אביר קארה
כך הפך הפרזנטור של העצמאים ליקיר הימין

אני השולמן המקורי

ראיון

לפני חצי שנה אביר קארה פתח קבוצת מחאה בפייסבוק, ובתוך שלושה שבועות כבר היו בארץ עשרות אלפי "שולמנים" גאים ● ואז הגיע משבר הקורונה, שמיקם אותו בחזית המאבק לפיצוי בעלי העסקים הקטנים והבינוניים ● קארה מתרחק מזיהוי פוליטי, אך מקושר לשלל גופי ממשל ופוליטיקאים מהימין - ונעזר בגוף המחקר של הימין הכלכלי ● עכשיו הוא גם לוקח קרדיט על חלק מתגובות המדינה למשבר הכלכלי, ומסמן יעדים חדשים ושאפתניים ● "אם נשב בשקט, כלום לא יקרה"

מבין נפגעי קורונה, העצמאים ספגו את המכה הכלכלית הקשה ביותר. בלי דמי אבטלה, רק חלקם הצליחו לגרד פיצוי זעום בפעימה הראשונה (4,000 שקל), ומאלה שביקשו הלוואה מהקרן המיוחדת של האוצר, רק שליש נענו. בימים הקרובים הם ינסו לקבל את פיצויי הפעימה השנייה, אבל גם על זה קשה לבנות.

אם יש מישהו שיכול להיות הפרזנטור האבירי של המגזר החבול ביותר ממשבר קורונה, זהו אביר קארה, מייסד קבוצת הפייסבוק אני שולמן. הוא בן 36, גדל בהתנחלות ליד ירושלים וכיום גר עם אשתו ובנם בגבעת זאב.

הקבוצה, שהקים באמצע אוקטובר האחרון, כבר מונה 200 ומשהו אלף שולמנים. אפשר לראות שם פוסטים שמוציאים קיטור על הממשלה או על גולשים אחרים, ודיונים למיטיבי לכת על דיני ביטוח לאומי והמשטר הכלכלי הרצוי.

אני שולמן, צילום מתוך אתר המחאה (צילום: צילום מסך anishulman.org.il)
אני שולמן, צילום מתוך אתר המחאה (צילום: צילום מסך anishulman.org.il)

ההתארגנות של הזעיר-בורגנים האלה, שרצו לפתוח עסק ולהתמודד בשוק החופשי, כאילו באה בתזמון מושלם למשבר הכלכלי, שהכריח אותם לשבת בבית.

כך שאם בתחילת השנה השולמנים עוד הפגינו ומחו נגד הביורוקרטיה החונקת והשבתון השלישי שהם מימנו לעובדים במערכת הבחירות, הרי שעכשיו הם כבר בסרט אחר, שהסוף שלו עלול להיות חובות גדולים וקריסת עסקים.

בין ארגון הפגנות ופגישות שתדלנות עם פעילים חברתיים וגורמי ממשל, פנינו לקארה כדי להבין איך נולדה הקבוצה ומה בעצם הם רוצים להשיג. בתחילת השיחה הוא מציג רזומה, שכאילו נתפר במיוחד להרצאת השראה ביזמות עסקית.

"בכיתה ד' אחי התאום הלך לעשות קורס קוסמות אצל צ'יקו ודיקו, ואני הייתי ליצן, אז אני יודע לעשות כלב ופנתר ורוד אם אתה רוצה. בגיל 13 כבר פרשתי מחיי הבמה ועברתי לבאסטות של פרחים. בתור ילד היו לי 20 עובדים, ובשלבים  מאוחרים יותר הפכתי למאמן סוסים והייתה לי חווה בכפר אוריה", הוא אומר.

"בכיתה ד' אחי התאום הלך לעשות קורס קוסמות אצל צ'יקו ודיקו, ואני הייתי ליצן אז אני יודע לעשות כלב ופנתר ורוד אם אתה רוצה. בגיל 13 פרשתי מחיי הבמה ועברתי לבאסטות של פרחים. כילד היו לי 20 עובדים"

לדבריו, הדחף למחאה נבט אצלו אחרי שאשתו, שהיה לה עסק לממכר מזון בקניון מלחה, נאלצה לעבור ניתוח ובעקבותיו התאוששות ארוכה של שלושה חודשים.

"שיקום לעצמאית שיש לה 20 עובדים זו לא פריבילגיה שקיימת במדינת ישראל, והשלושה חודשים האלה גמרו לה את העסק. הפסדנו הרבה כסף ועברנו תקופה של הלקאה עצמית: איך קרה לי, למה קרה לי, מה אפשר היה לעשות אחרת, כל השאלות שיזם שואל את עצמו, כשהוא מתהפך משמאל לימין באמצע הלילה".

רגע ההארה והמיתוג

אחרי ההלקאה העצמית וההפנמה של המצב, הוא פגש עוד חבר שיש לו מסעדה, ושמע ממנו על הדרישות האינסופיות של הרשויות השונות. "ביקשו ממנו להתקין מעלית בתוך העסק, ואל תשאל. אז אמרתי רגע, זה לא רק אנחנו, הבעיה היא לא בי, אנחנו לא לבד. זה סוג של בעיה מערכתית, שצריך לפתור אותה ואנחנו יושבים ומדברים מפה לשם, ופותחים קבוצת ווטסאפ שנקראת 'שוברים את הכלים'.

"שמנו תמונה של צ'רלי ביטון מהפנתרים השחורים, ובתוך ארבע שעות היו לנו 257 אנשים בקבוצה, כשכולם רוצים לשבור את המדינה. תוך כדי שאנשים מצטרפים, אני בוחר מישהו מבאר שבע, אילת, חיפה ותל אביב ופותח עוד קבוצות בערים האלה. בתוך שלושה שבועות היו 5,000 אנשים בקבוצות ווטסאפ".

"אנחנו יושבים ומדברים, ופותחים קבוצת ווטסאפ שנקראת 'שוברים את הכלים'. שמנו תמונה של צ'רלי ביטון מהפנתרים השחורים, ובתוך ארבע שעות היו לנו 257 אנשים בקבוצה, כשכולם רוצים לשבור את המדינה"

תיעוד מהפגנה של השולמנים, מתוך עמוד הפייסבוק "אני שולמן" (צילום: צילום: Shay Fireshtein סטודיו אבי רביבו צילום אירועים‎‏)
הפגנה של השולמנים, מתוך עמוד הפייסבוק (צילום: צילום: Shay Fireshtein סטודיו אבי רביבו צילום אירועים‎‏)

זה היה בספטמבר. שלושה שבועות אחר כך הגיע לקארה סיפור על שולמן האופה, שעשה עוגות לכל העולם, ורק לשולמן לא נשאר. "ראיתי את הטקסט ואמרתי 'זה אני', גם אני שולמן, וכתבתי למעלה, 'זהו סיפורו של שולמן האופה, שמתאים לסרט וגם למחזה'. כאשר שלחתי לקבוצות, כולם כתבו 'גם אני שולמן' והבנתי ש'שוברים את הכלים' זה שם שלא ייזכר, ואני רוצה לשנות את המערכת, ואת זה אי אפשר לעשות בשבירת כלים. החלטתי ש'אני שולמן' יהיה השם".

אחרי ההצלחה בוואטסאפ וההארה בקשר למיתוג, נפתחה קבוצת הפייסבוק.

"ישבתי בבית וזרקתי עץ או פאלי כדי לבחור בין דף לקבוצה בפייסבוק. יצא פאלי וזה היה קבוצה. לא ידעתי על זה שום דבר. פתחתי קבוצה, כתבתי בפונט אריאל הכי פשוט, 'אני שולמן', ועשיתי לזה רקע אדום, למרות שהתפיסות של בעלי עסקים ובינוניים הן לא בדיוק תפיסות סוציאליסטיות-קומוניסטיות, אלא יותר הצד השני. אבל היה לי חשוב לגרות משהו אצל האנשים. לחצתי על כפתור, ובתוך שלושה שבועות היו 120 אלף איש בישראל שאמרו 'גם אני שולמן'".

"כתבתי בפונט אריאל הכי פשוט, 'אני שולמן', ועשיתי לזה רקע אדום, למרות שהתפיסות של בעלי עסקים הן לא בדיוק סוציאליסטיות קומוניסטיות, אלא יותר הצד השני, אבל היה לי חשוב לגרות משהו אצל האנשים"

בדיוק חצי שנה אחרי זה הגיע משבר כלכלי של פעם בעשרות שנים, ששם את השולמנים בחזית המאבק. לטענת קארה, חברות אוטובוסים וחברות מדיה נתנו להם לפרסם בחינם וגם הפעילות שלו עצמו היא בהתנדבות.

הפגישה הראשונה הייתה אצל יזם נדל"ן

הפגישה הראשונה שלהם הייתה באוקטובר אצל יזם הנדל"ן סמואל קלדס, שהעמיד לרשותם את משרדיו בראשל"צ. הם גייסו עורכי דין ורואי חשבון, והקימו פורום מסים, שבו חברה גם דנה זטלאוי מלשכת יועצי המס. כוונתם המוצהרת היא "לשנות את חוקי המסים", וזה אומר שהם רוצים לשלם פחות מס.

מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת (צילום: ליאת מנדל)
מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת (צילום: ליאת מנדל)

עמותת "אני שולמן" נרשמה בדצמבר אצל עורך דין גיל אפרתי, שבמקרה שותף במשרד של שמרוןמלכו, צמד עורכי הדין של נתניהו (ששותף אחר שלהם, מיכאל ראבילו, מייצג אותו השבוע בבג"ץ).

בהמשך הדרך, השולמנים חברו גם לשני גופי מחקר: הקבינט האזרחי שייסד ד"ר גל אלון ומנסה לתת מענה רעיוני למשבר קורונה, ופורום קהלת המנוהל על ידי מאיר רובין, שמקדם את הרעיונות של הימין הכלכלי.

בימים הקרובים הפורומים האלה אמורים לנתח את הבעיות וההצעות שמעלים חברי השולמנים, כדי לגבש את הדרישות שלהם מהממשלה.

עמותת אני שולמן נרשמה בדצמבר אצל עורך דין גיל אפרתי, שבמקרה שותף במשרד של שמרון-מולכו, עורכי הדין של נתניהו. בהמשך חברו גם לפורום קהלת, שמנוהל על ידי מאיר רובין, שמקדם את הרעיונות של הימין הכלכלי

קארה מתאר מערך שלם של יח"צ, מיתוג וקריאייטיב שלדבריו עובד פרו-בונו.
"הקמנו קהילה שהולכת לעבוד בשני מישורים: מול המחוקק – לשפר את מעמד העצמאים בישראל; והדבר השני ששמנו לנגד עינינו זה ליצור קהילה של שולמן למען שולמן – כל מה שבעלי עסקים יכולים לתרום אחד לשני, ולפתח את השוק בישראל באופן שלא יגביל תחרות ולא ייצר חסמים. לא כדי להקים הסתדרות או משהו חולה, אלא משהו בריא שייטיב עם הכלכלה הישראלית.

"אנחנו רוצים לשים את ישראל במקום הראשון בעולם בקלות עשיית עסקים. היום אנחנו במקום ה-84, ורוצים להגיע למקום הראשון בעולם גם ברווחיות".

מנכ"ל הביטוח הלאומי הפך לחבר

עוד לפני הקורונה, הם הניחו מסמך עבודה אצל מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר, "שהפך לחבר שאנחנו משתפים איתו פעולה. המסמך לא מדבר רק על דמי אבטלה, זו ססמה. הכוונה היא לשנות את חוק הביטוח הלאומי לעצמאים.

"כיום, אם יש פגיעה בעבודה תקבל את הכסף עוד 180 יום. אנו רוצים ליצור מסלול ירוק שבו הכסף ייכנס בתוך 5 ימים. זה הבדל של לחיות או למות לעסקים".

מאיר שפיגלר, מנכ״ל הביטוח הלאומי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

"אנחנו מאמינים בשוק חופשי וביוזמה פרטית, וחושבים שהורדת שיעור ההפרשה לביטוח לאומי משמעותית לעצמאים. לצד זה, עצמאי יוכל לבחור במסלולים ייעודיים: אם הוא רוצה לקבל אבטלה, חופשה וקרן שתהיה באמת ביטוח, ולא מס כמו היום. עצמאים צריכים אפשרויות בחירה, ולא כפייה בתוך הביטוח הלאומי".

בנוסף למסלולי הבחירה בביטוח הלאומי, השולמנים ינסו להפחית רגולציה לעסקים. לשם כך הם רוצים לפתח אפליקציה לרישוי עסקים מהיר, ולהעביר סמכויות מהמחוקק לראשי הערים, שיחליטו בעצמם על גובה הארנונה, למשל.

"הקמנו קהילה שהולכת לעבוד בשני מישורים: מול המחוקק, לשפר את מעמד העצמאים בישראל, והדבר השני ששמנו לנגד עינינו זה ליצור קהילה של שולמן למען שולמן, כל מה שבעלי עסקים יכולים לתרום אחד לשני"

לדברי קארה, הארנונה לעסקים צריכה להיות לכל היותר פי 2 מזו של המגורים. הוא מוסיף שיו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, נמצא איתם בקשר טוב. בהחלט ייתכן שביבס ישמח לקבל את הסמכויות שהשולמנים רוצים להעביר אליו, אבל בכלל לא בטוח שהוא ירצה להשתמש בהן כדי להוריד את הארנונה לעסקים.

חיים ביבס (צילום: Miriam Alster/Flash90)
חיים ביבס (צילום: Miriam Alster/Flash90)

קשר צמוד שרים ופקידי אוצר

קארה יכול היה להיחשב לדפני ליף של מחאת העצמאים 2020. אלא שבניגוד למפגיני האוהלים ברוטשילד, הוא נמצא בקשר צמוד עם שרים, פקידי אוצר וגורמי ממשל נוספים. השבוע, למשל, השתתף בפגישה לילית עם שר הכלכלה אלי כהן.

ליף עצמה ניסתה למצוא שפה משותפת עם הקבוצה, ובפוסט שכתבה שם סיפרה על ניסיונה כפרילנסרית וכיוזמת המחאה של 2011. בתגובה, היא חטפה אלפי תגובות של שולמנים שתייגו אותה כשמאלנית מפונקת, ואפילו כשכירה, ר"ל.

מפגינים הקימו אוהלים ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. המחאה החברתית, יוני 2012 (צילום: Uri Lenz/FLASH90)
מפגינים הקימו אוהלים ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. המחאה החברתית, יוני 2012 (צילום: Uri Lenz/FLASH90)

קארה אולי מתרחק מזיהוי פוליטי, אלא שלמרות הקאבר האדום שבחר לקבוצה, עולם המושגים שבו הוא משתמש בראיון הזה, יחד עם חלק מהיוזמות שאותן הוא רוצה לקדם וחלק מהשותפים שבחר לעבוד איתם, לא מותירים מקום לספק – ימין כלכלי מלא-מלא. כך, למשל, הוא עצמו תומך נלהב בקיצוץ המגזר הציבורי. מבחינתו, יש הרבה כיסי שומן שצריך לחתוך ובמיוחד בשכר הבכירים.

"30% קיצוץ במגזר הציבורי יביא לחסכון של 120 מיליארד שקל בשנה. לא חייבים לקצץ בכוח אדם, אפשר לקצץ גם ב'עוגיות'. תמיד המחשבה בהסתדרות היא איך לא להוריד את שכר הבכירים, הם יגידו 'אתם באים למסכנים'. ההפך, אנחנו בעד שיעלו שכר לעובדי קבלן ורק שיורידו למדושני העונג. זה יכול להיות קיצוץ רוחבי, יש הרבה מאוד אוכלי עוגיות ועוגיות חינם במגזר הזה בהרבה מקומות.

"קח למשל את משרד החקלאות, יש 6,700 חקלאים ו-1,400 עובדים במשרד. זה משרד שאפשר לנהל עם 130 עובדים. משרדי ממשלה עולים לנו כסף. יוקר המחיה בישראל מאמיר בגלל הסיבות האלה. לי אין קביעות בעבודה בתור עצמאי, מי קבע שעכשיו במשבר רק אני כעצמאי אמור לשאת בנטל, והילד של הפוליטיקאי לא? זה לא עובד, אנחנו מדינה אחת, נהיה רעבים ביחד וכשיורד גשם נירטב כולנו".

קארה אולי מתרחק מזיהוי פוליטי, אבל עולם המושגים שבו הוא משתמש בראיון הזה, יחד עם חלק מהיוזמות שאותם הוא רוצה לקדם וחלק מהשותפים שבחר לעבוד איתם, לא מותירים מקום לספק – ימין כלכלי מלא-מלא

בנוסף לגורמים האחרים שהוזכרו כאן, הוא אומר שלשולמנים יש דלת פתוחה גם אצל חברי הכנסת מתן כהנא (ימינה), קטי שטרית וניר ברקת (ליכוד), אורית פרקש-הכהן (כחול-לבן) וכאמור גם לשר אלי כהן.

"האנשים האלה מדברים 'עצמאית', הם עובדים איתנו. שיתפנו פעולה בשיטפון בנהריה ועזרנו לבעלי העסקים, ונכנסנו לקורונה כשכבר הייתה לנו תשתית".

קניון עזריאלי בסגר. הנחה בשכר הדירה של החנויות (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
קניון עזריאלי בסגר. הנחה בשכר הדירה של החנויות (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

בפברואר נפתח קו ישיר לראש הממשלה

לצד הקשרים האלה, לשולמנים נפתח קו ישיר לראש הממשלה בפברואר האחרון, כשנתניהו מינה את אחת הפעילות, צופיה נהון, ליועצת לענייני עסקים קטנים.

לדברי קארה, השולמנים היו במרכז העניינים ממש בתחילת משבר הקורונה, ובמהלך מרץ ניירות העמדה שלהם כבר עברו בין הפקידים והשרים הרלוונטיים.

הוא לוקח קרדיט גם על מהלכים אחרים, כמו ההנחה בשכר דירה באחת משתי רשתות הקניונים הגדולות. "יום אחד כתבתי לעזריאלי, ויום למחרת הם נתנו קרן של 100 אלף שקל עם הנחה של 100% בשכר דירה", הוא אומר לי.

במלים אחרות, הוא טוען שהכוח של השולמנים הביא לתחרות בין גורמים שרצו לסייע לעסקים. "שאלתי איזה ראש עיר רוצה לקבל צל"ש? והנה רוביק דנילוביץ' מבאר שבע הודיע שלא יגבה ארנונה 3 חודשים. בסוף גם משרד הפנים הצטרף".

השולמנים היא בעצם קבוצת לחץ, שפועלת במקביל לארגון הרשמי של העצמאים – להב, בראשות עורך דין רועי כהן, והתחרות ביניהם לא מוסתרת. עם זאת, השולמנים מכחישים שבכוונתם לגבות בעתיד דמי חבר או משהו בסגנון, וקארה עצמו מביע במהלך הראיון הסתייגויות מהתאגדויות כמו ההסתדרות.

רועי כהן, מנכ״ל להב (צילום: Flash90)
רועי כהן, מנכ״ל להב (צילום: Flash90)

לחברי הקבוצה נגמרת הסבלנות

הקורונה משאירה הרבה עסקים בארץ במצב אנוש. מסעדות, מיזמי תיירות, מורי דרך, אמנים ופרילנסרים מתחומים שונים, שנתקעו עם אפס הכנסות ולעתים עם אפס פיצויים. שר האוצר כבר מת לעוף מהתפקיד, ורה"מ מדבר בתדרוכיו על יקום מקביל, שבו לישראל יש הצלחה מסחררת בהתמודדות הבריאותית עם הנגיף.

את הכישלון הכלכלי מסביר נתניהו כמו פרשן, והשבוע אמר ש"תקציב הסיוע לא הגיע למשק בגלל ביורוקרטיה", שאינה קשורה אליו, כביכול. לכאורה, זה אמור היה להיות שונה, לפחות בהקשר של העצמאים, שכן לשולמנים יש עכשיו ערוץ ישיר לשרים הכלכליים ולח"כים מהקואליציה.

לפי קארה, הם גם מדברים באותה שפה, אך לפי הפוסטים הזועמים בקבוצה ביממות האחרונות, לחבריה נגמרת הסבלנות ומפלס הייאוש גובר.

בתשובה לשאלה איך הוא רואה את הטיפול הממשלתי בשולמנים, קארה עצמו אומר כך: "הם שיקרו, הוציאו פעימה שמתוכה רק אחד מכל שבעה עצמאים בישראל היה זכאי למענק הפעימה הראשונה. זה היה ביזיון, קבעו קריטריונים שמעל 240 אלף שקל לא יהיה זכאי, ושמתחת ל-70 אלף שקל לא יהיה זכאי. מדברים בשפה שונה, מגדל בבל של העצמאים, ההוא מרוויח יותר או פחות.

"השלב הזה עבר, והתחילו לדבר. אבל שלחו פקידים לחזית, כאילו הם הולכים לנהל. ואני לא כועס עליהם, למרות שאנחנו מפגינים להם מחוץ לבתים ועושים רעש. לא בחרתי פקידים. בחרתי שרים וח"כים, והם היו צריכים לשכב על הגדר.

"עכשיו יצא ראש הממשלה, ואמר שעוברים למסלול האמריקאי ותוך 48 שעות יעבור הכסף. חודשיים אנשים עברו התעללות נפשית ברמה הכי קשה שאדם יכול לעבור. היה לי בבוקר ראיון, ואחד מחברי שהתראיין לצדי התחיל לבכות.

"יצאנו לדרך לפני חצי שנה, לא כי היו ציפיות מראש הממשלה. אין לנו שום ציפיות מהם. אנחנו צריכים ליצור לחץ ציבורי מספיק גדול ואת ההד הציבורי, כדי לעשות שינויים מצד אחד לשני. אם נמשיך לשבת בשקט, שום דבר לא יקרה.

"אנחנו מכוונים את הממשלה לכיוונים האלה, כדי שתיווצר פה סביבה מספיק הוגנת לעסקים קטנים ובינוניים, שיוכלו להרים ולהתחדש.

"כשבעל עסק פותח עסק בישראל הוא כורת חוזה עם המדינה, ואומר 'אני רוצה להעסיק עובדים, רוצה לעזור בצמיחה, רוצה להיות חלק, רוצה לשאת בנטל ולהיות אזרח מושלם'. כל מה שהמדינה צריכה לעשות זה להגיד לאותו אזרח נאמן, 'אני רוצה אותך ואתן לך כלים כדי שאתה תשגשג ותפרח'".

אביר קארה
אביר קארה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 2,011 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה