כוונת משטרת ירושלים להגיש כתבי אישום נגד פעילי המחאה - חמורה

גונן בן יצחק נשכב מתחת למכתז"ית בהפגנה בבלפור (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש 90)
אוליבייה פיטוסי/פלאש 90
גונן בן יצחק נשכב מתחת למכתז"ית בהפגנה בבלפור

כוונת משטרת מחוז ירושלים להגיש כתבי אישום נגד פעילי המחאה נגד ראש הממשלה, היא דבר חמור:

עורך הדין גונן בן יצחק שכב מתחת למכת"זית לא כדי להפריע לשוטרים במילוי תפקידם, אלא כדי למנוע המשך התזה מסכנת חיים במיקום קרוב מדי למפגינים. מיקום קרוב מדי שמנוגד לפקודות המשטרה עצמה וכן להוראות הפעלת מכשיר התזת המים.

פשוטו כמשמעו: גונן ביקש להגן על אזרחים מפגיעה בלתי חוקית. במקום להרכין ראש, להודות שפעלה בניגוד לחוק ולהתנצל, מתכוונת משטרת מחוז ירושלים להגיש כתב אישום נגד עורך דין, פעיל זכויות אדם, מוביל מחאה נגד השליט ומי שביקש להגן בגופו על אזרחים חפים מפני פגיעה שכבר בוצעה בדרך זהה בגופם של אזרחים זמן קצר לפני כן.

גונן ביקש להגן בגופו על אזרחים מפגיעה בלתי חוקית. במקום להרכין ראש, להודות שפעלה בניגוד לחוק ולהתנצל, מתכוונת משטרת מחוז ירושלים להגיש כתב אישום נגד עו"ד, פעיל זכויות אדם, ממובילי המחאה נגד השליט

מאחר שמדובר בחשד לעבירות שנגזרות מחופש הביטוי וחירות ההפגנה, מחויבת משטרת המחוז באישור פרקליטות המדינה בטרם הגשת כתבי אישום בנדון. אני מקווה שפרקליטות המדינה (שאנשיה מבינים היטב על פי רוב את חובת האיזון בין חופש הביטוי וחירות ההפגנה לבין זכויות ואינטרסים מתנגשים) לא תאשר למשטרה להגיש כתבי אישום כה מסוכנים.

משמעות הגשת כתבי האישום הללו היא הרתעה נוספת של אזרחים מהשתתפות בהפגנות. מדובר ביצירת אפקט מצנן על חופש הביטוי. ובמלים פשוטות: הפחדה מקיום הפגנות נגד השלטון.

מובן שאסור לאזרחים לתקוף שוטרים. אלא שמעדויות וסרטונים שהגיעו אליי, מדובר דווקא בתופעה הפוכה: אלימות חמורה מצד שוטרים כלפי מפגינים.

לא כל השוטרים. לא רובם. מלאכתם כמובן קשה ורובם עומדים בה כמיטב יכולתם. אבל אלימות שוטרים בהפגנות במחוז ירושלים, מעצרי שווא, חקירות הפחדה וגם מעשים מחפירים כדוגמת השחתת דגמי צוללות מתנפחות באמצעות סכינים שלטעמי אסור בכלל לשוטרים לשאת – כל אלו קיימים, מסלימים לא אחת ומבטאים חוסר הבנה מטריד של תפקידה של משטרה במדינה דמוקרטית.

גם במשטרת מחוז ירושלים – כמו בכל מחוזות משטרת ישראל – קיימים גורמים חיוביים והגונים. אך ישנה גם מגמה מטרידה שחוזרת על עצמה.

נקודה מטרידה במיוחד טמונה בדברי בכיר במשטרת מחוז ירושלים להארץ: הוא הביע תרעומת על כך שהמשטרה לחצה על הפרקליטות לאשר הגשת עשרות כתבי אישום, אך בפועל אושרו רק 3 כתבי אישום. הוא קבל על כך שמתוך מאות מעצרים, לא ייתכן שמוגשים כה מעט כתבי אישום.

הפוך: מאות מעצרים בהפגנות של אזרחים שומרי חוק שמפגינים למען שלטון החוק, נגד הפגיעה במשטר הדמוקרטי, למען זכויות האדם, למען טוהר המידות ונגד המדיניות הכלכלית המופקרת והמושחתת – ובכן, מאות מעצרים אלו הם חרפה. מדובר במספר מדאיג שמהווה תעודת עניות למשטרה. ואם אכן אושר להגיש עד כה 3 כתבי אישום, הדבר מעיד על שיקול דעת סביר יותר בקרב אנשי הפרקליטות.

יש לבחון כל מקרה לגופו. יש להיזהר מהכללות. יש לשמור על החוק. ואסור לתקוף שום שוטר. אבל אני יכול להעיד על מספר חקירות הפחדה מופרכות, על מעצרי שווא חמורים, על מקרי אלימות חמורה מטעם שוטרים במחוז ירושלים ועל חוסר הבנה מוחלט באשר לחשיבות השמירה על זכויות האדם והאזרח.

אבל אני יכול להעיד על מספר חקירות הפחדה מופרכות, על מעצרי שווא חמורים, על מקרי אלימות חמורה מטעם שוטרים במחוז ירושלים ועל חוסר הבנה מוחלט באשר לחשיבות השמירה על זכויות האדם והאזרח

מפקד מחוז ראוי, מפכ"ל קבוע ועצמאי בעל השכלה משפטית ורגישות לזכויות אדם, שר אמיתי לביטחון פנים וקטיעת הלחץ הפוליטי החמור מטעם הנאשם על משטרת מחוז ירושלים – כל אלו הכרחיים ודחופים. לצערנו, זה ייקח זמן. אבל זה יקרה. גם במובן הזה מדובר בהשחתת מידות מטעם הנאשם. אבל גם במובן הזה הדמוקרטיה תנצח.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 540 מילים
כל הזמן // יום שני, 23 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טענות העותרים "מאיפה יש להם את הסמכות הזו? מהתפקיד שלהם כ'מגיני החוקה'"

בעתירה נגד ממשלת החילופים, מסתמן שבית המשפט העליון עשוי לראשונה לפסול חוק יסוד ● ואם זה יקרה, המדובר בארוע מכונן בהיסטוריה של המדינה ● יש מי שאף מכנים זאת הפיכה חוקתית ● השאלה המרכזית, החוזרת שוב ושוב, היא: מניין שואב בית המשפט את הסמכות לפסול חוק יסוד? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים - והפעם: ראיון עם פרופ' יניב רוזנאי, המומחה המוביל למשפט חוקתי

עוד 3,485 מילים ו-2 תגובות

על גמגום ומנהיגות

הניצחון של ג’ו ביידן וקאמלה האריס בבחירות לנשיאות ארצות הברית מעורר השראה מבחינות רבות. בהן העובדה שג'ו ביידן, האיש המבוגר ביותר שניבחר אי פעם לתפקיד, מתמודד עם מגבלה גופנית, שעשויה להיות קריטית למי שמקצועו דיבור – הוא מגמגם.

נצחון ביידן והאריס בבחירות לנשיאות ארה"ב מעורר השראה מבחינות רבות. בהן זה שביידן, האיש המבוגר ביותר שניבחר אי פעם לתפקיד, מתמודד עם מגבלה גופנית, העלולה להיות קריטית למי שמקצועו דיבור – הוא מגמגם

מנהיגים שונים הצליחו במהלך ההיסטוריה להתגבר על הגמגום שלהם או לנצל אותו לטובתם. המצביא הרומי קורנליוס העצים את הגמגום שלו כמו שחקן פוקר מיומן על מנת להערים על אויביו שזילזלו ביכולות שלו. משה כידוע הפך למנהיג החשוב ביותר בתולדות העם היהודי למרות שהיה כבד לשון. צ'רצ'יל הוא מנהיג אגדי נוסף שהצליח להתגבר על הגמגום.

מנהלים מגמגמים שהגיעו לעמדות בכירות, החלו לדבר לאחרונה באופן פומבי יותר על הקשיים שלהם, תוך הדגשת העובדה שהקושי בדיבור לימד אותם להקשיב ולאפשר לעובדים לחוש בטוחים. כל אלו עשויים להטעות ולחשוב שאנו חיים בתקופה שמאופיינת בסובלנות רבה יותר לאנשים עם קשיי דיבור שונים, במיוחד מנהיגים, אך מחקרים רבים מגלים שזה לא מדויק.

אנשים נוטים לשפוט את המקצועיות והסמכותיות של אנשים סביבם על-פי האיכויות הקוליות שלהם. זאת למשל לעומת הפנים שנשפטות בעיקר על-פי היבטים רגשיים וכאלו הקשורים בחיוביות. במחקר שבדק מגוון רחב של סימנים גופניים הקשורים להבעות פנים, תנוחות ומחוות וגוף וכן היבטים שונים הקשורים בקול (כגון עוצמה, טון ושטף דיבור), מצאו ברגון והקולגות שלה, ששטף דיבור נתפס על-ידי אחרים כאלמנט הקשור ביותר למומחיות, אמינות ושכנוע.

מחקרים רבים אחרים מצביעים שוב ושוב על כך שדיבור סמכותי ומשכנע מאופיין במיעוט עצירות, גיוון באיכויות הקוליות (לא מונוטוני), טון בטוח וחזק ודיבור מהיר (כ-200 מילים בדקה).

בשלב הזה, היינו יכולים לעצור ולשאול אז מה? אבל ניראה שלאופן בו אנו שופטים את הקול של האחרים יש השלכות ממשיות על התיפקוד במקום העבודה. מחקר משנת 1999 מצא, שהאיכויות הקוליות שמקושרות עם דומיננטיות, אכן קשורות בתיפקוד מיטבי בעבודה – כניראה משום שאנשים מגיבים טוב יותר למי שמדבר באופן נמרץ, ובטון רם ומגוון.

אפקט ההילה, על פיו קול חזק ובטוח מקושר עם מקצועיות, פועל גם באופן הפוך: מחקר ישראלי מהשנה האחרונה מצא שמגמגמים נתפסים כפחות מתאימים לתפקידי מנהיגות.

מחקרים רבים אחרים מצביעים על כך שדיבור סמכותי ומשכנע מאופיין במיעוט עצירות, גיוון באיכויות הקוליות (לא מונוטוני), טון בטוח וחזק ודיבור מהיר (כ-200 מילים בדקה)

היינו מצפים שמגמגמים יהנו מהגנה מפני אפליה ולעג ציבורי, שכן גמגום (בניגוד לדיבור שהוא פשוט לא אסרטיבי ובטוח) נובע מבעיה נוירולוגית ומוכר כנכות. אך לא עניין שולי שכזה יעצור את נתניהו, שזיהה בתקופת הבחירות  את החולשה של גנץ.

הצוות שלו ערך סרטון וידאו מכל הגמגומים והטעויות של של גנץ והעלה אותו לרשתות החברתיות. הקטע אף הוצג בכנס בחירות של הליכוד ולווה בחיקוי משפיל של גנץ על-ידי נתניהו בכבודו ובעצמו. בכך נתניהו לא רק הלעיג את גנץ, אלא גם הדגיש את הפער בין היכולות האורטוריות, ובהשלכה גם את התפיסה לגבי יכולות הניהול של שניהם.

גנץ, לדעתי בטעות, מעולם לא התייחס לגמגום שלו באופן ישיר ובכך הכשיר את הקרקע להמשך הלעג, במקום לפתוח בדיון כן בגמגום כסוג של נכות שהוא מצליח להתמודד איתה. במקום להסביר, כמו המנהלים שהוזכרו בתחילה וכמו שביידן עצמו עשה מאוחר יותר, שהגמגום העניק לו יתרונות תקשורתיים כגון הקשבה ואנושיות, הוא ניסה בחוסר הצלחה להשיב לנתניהו באותה המטבע. הצוות שלו הפיץ קטע וידאו עם לקט טעויות לשון של נתניהו, אך העריכה הייתה מאולצת והתשובה העלובה רק הדגישה את הפער בין המועמדים.

כשנידרש בכל זאת לענות לסוגייה, הסביר גנץ שהוא לא למד משחק בניו יורק ושהקדיש את חייו לפיקוד ולעשייה בשטח. בכך, הוא ניסה  למתג את להטוטי הלשון של נתניהו כמייצגים את חוסר האותנטיות שלו, לעומת יכולות המנהיגות האמיתיות שלו עצמו.

היינו מצפים שמגמגמים יהנו מהגנה מפני אפליה ולעג ציבורי, שכן גמגום (בניגוד לדיבור לא אסרטיבי או בטוח) נובע מבעיה נוירולוגית ומוכר כנכות. אך לא עניין שולי שכזה יעצור את נתניהו, שזיהה בתקופת הבחירות את החולשה של גנץ

באחד הראיונות הזכיר גנץ את משה שגימגם, אך עורר זעם מקהל הקוראים על עצם ההשוואה. העיתונות הימנית והדתית המשיכה לקשור בקביעות בין הדיבור של גנץ ובין סט של תכונות אופי שלא מתאימות למנהיג כגון הססנות, חוסר החלטיות וישנוניות. בסבבי בחירות כה צמודים, יתכן כי למיתוג הבעייתי של גנץ הייתה השפעה קריטית על תוצאות הבחירות.

אותו סט של תכונות נקשר גם בביידן שזכה על-ידי טראמפ לכינוי סליפי ג'ו (ג'ו הישנוני). התקשורת האמריקאית ביקרה אותו על טעויות לשון והיסוסים, שמומחים להגייה משייכים לגמגום שלו. למשל, באחד מהמפגשים הפומביים של המועמדים עם קהל (town hall), ענה ביידן על שאלה ועמד להזכיר את אובמה בשמו אך אז החל לגמגם. על מנת לא להכשל בלשונו, הוא החליף את השם "אובמה" ב"בוס שלי." גם כאן המדיה התנפלה על הטעות ורבים לעגו למה שניתפס בעיניהם כשכחה, שמייצגת את גילו ואת חוסר כשירותו לתפקיד. למעשה, מסבירים מומחים בנושא, שינוי המשפט הוא אחת מטקטיקות ההתמודדות עם גמגום.

במקום ניסיון כושל להצניע את הגמגום (דבר שקשה עד בלתי אפשרי לעשות בעידן הרשתות החברתיות), בחר הצוות של ביידן להתייחס אליו באופן מתוחכם, שאיפשר לכרוך את אותו בסט שונה של תכונות שבבסיסן הקשבה, חמלה ואנושיות.

במהלך הקונגרס של המפלגה הדמוקרטית, שנערך בשל הקורונה אוןליין, הזכירו רוב הדוברים את ניסיון חייו הקשה של ביידן: את העובדה שהוא איבד את אשתו הראשונה ושני בניו, ואת זה שכאב יחיד הוא נסע בכל יום שעתיים לעבודה וחזר בזמן כדי לבלות זמן איכות עם בניו.

ההתנסויות הקשות הוצגו כסמל למסירות של ביידן לתפקיד ולמשפחתו והן ניקשרו במישרין לחמלה העמוקה שלו לסבלם של אחרים. העובדה שהסיפורים סופרו שוב ושוב על ידי אחרים ולא על-ידי ביידן עצמו, חיזקה את האתוס שלו כאנושי ורגיש. דמות זו מוצבה כמובן בניגוד מוחלט לטראמפ, שניתפס כמחרחר שינאה וידוע כמי שלעג פעמים רבות לנכים, נשים, ולכל מי שהוא תפס כפחות מוצלחים ממנו (רמז: כמעט כולם).

במקום ניסיון כושל להצניע את הגמגום (דבר שקשה עד בלתי אפשרי לעשות בעידן הרשתות החברתיות), בחר הצוות של ביידן להתייחס אליו באופן מתוחכם, שאיפשר לכרוך את אותו בסט שונה של תכונות שבבסיסן הקשבה, חמלה ואנושיות

מונולוג מרגש במיוחד של בריידן הרינגטון, ילד בן 13 הסובל מגמגום, עזר לשים את הגמגום על השולחן בזמן הועידה. הרינגטון סיפר כיצד ביידן סייע לו ונתן לו השראה בהתמודדות עם הגמגום שלו:

"ביידן עזר לי. דמיינו מה הוא יוכל לעשות בשביל כולנו….אנחנו זקוקים למישהו שאכפת לו".

הגמגום הפך מסמל של ישנוניות וזקנה לסמן של אותנטיות, אמפתיה ומסירות לאחר. יותר מכך, הוא שיחק תפקיד בהבנייה של ביידן כאיש אמיתי ורגיש.

עם הניצחון שלו לנשיאות, הסיפור האישי של ביידן הפך למייצג הארכיטיפ הקלאסי של הלוחם, שצומח ועולה דווקא מתוך הייסורים הרבים ומגיע לניצחון וגדולה.

גנץ אכן מאכזב בהססנות שלו את קהל המצביעים שלו, אך ההיסטוריה של ביידן בתפקידיו הרשמיים מעוררת תקוה שהוא יגלה מנהיגות בטוחה ואנושית יותר, כזו שיודעת להקשיב ולא רק לדבר, כזו שמזדהה ולא מפגינה אדנה וניתוק. כזו שפועלת מתוך חמלה ולא רק מתוך אינטרסים אישיים. זו דמות שהציבור יכול להתחבר אליה. גם אם היא לא מושלמת, היא אמיתית ומעוררת השראה.

לסיום, אציין רק שנשים נוטות לדבר באופן שוטף יותר מגברים, אך ברוב המקומות בעולם עדיין קשה להן להיתפס כמנהיגות ראויות. מעניין יהיה לראות כיצד אלמנט זה ישחק בפוליטיקה הארצית והעולמית בשנים הקרובות.

שרון אביטל היא בעלת דוקטורט ברטוריקה מאוניברסיטת טקסס באוסטין. היא מרצה וחוקרת שכנוע, תקשורת בלתי מילולית, ותקשורת בין תרבותית. בשל הכובע הכפול שהיא חובשת כרטוריקנית וכמטפלת בשיטות שונות של רפואה משלימה, היא מתעניינת גם בקשר בין פוליטיקה ותהליכי ריפוי ושליטה (צילום: קובי וולף)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,103 מילים

ב-28 יישובים, שבהם שיעורי תחלואה גבוהים, לא ייפתחו מחר הלימודים בכיתות ה'-ו'

נתניהו: "בושה שגנץ משתמש בצה"ל ככלי לניגוח פוליטי" ● ראש הממשלה החליפי: הדלפת המידע על טיסתו החשאית של נתניהו לסעודיה - צעד חסר אחריות ● דרעי: בהקמת ועדת הבדיקה חצה גנץ קו אדום; ספק אם יש הצדקה להמשך השותפות הפוליטית ● שר החוץ הסעודי מכחיש שיורש העצר בן סלמאן נפגש עם בכירים ישראלים ● נתניהו סירב להתייחס לדיווח על ביקורו בסעודיה

עוד 60 עדכונים

נדיר שדיון טכני בוועדת הפנים של הכנסת שעניינו הליכי הצבעה במועצה מקומית יהפוך לדרמה פוליטית ● אבל כשברקע קמפיין "הבחירות הגנובות" של טראמפ ובאופק בחירות מוקדמות לכנסת, גם הצעת חוק שנועדה לאפשר לתושבים המצויים בבידוד להצביע מחר בתל מונד הופכת לזירת קרב והאשמות בין הליכוד לכחול-לבן ● קבלו הצצה למה שמחכה לנו בבחירות הארציות ● פרשנות

עוד 1,175 מילים

למקרה שפיספסת

מחשב לכל תלמיד, כמעט

הכיתה הדיגיטלית הממשלה רכשה 150 אלף מחשבים בעלות של 400 מיליון שקל, כדי לאפשר לימוד מרחוק לתלמידים שאין להם מחשב בבית ● אבל מספר הבתים שאין בהם ציוד לימודי מתאים הרבה יותר גדול, ולפי הערכות מספר התלמידים הזקוקים למחשב הוא יותר מכפול ● גורמים המעורים בנושא טוענים: בסכום כזה ניתן היה לחלק מחשבים לכולם, אם היו רוכשים מחשבים משומשים ● משרד החינוך בתגובה: "המדיניות הייתה לחלק את המחשב הטוב ביותר"

עוד 1,043 מילים

הטראמפיזם ממשיך לתת לנו מתנות מורעלות

טראמפ הפסיד בגדול בבחירות לנשיאות (למרות ההכחשות של תומכי תאוריות הקונספירציה והפייק-ניוז משני צידי האוקיינוס) אבל הטראמפיזם הרעיל יישאר אתנו זמן רב. בהקשר הישראלי מסוכנת במיוחד התקופה עד להשבעתו של ביידן ב-20 בינואר, כשאין לו מה להפסיד, משום שהיא מאפשרת לממשל טראמפ לתת לנו עוד מ"המתנות המורעלות" שטרם הספיק לתת, או התקשה לתת עד כה.

בהקשר הישראלי מסוכנת במיוחד התקופה עד להשבעת ביידן ב-20 בינואר, כשאין לו מה להפסיד. היא מאפשרת לממשל טראמפ לתת לנו עוד מהמתנות המורעלות שלא הספיק או התקשה לתת עד כה

בביקורו האחרון של מזכיר המדינה פומפאו בארץ הייתה לנו דוגמה לכך, אבל על הפרק "מתנות מורעלות" נוספות ואפילו יותר מסוכנות.

פומפאו האוונגליסט, שמתכוון להתמודד על מושב אחד משני הסנטורים מקנזס, רואה בתקופה הזאת הזדמנות פוליטית נהדרת לחזק את מעמדו בקרב הבסיס הפוליטי שלו. הרי האוונגליסטים אינם רוצים שיישאר שמץ סיכוי להסדר בינינו לבין הפלסטינים, שכן הסדר כזה ימנע את התגשמות הנבואה על "קרב גוג ומגוג בין בני האור לבני החושך בארמגדון (מגידו)" שבעקבותיו מי מאתנו שיישאר בחיים יתנצר, מכיוון שנחזה בחזרתו של ישוע המשיח ונשתכנע שהוא מביא את הגאולה.

לשגריר דיוויד פרידמן, שהוא יותר שגריר של מועצת יש"ע מאשר של ארה"ב, זאת גם הזדמנות להשתחרר מהבלמים של הדרג המקצועי במחלקת המדינה ולסייע לידידיו המתנחלים ולאמונתו הדתית.

עבור טראמפ, שאין לו באמת אידאולוגיה כלשהיא, אלא אם כן נרקיסיזם נחשב, זאת תקופה שבה אפשר להראות שהוא עדיין שולט וממש לא אכפת לו המשמעויות לישראל ולארה"ב.

מבחינת נתניהו, אין מניעה להמשיך לפגוע בתמיכה הדו-מפלגתית בישראל ובקשר בין ישראל למפלגה הדמוקרטית ולרוב הקהילה היהודית אמריקאית, אם אפשר להשיג תמיכה של עוד מצביעי בנט שמאיימים עליו בסקרים.

כך קיבלנו לראשונה בהיסטוריה ביקור של גורם אמריקאי רשמי בהתנחלות והכרזה על ביטול ההפרדה בין תוצרת מההתנחלויות לבין תוצרת מישראל בגבולות 67. לקינוח קיבלנו גיבוי רשמי לטענה המופרכת של ממשלת ישראל לגבי האנטישמיות כביכול של תנועת ה BDS.

כך קיבלנו לראשונה בהיסטוריה ביקור אמריקאי רשמי בהתנחלות, הכרזה על ביטול ההפרדה בין תוצרת ההתנחלויות לתוצרת ישראל בגבולות 67, וגיבוי רשמי לטענה המופרכת לגבי האנטישמיות של ה-BDS

לפי סקרים רבים אנחנו למדים, שרוב תומכי המפלגה הדמוקרטית ורוב יהודי ארה"ב מתנגדים ל-BDS אולם בעת ובעונה אחת מתנגדים להוצאה מחוץ לחוק של ה-BDS, משום שזו פגיעה בזכות ביטוי חף מאלימות, שאין קדושה ממנה בחוקה לליברלים האמריקאים (השמרנים כידוע מעדיפים את הזכות הבלתי מוגבלת של אזרחים לשאת נשק).

הימין הישראלי מנסה לשכנע שהמתנגדים בעולם למדיניות הכיבוש וההתנחלות הם בוגדים בעמם (כשמדובר ביהודי התפוצות) או סתם אנטישמיים (כשמדובר בגויים). טיעון זה, המבטא עריצות מחשבתית חשוכה, פוגע קשות באינטרס הישראלי, משום שהוא הופך לאוייבים המונים רבים מידידי האמת של ישראל בעולם שכול "חטאם" הוא שאינם מסכימים עם מרכיבים במדיניות ממשלת ישראל הימנית.

החיבור בין BDS לאנטישמיות נשמע כל כך מגוחך ומופרך לאוזניים שלא נחשפו לשטיפת המוח של ממשלת ישראל, משום שרבים מתומכי ה-BDS הם יהודים. בנוסף, ברור לכל מי שנמצא בשטח, שהאנטישמית היא נחלתם של מתנגדיהם מהצד השני של המפה הפוליטית, אלו שתומכים בעליונות לבנה בשל גזענותם.

ביטול ההבחנה בין תוצרת ההתנחלויות לבין תוצרת ישראל בגבולות 67 בסופו של דבר יפגע בישראל, גם משום שהוא מבטל את יכולת הבחירה שעושים רבים מבין אלו שיש להם ביקורת על הכיבוש וההתנחלויות, אבל תומכים בקיומה של ישראל בגבולות 67 או בחילופי שטחים מוסכמים. רבים מהם יעברו להחרמה של כל תוצרת ישראלית.

מתנה נוספת, חזרתו של פולארד לארץ מבורכת, משום שהוא אינו האשם המרכזי בפרשה הזאת שגרמה כל כך הרבה נזק ליחסי ישראל ארה"ב. האשמים העיקריים היו שולחיו, הוא היה רק דג רקק, שבגד במדינתו בשל בצע כסף והציע את מרכולתו גם למדינות אחרות. אולם חשוב שישראלים יהיו מודעים להתנגדות של רבים כל כך מידידנו בארה"ב לשחרורו.

הימין הישראלי מנסה לשכנע שהמתנגדים בעולם למדיניות הכיבוש וההתנחלות בוגדים בעמם (כשמדובר ביהודי התפוצות) או סתם אנטישמיים (כשמדובר בגויים). טיעון זה, המבטא עריצות מחשבתית חשוכה, פוגע קשות באינטרס הישראלי

כמי שסייע למאמציו הנחושים של הנשיא פרס לשחרר את פולארד אני יודע, שקהילת המודיעין האמריקאית "עמדה על רגלים אחוריות" בהתנגדות לשחרורו. אני גם זוכר איך בשיחות וואי פלנטיישן בהן השתתפתי, איים ראש ה-CIA ג'ורג' טנט בהתפטרות כשנתניהו ביקש את שחרורו של פולארד, כדי להמתיק פוליטית את הפשרות שנאלץ לעשות כחלק מההסכם על חברון. טנט, שהיה ידיד קרוב של סוכנויות המודיעין שלנו ותומך חם בישראל ראה בפרשיית פולארד בגידה ופגיעה חמורה בקשר המודיעיני עם ישראל.

כך גם יהדות ארה"ב, שניזוקה מפרשת פולארד משום שהואשמה באופן גורף בנאמנות כפולה וכתוצאה מכך שנים רבות התקשו יהודים להתקבל לסוכנויות המודיעין של ארה"ב ולהמשיך לתמוך בישראל. יש לקוות לפחות, שנתניהו לא יחגוג את חזרת פולארד למטרות פוליטיות בישראל באופן שיפגע בקהלים חשובים ותומכי ישראל בארה"ב.

"המתנות המורעלות" המדאיגות ביותר הן אלו שעדיין עלולות להימסר לנו לפני השבעת הנשיא החדש. אישורי הבנייה ב"גבעת המטוס" והאישור המסתמן לבנייה באזור E1 מנסים לחסום כל אפשרות להסדר בירושלים. E-1 תבתר את הגדה לקנטון צפוני וקנטון דרומי תמנע את שילובה של ירושלים המזרחית והמקומות הקדושים לפלסטינים בתוך המרחב הפלשתינאי, וגבעת המטוס תיצור חיץ שינתק את מזרח ירושלים מבית לחם ותכתר את בית צפפא בשכונות יהודיות מכל צדדיה.

כל אלו בינינו, שמאמינים בפתרון שתי המדינות וחוששים מהסכנות לעתיד הציונות בסיטואציה בה נצטרך לבחור בין יכולתנו להיות הבית הלאומי של העם היהודי לבין היותנו דמוקרטיה – חייבים ללחוץ על שרי "כחול לבן" להתעשת.

כמי שסייע למאמצי הנשיא פרס לשיחרור פולארד אני יודע, שקהילת המודיעין האמריקאית עמדה על רגלים אחוריות בהתנגדות לשחרורו. בשיחות וואי פלנטיישן בהן השתתפתי, איים ראש ה-CIA בהתפטרות כשנתניהו ביקש זאת

עליהם למנוע את המהלכים של "הסיפוח הזוחל", שמסוכן לא פחות מכוונות הסיפוח שבוטל בזכות "הסכמי אברהם". עלינו להימנע מהמתנות שעוד מתכנן לנו ה"סנטה קלאוס" המסוכן ביותר לישראל בהיסטוריה המודרנית, בין חג ההודייה, "מבצעי יום שישי השחור" וחג המולד.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא חבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה ומשמש כיו"ר מועצת הבוגרים של קרן ווקסנר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו שוב עובד על גנץ

נתניהו נתן לגנץ ג'וב פיקטיבי, מנכ"ל משרד רה"מ החליפי, וקיבל את מה שרצה - חשב כללי באוצר ● גנץ לא העז לתבוע תמורה רצינית יותר, כי ידע שאין לו סיכוי אצל נתניהו ● גם ועדת הבדיקה חסרת השיניים בפרשת הצוללות שמינה אתמול לא שינתה את דימוי גנץ המתקפל ● בכחול-לבן רותחים, וסכנת הפילוג שם לא חולפת לרגע ● "אנחנו בדרך לבחירות", מודים בסביבת גנץ ● פרשנות

עוד 632 מילים

ג'יי סטריט מחכה לביידן כדי לחזור אל מעגל המשפיעים

ראיון אחרי ארבע שנים שבהן נרתמה ג'יי סטריט למאבקים בבית הלבן, נשיא השדולה הליברלית ג'רמי בן-עמי מצפה לשיתוף פעולה פורה עם הממשל החדש של ביידן ● בראיון לזמן ישראל, בן-עמי מצהיר כי יקדם חזרה לגישה "מאוזנת" כלפי ישראל, העלאת הסוגיה הפלסטינית לשולחן המדיני, וחזרה להסכם הגרעין עם איראן ● אבל גם הוא מבין שהמזה"ת וישראל בפרט לא יהיו בראש סדר העדיפויות של ביידן

עוד 1,035 מילים

"שפכו כאן כל כך הרבה כסף, ואז הכל נתקע בגלל שחיתויות"

אחרי שנתיים ללא הנהלה, מונה דן ליכטמן למנכ"ל פארק אריאל שרון ● בראיון לזמן ישראל הוא מצהיר: "אני מנסה להחזיר את הגלגל חמש שנים אחורה ולפתוח את הפארק לציבור. הניהול יהיה מקצועי ושקוף מכאן והלאה" ●  אלא שהמחיר עלול להיות ויתור על בירור האמת והעלמת עין מהפוליטיזציה של הדירקטוריון ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,471 מילים

מגפת הקורונה "אסור שיחלקו חיסונים לפי מי שיש לו לובי"

חיסוני הקורונה יגיעו לישראל בטפטוף, ועד כה לא התקבלה החלטה על סדר חלוקתם ● הוועדה המקצועית האחראית על כך לא התכנסה מאז פרוץ המגפה ובינתיים הודיע נתניהו שיקים ועדת שרים בראשותו אשר תקבע את סדר קבלת החיסונים ● רופאים, ועדי עובדים חיוניים ופקידים מזהירים: "במשבר הזה מסרסים גופים מקצועיים ומקבלים החלטות פוליטיות אומללות. זה עלול לקרות גם עם החיסונים"

עוד 2,438 מילים

דיווח: פרויקטור הקורונה מתנגד לפתיחה גורפת של בתי הספר

גנץ הודיע על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לחקירת רכש הצוללות וכלי השיט ● הממשלה אישרה את מינוי יהלי רוטנברג לחשב הכללי והוד בצר למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי; השרים ניסנקורן והנדל החרימו את הישיבה ● נתניהו במסר לביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן" ● "פרשת משפטים - בושה": נציב התלונות רוזן מתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות

עוד 57 עדכונים

איך יכול להיות שטובת הנאה בסך 20 מיליון שקל לא מצדיקה חקירה?

ביום חמישי הגישה התנועה לאיכות השלטון את עתירתה המתוקנת בפרשת הצוללות, הכוללת התייחסות להחלטת מנדלבליט שלא לחקור את פרשת המניות של נתניהו ● תגובתה של התנועה מנוסחת בסעיף 309 לעתירה כך: "מטורף!!!" ● וכשבוחנים את רווחי נתניהו כפי שמפרט מנדלבליט בהחלטתו, מגלים כי המספרים אף גבוהים ממה שהיה ידוע - "מטורף עוד יותר", כותבת התנועה ● פרשנות

עוד 831 מילים

דיווח: משרד הבריאות תומך בפתיחת כל מערכת החינוך בערים ירוקות

עם צאת השבת, בירכו את פולארד מספר שרים ופוליטיקאים, בהובלת נשיא המדינה וראש הממשלה ● פולארד סיים תקופת תנאי של חמש שנים מאז שוחרר ממאסר של 30 שנה ● ההפגנות ברחבי הארץ התחדשו למרות מזג האוויר ● בנס ציונה נתלה שלט ענק, "שמאלנים בוגדים" ● בזירה הפוליטית גם מברכים את פיטר פלצ'יק שזכה במדליית זהב באליפות אירופה בג'ודו

עוד 10 עדכונים

באופן קבוע, מדי ארבע שנים מיד אחרי הבחירות, עולה השאלה כיצד הצביעו יהודי ארצות הברית ● אולם אחרי הבחירות האחרונות התברר שאין אפילו סקר או מדגם אחד שמקובל על כולם ● לחלל שנוצר נכנסו ארגונים יהודיים מפלגתיים ובאופן לא מפתיע, כל ארגון טוען שהסקר שלו מוכיח שהמפלגה שלו הצליחה יותר

עוד 771 מילים

כשנטפליקס הציעו לדיוויד פינצ'ר לעשות עבורם סרט, הבמאי המוערך שלף תסריט שכתב אביו המנוח על הרמן מנקייביץ', התסריטאי המקורי של "האזרח קיין", שנלחם לקבל על כך את הקרדיט מול הבמאי הענק אורסון ולס ● "מאנק", סרט בשחור-לבן שחוזר אל אחד המאבקים הגדולים של הוליווד בשנות ה-30, הוא גם האישי ביותר של פינצ'ר ● "לא עניין אותי מי עשה מה, או מה הוכח או לא. ניסיתי להגיע לליבת הרעיון, לסחף שנוצר ביחסים בין תסריטאים ובמאים"

עוד 2,193 מילים

אני יודעת מה עשית בקיץ האחרון, ואסור שזה יקרה שוב

מאמר על השפלת נשים, "גבריות רעילה" ולחץ מיני במחנות קיץ יהודיים בארה"ב, פתח תיבת פנדורה ● אחרי שנחשף כי נערות מדורגות שם לפי ביצועים מיניים, וכי שירים סקסיסטיים הם חלק מההווי, אנשי חינוך נרתמו למיגור התופעה ● בשיחה עם זמן ישראל, מחברות המאמר הצעירות אומרות: "את לא בהכרח מבינה בזמן אמת שזה לא צריך להיות כך. את חושבת שמשהו לא בסדר איתך, כי את לא רוצה להצטרף"

עוד 1,190 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה