שיווק טוב יכול להציל חיים. משרד הבריאות, התגייסו

בני גנץ בישיבת הקבינט השבועית, ב-7 ביוני 2020 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
בני גנץ בישיבת הקבינט השבועית, ב-7 ביוני 2020

רבים מאיתנו מביטים בדאגה — על אף שלגמרי איננו מופתעים — על הזינוק במספר חולי הקורונה כתוצאה מהסרת ההגבלות לאחרונה. יש לנו עיניים בראש: אנשים ברחוב ובסופר לא עוטים מסכות ולא שומרים מרחק. המורים של ילדיי שולחים בעליזות תמונות של פעילויות עם התלמידים: בלי מסכות, בלי מרחק, ובלי שמץ של בושה (הוצאנו את הילדנו מבית הספר לפני שבועיים). לאנשים נמאס מהפחד ומההגבלות והם משתוקקים כבר לעבור הלאה בחיים. הם לא מרגישים שהנגיף חמור מספיק בשביל להצדיק שינויים משמעותיים באורח חייהם כדי למנוע את התפשטות המחלה.

אך האמת היא שזה לא צריך להיות כזה סיפור לשמור על הבטיחות שלנו ולמנוע את ההתפשטות. זה רק נראה לנו כך בגלל הצעדים החמורים בהם נקטה הממשלה, בגלל שההגבלות היו גורפות וכל הזמן השתנו, והכי חשוב, משום שההוראות לא הועברו לציבור באופן ברור באף שלב במהלך המשבר הזה.

לא צריך להיות מסובך לשמור על בטיחותנו ולמנוע את התפשטות המגפה. זה רק נראה כך בגלל הצעדים החמורים בהם נקטה הממשלה, בגלל ההגבלות הגורפות והמשתנות כל הזמן, ומשום שההוראות לא הועברו בבירור לציבור

משרד הבריאות סומך בעיקר על התקשורת שתעביר את המסר לגבי הגבלות והנחיות. זה לא מספיק. כותרות שוקעות למטה על המסך. לא כולם בודקים חדשות בקביעות, וגם עבור אלה מאיתנו שכן, צריך לחפור עמוק כדי למצוא המידע שאנחנו מחפשים בין כל הכותרות האחרות.

כדאי שמשרד הבריאות ילמד מהקמפיין לחסכון במים בשנות ה-2000 המוקדמות. רשות המים לא סמכה על פוליטיקאים שמוסרים הצהרות גורפות או ממציאים ראשי תיבות דביליים כמו ה"ממי" הזה של ביבי (באמת, ביבי?). הם הוציאו פרסומות ופוסטרים, ודיברו ישירות אל צופים ומאזינים בטלוויזיה וברדיו. הם חשבו על מסר ברור והנחיות פשוטות לביצוע, והעבירו את הדברים ביעילות בעזרת סלוגנים ותמונות.

במילים אחרות, הם עשו שיווק נהדר.

זה לא מספיק רק ליידע את הציבור. צריך לעורר בו השראה. אז הנה מספר עצות מכותבת תוכן שתומכת בצוותי שיווק מזה כמה שנים:

1. הכירו את קהל היעד ודברו אל הרגשות שלהם

ישראלים ידועים לשמצה כאנשים שלא שומרים על כללים, וזה אתגר גדול מבחינת ההיענות להנחיות. אבל ישראלים הם גם מאד משפחתיים עם תחושה חזקה של סולידריות חברתית — וזו הסיבה שהיה ציות יחסית גבוה בזמן הסגרים, כאשר היה מסר ברור לגבי ההגנה על אנשים מבוגרים ופגיעים.

המסר הזה קצת הלך לאיבוד. "לשטח את העקומה" זה לא סלוגן מעורר השראה. "עזרו לסבתא לראות שוב את נכדיה" זה כיוון קצת יותר טוב. פנו אל תחושת האחריות החברתית של הישראלים — בדיוק כמו בקמפיינים של חסכון המים.  אולי משהו בסגנון: "אני עוטה מסכה כדי לשמור עליך. בבקשה תשמור גם עלי."

מסר ההגנה על מבוגרים פגיעים הלך לאיבוד. "לשטח את העקומה" זה לא סלוגן מעורר השראה. "עזרו לסבתא לראות שוב את נכדיה" זה כיוון קצת יותר טוב. פנו אל תחושת האחריות החברתית של הישראלים

2. קבעו הנחיות פשוטות, ברורות, והגיוניות

בתחילת המשבר הזה, זה היה סביר שהדברים כל הזמן משתנים. כל זה היה חדש לנו וכולנו די אלתרנו.

המצב כבר שונה. יש לנו מידע. אנחנו יודעים שחבישת מסכות במקומות ציבוריים יכולה להוריד את רמת ההתפשטות ב-85%. אנחנו גם יודעים כי ברוב המקרים הנגיף התפשט במקומות סגורים כאשר אנשים מתקשרים ביניהם לזמן ממושך (כלומר, לא בסופר או בבית המרקחת, אלא במסיבות, מסעדות, בתי תפילה, וכיתות למידה). היו מספר מחקרים שהראו שמפיצי המחלה הם בדרך כלל אנשים עם תסמינים — לשם כך מדידת החום — אבל אנחנו יודעים שגם אנשים ללא תסמינים יכולים להפיץ אותה.

אנשים כבר מותשים. נמאס להם מכל ההגבלות האלה. אתם צריכים להעביר הנחיות ממוקדות ומבוססות מידע שמדייקות ב-100% מתי וכיצד ליישם אותן.

נראה שלישראלים אין שום בעיה עם אלכוג'ל, ואין הוכחה מחקרית רצינית שמדידת חום בכניסה לחנויות מועילה. לכן, התמקדו בנושא המסכות.

אל תגידו לאנשים לחבוש אותם "כשיוצאים מהבית, חוץ מפעילויות ספורט". זה יותר מדי גורף ומעורפל. במקום, תגידו לאנשים לקחת איתם מסכה כשהם יוצאים ולעטות אותה כאשר:

  1. נכנסים למקום סגור שאינו ביתם.
  2. מתקרבים למישהו שאינו מבני הבית ומתקשרים עמו.

שימו לב שלא הזכרתי בשום מקום את כלל "שני המטר". הסיבה לכך היא שלישראלים אין שום מושג מה זה מרחק של שני מטר, במיוחד כשזה נוגע למרחב אישי. נסו, אולי, "מרחק של אי נגיעה" — רחוק מספיק כדי שאם שני אנשים מושיטים ידיים ישר אחד כלפי השני, קצות האצבעות שלהם לא יגעו. הרבה יותר קל לדמיין את זה. ובכל זאת, צריך לקבל את זה שישראלים לא יעמדו במרחק הזה כשהם מדברים אחד עם השני. זה הרגל תרבותי שקשה מאד לשבור אותו. בגלל זה כדאי להתמקד במסכות.

אל תגידו לאנשים לחבוש מסכות "כשיוצאים מהבית, חוץ מפעילויות ספורט". זה גורף ומעורפל מדי. תגידו לקחת מסכה כשיוצאים ולעטות אותה כשנכנסים למקום סגור שאינו הבית או בקרבת מי שאינו מבני הבית

שוב: הכירו את קהל היעד שלכם.

3. היעזרו בלחץ חברתי

כשמצליחים לשכנע את קהל היעד שהמסר שלכם הוא בעצם ערך חשוב, לחץ חברתי לציית להוראות יבוא באופן טבעי. כרגע, אין שום לחץ חברתי לציית להוראות. למעשה, לפעמים אנשים שעוטים מסכות או שומרים מרחק נתקלים בגלגולי עיניים ולעג מצד אנשים מסביבם שלא לוקחים את אמצעי הזהירות ברצינות. המצב הזה צריך להתהפך. אנשים צריכים להתגאות בכך שהם שומרים על ההנחיות, ואנשים שלא שומרים עליהן הם אלה שצריכים להתבייש.

אפשר לגייס את הלחץ החברתי על ידי הצגת אנשים שמצייתים להוראות כאל גיבורים. אני לא ממליצה ללכת לכיוון השלילי (הצגת אנשים שלא מצייתים כאנוכיים) כי ייתכן שיש אנשים שלא יכולים לציית מסיבות בריאותיות (פיזיות או נפשיות), ואתם לא רוצים שיתייחסו אליהם בלעג או באכזריות.

במקום, התמקדו בחיובי ותנו לאנשים תחושה של שליחות. מילות המפתח שלכם צריכים להתחבר לרעיון הזה: גבורה, דאגה לזולת, הגנה על אנשים חלשים. לא כדאי שידברו על הגנה עצמית, כי רוב הישראלים לא באמת דואגים שיחלו במחלה. יש סיכוי הרבה יותר טוב שיגיבו לרעיון שהם צריכים לקחת אחריות על החיים של אנשים שנמצאים בסיכון גבוה.

4. השיקו קמפיין להעלאת מודעות

אל תסמכו על התקשורת שתפיץ את המסר שלכם. הקדישו תקציב לקמפיין הסברה מכובד (תחשבו על זה ככסף שחסכתם על אשפוזים נוספים). זה לא חייב להיות משוכלל. כבר יש ממים שמסתובבים ברשתות החברתיות שמנסים לעשות את העבודה שלכם, אבל הקהל שרואה אותם הוא מצומצם.

אל תסמכו על התקשורת שתפיץ את המסר שלכם. הקדישו תקציב לקמפיין הסברה מכובד (תחשבו על זה ככסף שחסכתם על אשפוזים נוספים). זה לא חייב להיות משוכלל. כבר יש ממים שמסתובבים ברשתות החברתיות

עיצבו מספר פוסטרים שמראים כיצד לעטות מסכה בצורה נכונה. לא, אני לא מתכוונת לציור הזה שהסתובב עם כל העניינים סביב שטיפת ידיים לפני ואחרי, לא לגעת בצד החיצוני של המסכה, וכל זה. זה יותר מדי מסובך, אנשים לא יעשו את זה, וזה לא מה שבאמת מונע את ההתפשטות.

עצם חבישת המסכה זה הדבר הכי חשוב. אז היצמדו לדברים הכי בסיסיים: לעטות מסכת בד או חד-פעמית שמכסה את האף והפה כאשר נכנסים למקום סגור או מתקשרים עם מישהו אחר מחוץ לבית. הדגישו את עניין האף, כי משום מה הנקודה הזאת כנראה נשגבה מבינתם של אחוז די גדול של האוכלוסייה (ראיתי תמונות ב"זמן ישראל" באנגלית של אנשים כאבו מאזן ובני גנץ חובשים מסכה שלא מכסה את האף).

הפוסטרים האלה צריכים להיות פשוטים, עם דפוס גדול, וללא קשקושים — משהו שלא ידרוש יותר מדקה כדי לקרוא — אבל דאגו שהם יעבירו את המסר שלכם אודות אחריות חברתית, דרך הציור או דרך סלוגן. הדפיסו אותם והפיצו אותם לקופות החולים כדי שיתלו על הקירות. הכינו קובץ שניתן להוריד ולהדפיס בחינם, ועודדו בעלי עסק להדפיס אותו ולפרסם אותו גם כן על פתח הכניסה לעסק שלהם.

רעיון: ייצרו סדרה של מסכות בד או חד-פעמיות מודפסות עם סלוגן על להיות גיבור או להגן על אנשים, וחילקו אותן בחינם במקומות ציבוריים. כמו הכיפות האלה מקרטון בכותל, הן יחזקו את הרעיון שמדובר בנורמה חברתית, ויספקו דרך חיובית ולא שיפוטית לעודד אנשים שלא עוטים מסכה לכסות את פניהם.

הדגישו את עניין האף, כי משום מה הנקודה הזאת כנראה נשגבה מבינתם של אחוז די גדול של האוכלוסייה (ראיתי תמונות ב"זמן ישראל" באנגלית של אנשים כאבו מאזן ובני גנץ חובשים מסכה שלא מכסה את האף)

אם יש לכם אפשרות, תוציאו פרסומות גם בטלוויזיה, ברשתות החברתיות, וברדיו. שוב, לא כדאי שאלה ידברו על הגנה עצמית מפני הנגיף, וגם לא על סטטיסטיקות. הן צריכות לדבר ישר אל הלב. רעיון שקפץ לי לראש: מצאו מישהו שהורה שלו נפטר מקורונה והראו קליפ קצר שמראה את היופי שבמערכת היחסים ביניהם (סרטון ביתי, או כמה דקות שבהם הבן מדבר על ההורה), ואז שיביט ישר למצלמה ויגיד, "אתם יכולים למנוע את מותו של הורה של מישהו אחר. אנא מכם, שימו מסכה".

5. התאימו את המסר לציבורים ספציפיים בארץ

אחד הכישלונות הכי גדולים במאמצים לעצור את התפשטות הגל הראשון היה הכשלון להעביר את המסר לציבורים ספציפיים — אם לדייק, לציבור החרדי. לקח יותר מדי זמן עד שהמסר התחלחל לקהילות האלה, ועד שזה קרה, היה מאוחר מדי. הקהילה החרדית סבלה מהנגיף באופן בלתי פרופורציונלי יחסית לשאר החברה. זה לא היה צריך לקרות.

כדי להגיע לציבור החרדי, צריך להגיע לראשי הקהילה ולגייס אותם למאמצים להפיץ את המסר במושגים שהציבור שלהם מבין ומקבל. זו שערורייה ששר הבריאות לשעבר ליצמן נכשל במשימה הזאת בתחילת המשבר.

צריך לעשות את זה עם כל מגזר של החברה הישראלית. השלטים והפוסטרים שלכם צריכים להיות נגישים בערבית, ברוסית, ביידיש, באנגלית, ובאמהרית, בנוסף לעברית — ואולי גם בטיגרינית, בהתחשב בכך שהקהילה האריתראית בתל אביב גם ספגה משמעותית את המכה. וכדאי שלא סתם תתרגמו אותם, אלא תתאימו אותם לציבור הספציפי. כלומר, התייעצו עם אנשים ששייכים לקהילות האלה ודאגו שאתם מעבירים את המסר באופן שהכי ידבר אליהן.

כדי להגיע לציבור החרדי, צריך להגיע לראשי הקהילה ולגייס אותם למאמצים להפיץ את המסר במושגים שהציבור שלהם מבין ומקבל. זו שערורייה ששר הבריאות לשעבר ליצמן נכשל במשימה הזאת בתחילת המשבר

ישראלים הם לא עניין אבוד

אולי נדמה שאין טעם לעודד אנשים לנקוט באמצעים האלה כי אף אחד כבר לא לוקח את הנגיף ברצינות. אבל זה לא נכון. ישראלים הוכיחו את עצמם כמסוגלים להתמודד עם חוסר נוחות רב כשהם משוכנעים שהמטרה חשובה. האתגר כעת הוא לשכנע אותם שמטרה חשובה, ולהראות להם אלו שינויים פשוטים וסבירים הם יכולים לעשות באורח החיים שלהם כדי לעזור לנו כעם להתגבר עם האיום הנוכחי.

דניאלה לוי היא סופרת, משוררת, מתרגמת, וכותבת תוכן שיווקי. נכון להיום היא פרסמה שלושה ספרים ומספר רב של סיפורים קצרים, מאמרים, ושירים, בעיקר בשפת האנגלית אך גם בעברית ובספרדית. היא נולדה בארה"ב ועלתה לארץ בילדותה, וכיום היא מתגוררת על שפת מדבר יהודה עם בעלה ושלושת ילדיהם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,534 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

למקרה שפיספסת

חשמל באויר

את יום רביעי ההוא בערב לא תכננו להעביר בצפייה בחדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום שנשא מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, אחד מתומכיו הגדולים והעיקשים של טראמפ, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך כדי לצפות בו ובצ'אק שומר, מנהיג המיעוט (לעוד מספר ימים), מנסים להביא את הקונגרס האמריקאי לאחדות שלא נראתה מאז נובמבר 2016.

את יום רביעי בערב ההוא לא תכננו להעביר מול החדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, מתומכי טראמפ הגדולים והעיקשים, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך

כמה שניות לאחר מכן צפינו בשידור חי בהמון אדם דוחף כמה שוטרים ומתפרץ לבניין הקפיטול דרך הדלת הענקית בחזיתו. פיד השידור מהסנאט ומבית הנבחרים הופסק בפתאומיות, ובמקומו התחילו הערוצים לשדר תמונות ששלחו אנשים ששוהים בתוך המבנה – מתפרעים שנכנסו לליבו של בניין הקפיטול, חלקם מחזיקים בנשק, בזמן שסגן הנשיא וראשי שני הבתים מוברחים למקום מוגן. לא ישנו כל כך טוב באותו לילה.

בשעות ובימים מאז אפשר להבחין בשני מחנות שמתחלקים כמעט לפי הקו המפלגתי: מחנה אחד רוצה לנהל משפט נגד טראמפ בימיו האחרונים כנשיא ולוודא שכל מי שלקח חלק בהסתה שהובילה לכך, פוליטיקאי או אזרח, ישלם מחיר כבד.

המחנה השני, לעומתו, טוען שהדחתו של טראמפ בימים האחרונים של כהונתו, הליכים משמעתיים נגד מחוקקים שתמכו בניסיון ההפיכה האלים הזה והעמדה לדין של המתפרעים (שלא התביישו להצטלם ולספק עדויות קבילות לבתי המשפט), רק יעודדו את השסע ויפגעו בממשל הנכנס וביכולתו לתפקד. הם טוענים של"מפגינים" לא הייתה כוונה לפגוע באיש והם רק הביעו את זעמם ה"מוצדק" על "הבחירות שנגנבו מהם".

ובארצנו הקטנטונת? ראש הממשלה, שעומד לצידו של טראמפ בכל דבר ועניין, ניצל את ההזדמנות כדי לייצר את הקשר הלא קיים בין פורעים שפורצים לפרלמנט ובין הפגנות רועשות וכועסות נגדו, נגד התנהלותו ונגד מדיניותו (היי, גם להחליט לפי האינטרס האישי שלך זאת מדיניות!). מסביבתו יצאה ידיעה אודות הסכנה שנשקפה לחייהם של הזוג נתניהו ממפגינים כועסים שרצו לעבר מחסום שנמצא הרחק מהמעון והיא שודרה כעובדה מבלי לתהות מדוע המידע הזה שוחרר באיחור, ובמקביל להתרחשויות בארצות הברית.

שופרותיו של בלפור טענו שלמפגינים יש כוונה לרצוח את נתניהו, ומחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תסתכלו, תסתכלו איך מי שמפגינים בבלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות של "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות".

מחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תראו איך מפגיני בלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות"

אבל האמת, שאנחנו לא צריכים להשוות את ניסיון ההפיכה בוושינגטון להפגנות בבלפור. ההתפרעויות שראינו בשידור חי השבוע בדמוקרטיה החזקה בעולם הן קו שבר שמקביל, כנראה, לקו השבר הכואב ביותר של ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים – רצח רבין.

ממרחק של 25 שנים, קל לאישי ציבור ועיתונאים להכחיש את כל האירועים שקדמו לרצח רבין – הם ינסו לטפול אותם על "קומץ" של "עשבים שוטים", או להגיד שלפוליטיקאים לא הייתה יד בדבר. עמית סגל, שהיה חלק מפאנל נוער שהתראיין ב"ערב חדש" יום לאחר הרצח, ממשיך לטעון שהרצח תפס אותו בהפתעה. שאף אחד בציבור אליו הוא משתייך, ציבור שממנו יצא הרוצח ומשתפי הפעולה שלו, לא ידע מה הולך לקרות.

זה נורא מוזר, כי סגל ואני חולקים לא רק שם פרטי וגיל, אלא שנינו היינו נערים עם תודעה פוליטית מפותחת.

בניגוד לדבריו, אני זוכר את החשמל הזה באוויר, כמו שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת והברומטר מראה על ירידה חדה בלחץ האוויר. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך.

אז קרתה הטעות הגדולה. הדור שלי טעה, כולנו טעינו. חשבנו שהדבר הנכון הוא להקשיב לדמעות התנין של סגל הילד וחבריו, לקריאות "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו" של גווארדיית המתנחלים. שכחנו פתאום את ההפגנות שבהן קראו "בדם ואש את רבין נגרש" או את בן-גביר שאמר למצלמת הטלוויזיה "הגענו אל הרכב שלו, נגיע גם לרבין". באמת שהכוונה שלנו הייתה טובה – רצינו לאחות את הקרע העצום הזה ופחדנו מכך שהוא יעמיק עד שלא יהיה אפשר לאחות אותו והוא יביא לסופה של מדינת ישראל.

אבל במבט לאחור – טעינו. טעינו בכך שבשם האחדות המזוייפת נתנו למסיתים להמשיך להסית, נתנו להם לקבוע את הכללים, לדרוש מאיתנו שנקבל את חוסר הסובלנות שלהם בשם הסובלנות ולהתעלם מכל מה שהביא את יגאל עמיר לירות שלושה כדורים בגב של ראש הממשלה ומהאנשים שעמדו מאחוריו ולחשו באוזנו (מטאפורית): "תלחץ על ההדק!".

בניגוד לדברי סגל, אני זוכר את החשמל באוויר, שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך

25 שנה אחרי, אנחנו רואים את פירותיה של הטעות הזאת בדמות ראש ממשלה שמסית נגד מתנגדיו הפוליטיים באמצעות שקרים ומביא לאלימות פיזית ומילולית של תומכיו נגד מתנגדיו. 25 שנה אחרי, החשמל הזה, של אסון שעומד להתרחש, נמצא שוב באוויר.

ברור לי שהנשיא הנבחר ביידן לא יקרא את דברי, אבל בכל זאת אני רוצה להגיד לו דבר חשוב: כבוד הנשיא, הפיוס לא יגיע באמצעות ויתור על עקרונות של שיוויון, לא באמצעות הכלה של חוסר סובלנות ושנאה ולא באמצעות התכופפות וכניעה לאלימות. אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו ב-1995, כי אחרת בעוד ארבע שנים טראמפ או אחד ממשתפי הפעולה שלו ישובו לבית הלבן, ואז כבר יהיה מאוחר מדי.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 816 מילים
עודכן לפני 49 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה