה. היו אלה המבוגרים יותר שהפגינו נוסטלגיה לעבר. הם לא אהבו ביורוקרטים שלא נבחרו בבריסל והם רצו שאנגליה תישאר אנגלית (סיכון אמיתי) – אך הם גם לא הצליחו להבין את מציאות הכלכלה הגלובלית והיה גם יותר מחשד לגזענות.

משאל עם שני לאישור העסקה בפועל נמנע בצורה לא הגיונית. ג'ונסון ניצח בשבוע שעבר בעיקר בגלל שהיה לו את היריב הקל ביותר שאפשר להעלות על הדעת בג'רמי קורבין, שקיצוניותו הסוציאליסטית, נטייתו לדבר בחביבות על טרוריסטים, והסתבכויותיו עם אנטישמיות היו פשוט יותר מדי.

כעת יבואו שנים של דיונים על פרטי ההתנתקות הכואבת מהאיחוד האירופי, פניות נואשות לאמריקאים ולאחרים לכרות בריתות בילטרליות, סכנה לשירות הבריאות הלאומי האהוב, תנועות הפרישה שצוינו לעיל, ובסוף אולי ניסיון לא מכובד של אנגליה לחזור כמה עשורים, כאשר הצעירים יובילו את העסק. לטעויות יש מחיר.

בסרט של מונטי פייתון, האיכרים מבטלים את נסיונותיו של ארתור להצדיק את מעמדו – אגדה שקורה ל"גברת האגם" ששלפה את החרב "אקסקליבר" מאיזו ביצה ומסרה לו אותה.

"ובכן, אני לא הצבעתי עבורך," אומרת איכרה, בזמן שארתור מוחה ש"לא מצביעים למלכים".

השותפים של אנגליה בבריטניה לא הצביעו בעד הברקזיט.

דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)
דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 846 מילים

משפטנים, אנשי רוח ופוליטיקאים ישראלים ופלסטינים השתתפו בכנס פורץ דרך בהרווארד, שדן בהיבט החוקי של אפליית מזרחיים וערבים בארץ ● נטלי חזיזה, שחוקרת את פרשת ילדי תימן, השוותה בכנס בין הטראומה של הורי הילדים לטראומה של הפיגוע במגדלי התאומים, וקראה למדינה לפצות אותם ● שושנה מדמוני-גרובר אמרה כי היא אינה מאמינה שזה יקרה: "זה מאיים על מעמדו של הנרטיב הציוני. זה לא היה 'המזרחיים ניצלו, חולצו מתנאים פרימיטיביים'"

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

בתוך עשור הפכה הריצה לספורט העממי הפופולרי בישראל ● ב-2008 נרשמו בישראל 834 רצים למרתון היחיד שפעל באותה שנה, בטבריה ● במרתון תל אביב שהתקיים בפברואר השנה כבר התקרב מספר המשתתפים בכל המקצים ל-40 אלף ● אבנר הופשטיין, עם רקורד של 8 מרתונים על אף גילו המקליש, מסביר למה הריצה מתאימה כל כך לישראלי הממוצע, שרוצה לגמוע את החיים מהר ● סוגרים עשור: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,181 מילים

מימין יהום הסער

המרוץ לראשות הממשלה עובר, איך לא, דרך מסלול עוקף נתניהו מימין

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 11 מילים
עודכן לפני 3 שעות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קמפיין הבחירות של הימין מציג: השתלטות עוינת על הדמוקרטיה

"במציאות, מעט מאוד דמוקרטיות מתו בחשכה", כתב לפני שנה פרופ׳ קאס מודה, חוקר בעל שם עולמי של הימין הקיצוני ● "דמוקרטיות ליברליות מפורקות לעתים קרובות בזהירות מפליגה, חתיכה אחר חתיכה" ● בישראל, קמפיין מפלגות הימין ישלב בין טיפוח לאומנות יהודית והסתה נגד מערכת אכיפת החוק וה"דיקטטורה הפקידותית" ● השאלה היא האם הפעם התקשורת תעשה את תפקידה ● פרשנות

עוד 982 מילים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סער: קורא לנתניהו לקיים עימות טלוויזיוני

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

עוד 17 עדכונים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה