"כאשר נתתי לסוקר פרטים על בן זוגי, הוא כתב בטפסים שלו שמדובר באשתי"

סקר הלמ"ס לא מכיר בגברים שחיים ביחד ומנהלים משק בית משותף

אין סיבה לגאווה סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שנערך בימים אלה ברחבי ישראל, אינו מכיר בקיומו של משק בית להט"בי ● רפי וזאנה, שחי בזוגיות עם גבר ולהם ילד משותף: "בשביל מה הסקר הזה שכולו שקר? איפה פה האמת?" ● הלמ"ס בתגובה לפניית "זמן ישראל": "הסקר בודק את חלוקת התפקידים בין גברים לנשים בתוך משק הבית. אנו פועלים להתאמתו לכל המשתתפים ומצרים על חוסר הנעימות"

רפי וזאנה (מימין) עם בן-זוגו אנדריי והתינוק יהונתן (צילום: באדיבות המצולמים)
באדיבות המצולמים
רפי וזאנה (מימין) עם בן-זוגו אנדריי והתינוק יהונתן

רפי וזאנה, בן 40, מתל אביב, נשואי לבן זוגו אנדריי ואב ליהונתן בן שנתיים, הופתע לגלות אמש, כי אורח חייו כאב גאה לא מוכר על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהיא הגוף הרשמי האוסף מידע על אזרחי ישראל, מידע שמשמש משרדים ממשלתיים וגופים ציבוריים לתכנון, קביעת מדיניות והקצאת תקציבים.

"אתמול בערב דפק אצלי בדלת הסוקר של הלמ"ס וביקש שאענה על כמה שאלות. בן הזוג שלי לא היה בבית והייתי לבד עם הילד, אבל כבר בשאלה הראשונה ששאל הסוקר ציינתי שאני חי בזוגיות עם גבר", מספר וזאנה ל"זמן ישראל".

"בהמשך השאלון היו שאלות סגורות שסקרו את אורח החיים שלי בזוגיות. לקראת סוף הסקר היו שאלות כמו מי אחראי על מטלות הבית? מי מבשל? מי מכבס? מי עושה קניות? ואז שמתי לב שהשאלון הזה סגור, והסוקר צריך לסמן במשבצת – אני או בת זוגתי. וכשאני עניתי שזה אני הוא סימן את המשבצת של גבר וכשעניתי שזה בן זוגי הוא סימן שזו אשתי".

בהמשך הערב העלה פוסט לרשתות החברתיות, ובו כתב: "אני פחות או יותר רוצה לקבור את עצמי מבושה. סורי אין משבצת כזו 'בן זוג', ושנייה לפני סוף הראיון אתה מספר לי על זה שנפלתי קרבן למערכת ארכאית ומטופשת שלא מכירה בי? בחיים המשותפים שיצרנו? בילד שלי שמפריע לי בראיון בלי הפסקה".

גאווה על שום מה? #2שמחתי כשהתבשרתי על כך שעליתי במדגם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת הסקר החברתי הגדול. ועכשיו יצא בני…

Posted by Rephael Jacob Vazana on Wednesday, June 19, 2019

בהמשך הערב רפי הופתע לגלות מהתגובות שקיבל ברשת החברתית, כי ההשתתפות בסקר של למ"ס היא חובה אזרחית על פי חוק ואינה וולונטרית.

"אם אתם מכניסים את התשובות האלה למערכת שסורקת את העיגולים השחורים, איך זה משקף את החברה הישראלית. בשביל מה הסקר הזה שכולו שקר? איפה פה האמת?" הוא שואל.

רפי מספר כי במהלך חייו עם בן זוג וכאב גאה למד למצות את הזכויות שלו, ותמיד ניסה לתקן את העוול של מערכות שלא הכירו במעמד שלו.

רפי וזאנה ובנו (צילום: באדיבות המצולם)
רפי וזאנה ובנו (צילום: באדיבות המצולם)

"אני עובד ציבור ואחראי על התרבות בעיריית חולון. בשנת 2011 נישאתי לאנדריי ומאותו רגע אני מחשיב את עצמי כנשואי. בטופס של המשכורת בעבודה התחלתי למלא משבצת 'נשוי' בשאלה על מעמד אישי, ובתלוש המשכורת המשיכו לרשום אותי כרווק. התעקשתי לתקן את זה ואכן היום אני רשום כנשואי. זה לא מקנה לי זכויות נוספות, אבל זה  חשוב לי כי זו האמת שלי".

תגובת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נמסר בתגובה לפניית "זמן ישראל", כי "שאלוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מותאמים לכל סוגי המשפחות בישראל, ומאפשרים מענה ואיסוף נתונים גם על משפחות חד מיניות.

"מבלי לפגוע בפרטיות המשיבים על הסקרים ולהתייחס למקרה הספציפי המתואר, הסקר החברתי מספק מידע מעודכן על תנאי החיים ועל רווחת האוכלוסייה בישראל, וכן על השינויים שחלים בהם לאורך זמן. כמו כן, כולל הסקר פרק בעל נושא מתחלף מדי שנה. בשנת 2019 הנושא הנבחר הינו דיור, משפחתיות ונסיעות לחו"ל, ובמסגרת זו נבחנת חלוקת תפקידים בין גברים לנשים בתוך משק הבית.

"בימים אלה אנו פועלים להתאמת חלק זה בשאלון עבור כלל המשיבים. אנו מצרים על אי ההבנה ותחושת חוסר הנעימות, אם נגרמה שכזו, ומודים על שיתוף הפעולה.

עוד 440 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 22 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־229 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דיווח: המודיעין המצרי מסר לחמאס הצעה להפסקת אש שונה מזו שלה הסכימה ישראל

בכך הביאה קהיר – לפי הפרסום ב־CNN – לקריסת המשא ומתן בין הצדדים; ארצות הברית וקטאר לא היו מודעות לשינויים שערכו המצרים בהצעה ● לוחם בחטיבת כרמלי נפצע באורח קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה ● רויטרס: ממשלת אירלנד תכריז היום על הכרתה במדינה פלסטינית

עוד 4 עדכונים

פרישת המחנה הממלכתי מממשלת החירום היא כפי הנראה עובדה מוגמרת ● גנץ נקב ב-8 ביוני כדדליין לפרישתו, אבל במפלגה כבר מדברים על פרישה בשבוע הבא ● הם איבדו קשר עם הדיונים וקבלת ההחלטות, ולמרות שלא פעם הם בעמדת הרוב - נתניהו מנטרל כל אפשרות לדיון אסטרטגי רציני על מה יקרה בעזה ● כעת מעסיקה את גנץ ואיזנקוט השאלה מה יעשו כשיחזרו לאופוזיציה ● פרשנות

עוד 618 מילים
אמיר בן-דוד

איראן מנצלת את ארמניה לצרכיה החתרניים

בעקבות המלחמה באוקראינה, ההשפעה הרוסית בקווקז נחלשה. רוסיה הודיעה באפריל על עזיבת כוח "שמירת השלום" שהיה מוצב בקרבאך. סאגת קרבאך הגיעה לסיומה בספטמבר 2023 אחרי עזיבת הלוחמים הארמניים.

המצב החדש אילץ את ראש הממשלה הארמני ניקול פשיניאן ולחפש בעלי ברית חדשים. בניגוד לעבר, מוסקבה כבר איננה כתובת לירוואן, בירת ארמניה, אחרי שפאשיניאן השמיע באופן מפורש את העדפתו להעמקת הקשרים עם האיחוד האירופי ועם נאט"ו.

אלכס גרינברג הוא חוקר איראן במכון ירושלים לביטחון ואסטרטגיה, דובר פרסית וערבית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 911 מילים

הירוקים נגד סילמן

הדיון אתמול בכנסת נסוב לכאורה על נושא אפור, אבל חשף שבר חסר תקדים בין השרה להגנת הסביבה לארגוני הירוקים ● כספי התמיכות של ארגוני הסביבה, שזקוקים להם בשנת מלחמה כמו לחמצן, תקועים חודשים ארוכים ● במשרד להגנת הסביבה טוענים שמדובר בעיכוב בירוקרטי ומשפטי, אולם בתנועה הסביבתית משוכנעים שסילמן מתנכלת להם על בסיס פוליטי

עוד 1,392 מילים

למקרה שפיספסת

אזור סחר הוגן ים-תיכוני

99 חברי כנסת תמכו בהחלטה להתנגד להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית ובחרו להתרפק על השלילה המשכרת, והכחשת המציאות המחייבת להגיד "דווקא כן".

ישראל זקוקה לסיוע מבחוץ מפני שהיא אינה יכולה עוד לשלוט ב"שטחים" ואינה יכולה עוד לסגת מהם בכוחות עצמה. דווקא כן להתערבות בינלאומית, שתחלץ את ישראל ממלחמת אזרחים ומשלטון עריץ בין הנהר לים.

ד"ר אמיר יובל הוא מרצה לשעבר בחוג למדע-המדינה באוניברסיטת חיפה וב"מכללת כנרת". מאמרי דעה שלו התפרסמו באתר "עבודה שחורה" ובעיתון הארץ. מנתח את הפוליטיקה באמצעות המושג: "גלוקליזציה", המתייחס לשינויים בתפקידי מוסדות המדינה והמוסדות המוניציפאליים בעידן הגלובלי (בשלב ה"פופוליזם"). הניתוח הוביל אותו למסקנה ש"פוליטיזציה" של המוסדות הציבוריים אינה הבעיה אלא חלק מהפתרון ולכן הוא תומך במודל האירופי של שירותים ציבוריים וסוציאל-דמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,210 מילים

הסיוט האנטישמי בקמפוסים באירופה הפך לשגרה

שילוב של רשתות תומכות טרור, חברי סגל אוהדים ותגובה מהוססת מצד הרשויות אחראי לאלימות המתפשטת בקמפוסים ברחבי אירופה ● צעיר יהודי שהותקף באלימות באמסטרדם מספר: "זיהיתי בעיניים את השנאה שהייתה למחבלי חמאס" ● אשת חוקר נוצרייה, שהותקפה כי זוהתה כיהודייה: "אירופה וארה"ב חייבות להתעורר"

עוד 1,376 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

גלנט מתגרה בנתניהו אבל מתעקש להישאר בליכוד

שר הביטחון היה בתחילת המלחמה האיש הכי אהוד בליכוד ● המצב התהפך כשהוא שינה כיוון והחל להתקרב לעמדותיהם של שני הגנרלים מהמחנה הממלכתי ● השיא הגיע בדרישה העניינית להתנגד לממשל צבאי בעזה ● בליכוד מתקשים להאמין שגלנט מביע את עמדתו ביושר כדי להציל את המדינה ● גלנט אולי יכול לשרוד בליכוד, אבל אין לו עתיד מזהיר שם תחת נתניהו ● פרשנות

עוד 597 מילים ו-1 תגובות
היום ה־228 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

אחרי הלחץ האמריקאי: ציוד הצילום שהוחרם יוחזר ל-AP

השר קרעי טען כי "מאחר שמשרד הביטחון מבקש לבחון את עניין השידורים בנוגע לסיכון כוחותינו הוריתי לבטל את הפעולה" ● דיווח: ההסכם עם סעודיה מתרחק, ארה"ב: "התייאשנו מנתניהו" ● גלנט: "מי שלוקח את נתניהו ואותי להאג תוקף את חיילי צה"ל" ● הרמטכ"ל בלב ג'באליה: "רוצים להביא את החטופים שלנו חיים הביתה" ● בלינקן: מספר מדינות יכולות למלא תפקיד אינסטרומנטלי בעזה שלאחר המלחמה

עוד 52 עדכונים

הבקשה שהגיש התובע הראשי בבית הדין הפלילי בהאג להוציא צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט - לצד סנוואר, הנייה ודף - עוררה תדהמה וזכתה לגינויים על הסימטריה שהיא יוצרת בין ישראל וחמאס ● גם הבקשה עצמה - לעצור מנהיג מדינה דמוקרטית - היא חסרת תקדים ● לא ברור, למשל, מדוע לא ביקש קאן צו מעצר גם נגד הרמטכ"ל ● ולא ברור כמה מהר יתכנסו השופטים לדון בבקשה - והאם ייעתרו לה ● פרשנות

עוד 1,302 מילים ו-2 תגובות

"העיתונות חייבת לעסוק במצבו הבריאותי של ראש הממשלה"

"נתניהו בא ממשפחה קורבנית שחינכה את ילדיה שכולם נגדה" ● "הוא הביא מארה"ב את השיטה של איסוף מידע על חברים ויריבים" ● "הגיע הזמן להקים ועדה שתחקור את חלקה של העיתונות במחדל 7 באוקטובר" ● העיתונאי הוותיק שמעון שיפר בריאיון על יחסיו המורכבים של נתניהו עם התקשורת – ועל החרטה הגדולה בקריירה שלו

עוד 1,458 מילים

עובד בעיריית חיפה הודה: יורים בחזירים

הדיון שנערך בסוף השבוע בביהמ"ש בחיפה חשף שהעירייה מדברת בשני קולות: מצד אחד עובד בכיר הודה שהתחילו לירות בחזירים ● מצד שני, ראש העירייה מכחיש ומצהיר כי לא יפרסם דוחות בנושא ● יהב התפרץ לדיון מהקהל, צעק על השופטת ("אני קובע") ועל עוה"ד של תנו לחיות לחיות ("פרחח") ● מחוץ לאולם הוא חטף את הטלפון של כתב זמן ישראל ואיים באגרוף

עוד 1,878 מילים ו-30 תגובות

האסטרטג הביטחוני סמוטריץ' שכח שבלי חיילים אין צבא

סיעת הציונות הדתית נזכרה אחרי 7.5 חודשים של הפגזות שיש עוד חבלי ארץ שראוי ליישב וקיימה ישיבה בצפון ● סמוטריץ' דורש "ליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון", אבל לא מסביר עם איזה צבא הוא יעשה את זה בדיוק ● מדובר באחד השרים שהצביעו להעברת חוק גיוס מגוחך, שיאפשר לבני הישיבות החרדיות להמשיך להשתמט ● פרשנות

עוד 551 מילים ו-1 תגובות

מותו של ראיסי לא יביא לשינוי במדיניות איראן

"באיראן יש תפיסה שמי שמת – מת, וממשיכים הלאה", אומר אלוף (מיל.) עמוס גלעד, "זו מדינה מספיק גדולה ובעלת הון אנושי ומשאבים" ● עם זאת, מותו של ראיסי מהווה טרגדיה אישית עבור המנהיג העליון חמינאי, שראה בנשיא כמחליפו בבוא היום ● גם מותו של שר החוץ עבדולחיאן מהווה מכה עבור איראן ● אבל דבר מזה לא יהווה שינוי ביחס של איראן - לא לישראל, ולא לאיראנים שנאנקים תחת אלימות משטרת הצניעות ● פרשנות

עוד 792 מילים
היום ה־227 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

הבית הלבן: "התקדמות משמעותית" במגעים עם סעודיה

התובע בבית הדין הפלילי בהאג הגיש בקשה לצווי מעצר לנתניהו, גלנט, סנוואר, דף והנייה ● ביידן: הבקשה לצווי מעצר "שערורייתית", אין שוויון בין ישראל וחמאס ● דיווח: יועצי מדיניות החוץ של טראמפ נפגשו עם נתניהו ולפיד ● משפחות חטופים חסמו את הכניסה לירושלים; המשפחות: נהג פגע באחותו של החטוף מתן צנגאוקר ● תיעוד מציאת אתר התרסקות מסוקו של נשיא איראן ראיסי הופץ ברשתות

עוד 69 עדכונים

שלטון צבאי בעזה עלול להוביל לחורבן כלכלי

מי שמפנטז על שליטה אזרחית ישראלית ברצועת עזה – כולל לקחת אחריות על יותר משני מיליון עזתים עוינים הזקוקים לסיוע, כשכבר עתה נגמר הכסף בקופת המדינה והגירעון מזנק לשמיים – מתעלם מהעובדה שמדובר בהתאבדות כלכלית בעלות של עשרות מיליארדי שקלים ● פרשנות

עוד 1,122 מילים ו-1 תגובות

ארה"ב דוחפת להחלשת חמאס – ולא לחיסולו

גורמים בממשל ביידן טוענים כי השאיפה לחסל את חמאס היא לא ריאלית ודוחפים להפסקת אש ● ארה"ב – יחד עם שותפיה הערבים והאירופאים – מגבשת תוכנית שתאפשר לרשות פלסטינית מחודשת לחזור לרצועה ● "אנחנו מנסים לקדם חזון הכולל את דחיקת חמאס לשוליים וחיזוק ישראל"

עוד 1,707 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה