בנט וסער יותר נחמדים, אבל הם ימין קיצוני

נפתלי בנט וגדעון סער בחגיגות יום ירושלים בכותל המערבי , 2015 (צילום: Flash90)
Flash90
נפתלי בנט וגדעון סער בחגיגות יום ירושלים בכותל המערבי , 2015

תחושת הרתיעה והמחנק מההסתה השיטתית והשיסוי הקבוע, מולידה אצל רבים במרכז העדפה של בנט או סער על פני נתניהו.

שניהם נחמדים יותר, מסיתים פחות נגד המרכז והשמאל, אינם משתיתים את דרכם הפוליטית על שיסוי קבוע, משקרים פחות ומייצרים פחות רעל במסגרת השיח הפוליטי הפנים-יהודי. סער חבר של העיתונאים הנכונים ונשוי למגישה הנכונה. ובנט? בנט הוא אח. חמוד כזה. עם כיפה קטנה, אקזיט מענג ועבר בסיירת.

בנט וסער נחמדים יותר, מסיתים ומשקרים פחות, ומייצרים פחות רעל בשיח הפנים-יהודי. סער חבר של העיתונאים הנכונים ונשוי למגישה הנכונה. ובנט? בנט הוא אח. חמוד כזה. עם כיפה קטנה, אקזיט ועבר בסיירת

הם גם מקפידים על טון דיבור ממלכתי. ייתכן שהם נחמדים באמת. לא מכיר אותם. הכרתי רק את אחיו של סער. בחור נחמד מאד.

אבל מי שהמשטר הדמוקרטי וזכויות האדם חשובים לו, מי שסבור שרדיפת פליטים ומבקשי מקלט היא דבר נורא, מי שמתנגד למשטר אפרטהייד בגדה, מי שסבור שקריסת מדינת הרווחה מחוללת סבל נורא בקרב ישראלים, ובתמצית – מי שתפיסת עולמו סוציאל-דמוקרטית או ליברל-דמוקרטית, יתקשה מאד למקם את עצמו לצד שני האישים הללו.

שר הפנים סער רדף את מבקשי המקלט והפליטים והתגולל על בג"צ כשבג"צ ביטל את החוק האכזרי שמחייב לקצץ לטובת פיקדון את שכר הרעב של מבקשי המקלט. שר החינוך סער אחראי לאינדוקרינציה לאומנית במיוחד. הוא יזם את טיולי התלמידים לחברון. לא חברון בעלת ההיסטוריה היהודית והפלסטינית העשירה. לא חברון שכל תושביה נהנים מאזרחות ריבונית, משטר דמוקרטי, זכויות אדם ושוויון לפני החוק. אלא חברון שהיא ביטוי עגום למשטר בעל סממני אפרטהייד, לדאבון הלב. בנט המשיך בקו הלאומני והגזעני ואסר על הכנסת מרצים מארגוני זכויות אדם לבתי הספר.

תפיסת עולמם של סער ובנט היא תפיסת עולם של ימין קיצוני ולאומני. דרכם היא דרך שמולידה משטר אפרטהייד. אין ספק ששניהם נעימי ביטוי מנתניהו ונמנעים משיסוי שיטתי כמוהו. אבל תפיסת עולמם פירושה חורבן האפשרות שמערכת המשפט הישראלית תגן על זכויות אדם כראוי (גם כיום מאשררת מערכת המשפט הישראלית הפרות זכויות אדם רבות. בעיקר בגדה. אך היא גם רשמה פרקים מפוארים של הגנה על זכויות אדם בתחומים מסוימים במדינת ישראל הריבונית).

נקודה מטרידה נוספת היא הפרסונליזציה המוחלטת של התחום הפוליטי: הסוקרים וגם המצביעים מתמקדים באופן בלעדי בזהות ראש המפלגה. איש אינו יודע עדיין מה יהיה מצע מפלגתו של סער. הוא הרי טרם הקים מפלגה. ואיש אינו יודע מי יהיו חבריה למעט הנדל, האוזר וכנראה שרן השכל ומיכל שיר.

אבל מי שהמשטר הדמוקרטי וזכויות האדם חשובים לו, מי שסבור שרדיפת פליטים ומבקשי מקלט היא דבר נורא, מי שמתנגד למשטר אפרטהייד בגדה, מי שסבור שקריסת מדינת הרווחה מחוללת סבל נורא, יתקשה למקם עצמו לצד שני אלה

ולגבי בנט: הוא מחביא היטב את סמוטריץ'. אבל סמוטריץ' ושקד שם. נושפים בעורפו. והם אנשי ימין קיצוני מאד כמו מתן כהנא נעים ההליכות. והאם אתם יודעים מי מספר 8 ברשימתו? מספר 12? מספר 18? מדוע לתת את קולך למפלגה מסוימת מבלי ידיעה מי הם חברי וחברות הרשימה?

הסקרים הנוכחיים מצלמים תמונת מצב ספציפית. נקודתית. ברור שהדברים דינמיים. ברור שישתנו. אבל בסופו של דבר מדובר במספר גוונים של ימין: 25-28 מנדטים לליכוד בראשות נתניהו (ימין לאומני של פולחן אישיות למנהיג שקרן ומושחת). 16-19 מנדטים בסקרים לימינה (ימין לאומני-קיצוני וכן ימין כלכלי-קיצוני). 15-18 מנדטים בסקרים לסער (טרם ידוע בכלל מי יהיו במפלגתו. אבל סער כאמור הוא איש ימין לאומני-קיצוני וגם איש ימין כלכלי-קיצוני). כלומר: 60-61 מנדטים ל-3 מפלגות הימין הלאומני הללו. על כך יש להוסיף את ש"ס עם 8-9 מנדטים בסקרים וכן את יהדות התורה עם 7-8 מנדטים בסקרים. מדובר אפוא ב-16 מנדטים נוספים של 2 המפלגות החרדיות.

אז יש לנו 76-77 מנדטים של ימין מובהק (ש"ס ויהדות התורה יבכרו את נתניהו אך ילכו בלית ברירה גם עם בנט או סער). רוב מוחלט לימין דתי-לאומני. מוחלט. חוץ מזה, ישראל ביתנו היא מפלגת ימין לאומנית למעט אלי אבידר הדמוקרט, על אף התבטאויות מתונות יותר לאחרונה מפי ליברמן וחרף הגינותו של עודד פורר. מפלגה זו רושמת 6-8 מנדטים בסקרים. הגענו אפוא ל-82 עד 85 מנדטים של ימין בעל מכלול גוונים, אף שאין סיכוי שכל המפלגות הללו ישבו יחדיו מטעמי איבה פרסונלית כזו או אחרת (בעיקר כלפי נתניהו).

נעבור מרכזה: כחול לבן קורסת ל-6 עד 7 מנדטים בסקרים של היום. ספק אם היא תעבור את אחוז החסימה. בכל מקרה, זו אינה מפלגת שמאל, אף שחלק מחבריה בעלי תפיסת עולם ליברל-דמוקרטית מתונה. יש-עתיד מקבלת בסקרי היום 14-15 מנדטים. יעלון הוא איש ימין שמתנגד לשחיתות. לפיד הוא איש מרכז-ימין. הוא חולם על ממשלה בראשותו שבה מצויים יעלון, סער, בנט, גנץ וליברמן. בלי חירות ומק"י, אה, בלי מרצ והרשימה המשותפת. עם זאת, נכון שנמצא ביש עתיד גם אישים כמו עופר שלח ורם בן-ברק שתפיסת עולמם ליברל-דמוקרטית בצורה מובהקת.

אז יש עתיד וכחול-לבן המתרסקת מניבות יחדיו 20-22 מנדטים בסקרי היום. כאמור, 82-85 מנדטים מניבות המפלגות מימין ומהציבור החרדי. מדובר אפוא ב-102 עד 107 מנדטים שאינם שמאל בשום מובן.

אז יש עתיד וכחול-לבן המתרסקת מניבות יחדיו 20-22 מנדטים בסקרי היום. כאמור, 82-85 מנדטים מניבות המפלגות מימין ומהציבור החרדי. מדובר אפוא ב-102 עד 107 מנדטים שאינם שמאל בשום מובן

שמאלה: מרצ עם 5-6 מנדטים בסקרי היום. הרשימה המשותפת עם 9-11 מנדטים. ביחד: 14-17 מנדטים. קשה לומר שכל מרכיבי הרשימה המשותפת הם שמאל הומניסטי. עבאס מנסור אמר דברי בלע על להט"ב. במובן זה, הוא ממוקם במקום חשוך מאד.

גם מרצ של היום אינה בשורה גדולה: יאיר גולן הוא גנרל שאחראי גם לנוהל שכן בגדה והוא מתנגד לשותפות יהודית-ערבית מובהקת במפלגתו אף שגם היו לו התבטאויות אמיצות ומעשים ראויים. זנדברג והורוביץ מבטאים לא אחת עמדות הומניסטיות, אך אני נרתע מהתבטאויות מכלילות של הורוביץ נגד הציבור החרדי, ומהעובדה שלא קיים במפלגה שמאל מזרחי (ואף להפך: היו ביטויי דחייה במרצ מהניסיונות לעצב שמאל שמתמקד בצורך להצביע על מתאם שעדיין קיים בין חתך סוציו-אקונומי לחתך עדתי).

אין לי מושג למי אצביע. מה שבטוח הוא שלא קיימת כיום במדינת ישראל מפלגה שחרתה על דגלה תפיסת עולם סוציאל-דמוקרטית, אזרחית והומניסטית מובהקת למעט גוונים ברשימה המשותפת ובמרצ. מספר אישים ביש עתיד. אולי אלי אבידר. אבל דבר אחד בטוח: במדינת ישראל יש היום 50 גוונים של ימין.

קריסת המשא ומתן המדיני בין מדינת ישראל לאש"פ, עיבוי התנחלויות מאסיבי, פיגועי תופת פלסטינים, העמקת משטר הכיבוש בגדה, המטרת רקטות מעזה, דה לגיטימציה שיטתית נגד השמאל וארגוני זכויות האדם לאורך 12 שנות נתניהו, שיסוי עצום ממדים מטעם נתניהו, קריצה אינסופית של אנשי מרכז ושמאל לימין, הצטרפות עקבית של מנהיגים ממרכז ומשמאל לממשלות נתניהו (ברק, מופז, לבני, לפיד, עמיר פרץ ובני גנץ), 4 שנות שלטון טראמפ שהעניק לנתניהו מתנות רבות, עידוד חינוך לאומני ונבער במוקדים לא מעטים במדינת ישראל, הוצאת ארגוני זכויות אדם מחוץ לגדר (סער ובנט היו מהמובילים של תופעה נפסדת וחמורה זו), הסכמים מדיניים עם מדינות ערביות רחוקות בלא לסגת מהגדה, ומכלול סיבות נוספות – כולם הולידו את קריסת המחנה הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי במדינת ישראל.

במדינת ישראל, כאמור, ישנם 50 גוונים של ימין עם הבלחות ליברל-דמוקרטיות.

אין לי מושג למי אצביע. לא קיימת כיום בישראל מפלגה שחרתה על דגלה תפיסת עולם סוציאל-דמוקרטית, אזרחית והומניסטית מובהקת, למעט כמה גוונים ואישים. אבל במדינת ישראל יש היום 50 גוונים של ימין

אבל סער ובנט, חשוב להזכיר שוב ושוב, הם אנשי ימין קיצוני. ימין של אפרטהייד ודיכוי. עצוב שאנשי מרכז שמבינים את עוצמת החורבן שממיט נתניהו על המשטר הדמוקרטי ולכן הצביעו כחול-לבן ויש עתיד בעבר, מתכוונים להצביע כעת לסער וימינה. עצוב, אבל זו המציאות.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,123 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

למקרה שפיספסת

חשמל באויר

את יום רביעי ההוא בערב לא תכננו להעביר בצפייה בחדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום שנשא מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, אחד מתומכיו הגדולים והעיקשים של טראמפ, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך כדי לצפות בו ובצ'אק שומר, מנהיג המיעוט (לעוד מספר ימים), מנסים להביא את הקונגרס האמריקאי לאחדות שלא נראתה מאז נובמבר 2016.

את יום רביעי בערב ההוא לא תכננו להעביר מול החדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, מתומכי טראמפ הגדולים והעיקשים, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך

כמה שניות לאחר מכן צפינו בשידור חי בהמון אדם דוחף כמה שוטרים ומתפרץ לבניין הקפיטול דרך הדלת הענקית בחזיתו. פיד השידור מהסנאט ומבית הנבחרים הופסק בפתאומיות, ובמקומו התחילו הערוצים לשדר תמונות ששלחו אנשים ששוהים בתוך המבנה – מתפרעים שנכנסו לליבו של בניין הקפיטול, חלקם מחזיקים בנשק, בזמן שסגן הנשיא וראשי שני הבתים מוברחים למקום מוגן. לא ישנו כל כך טוב באותו לילה.

בשעות ובימים מאז אפשר להבחין בשני מחנות שמתחלקים כמעט לפי הקו המפלגתי: מחנה אחד רוצה לנהל משפט נגד טראמפ בימיו האחרונים כנשיא ולוודא שכל מי שלקח חלק בהסתה שהובילה לכך, פוליטיקאי או אזרח, ישלם מחיר כבד.

המחנה השני, לעומתו, טוען שהדחתו של טראמפ בימים האחרונים של כהונתו, הליכים משמעתיים נגד מחוקקים שתמכו בניסיון ההפיכה האלים הזה והעמדה לדין של המתפרעים (שלא התביישו להצטלם ולספק עדויות קבילות לבתי המשפט), רק יעודדו את השסע ויפגעו בממשל הנכנס וביכולתו לתפקד. הם טוענים של"מפגינים" לא הייתה כוונה לפגוע באיש והם רק הביעו את זעמם ה"מוצדק" על "הבחירות שנגנבו מהם".

ובארצנו הקטנטונת? ראש הממשלה, שעומד לצידו של טראמפ בכל דבר ועניין, ניצל את ההזדמנות כדי לייצר את הקשר הלא קיים בין פורעים שפורצים לפרלמנט ובין הפגנות רועשות וכועסות נגדו, נגד התנהלותו ונגד מדיניותו (היי, גם להחליט לפי האינטרס האישי שלך זאת מדיניות!). מסביבתו יצאה ידיעה אודות הסכנה שנשקפה לחייהם של הזוג נתניהו ממפגינים כועסים שרצו לעבר מחסום שנמצא הרחק מהמעון והיא שודרה כעובדה מבלי לתהות מדוע המידע הזה שוחרר באיחור, ובמקביל להתרחשויות בארצות הברית.

שופרותיו של בלפור טענו שלמפגינים יש כוונה לרצוח את נתניהו, ומחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תסתכלו, תסתכלו איך מי שמפגינים בבלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות של "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות".

מחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תראו איך מפגיני בלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות"

אבל האמת, שאנחנו לא צריכים להשוות את ניסיון ההפיכה בוושינגטון להפגנות בבלפור. ההתפרעויות שראינו בשידור חי השבוע בדמוקרטיה החזקה בעולם הן קו שבר שמקביל, כנראה, לקו השבר הכואב ביותר של ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים – רצח רבין.

ממרחק של 25 שנים, קל לאישי ציבור ועיתונאים להכחיש את כל האירועים שקדמו לרצח רבין – הם ינסו לטפול אותם על "קומץ" של "עשבים שוטים", או להגיד שלפוליטיקאים לא הייתה יד בדבר. עמית סגל, שהיה חלק מפאנל נוער שהתראיין ב"ערב חדש" יום לאחר הרצח, ממשיך לטעון שהרצח תפס אותו בהפתעה. שאף אחד בציבור אליו הוא משתייך, ציבור שממנו יצא הרוצח ומשתפי הפעולה שלו, לא ידע מה הולך לקרות.

זה נורא מוזר, כי סגל ואני חולקים לא רק שם פרטי וגיל, אלא שנינו היינו נערים עם תודעה פוליטית מפותחת.

בניגוד לדבריו, אני זוכר את החשמל הזה באוויר, כמו שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת והברומטר מראה על ירידה חדה בלחץ האוויר. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך.

אז קרתה הטעות הגדולה. הדור שלי טעה, כולנו טעינו. חשבנו שהדבר הנכון הוא להקשיב לדמעות התנין של סגל הילד וחבריו, לקריאות "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו" של גווארדיית המתנחלים. שכחנו פתאום את ההפגנות שבהן קראו "בדם ואש את רבין נגרש" או את בן-גביר שאמר למצלמת הטלוויזיה "הגענו אל הרכב שלו, נגיע גם לרבין". באמת שהכוונה שלנו הייתה טובה – רצינו לאחות את הקרע העצום הזה ופחדנו מכך שהוא יעמיק עד שלא יהיה אפשר לאחות אותו והוא יביא לסופה של מדינת ישראל.

אבל במבט לאחור – טעינו. טעינו בכך שבשם האחדות המזוייפת נתנו למסיתים להמשיך להסית, נתנו להם לקבוע את הכללים, לדרוש מאיתנו שנקבל את חוסר הסובלנות שלהם בשם הסובלנות ולהתעלם מכל מה שהביא את יגאל עמיר לירות שלושה כדורים בגב של ראש הממשלה ומהאנשים שעמדו מאחוריו ולחשו באוזנו (מטאפורית): "תלחץ על ההדק!".

בניגוד לדברי סגל, אני זוכר את החשמל באוויר, שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך

25 שנה אחרי, אנחנו רואים את פירותיה של הטעות הזאת בדמות ראש ממשלה שמסית נגד מתנגדיו הפוליטיים באמצעות שקרים ומביא לאלימות פיזית ומילולית של תומכיו נגד מתנגדיו. 25 שנה אחרי, החשמל הזה, של אסון שעומד להתרחש, נמצא שוב באוויר.

ברור לי שהנשיא הנבחר ביידן לא יקרא את דברי, אבל בכל זאת אני רוצה להגיד לו דבר חשוב: כבוד הנשיא, הפיוס לא יגיע באמצעות ויתור על עקרונות של שיוויון, לא באמצעות הכלה של חוסר סובלנות ושנאה ולא באמצעות התכופפות וכניעה לאלימות. אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו ב-1995, כי אחרת בעוד ארבע שנים טראמפ או אחד ממשתפי הפעולה שלו ישובו לבית הלבן, ואז כבר יהיה מאוחר מדי.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 816 מילים
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה