על וירוס הקורונה והשפעותיו על העולם

הכנה להסגר בשדה התעופה בפרנקפורט (צילום: Boris Roessler/dpa via AP, File)
Boris Roessler/dpa via AP, File
הכנה להסגר בשדה התעופה בפרנקפורט

מעניין לקרוא את אלו המזלזלים בוירוס הקורונה החדש ובתוצאות הפוטנציאליות הקשות שלו. נראה שהם לא לוקחים בחשבון את המאמצים הגלובליים בנושא. כולנו צריכים להודות לממשלת סין על ההסגר המקיף בו היא נהגה ונוהגת במשבר הקורונה.

מה שנקרא וירוס הקורונה החדש  2019-nCoV הוא וירוס חדש שהתגלה בווהאן Wuhan  בסין, וזוהה כאחראי להתפרצות בסין של המחלה הנקראת COVID-19. הוירוס הוא מסוג קורונהוירוס – משפחת וירוסים שיכולה לגרום למחלות כמו הצטננות, SARS, ואחרות.

מעניין לקרוא את המזלזלים בוירוס הקורונה החדש ובתוצאות הפוטנציאליות הקשות שלו. נראה שהם לא לוקחים בחשבון את המאמצים הגלובליים בנושא. כולנו צריכים להודות לממשלת סין על ההסגר המקיף בו היא נוהגת

מכיון שהוירוס כה חדש, עדין לא ידוע עליו הרבה. נראה שהוא מופץ מאדם לאדם, אבל לא ברורה הדרך בה הוא מתפשט. הסימפטומים של המחלה יכולים להופיע 2–14 יום ואף יותר לאחר החשיפה לוירוס, שעדיין אין חיסון נגדו.

הדיאמונד פרינסס, ספינת הקורונה, מספקת לנו נקודת מבט על בעיית הקורונה והיא פוטנציאל לנקודת מפנה לרעה בהתפתחות המגיפה.

הקורונה מדבקת מאוד. ואחת הבעיות היא שמנגנון התפשטות הוירוס עדיין לא ידוע בברור, דבר שפוגע ביכולת להתמודד עמו. נוסע אחד בספינה שחלה בקורונה הביא לבידוד הספינה והפך אותה למדגרה של וירוס הקורונה. יותר מ-500 חולים אובחנו על הספינה מתוך כ- 3,700 הנוסעים ואנשי הצוות בספינה, מה שהופך את ה"דיאמונד פרינסס" למוקד ההתפרצות הגדול ביותר של הוירוס מחוץ לסין.

הקורונה מדבקת מאוד. ואחת הבעיות היא שמנגנון התפשטות הוירוס עדיין לא ידוע בברור, דבר שפוגע ביכולת להתמודד עמו. נוסע אחד בספינה שחלה בקורונה הביא לבידוד הספינה והפך אותה למדגרה של הוירוס

עד היום הדרך להתמודד עם התפרצות מגיפות כמו הקורונה היא בידוד והכלה. אלא שפינוי הספינה ופיזור נוסעי הקורונה ברחבי העולם הוא ההיפך מכך.  המשמעות של הפינוי הוא שמספר מדינות, חלקן מדינות כמו ישראל שעד כה לא הייתה בהן קורונה – עלולות לקבל לתחומן חולי קורונה ולהפיץ אותה ברחבי העולם.

ואכן, ב-21 לפברואר הודיע משרד הבריאות כי בבדיקה שנערכה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות נמצא כי אחת הנוסעות שחזרו מספינת הקורונה ביפן נדבקה בוירוס. ובארה"ב התברר ש-18 מבין 328 האמריקאים 'הבריאים' שחזרו מהספינה היו למעשה חולים, נשאים של הוירוס. המרכז האמריקאי לבקרה על מחלות – CDC, התנגד להטסתם לארה"ב.

כאמור, הוירוס חדש ועדין לא ידוע עליו הרבה. לכן כל הנתונים והאפיונים שיצוינו בהמשך נכונים לרגע זה, ויכולים להשתנות ומשתנים (לרעה) בכל רגע.

עד היום הדרך להתמודד עם התפרצות מגיפות כמו הקורונה היא בידוד והכלה. אלא שפינוי הספינה ופיזור נוסעי הקורונה ברחבי העולם הוא ההיפך מכך

עם זאת כבר היום אפשר לאפיין מספר תכונות שלו ואת התוצאות שישנן ושיהיו מהתפרצותו.

1

הוירוס מדבק מאוד, ומועבר בקלות רבה מאדם לאדם, ומתפשט במהירות. בתוך חודשיים הוא קטל מאות אנשים, הדביק יותר מ-40,000 אנשים והתפשט ליותר מ-20 מדינות. ב-30 בינואר, ארגון הבריאות העולמי, World Health Organization הכריז על מצב חרום בריאותי עולמי global health emergency. בעקבות הוירוס.

משך הקשר בין אנשים יכול להיות קצר כדי להדביק אחד את השני במחלה. הוירוס יכול להיות מועבר עוד לפני שאדם נגוע מפתח תסמינים. אפשר לקבל בדיקות וירוסים חיוביות, גם לאחר שנעלמו התסמינים של המחלה, ויתכן שהוירוס ניתן להעברה למשך מספר ימים גם לאחר שנראה כי החולה החלים. אנשים מסוימים עשויים לסבול מהמחלה, אך אינם מראים סימפטומים.

הוירוס יכול להיות מועבר עוד לפני שאדם נגוע מפתח תסמינים. אפשר לקבל בדיקות וירוסים חיוביות גם לאחר שנעלמו התסמינים של המחלה, ויתכן שהוירוס ניתן להעברה למשך מספר ימים גם לאחר שנראה כי החולה החלים

2

ככל הנראה הוירוס נשאר פעיל על משטחים פסיביים כמו נייר, פלסטיק או מתכת למשך מספר ימים. מחקרים על נגיפים דומים טוענים כי פתוגנים אנושיים עשויים להישאר זיהומיים עד שמונה ימים. יש וירוסים המדביקים רק בעלי חיים, היכולים לשרוד יותר מ 28 יום. על פי הדיווחים, סין הורסת מטבע נייר מהאזור שנפגע הכי קשה, מכיוון שאנשים לא רוצים לקבל כסף שעלול להיות בו נגיפים. ברור שמשטחים במטוסים, רכבות ואוטובוסים עשויים גם להכיל וירוסים, זמן רב לאחר שנוסע עם הוירוס עזב, אלא אם כן הם נמחו ביסודיות בחומר חיטוי.

3

נראה כי הדרך היחידה להימנע מהתפשטות הוירוס היא בידוד גיאוגרפי, סגירת האזור. הבעיה היא שבעולם הריאלי עם מגוון הנסיעות של ימינו, בידוד גיאוגרפי אינו פועל טוב. אנשים זקוקים למזון ולציוד רפואי. הם צריכים לשמור על שירותים בסיסיים כמו חשמל, ומים, ואיסוף אשפה. ספקי מזון ושירותים אחרים צריכים לבוא ולעזוב את האזור וכך להביא להתפשטות הוירוס.

כמו כן, ככל שהאזור מבודד זמן רב יותר, כך גבוה יותר אחוז האנשים באזור שצפוי להדבק בוירוס. הבעיה היא שהאנשים צריכים ליצור קשר עם אחרים באזור למטרות כמו קניית אוכל וזה נוטה להפיץ את המחלה. הבעיה היא שהאנשים צריכים להמשיך לטוס, וכיום אין אפשרות מעשית להפסיק את כל הטיסות.

4

היכולת שלנו לזהות מי נושא את וירוס הקורונה נמוכה. אמנם יש בדיקה לוירוס הקורונה, אך עלויות הבדיקה הן יקרות – מאות דולרים. אבל גם עם עלות גבוהה זו, תוצאות הבדיקות אינן אמינות במיוחד. הבדיקה נוטה לתוצאות שליליות שגויות false negatives רבות. הוירוס עשוי להימצא אי שם בתוך האדם הנבדק, אך לא באזורים בהם נגעו ספוגיות בגרון ובאף.

היכולת לזהות את נושא וירוס הקורונה נמוכה. אמנם יש בדיקה לוירוס הקורונה, אך עלויותיה יקרות – מאות דולרים ותוצאותיה אינן אמינות במיוחד. הבדיקה נוטה לתוצאות שליליות שגויות

5

נראה כי רוב אלו שנדבקו בוירוס, מקבלים סימפטומים קלים יחסית של המחלה. לעומתם קבוצות שנראות מועדות במיוחד לתוצאות קשות כוללות קשישים, מעשנים, אנשים הסובלים מהשמנת יתר ואלה עם לחץ דם גבוה, סוכרת או מערכת חיסון לקויה.

6

סין השתמשה בהסגר גאוגרפי כדי לנסות להחזיק את מספר מקרי המחלה. הסכנה בסגר כזה היא שברגע שהכלכלה מושבתת, קשה מאוד לחזור למצב שלפני ההסגר. הנתונים מראים כי כלכלת סין אינה חוזרת במהירות למצב הקודם לאחר סיום חג השנה החדשה המורחבת.

לדוגמא, היקף הנוסעים היומיים בתחבורה הציבורית בסין, יחסית לשנה החדשה הסינית. ירד ביותר מ-80% ולא חזר ועלה, למרות שחלק מהעסקים נפתחו מחדש. היקף עסקאות הרכוש בסין נשאר נמוך בשבועיים הראשונים של פברואר 2020 בהשוואה להיקף לפני ראש השנה הסיני.

לדוגמא, היקף הנוסעים היומיים בתחבורה הציבורית בסין, יחסית לשנה החדשה הסינית. ירד ביותר מ-80% ולא חזר ועלה, למרות שחלק מהעסקים נפתחו מחדש. היקף עסקאות הרכוש בסין נשאר נמוך בשבועיים הראשונים של פברואר 2020

כל העסקים יושפעו לרעה ממחסור במכירות שלהם כאשר הם צריכים להמשיך ולשלם הוצאות תקורה. עסקים קטנים ובינוניים יושפעו במיוחד לרעה. בלומברג מדווח שהטיפול בוירוס יחריף את מצב המשק הסיני.

אם סגירת העסקים תמשך שלושה חודשים, יש סיכוי משמעותי שעסקים אלה ישתמשו בכל חסכונותיהם ויסגרו. אם הכלכלה תכנס למיתון למשך מספר חודשים, המשק הסיני עלול לאבד את העסקים האלו.

בנוסף, הפעלה מחדש של הכלכלה קשה יותר מכפי שזה נראה. עסקים זקוקים למגוון מלא של עובדים כדי להפעיל מחדש את פעילותם. אם הפיקוח שאמור לבצע את הבדיקה הסופית ולאשר את המשלוח אינו זמין, יתכן מאוד שהעסק לא יהיה מסוגל לשלוח את המוצרים המוגמרים שלו, גם אם רוב העובדים שלו חזרו לעבודה.

7

השבתה, גם חלקית, של המשק הסיני אף לתקופה של שלושה חודשים עשויה לפגוע בכלכלה העולמית.  סביר להניח כי מספר דברים ישתבשו:

(א)  מחירי הסחורות יצנחו ככל הנראה בשל הביקוש הנמוך מסין. מחירי הנפט והגז במיוחד עשויים ליפול בחדות, אולי לתחום של 30–35 דולר לחבית, ולתחום של  3–5 דולר ליחידת גז במזרח הרחוק (מחירי הגז באזורי ההפקה בארה"ב ירדו אל מתחת לאפס, כלומר המפיקים משלמים לאחרים כדי שיקחו את הגז).

מלבד הקיצוץ בביקוש לנפט מסין, יש גם צמצום כללי בטיסות למרחקים ארוכים, בגלל החשש לטוס עם נוסעים אחרים הנגועים בוירוס.

השבתה, גם חלקית, של המשק הסיני אף לתקופה של שלושה חודשים עשויה לפגוע בכלכלה העולמית. סביר להניח כי מספר דברים ישתבשו

במהלך ועידת נפט והגז EGYPS 2020 במצרים, ב-11-13 לפברואר, המשתתפים הביעו את חששותיהם בגין עתיד מרכז הגז האזורי  East Med Gas Hub. חוזי יצוא חדשים עבור LNG טרם נחתמו, והמחיר המבוקש לא סביר.

בכנס תשתיות לאנרגיה מתחדשת ב- 20 לפברואר, 'כולם' דברו על וירוס הקורונה – הכל נעצר בסין ויש חשש שיהיו קשיי אספקה של פאנלים סולאריים בחצי השנה הקרובה.

התפרצות וירוס הקורונה בסין הפילה את הביקוש לגז נוזלי-LNG. אמנם סין לא ייבאה ישירות גז נוזלי מארה"ב מזה יותר משנה בגלל המשבר הפוליטי בנושא הסחר, אך הוירוס הביא להקטנת הביקוש לגז ותרם לקריסת מחירי הגז בעולם.  ב-21 לפברואר נמסר שהחברה הספרדית Naturgy Energy Group SA החליטה שלא לקבל שני משלוחי גז נוזלי מחברת צ'נייר האמריקאית. המטענים בוטלו על ידי לקוחות נטורג'י, רפסול ואנדסה, שרכשו אותם במקור מנטורג'י והעדיפו עכשיו לשלם את מחיר הביטול.  בנוסף, השמועה בשוק אומרת שלפחות שני קונים יפנים שוקלים לבטל מטעני גז נוזלי מארה"ב שהם התכוונו לקבל לפני הקיץ.

(ב) עסקים אמריקאים, כמו אפל, ימצאו כי שרשראות האספקה ​​שלהם שבורות. הם לא ידעו מתי ואם הם יוכלו לשלוח את המוצרים שלהם.

(ג) אי תשלום חובות Debt defaults עלול להיות נפוץ יותר, במיוחד בסין. ככל שההאטה או השבתת המשק הסיני תמשך זמן רב יותר, כך תתרחב התופעה ברחבי העולם.

אי תשלום חובות Debt defaults עלול להיות נפוץ יותר, במיוחד בסין. ככל שההאטה או השבתת המשק הסיני תמשך זמן רב יותר, כך תתרחב התופעה ברחבי העולם

(ד) ככל הנראה הכלכלה העולמית תידחף למיתון, בלי דרך קלה לצאת מהמיתון.

8

ככל שהסגר וההשבתה ימשכו זמן רב יותר, כך יש יותר סיכוי למשבר חריף במשק הסיני. במקרה של הסגר / השבתה ארוכה, נראה שיש סיכוי משמעותי לשינויים גדולים בסין, לדוגמא, מחוזות סין שיחזרו לפעולה עשויים להשאיר את האזורים הפגועים יותר מאחור. במקרה כזה, סין תוכל לספק הרבה פחות סחורות ושירותים ממה שהיה בעבר.

סיכום

בעקבות וירוס הקורונה, הכלכלה העולמית עשויה להשתנות בצורה מהותית. הוירוס עצמו לא צריך להשפיע ישירות על שאר העולם מחוץ לסין כדי ליצור בעיה. ארצות הברית, אירופה ושאר העולם תלויים מאוד בהמשך פעילותה התקין של סין, וסין אינה פועלת עכשיו כצפוי.

בעקבות וירוס הקורונה, הכלכלה העולמית עשויה להשתנות מהותית. הוירוס עצמו לא צריך להשפיע ישירות על העולם מחוץ לסין כדי ליצור בעיה. ארה"ב, אירופה ושאר העולם תלויים מאוד בהמשך פעילותה התקין של סין

אם סין תייצר פחות לשווקים עולמיים, שאר העולם יגלה פתאום ששרשרות אספקה ​​ארוכות אינם רעיון כל כך טוב. יהיה מאבק גדול לנסות למלא את החלקים החסרים בשרשראות האספקה, אך ככל הנראה, מוצרים רבים יהיו פחות זמינים. אנו עשויים לגלות במהירות כמה אנו תלויים בסין כמעט בכל דבר, החל מנעליים, כלי רכב, ריהוט וכלה באלקטרוניקה. פליטת הפחמן הדו-חמצני העולמי צפויה ליפול בצורה דרמטית בגלל הבעיות של סין, אך לא ברור אם המשק העולמי יכול לסבול את הבעיות הנלוות לכך.

הדבר האירוני הוא שייתכן שהפחד של המערב מפני וירוס הקורונה עשוי להיות מוגזם – אנחנו באמת לא נדע מה תהיה ההשפעה על אנשים במערב עד שנדע כיצד הוירוס משפיע על אוכלוסיות שונות.

השבועות והחודשים הבאים עשויים להיות מאלפים. לדוגמה, איך יסתדרו הנוסעים בדיאמונד פרינסס – אמריקנים, אוסטרלים וישראלים שנדבקו בוירוס בספינה? מה יהיו ההשלכות על הבריאות של חזרת האנשים מיפן ומסין לארצות מולדתם במטוסים מיוחדים ורגילים?

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,641 מילים
כל הזמן // יום שני, 15 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

למקרה שפיספסת

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

קריקטורה מחכים ל"חגיגה לדמוקרטיה" גם בגוש "הדמוקרטי"

עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה