שאלות מתחום המוסר וההגיון הן לא מותרות

מוחסן פחריזאדה, מדען הגרעין האיראני שחוסל, צילום מסך מ"כאן"
מוחסן פחריזאדה, מדען הגרעין האיראני שחוסל, צילום מסך מ"כאן"

יש לשאול בכנות וברצינות: האם אכן מדובר במי שעומד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני או שמא הוא עומד בראש תוכנית להעשרה גרעינית למטרות אזרחיות?

אם נכונה האפשרות הראשונה, נשאלת השאלה אם מוסרי ונכון להתנקש בחייו. אם נכונה האפשרות השנייה, מדובר ברצח אכזרי וחסר כל צידוק.

האם אכן מדובר במי שעומד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני או שמא בראש תוכנית להעשרה גרעינית למטרות אזרחיות? אם נכונה האפשרות השנייה, מדובר ברצח אכזרי וחסר כל צידוק

במידה שאכן עמד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני שעלול לאיים על מדינת ישראל, נשאלת השאלה האם מדובר בהתנקשות שתוליד תגובה איראנית נגד מטרה צבאית ישראלית או נגד מטרה אזרחית ישראלית חלילה.

אם חלילה מדובר בתגובה שתתמקד במטרה אזרחית, האם תהיה זו מטרה אזרחית בתחום מדינת ישראל או שמא בנציגות דיפלומטית ישראלית במדינה אחרת חלילה, או אפילו נגד מרכז קהילה יהודית כלשהי במדינה אחרת, בשל הצמדת מדינת ישראל הן בעיני עצמה והן בעיני חלק מאויביה ליהודים ברחבי העולם.

הניסיון מלמד שישנן התנקשויות שלא הולידו פיגועי תופת בתגובה (ההתנקשות במלטה באוקטובר 1995 בחיי ד"ר פתחי שקאקי שהנהיג את הג'יהאד האיסלמי) אך ישנן התנקשויות שהולידו פיגועי תופת מחרידים ביותר וקטלניים ביותר בתחום מדינת ישראל (ההתנקשות בחיי מהנדס חמאס יחיא עייאש בינואר 1996 הולידה פיגועי תופת איומים בלב ירושלים ובלב ת"א במרס 1996).

הניסיון מלמד גם שישנן התנקשויות שהולידו הן פיגועי תופת מטעם חמאס וג'יאהד איסלמי (למשל: בשנת 2002 המחרידה מכל והקטלנית מכל במסגרת ההתלקחות הישראלית-פלסטינית שהתחוללה בין השנים 2000-2004) והן השתלבות של פלגים מאש"פ (פתח-תנזים) בביצוע פיגועי התופת (גם כן בשנת 2002).

מאידך, הניסיון מלמד שישנן התנקשויות שלא הולידו בהכרח פיגועי תופת קטלניים (ההתנקשויות בחיי בכירי חמאס ברצועת עזה בשנת 2004: השייח' אחמד יאסין וכן ד"ר עזיז אל-רנטיסי).

ישנן התנקשויות שהולידו פיגועי תופת מחרידים ביותר וקטלניים ביותר בתחומי הדינה (ההתנקשות בחיי מהנדס חמאס יחיא עייאש בינואר 1996 הולידה פיגועי תופת איומים בלב ירושלים ובלב ת"א במרס 1996)

וישנו מבט רחב יותר מהמבט שממוקד באש"פ, חמאס וג'יאהד איסלמי (התנקשויות שבעקבותיהן התחוללו פיגועי תופת מחרידים וקטלניים בלב ת"א, בלב ירושלים ובלב חיפה בין השנים 2000-2004 כאמור לעיל. 4 שנים איומות שבמהלכן בוצעו פיגועי תופת הן בתחום מדינת ישראל הריבונית, הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה). ישנו מבט אוניברסלי יותר שמלמד גם הוא הן על תגובה קטלנית לעתים והן על העדר תגובה קטלנית לעתים אחרות.

למשל: ההתנקשות בחיי מזכ"ל חיזבאללה, עבאס מוסאווי (שנרצח בידי מדינת ישראל במחיצת אשתו וילדיו בלבנון למרבה הזוועה) הולידה הן פיגוע תופת קטלני בשגרירות ישראל בארגנטינה (12 הרוגים) בקיץ 1992 והן פיגוע נקמה מחריד מכל וקטלני מכל בלב בירת ארגנטינה (95 נרצחים בפיצוץ מתחם הקהילה היהודית בבואנוס-איירס) בקיץ 1994. מעשי הטבח הללו מיוחסים לחיזבאללה בגיבוי המודיעין האיראני. הם נחשבים למעשי נקמה מטעם חיזבאללה (בגיבוי המודיעין האיראני) אך עדיין רב הנסתר על הגלוי בנדון.

כך גם ההתנקשות בחיי בכיר המערך הצבאי של חיזבאללה בלב דמשק בשנת 2008 (עימאד מורנייה שכונה רמטכ"ל חיזבאללה). היא הולידה פיגוע תופת איום בעיר בורגאס שבבולגריה בשנת 2011. בפיגוע זה נרצחו 5 אזרחים (4 ישראלים ובולגרי אחד).

מאידך, ההתנקשות בחיי בכיר מערך הרקטות של ממשל חמאס ברצועת עזה, מחמוד אל-מבחוח בדובאי בשנת 2010 (אל-מבחוח היה גם אחראי לחטיפת ורצח שני חיילי צה"ל בשנת 1989, אבי סספורטס ואילן סעדון ז"ל) לא הניבה פיגועי תופת.

בכלל, מאז עליית עבאס לראשות הרשות הפלסטינית בסוף שנת 2004 וגם מאז הנסיגה הקרקעית מרצועת עזה (בקיץ 2005) נבלמו פיגועי התופת (הם נפסקו סופית בשנת 2006) אך האיום על אזרחי מדינת ישראל התמקד מאז בעיקר בהמטרת רקטות (למעט גל פיגועי הדקירה, פיגןעי הדריסה ופיגועי הירי בין השנים 2016-2018. גל שכונה גם אינתיפאדת הבודדים).

מאז עליית עבאס לראשות הרש"פ בסוף 2004 והנסיגה הקרקעית מרצועת עזה (ב-2005) נבלמו פיגועי התופת אך האיום על אזרחי המדינה התמקד בעיקר בהמטרת רקטות (למעט גל פיגועי הדקירה, פיגןעי הדריסה ופיגועי הירי)

לא בכדי נרשמו התלקחויות איומות, שטמנו בחובן המטרת רקטות בין מדינת ישראל לבין ממשל חמאס ברצועת עזה, שבמסגרתן נהרגו אלפי פלסטינים מתוכם תושבים בלתי חמושים רבים מספור, בהם מאות ילדים, פעוטות ותינוקות פלסטינים. במקביל הומטרו רקטות על אזרחים ישראלים חפים (אף שלא ישראלים רבים נהרגו בהשוואה למספר ההרוגים בפיגועי התופת מהעבר, אך כל הרוג הוא עולם ומלואו). זאת בדצמבר 2008, נובמבר 2012 וכמובן קיץ 2014 (ההתלקחות המחרידה מכל. הקטלנית מכל. ומשפחות גולדין ושאול ממתינות מאז לגופות יקיריהן).

אגב, התלקחויות במהלכן הומטרו רקטות נרשמו לא אחת גם בשנתיים האחרונות (2018-2020) אך התגובה הישראלית הייתה מכילה יחסית. מאידך, נרשמו 200 הרוגים ואלפי פצועים פלסטינים בלתי חמושים מירי צלפי צה"ל בין השנים 2017-2019 במסגרת הפגנות השיבה בגבול רצועת עזה. ושוב: פיגועי תופת לא נרשמו בתגובה לכך, הן בשל הסתייגותו המוחלטת של עבאס מפיגועי תופת נגד אזרחים, הן בשל תיחום ממשל חמאס ברצועת עזה, הן בשל אחריות שקשה להודות בה בהקשר זה מטעם ממשל חמאס ברצועת עזה והן בשל פעילות צה"ל ושב"כ. אין צורך להדגיש שהרוב המוחלט של הפלסטינים היו ועודם במרחק שנות אור מכל מעשה התנגדות אלים לצבא הישראלי או מכל מעשה טרור כלפי אזרחים ישראלים. שנות אור.

ושוב במבט על שחורג מהמתחם הישראלי-פלסטיני: במהלך העשור שבו התחוללה מלחמת האזרחים הסורית הבלתי נסבלת ולאחר שנבנו בסיסים צבאיים איראניים בסוריה ובעיקר לאחר שהחלו להגביר את קצב העברת הנשק המתקדם והטכנולוגיות החדישות לחיזבאללה בציר טהרן-דמשק, החלה ישראל להגביר את קצב התקיפות שלה בסוריה. מדובר בתקיפות שממוקדות במטרות צבאיות בלבד.

מאחר שלא מדובר בפגיעה באזרחים סורים או איראנים, לא קיימת הדילמה המוסרית שמוכרת מההתלקחויות בין מדינת ישראל לחיזבאללה (קיץ 1993, חורף 1996 וכמובן מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006) וכמובן מההתלקחויות בין מדינת ישראל לבין ממשל חמאס ברצועת עזה כאמור לעיל (דצמבר 2008, נובמבר 2012 וקיץ 2014): החשש מפגיעה בתושבים חפים מעזה או באזרחים חפים בלבנון אינו קיים בהקשר להפצצות הישראליות ליד דמשק. אך נשאלת השאלה האם מתישהו לא יגיעו פיגועי נקמה איראניים או פעולת תגמול איראנית בדמות המטרת רקטות.

מדינת ישראל התנקשה זה מכבר בחיי מדענים איראניים שנטען מפי המודיעין הישראלי וכן מפי המודיעין בארצות הברית ובחלק ממדינות אירופה, כי הם עוסקים בפיתוח תשתית צבאית גרעינית. בין השנים 2011-2013 וכן בשנתיים האחרונות (2019-2020) נרשמו מספר התנקשויות כאלה. עד כה לא נרשמה פעולת תגמול מוכרת שצלחה מהצד האיראני.

פורסם שבאוגוסט 2020 בוצעה התנקשות בחיי מי שנטען כי הוא מספר 2 בארגון אל-קעידה בטהרן (בהנחה שזה נכון, הרי שהקשר בין הארגון הסוני הקיצוני לבין הממשל השיעי הקנאי אינו ברור). עוד נטען שהמוסד הישראלי אחראי להתנקשות זו. במידה שהדבר נכון, עלולה ישראל לעלות גם על הכוונת של ארגון איסלאמיסטי זה (שבעשור האחרון אינו מאיים עוד כמו בעשור שקדם לו. במידה רבה, דעאש תפס את מקומו. וגם הוא נחלש).

בינואר 2020 התנקשה ארצות הברית בחיי ראש כוח אל-קודס במשמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימני. נטען שמדובר במי שריכז את מאמצי הממשל האיראני לממן ולהדריך מיליציות שיעיות קנאיות במדינות רבות במזרח התיכון. איראן ניסתה בתגובה לשגר רקטות על שגרירות ארצות הברית בריאד. מספר אזרחי ארצות הברית נפצעו שם אך לא נרשמו הרוגים למרבה המזל.

נסכם: במידה שהמדען האיראני שהתנקשו בחייו לא היה קשור בתכנית לפיתוח תשתית צבאית גרעינית, מדובר ברצח אכזרי שאין לקבל. הרי מדובר בבן זוג, אב, סב ובן אנוש. במידה שהוא כן עמד בראש תוכנית איראנית כזו, מותר עדיין לשאול אם מדובר במעשה מוסרי. ולאור ניסיון העבר הדואלי, נשאלת השאלה אם מדובר גם במעשה נבון.

כי ייתכן שהוא יוליד עיכוב בפיתוח תוכנית הגרעין הצבאית (ככל שהיא בכלל קיימת) אך מאידך ייתכן שהוא יאיץ אותה (כשם שההתנקשות בחיי עבאס מוסאווי בלבנון לא החלישה את חיזבאללה אלא להפך. התנקשות זו הולידה את עליית מזכ"ל חיזבאללה הכריזמטי והמסוכן מכל: חסן נסראללה בן ה-32 דאז ובן ה-60 כיום).

ייתכן שההתנקשות תוליד עיכוב בפיתוח תוכנית הגרעין הצבאית (ככל שקיימת) אך ייתכן שתאיץ אותה (כשם שההתנקשות בחיי מוסאווי בלבנון לא החלישה את חיזבאללה אלא להפך. הולידה את עליית מזכ"ל חיזבאללה הכריזמטי והמסוכן מכל: נסראללה

שאלות מתחום המוסר וכן מתחום ההגיון שטמון בהתנקשויות, הן שאלות יסוד חשובות. הן לא מותרות של יפי נפש. להפך: התעלמות משאלות מוסריות וכן מחשיבה הגיונית הן פתח ליצירת אסונות. הניסיון מול אש"פ, חמאס וג'יאהד איסלמי מחד והניסיון מול ציר טהרן-דמשק וכמובן מול חיזבאללה מאידך, מלמד שהתנקשויות יכולות גם להניב אסונות. נתפלל שזה לא יהיה המקרה בעקבות ההתנקשות בחייו של המדען האיראני שנטען כי עמד בראש התכנית לפיתוח תשתית גרעינית צבאית באיראן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,256 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 27 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ הציג מתווה גיוס חדש; שלח: העתק דהוי של התכנית שלי

שלח הוסיף: ״ובחייאת בני, 9 חודשים אתה שר ביטחון ועכשיו אתה בא?״ ● בני 35 מתחילים להתחסן ממחר ● ב-48 השעות הקרובות תחליט רע״ם אם תצא מהרשימה המשותפת ● הכנסת האריכה את הסגר עד יום ראשון ● גפני: תוקפים את החרדים כי אנחנו בעד נתניהו ● הליכוד: נצביע בעד חוק הקנסות בנוסחו המקורי ● גפני הורה לח״כים מדגל התורה ועוזריהם שלא להתייחס למערכון על הרב קנייבסקי בארץ נהדרת

עוד 43 עדכונים

מתגבשת לה תקווה זהירה

אם העבודה, חולדאי-ניסנקורן (הישראלים), עופר שלח (תנופה), ירון זליכה (הכלכלית) ורסיסי תל"ם והגמלאים יצליחו לגבש רשימה אחת, ייתכנו 10 עד 14 מנדטים לרשימה מאוחדת זו.

יש עתיד הפתיעה בסקר חדשות 13 השבוע. 18 מנדטים. בשיתוף ציפי לבני, חוזה הסקר נסיקה עד ל-22 מנדטים.

מרצ עם 4 מנדטים בסקר. חייבת להיזהר מאחוז החסימה. המשותפת עם 10 מנדטים בכל הסקרים. אין ספק שנתניהו ומנסור עבאס קלעו אותה למשבר. אבל אני מאמין שהמפלגה הזו יכולה להפיק 12 מנדטים בסופו של יום.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע

במילים פשוטות: עד היום גרפו מכלול המפלגות דלעיל (שיש ביניהן לעתים מרחק עצום ובכל זאת נתאמץ ונכנה אותן מעין גוש מרכז-שמאל) בכל הסקרים 39-40 מנדטים.

עכשיו ניתן לדבר על 47 מנדטים בסקר האחרון של חדשות 13 (עד כמה שהוא מדויק) ובמצב של איחודים נכונים וסתימת הפירצות שעלולות להביא לריסוק אחת המפלגות מתחת לאחוז החסימה, אפשר לדבר על 50-52 מנדטים לכל היותר לגוש המרכז-שמאל.

זה לא המון. אבל זו לא הקטסטרופה שהצטיירה בעקבות צעדי גנץ-אשכנזי ופרץ-שמולי שריסקו את המרכז והשמאל הציוני, ובעקבות צעדו של מנסור עבאס שפגע מאד במשותפת (הן גנץ-אשכנזי, הן פרץ-שמולי והן עבאס עברו על הכלל היחיד שאסור לעבור עליו: משא ומתן עם נתניהו. מגע עם המנהיג הרעיל והשקרן, למדו נבחרי הציבור הללו, פירושו ריסוק מפלגתך וקריסת הגוש הפוליטי שלך תמורת הבטחות כוזבות על הקרח שהנוכל לא יקיים לעולם).

עדיין מדובר ברוב ימני מובהק (במיוחד בציבור היהודי). אבל לפחות הגורמים שמתנגדים לשלטון נתניהו זוכים בנתח משמעותי יותר:

לצד אותם 50-52 מנדטים (נניח) של המרכז-שמאל (אם יחדל מפיצולי ההתאבדות ויתאחד כאמור לעיל), ישנם 6 מנדטים של ישראל ביתנו. כך נגיע ל-56 עד 58 מנדטים בולמי נתניהו. וכן ישנם 12-14 מנדטים פוטנציאליים של סער (אגב, נתניהו עדיף מסער מבחינה מדינית. אף שאני רחוק משניהם מרחק שנות אור).

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם במתחם שבין 48 ל-52 מנדטים בלבד. אני כולל את ימינה בגוש זה, מפני שחרף כל הרעש והצלצולים, ימינה של בנט-שקד תצטרף לממשלת נתניהו-חרדים ולכן ניתן למקמה בגוש נפסד זה.

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם בין 48 ל-52 מנדטים בלבד. כולל ימינה

הכל מעט בעייתי לניתוח וחיזוי. במידה רבה, מדובר בניתוח שמושתת על סקר אחד בערוץ 13 ועל הנחה שניתן בכלל לאחד בין המפלגות השונות, לא לשמוט שום טיפה מתחת לאחוז החסימה, ולהצליח לגבש 50 מנדטים בערך לגוש המרכז-שמאל שעמד עד היום על 40 מנדטים במקרה הטוב בכל הסקרים.

אז נסכם:

מצד אחד, זכיית מירב מיכאלי בבחירות לראשות העבודה היא חדשה מעודדת שמפיחה מעט רוח חיים במפלגה החבוטה. במותג החבוט. וגם בגוש כולו.

מצד שני, סקר חדשות 13 נראה בעייתי, מפני שהוא מעניק לש"ס ויהדות התורה 13 מנדטים בלבד, בעוד שבפועל קשה לראותן זוכות ביחד בפחות מ-16 מנדטים תומכי נתניהו.

חייבים להודות:

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת.

עם זאת, מתגבשת לה תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו.

ולפתע גם מעט אור בקצה המנהרה. מעט אור בוקע: המרכז-שמאל נוסק מ-39 מנדטים עלובים בסקרים ל-47 מנדטים בסקר האחרון. וזאת עם פוטנציאל חיבורים נכון שיכול להניב 50-52 מנדטים לגוש החבוט והמפוצל כאמור לעיל.

בכל מקרה, חשוב להשאיר את בני גנץ על הגלגל חרף מעשהו ההיסטורי העגום של כניסה לממשלת הנכלוליות. למה? כי בהעדר הכרעה בבחירות הקרובות, נגיע למערכת בחירות חמישית. כך או אחרת, נתניהו יכול למשוך בראש ממשלת מעבר עד נובמבר 2021. לא יותר.

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת. עם זאת, מתגבשת תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו

אם לא יקים ממשלה בראשותו בנובמבר 2021, תפקידו עובר אוטומטית לגנץ. בתנאי שגנץ נותר חבר כנסת. כך שלמרות הרצון של רבים להענישו פוליטית, יש לשמור על גנץ בכנסת. משתי סיבות:

האפשרות שפתאום יחליף במקרה את נתניהו אי שם בנובמבר 2021 וכן הצורך להימנע בבחירות הקרובות משמיטת עשרות אלפי קולות מרכז אל מתחת לאחוז החסימה. שמיטה שכזו עלולה להניב 61 מנדטים לגוש נתניהו-ימינה-חרדים.

וזו עלולה להיות קטסטרופה גדולה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 678 מילים

איך התגלגל "אין לי ארץ אחרת" לידי יו"ר בית הנבחרים בארה"ב

הוא ניסה להתאושש מההפסד בבחירות ● היא ניסתה להשתקם אחרי התבוסה לטראמפ ● חצי שנה היא נדנדה לו כדי לקבל את מילות השיר שכתב אהוד מנור ● מאז לא הפסיקה לחזור על המילים בפגישות ובכנסים ● כך הפך "אין לי ארץ אחרת" לנאום חייה של ננסי פלוסי

עוד 455 מילים

הקורונה הכלכלית הולידה יותר ויותר נזקקים, אבל שירותי הרווחה מתקשים לסייע ● זה מה שהביא מאות אנשים מרחבי הארץ להתנדבות אקסטרים ● החייל מבאר שבע שפתח גמ"ח עם חבריו הסדירניקים ● הזוג מראש העין שהקים מחסן מזון ● והשחקן שמחלק מרק ועוגות בדרום תל אביב ● "בעולם סביר הרשויות צריכות לדאוג לזה, אבל זה לא קורה אז אין ברירה" ● דוח מהשטח הרעב

עוד 2,401 מילים

למקרה שפיספסת

אחרי שחזר בו מעמדתו הקודמת והכריע בקיץ כי אין להתיר לנתניהו לקבל 10 מיליון שקל מספנסר פרטריץ', כעת מנדלבליט משלים את החתירה לאחור ומודיע לבג"ץ כי גם המענק בסך 300 אלף דולר שראש הממשלה קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי הינו עבירה על חוק המתנות ● אך במקום לפתוח בחקירה פלילית כנדרש, מנדלבליט מעדיף לחכות שבג"ץ יאשר את עמדתו וייתן לו רוח גבית ● פרשנות

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

מבט בגובה העינים

מאז תקופת דיווחי הטלוויזיונים של שלומי אלדר לא היה מי שידווח כמוהו על מה שחושבים הפלסטינים ומה קורה בחברה הפלסטינית. עיתונאים עדיין יש, כמו למשל עמירה הס (שגם כתבה ספר על תקופת שהותה בעזה) וגדעון לוי המתמקד בעוולות ספציפיות.

ספרו של אוהד חמו "פני השטח"
ספרו של אוהד חמו "פני השטח"

אוהד חמו כתב ספר קריא, מעניין ומכיל מידע לא מועט, הגם שנכתב כספר דיאלוגים ולא כמחקר ממוסמך. כבר בעמ' 13 הוא כותב דברי טעם על השלטים בכניסה לרשות הפלסטינית –

"דרך זו מובילה לשטח A  בשליטת הרשות הפלסטינית. הכניסה לישראלים אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה  עבירה פלילית".

חמו מעיר שלעיתונאים בעלי תעודת לע"מ הכניסה היא חוקית ומותרת, ומביא מדברי קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים:

"אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס כבר היו עושים איתם".

חמו מצטט קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים: "אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס היו עושים איתם"

העבודה בשטחים מלאה באתגרים ייחודיים, מסביר חמו,

"הראשון שבהם וכנראה גם המשמעותי ביותר הוא הקושי לייצר מקורות עיתונאים המבוססים על מערכת של אמון, ולעיתים אף ידידות" (עמ' 14).

מיותר לציין את הסיבות לחשדות ולחוסר האמון.

חמו המסביר שמטרת הספר היא:

"להיות מעין מורה נבוכים לעולם המקביל שמתקיים לצדנו. אינני מתיימר להביא לכאן מסמך אקדמי. מטרתי היא לספר על הפלסטינים מנקודת מבט  אישית לגמרי שנשענת על מפגשים, שיחות ולעיתים על קשרים וחברויות יוצאי דופן שנטוו במשך כמעט שני עשורים. אני רוצה להכיר את הזירה הפלסטינית, לפרק את המבנה לגורמים הבסיסיים שמרכיבים את החברה, את מקורות המוטיבציה שלה ואת מניעיה"(עמ' 16).

חמו פוגש מגוון של אנשים מכל הארגונים ומקבל מגוון של דעות, חלקן אף מפתיעות. כך למשל הוא קיבל הודעה מחבר הלשכה המדינית של חמאס בעת מבצע "צוק איתן" שאמר לו כי:

"הדרישה שלנו לגבי עזה היא לפתוח אותה לעולם. תסירו את המצור שהטלתם עליה מאז שעלינו לשלטון, פתחו את המעברים הימיים והיבשתיים, תנו לנו להקים נמל ושדה תעופה – ותשקוט הארץ עשר שנים" (עמ' 22).

לצד הבאת דעות אנשי חמאס הוא גם מביא את הביקורת עליו ומתברר:

"שבשנים האחרונות גוברים קולות הביקורת הפנימית בעזה על מה שנתפס כהיווצרות שתי חברות בלתי שוויוניות: שכבה דקה של אדוני הארץ המקורבת למנעמי השלטון ומולה המוני העם" (עמ' 32).

אולם מה שמדהים היא תפיסת החברה האזרחית החדשה, ההולכת ונרקמת בעזה ובגדה, שעל חזונה שמע חמו מצעיר עזתי, אשר הוא וחבריו עושים עבודה כדי:

"להפסיק את ההאשמה האוטומטית כלפי ישראל. אנחנו פועלים בבתי ספר רבים…האתגר הגדול שלנו הוא תכנית הלימוד בעזה, ששנאת היהודים והקריאות להרוג אותם הם חלק בלי נפרד ממנה…האזרח בעזה צריך לראות תמונה שלך יושב על חוף הים בבגד ים עם משקה ביד, נהנה מהחיים…הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים …אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות  יחד כדי למסמס את זה" (עמ' 33, 34).

צעיר עזתי: "הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים. אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות יחד כדי למסמס את זה"

ההתנגדות לחמאס איננה תאורטית אלא גם מעשית. כך למשל צעירה עזתית מספרת לחמו:

"יש גם משפחות שלמות, מחמולות גדולות, שבניהן נורו ונהרגו על ידי תנועת חמאס והן ממתינות לרגע שיוכלו לנקום בה" (עמ' 52).

בהקשר זה ביחס לפעולות נגד הגדר מסביר חמו, שחמאס עודד צעירים ובעיקר אימהות להגיע אל הגדר גם בתשלום שכן אלו נוהגות להביא איתן את ילדיהם,

"חלק גדול מ-240 האוטובוסים שפועלים בעזה הולאמו לטובת הפרויקט החדש. הנהגים שהעזו לסרב, נתקלו באיום שרכבם יוחרם" (עמ' 53).

אין קול אחד ביחס לאפשרות הפתרון המדיני. מחד מסביר חמו את משמעות האמונה בחמאס  הגורסת כי:

"החולשה כעת היא זמנית, בדיוק כמו העוצמה הישראלית – זה הנרטיב הרווח, לא תעלול לשוני כי אם אמונה יוקדת. אחרת איך אפשר להמשיך?",(עמ' 65).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו נסוגה ישראל תחת לחץ הפיגועים של חמאס. בבחירות בשנת 2006 לפרלמנט ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת הפת"ח. לחמאס הייתה אמנה שנכתבה באוגוסט 1988  ובמאי 2017 נוסף אליה מסמך העקרונות, שהיה חזון עדכני בר שינוי ש"נראה מתון ופרגמטי הרבה יותר", לעומת הגי'האד כחובה דתית באמנה, והיות פלסטין כאדמת וקף אסלאמי, שאין אפשרות לוותר עליה.

בעוד שבמסמך העקרונות אין פלסטין אדמת וקף אסלאמי,

"ההתנגדות איננה מתוארת כחובה דתית אישית והג'יהאד מוזכר פעם אחת בלבד במסמך החדש. גם האנטישמיות הספוגה במסמך המקורי התחלפה באנטי ציונות, והעוינות ליהודים פינתה מקומה לביקורת כלפי האויב הישראלי" (עמ' 73).

אולם  בשיחות עם אנשי חמאס מתברר שהפיוס עדיין רחוק, ולשאלה מה יהיה בתום ההודנה מקבל חמו תמיד את התשובה –

"נשאיר את זה לדורות הבאים" ,

וכשהוא שואל על אפשרות סיום הסכסוך עכשיו, הוא נענה במילים:

"זה לא יקרה לעולם".

הסוקר ד"ר שקאקי מסביר בשיחה, שלהסכמת חמאס למדינה פלסטינית בגבולות 1967 אין חידוש, באשר הם לא התנגדו  למדינה זמנית.

"אלא שבניגוד למה שאפשר לחשוב, לא רק שזה איננו הצעד האחרון מבחינתם, אלא מדובר בפתיחה בלבד, הצעד הראשון בדרך לשחרור כל פלסטין" (עמ' 74).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו ישראל נסוגה מלחץ פיגועי חמאס. בבחירות לפרלמנט ב-2006 ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת פת"ח

ואם המסר הזה אינו מספיק ברור, מובאת שיחה עם לא פחות ולא יותר מאשר איסמעיל הנייה (ראש הלשכה המדינית של חמאס) שבשיחה עמו בשנת 2006 שאלו חמו איך הוא רואה את סוף הסכסוך ונענה:

"בסופו של דבר נכבוש אתכם, היהודים…דרושים לנו בעיקר צבר וצומוד (סבלנות ועמידה איתנה)" (עמ' 75).

אך מול תפיסות אלו ניתן לעמוד על גישות שונות כפי שעלו בשיחה עם אנשי חמאס, כולם אסירים משוחררים. הראשון שפתח אמר:

"השינוי הראשון שחוויתי ביחס אליכם הישראלים שהוא ההבנה שאתם בני אדם ויצירי האל, ממש כמונו" (עמ' 80).

אחר אמר לא פחות ולא יותר מאשר:

"פיגועים לא ישחררו את פלסטין…מה הרווחנו מהפיכת האינתיפאדה לצבאית? שום דבר"(עמ' 81).

ומהי מסקנת חמו מדברי אנש/י חמאס?

"ככל שהעמקתי חקור וצללתי לנבכיה של תנועת ההתנגדות האסלאמית- חמאס, גברה בי ההבנה כי ישראל תישאר לעולם גוף עוין וחריג שאין להסכין עם נוכחותו וחובה להילחם בו עד חורמה. בניגוד לתנועת פת"ח ששאבה את האידיאולוגיה שלה ממקורות לאומיים ומטקסטים ארציים בני שינוי, הציווי החמאסי הוא דתי וקוראני ולפיכך נצחי, ולהבנתי, לפחות, לא יכול להשתנות מהותית לעולם" (עמ' 87).

לא ניתן להקיף את כל הסוגיות בהן עוסק ספר זה. אציין בין שאר הסוגיות את סוגיית הנכבה וזכות השיבה (עמ' 211- 214),  כמו גם היחס למשתפי פעולה עם ישראל (עמ' 226- 231, 248-252), ומה קורה כשמשתף הפעולה הינו ממשפחת רג'וב (עמ' 233-239).

אך למרות הפסימיות יש בספר גם אופטימיות לא מעטה. כך למשל כששאל חמו סוחר עזתי האם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין השיב זה בזו הלשון:

"ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה" (עמ' 267).

כששאל חמו סוחר עזתי אם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין, השיב: "ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה"

ברם גם דברים  אלו מתגמדים ביחס לדברי תושב קלקיליה המנסה נואשות להשיגאישור כניסה לישראל:

"'אני רוצה להיות חלק ממדינת ישראל. הדבר הכי משמעותי אצלכם הוא שאתם מדינת חוק וזה הכוח הגדול שלכם. המוסדות יותר גדולים מהאנשים, בניגוד אלינו ששם זהות האדם חשובה מהמוסד', קבע ונגע באחד הפצעים הפתוחים בשטחים: השחיתות הממוסדת חוסר היכולת לבוא חשבון עם מחולליה" (עמ' 269).

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,149 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרסום ראשון מיכאלי לא רוצה את ניסנקורן אם תחבור לחולדאי

בשיחות שניהלה עם כמה מתומכיה אחרי שזכתה בפריימריז על ראשות המפלגה, מיכאלי מתחה ביקורת נוקבת על שר המשפטים לשעבר שהיה אדריכל הכניסה של כחול-לבן לממשלת נתניהו ● עם חולדאי, לעומת זאת, יש ליו"ר העבודה יחסים מצוינים ● אולם קשה להניח שחולדאי יסכים לחיבור ללא ניסנקורן ● מיכאלי מכחישה, ואומרת בתגובה: "מעולם לא פסלתי את אבי ניסנקורן ואני מעריכה את פועלו"

עוד 401 מילים ו-2 תגובות

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

הליכוד: האם מנדלבליט שוב מתערב בבחירות?

קרעי: השקרן מכה שוב ● פרץ מתפטר מהכנסת, עוזב את העבודה ונשאר בממשלה ● סקר: לפיד עוקף את סער, העבודה מעל אחוז החסימה ● העליון התיר חיפוש בטלפונים של יועצי רה״מ ● ליצמן למנהל מחלקת קורונה באיכילוב: התנצל על טור שכתבת ● אלרעי פרייס: ״בשבועיים שלום עם דובאי מתו יותר מאשר ב-70 שנות מלחמה״ ● אין הסכמות: הדיון בחוק הקנסות ימשיך מחר

עוד 46 עדכונים

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים ו-1 תגובות

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה