השתנו הנסיבות

נתניהו מבטיח למוטט את שלטון החמאס בשנת 2009. צילום מסך מערוץ 10
נתניהו מבטיח למוטט את שלטון החמאס בשנת 2009. צילום מסך מערוץ 10

החמישייה הסודית: גנץ, אשכנזי, פרץ, שמולי, לוי אבוקסיס (או השביעיה הסודית, למי שסופר גם את הנדל והאוזר) שמרו מאיתנו סוד. הם ידעו ככל הנראה כבר מראש שיש סיכוי גבוה שיצטרפו לנתניהו עם כתבי האישום. ובנוגע לתירוץ "הנסיבות השתנו" – מדובר באחד התירוצים השחוקים ביותר בספר התירוצים השחוקים.

התאריך היה 11/12/2005,  ישבתי בכיתה בלימודי ממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה בקורס מדיניות ציבורית, המרצה היה פרופ' דוד (דייב) נחמיאס הידוע, שאמר לנו: "מה דעתכם על מה שקרה היום? שישה ימים לאחר ששר הביטחון שאול מופז שלח 1000 מכתבים לחברי הליכוד וכתב 'בית לא עוזבים ובדעתי להישאר בליכוד בכל מצב ולהילחם על דרכו', ורגע אחר כך עזב לקדימה ואמר 'השתנו הנסיבות'. שימו לב למשפט הזה, אומרים אותו הרבה בפוליטיקה הישראלית. האם משום שהשתנו הנסיבות זה מצדיק שינוי כזה?"

זו רוח הדברים של פרופ' נחמיאס. עמדתו הייתה ברורה – הנסיבות שהשתנו הם תירוץ שגור אצל פוליטיקאים. כבר אמרו שמנהיג אמור להוביל על אף הנסיבות ולא להיסחף אחרי הפחדות. מנהיג אמור לשרת את הציבור, לא לשחק איתו.

ב-16/12/2005 יואל מרקוס בעיתון הארץ הייטיב לבטא את התופעה: "כל הארץ מלאה ספינים, שווקים של תו וקח, פוליטיקאים המשנים את דעתם מהרגע להרגע וקופצים מכאן לשם ומשל לכאן בלי בושה". נראה כי מאז ועד היום, לא רק שלא למדנו – מצבנו מבחינת נבחרינו שמבטיחים לנו הבטחות נחרצות שוב ושוב ובפועל פועלים הפוך – רק החמיר והפגיעה ביחסי אזרחים ונבחריהם אנושה.

נראה כי מאז ועד היום, לא רק שלא למדנו – מצבנו מבחינת נבחרינו שמבטיחים לנו הבטחות נחרצות שוב ושוב ובפועל פועלים הפוך – רק החמיר והפגיעה ביחסי אזרחים ונבחריהם אנושה

ציוץ של איציק שמולי
ציוץ של איציק שמולי

הסקרים אומרים שכ-60 אחוז מתומכיו של כחול לבן מצדיקים את הצעד שלו להצטרף למשפחת אחדות. גם לסקר הזה לא חייבים להאמין וגם אם כן, החמישייה הסודית – גנץ, אשכנזי, פרץ שמולי ולוי אבוקסיס – הוליכו שולל, הטעו ושברו את ליבם של 40 אחוז האחרים. מבלי לציין את מה שאמור להיות מובן מאליו ומשום מה הוא לא, שמנהיג ערכי וישר לא משתף פעולה עם פוליטיקאי עם 3 כתבי אישום חמורים ובהם אישום לשוחד. וכתוספת – בימים האחרונים הקימה הפרקליטות צוות חקירה שיבחן את העמדת נתניהו לדין בפרשת המניות.

יש לציין כי עם כל הכבוד לגנץ, אשכנזי פרץ ושמולי ולוי אבקסיס, הפוליטיקאי שיכול למנות לעצמו את מספר הזגזוגים הגדול ביותר הוא ראש הממשלה נתניהו. עם כל הכבוד למופז, או לבגין שפינה את סיני אחרי שהבטיח לשמור על ארץ ישראל השלמה, או לשרון שקבע "דין נצרים כדין ת"א" וביצע את ההתנתקות.

מהבטחת נתניהו בתכנית המעגל עם דן שילון שלא יפגש עם ערפאת שהופרה כשחתם איתו על הסכמי חברון ו-וואי, דרך זגזוגים על הקפאה ובנייה בהתנחלויות, הצבת המגנומטרים בהר הבית, ההבטחה למוטט את החמאס שהופרכה כשחיזק אותו על חשבון הרשות הפלסטינית והעביר להנהגתו מזוודות דולרים, דרך ההבטחות שיקים ממשלה צרה ו"לאומית" והבטחות הורדת יוקר הדיור והמחייה שלא מימש. במקרה של נתניהו, מרוב הבטחות וסיחרורים – מי כבר זוכר מה היתה עמדתו המקורית בענין כלשהו?

אבל העובדה שמאז קום המדינה ועד היום כל כך הרבה פוליטיקאים הפרו את הבטחותיהם – היא לא תירוץ לפוליטיקאים הנוכחיים לחזור אחריהם כתוכי עיוור. פוליטיקאים היו צריכים ללמוד מכל זה לא לשחק כך באמון הציבור שלהם.

אל תבטיחו מה שאתם לא מסוגלים לקיים. אתם כן יכולים להגיד – אם יקרה כך וכך אז נעשה כך וכך. אפשר ורצוי לבנות תרחישים באופן שקוף מול הציבור, אך זה לא באמת נעשה. דוגמא אקטואלית קטנה: העירפול סביב אסטרטגיית היציאה. איש לא מתאר לנו, הציבור הכלוא בביתו, איך מתכננים לנהוג בנו, באילו נסיבות באיזה קצב ובאיזה היקף נשוחרר מבתינו והמשק יחזור לפעול.

אל תבטיחו מה שאתם לא מסוגלים לקיים. אתם כן יכולים להגיד – אם יקרה כך וכך אז נעשה כך וכך. אפשר ורצוי לבנות תרחישים באופן שקוף מול הציבור, אך זה לא באמת נעשה

מהשיעור של נחמיאס לשיעור האופרטיבי: בבחירות הבאות הציבור חייב לדרוש את ההבטחות האלו בכתב, מסמך שבו יוצגו ההבטחות עם חתימת המבטיח. נכון, אין לזה כנראה תוקף משפטי, אבל הציבור חייב לדרוש שלהבטחותיהם של נציגיו יהיה תוקף מוסרי.

כך לא נגיע למצב שבו השתנו הנסיבות ונקום לממשלה עם 54 שרים וסגני שרים שאומרים לנו ללא בושה: מה אתם רוצים? אפילו חסכנו. תארו לכם כמה בחירות היו עולות. אז מה? זה מצדיק בתקופה כזו לעבור כך מהר מ"השתנו הנסיבות" למשתינים עליכם במסיבות?

נחזור לנחמיאס, ראיתי בזמנו שנחמיאס תוקף באופן עקבי את הליכוד, את קדימה, את העבודה, למעשה את כל המפלגות, ומאשים אותן בקבלת החלטות זגזגנית ובשחיתות. ניגשתי אליו אחרי השיעור ושאלתי: אם כל המפלגות מושחתות, מי אחראי למצב הפוליטי הזה? נחמיאס השיב מהר ובנחרצות כהרגלו: "הציבור שלא בוחר נכון".

בבחירות הבאות, כאשר הסיכוי רב שיגיעו לפתחינו בפעם הרביעית מוקדם ממה שאנחנו חושבים, לציבור יש הזדמנות לאמץ את השיעור של נחמיאס. עלינו מוטלת החובה לדרוש מנבחרינו אמת בדיווח לגבי כוונותיהם לעתיד, וגם דיווח אמת וקבלת אחריות על מעשיהם. ובעיקר לבחור אחרת. לשם כך צריך לעמוד בראש גוש המרכז-שמאל מועמד אחר.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 754 מילים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעדי האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

הזירות הפלסטינית והירדנית – החשש האסטרטגי מהסיפוח הישראלי

לפני מספר ימים התארחו צאא'ב עריקאת (מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף), ח"כ אחמד טיבי ומרואן אלמעשר בתכנית "תרחישים" בערוץ אלג'זירה.

מרואן אלמעשר (Marwan Muasher) – שר החוץ הירדני לשעבר והשגריר בישראל ובארה"ב לשעבר, כיום סגן נשיא למחקר ב-Carnegie Endowment for International Peace בארה"ב – נחשב לדמות מתונה, בעלת קשרים טובים עם ישראל וישראלים באופן יחסי. כבר ב-2009 כתב את הספרThe Arab Center : The Promise of Moderation, שמסביר בין היתר על תהליך השלום מול ישראל, יוזמת השלום הערבית והצורך ליצור מרכז פוליטי ערבי מתון. אלמעשר הוא-הוא זה שניסח את יוזמת השלום הערבית בפועל.

הנה עיקרי הדברים: אלמעשר הדגיש שהסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות – והעריך כי ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל (שכן כך נהגה גם בעבר). בראש סדר העדיפויות – האינטרס הירדני, ולא שום דבר אחר (כגון כלכלה, יחסי חוץ וכו'. ברמז, "שוחד" כזה או אחר).

עיקר דבריו של אלמעשר, שר החוץ הירדני לשעבר: הסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות. להערכתו, ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל

החשש הוא כמובן מהצפה של פלסטינים את ירדן, "ירדן כפלסטין". מעלה את השאלה – מה ישאר בהסכם השלום בין ישראל לירדן, אם לא תוקם מדינה פלסטינית? כיצד נשתף פעולה עם אנשים (למשל בהסכם הגז), שאנחנו יודעים שפועלים ישירות נגד האינטרס הירדני?

עוד ציין אלמעשר, שמדינה פלסטינית (או משהו שהוא פחות ממדינה) על בסיס תכנית טראמפ, במסגרתה אותה מדינה מוקפת למעשה מכל צדדיה על-ידי ישראל, כשישראל תשלוט בכל המעברים של הפלסטינים – איננה מקובלת על שום פלסטיני ועל שום ערבי באזור.

זו מדינה שלא ניתן יהיה לחיות בה. סיפוח ישראלי יביא לירידה מהפרק של פתרון שתי המדינות במסגרת שנקבעה עוד בהסכמי אוסלו. כל זה יהפוך ללא רלוונטי. הדבר ידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי, ולא יותיר לפלסטינים ברירה, אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בהם תשלוט ישראל (כלומר, בין הנהר לים).

יש להציב את כל חלופות הפעולה האפשריות על השולחן במצב כזה (שכן כל הסכמי ומסגרות העבר לא יהיו רלוונטיים יותר). אלמעשר מציין, שעדיין לא מאוחר להפעיל לחץ על ישראל לסגת מכוונתה, כולל דרך הקונגרס האמריקני ופניה מאוחדת מצד כל הצדדים המתנגדים לסיפוח, למפלגה הדמוקרטית.

על פי אלמעשר, הסיפוח ישאיר מדינה שלא ניתן לחיות בה וידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי. לפלסטינים לא תהיה ברירה אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בשליטת ישראל

ח"כ אחמד טיבי ניתח את הזירה הפוליטית הפנימית בישראל, הצביע על כך שההקשר הירדני בעל חשיבות רבה מבחינת ישראל, והדגיש שנושא הסיפוח אפילו נכלל בהסכם הקואליציוני.

לדעת טיבי, העמדה הירדנית היא החשובה ביותר באזור בהקשר הנוכחי. הוא ניתח גם את הקשר של הסיפוח לפוליטיקה הפנימית האמריקנית לקראת הבחירות לנשיאות (והבסיס הפוליטי אליו מכוון טראמפ לקראת הבחירות).

המראיין העלה בפני עריקאת את השאלה – מהו הצעד הבא של הפלסטינים? מהן חלופות הפעולה? עריקאת הדגיש את הנרטיב הפלסטיני הקלאסי, של עמידה איתנה, האחזות בקרקע, ביסוס מוסדות המדינה, ומעבר מרשות למדינה, בהתאם להכרזת העצמאות הפלסטינית (כן, היה דבר כזה) של 1988, והסטטוס הנוכחי של הפלסטינים באו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס שלו ניכרו כמעט בכל מילה שאמר. הצורך באחדות פלסטינית בעת הזו נראה לו כדבר קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה על חייהם, הגנה עצמית. עריקאת מדגיש שמבחינתו, כוונת ישראל היא לספח את כל הגדה המערבית, מהנהר עד הים. זו מטרתה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס של עריקאת ניכרו. הצורך באחדות פלסטינית נראה לו קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה עצמית על חייהם, לנוכח כוונת ישראל: סיפוח כל הגדה המערבית

הויכוח הציף את חוסר ההסכמות והתקשורת הלקויה בתוך הזירה הפלסטינית ובין חלק ממדינות ערב, שאינן מצליחות להציג חזית אחידה אל מול הזירה הבינ"ל. זוהי שעת מבחן אזורית.

האם מדינת ישראל מפנימה את ההשלכות האזוריות של הסיפוח? ואם כן, האם היא ערוכה אליהן? האם תדע להתמודד איתן? זו השאלה הכי חשובה כרגע, לעניות דעתי.

רכז התכנית הבינלאומית בממשל במרכז הבינתחומי הרצליה ודוקטורנט במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסק בתהליכי קבלת החלטות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור עשירי בארץ, אוהב ועוקב אחרי ספורט מכל הסוגים (כדורגל, כדורסל, טניס, פוטבול, בייסבול...).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 612 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים

תגובות אחרונות

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-2 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה