מליאת הכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)
דני שם טוב/דוברות הכנסת
המטרה לכנסת הבאה:

חוק יסוד החקיקה נחוץ כדי לשים סוף לזילות חוקי היסוד

הכנסת ה-23 שהתפזרה השבוע הצליחה לבזות לחלוטין את מעמדם של חוקי היסוד כתשתית חוקתית למדינת ישראל ● הכול אפשרי, הכול זמין, ואת הכול ניתן לחוקק באמצעות משמעת קואליציונית פשוטה בהליך מזורז, לפעמים תוך יום-יומיים ● אחר-כך עוד מעזים לטעון שבשל קדושתם של חוקי היסוד, אין לבית המשפט סמכות להתערב בהם ● הכנסת הבאה יכולה לשים לעיוות הזה סוף ● פרשנות

בחודש אפריל האחרון, זמן קצר לאחר תחילת כהונתה של הכנסת ה-23, הגישה חברת הכנסת ר'דיר כמאל מריח, יחד עם יאיר לפיד וקבוצת חברי כנסת נוספים, הצעת חוק לתיקון חוק יסוד הלאום.

בהתאם להצעה, יוספו לחוק הלאום כמה סעיפים, המדגישים את ערך השוויון ומעמדם של המיעוטים בישראל. "מדינת ישראל מהווה בית ומקיימת שוויון זכויות לכל אחד מאזרחיה", נכתב בהצעה. בחודש יולי הועלתה ההצעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית, אך משהתברר שאין לה כל סיכוי, היא הוסרה מסדר היום.

מאי גולן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מאי גולן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בחודש מאי הניחה חברת הכנסת מאי גולן הצעת חוק מטעם עצמה, בכותרת "הצעת חוק יסוד: פסקת ההתגברות (תיקוני חקיקה)". בהתאם להצעת החוק, יתוקנו הן חוק יסוד השפיטה והן חוק יסוד הכנסת, כך שבית המשפט היחיד שיהיה מוסמך להכריז על בטלותו של חוק יהיה העליון, וזאת רק בהרכב הכולל את כלל שופטיו וברוב של שני שלישים.

עוד הוצע שהעליון לא יוכל לבטל חוק שהכנסת העבירה ברוב של 61 ח"כים ובו קבעה במפורש כי הוא תקף "על אף האמור בחוקי היסוד".

הצעת החוק הזו מעולם לא הגיעה לדיון, והיא תתוייק כעת בסל המיחזור של בית המחוקקים הישראלי, עם פיזור הכנסת והליכה לבחירות.

אפשר להמשיך את הרשימה הזו עוד ועוד. אלפי הצעות חוק, ממשלתיות ופרטיות, מונחות על שולחן הכנסת במהלך כל קדנציה (אלא אם הקדנציות מאוד קצרות, ואז המספר נמדד במאות).

חלק מאותן הצעות חוק הן הצעות לעריכת תיקונים, חוזרים ונשנים, בחוקי היסוד שלנו. הפרוצדורה לחקיקת חוקי יסוד או תיקונים בהם, קשה לעכל, היא בדיוק אותה פרוצדורה לחקיקת חוקים רגילים או תיקונים בהם.

חלק מאותן הצעות חוק הן הצעות לעריכת תיקונים, חוזרים ונשנים, בחוקי היסוד שלנו. הפרוצדורה לחקיקת חוקי יסוד או תיקונים בהם, קשה לעכל, היא בדיוק אותה פרוצדורה לחקיקת חוקים רגילים או תיקונים בהם

הכנסת כידוע חובשת על ראשה שני כובעים. כובע הרשות המחוקקת וכובע הרשות המכוננת. מדי פעם, בלילות ירח מלא, עוד ניתן לשמוע חברי כנסת הטוענים כלפי בית המשפט העליון כי הוא נטל לעצמו את הסמכות לערוך ביקורת שיפוטית על חוקים.

מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת)

אך הייתה זו הכנסת שנטלה לעצמה את הסמכות לחוקק "חוקים יסודיים", כפי שהם נקראו אז, כאשר האסיפה המכוננת, שפעלה בחודשים הראשונים לאחר הקמת המדינה וכל תפקידה היה בכינון חוקה בתוך ארבעה חודשים, הכריזה על עצמה ככנסת הראשונה, ובכך נטלה את הסמכות המכוננת, שהייתה מוגבלת בזמן, כסמכות מתמדת של הכנסת, לצד התפקיד לחוקק חוקים רגילים.

העובדה שהליך חקיקתו של חוק יסוד, או תיקון לחוק יסוד, זהה לחלוטין להליך חקיקתו של חוק רגיל, או תיקון לחוק רגיל, בתוספת העובדה שהכנסת היא זו האחראית הן לחקיקת חוקים והן לכינון חוקי יסוד, מציבה את ישראל במצב ייחודי מבחינה משטרית.

חוקה אין לנו, במקומם יש לנו חוקי יסוד, שהם ה"מפעל החוקתי שלנו", שבהתאם להחלטת הררי מ-1950 אמורים להתאסף בסופו של דבר פרקים-פרקים לכדי חוקה שלמה.

חלק משמעותי מתפקידה של חוקה בדמוקרטיות חוקתיות – ומתפקידם של חוקי היסוד אצלנו – הוא ריסון כוחה של הרשות המחוקקת. כאילו בא העם, ב"רגע חוקתי" מיוחד בתולדות המדינה, ואמר לרשות המחוקקת, את אינך כל-יכולה. את רשאית לפעול רק בדל"ת האמות שאנחנו, העם, מסמיך אותך לפעול. אינך רשאית לחוקק חוקים הפוגעים בזכויות יסוד של הפרט, ואת רשאית לפעול רק בהתאם לכללי המשחק המפורטים בחוקה – מבחירות, הליך חקיקת חוקים, ועד כינון ממשלה והצבעות אי-אמון.

יריב לוין יו״ר הכנסת בפתיחת מושב החורף (צילום: דוברות הכנסת - יניב נדב)
יריב לוין יו״ר הכנסת בפתיחת מושב החורף (צילום: דוברות הכנסת – יניב נדב)

בינתיים, עושה הכנסת ככל העולה על רוחה בכינון חוקי יסוד, ובעיקר בהכנסת תיקונים לחוקי יסוד על פי צרכים פוליטיים רגעיים. במובן הזה, נדמה לעתים שאין כל חשיבות בכללי המשחק המפורטים בחוקי היסוד.

חוק היסוד קובע מגבלה של 20 שרים לכל היותר? שטויות, לא היה מו"מ קואליציוני בשני העשורים האחרונים שלא כלל הסכמה בדבר ביטול זמני של המגבלה הזאת, לטובת מינוי שרים נוספים.

חוק היסוד קובע מגבלה של 20 שרים לכל היותר? שטויות, לא היה מו"מ קואליציוני שלא כלל הסכמה בדבר ביטול זמני של המגבלה הזאת, לטובת מינוי שרים נוספים

כישלון באישור תקציב בכנסת מביא לנפילת הממשלה ולפיזור הכנסת? מה הבעיה, פשוט נחוקק "הוראת שעה" זמנית הקובעת שהדד-ליין יידחה בחמישה חודשים; בראשות הממשלה ניצב ראש ממשלה אחד? מה זה חשוב, נחוקק תיקון לחוק היסוד הקובע שיש שני ראשי ממשלה, אחד מכהן ואחד חלופי.

הכול אפשרי. הכול זמין, ואת הכול ניתן לחוקק באמצעות משמעת קואליציונית פשוטה בהליך מזורז, לפעמים תוך יום-יומיים. ואחר-כך עוד מעזים פוליטיקאים ומייצגי הכנסת לעמוד בבג"ץ ולטעון שבשל קדושתם של חוקי היסוד, אין לבית המשפט סמכות להתערב בהם.

הרכב של 11 שופטי בג"ץ בדיון בעתירות נגד חוק הלאום, 22 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הרכב של 11 שופטי בג"ץ בדיון בעתירות נגד חוק הלאום, 22 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הכנסת ה-23, שנותקה השבוע ממכשירי ההחייאה ושבמהלך השבוע הבא ייקבע מתי תחדל סופית מלפעול לקראת עונת הבחירות המתרגשת עלינו, הייתה נקודת קיצון בהתייחסות המזלזלת והמבזה לחוקי היסוד. אין עוד שום סעיף קדוש, אין שום עיקרון הנחשב בלתי ניתן לשינוי.

הכנסת ה-23, שנותקה השבוע ממכשירי ההחייאה, הייתה נקודת קיצון ביחס המזלזל והמבזה לחוקי היסוד. אין עוד שום סעיף קדוש, אין שום עיקרון הנחשב בלתי ניתן לשינוי

חקיקת חוקי ממשלת החילופים בעקבות חתימת ההסכם הקואליציוני בין בנימין נתניהו לבני גנץ בחודש אפריל השנה, כחודש וחצי לאחר הבחירות האחרונות, אותתה שאת כללי המשחק ניתן לשנות אפילו במהלך המשחק, תוך שהכנסת עמלה על ניסיון להרכיב קואליציה וממשלה חדשה.

בג"ץ קבע לפני כחודש כי הממשלה והכנסת ינמקו מדוע לא יידחה יישום התיקונים הללו לחוק יסוד הממשלה עד לאחר הבחירות הבאות, מתוך כיבוד העיקרון שאת כללי המשחק משנים רק במבט צופה פני עתיד.

בינתיים התפזרה הכנסת, הבחירות הוקדמו והסוגיה הזו באה לכאורה על פתרונה. אך עד שבג"ץ יאמר את דברו בנושא, הכנסת והממשלה יכולות להמשיך ולשנות שוב ושוב את כללי היסוד שעליהם מושתת משטר המדינה, תוך כדי תנועה ובזמן אמת, ולשחוק עוד ועוד את עקרון שלטון החוק. במצב הזה, חקיקה משטרית עשויה להיות פרסונלית אף אם שמו של הנמען שלה לא כתוב בה במפורש.

תוצאות ההצבעה על הצעת החוק לפיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: מתוך שידורי ערוץ הכנסת)
תוצאות ההצבעה על הצעת החוק לפיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: מתוך שידורי ערוץ הכנסת)

אז מה צריך לעשות? עד שתושלם החוקה, צריך לחוקק את חוק יסוד החקיקה. הדיון בשנים האחרונות ביוזמה הזו מתמקד בחלק הקרוי "פסקת ההתגברות", אך ליבו של החוק הוא בהסדרת הליך חקיקתם של חוקים רגילים ושל חוקי יסוד, בנורמה יציבה של חוק יסוד, במקום בתקנון הכנסת.

יש לקבוע סדרת מכשולים שיקשו על עריכת שינויים בחוקי יסוד, וימנעו לחלוטין אפשרות להחילם באופן מיידי. למשל, באמצעות קביעת כלל שבין הקריאה השנייה לקריאה השלישית יחלפו 12 חודשים, לא פחות מכך.

יש לקבוע סדרת מכשולים שיקשו על עריכת שינויים בחוקי יסוד, וימנעו לחלוטין אפשרות להחילם באופן מיידי. למשל, באמצעות קביעת כלל שבין הקריאה השנייה לקריאה השלישית יחלפו 12 חודשים, לא פחות מכך

יש למנוע לחלוטין מצבים של חקיקה זמנית בחוקי יסוד – "הוראות שעה" למיניהן – שהן ההיפך המוחלט ממה שאמורה לכלול חוקה, דהיינו נורמות שישררו לדורות.

ויש למנוע לגמרי אנומליות חקיקתיות היוצרות חורים שחורים נורמטיביים, שאותם ניתן לזהות לעתים בחקיקה הכוללת את המילים "על אף האמור בכל דין…".

הבחירות לכנסת ה-24 עשויות להיות נקודת זינוק לסדרה של תיקונים במישור החברתי, הציבורי, הפוליטי והמשטרי. השבת כבודם של חוקי היסוד והקפדה על מעמדם הנורמטיבי העליון עשויות להיות התחלה טובה.

עוד 1,022 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

מאזן הקורונה - כשלון מיותר ואליפות עולם בחיסונים

בנימין נתניהו רץ בבחירות הקרובות על הטיקט של הקורונה, ולכן זה הזמן לעשות את החשבון.

רבות נאמר על פרוייקט החיסונים המוצלח: ישראל מתגאה במקום הראשון בעולם בהתחסנות לנפש, כאשר כמחצית האוכלוסיה ורוב גדול בקרב המבוגרים כבר מחוסנים. אבל מעבר להישג הזה אין במה להתפאר.

רבות נאמר על פרוייקט החיסונים המוצלח: ישראל מתגאה במקום הראשון בעולם בהתחסנות לנפש, כאשר כמחצית האוכלוסיה ורוב גדול בקרב המבוגרים כבר מחוסנים. אבל מעבר להישג הזה אין במה להתפאר

בטבלת שיעורי הדבקה ב-221 מדינות, שבה המקום הראשון מוביל לרעה במספר הנדבקים, ובמקום 221 נמצאת המדינה עם שיעור הנדבקים הקטן ביותר, ישראל מדורגת במקום ה-9 הגרוע (ע"פ אתר worldometer.info).

היו עד כה אצלנו כ-86,000 חולים למיליון בני אדם. דומה לשיעור הנדבקים בארצות הברית (שם אין ויכוח על כישלון המדיניות). זה גרוע בהרבה מאשר במדינות מצליחות כמו גרמניה (29,000), יפן (3,400),  ניו זילנד (עם כ-1,000), טייוואן (700), אוסטרליה (11,000) וקפריסין (13,000).

גם בנוגע למתים ישראל קרובה יותר לתחתית מאשר לצמרת. היא ספגה בינתיים 630 מקרי מוות למיליון, וזה פחות מאשר בבריטניה (1,810) וארה"ב (1,593), אך גרוע הרבה יותר מאשר ברוב מדינות העולם. אחוז המתים שלה כמעט כפול מאשר בעולם, ששכל 329 למיליון.

כמו כן, שיעור המתים בישראל היה נוראי עוד יותר אלמלא האוכלוסייה הצעירה יחסית והפגיעה הרבה פחות (אוכלוסייתה הרבה יותר צעירה מזו שבכל מדינות המערב).

הביצועים של ישראל עלובים במיוחד בהשוואה לאותן "מדינות אי" – שהן ממש איים (כמו ניו זילנד או קפריסין) או שמסיבות שונות יכולות להתבודד מסביבתן. כזו היא ישראל, עם שדה תעופה בינלאומי דומיננטי אחד ומעברי יבשה הנמצאים בשליטה הדוקה.

בשבוע שעבר הכחיש נתניהו שישראל היא "מדינת אי"' בטענה שהיא "פרוצה" לכניסת פלסטינים. אבל הטענה לא מחזיקה מים.

  1. ראשית, כאשר ישראל מעוניינת היא שולטת ועוד איך' לא רק בכניסת פלסטינים לשטחה הריבוני אלא גם לאזורי "האוטונומיה".
  2. שנית, הפלסטינים זכו במשך תקופה ארוכה לשיעורי הדבקה נמוכים (כנראה בגלל הבידוד שלהם), ורק לאחרונה החלו לסגור במעט את הפער (ואולי לייבא את הנגיף מישראל).
  3. ושלישית, גם כשישראל צברה עודפי חיסונים (ואפילו הציעה אותם למדינות אחרות), היא סירבה לעזור לפלסטינים להתחסן (כפי שהמלצתי בעמודים אלה), למרות האינטרס העצמי הטמון ממש בטענת נתניהו.

גם בנוגע למתים ישראל קרובה לתחתית מאשר לצמרת עם 630 מקרי מוות למיליון. אחוז מתים כמעט כפול משאר העולם, ששכל 329 למיליון. ושיעור המתים בישראל היה נורא עוד יותר, לולא האוכלוסייה הצעירה יחסית

אז אם זו לא אשמתם של הפלסטינים, איך ישראל נכשלה? האם היא זלזלה בנגיף? הרי נתניהו היה בין המנהיגים הראשונים שתפסו את הנגיף כמשבר גדול.

אדרבה, הוא החל בזה מייד לאחר שהפסיד למעשה בבחירות האחרונות, ב-2 במרץ 2020. בהופעות נסערות הוא הזהיר מפני עשרות אלפי מתים עד סוף השנה וטען כי מדובר באסון כה גדול, שישראל אינה יכולה להסתכן בהחלפת השלטון.

זה שבני גנץ הפך למנהיג האופוזיציה היחיד בעולם שנפל בפח כזה, ועוד אחרי שקיבל בעצמו את המנדט להקים ממשלה מהנשיא, מעידה לא רק על רפיסותו של הטוען לכתר אלא גם על רצינותו של החובש אותו, לפחות בניצול הקורונה לטובתו.

"ממשלת האחדות" נקטה מאז בצעדים שלכאורה היו מהדרסטיים בעולם. פרויקט  אוניברסיטת אוקספורד המדרג את חומרת המגבלות ברחבי תבל מעניק לישראל ציון של 87, גבוה יותר מכל מדינה מובילה (איטליה זוכה לציון 79, צרפת 64, ספרד 72, רוסיה 46 וארה"ב 68). אף מדינה אחרת לא התקרבה לשלושה סגרים כל-ארציים שהסתכמו ביותר מחמישה חודשים בשנה האחרונה.

כתוצאה מכך, ישראל חוותה ירידה של 16.9 אחוז בשעות העבודה ברבעון השני של 2020 (האחרון שלגביו יש נתונים) בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2019, לעומת ממוצע באיחוד האירופי של 14.4 אחוז (הנתון העולמי עמד על 8.8 אחוז, חצי מאשר בארץ).

מדוע ההקרבה הניבה פירות די באושים? ישנן מספר סיבות, בעיקר בקשר להפרות שיטתיות של ההנחיות. זה קרה בקרב כל קבוצות האוכלוסייה, אך היה דרמטי במיוחד אצל החרדים והערבים (המהווים יחד שליש מהאוכלוסייה). חלק מהבעיה היא שקבוצות אלה (במיוחד החרדים) חיות כמשפחות גדולות בדירות צפופות, מה שהופך את הסגר למעיק במיוחד; הבעיה היא שגם לרבים בקרב קבוצות אלה (שוב בעיקר אצל חרדים) יש בסיס אידיאולוגי להתעלמות מרצון המדינה.

"ממשלת האחדות" נקטה מאז בצעדים שלכאורה היו מהדרסטיים בעולם. פרויקט  אוניברסיטת אוקספורד המדרג את חומרת המגבלות ברחבי תבל מעניק לישראל ציון של 87, גבוה יותר מכל מדינה מובילה

מדוע לא אכפו בצורה קפדנית יותר? כאן זה נהיה מעניין. בעודו עומד למשפט באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נתניהו נלחם כמו ארי לשמר בידיו את המעמד שממנו הוא יכול לעכב הליכים ולהנדס חסינויות. והוא לא יכול להשאיר את השלטון בידיו ללא תמיכת החרדים; אין סקר שמתקרב לזה, ולא היה מניין קולות.

הרמז הראשון לבאות הגיע כאשר הממשלה, למרות אזהרותיו החמורות של נתניהו עצמו, איחרה לסגור את שדה התעופה לפני כשנה, והותירה את המדינה פתוחה לרווחה להגעתם של המוני חרדים מארה"ב. כעבור כמה ימים חזינו בחגיגות הפורים שהתנהלו ללא הפרעה ונחשבות היום לתחילת ההדבקה ההמונית בישראל.

ואז הממשלה דחתה את עצות המומחים לנהל מדיניות "רמזור" בה רק אזורים "אדומים" ייסגרו. זה מה שמדינות אחרות עשו – אך בישראל 20 האזורים "האדומים" ביותר בקיץ האחרון היו כולם של חרדים או ערבים. אי אפשר לעצבן את החרדים – כך שכל ישראל נשארה פתוחה (מה שהוביל לגל השני) ואז נסגרה קולקטיבית (מה שהכה קשות בכלכלה).

במהירות התברר שגורמים רבים וחשובים מקרב החרדים השאירו את תלמודי התורה פתוחים בניגוד להנחיות, ועד המהומה הבלתי נמנעת המשטרה איפשרה לכך להמשיך. באופן דומה הרשו לחרדים להמשיך עם הלוויות המוניות, תפילות, חתונות ועוד (הם לא היו לגמרי לבד, אבל חוסר הפרופורציה היה מובהק קיצוני).

לקינוח, הממשלה לא עשתה כמעט דבר להעצים את יכולות בתי החולים והתעלמה מהתחינות להקצות מייד תקנים זמניים לרופאים שפרשו או שפשוט מחקים לתקצוב. זאת, כאשר בישראל יש 2.98 מיטות בי"ח לאלף תושבים לעומת כ-7 באוסטריה ובצ'כיה, יותר מ-4 ביוון ו-6 בצרפת. אנחנו קרובים לתחתית רשימת ה-OECD בנתון חשוב זה. המצב בהוצאות בריאות לנפש דומה, והוא נסוג בתקופת נתניהו חסרת החמלה. חסכו מיליונים, אם כך, כדי לשפוך מיליארדים על סגרים מזיקים שאותם הצדיקו בטענה שבתי החולים מתקרבים ל"אי-ספיקה".

זאת, ממש בזמן שנתניהו דרש החזרי מס בשווי של כמיליון שקל על הוצאות פרטיות. קשה לעלות על הדעת שילוב כל כך מרתק של חלמאות וחוצפה. רק על המחדל הזה ציבור רציונלי היה מעיף את מנהיגיו לכל הרוחות.

לא ברור אם זה יקרה, אבל הציבור כן איבד בבירור את אמונו במדיניות הקורונה כבר בדצמבר. משם הדרך היתה קצרה לגל הבא ולסגר השלישי – שכמו השני יכול היה להיות דיפרנציאלי אבל לא היה, מאותן סיבות פוליטיות ברורות.

נתניהו יכול היה להיות עורך עיתונים נהדר. הוא מזהה את העיקר. ביום בהיר אחד בסתיו שעבר הוא תפס את החשיבות של הפיתוח המהיר להפליא של חיסונים ללא שום דיחוי מיותר.

הרמז הראשון לבאות הגיע כשהממשלה, חרף אזהרות נתניהו עצמו, איחרה בסגירת נתב"ג והותירה את המדינה פתוחה להמוני חרדים מארה"ב. חגיגות הפורים כמה ימים אח"כ נחשבות לתחילת ההדבקה ההמונית בישראל

ישראל מתאימה מאוד להיות מעבדת חיסונים, מכיוון שאוכלוסייתה המונה כמעט 10 מיליון היא קטנה אך לא טריוויאלית ומרוכזת באזור נוח למעקב ולטיפול ברצועת החוף. מערכת הבריאות שלה היא מהאמינות, הריכוזיות והדיגיטליות בעולם, חרף מחדלי הממשלה, והיא הייתה מוכנה לשתף את נתוני המטופלים. היא גם עשירה ונחושה מספיק כדי לשלם מה שצריך ולהרבות במחיר.

לנתניהו מגיע חלק מהקרדיט על ההצלחה הזו, למרות הוולגריות שבזעקתיו היומיומית על כך שהוא "הביא" והוא "הכין" את החיסונים. הוא מניח שהרבה בוחרים אינפנטיליים, וזה מצליח לו מצויין כבר כמה שנים טובות.

אבל לתגמל אותו על ביצועיו במשבר הקורונה זה יותר מדי. למה הדבר דומה? לשודד שמרוקן לך את הבית ואז חוזר למחרת עם הצעה לביטוח דירה בתנאים משופרים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,145 מילים

גלנט: לבטל את מודל הרמזור בלימודים עקב החיסונים

נחמן אש: חשש מפני עלייה בתחלואה שתחייב חזרה לאחור ● אורנה ברביאי על תקיפת פעילה אתמול: נתניהו צריך לגנות את האלימות ● במטה הליכוד מוטרדים מממצאי הסקרים שנערכו בימים האחרונים ● אלקין: לא פוסלים ישיבה עם מרצ אבל הם צריכים לחזור בהם מהאמירה של הורוביץ אתמול

עוד 7 עדכונים

תקווה חדשה

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

תגובות אחרונות

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה