דוח פוליטי עדכני

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הקבינט ב-7 ביוני 2020. מאחוריהם גבי אשכנזי (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הקבינט ב-7 ביוני 2020. מאחוריהם גבי אשכנזי

מי ששכח, מי שלא רוצה לדעת, מי שמתעקש להתעלם – להלן דוח פוליטי בחמש־עשרה נקודות קצרות על מצבה של ישראל בימינו.

1

בראשות הממשלה עומד נאשם בפלילים שמשפטו מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא נאשם בשלושה סעיפים של קבלת שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים.

2

אותו נאשם בפלילים נמצא בעמדת השפעה הרסנית וגורלית על המדינה, כוחו גדל והתעצם מאז חבַר אליו גנץ, וניגודי העניינים שהוא שקוע עמוק בתוכם זועקים לשמיים.

3

אותו נאשם בפלילים משמש דוגמה אישית שלילית. הדוגמה האישית הזאת מתקבלת בדרגים הנמוכים יותר ויורדת אל העם. ראו את מנכ"ל קבוצת פוקס בעניין הדיבידנדים שביקשה לחלק לעובדיה הבכירים ורק בעקבות הלחץ הציבורי ופנייה של שר האוצר ישראל כ"ץ (שבעצמו גרם למצב הזה) החליטה הנהלת פוקס לוותר על המענק מהמדינה, אך לא על הדיבידנדים. רוצה לומר: אם לנאשם נתניהו מותר, גם לחברת פוקס מותר ולכל אזרח מן המניין מותר.

4

המצב הנוכחי מוביל באופן טבעי לאנרכייה. האחראי הראשי לאנרכייה הוא הנאשם נתניהו, שמנהיג שני סוגי חוקים: חוקים לכלל עם ישראל וחוקים מיוחדים לנתניהו. מצב של חוק אחד לאזרחים וחוק אחר לנתניהו בהכרח יוביל לאנרכייה, ובה אזרחים יתקוממו, יפגינו, ימחו, ישבתו ומה לא. ולא, לא מדובר בפורעי חוק כפי שהנאשם נתניהו הזדרז לצייר זאת (הוא תמיד מזדרז להאשים אחרים בדברים שהוא עצמו אשם בהם, לפני שיאשימו אותו בהם), מדובר באזרחים נורמטיביים שומרי חוק הזועמים בצדק רב, יש לומר, על הידרדרות המדינה לפתחי תהום השחיתות והפשיעה. מה שמותר לנתניהו מותר גם להם.

מצב של חוק אחד לאזרחים וחוק אחר לנתניהו יוביל לאנרכייה, ובה אזרחים יתקוממו, יפגינו, ימחו, ישבתו ומה לא. ולא, לא מדובר בפורעי חוק כפי שהנאשם נתניהו הזדרז לצייר זאת

5

המצב הנוכחי מוכיח חזור והוכח שאי אפשר להילחם בשחיתות מבפנים. בשחיתות נלחמים מבחוץ, ואם מצטרפים לממשלה בראשות נאשם בשחיתות, מהר מאוד מגלים שהידיים והרגליים כבולות, ומי שהצטרף לממשלה הופך בעצמו לחלק בלתי נפרד מהשחיתות.

6

לפי הסקרים האחרונים, בממשלת האחדות המזויפת חברות שלוש מפלגות לפחות שאיש לא בחר ואיש לא מעוניין בהן: העבודה, גשר ודרך ארץ – שלוש המפלגות הללו אינן עוברות את אחוז החסימה לפי הסקרים האחרונים. גשר לא עברה את אחוז החסימה גם כשהתמודדה לכנסת כמפלגה עצמאית.

7

חברי כנסת משלוש המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה מכהנים בממשלה בתפקידי שרים וסגני שרים וקובעים את עתיד המדינה – בלא שקיבלו מנדט מהבוחר!

חברי כנסת משלוש המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה מכהנים בממשלה בתפקידי שרים וסגני שרים וקובעים את עתיד המדינה – בלא שקיבלו מנדט מהבוחר!

8

מפלגת כחול לבן, או מה שנשאר ממפלגת כחול לבן, מרוסקת פוליטית ועומדת נכון לרגע זה על תשעה מנדטים בלבד (בשיאה הייתה עם 35 מנדטים). גנץ למד מנתניהו לרסק, למוטט ולהשמיד מפלגות ותקווה.

9

לפי הסקרים האחרונים, הרשימה המשותפת ויש עתיד הן המפלגות הגדולות השניות בכנסת, ולהן 16 מנדטים לכל אחת.

10

החברה הישראלית מוכה, שסועה, מפוררת, מרוקנת מכל הערכים, המוסר והמצפון שנבנתה עליהם. מי שלא מיישר קו עם השלטון בכלל ועם הנאשם נתניהו בפרט מתויג מייד בתור שמאלני (סמולני) עוכר ישראל, בוגד, אוהב מחבלים ומה לא. האלימות המילולית והפיזית גואה בליבוי הממשלה והעומד בראשה. מישהו הזכיר קבינט פיוס?

11

כל מי שמלין על פעילות המשטרה, להלן תזכורת:
א. זה מעל שנה (!) המשטרה מתנהלת ללא מפכ"ל קבוע.
ב. השר הממונה על המשטרה עד באחרונה היה שר כושל וטיפש, שלא השכיל להבין את תפקידו בַּכוח ולא ידע לנהל את העניינים שהוא הופקד עליהם. שר שדיבר הרבה שטויות, פלט שקרים, האשים אחרים במצב ולא ידע לשאת באחריות לתחום שהוא היה ממונה עליו.
ג. השר הממונה החדש על המשטרה הוא בובה על חוטים של הנאשם נתניהו ולכן גרוע הרבה יותר מקודמו.

המסקנה המתבקשת: כבר מעל ארבע שנים אין שר ביטחון פנים אחראי ומצליח שמבין את תפקידו ועושה אותו על הצד הטוב ביותר. גוף שמתנהל תקופה כה ארוכה ללא מנהל בכיר, ללא שר מתפקד וללא מפכ"ל קבוע הוא גוף חלש, בעייתי ולא מתפקד.

קל להאשים את המשטרה, אבל אי אפשר לתפקד ללא ניהול וללא מנהל. מסקנה סופית: כל הכשלים הללו גובים מחירים, ואת התוצאות הנוראות והאיומות אנו רואים בשטח בכל יום ויום.

מי שלא מיישר קו עם השלטון מתויג מייד כשמאלני (סמולני) עוכר ישראל, בוגד, אוהב מחבלים ומה לא. האלימות המילולית והפיזית גואה בליבוי הממשלה והעומד בראשה. מישהו הזכיר קבינט פיוס?

12

ממשלת ישראל במתכונתה הנוכחית משרתת אדם אחד בלבד ושמו הנאשם נתניהו. מאז קמה הממשלה היא עסוקה אך ורק בעצמה ובעתידו הפוליטי והפלילי של העומד בראשה. היא מחוקקת חוקים הקשורים אליה ואליו, נמנעת בעקביות מקוממת מלעסוק בעניינים שלשמם הוקמה (קורונה, המצב הכלכלי, אחדות ופיוס בעם), ומפילה כל חוק שעולה לטובת אזרחי ישראל. השר בלי תיק צחי הנגבי אף הודה בכך היום ואמר ש־99 אחוז מזמנה הממשלה אינה עוסקת במשבר קורונה והשלכותיו.

13

זו הממשלה הגדולה, המנופחת ולכן בהכרח המושחתת ביותר שקמה בישראל מאז הקמתה, ממשלת המצאת משרדי ממשלה מפוברקים ודמיוניים, ממשלת ביורוקרטיה משותקת ומוגבלת שכלית ונפשית.

14

הסיכוי שממשלת הזדון הזאת תכלה את ימיה קלוש מאוד עד אפסי. ברור לכל בר־דעת שגנץ לא יהיה ראש ממשלה, הממשלה תיפול הרבה לפני שזה יקרה. נתניהו לא יאפשר לגנץ להחליף אותו בעוד כשנה וחצי.

15

ומילה אחרונה: אל ייאוש, יש תקווה. הכול זמני בחיים האלה, וגם הדיקטטורות האכזריות ביותר נפלו. כדי שהדיקטטורה המלוכנית שייסד הנאשם נתניהו תיפול כמה שיותר מהר דרושות סבלנות, אמונה בצדקת הדרך, התמדה, עקשנות והרבה אופטימיות. בסוף הוא ייפול והמדינה תשוחרר.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 800 מילים
כל הזמן // יום שישי, 10 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: דמי האבטלה לשכירים יוארכו, עצמאים שקיבלו מענק - יזכו למענק נוסף בשבוע הבא

ראש הממשלה: פתיחת העסקים ומקומות הבילוי הייתה מוקדמת מדי; האחריות לכך מוטלת עליי ● לפיד: נתניהו מתלונן על הבירוקרטיה; מי היה כאן ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות? ● קרן וקסנר: התשלום שהעברנו לברק - בסך 2.3 מיליון דולר - היה בעבור שני מחקרים, שאחד מהם לא הושלם ● יושב ראש הקואליציה זוהר: בין הליכוד לבין כחול לבן שורר נתק מוחלט

עוד 33 עדכונים

מה באמת מספרים לנו נתוני הקורונה על חומרת הגל השני?

113 חולים קשה – זעקו הכותרות בעיתונים. 1,300 חולים חדשים – הפחידו מהדורות החדשות. פרשנים חמורי סבר הסבירו: גל הקורונה מכה שנית, והוא ענק והוא מסוכן!  ואז הבום (הלא מפתיע): שוב הוראות לסגור לסגור לסגור. העסקים שעוד לא התחילו להתאושש מהאסון הכלכלי שהנחיתו עליהם, שוב חטפו שטוזה מרסקת.

113 חולים קשה – זעקו הכותרות. 1,300 חולים חדשים – הפחידו המהדורות. פרשנים חמורי סבר הסבירו: גל הקורונה מכה שנית, והוא ענק! ואז הבום (הלא מפתיע): שוב הוראות לסגור

ואם כבר פאניקה, מה זה אומר 1,300 חולים חדשים ביום? כי 1,300 מתוך 7,500 בדיקות (כמו שהיה בהתחלה) זה באמת נורא ואיום, אבל אם זה מתוך 25,000 בדיקות? ובכלל, האם הם חולים או אולי רק נשאים?

בואו ננסה להבין מה מספרים לנו נתוני הקורונה. כן, כן, הנתונים של משרד הבריאות. בואו נראה האם יש באמת גדילה מבהילה כזו של חולים? האם המגיפה חוזרת במספרים גדולים? האם צריך לסגור את המשק ולחסל את הכלכלה הישראלית כדי למנוע אלפי מתים ברחובות?

כחצי שנה הקורונה מכה בנו, ועדיין הוירוס מסתורי ועלום. ובכל זאת הצלחנו ללמוד שלושה דברים:

 1. כמות החולים המאומתים היא ביחס ישר לכמות הבדיקות
  ככה זה, לא בודקים, לא מוצאים, בודקים הרבה, מוצאים, ובכן – הרבה.
 2. כמות המאומתים אינה כמות החולים
  לא כל מי שנושא את וירוס הקורונה חולה. וגם לא כל מי שחולה – חולה קשה או מסוכן.
 3. הנתונים שצריכים להדאיג הם נתוני החולים קשה
  מאושפזים, במצב קשה, מונשמים וכמובן נפטרים.

בואו ננסה להבין מה מספרים לנו נתוני הקורונה. כן, כן, הנתונים של משרד הבריאות. האם יש באמת גדילה מבהילה כזו של חולים? האם צריך לסגור את המשק ולחסל את הכלכלה כדי למנוע אלפי מתים ברחובות?

שאלה 1: האם יש באמת גדילה מבהילה של חולים?

השוואה היא הדרך הטובה ביותר להבין את הנתונים. השוואה לאורך זמן והשוואה בין כמות הבדיקות לכמות הנבדקים החיוביים (שהתגלה כי הם נושאים את וירוס הקורונה). נקרא להם – ״מאומתים״.

שימו לב: מעבר עם העכבר מעל לגרפים מאפשר לראות את הנתונים בכל עמודה ובכל פרט

שימו לב שמ-5.6  אנחנו רואים קפיצה אדירה בכמות הבדיקות, עד שב29.6 אנחנו מגיעים ל20,000 ומעלה ביום (התוצאה של הצטרפות מעבדות my heritage למאמץ המלחמתי). ואם גדלה כמות הבדיקות, אז ברור שגדלה גם כמות הנמצאים חיוביים בבדיקות האלו.

אבל מספרים זה לא מספיק. חייבים לראות את היחס (כשכל יום הוא ה-100%). האם היחס בדיקה>מאומת גדל? זה מה שחשוב כאן.
נו, אז מסתבר שלא ממש. אם ב31.3 היחס היה 8.92%, הרי שהיום אנחנו עומדים על 4.62%. (אכן, יש עליה מה-27.5 למשל כשהיחס היה 0.74%. בהחלט יש עליה. אבל לא במימדים שמציירים לנו אותה).

שאלה 2: האם יש התפרצות בקרב החולים קשה?

הנה כאן פילוח של מספרי המאושפזים, החולים קשה, מונשמים ואף הנפטרים לצערנו. שימו לב שכאן אנחנו רואים את אותה עקומה שכולם מדברים עליה, וכן, יש עליה. אבל כמה היא שונה מהגל הראשון:

חשוב לראות שבסבב הראשון בו מספר המאומתים היה קטן, מספר המאושפזים היה גדול מאוד. מעניין מה זה אומר.
ושימו לב שכמות המונשמים ירדה מאוד. מסתבר שבמהלך הטיפול בחולי הקורונה הצוותים הרפואיים הבינו ששימוש במכונות הנשמה אינו הטיפול הטוב ביותר, ודווקא הטיפול המסורתי יותר, עדיף לחולים ולסיכויי ההחלמה שלהם

ושימו לב שכמות המונשמים ירדה מאוד. מסתבר שבמהלך הטיפול בחולי הקורונה, הצוותים הרפואיים הבינו, ששימוש במכונות הנשמה אינו הטיפול המיטבי, ודווקא הטיפול המסורתי עדיף לסיכויי ההחלמה

אבל, בואו נעזוב מספרים מוחלטים ונסתכל על היחס בין הנתונים. האם השתנה לאורך הדרך?

שוב אנחנו רואים שהיחס ביניהם הצטמצם.

שאלה 3: אבל יש עכשיו יותר חולים קשה?

בואו נבדוק את היחס בין המאומתים לבין החולים קשה לאורך הזמן:

ובכן, גם כאן אנחנו רואים שהיחס הצטמצם.

ובואו נסתכל עכשיו על היחס בין כמות הבדיקות לכמות המאומתים לכמות המאושפזים לכמות החולים קשה, ואיזו הפתעה גם כאן אנחנו רואים שהמצב השתפר לאין ערוך:

אז האם מדובר בסכנה כל כך גדולה שמחיר של 800,000 מובטלים (וזו רק ההתחלה) הוא מחיר ראוי?

צילום מסך מתוך מדור הקורונה של ״הארץ״
צילום מסך מתוך מדור הקורונה של ״הארץ״

(חשוב לי לציין שאני לא מבינה דבר באפידמיולוגיה, ולא ברפואה ולא בוירוסים. גם לא מתייחסת לשמועות או השמצות או תיאוריות קונספירציה. רק לנתונים. הנתונים שמשרד הבריאות מעלה לדשבורד שלו – אותם הצלבתי עם נתוני הארץ ועם נתוני האתר שאוסף את הדאטה מכל העולם worldometers)

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 628 מילים

קורס הכשרה לעובדים סוציאליים הופסק בשנית

מעקב בעקבות הפרסום בזמן ישראל, משרד הרווחה חידש את ההכשרה לעובדים סוציאליים שמטפלים בילדים נפגעי אלימות ● אבל הקורס הופסק שוב, בשל השביתה וההחמרה בהגבלות הקורונה ● ובינתיים, מתמודדים המטפלים עם אלימות גואה, איומים על חייהם והתאבדויות של מטופלים - בלא הדרכה והכוונה

עוד 613 מילים

ראיון סורוס, סודות ושקרים

כיצד הפך הטייקון ההונגרי-יהודי-אמריקאי ג'ורג' סורוס (אוטוטו 90) לכוכב של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מסביב לעולם? ● אורבן מאשים אותו בהצפת הונגריה במהגרים לא חוקיים, הימין האמריקאי מאשים אותו במימון המהומות בארה"ב, יאיר נתניהו מכפיש אותו באירופה - ויש גם מי שמייחס לו את הפצת מגפת הקורונה ● אמילי טמקין, שכתבה ספר חדש על סורוס, מצביעה על המכנים המשותפים בין כל המגדפים, ומתעכבת על שם אחד: ארתור פינקלשטיין

עוד 2,375 מילים

עם עשרות חברות ומפעלים, קרן פימי של ישי דוידי הפכה לטייקון הגדול בישראל בתחום התעשייה ● הקרן לוקחת חברה, מפשיטה ומלבישה אותה מחדש, בתקווה שיימצא לה קונה ● בניגוד לתעשיינים המסורתיים, שמייסדים מפעל ומחזיקים בו עשרות שנים, כל הסיבוב הזה צריך לקרות בתוך שנים ספורות ● השבוע פרצו סכסוכי עבודה בשני מפעלים של הקרן ובמפעל נוסף מתוכננים פיטורים ● בהסתדרות מאשימים את הקרן בניצול משבר הקורונה: "יש פה מיליון מובטלים, זה לא מעניין אותם"

עוד 2,705 מילים

למקרה שפיספסת

כשהשלטון שם עצמו מעל החוק

כאילו שהיינו צריכים הוכחה לכך שהחוק איננו נר לרגלי השלטון, שהשלטון סבור שהוא מעל החוק, שהשלטון סבור שהחוק צריך לחול על האזרחים ולא עליו, שהפריבילגיות המגיעות עם השררה מאפשרות לעבור על החוק מבלי להיענש, לא ציבורית ולא פלילית – באו אירועי הקורונה והוכיחו זאת:

 1. בפסח למדנו שהנחיות הסגר אינן חלות על ראש הממשלה, על הנשיא ועל השרים.
 2. אתמול למדנו שהנחיות משרד הבריאות אינן חלות על אירועי הליכוד ועל שר הבריאות.

כאילו שהיינו צריכים הוכחה לכך שהחוק אינו נר לרגלי השלטון – הסבור שהוא מעל החוק, שהחוק צריך לחול על האזרחים ולא עליו, ושפריבילגיות השררה מאפשרות לו לא להיענש – באו אירועי הקורונה והוכיחו זאת

אפשר לכתוב טור שלם ומלומד על חשיבות שלטון החוק ועל חשיבות השוויון בפני החוק. על כך שבלא שיהיה דין אחד לעשיר ודין אחד לעני, דין אחד לשלטון ודין אחד לאזרחים – נשמטת הקרקע מתחת למערכת אכיפת החוק והיא מאבדת מאמון הציבור, אותו אמון שבלעדיו אין היא יכולה לפעול. אבל טור כזה יעניין את שומרי החוק, לא את אלה המפרים אותו ברגל גסה. עם כל חשיבות השוויון בפני החוק – כשבארץ שוררת אנדרלמוסיה שלטונית, כשמערכות השלטון על סף קריסה ואנשים נלחמים על הבית ועל האוכל – עם כל חיבתי לתיאוריה, היא פחות מעניינת. יותר חשוב הצד האופרטיבי.

ובכן, מהפן האופרטיבי אפשר ללמוד כי בהפרתו את ההנחיות של עצמו, בעשיית דין לעצמו השונה מהדין החל על האזרחים, השלטון סבור למעשה כי אין חשש להתפרצות מחודשת של קורונה, אין חשש לגל שני, אין חשש מאיבוד שליטה על המגיפה, אין חשש להידבקות המונית וקריסת מערכת הבריאות.

איך אפשר ליישב את הסתירה בין התנהגות השלטון, המוכיחה כי הוא אינו חושש מקורונה, לבין העובדה שמזה שבועיים כל מהדורות החדשות נפתחות בחשש מהתפרצות גל שני, בתחזיות על אלפי מתים ובחזרת ההגבלות על הציבור?

איך אפשר ליישב את הסתירה בין ההפרה בוטה של ההנחיות מצד השלטון לבין החזרת ההגבלות על האזרחים?

את התשובה אפשר למצוא במה שקרה בשבועיים האחרונים בכנסת: את העיסוק בפטור ממס לנתניהו, את העיסוק בהיתר לנתניהו לקבל כסף ממליונרים להגנתו המשפטית, את חקיקת חוק הסמכויות, ואת אישור מעקבי השב"כ אחרי האזרחים – כל אלה מלמדים שהעיסוק של הממשלה הוא בהעמקת שלטון נתניהו עד כדי עיקור הכנסת. שלטון המושתת על טובות הנאה לנתניהו ולממשלתו ולא בדאגה לציבור מפני הקורונה.

אפשר ללמוד כי בהפרת ההנחיות של עצמו, בעשיית דין לעצמו השונה מהדין החל על האזרחים – השלטון סבור למעשה כי אין חשש להתפרצות גל שני של המגיפה ואין חשש מאיבוד שליטה עליה

ואם השלטון מפר את ההנחיות של עצמו – כלומר לוקח את החוק לידיו, אם השלטון מחוקק חוקים שנועדו להיטיב עם עצמו, ושר לענייני כלום ושום דבר מודיע שהבכי של האזרחים הוא חארטה – לציבור נתונה הזכות לפעול אף הוא בניגוד להנחיות. לעשות דין לעצמו. לא לשלם את הקנסות המופרכים, ולמעשה לצאת בהתקוממות אזרחית עממית, כזו שתבהיר שהשלטון איננו יכול לעשות דין לעצמו. כזו שתבהיר שהגיעו מים עד נפש. שצחנת השחיתות הביאה לרקבון – ושהרקבון שומט את הקרקע מתחת ללגיטימיות של השלטון ושל הנחיותיו.

חלק מהלגיטימציה של השלטון היא הבהרת ההנחיות, הסבר הרציונל העומד מאחוריהן. הממשלה לא יכולה לדחוס מליונים באוטובוסים ולא להפעיל רכבת ללא הסבר. הממשלה לא יכולה לפתוח ישיבות ולסגור מכוני כושר ללא הסבר. הממשלה לא יכולה לפתוח את איקאה ואת רשתות השיווק הגדולות ולא לאפשר לשווקים באוויר הפתוח לפעול ללא הסבר.

כשכל אלה נעשים ללא הסבר, יש חשש שהם נעשים באופן שרירותי. יש חשש שההחלטות ניתנו לא לטובת הציבור אלא לטובת בעלי ההון או השותפות הקואליציוניות. יש חשש שההחלטות הן החלטות שלא נועדו למלחמה בקורונה ושהן ניתנות מתוך ניגוד עניינים.

והחלטות שרירותיות של השלטון המתקבלות על ידי האזרחים כתורה מסיני יכולות להוביל להחלטות שרירותיות נוספות שיובילו לפגיעה בלתי מידתית באזרחים. להעלאת מיסים כבדה (ושלא יהיה לכם ספק שהקנסות הם לא יותר מסעיף מס) או להלאמת קניין של האזרחים לטובת המדינה (כשלא יהיה לממשלה כסף היא בהחלט יכולה להלאים שטח/עסק/בית של אזרחים לטובת הכלל). הממשלה יכולה לטעון כי טובת הכלל מצדיקה פגיעה בקניין של הפרט.

אם השלטון מפר את הנחיות עצמו – כלומר לוקח את החוק לידיו, ומחוקק חוקים שנועדו להיטיב עם עצמו, ושר לענייני כלום מודיע שהבכי של האזרחים הוא חארטה – לציבור נתונה הזכות לפעול אף הוא בניגוד להנחיות

במצב בו ניתנות החלטות שרירותיות והשלטון מפר את ההנחיות של עצמו, הרי שמהבחינה האופרטיבית האזרחים יכולים לא להיענות להנחיות. האזרחים יכולים לסרב לשלם קנסות. האזרחים יכולים לעשות דין לעצמם, כמו שהשלטון עושה דין לעצמו.

לא כהתגנבות יחידים, אלא באופן מאורגן, כמחאה המונית שתכלול את כל ענפי המשק שנפגעו כתוצאה מהסגר, ושסגר שני יביא למותם. במצב בו ישראל נמצאת תחת שלטון אימים של נאשם בפלילים, העוסק בעצמו וללא דאגה מינימלית לאזרחים – האזרחים צריכים לדאוג לעצמם.

מחאה עממית כוללת היא כלי חזק שעדיין נמצא בידי האזרחים ועליהם לנצלו לרווחתם – בטרם יאסרו ההפגנות ובטרם יהיה שימוש בנשק כנגד האזרחים. ושלא יהיה לכם ספק שבבוא העת יהיה איסור כזה ויהיה שימוש כזה. כי כדי לכונן עריצות ולקיימה חייבים להחריף את האמצעים עד כדי שימוש באלימות. האלימות הכלכלית סופה שתהפוך לאלימות פיזית.

רינה ענתי היא בעלת דוקטורט לביוכימיה מהטכניון ובעלת תואר במנהל עסקים ובמשפטים מהמרכז הבינתחומי. במשך שנתיים שימשה כעוזרת מחקר של כבוד נשיא בית המשפט העליון בדימוס הפרופ' אהרן ברק. התמחתה בבית המשפט השלום בתל אביב. במקור מחצור הגלילית, כעת גרה במרכז, נשואה ואמא לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל מייבשת

פרק 17מים הם עניין גדול בגדה המערבית - ובפרט בדרום הר חברון ● מים הם לא רק מקור החיים, אלא גם נשק וכלי שלטוני ● "יש לטפל בעניין הזה בשקט, בשלווה ובחשאי ולעסוק בחיפוש דרכים להגירתם לארצות אחרות", אמר לוי אשכול על הפלסטינים אחרי מלחמת ששת הימים, ואף הציע את הפתרון: "ייתכן שאם לא ניתן להם מים במידה מספקת, לא תהיה להם ברירה" ● 53 שנה אחרי, אמיר בן-דוד רואה כיצד ישראל מיישמת את המדיניות הזו בשטח

עוד 2,442 מילים

המשבר בין הציבור החרדי לרשויות נראה חסר תקנה

אחת הבדיחות הנפוצות בימים אלה בקרב בני ישיבות הולכת כך: "אם ראית שוטר מרחוק - תשים מסכה. אם שכחת את המסכה - תוריד את הכיפה" ● הרבה תסכול מסתתר מאחורי הבדיחה הזו, עם טענות על אכיפה בררנית, ניתוק ואפליה ● בגל הראשון, דרעי ניהל את המשבר מול החרדים, אבל כעת גם דרעי ממודר ● והזעם ברחוב החרדי גואה ומגיע עד נתניהו ● פרשנות

עוד 717 מילים

מאז קום המדינה התנהלה מערכת ההשכלה הגבוהה בהצלחה מעוררת הערכה, וללא שר ממונה ● והנה מגיע זאב אלקין, ונחוש להותיר חותם כמעט בכל מחיר ● החלטתו לבטל את הבחינות פנים אל פנים באוניברסיטאות עלולה לגרום נזק לדורות, ונראית אבסורדית במיוחד לאור ההנחיה להמשיך לקיים מבחנים פסיכומטריים ● דעה

עוד 1,224 מילים

קק"ל לא מרפה: ניסיון נוסף לפטר עובדים פלסטינים

מעקב זמן ישראל אחת לכמה חודשים קרן קיימת מזמנת לשימוע עשרות עובדי שדה, שמועסקים במשך עשרות שנים ללא תנאים סוציאליים, ומבקשת לפטר אותם במסגרת קיצוצים והסכמים קיבוציים ● גם הפעם מפוטרים עשרה עובדים פלסטינים ותיקים ● בעתירה שהגישו נטען כי קק"ל פועלת ל"אפלייתם השיטתית, בהיותם תושבי הרשות הפלסטינית"

עוד 752 מילים

נתניהו הרעיב במשך שנים את השירות הציבורי, אז מה הפלא שאין מי שילחם במגפת הקורונה

17 שנים אחרי ששר האוצר בנימין נתניהו הגדיר את המגזר הציבורי כאיש השמן שרוכב על גבו של האיש הרזה, מתברר שהתיאוריה הזו, שכבר אז הייתה שקרית, חוזרת אל כולנו כמו בומרנג ● אחרי סדרה ארוכה של דיאטות הרעבה, לשירות הציבורי - שאמור לנהל את מלחמת השוחות מול הקורונה - פשוט אין עם מי ● פרשנות

עוד 780 מילים ו-2 תגובות
רומן טרופימוב בשדה התעופה במאנילה

רומן טרופימוב נחת בשדה התעופה במנילה אחרי טיול בתאילנד, בדיוק בזמן שהוטל סגר כללי על בירת הפיליפינים ● בנחיתה לקחו לו את הדרכון ומאז היה שם, תקוע בתוך נמל התעופה בלי כל יכולת לצאת ● "אני מרגיש רע, סובל מנכות, והגב שלי כואב בגלל התנאים שבהם נאלצתי לחיות כאן" ● בעקבות פניית זמן ישראל למשרד החוץ האסטוני, אמש הועלה על טיסה חזרה הביתה

עוד 752 מילים

לאחר שהציג את ההגבלות לציבור: אדלשטיין חגג במסיבה עם עשרות משתתפים

כך דווח בכאן חדשות, אדלשטיין הגיב: "האירוע התקיים בהתאם להנחיות" ● היועמ"ש לבג"ץ: "להורות על ביטול החסינות שניתנה לח"כ חיים כץ" ● נשיא המדינה ריבלין מבקר את התנהלות המדינה עם משבר הקורונה: "ישראל לא פיתחה עדיין תורת לחימה למאבק בנגיף" ● הכנסת הצביעה נגד הקמת ועדת החקירה לשופטים ● ניסנקורן: כל עוד אני שר המשפטים שלטון החוק לא ייפגע ● גנץ: הליכוד מייצר מחדל מוסרי ומחבל בדמוקרטיה

עוד 48 עדכונים

הקורונה מאיימת לחסל את נתניהו

בנימין נתניהו צריך מולו אויב - תמיד וכל הזמן, אמיתי או מדומיין ● לאורך עשרות שנים, הוא טיפח ביד אחת את האויב שלו - הפך את איראן לאיום קיומי, את השמאל לבוגדים, את הפרקליטות והתקשורת לדיפ סטייט - וביד שניה פמפם לציבור מסר אחד בלבד: רק אני יכול להציל אתכם מהאויבים האלה ● עד שהוא נתקל באויב שאיתו הוא לא יכול לשחק כרצונו ● פרשנות

עוד 700 מילים ו-4 תגובות

מה באמת עובר בראש של נתניהו כאשר הוא דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי, בשעה שכל העולם (כמעט) מתנגד לכך? ● התפיסה האסטרטגית השמרנית הישראלית מציעה הסבר רחב ומקורי למהלך: רה"מ מזהה את הירידה במעמדה הבינלאומי של ארצות הברית, ומבקש להיערך לכאוס העולמי שיגיע בעקבותיה ● פרשנות

עוד 1,984 מילים

150 אלף משפחות ישראליות נזקקות לסיוע בהשגת מזון

זה לא חרטא: למאות אלפי משפחות בישראל אין כסף לקנות אוכל והן תלויות במזון שמחלקות להן עמותות, ומספר הנזקקים גדל דרמטית בעקבות הקורונה ● יש אנשים שאוכלים ארוחה אחת ביום, ויש אנשים שאוכלים מזון שאינו בריא להם או אינו מתאים למצבם הבריאותי ● דב צ'רניחובסקי, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי: "לכל החברה שלנו, שרואה את עצמה כחברת היי-טק מתקדמת, קשה להסתכל למציאות בפרצוף"

עוד 1,970 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה