הנשיא לנצח והלוחמת מהחלל

טרשקובה עומדת על בימת המאוזוליאום של לנין, יחד עם חרושצ'וב וקוסמונאוטים נוספים בשיא תהילתה, 1963 (צילום: הערך TERESHKOVA בויקיפדיה)
הערך TERESHKOVA בויקיפדיה
טרשקובה עומדת על בימת המאוזוליאום של לנין, יחד עם חרושצ'וב וקוסמונאוטים נוספים בשיא תהילתה, 1963

בסוף השבוע האחרון ציינה רוסיה במשך יומיים את יום האישה הבינלאומי ("החזירו" לעובדים יום חופש, כי ה-8 במאי נפל על יום א'). האין זה סמל מובהק לשוויון בין האשה הרוסית לבין הגבר הרוסי? (רמז – לא! החברה הרוסית נותרה שוביניסטית למדי, ונשלטת בעיקר על ידי גברים), והיש אישה שמסמלת יותר את השוויון הנשי יותר מאשר ולנטינה טרשקובה, "האישה הראשונה בחלל"?

ב-1963 היא הפכה ל"קוסמונאוטית" הראשונה בטיסת החללית "ווסטוק 6", ומחזיקה מאז בתואר של האישה הצעירה במשימת חלל (כמי שהיתה אז בת 26) והאישה היחידה אי פעם שביצעה טיסת "סולו".

טרשקובה נכנסה מיד ל"פנתיאון" הגיבורים הסובייטיים, והחזיקה בשורה של תפקידים בכירים במפלגה הקומוניסטית. למרות שרצתה לטוס שוב לחלל, "המפלגה" חשבה שיותר חשוב שתטוס ברחבי הגלובוס כדי לקדם יחסי ציבור למשטר הסובייטי.

טרשקובה נכנסה ל"פנתיאון" הגיבורים הסובייטיים, והחזיקה בשורת תפקידים בכירים במפלגה הקומוניסטית. למרות שרצתה לטוס שוב לחלל, "המפלגה" חשבה שיותר חשוב שתטוס ברחבי הגלובוס כדי לקדם יחסי ציבור למשטר הסובייטי

רוסיה העצמאית אימצה את הגיבורה אל חיקה, קידמה אותה לדרגת גנרל-מיור (כוכב אחד), ובעשור האחרון, היא משמשת חברה בבית התחתון של הפרלמנט (DUMA) מטעם מפלגת השלטון, רוסיה המאוחדת. פוטין הקפיד לשדר לה איגרות ברכה ליום ההולדת ולפגוש בה באירועי הוקרה.

אתמול הוכיחה טרשקובה, שגם בגיל 83 אפשר לעשות קאמבק. היא עלתה על הפודיום של ה"דומה" במהלך דיוני הקריאה השנייה לאישור החוקה הרוסית המחודשת, ובקול רועד הקריאה מהדף, שבעתות של "לחצים קוסמיים" צריך "להפסיק להתחכם". היא הציעה, שבמסגרת החוקה החדשה יתאפס מניין הקדנציות של פוטין, כך שיוכל לרוץ לנשיאות מחדש ב-2024. בעצם הדבר יאפשר לו להישאר בשלטון עד 2036.

יו"ר "הדומה" עצר למשמע דברי טרשקובה את הדיון, כדי להתייעץ עם הנשיא פוטין, וזמן קצר לאחר מכן, הנשיא עצמו התייצב "באופן ספונטני" עם חבילת דפים מודפסים ומקושקשים של נאום מוכן מראש על הפודיום של ה"דומה".

היא הציעה, שבחוקה החדשה יתאפס מניין הקדנציות של פוטין, כך שיוכל לרוץ לנשיאות מחדש ב-2024 (ולשלוט בפועל עד 2036). פוטין התייצב "ספונטנית" עם חבילת דפים מקושקשים של נאום מוכן מראש ב"דומה"

נאומו היה ארוך אך תמציתו פשוטה: מאז הכריז (15 בינואר) על היוזמה לשינוי החוקה שבו ופנו אליו האזרחים להישאר בשלטון כנשיא למען יציבות האומה; הוא חשב שזה לא נכון, אך הדרישות חזרו על עצמן. לפיכך, חשוב להבטיח למען הדורות הבאים, שהנשיא יוכל להתחלף, אבל אם ביה"מ לחוקה יחשוב שהדבר חוקי – כן ניתן לאפשר לנשיא הנוכחי לכהן עוד שתי קדנציות בעת המטלטלת הנוכחית. כעבור זמן קצר יצא מן האולם מלווה במחיאות כפיים של חברי דומה עומדים.

הנשיא פוטין זוכה למחיאות כפיים סוערות בתום הנאום ב"דומה", 10.3.2020 (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, www.kremlin.ru, 10.3.2020)
הנשיא פוטין זוכה למחיאות כפיים סוערות בתום הנאום ב"דומה", 10.3.2020 (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, www.kremlin.ru, 10.3.2020)

הנוסח החדש של החוקה, לרבות "תיקון טרשקובה", אושר כבר הבוקר בקריאה שלישית בבית התחתון של הפרלמנט ואף הספיק לעבור תוך יום אחד בבית העליון. בשבועות (הימים?) הקרובים גם הפרלמנטים של 85 המחוזות המרכיבים את הפדרציה הרוסית יזדרזו לאשרה. יש הם סיבה למהר – הם חייבים לסיים זאת עד ל-22 באפריל – המועד שבו יתקיים משאל העם לאישור החוקה. אם הכול יתקיים לפי התוכנית, פוטין מרוויח 4 שנים של שקט, ולקראת 2024, בגיל 71, יחליט האם להתמודד או לאו.

הנוסח החדש של החוקה, לרבות "תיקון טרשקובה", אושר כבר הבוקר בקריאה שלישית בבית התחתון של הפרלמנט ואף הספיק לעבור תוך יום אחד בבית העליון. ההליך אמור להסתיים עד 22 באפריל, מועד משאל העם לאישור החוקה

ב-15 בינואר השנה יזם פוטין את הרפורמה בחוקה שנכתבה ב-1993, בטענה שנדרש לעדכנה מעט, והציע להחליש את מוסד הנשיאות לטובת סמכויות רבות יותר לפרלמנט. בדיון הציבורי המבוים והמזורז בחודשיים האחרונים החוקה שוכתבה כמעט מהיסוד, בצלמו ובדמותו של פוטין. המשטר "ההיפר נשיאותי" הרוסי חוזק ביתר שאת, והסמכויות שנוספו לשני בתי הפרלמנט אינן משמעותיות.

לחוקה הוכנסו התייחסויות לאלוהים, לערכים השמרניים, לרבות הקביעה ש"משפחה היא ברית בין גבר לאישה", הדגשת התפקידה ההיסטורי של רוסיה בכלל ובפרט ניצחונה במלחמת העולם השנייה. כל אלה מרכיבים את החזון של פוטין לזהותה המחודשת של האומה הרוסית. בד בבד, נחלשו הניסוחים שמגינים על זכויות הפרט.

בחודשיים האחרונים שברו "הקרמלינולוגים" את הראש – "מה לעזאזל מתרחש כאן?" פוטין עוזב את כס הנשיאות או לאו? איפה הוא מכוון להיות אחרי 2024? מה יהיה מאזן הסמכויות המחודש במסגרת החוקה? מנגד, היה ברור לכל שהוא לא מתכוון לעזוב באופן מעשי את השליטה הפוליטית ברוסיה. במקביל, פוטין התפתל והסביר את החשיבות של הבטחת העקרון של חילופי שלטון מסודרים "על פי החוקה". אגב, "הקרמלינולוגים" שואלים את אותה השאלה כבר מ-2004, ואילו פוטין עדיין ממשיך עמנו.

ב-15 בינואר השנה יזם פוטין את הרפורמה בחוקה שנכתבה ב-1993, בטענה שנדרש לעדכנה מעט. בדיון הציבורי המבוים והמזורז בחודשיים האחרונים החוקה שוכתבה כמעט מהיסוד, בצלמו ובדמותו של פוטין

"תיקון טרשקובה" חושף באופן בהיר את הקלפים: פוטין שיכתב את החוקה כדי שתהווה מרכיב במורשתו. הוא אינו עוזב, ובסבירות לא מעטה יתמודד לנשיאות ב-2024. הרפרנדום – קרוב לוודאי יאשר את החוקה החדשה, וימלא מחדש את "מצברי הלגיטימציה" של ממשל פוטין.

האם עוד שנות פוטין זה טוב או רע לרוסיה? התשובה תלויה באמונות של השואל. רבים ברוסיה סבורים, כי זה לא הדבר הרע ביותר שיכול לקרות. פוטין מבקש לחזק קו חשיבה זה בציבור על ידי הנחלת התודעה, כי אין אלטרנטיבה זולתו. הוא מספר, כי "הבשלות" (הלוקה  בחסר) של החברה הרוסית ומוסדותיה הדמוקרטיים, יחד עם הלחצים החיצוניים, אינם מותירים ברירה אחרת.

פוטין שאל אתמול ב"דומה", האם עדיף משטרים פרלמנטריים, כמו באירופה, שבמשך שנים אינם מסוגלים להקים ממשלה? כבר שנים הוא שואל שאלות רטוריות, האם הפלת משטריהם של צדאם חסין בעיראק או מועמר קדאפי בלוב קידמו את הדמוקרטיה או את האושר של אזרחיהן? התשובה לכך איננה חד משמעית. המשטר ברוסיה אומנם סמכותני, אך היו גרועים ממנו בעבר, וישנם גרועים ממנו בהווה.

האם עוד שנות פוטין זה טוב או רע לרוסיה? התשובה תלויה באמונות של השואל. רבים ברוסיה סבורים, כי זה לא הדבר הרע ביותר שיכול לקרות. פוטין מבקש לחזק קו חשיבה זה בציבור על ידי הנחלת התודעה, כי אין אלטרנטיבה זולתו

מנגד, בייחוד בערים הגדולות ובקרב הצעירים ישנה עייפות מפוטין וכמיהה לליברליזציה. כבר אתמול בערב התארגנו הפגנות מחאה (בהשתתפות מאות אנשים). אף כי בשנים האחרונות האופוזיציה הצליחה לייצר מספר מפגני עוצמה ברחבי המדינה, היא לא הצליחה לתרגמם לעוצמה פוליטית, וקיים סימן שאלה עד כמה יש בכוחה להתנגד לתהליך השינוי החוקתי שפוטין מוביל. אין גם הכרח, כי החלפתו של פוטין תוביל לגורל משופר לאומה הרוסית, ואפשר רק להתפלסף, האם מנהיג שונה מפוטין היה מצליח לנווט את המדינה בעשרים השנים האחרונות למקום חופשי יותר ומוצלח יותר כלכלית חברתית.

מה ישראל יכולה ללמוד מאירועי החודשים האחרונים?

  • ראשית, "הכתובת" בקרמלין מוסיפה להיות יציבה וברורה.
  • שנית, התהליך לשינוי החוקה ממחיש את החיבה של פוטין ל"קומבינה" רב שלבית – מעין "מבצעים תודעתיים". הוא מבקש להפתיע, משמר עמימות לגבי כוונותיו, כדי לשמר בידיו חופש פעולה להמשך, מפעיל בעצמו ובסיוע מערכת הממשל כולה "מאמצי הונאה והטעייה". הוא אומנם מעדיף שלא לסתור את עצמו, כדי שניתן יהיה לומר ש"אצל פוטין מילה זו מילה", אך בהחלט יכול לעשות  (ועושה) U-TURN מלא, כשזה נחוץ.
  • שלישית, חייבים להקשיב ל"מוסיקה" – במקרה שלנו, "פוטין נשאר לשלוט ברוסיה!", ולא רק ל"מילים של השיר" (במקרה הנוכחי – "שינוי שיטת הממשל"). חשוב לזהות את האינטרס הרוסי ולנסות ולנתח את המסרים הרוסיים לאורו. כך, ביחס לתקרית (ספטמבר 2018) הפלת המטוס הרוסי על ידי הסורים – ישראל התעקשה להתווכח עם הרוסים ביחס לפרטי גרסה השקרית שהציגו אודות האירוע (לפיה המטוסים הישראליים "הסתתרו" מאחורי מטוס המודיעין הרוסי, מה שהביא להפלתו על ידי הנ"מ הסורי). "המוסיקה" הייתה חוסר שביעות רצון מטיב השת"פ בין צה"ל לצבא רוסיה, והתחושה במוסקבה, כי ישראל ניהלה את תקיפותיה נגד איראן באופן שסיכן חיילים רוסיים.
פוטין מברך את טרשקובה לרגל 55 שנה מאז טיסתה לחלל (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, www.kremlin.ru, 16.6.2018)
פוטין מברך את טרשקובה לרגל 55 שנה מאז טיסתה לחלל (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, www.kremlin.ru, 16.6.2018)

לסיכום, אנחנו נשארים עם פוטין. ב-2036 הוא יהיה בן 83, בדיוק כמו "הקוסמונאטית" בדימוס טרשקובה. העתיד יראה אם בדומה לה "זקנתו תבייש את בחרותו".

סא"ל (מיל.) דניאל ראקוב הינו עמית מחקר בכיר במכון הירושלמי לאסטרטגיה וביטחון (JISS). הוא שרת בצה"ל 21 שנים, מרביתן באגף המודיעין. עסק במחקר מודיעיני ועבודת מטה, במיקוד על האתגרים האסטרטגיים והאופרטיביים הבולטים של ישראל, בזירות גיאוגרפיות מגוונות. מתמחה במעורבות המעצמות במזרח התיכון, בדגש על האסטרטגיה הרוסית באזור ויחסי רוסיה עם ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,161 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 18 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גורם מדיני בכיר: איראן דחתה את ההצעה שהוגשה לה; על נציגי המערב לעזוב את השיחות

שאשא ביטון פנתה ללפיד בבקשה שיקיים דיון חירום בעניין פתיחת שנת הלימודים: "גורמי משרד האוצר אינם מעוניינים להגיע לפתרון ממשי. שוב ושוב אני מגלה, כי משרד האוצר אדיש לסכנה ששנת הלימודים לא תיפתח" ● משרד התחבורה ועיריית תל אביב יפו חתמו על הסכם, שלפיו, חלק מפעילות התחבורה הציבורית בתחנה המרכזית תועבר למסופים ברחבי העיר

עוד 41 עדכונים

"גורל של בשר תותחים"

המערב מכין לאוקראינה ״גורל של בשר תותחים״: השבוע נשא הנשיא פוטין נאום בפני אורחי ״וועידת מוסקבה לביטחון בינלאומי״ (אירוני משהו) במוסקבה, ורוח דבריו באופן כללי מעידה על החרפת הגישה הניצית כלפי המערב ובמיוחד ארה״ב, תוך ניסיון להטיל על אלה את גורלה המסתמן של אוקראינה.

המערב מכין לאוקראינה ״גורל של בשר תותחים״: השבוע נשא פוטין נאום בפני אורחי ״וועידת מוסקבה לביטחון בינלאומי״ (אירוני משהו) במוסקבה, ורוח דבריו מעידה על החרפת הגישה הניצית כלפי המערב

בנאומו קבע פוטין בין השאר:

״המצב בעולם משתנה באופן דינמי, ומולנו מתהווים קווי המתאר של סדר עולמי רב קוטבי. יותר ויותר מדינות ועמים בוחרים בדרך של התפתחות חופשית וריבונית על סמך זהותם, המסורות והערכים שלהם״.

ואז הדגיש פוטין מי מתייצב נגד התהליכים הללו ומנסה לבלום אותם. אל מול תהליכים אובייקטיביים אלו מתייצבות אליטות גלובליסטיות מערביות, מעוררות כאוס, סכסוכים ישנים וחדשים, מיישמות מדיניות של מה שנקרא בלימה, ולמעשה – מערערות כל נתיב התפתחות חלופי וריבוני. לפיכך, הן מנסות בכל כוחן לשמר את ההגמוניה והכוח שחומקים להן מידיהן ולשמור על מדינות ועמים באחיזת סדר ניאו-קולוניאלי.

ההגמוניה שלהן פירושה קיפאון עבור העולם כולו, עבור הציוויליזציה כולה, אטימות וביטול התרבות, טוטליטריות ניאו-ליברלית״. פוטין מציין שארה״ב ו״הווסאלים שלה״ פועלים יחד בשלל דרכים לשימור הדומיננטיות של המערב בעולם בכוח. זו לדידו הסיבה למה שמתרחש כעת.

לדבריו:

״המערב הקולקטיבי הורס במכוון את מערכת הביטחון האירופית, כורת בריתות צבאיות חדשות. גוש נאט"ו נע מזרחה, בונה את התשתית הצבאית שלו, כולל פריסת מערכות הגנה מפני טילים והגדלת יכולות התקיפה של כוחות התקפיים. ההסבר המילולי מוצהר בצביעות כצורך לחזק את הביטחון באירופה, אבל במציאות קרה בדיוק ההיפך. במקביל, ההצעות בדבר אמצעי ביטחון הדדיים שהציגה רוסיה בדצמבר אשתקד פשוט זכו להתעלמות פעם נוספת״.

לפי פוטין, אליטות גלובליסטיות מערביות מעוררות כאוס וסכסוכים, ולמעשה מערערות כל נתיב התפתחות חלופי וריבוני. לפיכך, הן מנסות בכל כוחן לשמר את ההגמוניה והכוח שחומקים להן מידיהן

אליבא דפוטין, מטרת הקונפליקט שיזם המערב הוא כאמור שימור ההגמוניה שלו, ובתנאים הללו החליטה רוסיה, דהיינו פוטין, לצאת ל״מבצע מיוחד באוקראינה שמטרתו להבטיח את ביטחונם של רוסיה ואזרחינו, להגן על תושבי דונבאס מפני רצח עם״ (ולא חלילה לבטא שאיפות אימפריליסטיות להקמת ברה״מ או האימפריה הרוסית מחדש).

פוטין טוען שארה״ב מנסה להאריך את העימות באוקראינה, בין השאר ע״י אספקת נשק מתמשכת לקייב, ואז מחבר בין מעשייה באירופה להתנהלותה באסיה מול סין:

״כידוע, לאחרונה ניסתה ארה״ב שוב, במכוון, להוסיף שמן למדורה ולהסלים את המצב באזור אסיה-פסיפיק. ההרפתקה האמריקאית ביחס לטייוואן היא לא רק טיול של פוליטיקאי חסר אחריות אינדיבידואלי, אלא חלק מאסטרטגיה אמריקאית תכליתית ומודעת לערער את היציבות ולהחריף את המצב באזור ובעולם – הפגנת חוצפה של חוסר כבוד לריבונות מדינות אחרות ולהתחייבויותיה הבינלאומיות. אנו רואים בכך פרובוקציה מתוכננת בקפידה״.

פוטין מציין את ברית ההגנה של אוסטרליה, בריטניה וארה״ב (AUKUS) כדוגמה נוספת לברית אגרסיבית שמטרתה לפעול מול סין, בדיוק כמו נאט״ו נגד רוסיה, ושב ומבהיר:

״אני חוזר שוב, עידן הסדר העולמי החד-קוטבי הוא נחלת העבר. לא משנה איך הנהנים מהמודל הגלובליסטי הנוכחי נאחזים במצב העניינים הרגיל – הוא נחרץ. השינויים הגיאופוליטיים בקנה מידה היסטורי הולכים לכיוון אחר לגמרי״.

פוטין טוען שארה״ב מנסה להאריך את העימות באוקראינה, בין השאר ע״י אספקת נשק מתמשכת לקייב, ואז מחבר בין מעשייה באירופה להתנהלותה באסיה מול סין

פוטין מתכוון לומר, למעשה, שהמערב מנצל את אוקראינה לצרכיו במחשבה שהארכת המלחמה תחליש את רוסיה, אבל בפועל מי שמשלמת את המחיר זו אוקראינה, שאזרחיה הפכו לבשר תותחים לשגיונות המערב וארה״ב. בכך, הוא כמובן מנסה לתקוע טריז בין קייב למערב.

עיתונאי "ידיעות אחרונות" ופרשן לענייני רוסיה, לשעבר כתב ״קול ישראל״ ו״ידיעות אחרונות״ במוסקבה, יליד ירושלים, אוהב מאוד כדורגל אנגלי בכלל ואת ליברפול בפרט, חיית ספרים, אקטואליה וחדשות חוץ במיוחד, שנהנה לסקר מה מתרחש בעולם ואיך הכל קשור אחד לשני. התגורר בעשרים השנים האחרונות בחמש מדינות - בריטניה, צרפת, ספרד, רוסיה וכעת הולנד. איש העולם הגדול:)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 526 מילים

שלושה רופאים מרומא המציאו מגפה מדבקת כדי להציל עשרות יהודים בזמן הכיבוש הנאצי ● היוצר הדוקומנטרי סטיבן אדוארדס נדהם לגלות שמעטים מכירים את הסיפור מאחורי "תסמונת K" – וראיין את אחד משלושת הרופאים כשנה לפני מותו: "הנאצים חשבו שמדובר בשחפת וברחו כמו שפנים" ● עתה אדוארדס מספר שהוא שוקל להפוך את הסיפור גם לסרט עלילתי

עוד 878 מילים ו-1 תגובות

הרכבלית בחיפה הפכה לאטרקציה - והנוסעים הקבועים סובלים בתור

לא בכל יום משרד התחבורה מתחנן בפני הציבור להימנע משימוש בכלי תחבורה ציבורית בגלל עומס יתר ● הצפיפות ותורי הענק שנרשמו השבוע ברכבלית בחיפה מעוררים שאלה: האם מדובר בתחבורה ציבורית או באטרקציה תיירותית? ● בינתיים, באוסטריה עורכים פיילוט וייתכן שבקיץ הבא יטפס על הכרמל הרכבל הממוזג הראשון בעולם

עוד 1,005 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

גם זו סיבה ליוקר המחיה: 13 סבבי הלחימה בין ישראל ועזה, והירי בין הסבבים שנמשך 21 שנה, עלו לישראל סכומי עתק ● תחמושת, דלק, פגיעות ברכוש, אבדן עבודה, פגיעה בעסקים ובתוצר, שדרוג הגדרות, כיפת ברזל וההטבות לתושבי העוטף - שורפים הרים של כסף ● המידע שנמסר או הודלף חושף עלות כוללת של כ-60 מיליארד שקל - ומיליארדים רבים נוספים נותרו עלומים

עוד 2,931 מילים

האם צפויה נורמליזציה טורקית – סורית?

בימים האחרונים ניתן לשמוע מכיוונה של אנקרה זמירות חדשות ביחס למשטר אסד בסוריה. החל בכך שר החוץ הטורקי, שגילה בשבוע שעבר כי נפגש עם עמיתו הסורי באוקטובר אשתקד בשולי מפגש המדינות הבלתי-מזדהות בבלגרד. לדבריו, הוא אמר לעמיתו הסורי, שכדי להימנע מחלוקתה של סוריה יש צורך בשלטון חזק במדינה, שיהא מסוגל לשלוט בכל פינה של השטח, ואת זה ניתן להשיג רק באמצעות "אחדות וסולידריות". החרו החזיקו אחריו שורה של קולות נוספים בזירה הפוליטית, הן מאלו הנמנים על תומכיו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, והן מקרב האופוזיציה.

בימים האחרונים ניתן לשמוע מכיוונה של אנקרה זמירות חדשות ביחס למשטר אסד בסוריה. החל בכך שר החוץ הטורקי, שגילה בשבוע שעבר כי נפגש עם עמיתו הסורי באוקטובר אשתקד

מה עומד מאחורי מה שמסתמן כהכנתה של דעת הקהל בטורקיה ומחוצה לה למהלך פיוס סורי-טורקי? חשוב להזכיר, כי רק לפני שבועות ספורים נשמעו קולות אחרים, שרמזו על פעולה טורקית צפויה בצפון סוריה, על-מנת לייצב "אזור ביטחון" בעומק של 30 ק"מ. כזה שיאפשר לאנקרה להתמודד באופן אפקטיבי יותר עם האתגר הכורדי (מאמרו של הח"מ ב"זמן ישראל" מה-7 ביוני 2022).

ובכן, את התשובה יש לחפש בשני מפגשי פסגה שהתקיימו לאחרונה: פגישתו של ארדואן עם ולדימיר פוטין ב-5 באוגוסט בסוצ'י, וקודם לכן ב-19 ביולי במפגש המשולש בטהרן בין שלושת הנשיאים: הרוסי, הטורקי והאיראני.

על המדוכה נדונו שורה של סוגיות כבדות משקל: שיתוף פעולה בתחום האנרגיה, המלחמה באוקראינה והשלכותיה על כל אחת מן המדינות, סוגיות הנוגעות לשיתוף-פעולה כלכלי בילטרלי ביניהן, וכמובן הסוגייה הסורית.

ניתן להניח, שהנשיא הטורקי ניסה לגייס תמיכה בשאיפתו לפעול (צבאית) נגד הכורדים בצפונה של סוריה. חשוב גם לזכור, שנוכחותם של הפליטים הסורים בטורקיה מהווה סוגייה שמעיקה על המשטר, לנוכח התגברות הקולות בזירה הפנימית בטורקיה נגדם. מבחינתה של טורקיה מדובר בסוגייה ראשונה במעלה, המשליכה על ביטחונה, ויש לה השלכות רלוונטיות לקראת הבחירות הצפויות בשנה הבאה.

ניתן להניח, שהנשיא הטורקי ניסה לגייס תמיכה בשאיפתו לפעול (צבאית) נגד הכורדים בצפון סוריה. חשוב גם לזכור, שנוכחות הפליטים הסורים בטורקיה מעיקה על המשטר

ההתנגדות האיראנית והרוסית למהלך צבאי טורקי בצפונה של סוריה ברורה ואיננה מפתיעה. טהרן חוששת כי מבצע צבאי טורקי נוסף יערער את שליטתו של הנשיא בשאר אל אסד במדינה, וירחיב את השליטה הטורקית בצפון המדינה. מוסקבה מתייחסת אמנם בהבנה ל"דאגותיה הביטחוניות של טורקיה", אולם בעינה עומדת התנגדותה לצעדים שעלולים לפגוע ב"שלמותה הטריטוריאלית והפוליטית" של סוריה, כפי שהבהיר דוברו של הנשיא פוטין ערב הגעתו של ארדואן לסוצ'י. דיווחים לאחר המפגש בין השניים, שנמשך כארבע שעות, ידעו לספר שמוסקבה הציעה לאנקרה להתחיל בשיח ישיר עם המשטר הסורי.

התמונה שמתבהרת לפי שעה מצביעה על כך שארדואן הבין כי עדיף, בשלב זה לפחות, "לקבל את העצה הרוסית", ולהתחיל במה שנראה כ"נורמליזציה" אפשרית עם משטר אסד, מהלך שהחלו בו כבר מספר מדינות ערביות כאיחוד האמירויות וקטר.

ארדואן הבין, שלמרות מרחב התמרון שלו מול מוסקבה וטהרן, ומיקודה של הזירה הבינלאומית במלחמה באוקראינה – התנגדות איראנית, ובעיקר רוסית, למהלך צבאי מצידו בסוריה איננה משרתת את האינטרסים שלו, לפחות לפי שעה.

המצב הכלכלי הרעוע בטורקיה, וכאמור ערב בחירות בשנה הבאה, מחייב שיתוף-פעולה בהקשר זה עם מוסקבה. טורקיה הפכה בשבועות האחרונים לצינור מרכזי דרכו רוסיה מקיימת עדיין קשרים עם העולם החיצון. זאת כאשר ארדואן מצליח, כך נראה, להלך בין הטיפות – לשמור על האינטרסים הטורקיים הכלכליים מחד ועל קשריו עם המערב מאידך (טורקיה, כזכור, חברה מרכזית וחשובה בנאט"ו).

לפי שעה נראה כי ארדואן הבין שעדיף, בשלב זה לפחות, "לקבל את העצה הרוסית", ולהתחיל במה שנראה כ"נורמליזציה" אפשרית עם משטר אסד, מהלך שהחלו בו כבר מדינות ערביות כאיחוד האמירויות וקטר

עיקרו של דבר, מפגשי הפסגה הללו המחישו את המארג המורכב במיוחד של מערכת היחסים והאינטרסים בין רוסיה, טורקיה ואיראן. בחלק מן הסוגיות מתקיים מפגש אינטרסים – הן ביחס להפגנת מרחב התמרון שלהם מול המערב והן סביב אינטרסים כלכליים כבדי משקל – אולם לצד חילוקי דעות וחשדנות לא מבוטלים.

מהלכי נורמליזציה טורקיים מול משטר אסד עשויים אם-כן, בנסיבות הנוכחיות, לשרת את האינטרס הטורקי. יש בהם כדי לבוא לקראת מוסקבה תוך מוכנות לבחון האם ניתן לשמור על האינטרסים הטורקיים באמצעות שיח מחודש עם המשטר הסורי, כמו גם לאותת לוושינגטון שמרחב התמרון הטורקי מגוון למדי. זאת בעיקר לנוכח חוסר הנחת באנקרה מן התמיכה האמריקאית הנמשכת בכורדים בצפונה של סוריה. יש בכך גם היענות לרחשי הלב הנשמעים בזירה הפנימית נגד נוכחותם המתמשכת של הפליטים הסורים במדינה, ולמאמץ לעודד את עזיבתם באמצעות דיאלוג ישיר עם המשטר הסורי.

מה זה אומר מבחינתה של ישראל?

לא הרבה, למען האמת, לבד מן העובדה שתמרונים מדיניים, המרחיקים את טורקיה מן המערב, אינם משרתים כמובן את האינטרס הישראלי. המהלכים האחרונים מעידים על שקידתו, המרשימה יש לומר, של ארדואן להמחיש את מרחב התמרון ממנו הוא נהנה, את חשיבותה של טורקיה לכל השחקנים בזירה הבינלאומית ואת יכולתה לנהל דיאלוג קונסטרוקטיבי (מבחינתה לפחות) עם כל השחקנים באזור. ארדואן מנסה, כידוע, גם לתווך בין רוסיה ואוקראינה (דווח על ביקור קרוב שהוא צפוי לקיים בקייב). בכך הוא מנסה להזרים רוח חיובית לכלכלה הטורקית שכל כך זקוקה לה.

מפגשי הפסגה המחישו את המארג המורכב של מערכת היחסים והאינטרסים בין רוסיה, טורקיה ואיראן. לצד מפגש אינטרסים – כלכליים ובהפגנת מרחב התמרון מול המערב, לצד חילוקי דעות וחשדנות

הזירה הסורית היא סיפור אחר. בראייה הטורקית, נוכחות הכורדית בצפון סוריה מהווה אתגר ביטחוני ראשון במעלה. מבחינה זו, נרמול השיח הצפוי מול המשטר הסורי מהווה צעד טקטי מחושב (יש שיאמרו, ציני להפליא), שתכליתו להצטייר כמי שניסה כל דרך אפשרית בטרם פנה, כצעד אחרון, למהלך צבאי.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 827 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

היחסים בין טורקיה וישראל עדיין לא חזרו לתקופת תור הזהב, אבל שדרוג היחסים והחזרת השגרירים הוא צעד משמעותי ● לא פחות משמעותי: המנוע הכלכלי שהביא את ארדואן לבחור בחימום היחסים עם ישראל, כמו גם עם מדינות אחרות ● ובינתיים, לאינדונזיה אין עדיין יחסים רשמיים עם ישראל - אבל קבוצת אנשי עסקים ישראלית חזרה משם עם תוצאות מבטיחות ● פרשנות

עוד 934 מילים

ארגוני הסיוע ליהודי אוקראינה עוברים לרכבים חשמליים

ברקע משבר הדלק העולמי והאינפלציה, עמותות הסיוע היהודיות באוקראינה החליטו להצטייד בצי של רכבים חשמליים כדי להתמודד עם גל של נזקקים חדשים ברחבי המדינה ● "אפשר בקלות להמתין שש או שבע שעות בתחנות הדלק. זה מאוד קשה"

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

אדוני הסטטוס קוו: האבולוציה של חמאס

הימנעות חמאס מלהתערב במבצע "עלות השחר" לצד המגעים העקיפים הנמשכים בשנים האחרונות בין הארגון לישראל מעלים את השאלה האם חמאס יכול להפוך לפרטנר למו"מ על הסדרי קבע מול הפלסטינים, במיוחד כשאבו מאזן עשוי להותיר אחריו ואקום בעתיד הקרוב ● קסניה סבטלובה, המלווה את הארגון מיום הקמתו, שוחחה עם מומחים ומשרטטת את תהליך התבשלותו של הארגון

עוד 2,347 מילים

הסיכון של עידית סילמן

החוק לא מחייב את סילמן להתפטר - אבל אם לא תעשה זאת, היא משאירה את גורלה בידי ועדת הבחירות ● בעבר, קיבלו ראשי הוועדה החלטות שונות - מחשין שדחה בקשת פסילה על הסף, דרך ביניש שדחתה בצורה מנומקת, ועד הנדל שקיבל החלטה הקובעת כי הוועדה תוכל לפסול ח"כ גם אם לא הוכרז כפורש ● סילמן יכולה להמר, אבל עשויה למצוא את עצמה מחוץ למערכת הבחירות כליל ● פרשנות

עוד 1,596 מילים

שאשא-ביטון: "בהיעדר הסכמות, אדרוש דיון בממשלה"

לפיד שוחח עם ארדואן והשניים סיכמו על חידוש הטיסות בספטמבר ● נתניהו: "לפיד וגנץ, תפסיקו להתחנף למכחיש השואה אבו מאזן" ● גנץ: "דברי אבו מאזן בזויים. טוב שחזר בו" ● ליברמן: "מוכן ונחוש לחתום עם הסתדרות המורים כבר היום" ● ישראל וטורקיה החליטו להחזיר שגרירים וקונסולים ● עבאס מבהיר: השואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה – ישראל ביצעה מעשי טבח; לפיד: חרפה מוסרית, ההיסטוריה לא תסלח לו

עוד 49 עדכונים

כהנא וטרופר יכולים להיכנס לוואקום שהותירו בנט ושקד

היו ימים שאיילת שקד הייתה אחת הדמויות החשובות בציונות הדתית והמעמד שהגיעה אליו היה חסר תקדים, במיוחד עבור אישה חילונית מתל אביב ● עכשיו הכל התאדה ● שקד בונה על הימין לייט, אבל הם לא איתה ● מי שכן יכולים למשוך את הקהל הזה הם חילי טרופר ומתן כהנא, שרצים עכשיו יחד במחנה הממלכתי ● פרשנות

עוד 551 מילים

תושבים ופעילים מירושלים למוש בן ארי: בטל הופעה בגיא בן הינום

מאות אנשים חתמו ביממה האחרונה על עצומה הקוראת לזמר לבטל את הופעתו הערב בחוות אלע"ד ● לפני שלוש שנים ביטלו דני רובס וארקדי דוכין הופעה באתר אחר של עמותת הימין במתחם ● החווה הוקמה כדי לטפח חקלאות קדומה ובפועל הופכת למתחם הופעות ● יוזמי העצומה: "החווה מונעת מפלסטינים גישה לאדמתם ומכשירה את הגזל"

עוד 914 מילים ו-1 תגובות

לטירה יש אגם, והוא הרבה פחות פסטורלי ממה שזה נשמע

צמרת המשרד להגנת הסביבה יצאה השבוע לסיור במשולש, ומצאה את עצמה על שפת אגם ליד העיר טירה ● ההיקף העצום של פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות מייצר כמויות גדולות של עודפי עפר, וכרגיל בישראל אלה מוצאים את דרכם לחיק הטבע, סותמים אפיקי נחלים ויוצרים דור חדש של אגמים וביצות

עוד 1,103 מילים

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,600 מילים

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה