הילדים שלך במערכת החינוך - נשירה סמויה

אילוסטרציה (צילום: iStock-DragonImages)
iStock-DragonImages
אילוסטרציה

יוני (דמות בדויה המבוססת על ילדים רבים שהכרתי כיועץ במערכת החינוך) הבין שהוא לא חייב ללכת לבית הספר. הוא ראה את צחי וחזי מגיעים אחת לחודש. הוא ראה מה הם עושים בבית הספר. הוא ראה שהם מפריעים. הוא ראה שהם מוכרים סמים במסדרון.

הוא ראה שאף אחד לא עושה להם כלום. הוא ראה שהם לבושים במותגי על. הוא ראה איך כולם רודפים אחריהם. הוא ראה אותם מכניסים את הריטלין לוודקה שהכריחו את נועה לשתות. הוא ראה מי עישן גראס בשרותים.

יוני (דמות בדויה המבוססת על ילדים רבים שהכרתי כיועץ במערכת החינוך) הבין שהוא לא חייב ללכת לבית הספר. הוא ראה את צחי וחזי מגיעים אחת לחודש. הוא ראה מה הם עושים בבית הספר

הוא ראה שהמורים לא ידעו מה לעשות עם הריח המוזר. הוא לא פגש את המנהלת הרבה זמן. המנהלת לא ממש יצאה מהחדר שלה, תמיד היתה עסוקה בטלפונים ובניירת. המון המון ניירת.

יום אחד יוני החליט להשאר בבית. זה היה אחלה יום להשאר בבית. ההורים היו עסוקים מאוד, היה יום קר והוא שיחק רוב הלילה במחשב. אף אחד לא התקשר. אז הוא החליט להשאר עוד יום בבית.

גם ככה המורים לא ממש מלמדים משהו חשוב, הוא לא ישתמש בזה בהמשך הוא יודע. כדי להקים דוכן פלאפל מצליח לא צריך לדעת אנגלית, לא תנ"ך, ובטח לא מתמטיקה. כל מה שצריך זו קופה רושמת. אז הוא נשאר בבית עוד יום.

יום אחד יוני החליט להשאר בבית. זה היה אחלה יום להשאר בבית. ההורים היו עסוקים מאוד, היה יום קר והוא שיחק רוב הלילה במחשב. אף אחד לא התקשר. אז הוא החליט להשאר עוד יום בבית

ביום השלישי הוא כבר החליט שאם הוא כבר נשאר בבית עדיף לעשות משהו חיובי, אז הוא הלך לעבוד בדוכן הפלאפל ליד המרכז. זה היה דוכן קטן ונחמד וכזה בדיוק הוא רצה שיהיה לו. הם תמיד היו צריכים מישהו שיעזור לחתוך סלט, ולהכין פלאפלים, ויוני חשב שזו תיהיה התנסות טובה.

וככה יום אחרי יום יוני קם בבוקר, לקח את הילקוט ופשוט הלך לעבוד בפלאפל. הוא התחיל להרוויח כסף, אפילו הרבה כסף. הוא קיבל קידום ולפעמים היו אפילו משאירים אותו לבד בדוכן.

המורה מבית הספר התקשרה פעם אחת אחרי שבועיים והוא אמר לה שהוא חולה. כשהיה לו יום חופשי הלך ואמר לה שלום. היא אמרה לו שהיא שמחה שהוא מרגיש טוב יותר. הוא חזר לפלאפל. וחוזר חלילה.

המורה מבית הספר התקשרה פעם אחת אחרי שבועיים והוא אמר לה שהוא חולה. כשהיה לו יום חופשי הלך ואמר לה שלום. היא אמרה לו שהיא שמחה שהוא מרגיש טוב יותר. הוא חזר לפלאפל. וחוזר חלילה

יוני לא קנה מותגים, הוא לא בזבז את הכסף על שטויות. הוא חסך כסף לדוכן פלאפל משל עצמו.

הוא לא פגש את מנהלת בית הספר, לא באה לבקר אותו הקב"סית (קצינת הביקור הסדיר שמייצגת את תוקפו של חוק חינוך חובה) ואף אחד לא באמת התקשר אליו. אם מישהו כן התקשר הוא פשוט סינן אותו.

בבית הספר לא ממש שמו לב לחיסור שלו, כשהשם שלו עלה בישיבות הפדגוגיות המורות היו אומרות שהן ראו אותו בהפסקה מסתובב עם חברים, היועצת אמרה שתנסה לקחת אותו לשיחה אבל העומס השכיח אותו ממנה ברגע שיצאה מהישיבה.

הוא לא פגש את מנהלת בית הספר, לא באה לבקר אותו הקב"סית (קצינת הביקור הסדיר שמייצגת את תוקפו של חוק חינוך חובה) ואף אחד לא באמת התקשר אליו. אם מישהו כן התקשר הוא פשוט סינן אותו

הוא הגיע לבית הספר גם במסיבת פורים, וגם ביום קבלת התעודות. המורה חייכה אליו ואמרה שהיא שמחה שהוא הגיע. הוא שם את התעודה להורים על השולחן, הם עשו פרצוף והוא אמר "מהה? זה מה שיש" ואז הוא עלה לכיתה ט'.

היו הרבה תלמידים בבית הספר. כל שכבה מנתה 300 תלמידים לפחות. מנהלת בית הספר היתה שקועה עד הצוואר ביעדים. זה היה מאוד נוח שיוני לא הגיע למבחני המיצ"ב ומבחני האקלים, תלמידים גרועים רק מורידים את הממוצע. ובסך הכל הוא התמיד להגיע אחת לחודש לפחות להראות את הפרצוף שלו בבית הספר.

הוא לא היה מהבעייתיים שמוכרים סמים והמורים היו באים לדווח עליהם, והיא לא ממש ידעה מה לעשות איתם. הרי אם היא תדווח עליהם יהיה בלגן רציני וכולם ידעו שבבית הספר שלה תלמידים מוכרים סמים, והיא לא יכולה להרשות את זה לעצמה. גם ככה היא טובעת בניירת ויעדים, להתחיל לענות על שאלות לא נוחות ולהוסיף עוד ניירת? לא, עדיף לא לחשוב על זה יותר מידי. זה לא בריא. יוני בסדר, זה מה שחשוב.

היו הרבה תלמידים בביה"ס. כל שכבה מנתה 300 לפחות. מנהלת ביה"ס היתה שקועה עד הצוואר ביעדים. זה היה מאוד נוח שיוני לא הגיע למבחני המיצ"ב. תלמידים גרועים רק מורידים את הממוצע

באמצע כיתה ט' יוני היה צריך להרשם לתיכון. אבל זה לא ממש עניין אותו אז הוא לא הלך להרשם. מכיוון שבעיר שבה גר פעלה רפורמה כלשהי, סגרו את כל בתי הספר המקצועיים והוא נרשם אוטומטית לאחד התיכונים. מבחינה כספית כבר היה בחמישית הדרך לדוכן משלו.

בחופש הגדול ישבה הקב"סית אצל המנהלת וחתמה על רשימת השמות של התלמידים שאמורים להגיע לבית הספר ביום הראשון ללימודים. יוני היה אחד מהם.

יוני לא ממש טרח להגיע לבית הספר. הוא גם לא ממש טרח לבדוק באיזה בית ספר הוא. הוא כבר היה עמוק עמוק בדוכן הפלאפל. וכבר שיתף את הבעלים שיש בכוונתו להכנס כשותף או לפתוח דוכן משלו. הוא קיבל את ברכת הדרך ושמע שאם יהיה לו מספיק כסף זו אפשרות שבהחלט אפשר לשקול, בתנאי שההורים של יוני יאשרו.

יוני לא ממש טרח להגיע לבית הספר. הוא גם לא ממש טרח לבדוק באיזה בית ספר הוא. הוא כבר היה עמוק עמוק בדוכן הפלאפל. וכבר שיתף את הבעלים שיש בכוונתו להכנס כשותף או לפתוח דוכן משלו

לאחר כשבוע יועץ השכבה התקשר לקב"סית כדי לדווח על כל התלמידים הרשומים במצבת התלמידים והקב"סית הייתה צריכה להתחיל לעשות סדר.

הבעיה הייתה שבתיכונים בעיר למדו כמעט עשרת אלפים תלמידים, כמעט 2000 מתוכם היו עם בעיות ביקור סדיר, וחמשת קציני הביקור הסדיר בעיר היו עמוסים. יוני המשיך לעבוד בפלאפל עוד חודש לפחות לפני שההורים שלו קיבלו טלפון מקצינת הביקור הסדיר שרצתה לעשות ביקור בית.

כשהגיעה לביקור בית ההורים קיבלו אתה לחוצים בזמן כי נאלצו לצאת לעבודה. יוני היה בפלאפל, הם ידעו, ולא היה להם כוח להלחם איתו.

"החוק אומר שיוני חייב להגיע לבית הספר" אמרה הקב"סית בנועם. "את מוזמנת לספר לו את זה" אמר האב בציניות והוסיף את הכתובת של הפלאפל.

הבעיה הייתה שבתיכונים בעיר למדו כמעט 10,000 תלמידים, כמעט 2,000 מתוכם היו עם בעיות ביקור סדיר, ו-5 קציני הביקור הסדיר בעיר היו עמוסים. יוני המשיך לעבוד בפלאפל עוד חודש לפני שהוריו קיבלו טלפון מהקב"סית שרצתה לעשות ביקור בית

בשנת 2015 נערך סקר של הפיקוח על הביקור הסדיר בבתי ספר בשלוש רשויות מקומיות. תוצאות הסקר הראו שבחלק ניכר מבתי הספר שנבדקו הוצג מצג שווא לגבי כמות התלמידים בבית הספר,  וכ-10% מהתלמידים – נמצאים בנשירה כזו או אחרת מבית הספר.

בשנת 2017 עדיין היו חסרים במדינת ישראל 3000 קציני ביקור סדיר – הדמות האחראית על שיבוצם של הילדים במסגרת.

גם כיום ישנה נשירה גלויה וסמויה רבה מבתי הספר. כאשר הנשירה אינה מדווחת – בתי הספר ממשיכים לקבל תקציבים על הילדים שאינם מגיעים או מגיעים אחת לחודש. כל תלמיד שווה לבית הספר 15-20 אלף ש"ח בשנה, בתקציבים, משכורות למורים וכו.

גם כיום ישנה נשירה גלויה וסמויה רבה מבתי הספר. כאשר אינה מדווחת – בתי הספר ממשיכים לקבל תקציבים על הילדים שאינם מגיעים או מגיעים אחת לחודש. כל תלמיד שווה לבית הספר 15-20 אלף ש"ח בשנה

מדיניות אי ההנשרה קובעת שבית הספר אינו יכול להנשיר תלמידים ממצבת התלמידים בבית הספר ועל בית הספר לקיים וועדות התמדה. בועדה אמורים לנסות למצוא דרך שהתלמידים יגיעו לבית הספר בהתמדה. בפועל אין לוועדה שום כוח פורמלי.

"ישראל עולה כיתה" היא סיסמא שמאפשרת לתלמידים לפנות למפקחת בבקשה מהמנהל שיעלה אותם כיתה בסוף השנה. למרות שזו כלל לא המטרה של הרפורמה הקרויה בשם זה!

כאשר תלמידים עולים כיתה ללא תפקוד המסר לחברים שלהם הוא שניתן להמשיך לעלות כיתה גם ללא תפקוד לימודי או ביקור בבית הספר.

כיום 12 שנות לימוד הנה תעודה המעידה על היות התלמיד רשום לבית הספר במשך 12 שנים. ולמרות שתיאורטית תלמיד שלא נכח במשך התיכון בבית הספר לא אמור לקבל תעודה זו מרבית התלמידים מקבלים את התעודה מכיוון שבית הספר לא יכול לדווח שלא התמידו ולהוציא אותם מבית הספר.

כיום 12 שנות לימוד מסתכמות בתעודה המעידה על היות התלמיד רשום לביה"ס במשך 12 שנים. למרות שתיאורטית תלמיד שלא נכח במשך התיכון בביה"ס לא אמור לקבל תעודה זו – בפועל מרבית התלמידים מקבלים

חוק הלימוד (חוק חינוך חובה) שונה לפני כעשור וחל כיום על תלמידים עד גיל 18, סוף י"ב. החוק מנוסח בצורה מטושטשת, וכיאה לחוקים במדינה האכיפה שלו לוקה בחסר. המחסור בקציני ביקור סדיר האמונים על האכיפה והעדר סמכויות של הביקור הסדיר לא מאפשרות אכיפה משמעותית שלו.

המגמה בשני העשורים האחרונים לסגור ולצמצם את בתי הספר המקצועיים והמפתנים מחייבת את התיכונים הרגילים לפתוח את שעריהם לתלמידים שלא מתאימים לבית הספר הרגילים ובתי הספר לא מתאימים להם. לבית הספר אין את הכלים או את כוח האדם להתמודד עם תלמידים מורכבים, מה שמשפיע על כלל התלמידים בבית הספר.

כלל הנסיבות המפורטות מאפשרות לילדים כמו יוני לנשור מהלימודים. במקרה הטוב למצוא עבודה, במקרה הפחות טוב להגיע לרחוב, לפשע, זנות, סמים וכו. ובסופו של דבר להגיע אחת לחודש לבית הספר ולא לקבל מענה.

חוק חינוך חובה מנוסח בצורה מטושטשת, וכיאה לחוקים במדינה – האכיפה שלו לוקה בחסר. המחסור בקציני ביקור סדיר האמונים על האכיפה, והעדר סמכויות של הביקור הסדיר- לא מאפשרות אכיפה משמעותית שלו

כלל הנסיבות המפורטות יוצרות מצב בו בתי הספר הם עבריינים בשרות החוק. אסור להם להנשיר את הילד, הם חייבים לקבל עליו תשלום, נמדדים על התמדה, ואין להם כלים להתמודד עם הנשירה.

הקורבנות האמיתיים של הסיפור הזה הם הילדים שבאמצע. לא התלמידים הטובים שיגיעו לבית הספר ויעשו מה שהם צריכים לעשות (אחוז מזערי) ולא התלמידים שמגיעים לבית הספר לעשות בעיות. הקורבנות האמיתיים הם רוב הילדים שירגישו שבית הספר אינו מקום בטוח, שהמורים אינם אוכפים את החוקים והכללים. שסמים יכולים להמכר בבית הספר שמצהיר שסמים זה רע ונגד החוק. אותם הילדים שיראו את המורים רואים את הסמים והאלימות במסדרון ואינם עושים מאום.

בהצגת הנתונים של בתי הספר מסתכלים על הנתונים מזויית מאוד מסויימת מתוך מטרה להציג את בית הספר באור הטוב ביותר. בית ספר שנמדד על פי ציוני הבגרות יגיש לבגרות ילדים עם ציונים גבוהים. לעומת בית ספר שנמדד על פי אחוז הזכאים לגשת לבחינות הבגרות שיגיש את כל התלמידים לבחינה וגם את אלה שאין להם סיכוי להצליח.

הקורבנות האמיתיים הם הילדים שירגישו שביה"ס אינו מקום בטוח והמורים אינם אוכפים את הכללים. הילדים שרואים את המורים חסרי אונים מול הסמים והאלימות במסדרון

בסופו של דבר בית הספר נמדד על פי ההון האנושי שעובד בו, על פי מערכת הערכים של מי שעומד בראשו. ובסופו של יום צוות בית הספר וכל העוסקים במלאכה נשחקים עד דק בכדי להמשיך לתפקד תחת הרפורמות, השינויים, וחוסר התמיכה של המערכת.

כל הכתוב פה אינו מייצג את כל בתי הספר בארץ. נשאלת השאלה מה אתה יודע על בית הספר שלך או של ילדיך? ומי סיפר לך את זה?

שחף בן-שלום הוא פסיכותרפיסט משפחתי, מכשיר מדריכי הורים ויועצים זוגיים, פעיל חברתי, ומייסד פרוייקט "סירות הצלה" למניעת התעללות בילדים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,693 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

למקרה שפיספסת

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

קריקטורה מחכים ל"חגיגה לדמוקרטיה" גם בגוש "הדמוקרטי"

עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה