מחאה מבוזרת. עם פנים – בלי מנהיג

שוטר מרתק מפגין תחת ברכו בהפגנה מול בלפור כדי לעצור אותו, 21.7.2020 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
שוטר מרתק מפגין תחת ברכו בהפגנה מול בלפור כדי לעצור אותו, 21.7.2020

האלימות המשטרתית בהפגנה אמש, בין רחוב בלפור לבין משכן הכנסת, היא תוצאת ההתנגשות בין מחאה מסוג חדש, המחאה המבוזרת, לבין ארגון היררכי.

בניגוד למחאת 2011, שאותה התחילה דפני ליף, אליה הצטרפו סתיו שפיר, איציק שמולי ואחרים, את המחאה הזאת התחיל אמיר השכל, אליו הצטרפו עשרות ארגוני מחאה אזרחית ועשרות אלפי צעירים. אבל בניגוד למנהיגי המחאה של 2011, אמיר השכל הוא איש מחאת היחידים, הוא לא מעוניין או מתיימר להנהיג את המחאה הזאת, הוא רק שמח בהצטרפות רבים ורבות אליו.

האלימות המשטרתית בהפגנה אמש, בין רחוב בלפור לבין משכן הכנסת, היא תוצאת ההתנגשות בין מחאה מסוג חדש, המחאה המבוזרת, לבין ארגון היררכי

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, גדל בירושלים. אביו דוד היה קצין משטרה שסיים את שירותו בדרגת תת ניצב. מאז גיל 22 עשה דורון ידיד שורת תפקידים במשטרה, כבלש, קצין יחידת סיור, סגן מפקד ראש מחלק סמים בימ"ר ירושלים, מפקד יס"מ בירושלים, קצין אג"ם וקצין תנועה במחוז. אחרי כן שימש כמפקד מרחב דוד ומרחב מוריה, ראש מחלקת ההדרכה וקצין חינוך ראשי של המשטרה וכסגן מפקד מחוז צפון. בספטמבר 2016 הועלה לדרגת ניצב ומונה לראש אגף התנועה במשטרה, ובפברואר 2019 מונה למפקד מחוז ירושלים. כעת הוא מועמד מוביל למשרת מפכ"ל המשטרה.

ידיד גדל במשפחה ובארגון היררכיים. ולכן, אף על פי שהוא מחזיק בתואר במדעי החברה ובתואר במנהל עסקים, אני מניח שההתמודדות עם המחאה החדשה אינה פשוטה לו כלל ועיקר. זאת, מפני שהמחאה של 2020 מנוהלת, מפומפמת, משודרת ומתועדת ברשתות החברתיות, המצלמות האישיות של כול שוטר עומדות מול המצלמות שפותחים עיתונאים מן העיתונות החופשית, כמו אור-לי ברלב הנפלאה, ומצלמות המפגינים.

המחאה הזאת היא מחאה מבוזרת. הפנים שלה הם אמיר השכל, אבל לידו שורה ארוכה של צעירים וצעירות, המתבלטים בפעילותם, כמו קוסטא בלאק, גיל ברדה ורבים אחרים.

אף אחד לא שולט בה, אף אחד לא יכול לקבוע את מסריה ואיש אינו יכול ליטול לעצמו את הנהגתה או לדבר בשמה, מפני שכך עובדים הצעירים. צעירי ישראל 2020 בזים להיררכיה, למאבקי אגו, למלחמות כוח ולכבוד. הם בעד שוויון, צדק חברתי, הידברות ושלום. זה כוחם הגדול. איש אינו יכול לקנות אותם, כמו שעשה ביבי במחאת 2011, עם מינוי ועדת טרכנברג וחוק חינוך חינם, וכעת עם ניכוס איציק שמולי לקואליציה שהקים.

זו הסיבה, שהמחאה הזאת בלתי ניתנת לעצירה, לשליטה או לניתוב.

איש לא שולט במחאה הזו או יכול לקבוע את מסריה, ואיש אינו יכול ליטול לעצמו את הנהגתה או לדבר בשמה, מפני שכך עובדים הצעירים. צעירי ישראל 2020 בזים להיררכיה, למאבקי אגו, למלחמות כוח ולכבוד

בנימין נתניהו, הנאשם וצוות עוזריו ושופריו, מנסים להדביק למחאה הזאת תווית של אנרכיה. הם עושים זאת כדי להשמיט את הלגיטימיות הציבורית מתחתיה, כדי להצדיק את האמצעים האלימים שבהם הם משתמשים לדיכוי המחאה, וכדי לפרק אותה, ביודעם שהיא תביא, בהכרח, לנפילת הממשלה ולסיום שלטונו של הנאשם. הם נעזרים בניצב ידיד, המעוניין להתמנות למפכ"ל המשטרה, ועל כן מחויב, על פי דרכו, להביא תוצאות לשר הממונה עליו.

עובדה זו ניכרת בהתנהלות המשטרה כלפי המחאה, ובאלימות המשטרה כלפי המפגינים. לקראת ההפגנה אמש ניסתה המשטרה בתחילה לעצור את הצעדה בין בלפור לכנסת, בתואנה שהיא לא בטיחותית.

משראתה שהדברים אינם מחזיקים מים התאפקה ואפשרה למפגינים לצעוד. מאוחר יותר, כאשר שבו המפגינים מן הכנסת אל בלפור, פרצו השוטרים לתוך ציבור המפגינים שוחר השלום, החרימו תופים ועצרו את מתופפיהם וחטפו זמבורות מידי המפגינים. אחרי כן התפרצו כוחות יס"מ אל המפגינים וגררו מתוכם א/נשים למעצר, ולבסוף הפעילו את הפרשים ואת המכת"זיות.

כול הדברים האלה הועברו בשידור חי לאלפי צופים וצופות בארץ ובעולם, והכריחו גם את כתבי החדשות בכול הערוצים לדווח על אלימות המשטרה כלפי המפגינים. אלימות, שעמדה בניגוד גמור להודעות דוברות המשטרה, שהודיעו על מאסר מפגינים שתקפו שוטרים.

נתניהו וצוות עוזריו ושופריו מנסים להדביק למחאה הזאת תווית של אנרכיה, כדי להשמיט מתחתיה את הלגיטימיות הציבורית, להצדיק את השימוש באמצעים אלימים לדיכוייה ולפרקה, ביודעם שהיא תביא לנפילת הממשלה

המשטרה עושה משגה גדול בהתנהלותה עם מחאת 2020. ניצב ידיד אולי מאמין, שביחס הקשוח הזה כלפי המוחים והמוחות הוא ישיג את מפכ"לות המשטרה. אבל הוא טועה. אם יזכה במינוי הנכסף, הוא יהפוך מיד למשת"פ של דיקטטורה, וזה יהיה ניכר ביחס האזרחים אליו ואל כפיפיו.

אם הוא רוצה להגיע לתפקידו נקי כפיים ובר לבב, עליו לנהוג בדיוק ההפך ממה שהוא נוהג כעת – לעשות כפי שעשו השוטרים בארה"ב. לכרוע ברך בפני המפגינים, לסמן להם לב, לאפשר להם להפגין עד כלות הכוחות או עד אור הבוקר.

כי המפגינים האלה אינם באים בשום פנים ואופן לקעקע את מוסדות השלטון או לערער על החוק. הם זועקים את כאבם של אזרחים, שקולותיהם נגזלו מהם על ידי קבוצת גנבי קולות פוליטיים, הם זועקים את האימה ואי הוודאות שלהם למול מצבם הכלכלי המחמיר ושבירת מטה לחמם ותמונת העתיד שלהם. והם לא יחדלו מזה.

ולבסוף, מילה לגבי דגל פלסטין והציצי. במחאה מבוזרת, כול מפגין ומפגינה באים להפגנה עם עולמם, עם ערכיהם, עם דעותיהם ואמונותיהם, ועם האבזרים המסמלים אותם. מי שמאמין באיחוד מחאות, בהכלת עקרון השוויון על הכול, מי שנלחם גם נגד הדיקטטורה וגם נגד הכיבוש, יבוא עם דגל פלסטין. מי שמאמינה, כמו הצעירה שהתפשטה ועלתה בחזה חשוף על סמל המנורה, שהגוף שלה אינו פוגע באיש, עושה מעשה. ועל כך אמרה:

"זה הגוף שלי, אנשים משלמים בגופם למען המדינה הזאת. להגיד שגופי, שאיתו נולדתי, פוגע במישהו? זה בעיני מאוד צבוע, כי עובדת סוציאלית חוטפות מכות, ילד בן 9 נאנס השבוע ולא הייתה עובדת סוציאלית שתהיה לגבות עדות כי שר בלי תיק מקבל 50,000 שקל ועובדת סוציאלית עם 500 תיקים מקבלת 5,500 שקל".

אתם/ן יכולים לקבל את צורת המחאה הזאת או לא, להזדעזע ממנה או לא, זה לא משנה לאיש מבין המפגינים והמפגינות, וגם אי אפשר להגיד להם לא לעשות את זה, לתרבת או לתבנת את האופן שבו הם והן מבטאים את מחאתם.

המפגינים האלה אינם באים בשום פנים ואופן לקעקע את מוסדות השלטון או לערער על החוק. הם זועקים את כאב האזרחים, שקולותיהם נגזלו מהם על ידי קבוצת גנבי קולות פוליטיים

כאיש יחסי ציבור המזוהה עם המחאה, הייתי מעדיף לראות יותר תמונות של בחור נושא דגל ישראל תחת סילון של מכת"זית, מאשר צעירה המנופפת בדגל פלסטין או צעירה חשופת חזה על מנורת ישראל. זאת, משום שאני יודע איך הימין מיד יעשה שימוש באלה כדי לצבוע את המחאה כאנרכיסטית.

דקות אחרי שהתפשטה הצעירה יצא תום ניסני, רכז הפעילים הארצי של תנועת 'אם תרצו', בהודעה לעיתונות, לפיה:

"מפגינים אנרכיסיטים ביזו הערב (ג') את סמל מדינת ישראל, המנורה, המוצב ברחבי הכנסת". בהודעה נכתב: "האנרכיסטים שמחוללים שמות ברחובות ירושלים בימים האחרונים עלו על סמל המדינה וביזו אותו תוך הנפת דגלים אדומים של ארגון אנטיפה. הגדילה לעשות אחת המפגינות ועלתה חשופה ללא בגד עליון על סמל המדינה. מישהו חייב לעצור את טרור האנרכיסטיים. לא יעלה על הדעת שיבזו כך את סמלי המדינה והכל יעבור על מקומו בשלום. יש חוק – אין דיין. אנו מצפים מהמשטרה לנקוט ביד קשה נגד הפורעים".

דקות אחריו יצא יו״ר הכנסת, יריב לוין, בתגובה כדלקמן:

״בושה. אני עומד על זכותו של כל אדם למחות, להפגין ולהביע את דעתו, אך יש הבדל בין מחאה לגיטימית ובין ביזוי סמלי המדינה. אף מדינה בעולם לא מאפשרת לבזות כך את סמליה. אני מצפה מרשויות אכיפת החוק לפעול באופן מיידי להעמדתה לדין של המפגינה, לא רק לשם הענישה אלא בעיקר לשם המסר החינוכי והאזרחי שחייב להיות חד וברור״.

ההתנהלות הזאת של 'אם תרצו' ושל יו"ר הכנסת היא חלק ממסע ההסתה של הימין הפוליטי נגד המחאה, המכוונת להורדת הנאשם ועוזריו מכס השלטון. היא חלק ממנגנון הדיכוי שמפעיל הימין, במטרה לשמור על כוחו בממשלה ובכנסת.

אבל זה לא ילך להם. זה לא יעבוד. המפגינים והמפגינות של מחאת 2020 אינם מונהגים, גם לא על ידי אהוד ברק, כביכול, וגם לא על ידי קבוצת 'הדמוקרטים,' שאני חלק ממנה. הם אנשים ונשים צעירים וצעירות, אמיצים ואמיצות, מלאי אהבת אדם ושואפי שוויון, צדק חברתי וחירות. ואיש לא יסיט אותם מדרכם/ן.
ולכן הם התקווה שלנו.

אבל זה לא ילך להם. זה לא יעבוד. המפגינים והמפגינות של מחאת 2020 אינם מונהגים, גם לא על ידי אהוד ברק, כביכול, וגם לא על ידי קבוצת 'הדמוקרטים,' שאני חלק ממנה

זו גם הסיבה, מדוע יאיר גולן שוגה חמורות, בשעה שהוא ואנשיו מנסים לנכס לעצמם את מחאת 2020. השבוע קיבלתי, בקבוצת הווטסאפ של תובל, הישוב הקהילתי שאני מתגורר בו, את ההודעה הבאה:

"היי חברים, אני אלון הוטר מהלשכה של יאיר גולן! אחרי שבוע מלא הפגנות החלטנו לצאות לשטח ולקחת חלק בהובלת המחאה! החל מהשבוע נצא יחד לפעילויות שטח עם שלטים, חולצות ודגלים. מי שמעוניין להצטרף נא ללחוץ על הלינק בכדי לקבל את המידע למקום המפגש בהפגנות הקרובות. בואו נעמד יחד בגשרים, בהפגנות שיהיו השבוע ובשבת בהפגנה הגדולה איפה שתהיה, עדכונים בקבוצה! הצטרפו לצוות גולן עכשיו – https://chat.whatsapp.com/Gi5VXempiwfB3OOUQ2Zlgi".

המעשה הזה, הניסיון של יאיר גולן ואנשיו לנכס לעצמם את המחאה המבוזרת של צעירי 2020, הוא לא רק נואל, אלא גם מטופש. הוא מראה עד כמה יאיר גולן אינו מבין את רוח הדור הזה, ואת ערכי המחאה הזאת, ואינו מסוגל להובילה.

אכן, חייבת לקום אלטרנטיבה שלטונית חדשה כתוצאה ממחאת 2020, כדי שתוכל להחליף את שלטון הנאשם עם הורדתו מכיסאו. אבל מי שינהיג את האלטרנטיבה החדשה לא יהיה גנרל, ודאי שלא יאיר גולן. זו תהיה נבחרת של א/נשים, שייבחרו בפריימריז פתוחים מתוך רשימה ארוכה של א/נשים טובים, מכול חלקי החברה בישראל, מכול המגזרים והקהילות המרכיבים אותה, ולגנרלים יהיה בה מקום רק בתחום התמחותם.

שתפו והפיצו. תודה.

אילן שיינפלד (1960) הוא סופר ועורך, לשעבר עורך ספרותי ב"על המשמר" ודובר "הקאמרי," כיום עורך ומורה לכתיבה, ואב יחידני גאה לתאומים שנולדו בפונדקאות בהודו. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים (1990, 2015), ותושב הגליל המערבי. מרגיש שהדמוקרטיה היא מה שלוקחים לך כשאתה עסוק בגידול ילדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
המחאה הזאת לא תביא להורדת השלטון . איך היא תביא ? היא לא המונית כמו מחאת האוהלים . לדעתי זוהי מחאה כלכלית של אנשים חסרי אונים שמתקשים לש... המשך קריאה

המחאה הזאת לא תביא להורדת השלטון .
איך היא תביא ? היא לא המונית כמו מחאת האוהלים . לדעתי זוהי מחאה כלכלית
של אנשים חסרי אונים שמתקשים לשלם שכר דירה או משכנתא וחשמל ואוכל כי הממשלה
לא נותנת מה שהבטיחה .
פשוט .
איך הם יורידו את ביבי ? הכותב חושב שביבי יתפטר כתוצאה ממחאה זו ? ואם יתפטר
הרי זו עדיין אותה קואליציה ,
הרי שרי הליכוד לא יאפשרו לגנץ להחליפו . ואם יגרמו המפגינים לבחירות חדשות ? האם הכותב מאמין שמשהו ישתנה ?
אולי אולי יעלה בנט עם ימינה
כי אנשים חושבים אותו לבעל תכונות של מנהיג ואת איילת שקד ל אישה חכמה ובעלת יכולות . אלו הם שני אנשים אנטי בגצניקים שפירושו החלשת הדמוקרטיה .
האם זו מטרת המפגינים ?
הדרך הנוספת היחידה להחלפת השלטון
היא פוטש , מעשה הכי אנטי דמוקרטי
והפוך מתפיסת המפגינים .
כל עוד העם ברובו רוצה ימין ולשמאל אין מנהיג אמיתי – לא ישתנה הרבה גם כשביבי יילך ואולי ההיפך – יהייה יותר גרוע פחות דמוקרטי .

עוד 1,413 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 14 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סמוטריץ׳: הימין חייב להציב כאן ועכשיו חלופה מנהיגותית לנתניהו

חבר הכנסת מימינה מזהיר מכך שטבעת החנק המשפטית עלולה להוביל את ראש הממשלה לוויתורים ● משלחת ישראלית תמריא לאיחוד האמירויות בשבוע הבא ● טורקיה שוקלת לסגור את שגרירותה באבו דאבי ● הרמטכ״ל מאמין שטרור הבלונים ייפסק בקרוב ● טרם נקבע סדר יום לישיבת הממשלה השבועית, שאמורה להיערך ביום ראשון ● נתניהו דחה את טיוטת הסדר ניגוד העניינים שגיבש היועץ המשפטי לממשלה; לדבריו, הצעת מנדלבליט "בלתי סבירה, נעדרת סמכות ונגועה בניגוד עניינים אינהרנטי" ● מחסומים בכניסה לירכא עקב התפרצות קורונה

עוד 26 עדכונים

בלוג מתוק קיגל מסוכן

יפהפיים, עדינים ומענגים. אחחח, כל הממתקים האהובים עליי. חיפה, עיר הפינוקים, מלאה במקומות נפלאים שמייצרים ממתקים משגעים. אבל חיפה אינה העיר היחידה בארץ ויש כמובן ממתקים נוספים שמחכים לי שם בחוץ. חופשת הקיץ החלה קצת באיחור, אך למזלי אני יכול להבריז קצת מעבודתי העיתונאית כדי להגיע לממתקים האהובים. אין מה לעשות, אני סוויט טות', גבר חובב ממתקים, או מתוקאי בלשון העם. המתיקות קוראת לי לצאת למסעות מעניינים.

לב טולסטוי, הסופר הרוסי הדגול, כבר אמר פעם:

"אושר האדם מצוי בחיים. והחיים הם בעבודה".

זאת קביעה נכונה. אם עושים את העבודה מהר ובקפידה, התוצאה מתוקה – ויש גם זמן לממתקים. אני מבין אותך מצוין, טולסטוי. דבריך יוצאים מהלב. האושר שאתה מדבר עליו – נמצא בממתקים, בעיקר בכאלה שמשקיעים בהם עבודה. וכמובן שניתן להוסיף:

"עבודה קבוצתית מהווה ניגוד גמור לניהול טוב של זמנך" (סקוט אדאמס, יוצר הקומיקס המשרדי דילברט).

לכן אני מעדיף לעבוד לבד, ובדרך כלל גם לאכול את הממתקים שלי לבד. רק השמים המתוקים יודעים כמה כיף להיות לבד כאשר אתה חווה את הטעם של ממתק עילאי חדש.

ניתן להוסיף: "עבודה קבוצתית מהווה ניגוד גמור לניהול טוב של זמנך" (סקוט אדאמס, יוצר הקומיקס המשרדי דילברט). לכן אני מעדיף לעבוד לבד, ובדרך כלל גם לאכול את הממתקים שלי לבד

מחשבות על קיגל

לפני כמה ימים, באמצע העריכה, פתאום חשבתי על משהו: קיגל! אותה מעין-פשטידה שנפוצה בקרב יהודי אשכנז ומזרח אירופה ונקראת גם קוגל, תלוי במבטא שאתה מאמץ. יש לזה אמנם כל מיני גרסאות, אבל אני ערגתי לקיגל העשוי מאטריות. ואיפה מוצאים את הקיגל הטוב ביותר, אם לא במעוז החרדי – שכונת מאה שערים? שם יודעים לשמור על המסורת, וקיגל הוא מאכל מסורתי ביותר.

בוויקיפדיה מסופר כי קיים מנהג לאכול ב"שבת זכור" ארבעה סוגים של קיגל, בהתאם לראשי התיבות "עמלק": עפל (ביידיש: תפוחי עץ), מעהל (ביידיש: קמח), לוקשן (ביידיש: אטריות) וקרטופל (ביידיש: תפוחי אדמה) – ובכך לקיים את מצוות זכירת מעשי עמלק, או מחיית זכר עמלק על ידי אכילת הקיגלים.

אני לא ממש יודע אם אכילת הקיגלים תמחה זכר של משהו מלבד האדם הרזה שהיית פעם, אך אני חושב שאנשים שמסוגלים לאכול ארבעה סוגי קיגל בשבת אחת חייבים להיות נחמדים ומסבירי פנים. הצטרפתי אם כן לטיול מאורגן בירושלים, במטרה לחלץ את הקיגל האהוב מאותה שכונה מופלאה.

את הקיגל מכינים בהרבה וריאציות ותיבולים, אך אני מחבב את הגרסה הירושלמית של הלוקשן קיגל. מעדן זה מבושל כל הלילה בסיר ברזל, והוא מכיל אטריות, ביצים, סוכר ולעיתים גם קינמון ועוד תבלינים – הקיגל הירושלמי מתובל בחריפות, כלומר יש בו פלפל שחור. אצל יוצאי פולין, כמובן, מקובלת גרסה מתוקה יותר, אבל השילוב הזה של חריפות ומתיקות תמיד נראה לי אקזוטי.

הסיור במאה שערים, אחת השכונות הוותיקות של ירושלים, היה מעניין ומאלף ביותר. למדתי הרבה על אורחות חיי אחינו החרדים ושמחתי לסיים את ההרפתקה ב"דלי" של זאביק, הנקראת "מעדני זהב" ושוכנת בעיבורה של השכונה, ברחוב מלאכי 5.

נהוג לאכול ב"שבת זכור" ארבעה סוגי קיגל, בהתאם לר"ת "עמלק": עפל (ביידיש: תפוחי עץ), מעהל (ביידיש: קמח), לוקשן (ביידיש: אטריות) וקרטופל (ביידיש: תפ"א) – ובכך לקיים את מצוות זכירת עמלק, או מחיית זכרו באכילת הקיגלים

היו שם מגוון מעדני הרינג (דג כבוש), גפילטע פיש משובח, עוגיות, סלטים, קטניות מתובלות, חזרת, קרקרים חרדיים מעודנים ועוד ועוד – אך את ליבי שבו פרוסות כבדות ושחומות של קיגל מעשה ידיים חרדיות להתפאר.

הבריחה ממאה שערים

אך בדרך החוצה צצה בעיה: החרדים לבושי השחורים לא ממש נהנו לראות חבורה של חילונים פושטת להם על הדליקטסן של זאביק – ועוד מיד אחרי צום תשעה באב. האמת – אני יכול להבין אותם. האם הייתי שמח לראות בקיבוץ (שבו חייתי עד לא מזמן) חבורות של חרדים מסתובבים, מצלמים ומתייחסים לתושבי המקום כאל בעלי חיים בספארי? לא בטוח.

הם החלו לצעוק "הסתלקו מפה", "למה אנחנו צריכים לראות אתכם כאן", "אל תטמאו את שכונתנו", "תחזרו לתל אביב" וכמובן הקלאסיקה "שיקסע" לעבר הבנות. העניינים הסלימו במהירות, וקבוצתנו הנרדפת התקדמה עקב בצד אגודל לכיוון רחוב יפו, ששם כבר אין לחרדים דריסת רגל.

בינתיים, עוד ועוד חרדים הצטרפו למרדף בזעקות אימים, יחד עם ביצים בודדות ושקיות אשפה שחצו את האוויר הסמיך במטחים תלולי מסלול בכיווננו. אך אני הגנתי על פרוסות הקיגל שלי והצלחתי לבסוף להגיע איתן לחוף המבטחים של רחוב יפו. מה לא עושים בשביל ממתק מוצלח.

סוף סוף נשארתי לבדי, בלי חרדים או קבוצה של מטיילים על הראש. כעת אני מוכן לחוות את מנעמי הקיגל. יש לחמם אותו תחילה, ואז בוצעים אותו לחתיכות קטנות ומתענגים. הקיגל החם ממאה שערים היה מהטובים שטעמתי אי פעם: הוא מגיע בצורה של פרוסת עוגה עטופה בניילון נצמד – ואכן, יש בו משהו מהעוגתיות. לאטריות העבות יש מרקם רך אך דחוס, הסוכר ששהה כל הלילה בסיר התקרמל והקנה גוון חום למעדן כולו, ואילו חלקו העליון נחרך בדיוק במידה הרצויה ותרם קריספיות ופריכות לכל העסק. תועפות הפלפל השחור מוסיפות עקצוץ של חריפות שאין לטעות בה.

עוד חרדים הצטרפו למרדף בזעקות אימים "הסתלקו מפה", "אל תטמאו את שכונתנו", והקלאסיקה "שיקסע", יחד עם ביצים בודדות ושקיות אשפה. אך אני הגנתי על פרוסות הקיגל שלי והצלחתי להגיע איתן לחוף המבטחים של רחוב יפו

הקיגל מתמסר אליך ואילו אתה מתמסר, שלא לומר מתמכר, לקיגל. טעם המעדן המופלא צבע לי את כל הערב בגוונים ירושלמיים חמימים של זהוב וחום. יחד עם קפה חום-כהה חזק ליד, שמספק אתנחתות של מרירות מתבקשת בין הנגיסות, רק השמים המתוקים יודעים כמה קשה להפסיק לטרוף את הקיגל האלוהי מעיר הקודש. מתי אפסיק את מרדפי הממתקים שלי? כמו שאומרים במאה שערים, מאָרגן נאָך דעם קיגל.

הקיגל ממאה שערים, ברקע: המקינטה (צילום: אפרת קוטנר)
הקיגל ממאה שערים, ברקע: המקינטה (צילום: אפרת קוטנר)

אריאל קרס, סולן להקת הפאנק השפן הנכון, מנסה לעבור לצד האפל ללא הצלחה, בינתיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 834 מילים

זה התחיל בתקופת ראש המוסד מאיר דגן, הבשיל בימי תמיר פרדו, והגיע לכלל הסכם עם איחוד האמירויות במשמרת של הקודקוד הנוכחי, יוסי כהן ● חתימת ההסכם הופכת את שיתוף הפעולה הביטחוני של ישראל עם מוחמד בן זאיד לגלוי ● והמסר לטהרן ברור: לירושלים יש עכשיו קשרים רשמיים עם עוד מדינה הגובלת באיראן ● פרשנות

עוד 869 מילים

ראיון "אני כבר שבעה מנדטים מנתניהו. קמפיין אחד מוצלח ואני סוגר אותו"

"יש אצל נתניהו דפוס פעולה קבוע", מאבחן יו"ר האופוזציה יאיר לפיד, "כשהוא מרגיש בחירות, הוא הולך לעימות מתוקשר עם היריב; שרה אשתו מתראיינת; ואז - בום, צעד מדיני" ● בראיון לזמן ישראל, הוא מברך על הקפאת הסיפוח, משיב לטענות נתניהו נגדו, מדבר על שותפיו לשעבר בכחול-לבן, ומשתף את תוכניתו לבחירות ● "זה יהיה הקמפיין שלי: כלכלה קורונה, כלכלה קורונה, כלכלה קורונה"

עוד 1,217 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אֱמֶת
שֶׁקֶר

אנחנו תחת מתקפה מכל הכיוונים על האמת והשקר. על היכולת להבדיל ביניהם. על עצם האפשרות לזקק מתוך הערפל את מה שנחוץ לנו, כאזרחים, כדי שנוכל להבין מה קורה ולגבש דעה עצמאית, לכאן או לכאן. כל אחד מוזמן לעשות חשבון, את מי הערפל הזה משרת ומי נפגע ממנו

עוד 1,112 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עיתונאי הרשת מאפילים על חבריהם הממוסדים

התעוררתי כך לפתע פתאום בלילה, הצצתי מבעד לחלון, הכל חשוך, שקט. מבעד לאפלה הבנתי שגם אני לא מצליח לראות כלום, רק את הלילה השחור. פתיחה כזאת למאמר הגות נראית הזויה, אך היא משקפת את התחושה. תחושה של עיתונאי וותיק, שמציץ מדי כמה דקות ברשתות החברתיות ואפילו מצייץ פה ושם. מצייץ, ובכל רגע נדהם מחדש איך גלגל החדשות נע במהירות ובקצב שקשה מאוד לעקוב אחריו. העיתונאים והעיתונאיות, אלה שמשקפים בפנינו את המציאות, מאיצים הילוך ברשתות החברתיות כדי לא להפסיד בתחרות הוירטואלית מול חבריהם למקצוע ומול עיתונאי הרשת.

העיתונאים והעיתונאיות, אלה שמשקפים בפנינו את המציאות, מאיצים הילוך ברשתות החברתיות כדי לא להפסיד בתחרות הוירטואלית מול חבריהם למקצוע ומול עיתונאי הרשת

אז באמת התעוררתי לפתע פתאום והתפניתי להציץ בסלולר, וראיתי שביבי עסוק מאוד בהצלת המשק, רוצה להקדים את הבחירות, מתעניין בעולים החדשים, והרוצח של אמיל גרינצווייג ז"ל הופך לכוכב תקשורת. והסיפור לא נגמר. על הגשרים יש מפגינים וכך גם מול מעון ראש הממשלה, ומקצתם אף ישנים בגן הציבורי הסמוך. וככל שאני גולל עוד ועוד – אני מגלה שיש עוד כאלה שלא מצליחים לישון בלילה. אני בטוח כשהבוקר יאיר הכל ישכח, אולי כן, אולי לא. כמו כן, נזכרתי, יש כאלה שרוצים שנשיא המדינה שלנו יהיה ראש הממשלה במקום ביבי.

האמת, כשאני קורא את מה שכתבתי – אלו דברים שלא מתקשרים ולא מתכתבים עם המציאות. אבל מה לעשות שזו המציאות כפי שהיא משתקפת מהפצצת המידע ברשתות, ולאחר מכן גם במהדורות החדשות המשודרות בכלי התקשורת הממוסדים. בכל שניה מתחלפת הודעה וקודמתה נדחקת לפינה, אלא אם כן היא מעוררת סערה גדולה יותר. במילים אחרות, אפשר לדבר על חדשות אקלקטיות. חדשות שהן הבלחות שקשה לעקוב אחריהן, אבל למי שמשתמש ברשת ככלי הפצה יש דרכים יעילות להגיע אלינו ולערבב לנו את התודעה עם המסרים המתאימים לו.

וכעת לנקודה המרכזית, אל המערב הפרוע ברשת, שבו עיתונאים מתנגחים זה בזה ומשרתים היטב את מכונת התעמולה. על פי הניתוח שלי, בטוויטר יש חלוקה מדויקת בין עיתונאים ימניים לבין האחרים, בין אלה שתומכים בביבי לבין אלה שאינם תומכים בו. נמצא גם עיתונאים שמצטטים בכל פעם את המקורות שלהם ולא מסוגלים לשנות כיוון גם כשהמידע לא מסתדר עם המציאות.

ויש עיתונאים המכנים עצמם עצמאיים, משתמשים ברשת ככלי שידור, וזוכים, ולא בכדי, לצופים לא מעטים. אלה גם מקפידים ללעוג לעיתונאים המסורתיים שאינם מדווחים על ההפגנות כפי שהם מצפים. אלה גם אלה, ובלי יוצא מהכלל, נטשו את כלי העבודה העיתונאיים והתאהבו בכותרת ובקיצורי דרך שמביאים תהילת עולם מרגע לרגע.

ככל שאני גולל – אני מגלה שיש עוד שלא מצליחים לישון בלילה. בכל שניה מתחלפת הודעה וקודמתה נדחקת, אלא אם מעוררת סערה גדולה יותר. אפשר לדבר על חדשות אקלקטיות, הבלחות שקשה לעקוב אחריהן

הכאוס הזה בתקשורת, שהוא תערובת של בורות, יוקרה אישית, אגו, קנאה ועצלות מחשבתית – מוביל רבים מהעיתונאים להצמד אל מה שהטלפון הסלולרי פולט, במקום לעשות עבודת שטח. מסיבה זו כאמור, מה שאנחנו רואים בתקשורת המסורתית אלו בעיקר ההבלחות מהטוויטר והפייסבוק. מידע שנמצא שם עובר אחר כבוד להיות הנושא המרכזי שמוצג בפנינו כהישג עיתונאי. האם העליתם בדעתכם שהם מספרים לכם את מה שהם קוראים בשעת השידור? קטעי מידע שמתיישנים לאחר שנכתבו?

נתניהו ובנו יאיר, כמו רבים נוספים ממובילי הדעה ברשת, יודעים זאת היטב ומנצלים זאת למכונת התעמולה. אפשר לומר בביטחון שהם שולטים ביד רמה ברשתות ומקבלים שרות טוב מהיריבים שטורחים להגיב על כל ציוץ שלהם. שרות שהופך טוב פי כמה כשעיתונאים מנכיחים אותם בכלי התקשורת שלהם ונותנים למידע חותמת כשרות, "מידע חשוב  לציבור".

בואו נעשה לרגע תרגיל מחשבתי: דמו לכם שלא היו תגובות זועמות לציוצים של ראש הממשלה, ומתנגדיו היו פשוט מתעלמים ואפילו לא עוקבים אחרי מה שהוא מפרסם ברשתות. כדאי לעשות ניסוי כזה.

וכעת, אל השורה התחתונה עיתונאיות ועיתונאים יקרים. קחו אוויר, שתו מים ואז תנסו לחבר תמונה, כתמים, צבעים וחלקי רישום לסיפור. כל אלה עדיין אינם סיפור מלא. אנא, התאמצו יותר להבין את המסר: כן, אני יודע שכיף לשלוף כמו במערב הפרוע, אך מה לעשות במקצוע הזה צריך ללמוד אחריות, אתיקה וגם מתודולוגיה. את הדרך שבה אוספים את המידע ומעבדים אותו לסיפור כדי שאנחנו הצופים, המאזינים והקוראים נבין. זהו התפקיד של העיתונות בכלל ובעידן הדיגיטלי הכאוטי בפרט. אם תמשיכו במרוץ אחר כל ציוץ ברשת – תאבדו את מקומכם, והיחס אל מה שאתם כותבים יהיה בדיוק כמו אל עיתונאי הרשת בסגנון ביבי, יאיר ועוד רבים אחרים שזוכים בלייקים, תגובות, שיתופים וציוצים מחדש.

אגב גם זה סוג של עיתונות, אך זו עיתונות שמזכירה יותר מלחמת אזרחים מאשר ניסיון לשקף את המציאות, כדי שנדע למשל לגבש אידיאולוגיה משותפת, להקים מסגרות מפלגתיות שיש להן מסר ועוד ועוד.

נתניהו ובנו יאיר, כמו רבים נוספים ממובילי הדעה ברשת, יודעים היטב שהתקשורת פולטת הבלחות טוויטר, ומנצלים זאת למכונת התעמולה. הם שולטים ביד רמה ברשתות ומקבלים שרות טוב מהיריבים שטורחים להגיב על כל ציוץ שלהם

אגב כך, על פי תיאוריות של תקשורת פוליטית, העיתונאים הם ספקים וצרכנים של מידע שמספקים הפוליטיקאים. תיאוריות שעובדות טוב בדרך כלל ומסבירות למה יש לנו ממשלה של 36 שרים שכל אחד מהם מושך את העגלה למקום אחר. ממשלה שראשיה עושים תקציב חד/דו שנתי, רצים לבחירות ועוטים מסיכה כשהמצלמות פועלות. אופס, כמעט שכחתי שאחד מראשי הממשלה, זה שכעת מושך במושכות, נתפס באקראי כשהוא משלם על מנת שווארמה שקנה ברמלה.

אז עיתונאיות ועיתונאים חברי למקצוע, שיהיה לנו בהצלחה.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 807 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 81 ימים לבחירות

האריס עושה היסטוריה, אבל ספק אם זה ישפיע על הבחירות

מדן קווייל ועד ג'ו ביידן עצמו, ספק אם המועמד לסגן נשיא ארצות הברית משפיע על תוצאות הבחירות שם ● אבל קמלה האריס, האישה והשחורה הראשונה שמועמדת לתפקיד, יכולה להפוך למנהיגת העתיד של ארצות הברית, במיוחד אם ביידן ייבחר בנובמבר ● בינתיים היא מספקת לקמפיין צבע ואנרגיה - ולפרשנים משהו לדבר עליו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,431 מילים ו-1 תגובות

פרשנות נתניהו אולי ויתר על הריבונות, אבל לא על הבחירות

שלוש פעמים חזר ראש הממשלה בנאומו אתמול על המונח "היסטורי", אך אפילו פעם אחת הוא לא דיבר על הריבונות שעליה ויתר ביו"ש ● כשנשאל על כך, קרא מהכתב טקסט אפולוגטי לתפארת ● במחוזות הימין, מנפתלי בנט וצפונה, רתחו מזעם - אבל אין להם לאן ללכת, ונתניהו יודע זאת ● והעובדה שגם לא עדכן את שותפיו הפריטטיים מלמדת שהאינטרס המהותי של נתניהו לא השתנה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
יחסי מסחר היו לנו עם הנסיכויות לפני 20 שנה, אפשר היה לרכוש מוצרים שלהם ללא הגבלה, לסגור את החלק הנותר, זה קל מאוד, ביבי צריך להודוד לטרמפ על השרות שהוא עשה לו, (וגם לעצמו) כי הבחירות שם... המשך קריאה

יחסי מסחר היו לנו עם הנסיכויות לפני 20 שנה, אפשר היה לרכוש מוצרים שלהם ללא הגבלה, לסגור את החלק הנותר, זה קל מאוד, ביבי צריך להודוד לטרמפ על השרות שהוא עשה לו, (וגם לעצמו) כי הבחירות שם התקיימו בחודש נובמבר.
בנוסף אסור לשכוח שביבי נמצא וצרות צרורות, הוא לא קיבל "זכאי" מבית המשפט והוא לא נבחר שוב לרשות הממשלה, העתיד יגיד את שלו

עוד 764 מילים ו-1 תגובות

האס של פוטין מאחורי הקלעים של ה"חיסון" הרוסי

האם ה"חיסון" הרוסי לקורונה הוא יעיל, מסוכן, או לא קיים? ● רופאה רוסית בכירה מזהירה שלא להתקרב לחיסון, אבל רופאים ומדענים ישראלים - שחלקם מעורבים ביוזמה באמצעות "הדסה" - מספרים סיפור אחר ● "האנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות, ומערכת החיסון שלהם ייצרה נוגדנים" ● "זה בדיוק מה שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'"

עוד 1,932 מילים

נתניהו מעדיף סביבו פקידים מפוחדים, מוחלשים וכנועים ● לכן הוא שולח את שופריו ומלחכי פנכתו לתקוף כל פקיד שמעז לצאת נגד החלטותיו ● אבל כאשר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, חושש למלא את תפקידו ולהביע דעה על התקציב, אפשר לסמן שפל חדש ● פרשנות

עוד 766 מילים ו-1 תגובות

רשת של שקרים

פייק ניוז לפני שבועיים חשף נתניהו למיליוני עוקביו פוסט של משתמשת פייסבוק בשם דנה רון המאיים על חייו ● העיתונאי ויועץ הדיגיטל יוסי דורפמן זיהה סממנים חשודים בפוסט, ולאחר נבירה בפרופיל של דנה רון הסיק כי מדובר בפרופיל מזויף ● פייסבוק אישרה את הממצאים ובזריזות הודיעה כי מדובר בפרופיל פיקטיבי והוא הוסר ● אבל אז משטרת ישראל החלה לחקור והודיעה שזו דווקא אישה אמיתית שגרה באוסטרליה ● מבולבלים? גם אנחנו

עוד 2,738 מילים ו-4 תגובות

ג'ארד קושנר: "ישראל מסכימה לפתרון שתי המדינות"

נתניהו הבטיח טיסות ישירות בין ישראל לאבו-דאבי ● בתמורה לנורמליזציה ישראל הסכימה לעצור את החלת הריבונות ביו״ש ● המתנחלים זועמים על נתניהו ● טראמפ מתכנן טקס חגיגי לפני הבחירות בארה״ב ● נתניהו בעד סגר נוסף - גמזו יכין תכנית מגירה ● צה״ל חשף את המערכה בסוריה בשנים האחרונות ● 600 תיירים מישראל יוכלו לבקר ביוון בשבוע ● פגישה חיובית בין כחול-לבן והליכוד לגבי הקואליציה

עוד 37 עדכונים

אתמול במשכן, נתניהו השיק את קמפיין הבחירות האחרון שלו

אחרי שגרר את ישראל לשלוש מערכות בחירות בגלל שיקוליו האישיים-משפטיים, נתניהו מתקרב לרגע ההכרעה ● מערכת הבחירות הרביעית תהיה האחרונה שלו, משום שבסוף, אחרי כל השטיקים והטריקים, יותר ויותר אזרחים מאבדים את הסבלנות אליו: נכון לסקר שהתפרסם אתמול, אפילו 22% מבוחרי הליכוד רוצים שיתפטר ● פרשנות

עוד 935 מילים

השבוע הסוער של מירי רגב

שרת התחבורה מירי רגב יצאה השבוע בשתי הכרזות דרמטיות: שדה התעופה הבינלאומי השני של ישראל יקום בדרום, ולא בצפון; ורכבות מהירות יחברו את קרית המודיעין של צה"ל, שעומדת לקום בנגב, למרכז הארץ ● שני הנושאים חשובים מאוד, והעמדות שהציגה רגב ראויות ● אבל לאור חיבתה המוכרת ליחסי ציבור והקדנציה הקצרה שצפויה לה במשרד התחבורה, צריך להתייחס אליהן בחשדנות

עוד 865 מילים ו-1 תגובות

מטאורים ופקקים למרות משבר הקורונה, הישראלים נוהרים למצפה רמון

בעלי צימרים וחוות בודדים בדרום מדווחים על תפוסה מלאה, לקראת הגעת גשם המטאורים לשיאו הלילה ● ברשויות נערכים לעומסי תנועה כבדים, וקוראים למבקרים לשקול לדחות את הנסיעה דרומה לימים הקרובים ● מעריכים: "הרבה אנשים יבואו לשטחים פתוחים במדבר ופשוט ישכבו על הגב בשטח"

עוד 767 מילים

אירה טולצ'ין אימרגליק ממעטת לבקר בבתי כנסת, אבל לפני שבועיים האחיין שלה חגג בר מצווה בבית כנסת בתל אביב ● כאשר ניגשה עם אמו של חתן השמחה לעזרת הנשים, הן הופתעו לגלות שיושב שם גבר ● הוא מנע מהן כניסה למקום, ונימק זאת במגבלות ההתקהלות ● נשות הכותל אומרות כי מדובר בתופעה רחבה: "ברגע שהוטלו מגבלות הקורונה, כבר במרץ, החלו לדחוק יותר ויותר נשים החוצה מבתי הכנסת"

עוד 859 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה