מיליון פצועים ברחובות, ובטלוויזיה משדרים תכניות בישול

צילום מסך מתוך מבזקי החדשות של  N12, הבוקר שאחרי הפגנות ברחבי הארץ. 12.7.2020
צילום מסך מתוך מבזקי החדשות של N12, הבוקר שאחרי הפגנות ברחבי הארץ. 12.7.2020

ההתקפה הברוטלית על הדמוקרטיה הישראלית נהנית מחולשה, פחדנות, ואף שיתוף פעולה מצד חלקים גדולים בתקשורת הישראלית.

ברק רביד פוטר ומועצת העיתונות שותקת. ראש הממשלה קורא לשלוח את רביב דרוקר לכלא ומועצת העיתונות מנמנמת. מטרותיה מרוחות בשמש על קרח לוהט: שמירה על חופש העיתונות וזכות הציבור לדעת.

ברק רביד פוטר ומועצת העיתונות שותקת. ראש הממשלה קורא לשלוח את רביב דרוקר לכלא ומועצת העיתונות מנמנמת. מטרותיה מרוחות בשמש על קרח לוהט: שמירה על חופש העיתונות וזכות הציבור לדעת

היכן נשמר חופש העיתונות כאשר גוף תקשורת מפטר עשרות עיתונאים? רובם משיקולים פוליטיים נטו של השתקת ביקורת על השלטון. המועצה המתהדרת בקוד אתי והגנה על עיתונאים, לא נאבקה מימיה נגד שום שלטון. עם סגירת רשוה"ש ב 2017 נשלחו 800 עיתונאים הביתה לגורלם והמועצה דממה.

לא רק היא.

ארגוני עיתונאים שונים שותקים. האגודות בירושלים ותל אביב, ארגון העיתונאים החדש, ועדי העובדים בערוצים המסחריים וגם זה בתאגיד הציבורי שותקים. הם לא עוצרים בגופם את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של ראש הממשלה להשתיק מידע ולהטיל אימה על עיתונאים, ובכך למנוע מהציבור את המידע הדרוש לו. מידע שעלול לערער את שלטונו.

ממשלת ישראל נמצאת בעיצומו של מחדל לאומי קטסטרופלי המחייב סיקור עיתונאי יומיומי. הדוק, חד, עובדתי ובלתי מתפשר למען "זכות הצבור לדעת" וחובתו לדעת. אבל ערב ערב בגמר מהדורות החדשות, נמלטים מנהלי הערוצים למחוזות האבסורד עם רצף תכניות בישול והישרדות.

קשה להאמין, אבל תארו לעצמכם שמלחמת יום הכיפורים הייתה מסתיימת עם מיליון פצועים נכים והלומי קרב, והטלוויזיה הייתה משדרת תכנית בישול יומיומית. מזלזלת בהורים השכולים, משתינה על תחושות החיילים ובני משפחותיהם. אפשר לתאר סיטואציה כזו? האם זה סביר?

תארו לעצמכם שמלחמת לבנון השנייה מסתיימת ועשרות רשויות ומאות עסקים נסגרים וקורסים, והטלוויזיה משדרת ריאליטי מגוחך על אי רחוק בים וצעירים מנותקים מופיעים בו בעירום חלקי, כאשר מאות אלפי צופים לא יודעים מה יאכלו מחר ואיך ישלמו שכר דירה.

ממשלת ישראל במחדל לאומי קטסטרופלי המחייב סיקור עיתונאי יומיומי למען "זכות הצבור לדעת" וחובתו לדעת. אבל ערב ערב נמלטים מנהלי הערוצים למחוזות האבסורד עם רצף תכניות בישול והישרדות

התקשורת שלנו, בהכללה, מועלת בתפקידה.

העובדה שלראש ממשלה הנאשם בשלושה תיקים פליליים, אשר מחדליו בתחום הטיפול בקורונה זועקים לשמיים, ניתנת במה תקשורתית בכל הערוצים, כדי לפזר שקרים ותעמולה ומידע מוטעה, שגוי ושקרי לציבור – היא עובדה שמרתיחה את הדם. פשוט פשע תודעתי תעמולתי.

זהו בדיוק הזמן והמקום שאנשי תקשורת חייבים להישכב על הגדר, לשאול את השאלות הקשות, להטריד את ראש הממשלה ושריו בבדיקת נתונים ועובדות יומיומית, כדי שהציבור יידע לנהל את חייו. פשוטו כמשמעו.

הבי.בי.סי. הגדיר את תפקידו המרכזי במשפט אחד קצר וקולע כך:

"להביא את מירב המידע לציבור על מנת שיוכל לקבל החלטות מושכלות על חייו".

כלומר תפקידו של השידור הציבורי הוא תפקיד מרכזי בדמוקרטיה. אוסיף – גם תפקידם של כלי התקשורת המסחריים וחברות החדשות שלהם. אלו מקבלים זמן ומשאב ציבורי כדי לשדר אל תודעתו של ציבור ענק את העובדות על פיהן הציבור אמור לנהל את חייו.

ומה עושים בתשע בערב בערוצים המסחריים? תכניות בישול. הישרדות. אסקפיזם. בריחה מהמציאות.

במהלך מלחמת לבנון השנייה שידר הערוץ הראשון כמעט ערב ערב תכנית שנקראה "החזית בעורף". כתבות תחקיר וראיונות הרחבה אחרי מהדורת החדשות. מגבול הצפון וממוקדים אזרחיים שנפגעו.

היום כשמיליון ורבע אזרחים פצועים קשה מהקטסטרופה הכלכלית שהמיטה עליהם ממשלת החירום המחדליסטית, כלי תקשורת רבים ממשיכים לברוח מהמציאות ומתפקידם.

היום כשמיליון ורבע אזרחים פצועים קשה מהקטסטרופה הכלכלית שהמיטה עליהם ממשלת החירום המחדליסטית, כלי תקשורת רבים ממשיכים לברוח מהמציאות ומתפקידם

מועצת העיתונות לא מבינה כלל את המושג החרוט על מטרותיה "זכות הציבור לדעת".

אם השלטון מעביר מידע מוטעה ושקרי, הציבור לא יודע.

  • עם מסיכות או בלי, התקהלות של 20 מותרת ושל 100 רק בביתו של שר הבריאות?
  • איך מוגדר חולה קשה ומתי צריך להיכנס לבידוד?
  • היכן 80 מיליארד השקלים שהובטחו בגל הקורונה הראשון?
  • מדוע רה"מ עוסק בסיפוח שטחים, כאשר מיליון אזרחים שוכבים פצועים ברחובות?
  • מדוע הוא מבקש לעצמו הטבות מס כאשר המערכת שהוא עצמו ממונה עליה, מונעת בביורוקרטיה בלתי אפשרית הטבות מס ממיליון אזרחים פגועים כלכלית ונפשית?
  • מדוע שרי הממשלה מאפשרים לו לבצע את המהלכים הנפשעים הללו?
  • מדוע אותו רה"מ מרשה לעצמו לתקוף בגלוי את כל מערכות המשפט ואת היועמ"ש ולשטוף את מוחם של מיליוני אזרחים בטענות מפוברקות על תפירת תיקים וקונספירציה להדחתו?

כלי התקשורת שלנו היו חייבים לעסוק בעניינים הללו מבוקר עד לילה. לא לתת מנוח לאף אחד בכנסת או בממשלה. לבצע את תפקידם הדמוקרטי. להסתכן בהדחה או השעיה או בפיטורים ובלבד שהמידע יגיע לציבור.

חיילי מלחמת יום הכיפורים גויסו לתוך מחדל נורא, נהרגו נפצעו הלכו לשבי למען הוריהם וילדיהם כאשר הדרג המדיני התעלם מסימני המלחמה ודחה הצעות פשרה ושלום.

העיתונות שתקה עד פרוץ המלחמה. אחר כך הכתה על חטא.

אנחנו עומדים היום באותו מצב וחמור יותר. המלחמה לא מתרחשת בגבולות רחוקים בסיני או בגולן, היא כאן בבית, בחנות, בבנק, במכולת, בביה"ס של הילדים, בבית האבות של ההורים.

כלי התקשורת שלנו היו חייבים לעסוק בעניינים אלו מסביב לשעון. לא לתת מנוח לאף אחד בכנסת או בממשלה. לבצע את תפקידם הדמוקרטי. להסתכן בהדחה או השעיה או בפיטורים ובלבד שהמידע יגיע לציבור

שתיקת העיתונות המרכזית בסיקור ההפגנות נגד השחיתות היא שיאו של מסע השחתה המכרסם באמון הציבור. כבר שלוש שנים מפגינים מאות אזרחים ברחבי הארץ נגד השחיתות ומנסים לדרוש חקירה של פרשיות הצוללות והמניות, ומהדורות החדשות מתעלמות מהן במפגיע.

מפגינים נגד השחיתות עמדו בסוף השבוע הזה על 180 גשרים וצמתים. התמונות זורמות ברשת. אבל צוותי הטלוויזיה של הערוצים המסחריים נוהים אחרי הודעות דובר המשטרה על "הפרות סדר" לכאורה, על עימותים עם המשטרה, ועל מר גורלם של השוטרים המסכנים שזוכים לביקורת ברחוב על כך שהם משכיבים על הכביש מי שלא חובש מסכה. ממש רחמים.

לא ראיתי את דני קושמרו מגיע על אופנוע או חליפת צלילה לכיכר גורן בפתח תקווה. לא ראיתי את יונית לוי לובשת ג'ינס והולכת לדבר שם עם בני הדור הותיק בני ה 70-80 שמפגינים שם מאז  26.11.2016 כל שבוע, כבר 163 שבועות. לא ראיתי אותם הולכים לבקר את הפגנות הבימה שהחלו בפברואר 2018.

לא ראיתי את הכתבים הפוליטיים נפרדים לערב אחד מהרכילויות על גנץ ונתניהו פרשת הרפז והמימד החמישי וניגשים לבדוק מה מרתיח את האזרחים שהתנחלו מול הבית ברחוב בלפור וישנים שם על המדרכה יומיום 24/7.

לא ראיתי ניתוח עומק של החלטת בג"צ ברוב מוזר של 11 שופטים, לאפשר לנאשם בפלילים לכהן כרה"מ, ולא ניתוח של עתירה מפורטת בעובדות ותצהירים של התנועה לאיכות השלטון, הדורשת להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת פרשת הצוללות.

הפחדנות של עיתונאים שכבר הורשו לשאול השבוע שאלה אחת את ראש הממשלה, בעת מסיבת התעמולה שלו, היא בושה למקצוע והפרת אמון כלפי הצופים – אזרחי המדינה הדמוקרטית – משלמי המשכורות של אותם עיתונאים.

אתה מביט בפניו הזחוחות והשחצניות של נתניהו ומתפלץ. הוא מתגאה במענק של 7500 שח למאות אלפי עצמאים כשהוא עצמו מעולם לא הוציא מכיסו 75 שקל ובוודאי לא ניסה לחיות חודש מהסכום המגוחך שהוא מאשר כעת לתת לעצמאים.

והתקשורת שלנו מהדהדת את דבריו ואת "התכנית שהוא ואנשיו עמלים עליה ימים ולילות" כאילו לא מדובר בעוד שקר מתועב. מרגיז. וחמור מכך שקר המייצר תודעה כוזבת כאילו המשבר הכלכלי מנוהל ועומד לפני פתרון.

כבר שלוש שנים מפגינים מאות אזרחים ברחבי הארץ נגד השחיתות ומנסים לדרוש חקירה של פרשות הצוללות והמניות, ומהדורות החדשות מתעלמות מהן במפגיע

מחדל הטיפול בקורונה הוא גם מחדל של כלי התקשורת המרכזיים. אלה אפשרו לראש הממשלה להפחיד את הציבור ערב ערב. לא התעקשו על נוכחות ושאלת שאלות בעת נאומיו הטלוויזיוניים של נתניהו. לא שלחו לשטח את כל המערכות כדי להביא תחקירים ועובדות על ההתרסקות הכלכלית של מיליון אזרחים ולא נתנו לאזרחים את הכלי המרכזי שבו יוכל לנהל את חייו – מידע אמיתי אמין ובדוק.

ניהול משבר ללא ביקורת של עיתונות מקצועית אמינה וחסרת פחד, הוא פשוט הפקרה של חיי האזרחים. מחדלי הממשלה גלויים. צורבים. מקוממים. אבל זה שהם לא מוטחים ערב ערב בפניו של רה"מ וזה החלופי ושריהם, הופך את התקשורת שלנו לשותפה מרכזית באסון ובמחדל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,187 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 9 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

ישראל צריכה לחשוב אזורית

הפיצוץ הגדול בנמל ביירות ממחיש לנו עד כמה כל ההערכות שרווחו אצלנו על מלחמה קרובה בין ישראל לחיזבאללה, או פיגוע נקמה מסיבי של חיזבאללה בישראל על הריגתו של בכיר חיזבאללה בסוריה היו חסרות יסוד, שלא לומר: פייק ניוז.

הפיצוץ הגדול בנמל ביירות ממחיש לנו עד כמה כל ההערכות שרווחו אצלנו על מלחמה קרובה בין ישראל לחיזבאללה, או פיגוע נקמה מסיבי של חיזבאללה בישראל על הריגת בכיר חיזבאללה בסוריה היו חסרות יסוד, שלא לומר: פייק ניוז

יש לישראל בעיה ביכולת הניתוח של ההתפתחויות בינה לבין שכנותיה הערביות, בעיקר משום שנקודת המוצא שלנו היא בילטרלית – כלומר: אנו גוזרים את מסקנותינו מן המצב הישיר בינינו לבין שכנינו – אם זה הרשות הפלסטינית, חמאס, ירדן או לבנון.

כאשר ניסינו להעריך כיצד חיזבאללה יגיב על מות החייל שלו, לא לקחנו בחשבון את מכלול השיקולים והאילוצים של חיזבאללה בזירה הלבנונית בפרט והאזורית בכלל. ובכן, חיזבאללה נמצא בתחתית של התחתית, ונפרט בפעם אחרת. הוא לא היה מגיב, ואם היה מגיב, לא מעט בגלל פרשנינו שאילצו אותו להגיב, הרי זה היה אמור להיות מינורי שבמינורי – אם בכלל, וגם זה לא מלבנון. הפיצוץ בביירות המחיש לנו באופן דרמטי עד כמה מכלול שיקוליו של חיזבאללה רחוק מן העימות הישיר הצר עם ישראל.

אותו הדבר בקשר להבנת יחסינו עם חמאס. בתוך חמאס יש מאבק פנימי חריף לצד מי להתייצב בהיערכות האזורית: לצד מצרים והמדינות הערביות, או לצד תורכיה והאחים המוסלמים. הנייה התומך באחים המוסלמים נאלץ לעזוב את עזה. סינוואר מייצב את עזה לצד מצרים. כעת, כאשר מצרים נערכת לעימות עם לוב, זה לא הזמן לחמם את עזה. זאת הסיבה שעזה שקטה (יחסית), ולא שום שיחות הסדרה או דברים הקשורים ביחסי עזה איתנו.

זאת גם הייתה הטעות הגדולה בהבנת תוכנית טראמפ – היא לא הייתה תוכנית סיפוח שטחים לישראל, אלא תוכנית אזורית שתחבר את ישראל עם הציר הערבי-סוני. המחיר – מדינה פלסטינית קטנה, אשר תפוצה על אובדן שטחים בגדה בשטחים מתוך ישראל.

כאשר ניסינו להעריך כיצד חיזבאללה יגיב על מות החייל שלו, לא לקחנו בחשבון את מכלול השיקולים והאילוצים של חיזבאללה בזירה הלבנונית בפרט והאזורית בכלל. ובכן, חיזבאללה נמצא בתחתית של התחתית

בקיצור – אנו צריכים לחשוב "אזורית" ולא "רק על עצמנו לספר ידענו". וככל שנקדים כך ייטב.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 341 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים

ביום רביעי: יש עתיד תעלה את החוק שימנע מנתניהו לכהן כראש ממשלה

אם לא תיפתר סוגיית התקציב, כחול לבן יצטרכו להחליט אם לוותר סופית על הממשלה או על האפשרות לחסום את נתניהו ● בינתיים בכחול לבן ובליכוד לא מוכנים להתפשר ● בכיר מאוד בליכוד מרגיע כי מסתמן שלא יהיו פריימריז לקראת הבחירות הרביעיות ● יהדות התורה מזהירים שיפרקו את גוש הימין ● יו״ר ארגון מנהלי בית הספר: ל-40% מהתלמידים אין ציוד ללמידה מרחוק ● משרד הבריאות פועל לעוד עשרות אלפי בדיקות קורונה

עוד 20 עדכונים

מחאת בלפור זוכה לרוח גבית מפרקליטות המדינה

לפני שלוש שנים, התייצבה הפרקליטות בבג"ץ והצהירה כי תדרוש רשיון לכל הפגנה, ולא תאפשר הפגנות מול ביתו של היועמ"ש ● השבוע הפתיעה הפרקליטות בעמדה הפוכה לגמרי, בתשובה לעתירת דיירים באזור בלפור, המבקשים להגביל או להעביר את פעולות המחאה שמתקיימות שם ● פרשנות

עוד 852 מילים

למקרה שפיספסת

פיקוח על המדיה החברתית לא יפחית את הגועל

אחד הדברים העגומים בחיים הוא שעקרונות עלולים לצאת רע מהתנגשות עם המציאות. כזה הוא העיקרון שאתרי המדיה החברתית אינם מו"לים אלא פלטפורמות שאין להטיל עליהן אחריות לדברים המזוויעים שהן מפיצות ברחבי העולם. אנשים מתחילים לקלוט שמצב זה גורם נזק עצום לחברה, ומסה קריטית הולכת ומתהווה לטובת דרישה לשינוי כלשהו.

עגום שעקרונות עלולים לצאת רע מהתנגשות עם המציאות. כזה הוא העיקרון שאתרי המדיה החברתית אינם מו"לים אלא פלטפורמות, שאין להטיל עליהן אחריות לדברים המזוויעים שהן מפיצות

אנו אמורים לאהוב את השינוי כרעיון, ולא אופנתי להתנגד לזה. אך לא כל שינוי הוא לטובה; הופעתה של המדיה החברתית הייתה כשלעצמה שינוי שרבים מבכים עד היום. כנראה שפנינו לפיקוח על הקרקס הפראי הזה, וזה נשמע טוב. אבל זה גם מריח צנזורה, שזה נשמע רע.

בפנינו שילוב קריטי של קיטוב עולמי, סתירות פנימיות וחוסר אפשרויות טובות. טיעונים בעד חופש הדיבור מגבים גזענות ורוע. הגנה מפני זה הייתה מנוצלת חיש מהר לרעה. יש למישהו ספק שממשל טראמפ היה מנסה לעוות ולעקם כל שינוי לתועלתו הפוליטית?

אישית, תמכתי ברעיון לפיו פלטפורמות הן ניטרליות במהותן, וטענתי שפייסבוק היא בסך הכל המיקרופון הגדול ביותר בהיסטוריה. לא ניתן לתבוע חברת מיקרופונים בגין נזקים; זה צינור לדיסאינפורמציה ולא המקור לה.

בארצות הברית רעיון זה עוגן בסעיף 230 לחוק הגינות התקשורת, והגנותיו הורחבו בשיטות שונים לאיזורים אחרים בעולם.

כתוצאה מכך, המונופולים הטבעיים הללו הפכו לתשתיות חשובות המעניקות כל היטלר קטן את עצרת נירנברג הגדולה ביותר אי פעם. בארץ, למשל, כמובן שבנימין נתניהו יוצא האלוף בשימוש בכלים אלה להסית ולהזיק.

כמה נזק נסבול? אנו בוודאי לא נסכים להשמדת כל חי. מה עם ערעור הדמוקרטיה? הכחדת ענף החדשות? אולי נקודת המפנה תהיה בחירה מחודשת של דונלד טראמפ. האימה מכך היא הסיבה שליברלים, אשר בימים כתיקונם היו תומכים בחופש הדיבור, היום קוראים למפרסמים להחרים את פייסבוק.

כתוצאה מכך, המונופולים הטבעיים הללו הפכו לתשתיות חשובות המעניקות כל היטלר קטן את עצרת נירנברג הגדולה ביותר אי פעם. בארץ, למשל, בנימין נתניהו יוצא האלוף בשימוש בכלים אלה להסית ולהזיק

אנשים מתורבתים רוצים שפלטפורמות המדיה החברתית יעשו משהו. והן מנסות, קצת.

טוויטר נהגה לאחרונה לתייג את הציוצים המפוקפקים יותר של טראמפ "מניפולציות", למשל. ופלטפורמות יישמו כמה צורות שיטור. ניתן לחסום חשבונות בגין דברי שנאה בוטים; מודעות פייסבוק שנחשבות "פוליטיות" נדחות, אלא אם המפרסם עושה כל מיני מאמצים; חשבונות בוט מושמדים; משתמשים יכולים לסמן אחד את השני כפוגעניים, לגרום לאי נוחות.

איש אינו מרוצה. ניתן לעשות שימוש לרעה בסימון; כפי שיודע כל מי שחשבונו נחסם מכל סיבה שהיא (כולל בלבול שקשור לסיסמאות), אין למי לפנות; ועושי הצרות האמיתיים יכולים לעקוף את כל זה ללא קושי.

מאמצי התיקון התמקדו בעיקר בפן הפרטיות של פלטפורמות חינמיות, המספסרות בנתוני התנהגות משתמשים, שהיה החלק הקל. תקנת הגנת המידע הכללית של האיחוד האירופי לשנת 2016 (GDPR) כיסתה את האינטרנט בבאנרים שדורשים שהמשתמש יאשר קובצי cookie (המאפשרים מעקב) והרוב עושים זאת בחוסר סבלנות ובוז כלפי הכסת"ח שבעניין – אבל הפרטיות נשמרת יותר.

אפיקים עתידיים עשויים לכלול אילוץ פלטפורמות לגבות דמי מנוי ואיסור על רוב הפרסום. או דרישת שקיפות מלאה של אלגוריתמים וטיפול מהיר ופתוח בתלונות – כפי שניתן היה לצפות מכל שרות לציבור. כמו כן, יישקלו להגביל את הריכוז הקיצוני של עושר ושליטה, ולכפות ביזור בעלות במקום הריכוזיות הקיצונית של היום, בה קומץ גיקים מחזיק בידיו כוח מטורף.

אפיקים עתידיים עשויים לכלול אילוץ פלטפורמות לגבות דמי מנוי ואיסור על רוב הפרסום. או דרישת שקיפות מלאה של אלגוריתמים וטיפול מהיר ופתוח בתלונות – כפי שניתן היה לצפות מכל שרות לציבור

יש שרוצים לתקוף גם את קנה המידה הקולוסלי, דבר מאתגר משפטית אך פשוט מבחינה רעיונית, וכנראה שגוי. יש ערך לתחרות, אבל בעיקר בשלב מוקדם כמו שקרה עם פייסבוק ו-MySpace. אכיפה מוגזמת תסתור את הדינמיקה של האינטרנט, הנוטה למונופול. כל מי שרוצה את קורות חייו גלויים ונגישים רוצה להיות איפה שכולם, כך ש-LinkedIn הוא מונופול. אפקט הרשת, בו כל משתמש מוסיף לערך של הדבר שמשתמשים בו, הוא חזק יותר מהצורך בתחרות. פייסבוק היא מונופול טבעי כי אנחנו הולכים לשם מכיוון שכמעט כולם שם – אהבה ישנה, חבר אבוד, אדם שזה עתה פגשנו. תפרק את זה ונצטרך לפרסם כל תמונה של חתלתול שוב ושוב – בעוד שאדם סביר יסכים שפעם זה די והותר.

הבעיה האמיתית היא רגולציה של תוכן. כל מי שלמד היסטוריה אמור להתנגד לצנזורה, אך יש לזה גבולות. איננו יכולים לאפשר לכל חוליגן לצעוק "אש" באולם התיאטרון. אבל איפה עובר הקו? האם עלינו לאסור שקר? ברור שלא. אך מה עם הכחשת השואה? שואת הארמנים? הכחשה של התחממות כדור הארץ?

ומי יהיה הצנזור? האם אנו רוצים שיהו אלה מארק צוקרברג, ג'ק דורסי, ריד הופמן או רודני טק אחרים? הרעיון שבשיח העולמי ישלוט צוקרברג – סוג של אלגוריתם דמוי רובוט – מדכא רבים. אז מי במקום – ממשלות? מעטים שחוו את זה ימליצו על החוויה.

חלופה נפוצה המוצעת היא ועדות מומחים ציבוריות. כאלה יכולות להיות חסרות שיניים, מושחתות ולא יעילות – אבל אולי זה הרע במיעוטו. לזה יוסיפו יותר סמכויות לבתי המשפט, כולל נגד הפלטפורמות; עד היום, אחריות זו נישאה לרוב על ידי יחידים.

פייסבוק היא מונופול טבעי כי אנו הולכים לשם משום שכמעט כולם שם – אהבה ישנה, חבר אבוד, אדם שזה עתה פגשנו. תפרק את זה ונצטרך לפרסם תמונת חתלתול שוב ושוב – בעוד שאדם סביר יסכים שפעם זה די והותר

ביקום המתהווה שלנו יש שיפוט אוניברסלי, אנשים צעירים שנפגעים עמוקות מכל דבר. זהו יקום שבו הן חברות המדיה החברתית והן אנשים פרטיים יכולים לצפות לבלאגן.

האם הפחד ישתק? זה לא נשמע כל כך חופשי, אבל רבים יגידו שזה הרע במיעוטו.

זו השתקפות טרגית של המצב האנושי בשנת 2020. רגולציה עשויה לדכא זמנית את הגועל, אבל ניתן לעשות בה שימוש לרעה והיא לא תגרום לנו להיות פחות רשעים. רוצים פחות גועל? תרבות תרבותית יותר זקוקה לחינוך טוב יותר, פרקטי ומוסרי. בעדיפות עליונה, כבמצב חירום ממש. עלו עכשיו למדיה החברתית, הניחו לחיות המחמד החמודות, ותדרשו את זה במפגיע.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 898 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין: בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים ● אבל בנט באמת לא רוצה בחירות עכשיו ● הוא יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו שותה לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות ● כדי למנוע זאת, בנט צריך להפוך לאלטרנטיבה ● אך בניגוד ללפיד, הוא עדיין לא מוכן להצהיר על עצמו כמועמד לראשות הממשלה ● פרשנות

איש אינו יודע עדיין על מה יהיו הבחירות בנובמבר, אם יהיו, אבל קמפיין ההאשמות התחיל עוד לפני שהגענו ל-24 באוגוסט ולפיזור הממשלה בגלל שהתקציב אינו עובר. כל הלילה, למשל, התנצחו הליכוד וכחול-לבן סביב השאלה מי אשם בביטול התקדימי של ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון), ולמה התוכנית לסיוע והאצה לאוכלוסיות מיוחדות אינה עולה לדיון.

הקרע בין המפלגות הגדולות רק ילך ויתרחב. ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה בחירות, זה ברור. כחול-לבן לא רוצה בחירות, אבל אין לה ברירה. אם היא תסכים לתקציב חד-שנתי היא משחקת לידיו של נתניהו, ומעניקה לו נקודת יציאה לבחירות. זו הסיבה שבני גנץ אינו מתפשר. הוא פשוט ממולכד מכל כיוון. חבל רק על השרים של כחול-לבן שיוכלו לציין ברזומה שלהם שכיהנו פעם באיזו ממשלת מעבר, אבל את הטענות הם יוכלו להפנות רק לעצמם.

נתניהו היה מכן לוותר על בחירות בנובמבר או בכלל רק בתנאי אחד, שיש לו עכשיו ממשלת 61 שאיתה הוא יכול לעשות רצונו. לשם כך הוא מנסה להמיר את דתם הפוליטית של כמה בכירים בכחול-לבן, אחרי שגייס לליכוד את גדי יברקן. נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום.

נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין. בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים, מספרים שהוא לא חלם עליהם. דיברתי אתו בסוף השבוע. בנט באמת לא רוצה בחירות, ולא רק בגלל שמדובר בטירוף לאומי ברור.

ראשית, בנט עדיין אחוז בטראומה מאפריל 2019, אז הוא לא עבר את אחוז החסימה; שנית, בנט יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו יודע לשתות לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות.

זו גם הסיבה שבנט, בניגוד ליאיר לפיד, לא ממהר להכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. מעבר לאי הוודאות ביחס לכוחו האמיתי, בנט לא יכול לתקוף את נתניהו חופשי ובכל נושא, כמו לפיד.  בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית ומריצה בכל הזדמנות את פסקת ההתגברות.

בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית

לפיד, לעומת בנט, קופץ לזירה בכל הכוח. יו"ר האופוזיציה הכריז אתמול (שבת) בראיון מהוקצע לערוץ 13 כי הוא רואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. נתניהו שמח לשמוע את הבשורה ואפילו מעודד את הסיטואציה, כפי שראינו בשבוע שעבר בכנסת. מבחינת נתניהו, לפיד הוא משקל נוצה, וכך גם הסקרים מראים בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה.

בהפגנה אתמול בכיכר פאריז, אולי הגדולה שהתקיימה עד עתה מול בית ראש הממשלה, הניפו הצעירים את השלט "רוצים לגדול בדמוקרטיה". הבחירות בנסיבות האלה לא באות מתוך חיוב לאומי, אלא מתוך צורך אישי ומשפטי של איש אחד בימים של אסון בריאותי, כלכלי וחברתי. זו לא הדמוקרטיה שהם מבקשים.

עוד 496 מילים

מחדל התקציב גנץ משתף פעולה עם ההונאה של נתניהו

בעוד נתניהו מבקש להימנע מפסיקה של בג"ץ על יציאתו לנבצרות, גנץ עדיין מקווה להגיע לרוטציה נגד כל הסיכויים ● בינתיים הם מנהלים ריקוד טנגו סוער, שנועד להסתיר מהציבור את העובדה כי הדיון על התקציב הוא הכל מלבד כלכלי-מקצועי ● חברי ועדת הכספים בעבר מבהירים כי מי שמפסיד מכך הוא הציבור הישראלי ● ובין לבין, הקואליציה רומסת את חוק יסוד הכנסת ● פרשנות

עוד 1,660 מילים

"בהנצחת היהודים שנרצחו, אכפר מעט על הפשעים של משפחתי"

ספרם של אפרים זורוף ורוטה ונאגייטה עורר סערה בליטא ובישראל, כאשר חשף את הזוועות שביצעו אזרחים ליטאים נגד יהודים במהלך השואה ● עכשיו, המסע העולמי שלהם מגיע לשיאו עם פרסום הספר באנגלית ● בשיחה עם זמן ישראל הם מדברים על הניסיונות המתסכלים לשכנע את הליטאים להכיר בפשעי אבותיהם - וגם על מערכת היחסים המיוחדת שהתפתחה ביניהם במהלך העבודה המשותפת ● ראיון זוגי

עוד 2,179 מילים

כ-20 אלף מפגינים בירושלים; מעל אלף מפגינים גם בקיסריה

חילופי האשמות בין הליכוד וכחול-לבן על ביטול ישיבת הממשלה ● נתניהו: "ערוץ 12 עושה הכל כדי לעודד את הפגנות השמאל הקיצוני של לפיד ואיימן עודה, שמסיתות לרצח נגד ראש הממשלה ומשפחתו" ● גנץ: לא אתפשר בנושא התקציב ● ינקלביץ' ותמנו-שטה מכחישות כי בכוונתן לערוק לממשלת ימין צרה ● תנועת "קריים מיניסטר" הגישה תלונה למשטרה נגד יונה אברושמי בגין הסתה לרצח

עוד 14 עדכונים

ראיון וופי גולדברג עולה למתקפה

"בארצות הברית אנחנו צריכים להזכיר לאנשים שחיים של שחורים נחשבים, משום שזה קל מדי לסיים חיים של שחורים, קל מדי לירות בהם ברכב. אף אחד לא משתגע מזה, כי זה סוג של 'אה, הם שוב כועסים'" ● "טראמפ גילה חוסר שפיות בנוגע לקורונה, אפשר היה לחסוך את זה מאיתנו" ● השחקנית והמנחה וופי גולדברג היא כבר סבתא-רבתא, והיא רוצה שהנינה שלה תגדל באמריקה אחרת ● בראיון אישי היא מספרת על החיים החדשים שלה

עוד 1,923 מילים

אם לבנון תמשיך לשקוע בבוץ, מדינות רבות נוספות יידרדרו בעקבותיה ● העיראקים סובלים פעמיים: מגל חום חסר תקדים, ומהמיליציות הנאמנות לאיראן ● בולדוזרים עולים על עיר המתים העתיקה והמיתולוגית בקהיר ● לאיראן יש גיבור-על חדש, אבל לא כולם בטהרן מפרגנים ● היזידים מציינים 6 שנים לטבח בני עמם ● והעולם נזכר במלחמת המפרץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 938 מילים

ראיון ממלזיה באהבה

מלזיה הרשמית נחשבת למבקרת חריפה של ישראל, והמנהיג המיתולוגי שלה ידוע באנטישמיות שלו ● אבל מחקר שמבוסס על שיחות אישיות עם מלזים צעירים מגלה תמונה אחרת ● הם סקרנים להכיר ישראלים ויהודים, ונתקלים בבעיות דומות מול שלטון דתי ולאומני, הפועל להגבלת חירויות הפרט שלהם ● החוקרת מארי איינסלי מספרת על "המלזים החדשים", ושופכת אור על התרבות הפוליטית הייחודית במדינה שישראלים מעטים ביקרו בה

עוד 2,093 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חַיְזָרִים

מי שידוע בקמצנותו החולנית לא יוכל להאמין שאנשים מוכנים להשקיע מזמנם, ממרצם ומכספם בהתנדבות למען עקרונות שהם מאמינים בהם. מבחינתו, חייבת להיות אחרי הפגנה לפחות ארוחת בוקר במלון יוקרה, ובלי ספק גם מימון נדיב מבעלי הון זרים. אחרת, למה שיעשו זאת?

עוד 1,124 מילים ו-2 תגובות
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 88 ימים לבחירות

הרפובליקאים שמנסים להיפטר מטראמפ, או לפחות לשגע אותו

קבוצת רפובליקאים מצליחה בימים אלה לעשות את מה שאף דמוקרט לא הצליח: להוציא את דונלד טראמפ משלוותו ● פרויקט לינקולן, שהושק על ידי פעילים רפובליקאים בולטים, משחרר פרסומות ויראליות בקצב מסחרר במטרה להעיף את טראמפ מהבית הלבן ולהחזיר את המפלגה למסלול השמרני ● ספק אם זה ישפיע על הבחירות ● וספק אם המפלגה של ימי רייגן עדיין קיימת

עוד 1,253 מילים

סקר: הליכוד יורד במנדט, בנט מצמצם את הפער מנתניהו

מיקי זוהר: אם כחול-לבן יסכימו לתקציב חד שנתי לא יהיו בחירות ● ניר ברקת: לכ"ץ אין קשב, האגו שלו גדול מדי ● מאות הפגינו בבלפור ובקיסריה ● פייסבוק הסירה שלושה חשבונות שפורסמו בהם דברי הסתה נגד נתניהו ● "מעיין נובע של חכמת ישראל": הפוליטיקאים ספדו לרב עדין שטיינזלץ שמת הבוקר

עוד 28 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה