כדאי לבדוק את "נסיונו הרב" של נתניהו בטיפול בבעיות המדינה

איור: ערן וולקובסקי
איור: ערן וולקובסקי

גמר גביע המדינה בכדורגל.

מכבי חיפה נגד בית"ר בני זיפזיף. המאמן של בני זיפזיף לא עמד בהתרגשות ונסגר
בשירותים, איכשהו אתם מוצאים את עצמכם במקומו, שתי דקות לשריקת הפתיחה.

יש לכם שתי דקות להחליט מי עולה לאן בהרכב הפותח, אבל לא עקבתם אחרי ליגה ג' ואין לכם מושג מי זה מי בקבוצת בני זיפזיף. בשתי דקות, כל מה שבנאדם נורמלי יכול לעשות זה לשאול: מי החלוצים? לשלוח אותם קדימה להתקפה. קשרים? באמצע לקישור. בלמים ומגנים מאחור בהגנה, השוער לשער, נקווה לטוב ויאללה בית"ר.

מכבי חיפה נגד בית"ר בני זיפזיף. מאמן בני זיפזיף לא עמד בהתרגשות ונסגר בשירותים. אתם במקומו, 2 דקות לשריקת הפתיחה, צריכים להחליט מי עולה לאן בהרכב הפותח, אבל לא עקבתם אחרי ליגה ג'

לא צריך להיות מאמן כדורגל בשביל זה. זו הנטייה הטבעית שלנו מאז שהיינו ילדים ורצינו שהקבוצה שלנו תנצח.

אותה סיטואציה עכשיו בגמר המונדיאל, הפעם אתם תקועים בחדר של נבחרת איי-פיג'י (מסתבר שיש להם עמידות לקורונה מה שצמצם משמעותית את התחרות מולם). הפעם מצבכם אפילו יותר גרוע מפני שאתם לא דוברים פיג'ית, אז אתם אפילו לא יכולים לברר מה התפקיד של מי. אז אתם מסמנים בידיים לשלושה שחקנים אקראיים ללכת קדימה, שלושה שחקנים לאמצע, ארבע אחורה ואחד לשער. סטטיסטית, בלי לדבר את השפה, ובלי להכיר את השחקנים, כמעט בטוח שלפחות אחד החלוצים יהיה מקדימה בהתקפה, אחד הקשרים בקישור, ומגן ובלם מאחור בהגנה. השאר ימוקמו אקראית, מתאימים יותר או פחות לתפקיד שהם אמורים לשחק.

נעבור לממשלת ישראל.

על הרמה הירודה באופן כללי של שרי הממשלה לא נדבר כעת, זה מה יש, ליגה ג' של אזרחי ישראל. אבל בוא נבחן את השיבוץ שלהם:

שר הבריאות – אדם בלי ניסיון או הבנה ברפואה, לדעתי גם בלי עניין ברפואה. זה לא מישהו שהייתי סומך עליו לשאוב במזרק 5cc עם נורופן כדי לטפל בחום של הבן שלי. זה אדם, שבבסיס האמונה שלו: מגפה זו תוצאה של החלטה אלוהית, משהו שקשור למצעד הגאווה או לתחבורה בשבת.

שר הבריאות – אדם בלי ניסיון או הבנה ברפואה. לדעתי גם בלי ענין ברפואה. אדם שבבסיס האמונה שלו: מגפה זו תוצאה של החלטה אלוהית, משהו שקשור למצעד הגאווה או לתחבורה בשבת

שר הביטחון – לקחו אדם שאין לו ביטחון עצמי, שמו אותו אחראי לביטחון של עם ישראל כולו. יכול להיות שלבנט יש הבנה טובה בהפעלת טילי נ"ט, ובלוחמה בשטח בנוי, אבל במזרח התיכון, הדבר הראשון ששר ביטחון צריך זה לשדר שהוא בנאדם שלא כדאי להתעסק איתו. בנט משדר שהוא בנאדם שאפשר לנקות איתו את הרצפה. בנט תמך בפיצויים לארדואן, הוא חותם כל חודש על מזוודות הכסף לחמאס, בקיצור, רופס כמו מי שמינה אותו ב"מהלך מהיר – למה אתם לא צוחקים?"

שר האוצר – הדבר היחיד שכחלון באמת עשה בהצלחה זה לקחת את הקרדיט
על רפורמת הסלולר מאריאל אטיאס. פרט לזה, ובניגוד לשקר שלו לפני הבחירות, הוא נמנע מלעסוק "רק" בנושא הכלכלי הגדול ביותר בישראל מאז הקמתה – מתווה הגז. למעשה, בהימנעות שלו, הוא שרת את החברים שלו ואיפשר לשוד הגז לעבור ללא הפרעה.

שר חוץ – "רוצים לדעת מניין האנגלית שלי?" מצפייה בטלטביז.

שר פנים – עבריין לשעבר וכנראה לעתיד

שר תפילת הגשם החקלאות

השרה לשוויון חברתי ובית ספר פרטי

ועוד ועוד

ומירי רגב.

שר האוצר – הדבר היחיד שעשה בהצלחה זה לקחת קרדיט על רפורמת הסלולר מאטיאס. פרט לזה, ובניגוד לשקר שלו לפני הבחירות, הוא נמנע מלעסוק "רק" בנושא הכלכלי הגדול ביותר בישראל מאז הקמתה – מתווה הגז

כשבודקים את השיבוצים הללו, אין מנוס מלהבין שזו לא סתם מיקריות. גם אם היו לוקחים כובע ובתוכו פתקים, על כל פתק רשום שם של משרד ממשלתי, ונותנים לשרים המיועדים לשלוף פתק באופן אקראי כדי לגלות איזה משרד הם הגרילו, היינו מוצאים לפחות שר אחד או שניים במשרד שיחסית, במגבלות הרמה שלהם, מתאים למשהו שהם יודעים, משהו שיש להם בו ניסיון, תחום שאולי אפילו אכפת להם ממנו. העובדה שאין אף שר שנמצא במשרד ההולם את כישוריו מלמדת שהשיטה של נתניהו למינוי שרים אינה אקראית, הוא ממנה שרים לפי סדר העדיפות הבא:

א. מי שכבר הוכיח שהוא כישלון גמור בתפקיד

ב. מי שאין לו שום מושג, כישורים או נסיון בעניינים הנוגעים למשרד

ג. מי שמנוע מלעסוק בדברים חשובים במשרד

ויש גם שלב בונוס: אם יש יותר מאפשרות אחת (ובלי עין הרע מרבית השרים שלנו לא מבינים בשום תחום), בוחרים את השר/ה שהמינוי גם עושה לציבור ולאנשי המקצוע במשרד נא בעין.

נתניהו לא ממנה שרים כדי שהם יצליחו במשימות הכבדות שמוטלות עליהם, אלא בדיוק ההפך – כדי שהם יכשלו. שר שנכשל לא יתבלט מעליו ולא יאיים על מעמדו. שר שנכשל פוגע ברמת השירותים שהאזרח מקבל, מגביר את העומס על המערכת ועל האזרחים, לא מטפל בבעיות ובאיומים אלא מחריף אותם – כל הדברים הללו מאד רצויים לנתניהו שפורח על קרקע של שחיתות, בורות, ופחד.

כל מי שקורא לממשלת אחדות בראשות נתניהו, למרבה הפלא, עדיין סבור שמה שמעניין את נתניהו זה טובת המדינה. העובדות, כפי שציינתי, מעידות על כך שההפך הוא הנכון. את נתניהו מעניינת אך ורק שרידותו הפוליטית, וככל שהשרים יותר כושלים והמצב יותר רע לאזרחים, לו יותר טוב. אם לנתניהו תהיה אפשרות לבחור בין הדברת עם ישראל במגפה בזמן שהוא נשאר בבלפור, ובין "עם ישראל חי" כשהוא מחוץ לבלפור, במה לדעתכם הוא יבחר? כל מי שסבור שכניסה לממשלה תחתיו תגרום לנתניהו להעדיף את טובת עם ישראל על פני טובתו האישית, לא מבין עם מי יש לו עסק.

מי שתומך בממשלת אחדות תחת נתניהו בשל "ניסיונו הרב", אולי כדאי לבדוק את הניסיון הזה: נתניהו הצליח להביא את מערכת הבריאות לסף קריסה בימים של שגרה, אז הוא יתמודד עם קורונה?! נתניהו רופס מול ארגון טרור רמה ז' כבר עשור, אז הוא יתמודד עם אירן?!

מי שתומך בממשלת אחדות תחת נתניהו בשל "ניסיונו הרב", כדאי שיבדוק את הניסיון הזה: נתניהו הצליח להביא את מערכת הבריאות לסף קריסה בימי שגרה, אז יתמודד עם קורונה?! הוא רופס מול ארגון טרור רמה ז' כבר עשור, אז יתמודד עם אירן?!

נתניהו הגדיל את הגרעון, שתה כספים מביטוח לאומי, הביא את החוב המשפחתי לרמות שיא, בתקופה של פריחה בכלכלה העולמית – אז הוא יתמודד עם משבר כלכלי?!

את נתניהו צריך להחליף ובכל מחיר. כל מי שמביט על נתניהו ושריו מבין שנתניהו מחבל במדינת ישראל, לא במקרה, אלא בכוונת מכוון. תוסיפו לכך את האימפוטנציה שלו, את השחיתות, נתניהו הוא כיום הסכנה הגדולה ביותר למפעל הציוני. יותר מהקורונה, יותר מאירן, יותר מהכל.

נתניהו טובע, הוא יודע את זה הרבה לפנינו. היום נראה שיש תקווה להחלפתו, אך במאמציו למשוך עוד יום הוא נכון להטביע איתו את כל המדינה. הכל שאלה של מה יקרה קודם, האם נצליח לנתק את האחיזה שלו בגרון של המדינה, או שנטבע יחד איתו. מי שייתן לו יד, יעזור לו למשוך זמן, וימחק את עצמו בדיוק כפי שקרה לרבים בעבר. כל המאמצים צריכים להיות מופנים כדי להבטיח שנתניהו יעמוד למשפט למרות נסיונותיו השקופים לברוח מכך. יש להקים וועדת חקירה ממלכתית לפרשת הגז-צוללות, להגביר את השליטה בכנסת, את הפיקוח על הכספים, ולייצר ערוצי תקשורת חלופיים לאלו הקיימים כיום הנמצאים בבעלות כמעט מלאה בידי נתניהו.

העולם יתגבר על הקורונה, לדעתי יחסית מהר. אני סבור שהוא יהיה מקום יותר טוב, יותר מאוזן פחות בזבזן. זו גם תהיה ההזדמנות עבורנו לתקן את כל הקילקולים שנתניהו ישאיר אחריו, אם בראש המדינה יעמדו אנשים שחפצים בטובתה. בעגלא וזה.

ד"ר זיו יקותיאלי הוא מהנדס אלקטרוניקה וחוקר מוח. מנכ"ל ומייסד של חברת מונפורט המספקת בדיקות נוירולוגיות ע"י שימוש בסמארטפון. אוהב פירות יער וגלישת רוח, בינתיים מסתפק בצהוב של ביצה וקיפול כביסה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אתה בונה על בורות ו/או טפשות 1. כשר אוצר קיצוץ הקצבאות ושינוי מדרגות המס והרפורמה במיסים הכניסו למעגל העבודה יותר אוכלוסיות. ועודדו את הצמיחה 2. הצמיחה ויציבות המטבע הם תוצאה של מדינ... המשך קריאה

אתה בונה על בורות ו/או טפשות
1. כשר אוצר קיצוץ הקצבאות ושינוי מדרגות המס והרפורמה במיסים הכניסו למעגל העבודה יותר אוכלוסיות.
ועודדו את הצמיחה
2. הצמיחה ויציבות המטבע הם תוצאה של מדיניות הפנים והחוץ.
3. קשירת קשרים בינלאומיים מנעו את הטרור המדיני והקמת מדינה פלסטינית באופן חד צדדי.
4. מיתוג ישראל כמעצמה ,קשירת קשרים עם מדינות המפרץ ,חיזוק קשרים עם מזרח אירופה.

על כל זה חתום ביבי
שהביא את ישראל לשיא עוצמתה

ביבי טוב בניהול משברים

רק טעות אחת - השרים לא נקבעים לפי מי שהכי מטומטם (למרות ששר המשפטים דווקא מוכיח ההיפך...) אלא לפי מי שהכי מלקק לביבי. אחד השרים אמר במפורש בראיון ״חסוי״: ביבי אמר לי לאחר שמינה אותי שהת... המשך קריאה

רק טעות אחת – השרים לא נקבעים לפי מי שהכי מטומטם (למרות ששר המשפטים דווקא מוכיח ההיפך…) אלא לפי מי שהכי מלקק לביבי. אחד השרים אמר במפורש בראיון ״חסוי״: ביבי אמר לי לאחר שמינה אותי שהתפקיד היחידי שלי הוא להגן עליו.

עוד 1,102 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,418 מילים

מה הערוצים לא מספרים לנו על הסקרים שהם מפרסמים?

אז מה לא מספרים לנו בערוצי ה"חדשות" על ה"סקרים" שהם מפרסמים? בזכות הצייצן ניר קלקשטיין נברתי באתר של ועדת הבחירות המרכזית, שהערוצים מחויבים על פי חוק לדווח לה על הסקרים שלהם. הנה כמה ממצאים מעניינים שמשום מה לא תראו על המסכים שלכם:

אז מה לא מספרים לנו בערוצי ה"חדשות" על ה"סקרים" שהם מפרסמים? נברתי באתר ועדת הבחירות המרכזית, שהערוצים מחויבים עפ"י חוק לדווח לה על סקריהם. הנה כמה ממצאים מעניינים שמשום מה לא יראו לכם

אחוז המשיבים בפועל, מתוך הנשאלים: מתוך 2,823 איש, רק 501 הסכימו להשיב, כלומר כ-17% בלבד. רוב מוחץ של ישראלים טורקים לסוקרים את הטלפון או מסרבים לענות לשאלה באמצעות סמס/מייל/אינטרנט. אילו מין אנשים כן מוכנים לענות? מה מאפיין אותם? האם הם יכולים להיחשב "מדגם מייצג"? תחשבו לבד.
סקר חדשות 12 בנושא מנדטים ואקטואליה
סקר חדשות 12 בנושא מנדטים ואקטואליה

מה לגבי מתלבטים? ומה לגבי מידת הביטחון בהצבעה שהנשאל/ת מוסר לסוקר, אולי אפילו תחת לחץ מסוים לתת תשובה? ובכן, כל אלה "לא נלקחים בחשבון". הבנתם? האם סקר כזה יכול להיחשב מהימן? תענו לעצמכם.

סקר: לאיזו מפלגה היית מצביע
סקר: לאיזו מפלגה היית מצביע

ומה לגבי מי שכאשר מציבים אותם בפני שאלה בינארית – נגיד נתניהו או לפיד – אומרים "נייט" לשניהם? יש הרבה כאלה. אבל גם את זה לא יספרו לנו.

סקר: מי מבין האישים הבאים הכי מתאים לראשות הממשלה
סקר: מי מבין האישים הבאים הכי מתאים לראשות הממשלה

רוב מוחץ של ישראלים טורקים לסוקרים את הטלפון או מסרבים לענות לשאלה באמצעות סמס/מייל/אינטרנט. אילו מין אנשים כן מוכנים לענות? מה מאפיין אותם? האם הם יכולים להיחשב "מדגם מייצג"? תחשבו לבד

לכל השקשוקה הזו יש להוסיף את גודל המדגם. 500 איש זה מדגם קטן. סקרים רציניים דוגמים 1500 איש ומעלה. ואת הישענות מכוני הסקרים על "פאנלים" אינטרנטיים, כלומר אנשים שנרשמים לפאנלים במטרה לענות על סקרים מכל סוג *תמורת תשלום*. ולפי השמועות מפלגות "דואגות" לשלב אנשים שלהם בפאנלים כאלה.

אז עד כמה הסקרים הללו משקפים מציאות, או יוצרים מציאות? כדי לקבל בוחן-מציאות שווה לחזור לסקרים של הסבב הקודם, באותה נקודת זמן.
המספרים והפערים מדברים בעד עצמם.

ברור שככל שהדברים תלויים בכלי התקשורת או בסוקרים – ה"חגיגה" על חשבון הציבור תימשך.

בכנסת הבאה ראוי שהמחוקקים/ות יידרשו לנושא, ויצרו סטנדרט מקצועי ומחייב לסקרים פוליטיים, בפרט בתקופת בחירות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 306 מילים

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים

סמ"ר נתן פיטוסי מכפיר הוא החייל שנהרג הלילה מאש חברו

דיווח: "תחקיר צה"ל מצא כי 5 ילדים בעזה נהרגו מאש צה"ל" - ולא משיגור כושל של הג'יהאד כמו באירוע אחר ● אחמד טיבי, שמחק ציוץ שהאשים בטעות את צה"ל במקרה השיגור הכושל, צייץ הבוקר תגובה חריפה למקרה בו נמצא ירי צה"לי ● מייסד טלגראס, עמוס סילבר, העצום ומואשם בסחר בסמים, ביקש שוב להתמודד בבחירות, לאחר ששינה את שם מפלגתו מ"טלגראס" ל"שינוי כיוון"

עוד 17 עדכונים

למקרה שפיספסת

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה